Laatste Nieuws Men te&Ujft anó: Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen De geruchten over Churchill ^!iiii!!iii!iiiiiiiiiiitiiiiii!iininiiitinimiiiiiniiniiiiiiniiininniniiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiriiiiiiiiiiii!iii!iiiiiiii| DINSDAG 4 JULI 1939 aimiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiimiiiiiHiHiminiiiiiinmiiinimmmmirinininiimiiiniii! Zomerconcerten der H.O.V. Onder leiding der nieuwe dirigenten R. K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" VOORSCHOT WERKFONDS Gevleugelde Vrienden Heemstede Gevonden dieren en voorwerpen GEMEENTERAAD Bruggeld Speelautomaten H.S.V. Vooruit R.K.W.V. Achilles H.S.V. „De Kampioen" BEVERWIJK Subsidieering van het f r öbelonder wij s ZANDVOORT BLOEMENDAAL Ged. Staten nemen genoegen met een verlaging van 5 pet. over 1938 Autotocht ouden van dagen Eerste prijs voor „Onder Ons" HILLEGOM HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HET MUZIEKCONCOURS TE HOOGKARSPEL Ook de tweede dag druk bezoek NOORDWIJK OVERVEEN IJMUIDEN De P.T.T. te IJmuiden-Oost IJ.V.V. Stormvogels De scheepvaart Er staat nog niets vast over zijn mogelijke opneming in het kabinet VOGELENZANG Dr. Funder nog in leven HET 29e CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDOORP Bepaald op 19 Juli a.s. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiB STAD Zaterdag 1 Juli heeft de H.OV., na een gedwongen rust van drie en een halve maand, haar werkzaamheden weer hervat. De nieuwbenoemde dirigenten, Marinus Adam en Toon Verhey, hebben in deze pe riode niet stilgezeten doch zich beijverd goede solisten te engageeren en interessante programma's samen te stellen. Op enkele uitzonderingen na zullen de concerten wekelijks op de Maandag- en Donderdagavonden gegeven worden, terwijl om de week dtior Marinus Adam en Toon Verhey zal worden gedirigeerd. De samenstelling van het orkest is niet noe menswaard veranderd. De zomerconcerten hebben de laatste jaren een steeds grooter wordende belangstelling on dervonden, en zullen zich zeker ook dit jaar in een druk bezoek mogen verheugen. Het eerste concert vindt plaats Dp Vrijdag 7 Juli, als soliste werkt daaraan mede Louise Dentz (zang). Het 2e zomerconcert, waarvoor de medewer king is verkregen van de pianiste Susi v. d. Chijs, die de Variations Symphoniques van César Franck zal spelen, wordt op 10 Juli ge geven. Deze beide concerten zullen onder leiding staar, van Toon Verhey. Op het eerste concert wordt o.a. uitgevoerd de 4e Symphonie van Joh. Brahms en op het tweede de 2e Symphonie van Beethoven. Dus wel programma's een groote belangstelling ^raard Het 3e concert wordt gegeven op Woensdag 12 Juli en wordt gedirigeerd door Marinus Adam. In concertvorm wordt uitgevoerd de komische Opera „Die Verkaufte Braut" van Smetana. Als solisten verleenen hieraan medewerking Hélene Ludolph, Eline Hemrica, Dora Schrama, (so pranen), Ans Stroïnk fait), Jac van Kempen en Kees Smulders (tenoren), Otto Couperus (bas), en P. Korthout, Lucien Louman en Willem van Santé (baritons). Het H.O.V.-koor en Het Postaai Mannenkoor zullen ook mede werken. Door het H.O.V.-koor o. 1. v. Marinus Adam en Het Pcstaal Mannenkoor o. 1. v. den heer Germes is met veel enthousiasme aan deze opera gewerkt. Het werk verdient om de vlot heid waarmee het is gecomponeerd, zeker een groote belangstelling. Er zijn vele bezwaren tegen het uitvoeren van een opera in concertvorm, doch het feit dat „Die Verkaufte Braut" zoo zelden als opera in Holland wordt uitgevoerd, is toch een reden geweest dit werk in studie te nemen. Een dui delijke verklaring in het programma met een uitgebreide rol- en scèneverdeeling, zal er zeker toe bijdragen ook het werk zonder de handeling voor het publiek begrijpelijk te maken. Verder werken in Juli nog als solisten mede: Manny Ligthart, sopraan. Bets Nederkoorn. piano en Cor de Wilde, cello. Op Maandag 24 Juli zaj de Haagsche dirigent Nico Verhoeff het orkest leiden en Hélene Lu- dolph haar medewerking verleenen. De dirigent heeft ook een zeer interessant pro gramma samengesteld. JWS Bom ans Undset, S.: De Trouwe Vrouw; Josselin de Jong. K: De appel en de stam; HoogNooy, A. de: Intermezzo, Marjoleintje; Guierre, M.: Seul Maitre a bord; Ramuz, L. F.: Si le Soleil He revenait pas; SaintExupery, A. de: Terre des Hommes. Studieboeken Zamenhof, L. L-: Fundamento de esperanto; Hildebrand: El la „Camera Obscura"; Bierens de Haan, J. D.: Perspectieven; Paléologue, M.: Elisabeth impératriceCarcopino, J.: La vie quotidienne a l'Apogée de l'empire; Verhoeven, B.: De Zielegang van H. Roland Holst; Steen- berghe, mevr. C. A.: La femme Catholique dans le monde contemporain; Libourel, Ph. H.: Maria Stuart; Leimer, K.:' Modernes Klavierspiel, Rythmik, Dynamik, Pedal; Dijk, W. C. van: Potograveeren van kinderen; Honegger, A.: Je anne d'Arc au bücher (partituur). PJS. De uitleen is dagelijks geopend van 10 tot 12)4van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maan dags is de leeszaal 's morgens gesloten. Als ieder, die op reis wil gaan, Een gulden ons zou geven, Dan brachten wij met al dat geld Wat zon in menig leven! Telefoon 12255 Giro 212793 De pogingen, welke B. en W. instelden om voor het vcorschot van f 5000.000 ten behoeve van het Centraal Rioleering-stelsel de rente van 2)4 pCt. op 2 pCt. te brengen, zijn mislukt. Daarom stelt het college thans voor het voorschot tegen 2 y2 pCt. rente te aanvaarden Wedvlucht van Compiegne, afstand 351 K.M. In concours 119 duiven. Los 30 uur 30 min. Wind N.-West. Eerstgetoonde duif om 4 uur 56 min. 41 sec., is 906.72 m. per minuut. Laatste prijs winnaar om 5 uur 53 min. 36 sec., is 787.04 M. per minuut. Uitslag: 1, 8 G. H. Brouwer; 2, 18, 20 G. Breeu- wer; 3, 24 G. van Santen; 4, 12, 16, 17, 22 A. v. Zadel; 5 A. Verdonschot; 6. P. v. Egmond; 7. G. Vinken;, 10, 15 E. Vrugt; 11 A. Eveleens; 13, 14 H. v. Dijk; 19 N. Leuven; 21 H. Hendriks; 23 E. des Bouvrie. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, van Eerden, Gen. Bothastraat 48; postduif, van Zuijlen, Molenaerstraat 177A; regenjas, Vroom Dreesmann, Groote Hout straat; étui inh. kam, Eeltjes, Zijlstraat 60; zakmes, Gortzak, Bantamstraat 64; regenmantel, Biesbroeck, Kerkplein 19; twee overhemden, Hoeben, Ursulastraat 7zwart; hondenpenning, Smolenaers, Javastraat 25; kinderportemonnaie, Loerakker, Bromostraat 29; parapluie, Lichten berg, Diederikstraat 9; portefeuille, van Dijk, Garenkokerskade 59; damesportemonnaie, van Herwaarden, Schreveliusstraat 33; portemon uaie met inhoud, Witteman, Nagtzaamstraat 79: idem, Pool, Spaarne 15A rood; rozenkrans, De Geus, Middenweg 14; tasch met inhoud, Vree ken, Jan Evertsenstraat 5; vulpenhouder, Vis- scher, Nassaustraat 2; idem in étui en vulpot lood, van Wijk, Vosmaerstraat 63; zweep waar aan sleutel, Schous, Klarenbeekstraat 73rood Ingekomen zijn: Een schrijven van 'den heer P. J. M. van Tetering, waarin hij afscheid neemt van den voorzitter en de leden van den Gemeenteraad. Een verzoekschrift van het Hoofdbestuur der Koninklijke Schippersvereeniging „Schutte- vaér" om verlaging van het 'doorvaartgeld en afschaffing of verlaging van het bruggeld. (Te behandelen bij de gemeentebegrooting 1940). Een verzoekschrift van de Afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant- Café- en aanverwante Bedrijven „Horecaf" e.a. om het daarheen te leiden, dat alsnog gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid tot het verleenen van onthef fing van het verbod tot het hebben van speel automaten in een aantal vergunnings- en verlofszaken. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: le. een verzoekschrift van het Kerk- en Schoolbestuur Sint Bavo in Haarlem-Noord om medewerking te verleenen voor uitbreiding van de school aan de Eemstraat 4. 2e. een verzoekschrift van de Protestantsch Christelijke Nijverheidsschool om overeenkom stig de wet de noodzakelijkheid uit te spreken van uitbreiding van het onderwijs aan deze school met de opleiding voor de akten N VII en VIII. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een schrijven van C. van Gelder namens G. H. van Delft inzake het verleenen van een vergunning tot verbouwing van het perceel Zijlweg 94. Zondag hield HSV Vooruit een seriewedstrijd der junioren zomercompetitie over een afstand van 3 K.M., op een parcours op den Glipperweg. De uitslag was als volgt: 1. Bram Visser, tijd 10 min. 55 sec., 2. P. Medemblik 11 min. 35 sec., 3 J. Medemblik 11 min. 50 sec., .4 Th. Smit 11 min. 58 sec., 5. C. de Boo 12 min., 6, J. Kloos 12 min. 25 sec.. 7. C Bakker 12 min. 28 sec., 8. A. Barénds 13 min., 9 P. Barends 13 min. 10 sec. Op de Zaandamsche Wielerbaan boekten onze renners wederom succes. C. Portegies won de klassementwedstrijd en J. Stet werd derde. In den koppelwedstrijd bezetten zij samen de twee de plaats. In de Ronde van Hilversum werd B. de Vries zestiende en D. Claassen achttiende. Hedenavond vergadering en inschrijven voor den federatiewedstrijd op 10 Juli a.s. L.l. Donderdagavond werd een trainingsrit ge reden over 50 K.M. met als uitslag: 1. W. v. d. Nes, 2. C. de Best, 3 P. Duyns, 4. J. Brey, 5. Feye. De 1.1. Zondag gehouden 5e en laatste com- petitierit van de zomercompetitie werd gere den over 120 K.M. De uitslag daarvan was: A-klasse: le J. Brey, 2. J. Valkman, 3. rest door pech uitgeschakeld. B-klasse: 1. J. Wolff, 2. C. Eldik, 3. Feye, 4. Laan. De Best werd in de 1ste ronde uitgeschakeld door een gebroken wiel. Tijd le ronde (60 K.M.) 1 uur, 43 min., 5 sec. De uiteindelijke stand en uitslag van de zo mercompetitie luidt als volgt: A-klasse: 1. C. de Best 5, 5, 4, 5, 0 is 19 pun ten; 2. J. Valkman 4, 0, 2, 2, 4 is 12' punten; 3. W. v. d. Nes 3, 4, 0, 0, 3 is 10 punten; 4. M. de Lange 2, 0, 5, 3, 0 is 10 punten; 5. S. Bos 0, 0, 3, 4, 0 is 7 punten 6. F. Drost 0, 2, 0, 1, 0 is 3 punten. B-klasse: 1. Feye 5 4, 3, 2)4 3 is 17)4 punt; 2. C. Eldik 0, 5, 4, 4, 4 is 17 punten; 3. Wolff 3, 3, 0, 34, 5 is 11)4 punt; 4. P. Duyns 0, 0, 5, 5, 0 is 10 punten; 5. Laan 4, 0, 1, 34, 2 is 7)4 punt; 6. H. Bos 0, 0, 2, 214, 0 is 4)4 punt; 7. C. Burggraaf 1, 2, 0, 0, 0 is 3 punten; 8. Schenk 2, 0, 0, 0, 0 is 2 punten. Essen; D. Rensenbrink en W. J. Vial; A. link en A. van Oldenborgh. Getrouwd: C. Boot en M. Kingma. Overleden: M. Th. J. Henning, 65 jaar Wil- Burgerlijke Stand. Geboren: Margriet, d. van H. de Jong en M. A. Beerthuizen, Hooge- weg 30; Ferdinand, z. van A. Pool en E. J. Pij pers, de Genestetstraat 7. Ondertrouwd: J. C. Marselje en J. Roos, Hal testraat 75; M. Bakker en L. M. Lammers, Haar lemmerstraat 39; J. J. Cörvers en M. M. van der Ploeg, Raafstraat 14, Haarlem; D. van dei Heijden en G. Scheenstra, Burg. Engelbert- straat 86. Gehuwd: A. J. P. Vink en J. C. Landman, Pieterstraat 3 zw., Haarlem; K. G. Hendrikse en C. M. Schilpzand, van Lennepweg 9. Overleden: C. H. ten Broeke, oud 6 jaren. Burgerlijke Stand Geboren: d. van M. van i LandRosies; z. van M. P. Broers—Peters; van G. H. M. Kat—Snijders. Ondertrouwd: C. J. Hansen en C. L. van Tot de voorwaarden, waaronder de regee ring aan onze gemeente rijksonderstand ver leende over 1937, behoorde o.m. deze, dat de subsidies ten behoeve van het bijzonder fröbel onderwijs over 1938 met 10 pet. van de raming over 1937 zouden moeten worden verlaagd. Overigens werd. in het algemeen ten aanzien van het toekennen van subsidies de voor waarde gesteld, dat deze slechts zouden mo gen worden verleend indien en voor zoover deze voor het voortbestaan der betrokken ver- eeniging of instelling noodzakelijk zijn en dan tot geen hooger bedrag, dan noodig is tot dekking van het nadeelig saldo op de reke ning. In verband met eerstgenoemde voorwaarde hebben B. en W. zich tot den minister gewend met het verzoek, met een korting van ten hoog ste 5 pet. genoegen te willen nemen. Dit verzoek werd voor dat dienstjaar ingewilligd, zoodat over 1938 voor subsidieering van het bijzonder fröbelonderwijs werd goedgekeurd een bedrag van f 8183.27. Bij de behandeling indertijd van de boven genoemde voorwaarde in de financieele com missie, gaf deze als haar meening te kennen, dat het op de begrooting toegestane bedrag mede moest strekken tot subsidieering van de R.K. Fröbelschool te Wijk aan Zee en van de Chr. Fröbelschool aan de Meerestynstraat. De bestaande subsidies zouden dan, zoo noodig, met een evenredig bedrag moeten worden ver laagd. In verband hiermede deden B. en W. de toezegging dat inzake de verdeeling van hei voor 1938 beschikbare bedrag hunnerzijds een nader voorstel zou worden gedaan. Hierbij moet echter rekening worden ge houden met de omstandigheid, dat de neutrale fröbelschool, als gevolg van de maatregelen, welke ten behoeve van de huisvesting van de gemeentelijke huishoud- en industrieschool noodzakelijk zijn geweest naar een andere huis vesting moest worden overgebracht. De toen beschikbaar gestelde lokaliteiten bieden min der ruimte en de daarop rustende lasten zijn, evenals de kosten van exploitatie, lager. De op de begrooting voor 1938 geraamde bedragen zijn berekend naar de vroegere omstandigheden, zoodat deze thans niet thans niet geheel be- noodigd zijn. Zooals bekend, zijn aanvankelijk aan de betrokken vereeniging in gebruik gege ven twee houten hulplokalen, staande op een terrein aan de Stumphiusstraat, benevens dit terrein zelf, waarbij later nog een lokaal van de- in de onmiddellijke nabijheid daarvan ge legen Zeewijkschool kon worden gevoegd. B. en W. zouden de vereeniging gaarne in de gele genheid stellen, haar schoolruimte met nog een lokaal uit te breiden, om haar onderwijs in den vroegeren omvang te kunnen handhaven, maar zij hebben geen enkele zekerheid kun nen verkrijgen dat op de begrooting voor vol gende jaren de daartoe noodige gelden zullen worden goedgekeurd. De vereeniging zou der halve door de aanschaffing van een vierde lokaal over te gaan, een financieel risico op zich nemen. De eenige zekerheid, welke B. en W. konden geven, was deze, dat over 1938 de daar voor benoodigde gelden beschikbaar waren. In deze omstandigheden is de vereeniging niet tot uitbreiding van haar schoolruimte overgegaan en het gevolg is, dat een deel van de voor 1938 toegestane gelden beschikbaar blijft. B. en W. zouden een deel van het aldus beschikbaar gebleven bedrag willen aanwenden om de Chr. Fröbelschool en de R.K. Fröbelschool te Wijk aan Zee een klein subidie toe te kennen. Zij merken hierbij op, dat laatstge noemde school, welke ook door kinderen van andere gezindten wordt bezocht, tot en met het jaar 1933 een subsidie van f 500 uit de gemeentekas heeft genoten. Als bijdrage in de exploitatiekosten der neutrale school was be schikbaar een bedrag van f 780, waarvan, blij kens de door de vereeniging ingezonden jaar rekening, benoodigd was rond f 480. Het over blijvende bedrag ad f 300 is toereikend om aan de twee genoemde scholen, welke te zamen on geveer 100 leerlingen tellen, over 1938 een sub sidie toe te kennen ad f 3 per leerling. Vervolgens zouden B. en W. uit het voor huis vesting beschikbaar gebleven bedrag aan de R.K. Fröbelschool te Wijk aan Zee een bij drage ad f 100 willen verleenen in de kosten van haar gebouw, welk gebouw, in tegenstel ling van de Chr. school aan de Meeresteyn- straat, door de vereeniging uit eigen middelen is gefinancierd. B. en W. stellen den raad voor tot een en ander te besluiten onder bepa ling, dat deze regeling alleen ten aanzien van het jaar 1938 zal gelden. In hoeverre ook voor volgende jaren een subsidie zal kunnen worden toegestaan, zal kunnen worden beoordeeld zoo dra bekend is, welk bedrag voor die jaren door de hoogere instanties zal worden goedgekeurd. B. en W. zullen den raad t. z. t. de noodige voorstellen doen. Het bij de begrooting ten behoeve van de- R.K. Fröbelschool te Beverwijk (Koningstraat) geraamde bedrag, kan, indien de raad zich met het vorenstaande vereenigt, onverkort worden uitgekeerd. Blijkens de door het school bestuur ingezonden rekening zal het daarna nog een nadeelig saldo hebben. B. en W. deelen tenslotte mede, dat het be drag, waarmede de kosten van de vroegere huisvesting der neutrale fröbelschool die van de tegenwoordige huisvesting overtreffen, al dus niet ten volle zou worden verbruikt. Naar wij vernemen zal de autotocht voor ouden van dagen gehouden worden op 13 Juli Zaterdag j.l. behaalde het Dubbelmannen- kwartet „Onder Ons" onder leiding van den den heer Lou Tervoort, op het concours, uitge schreven door „Proza en Poëzie" te Haarlem, in de afdeeling Uitmuntendheid den eersten prijs me 310)4 punt. Als verplicht nummer werd ge zongen „Ich muss Dir Alles Geben" van Paul Hindemith en als koor naar keuze „Blondje" van W. F. Kools. Concordia 1—Lisse II 4—4. Lisse verschijnt sterker als vorige week en daardoor is de wed strijd beter. Na eenig veldspel zet Concordia een vlotten aanval op; de L-verdediging talmt en Staats geeft Concordia reeds na vijf minu ten de leiding. Vooral Lisse zet keurige aan vallen op, welke steeds een gevaar voor Con cordia zijn. Vcorloopig echter is de C.-doelman Duel in goeden vorm en verricht fraaie safes. Sporadisch komt Concordia dan slechts in den aanval en daar de C.-verdediging niet actief genoeg is, maakt Lisse fraai gelijk en neemt zelfs voor de rust de leiding met 2—1. Hierna komt een ander Concordia te voor schijn. De opstelilng is gewijzigd en speciaal v. d. Hulst bouwt goede aanvallen op. Bij een dezer geeft hij keurig aan Staats af, die hope loos mist, doch als hij dit kort daarna herhaalt, gebruikt Moos den kans: 2—2. Concordia is nu sterk in de meerderheid en waar Lisse stug verdedigt, was dit het beste gedeelte van den wedstrijd. Weer is het Moos die een pass van Aarts met een fel schot besluit. Nog is het niet genoeg en op vrijwel dezelfde manier maakt Maarten er 4—2 van. Plotseling maakt de Concordia-verdediging eenige fouten, waarbij Lisse niet twijfelt en den stand gelijk maakt, ondanks het feit dat Duel nog een strafschop keert. De klokken luidden! Zondagmiddag één uur. Met gespannen verwachting zaten we te luisteren. En in het parochieblad én op de preek stoel had de pastoor van St. Joseph aangekon digd dat om één uur de feestklokken geluid zouden wordentenminste als het benoodig de bedrag, 1000, hetwelk noodig is voor de rente der kerk dan bijéén zou zijn. Zooals wij reeds hebben meegedeeld zou pastoor van Leeuwen Zondagmorgen onder iedere H. Mis preeken ter aanbeveling van de collecte voor de kerk. Om één uur zou men weten hoe het stond met de ontvangsten en dan zou de klok aan de parochianen doen weten of de collecten voldoende hadden opgebracht. Eén uur! Reeds vreesden wij dat de klok niet zou beginnen maar dan opeens daar doet zich de groote klok hooren; de kleine valt bij en hoog uit den toren kan men de dankbaarheid beluisteren aan alle gevers, groot en klein, dankbaarheid aan St. Joseph, onzen patroon, aan allen die hebben meegezorgd en meegeleefd met de zorgen van den pastoor, zorgen die vooral in dezen tijd zoo ontzettend groot zijn. Om één uur was het bedrag geteld. De col lecten hadden opgebracht ƒ891, en nog steeds kwamen er druppels binnen vallen. Zoodoende was de pastoor er gerust op en liet de klokken luidende rest die zal nog wel komen, de duizend gulden is bijna present! Verloren en gevonden. Aanwezig op het politie Bureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. Geblokte ceintuur; een paar beenpijpen; no titieboekje; huissleutel; witte muts; ijzeren ge wicht (1 Kilo). Te bevragen aan o„s. adressen: G. Steenvoorden, van Meerbeekstraat 15, Hil- legom, rijwielbelastingmerk; W. Duursma, Meer straat' 12, Hillegom, een doek; J. Kooi, Teitz- straat 15, Haarlem, rijwielbelastingmerk in etui; P. Ave, Pastoorslaan 11, Hillegom, kinderwagen kussen. Als verloren zijn aangegeven de navolgende voorwerpen: Rijwielbelastingmerk aan veiligheidsspeld; portemonnaie inh. f 16,20; idem inh. f 1.09; barnsteenen broche; autokrik; auto-achterlicht met toebehooren. Ernstige autobusbotsing. Zaterdagmiddag heeft op den afrit van den provincialen Kruis weg, nabij de Cruquius alhier, een auto botsing plaats gehad. De heer B. uit Heemstede kwam vandaar met zijn luxe auto den Kruisweg naar de richting Hoofddorp inrijden. Uit de tegenovergestelde richting naderde een andere luxe auto, waarin een Fransche familie gezeten was. In de bocht van den afrit reed de heer B. eerst tegen een aan de rechterzijde van den weg staand paaltje aan, waardoor hij zijn stuur kwijt raakte, met het gevolg, dat de auto dwars den weg over schoot en op den terzelfder tijd passeerenden anderen auto inreed. De botsing was zóó hevig, dat beide auto's aan de voorzijde geheel vernield werden. De bestuurder van den Franschen auto werd ernstig aan hoofd en bovenlichaam gewond en moest na voorloopig verbonden te zijn per ziekenauto naar een ziekeninrichting in Haar lem worden vervoerd. De naast hem zittende dame bekwam een lichte hoofdwonde, terwijl het mede inzittende kind ongedeerd bleef. De heer B. bekwam hoegenaamd geen letsel. De beide zwaar gehavende auto's zijn met behulp van een takelauto naar een garage ge sleept. De politie was spoedig ter plaatse, die een onderzoek naar de schuldvraag instelde en het verkeer ter plaatse regelde. Jongens gingen vuurtje stoken. Zondagmor gen tegen half tien werd de brandweer gealar meerd voor een brandje achter den Binnenweg in de nabijheid van de Kastanjelaan. Achter de huizen van deze straten ligt een open terrein, waarop de firma Carl van Empelen een vuilnis hoop heeft liggen. Blijkbaar hebben jongens daar met vuur ge speeld en de vuilnishoop, die voor een groot deel bestond uit takken en oude planken en heesters, zeer brandbaar materiaal dus, in brand gestoken. In een ommezien stond de groote vuilnishoop in lichter laaie. Vrijwel naast de brandende massa staat een houten loods, van den garagehouder Peters, die groot gevaar liep, waarom de brandweer werd gealarmeerd, die met twee stralen op de leiding het vuur bestreed en na een half uur het had gebluscht. Zaterdagmiddag werd te Hoogkarspel, ter gelegenheid van het muziekconcours, een ge- costumeerde optocht gehouden, waaraan door een 40-tal schoolkinderen werd deelgenomen. Met het fanfarecorps „Concordia" voorop ging de optocht naar het feestterrein alwaar de prijzen aan dezen gecostumeerden wedstrijd verbonden, werden bekend gemaakt. Hierna werd een eere-concert gegeven, aangeboden door het fanfarecorps „Ons Genoegen" van Wijdenes, dat onder leiding van zijn directeur, den heer B. Roemen, een 5-tal muzieknummers ten ge- hoore bracht, tezamen met de jubileerende vereeniging „Concordia". Zondag, den tweeden concoursdag, was het geheele dorp weer in feeststemming en waren al vroeg de deelnemende corpsen aanwezig. Ook het onmisbare zomerzonnetje ontbrak niet en droeg er veel toe bij om de feestvreugde te ver- hoogen. Om twaalf uur vond de marschwedstrijd plaats, voorafgegaan door een tamboer- marschwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door „Crescendo" te Bovenkarspel en muziek gezelschap „Wittenburg" te Amsterdam. De uitslag van den tamboermarsehwedstrijd luidt als volgt: 1 „Crescendo", Bovenkarspel met 102 punten, le prijs; 2 Muziekgezelschap „Wittenburg", Amsterdam met 96 punten, le prijs; 3 „Dr. Nuyens", WestwoudHoogkarspel met 90 punten, 2e prijs; 4 „Kunstkring", Spaarndam met 102 punten, le prijs. Dan vond de concertwedstrijd plaats. De uit slagen hiervan zijn: 4de afdeeling fanfare: „Onder Ons", Hau- wert, verplicht nummer „Cendrillonette", vrije nummer „Tructidor", 313 punten, 2de prijs. Tweede afdeeling fanfare „Olympia's fanfare corps", Monnikendam, verplicht nummer „Fraternité", vrij nummer „Ouverture Ita- lienne", 341 punten, 1ste prijs. Tweede afdeeling Harmonie: .Crescendo" Bovenkarspel, verplicht nummer „Les Sylphi- des", vrij nummer „Theodora" Ouverture, 324 punten, 2de prijs en extra prijs sectie Harmo nie van dezen dag. Eerste afdeeling fanfare: 1 „Willen is kun nen", Lutjebroek, verplicht werk „L'Age d'Or", vrij nummer „Astrid", 330 punten; 2de pry's; 2 „Oost-Knollendammer Kapel", OostKnollen- dam, vrij nummer „Suite Romantique", 333 punten, 2de prijs. Afdeeling uitmuntendheid fanfare: 1 Mu ziekgezelschap „Wittenburg", Amsterdam, ver plicht werk „Laetitia", vrij nummer „Pathé- tique", 342 punten, le prijs; 2 R. K. fanfare corps „Dr. Nuyens", vrij nummer „Féerie Bal let", 339 punten, le prijs. Eere-afdeeling fanfare: 1 „Ons Genoegen", Schellingwoude, verplicht nummer „Marche de Gala" vrij nummer „Iphgénie en Aulide". 297 punten, 2e prijs; 2 „Oefening Kweekt Kennis", Oostwoud, vrij nummer „Alma Marche" met 396 punten, le prijs met lof der jury en extra prijs wegens hoogst aantal punten geheele concours: 3 „Kunstkring" Spaarndam, vrij nummer „Rienzi", 343 punten, le prijs; 4 „Ons Genoegen", Wijdenes, vrij nummer „Vita", Ouverture, 380 punten, le prijs. Op den eerewedstrijd komenwij nog nader terug. Bouwen. B. en W. hebben aan den heer H. M. Otto, alhier, vergunning verleend voor het bouwen van een café met woonhuis aan den Heerenweg. Met den bouw is belast de aan nemer C. van Iterson te Rijsenburg. Voorts hebben B. en W. aan mevr. de wed. C. van der BoomNoppen te Noordwijk aan Zee, ver gunning verleend voor den bouw van een woon huis aan de Prins Hendrikstraat no. 5b. Aan nemer is de heer G. Vogelaar, alhier. Hinderwet. B. en W. hebben aan de Stan dard Amerikaansche Petroleum Company N.V. te Den Haag, vergunning verleend voor het uitbreiden van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftapinrichting op het per ceel, Voorstraat 121, ten behoeve van de fa. Zoet en. Vink, aldaar. Be nieuwe keurloonen. A.s. Maandag treedt de onlangs door den raad op verzoek van Ged. Staten herziene verordening op de heffing van de keurloonen voor vee en vleesch in werking. De voornaamste wijzigingen zijn als volgt: Het recht geheven voor een koe wordt van f 5 verhoogd tot f 6.Eén kalf wordt verlaagd van f 3.— tot f 2.—. Een varken blijft f 2—, tenzij het levend gewicht minder is dan 50 K.G., waardoor het keurloon f 1.50 wordt. Wat bet ingevoerde vleesch betreft: de hef fing van f 0.50 per 50 K.G. vervalt. Dit wordt nu f 0.10 per 5 K.G. of gedeelte daarvan. Dit is driemaal zooveel als voorheen! De werkloosheid. Het aantal werkloozen is sedert de laatste twee weken gedaald van 440 tot 386, hetgeen toch nog 65 meer is dan ver leden jaar op dit tijdstip. De meeste werk loozen bevinden zich, gelijk bekend, in de werk verschaffing, hetzij op het vliegveld „Valken burg" of in de Noordduinen voor het rijwiel pad of vuurtorenplan. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Aanrijding. Zondagmiddag om half vijf kwamen twee dames op de fiets van Bloemen- daal rijdende in de richting Overveen. Nabij de Cearalaan reed hun een auto achterop, even eens komende uit Bloemendaal. Van tegenover gestelde richting naderde eveneens een auto. Deze week naar links uit waardoor een dei- dames, mej. de G. uit Leiden, een klap van den auto kreeg. Hierdoor raakte zij de macht over haar stuur kwijt en kwam daardoor met den auto die van Bloemendaal gekomen was in botsing. De dame kreeg schaafwonden en een bloeduitstorting aan haar rechterbeen. Toevallig was een Haarlemmer ter plaatse, die lid was van de E.H.B.O., die de dame heeft verbonden en voor verder transport zorgde. Onwel geworden aan heé Bloemendaalsche strand. Zondagmorgen was het echtpaar K. uit Amsterdam per tandem naar het Bloemen daalsche strand gekomen. Op een gegeven mo ment bemerkte de man, dat zijn vrouw onwel was geworden. Hij waarschuwde direct de po litie die de dame per brancard naar de politie post vervoerde. Een dokter uit Bloemendaal vond" de toestand van mevrouw K. zeer ernstig. Zij werd met een ziekenauto naar een zieken huis te Amsterdam overgebracht. De directeur der P. T. T. maakt bekend, dat het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te IJmuiden-Oost met ingang van Maandag 10 Juli zal worden opengesteld als volgt: Maandag tot en met Vrijdag 8.30—16, 18 19.30 uur. Zaterdag 8.30—15 uur. De V. V. „Stormvogels" houdt Dinsdag 11 Juli a.s. haar jaarvergadering in hotel Kenne- merhof. De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen secretaris en penningmeester, alsmede -diverse verkiezingen. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 90 schepen, waarvan bestemd voor IJmuiden 7, Amsterdam 73 en Zaandam 10. Gedurende de maand Juni kwamen binnen 352 schepen, waarvan 300 voor Amsterdam, 26 voor IJmuiden, 25 voor Zaandam en 1 voor Wormervèer. LONDEN, 3 Juli. De parlementaire corres pondent van Reuter schrijft over de geruchten volgens welke Churchill en Eden in de regee- ring zullen worden opgenomen. Voor de gedachte, dat Eden binnenkort weer in functie zou treden, schijnt geen enkele tastbare reden te bestaan. De positie van Chur- chille is minder zeker, hoewel in kringen, die uitstekend ingelicht plegen te zijn, geen beves tiging is te verkrijgen van de berichten, dat de minister-president Churchills opneming in het kabinet overweegt. De grootste kans op een opneming van Churchill in de regeering zou bestaan bij een kabinetswijziging, waartoe de minister president zou kunnen overgaan, indien de toestand bijzonder critiek zou worden, doch voor het oogenblik bestaan er volgens den correspondent geen aanwijzingen voor een kabinetsherziening. .Sportnieuws. Op het voetbalveld der R. K. voetbalvereeniging „Vogelenzang" werd een honkbaldemonstratie-wedstrijd gespeeld door het T.IJ.B.B.-negental en een B.S.M.-negentai. Er bestond groote belangstelling voor dezen wedstrijd, die eindigde in een verdiende 3216 overwinning voor T.IJ.B.B. Enkele weken geleden hebben wij in ons blad een bericht overgenomen van het te Luzern ver schijnend katholieke dagblad „Vaterland", waarin vermeld stond, dat de redactie van be doeld blad, via Jóego-Slavië, mededeeling had ontvangen, dat de voormalige hoofdredacteur van de vroegere Weensche „Reichspost" Staats raad dr. Funder in het concentratiekamp te Dachau was overleden. Hetzelfde blad meldt thans, mededeeling te hebben ontvangen van een broer van dr. Funder, die in Karlsbad ver blijft, dat het doodsbericht omtrent den voor- maligen hoofdredacteur van de Reichspost niet in overeenstemming is met de feiten. Emil Funder schrijft dat zijn broer „volgens zijn eigen woorden welvarend en gezond is", welke mededeeling hij weliswaar niet uit eigen aan schouwing kan beamen, doch die hem toch ook nog van andere zijde bevestigd is. Het bestuur van de Vereeniging „Vooruit" te Hoofddorp heeft het programma voor het op 19 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein al daar te houden 29e concours-hippique thans definitief vastgesteld. Het luidt als volgt: 8.30 uur: dressuurproef voor viertallen en dressuurproef voor achttallen. 9.30 uur: voorkeuring van M.C.-merriën. 10.45 uur: Hengsten, aangespannen, goedge keurd (type landbouwtuigpaard) 11.00 uur: Voorbrengen en' prijsuitreiking M.C.-merriën. 11.30 uur: Springen met groepen (van drie ruiters) Pauze van 12 tot 1.30 uur. 1.15 uur: Tweespannen landbouwtuigpaarden (merriën), aangespannen voor boerenwagen, gereden door landbouwers. 1.40 uur: concours van eenspannen tuigpaar- den, limiet-klasse. 2 uur: Klavertje-drie, groepen van drie rui ters en paarden per landelijke rijvereeniging. 2.20 uu: eenspannen fokmerriën, type land bouwtuigpaard, toebehoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouw is. 2.50 uur: Concours elegantste rijpaard; bij talrijke deelneming zal dit nummer gesplitst worden in zware en lichte klasse. Voorkeuring 's morgens om 10 uur op het vóórterrein. 3.15 uur: eenspannen tuigpaard, in Neder land geboren (hengsten en hackney's uitgeslo ten). 3.40 uur: Parade voor alle deelnemende lande lijke ruiters, met prijsuitreiking voor de 's mor gens gehouden dressuurproef. 4 uur: eenspannen luxe tuigpaard, open klasse. 4.20 uur: attractienummer. 4.40 uur: tweespannen tuigpaarden voor luxe rijtuig. 5 uur: Groot springconcours, gereden door amateurs en professionals; eere-prijs de Zilve ren Baker, de beker van Hoofddorp. Ter opluistering om fraaie prijzen of kunst voorwerpen: vierspannen en tandems. HET BROKKENHUIS Het gaat best met het Brokkenhuis. we heb ben nu een naaister, die van alle oude mantels, en broeken, nieuwe kleeding maakt; van stukjes katoen en lappen worden kinderschorten ver vaardigd, tafelkleedjes, kussenovertrekken en op den volgenden bazar zal men paf staan van zooveel moois en nuttigs. Stoelen, tafels e.d. krijgon we ook en we kun nen nu eindelijk voldoen aan wenschen op dit gebied. En indien we nu nog eens verblijd wor den met vloerkleeden en waschkommen, dan konden we ook daar velen gelukkig mee maken. Menig moedertje wascht haar spruitjes in een saladekom, daar ze niet anders heeft en hoe veel onbenutte kommen staan er op zolder, daar waar de kinderen groot werden.... de klein kinderen hebben weer andere eischen en houden niet van „cuderwetsche", maar wij wel. Alles is welkom. Dat is onze leuze, en we halen alles gaarne af. Brokkenhuis, Donkere Spaarne 34.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4