W aar onze kranten met theeblaren blijven Hjeitl m „Zalig het volk, dat weet te jubelen. Haarlem, 4 Juli EN HOE DE HOLLANDSCHE ZINDELIJKHEID BESTAAN KAN 70.000 M3 vuil per jaar ZIEKEN- TRIDUÜM BLOEMENDAAL Meesterproeve van den koor leider der Haarlemsche, kathedrale Kerk. BONTMANTELS DINSDAG 4 JULI 1939 70.000 M.3 vuil per jaar De vuilnisvloot OVERDRACHT VAN GRONDEN Heemsteedsche Burger wacht Door de rechtbank vervallen verklaard RAADSBESLUIT GOED- GEKEURD Bestrating van Ged. Oude Gracht tusschen KI. en Gr. Houtstraat echter aangehouden „WINTER" VAN JAN VISSER Gevonden dieren en voorwerpen ,Alle druppeltjes van mijn tranen mijn leed, mijn pijn, zal ik vermengen met Uw lijden 142 patiënten Werkloosheidscijfer daalt GEMEENTERAAD Personalia 99 Er zijn nog tonnetjes in Haarlem Bontwerkers Barteljorisstraat NIEUWE MODELLEN UMERPRIJZEN. AGENDA Bioscopen 5 Juli Bioscopen Apotheekdiensten BURGERLIJKE STAND AMSTERDAMSCHE VAART— BUITENRUSTBRUG STAD Aan den Oudenweg ligt het nieuwe ge bouwencomplex van den gemeentelijken dienst van reiniging en ontsmetting. Er omheen golft het gras van de weilanden. Landbouwers rijden er door den polder met vagens vol hooi, die getrokken worden door Paarden zonder haast. Goudkleurig hooi, dat opgestapeld ligt van het wagendek tot ttn meter boven het zitbankje. Er rijden °ok wagens vol vuil. Dat ook hoog opgesta peld ligt, maar dat niet zoo maar zichtbaar is. Hooi is een van de producten van het land. Vuil een van de producten van de stad. Wagens vol vuil rijden er over den °udenweg. Het is het vuil van onze Haar- lemsche samenleving het stoffelijk vuil ervan. Het wordt uit de groote dichte wa kens in nog grootere diepe booten gestort, die al dat vuil naar Leimuiden varen. Daar Vordt het uitgestrooid over de rietvelden. Lie rietvelden worden er weilanden van. Lan komen er koeien op die velden te Lei muiden. Die koeien leveren boter en kaas. de boterpapiertjes en de kaaskorstjes stoppen wij weer in den vuilnisemmer. En do vuilnisman rijdt het naar den Ouden weg. Booten brengen het naar Leimuiden. En op de weilanden van Leimuiden grazen doetjes. Zoo draait alles in een cirkeltje. Met de aarde mee. Le gemeentereiniging is de werkster van onze stad. zij is, zou u zeggen, de asschepoes der gemeentelijke diensten. Alle takken en papie- en> alle leege sigarettendoosjes en rotte appels n modder uit onze gemeentelijke goten haalt ZlJ Weg. En al onze kranten met theebladeren, mtgeperste citroenen, vergeten kliekjes, al onze "Uiselijke stof uit kleeden en loopers, onze Nullen en propjes, verdorde narcissen en ge- roken vaatwerk, al de vullingen van onze asch- akken komen bij haar terecht. Zij is erger nog aan de asschepoes onzer gemeentelijke dien den, zult u zeggen. En toch is dat niet zoo. Zij doet het vuile Werk. Ongetwijfeld. Maar zij doet het op een b(jna elegante wijze, zooals een jeugdig dienst meisje den stofzuiger hanteert. Ook de gemeen- tereiniging heeft de voortschrijdende techniek ?°r haar idealen gespannen. En zoo doet zij 1 de nare gemeentelijke klusjes met een keu- Se jurk aan. En zij zou zelfs bij wijze van ■Preken haar nagels kunnen lakken en een xueus voiletje kunnen dragen, ware het niet, at een gemeentelijke dienst een gemeentelijke Ienst blijft: een hardwerkende, ernstige in- stelling. Het nieuwe verblijf is in vijf jaar gebouwd en heeft vier ton gekost, 396.968,heeft de ««meente betaald. En voor 16.886 verstrekte ten Ri'k subsidie. Die paar duizend gulden wa- n voor den bouw der ontsmettingsinrichting. Huim 120 menschen werken aan het reinigen °ntsmetten onzer gemeente. En dat die rei- ging geen sineCUre is, moge blijken uit de arlijks naar Leimuiden gebrachte 70.000 M3. uil, waaruit heel wat vierkante meters weiland ^schapen kunnen worden. En dan wordt er °S vuil verbrand (het groote vuil) en dan beridt er nog ontsmet: meubelen en kleeren en ddegoed; alles wat maar besmet kan zijn. tenslotte herbergt de Gemeentereiniging A|| ene auto-s van Haarlemsche openbare diensten vande ingcnieuze apparaten voor het keuren taxi's en autobussen. op men er binnenwandelt, komt men eerst 2a i?en Sroot plein, waarop uit den aard der ak geen ongerechtigheidje valt te ontdekken aan staat men tegenover de garage, die in lengte 42 meter meet en in de breedte 25 M. nP ks en rechts zijn de kantoren en magazij- B U' de eigen auto-spuitinrichting, de eigen mederij, timmermanswerkplaats, kuiperij, wa- «makerij, een eigen waterleiding, en een ervice-station. Het wagenpark van dezen dienst is ver bijsterend groot. Er zijn vuilnisauto's met a&n iederen kant drie deksels voor het ^egen van de vuilnisemmers op de oude methode, een aantal van de nieuwe wa kens met kleppen van achteren, waardoor de eenheidsemmers stuifloos geledigd kun- De gemeentereiniging, die een nieuw home krijgt, is als een moderne huis vrouw: zij schermt met den hygiënischen stofzuiger bij de rondleiding over de nieuwe terreinen van zijn bedrijf. En uit dat alles bleek, dat er aan het reini gen meer vastzit dan men vermoeden kan. Meer zelfs dan aan het vuilmaken van onze straten, het vullen van de openbare en privé-prullebak- ken, hetgeen wij toch gezamenlijk met zijn 135.000en doen, waar 120 menschen het moeten opruimen. En het eigenaardige is, dat er niet één vrouw werkt aan de gemeentereiniging. Wij hebben de zand- en zoutsilo's gezien, die er voor zorgen, dat men niet overhaast te werk moet gaan als het plotseling gaat sneeuwen. En de verbrandingsoven voor groot vuil, die zoo geconstrueerd is met een veelheid van vakken en een watergordijn, dat er uit den schoorsteen geen roet over de polders wordt geblazen. Me chanisch wordt het vuil in den oven gescho ven. En eenmaal in de week wordt de asch tus- schen de vakken weggehaald om er naast de installatie nieuwen grond van te vormen. In het door het Rijk betaalde ontsmettings huisje worden meubelen vergast, en in het daarnaast gelegen ontsmettingsgebouw zijn verschillende ovens om kleeren e.d. bacillenvrij te maken. Het personeel staat in de besmette ruimte door een muur gescheiden van het gedeelte, waar de goederen ontsmet uit de kuipen komen en als het zijn taak volbracht heeft, komt het via een eigen ontsmettingspro ces, gedeeltelijk door een bad, weer in de smet- telooze reinigingswereld. Om door te Ioopen naar het keurige schaftlokaal, of naar de klee- renkasten. Dit alles is ook werkelijk geen vrouwenarbeid. Het nieuwe gebouwencomplex is daar tus- schen de weilanden zeer gunstig gelegen. Vlak bij een groot water en vlak bij de spoorbaan. Terwijl het gemakkelijk is uit te breiden. Ook daar heeft de heer van Driel rekening mee te houden. Haarlem groeit en groeit. Er komen nieuwe straten met goten, die vol met rommel liggen. En er komen nieu we menschen. En ieder mensch is aanspra kelijk voor de prullemand- en vuilnis- emmers-industrie B. en W. schrijven aan den Raad. In uw vergadering van 22 Juli 1936 werd be sloten voor de gemeente kosteloos en om niet in eigendom te aanvaarden de gronden uitma kende gedeelten van den Vondelweg, de Wille- brordstraat, de Briniostraat en den Spaarndam- scheweg, zulks onder voorwaarden, o.a. dat vóór de overdracht als bijdrage in de kosten van openbare werken moest worden gestort f 37.655; dat overdracht bij door ons te bepalen gedeelten zou mogen plaats hebben en dat de overdracht moest plaats hebben binnen drie maanden na de dagteekening van uw bovenbedoeld besluit, terwijl de gemeente daarna niet meer tot over neming op de aangegeven voorwaarden verplicht was. Toen de overdracht van een gedeelte der bo venbedoelde gronden zou plaats hebben, waren gemelde drie maanden reeds verstreken en was de gemeente derhalve niet meer tot overneming verplicht. Daar de prijzen van verschillende voor de straataanleg benoodigde materialen inmiddels waren gestegen, zoodat voor het over te dragen gedeelte f 500 meer verschuldigd was, werd over eengekomen, dat de overneming wel zou plaats hebben, zoo boven het uit genoemd raadsbesluit voortvloeiend bedrag zijnde voor het over te dragen gedeelte f 12.580 bij de overdracht 500 zou worden voldaan. Hiermede verklaarde zich de overdragende partij, zijnde het Predikan ten Weduwenfonds der Nederduitsch Hervormde gemeente te Haarlem accoord. Toen daarna opgave werd gevraagd van de verschuldigde kosten van openbare werken voor het restant der in bovengenoemd besluit begre pen gronden, is door ons opgegeven een bedrag van f 27.480, waarmede het Fonds accoord ging. In verband met het vorenstaande stellen wij u voor bovenbedoelde overeenkomst, in het bij zonder voor wat de gevorderde bijbetaling van 500 betreft, te bekrachtigen en te besluiten tot overneming van de in het hierbij gevoegd ontwerp-raadsbesluit aangeduide gronden onder de in dat besluit opgenomen voorwaarden. Bij beschikking van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem d.d. 28 Juni 1939 is op vordering van den Officier van Justitie uitge sproken de vervallenverklaring van de Vereeni- ging „De Vrijwillige Heemsteedsche Burger wacht", gevestigd te Heemstede, van hare hoe danigheid van rechtspersoon wegens afwijking van haar goedgekeurde statuten. Tevens is aan genoemde vereeniging bij voor raad de bevoegdheid ontzegd tot het plegen van burgerlijke handelingen niettegenstaande hooger beroep of voorziening in cassatie, ter wijl tot curator is benoemd mr. F. van dei- Goot, advocaat en procureur te Haarlem. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Haarlem, waarbij crediet werd toegestaan voor de bestrating van de Gedempte Oude Gracht tusschen Verwulft en Zijlstraat. Het besluit met betrekking tot de bestrating tusschen Kleine Houtstraat en Groote Houtstraat is voorloopig aangehouden. Het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden ter plaatsing in het Frans Halsmuseum een schil derij „Winter" van den Haarlemschen kunst schilder Jan Visser. De gelden, waardoor het genootschap in staat was dit stuk aan te koo- pen, zijn geschenken door vrienden en vereer ders van den schilder bij de herdenking van zijn 6üsten verjaardag. B. en W. stellen voor dit geschenk onder dank betuiging in eigendom voor de gemeente te aan vaarden, Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, v. d. Zwet, Leliestraat 7C; kinder- bril, Nieuwenhuis, Hodsonstraat 31; bril in étui, Bureau van Politie, Smedestraat; bankbiljet, John, Emostraat 13; badpak, Hoevens, Mina- hassastraat 63; kinderdeken. Bureau van Politie, Smedestraat; fototoestel in étui. Hubert, Ke- coestraat 29; hondje, Blom—v. Wezel, Kinder huissingel 24A rd.; polshorloge, Buné, v. Twisk- plein 4; padvindershoed, v. d. Booren, v. Wicke- voort Crommelinstraat 55; 'n paar dameshand schoenen, v. Teenus, Fiihrhopstraat 29; arm bandhorloge, Du Pon, Delftlaan 171; polshorloge, Bakker, Raaphorststraat 8; hond, Kleef, Es- schilderstr. 27zwart; verfkwast, Pieters, Atjeh- s tra at 33; kettinkje, Riemstra, Lotterstraat 10; stukje m,uziek, De Vries, Ripperdastraat 4; zakmes, Hessen, Uranusstraat 27; portemon- naie, Jaspers, Bleekenbergplein 1; idem met inhoud; Kroonsberg, Arnulfstraat 16; werkpak, De Groot, Graafschapstraat 74; portemonnaie met inhoud; Ter Pelle, Overtonstraat 30; een paar regenpijpen; Dekker, Barendsestraat 3; fietspomp, Hoffies, Meeuwenlaan 54; dames rijwiel, Halderman, Voorzorgstraat 38; sleu tels, De Groot, Vergierdeweg 179; schuier van stofzuiger, v. d. Huuren, Maasstraat 3; Rug- tasch met inhoud; Reekman, Atjehstraat 6; étui inh. schrijfgereedschap, Van Manen, Chry- santhenumlaan 10, Heemstede. Het ziekentriduum te Bloemendaal is van daag weer begonnen. Vanmorgen in de vroegte werden niet minder dan 142 zieken naar het kerkje aan de Zomerzorgerlaan gebracht. Een groot aantal verpleegsters zorgde voor het transport, terwijl enkele dames uit de parochie een comité van orde hadden gevormd. Alle banken waren dit maal uit de kerk verwijderd, omdat meer ligbedden dan vorige jaren geplaatst moes ten worden. Pastoor Willenborg had n.l. bij een per soonlijk bezoek aan alle deelnemers nadruk kelijk gevraagd of de patiënt nooit in de kerk kon komen. Maar juist daardoor werd het apostolaat op grootsche wijze beoefend. Het hoogaltaar was feestelijk versierd; witte lelies'en theerozen en goudkleurige paramenten, zwaktrillende kaarsenvlammen. En dan de zon. Om negen uur droeg pastoor L. J. Willenborg, de ziel van het Wereldziekentriduum en de grondvester daarvan, een plechtige gezongen H. Mis op, met assistentie van den kapelaan als diaken en mgr. O'Brien uit Liverpool, se cretaris van het ziekenapostolaat, als sub diaken. Het zangkoor zong onder leiding van den heer Jos. MölLmann. Na het evangelie beklom pastoor Willen borg den preekstoel, om het eerste woord tot zijn zieken te richten. Nu we ons triduum gaan beginnen, aldus pastoor, en gij allen zoo verheugd zijt en van zoo groote verwachtingen vervuld, wil ik u allereerst een hartelijk woord van welkom toe roepen in ons kleine kerkje. Alles is klaar ge maakt om u een heerlijk feest te bereiden. Het is een feest, dat wordt meegevierd door den hemel, het vagevuur en de aarde. In den hemel ziet O. L. Heer neer op ons kerkje en op u allen. Jezus zal deze drie dagen bij u blijven, u zegenen, niet alleen door Zijn tegenwoordigheid, maar door de genade en de kracht, die Hij u zal geven. De zieken, die vroe gere triduums meemaakten en thans in den hemel zijn, zullen voor u bidden. Het is feest bii u en voor u, maar de hemel viert feest mee. Ook het vagevuur heb ik in deze toespraak betrokken, omdat wij deze H. Mis opdragen voor de overledenen van het ziekenapostolaat. Wij hopen natuurlijk allen, dat die gestorven leden regelrecht naar den hemel zijn gegaan, maar O. L. Heer kan anders zien dan wij menschen. Wanneer de priester straks de woorden van de Offerande uitspreekt, moet gij zeg gen: ,,0. L. Heer, ik doe er mijn ziekte ook bij. Die offer ik U op. Alle druppeltjes van mijn tranen, mijn leed, mijn pijn, mijn wonden zal ik vermengen met Uw lijden. En daardoor hoop ik zielen uit het vage vuur te verlossen." Ook op aarde is het feest, niet alleen voor u, maar voor ons allen, al uw huisgenooten, al uw familieleden, die in deze dagen met hun ge dachten bij u zijn. De heele parochie Bloemen daal viert feest. Blijmoedig is Zondag f 200 geofferd om de kosten van dit triduum te dekken. Zij leven met u mee, de zangers en zan gertjes, de dames en verpleegsters, die voor u gereed staan. Het is geen feest van de wereld, maar een feest, dat vanuit den hemel gezegend wordt, eeti feest, dat u dichter bij uw zaligheid zal bren gen. En uw geest en hart omhoog zal heffen naar God. Als pastoor zal ik 'op bijzondere wijze in dit feest deelnemen. Ik ben dienaar van O. L. Heer en ik heb de taak om u vele goede gees telijke spijzen voor te zetten, die zullen Sterken, verlichten, troosten, heiligen, vervolmaken. Ik hoop, dan ook, dat gij aan het eind van dit triduum zult zeggen: ,,Ja, ik voel het, ik ben een ander mensch geworden, een ander en een beter." Om twaalf uur had de handoplegging plaats, een altijd weer sobere, maar ont roerende en hoogst symbolische plechtigheid. Vanmiddag om twee uur werden de plech tige Vespers gezongen. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan momenteel ingeschreven 4435 werkloozen, zoo dat het aantal in vergelijking met de vorige week weer met 46 gedaald is. Er zijn 564 werk zoekenden minder dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar, 747 minder dan in '37, 1629 minder dan in '36 en respectievelijk 884, 264 en 232 minder dan in de daaraan voor afgaande drie jaren. Aan de agenda wordt toegevoegd: Aanvaarding schilderij en aanvaarding van voor straat bestemden grond nabij den Vondel- weg enz. Tijdens de te Den Haag gehouden examens slaagde onze plaatsgenoot Joh. v. d. Bos, leer ling van de Radio Technische School „Haar lem", voor het Rijkscertificaat als Radio-tele grafist. Het Frans Halsmuseum te Haarlem is verrijkt met een drietal schilderijen. Een er van is „Een vrouwenportret" van den Haarlemschen schilder Salomon de Bray, 1597—1664 ben worden, kleinere voertuigen met twee ernmers voor het schoonhouden der goten, *'agerts voor het bespuiten met zand van Gijzelde wegen, wagens voor het rond strooien van pekelwater in den winter en ^agens voor het spuiten van leidingwater 'n Óen zomer. En er zijn nog vele andere soorten. b<w is °°k een reinigingsvloot. Het zijn de ten, Hip vnlf*pst.m*t; worden met het Haar- 'ern, öezi die volgestort worden met het Haar- M Sche vuil. Zwermen musschen fladderen om QlZe vuilnisschepen, zooals meeuwen om luxe Ij eaahstoomers. Bij de vloot hoort ook het be- Zelfde boo,:je. óat het Spaarne schoonhoudt en gc„s. een gelukkig vrijwel luchtdicht afgedekte Ult, waarin de tonnetjes geleegd worden. M'ant Haarlem bergt nog steeds een dui- ^bdtal tonnetjes. Er is een aparte ton- netïeswagen voor. En een aparte reinigings- 'bstallatie, die het best te vergelijken is '"et de bierglasspoelers in een automatiek. Lebben een eigen scheepstimmerman dj r °hze vloot", vertelde de heer van Driel, de ^teur van dezen gemeentelijken dienst, ons, DE GESCHIEDENIS DER KERK MUZIEK IN DE NEDERLANDEN SEDERT DE HERVORMING, door dr. A. I. M. Kat. Bekroond door het Nuyensjonds. Uitg.: N.V. Gooi en Sticht Hilversum, 1939. Op het feest van de heilige apostelen Petrus en Paulus is de studie verschenen, welke dr. A. Kat, de „phonascus" der Haarlemsche, ka thedrale kerk, verleden jaar door de jury, die het Nuyensfonds beheert, bekroond heeft ge- Voor leeken en liefhebbers juist is dit ge leerde boek buitengemeen aantrekkelijk. Deze uitspraak verlaagt niet in het minst zijn we tenschappelijke waarde; integendeel! De eru ditie, die in niet minder dan acht-en-dertig hoofdstukken verwerkt is, dwingt eerbied en ontzag af bij eenieder, die bedenkt en besef fen kan, dat al die kennis, welke in honder den voetnoten verantwoord is, indien dan niet opgediept en verzameld, in elk geval toch be werkt moest worden in de betrekkelijk korte spanne tijds, gelegen tusschen den datum van het uitschrijven en dien van den gestelden eindtermijn eener wetenschappelijke prijsvraag. Wetenschappelijk is dit boek van voortreffe lijke kwaliteit; de jury van het Nuyensfonds staat er trouwens borg voor. Maar buiten de kringen van geleerden en deskundigen moet het ook ongetwijfeld de belangstelling trekken van die legerscharen, die weleer als jeugdig koorzanger ofwel op lateren leeftijd met een lyrische tenorstem, een rinschig middengeluid en een galmende bas den lof des Heeren in alle i Dr. I.. Kat toonaarden verkondigd hebben. Dit boek moet wel heel veel verklaren bij het geloovige volk, dat toch nooit heelemaal ongevoelig is geweest voor den goeden kerkzang, al heeft het eeuwenlang onder dat „goede" iets anders ver staan dan het ideaal van den zang, dat.... in de toekomst eenmaal zal moeten worden be reikt, dit boek moet veel zeggen, aan het volk. waarin stijl en wansmaak, de kwalijke gevolgen van historische invloeden en de tijdgeest zich hebben vastgezet in de vormen van een uitge sproken, populaire voorkeur. Het boek van dr. Kat behelst ook een schitterende rechtvaardi ging van het werk, zooals dat onder zijn lei ding door het Haarlemsche kathedrale koor gepresteerd wordt; allen, die op Zon-, feest en weekdagen den geestdriftigen, dat is: den enthousiasten én vitalen koorleider en de man nen, die zich tot meerdere eer en glorie van God aan de leiding van dien priester-musicus willen onderwerpen, zien en hooren en dat behooren niet alleen de parochianen van de Sint Bavo te zijn, maar allen, die in het hart van het diocees onder den kromstaf wonen, zij zullen na lezing van dr. Kat's verhandeling tot de erkenning komen: „Steekt er dit ideaal en stuwt er zoo'n geschiedenis achter!" In dit werk wordt de lezer menigmaal naar dat stille huis in de Jansstraat te Haarlem verwezen, waarin het bisschoppelijk museum is gevestigd en waar de geleerde onderzoeker heel wat stellingen voor zijn stof en stof voor zijn stel lingen blijkt te hebben gevonden. Haarlem mocht heel wat bouwsteenen aan dragen voor het monument, dat een harer musicale en apostolische burgers optrok. Het is natuurlijk een illusie te meenen dat tallooze leeken op kerkmusicaal gebied, om van hen, die buiten dit terrein staan nog te zwijgen, zich de directe kennis van Kat's boek en ook vooral de daaruit te putten con clusie zullen eigen maken. Als echter de koor dirigenten er eens mee begonnen en als dezen zich eens konden voornemen, op de repeti ties op een natuurlijke en onopzettelijke wijze uit dit boek iets te vertellen, een van die talrijke anecdoten, die er in liggen opgestapeld, van die alleraardigste, lachwekkende verhalen, waar van wij allemaal de pointe nog volkomen zul len kunnen waardeeren, omdat in ons aller ooren toch nog een Tantum ergo op de melodie van het Oostenrijksch volkslied naklinkt. Voor den zanger en den geloovige kan het slechts interessant wezen te lezen, hoe het verfoeilijke reciteeren, dat nóg heel gewoon is bij Tractus en Graduale, tusschen het epistel en het evange lie, een doorgevoerde ontaarding is van het z.g. „alterneeren", waarbij, om tijd te winnen, het orgelspel eertijas. een groot deel van den te zingen tekst verving; een allerduidelijkst be sef van het kwaad veroorzaakt misschien een allerstevigst voornemen ter bekeering! Het kan voor zanger en geloovige alleen maar nuttig en heilzaam wezen te ervaren, hoe de liturgische vesperzang steeds bij de Nederlandsche katholie ken in hooge eere heeft gestaan; misschien her stelt eenige piëteit voor de traditie de bewuste liefde voor deze plechtigheidHet moet voor zan ger en geloovige tenslotte een vreugde zijn te lee- ren, hoe de dilettanten een eigen stempel ge drukt hebben op de vaderlandsche kerkmuziek, ten kwade, maar ook in de tijden van vervol ging ten goede. De huiselijke kerkmuziek moge dan ook van een betreurenswaardig dilettan tisme getuigen; zij is voortgekomen uit een kerkelijke huismuziek, dewelke cultureel be schouwd groote verdiensten had, dank zij den geest, den adeldom en het stoere geloof onzer katholieke voorouders. De uitgever heeft aan dit bekroonde werk alle eer gegeven. Het formaat, de letter, de blad spiegel, het is alles even kloek, voornaam en degelijk. Keurig zijn de talrijke illustraties in geplakt, zoodat zelfs de verluchting een apart cachet kreeg. Aan het voorname ontbreekt dus geenszins de zwier. In zijn uiterlijke verschij ning verraadt het werk, dat het niet alleen een plaats in de universiteits-, stads-, klooster- enkoorbibliotheekU) verdient, maar ook in de boekerij van zooveel mogelijk particulie ren. Het opus bestaat uit vier deelen, gesierd met vier prachtige, beteekenisvolle titels: smor- zando, pianissimo, da capo en stringendo. In deze betiteling ligt zinrijk de compositie van het geheel vervat. Langzaamaan dooft de glans der oude middelnederlandsche muziek; door de hervorming raakt zelfs de harmonie, welke de muziek wist te leggen over kerk en gezin, totaal verloren; de stemmen der groote zangers worden versmoord; heel zacht, pia nissimo, kan gedurende den tijd der schuil kerken het kerklied nog geneuried worden; het orgel verliest zijn waarde en roem; het Grego- riaansch geraakt in verschrikkelijk verval; de meerstemmige muziek lijdt onder den onmusi- calen geest der zestiende, zeventiende en acht tiende eeuw, zoodat bij het eerste herontwaken da capo van den aanvang af weer moet worden begonnen; maar thans wordt stoer en fier gewerkt op heel het terrein der kerkmu ziek, ten aanzien van het Gregoriaansch, de polyphonie, het orgel, de liturgie, den volks zang, het kerklied, den zangersgeest en de al- gemeene musikaliteit.al deze onderwerpen krijgen hun degelijke, vlotte behandeling. W. S. Lid Bond v. Bontbedrijven Gebouw Sint Bavo: Bestuur Herw. Levens kracht, 8 uur; „Sint Caecilia". 8 uur; Rechts kundig advies, 8 uur. Kunstzaal Le Bois: expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: expositie 10—5 uur. Frans Halsmuseum: expositie 105 uur. Teyler Museum: expositie 114 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 u. n.m. Ned. Nat.-hist. Vereeniging: excursie, 7 uur. Rembrandt; „Accord Final", (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Luchtduivels der marine" en „Pa niek in Hollywood" (boven 14 jaar), 2 en 8.15 u. Luxor: „Ik eisch gerechtigheid", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alaska" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Bruisend bloed" (alle leeftijden). 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw Sint Bavo: Bestuur Post en Telegraaf, 8 uur; Bestuur Kleermakersvereeniging, 8 uur; Dameskoor „St. Caecilia", 8 uur; Proza en Poëzie 8 uur. Brinkmann, Groote Markt: Repetitie R. K. Oratoriumvereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal Le Bois: expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: expositie 105 uur. Teyler Museum: expositie 114 uur. Gemeenteraad: 2 uur. f Rembrandt; „Accord Final", (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Luchtduivels der marine" en „Pa niek in Hollywood" (boven 14 jaar), 2 en 8.15 u. Luxor: „Ik eisch gerechtigheid", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alaska" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Bruisend bloed" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door: Van Rijn, KI. Houtweg 15; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34; Schoterbosch-apotheek. Rijksstraatweg 19. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemen- daadlscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85. tel. 22181. Geboren: 30 Juni: Ch. J. LimburgPlas. zoon; 2 Juli: A. FeitsmaMartin, dochter; A. W. HoepWieman, zoon; 3 Juli: F. HangjasSlot, dochter; F. J. Eich- hornde Mooij, zoon. Ondertrouwd: 4 Juli: H. H. Hoeker en J. E. M. Brink. Gehuwd: 4 Juli: W. J. Rutte en H M. B. den Turk. Overleden: 2 Juli: E. van Ameromvan Ros- sum, 77 jaar, Ruijsdaelstraat; H. A. A. Bogaard, 42 jaar, Kampersingel; J. W. Brat, 78 jaar, Ha- zepaterslaan. 3 Juli: A. de Vlaming 82 jaar; Van Nesstraat. Het is wenschelijk gebleken om de breedte (42 M.) van den op het uitbreidingsplan voor komenden verkeersweg Amsterdamsche vaart Buitenrustbrug naar de oost- en zuidzijde te vergrooten en nader vast te stellen op 49 meter. B. en W. stellen voor dusdanig te besluiten. HUMOR, GEESl en CHARME zwaaien er den scepter. Heinz Rühmann als de „Bruidegom in Angst" is de gastheer; ongelooflijk grap pig. Het geheel een zeldzaam festijn in het Rembrandt Theater, ïls. Vrijdag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5