gevaarlijke leuze B AKKERTJES Activiteit op den Balkan Een pact van alle Mohammedanen? Naar eenheid der mannelijke j eugdbe weging Snelle wijziging in de de situatie ONZE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING KRUISVAART EN J. W. DINSDAG 4 JULI 1939 Borgstelling geëischt Z. Exc. Dr. H. Colijn heeft wel een regeeringscrisis aangedurfd, maar het is nog steeds de vraag of hij aar zal kunnen overwinnen. Het ge vaar is geenszins denkbeeldig, dat offi- Cieel een nationale leuze zal worden aangeheven om uit de moedwillig ge- Schapen impasse te geraken, op 'n wijze, ^elke geenszins de sierende bijvoeging •■nationaal" verdient. In enkele bladen ^ft men reeds een poging daartoe Unnen waarnemen. De redeneering, welke daarbij dienst moet doen, is de Volgende. Het dreigend oorlogsgevaar in Uropa en daarbuiten dwingt ons land ons volk alle aandacht en alle krach- en te concentreeren op de nationale nhlitaire defensie, een belang zoo groot, at alle andere belangen daarvoor moe- n wijken. De drie doeleinden: Natio nale Defensie, werkloosheidsbestrijding eri hudgetair evenwicht, welke door de peering-Colijn enkele maanden gele- en nog op één en dezelfde lijn van pri- jnairiteit werden gesteld, zouden moe- en Worden teruggebracht tot twee, n.l. e£ensie en budget, en als ook die twee Selijkelijk en tegelijk naar behooren hartigd zouden kunnen worden, zou er slechts één allesoverheerschend doel 0Verblijven, n.l. defensie. Tegen deze he uglijke en misleidende redeneering Wenschen wij reeds thans ten scherpste Waarschuwen. Ook wij zijn van mee- dat de nationale militaire defensie ®en belang van de eerste grootte is on- er de dreigende, huidige internationale "istandigheden, maar daaraan dienen 'J onmiddellijk toe te voegen, dat wij st in het belang dier zoo noodzake- e nationale defensie een onverzwakte systematische werkloosheidsbestrij- nS in het algemeen en jeugdwerkloos- eidsbestrijding in het bijzonder onmis- ar achten. Versterking en uitbreiding er nationale militaire defensie wordt i-is-waar begeleid door een zekere Eninüering der werkloosheid, maar fs met invoering van algemeenen lenstplicht of groote contingentsuit- oiding, twee dingen, waartegen de re- feering zich steeds als zijnde niet te be- en heeft verzet, zal men een deel der jeugdwerkloosheid, om van de werkloos- eid der niet meer dienstplichtigen maar te spreken, niet kunnen overwinnen. kin. ij na tien jaren lang heeft de mas sale werkloosheid ons volk geteis terd en haar demoraliseerende wer- keeft door verricht. Slechts twee jaar lang 2. Exc. minister Romme, geremd een minder voortvarende en ouder- etsche budgetpolitiek, met kracht en °°rtvarendheid den strijd aangebon- €n tegen deze epidemie en daarbij than. dit s zichtbare resultaten bereikt. Op °°genblik echter is door de regee- Sscrisis dit heilzame sociale werk van er Romme ontijdig stopgezet en kei"eVaar gebracht> terwijl Colijn en en- e niet-katholieke ministers van mee- nS zijn, dat op den met hun goedkeu- g en instemming ingeslagen weg niet h Worden voortgegaan. Toen onze vee- aPel door mond- en klauwzeer werd Ve&eslacht, heeft men niet bij de eerste kJ^Ünselen van het afnemen der aal de bestrijdingsmaatregelen afge- jjj akt, maar thans wil Dr. Colijn dat a'e leuze waard, indien zij zou lei- def t°t een °Pt>0UW van onze militaire .ensie door afbraak van de werkloos- dg!cisl3estrijding? Wat is een militaire ditSnsie waard, die haar bouwstof haalt n°g gedemoraliseerde werkloozen en 5 steunt op een gezond, krachtig, en 'aal behoorlijk verzorgd en tevreden yolk? Men kan de nationale militaire niet deugdelijk versterken en 6c re£den ten koste van het moreele, "vnische en sociale welzijn van ons Defensie en werkloosheidsbestrij- zijn als een onverbrekelijke Sia- tweeling aan elkander verbon- Wie de een wil dooden om de ander bet leven te houden, geeft zich over een gevaarlijke illusie, want als de j,ne sterft zal ook de ander sterven, nationale leuze, die dit tracht te kennen verdient daarom gebrand- Crkt tg worden als een nationale bgen. VUJCHTELINGEN wijken Voor kampeerders Van Nunspeet naar Hoek van Holland Ve2erken" Audiëntie Verleg Van Woensdag op Donderdag audiëntie nep voor priesters. DE LANDSMIDDELEN IN INDIË Dalende lijn voortgezet PATER A. PETERS Prior van het Carmelietenklcjpster te Boxmeer JONGEN TERUG UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN Gezant te Londen eervol ontslag verleend; oud-gezant te Praag wordt zijn opvolger Benoemingen te wach ten voor Bern en Oslo R.K. BOUWPATROONS TE MAASTRICHT BIJEEN Ontvangst op het stadhuis rn.iL Prins Boudewijn woonde de traditioneele jaarlijksche plechtigheid van de Wijding der Zee te Oostende hij. De Prins knielend op het moment, dat de processie het strand bereikt Beteekenis der gasindustrie Malaiseperiode voorbij; toe nemend verbruik WEER EEN LANDBOUW- DEPARTEMENT? Centrale organisaties en K.N.L.C. zullen er om vragen Samensmelting zou volgens commissie mogelijk en ook gewenscht zijn Instructie en zelfwerk zaamheid Doodelijke aanrijding te Purmerend Vierjarig kind onder vrachtauto geraakt MISSIE EN NAASTENLIEFDE Eerste Nederl. Missiologische week Het tegenbezoek van minister Funk Zal de clearing-achterstand worden besproken? Koninklijke giften fin ViWJL uc IC ^inisti bi We Wel doen ten aanzien van de lo°sheid en ons volk. Wat is de na- Kclll Uc lldl/lUiiaiC uuiieaii De te^ °hgeveer 150 illegale mannelijke vluch- C^n, <jje een paar maanden in bet Kamp bedelveen te Nunspeet hebben vertoefd, zijn n naar Hoek van Holland verhuisd, omdat dit, ®eWone kampeerders het kamp weer noo- g bebben. Va,^aar wij vernemen heeft de Rijkswaterstaat net Italiaansche stoomschip „Portunata", p het. z.g. roeiershoofd te Vlissingen heeft «mE*ten. een borgstelling van ongeveer 7500 Watg,^ geëischt wegens beschadiging der onder- steer. °e(felijk heeft het schip bij het op de diep 5 2itten eenige lichte bodemschade beko- dep heeft oogenschijnlijk geen lekkage aan cneepSbodem. Pla Exc. de bisschop van Haarlem zal in- U moet er in geen geval mee blijven loopen, maar een "AKKERTJE" nemen. Er bestaat geen samenstelling die hoofdpijn of migraine vlugger kan verdreven I "AKKERTJES" zijn een vin ding van den bekenden apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakke lijkst in te nemen ronden vorm met het "AKKER"-merk. Let U daarop vooral en laat U toch geen waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. BATAVIA, 4 Juli (Aneta) De opbrengst der landsmiddelen over Mei 1939 bedroeg 53.700.000, tegenover in Mei 1938 61.000.000. Over de maanden JanuariMei 1939 bedroeg die opbrengst 206.100.000, tegenover in de overeen komstige periode van 1938 211.600.000. In den leeftijd van 75 jaar is overleden pater Adrianus Peters, Carmeliet, prior van het Car- melietenklooster te Boxmeer. Pater Peters werd vijftig jaar geleden in 1889 priester gewijd. Sinds 1933 was hij aangesteld als prior te Boxmeer. Tevens was hij rector der Zusters Carmeli- tessen (Elzendaal) te Boxmeer. In de ouderlijke woning te Heerlen is terug gekeerd een van de avontuurlijke jongens, die onlangs spoorloos waren verdwenen en die, zoo als later bleek, dienst hadden genomen bij het Vreemdelingenlegioen in Marokko. De presi dent van de Fransche republiek had zijn tus- schenkomst verleend. Naar de Staatscourant van heden meldt, is aan mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Britsche hof, op zijn verzoek met ingang van 16 September 1939 eervol ontslag als zoo danig verleend onder dankbetuiging voor de door hem in den diplomatieken dienst aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen zeer be langrijke en langdurige diensten. Voorts wordt ons thans van bevoegde zijde bevestigd, dat graaf van Limburg Stirum te Londen zal worden opgevolgd door jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, eertijds Hr. Ms. gezant te Praag en vervolgens chef der af- deeling diplomatieke zaken aan het departemeht van Buiteniandsche Zaken. Naar wij verder vernemen, kan eerlang de benoeming worden tegemoet gezien tot Hr. Ms. gezant te Bern van mr. E. N. v. Kleffens, thans chef der afdeeling diplomatieke zaken van het ministerie van Buiteniandsche Zaken, terwij] mr. dr. G. A. Scheltus, thans zaakgelastigde der Nederlanden te Oslo, weldra als Hr.' Ms. gezant in Noorwegen zal worden geaccrediteerd. Maandagmiddag zijn de afgevaardigden der verschillende afdeelingen van de RJC. Bouwpa- troons door het bondsbestuur verwelkomd op de congresdagen, welke gehouden worden te Maas tricht. Het grootste gedeelte der deelnemers is vervolgens door de stad Maastricht naar hei raadhuis gewandeld, alwaar jhr. mr. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, hen in enthousiaste bewoordingen begroet heeft Hij heeft er terloops op gewezen, dat het van groote beteekenis is, dat de lieden uit het Noorden naar het Zuiden en de lieden uit het Zuiden naar het Noorden trekken, om er ken nis te maken met hun eigen vaderlandschen rijkdom. Te verheugen is het, dat Maastricht in den laatsten tijd reeds meermalen uitverko ren werd als congresplaats. Hij spoorde daarom vooral ook de congressisten aan met de oude stad kennis te maken. De bondsvoorzitter, de heer Klein Schiphorst, heeft hierna in een spontaan wederwoord aan den magistraat van Maastricht enkele zinnen vol lof over de stad uitgesproken, waarin hij wees op de oude cultuurveste, die zü steeds 1 O'-V" door de tijden is geweest. Na dit officieele wel kom werd de eerewijn aangeboden. De congressisten hebben vervolgens de gele genheid gehad deel te nemen aan een bezoek aan de schatkamers van de Sint Servaaskerk, waarna werd gedineerd in Du Casque, welk di ner het afdeelingsbestuur te Maastricht aan het hoofdbestuur heeft aangeboden. Te Nijmegen vergaderde vandaag de Vereeni- ging van Gasfabrikanten in Nederland. De voor zitter, ir. C. L. Philips, bestreed de meening, dat de gasindustrie haar tijd heeft gehad. In tegen stelling met de ons omringende landen, waarin over het algemeen het groote nationale belang der gasindustrie veel beter wordt ingezien, is hier te lande het besef nog weinig doorgedron gen, aldus spr., welke belangrijke positie de gas industrie in de voorziening in de behoefte van huishouding en nijverheid kan en moet innemen. De gasindustrie kan in haar geheel niet worden gemist, omdat 't niet toelaatbaar is de vele kost bare stoffen, in de kolen aanwezig, te verkwisten en alleen een betrekkelijk gering percentage der daarin aanwezige warmte-energie te gebruiken. De gasindustrie voorziet ons land van vele on misbare stoffen, er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat het onmogelijk zal zijn deze grond stoffen en producten in te voeren, zoodat de bevordering der gasindustrie reeds op grond van algemeen belang is geboden in verband met de economische verdedigingsvoorbereiding. Spr. con stateerde daarom met genoegen, dat de gas industrie begonnen is zich uit de malaiseperiode van voorafgaande jaren wederom op te richten en dat er op de meeste plaatsen een vooruitgang van het gasdebiet valt te constateeren. Deze vooruitgang Is in grootere mate toe te schrijven aan de toeneming van het aantal verbruikers dan aan de toeneming per hoofd der bevolking. Spr. wees voorts op de beteekenis van de co kes, het belangrijkste bijproduct van de gasfa brieken. Op het gebied van de teerlevenng is de zoo gewenschte samenwerking! sedert jaren bereikt. Ook met alle bij de gasindustrie betrokkenen wordt steeds naar een goede samenwerking ge streefd. Tusschen een combinatie van gasbedrij ven en twee Nederlandsche toestellenfabrikanten is een samenwerking ontstaan, die goede resul taten heeft afgeworpen, hoewel zij van andere zijde eenigszins verkeerd is beoordeeld. De in samenwerking met de bonden van gas- fitterspatroons tot stand gekomen regeling voor de erkenning van gasfitters werkt tot volle te vredenheid. Van groot belang voor de uitbreiding van het gasdebiet is de juiste tariefstelling. Het is onmo gelijk een systeem uit te denken, dat in alle gevallen tot de beste resultaten zal leiden. Een voor ons land geheel nieuw tarief, dat ernstige bestudeering verdient, is het nieuwe Haagsche tarief, waarbij de gasprijs niet wordt berekend per M3, maar volgens de geleverde warmtehoeveelheid, berekend per megacal, d.w.z. met 1000 groote of kilogram-calorieën als een heid. Dit tarief is logisch en billijk, omdat de waarde van het geleverde gas niet wordt be paald door het geleverde volumen, doch door de hoeveelheid warmte-energie. Tenslotte stond spr. stil bij den exploitatievorm der gasbedrijven. Het bestuur der vereeniging heeft een commissie benoemd, die de koppeling, concentratie en beheerswijze der gasbedrijven in studie heeft en binnenkort een rapport zal uit brengen. De vraag dringt zich naar voren of de ver snippering in een groot aantal kleine bedrijven gehandhaafd dient te blijven of dat naar meer concentratie zal moeten worden gestreefd. Met den wensch, dat de besprekingen mogen bijdragen tot het wijzen der wegen, waarlangs de gasindustrie kan worden bevorderd, opende de voorzitter de vergadering. Te 's-Gravenhage vergaderden dezer dagen de dagelijksche besturen der drie centrale land bouworganisaties en het Koninklijk Nederland sche Landbouwcomité te 's-Gravenhage. In den breede werd gediscussieerd over de wenschelij kheid om de thans bestaande crisismaatregelen door de belanghebbenden zelf te doen overnemen. De besprekingen werden gevoerd aan de hand (Van onzen Oost-Europeeschen correspondent) Terwijl de politieke activiteit in Europa reeds sinds weken tot de EngelschRussische onder handelingen beperkt is gebleven, wordt in Zuid- Oost-Europa het groote politieke spel in alle haast voortgezet. Sinds de groote hoofdsteden- reis van Gafencoe naar Berlijn, Brussel, Lon den, Parijs, Rome, Belgrado en Ankara hebben de leidende staatslieden van Zuid-Oost-Europa niet opgehouden een voortdurende voelingname met elkander te onderhouden, wat tot eer. nauwkeurige positie-bepaling van de Balkan- landen en de staten in Klein-Azië heeft ge voerd, terwijl zij tevens de gelegenheid hebben waargenomen om de verschillende Balkanpro blemen aan een nadere bespreking te onderwer pen. De Roemeensche minister van Buiteniandsche Zaken en voorzitter der Balkan-Entente, Ga fencoe, heeft in deze activiteit de hoofdrol ge speeld, en hij is er door zijn herhaalde bezoeken aan Ankara en Athene in geslaagd in de Bal kan-Entente een kern van landen te vormen, wier politieke richtlijnen geheel met elkander overeenstemmen. Griekenland, Roemenië en Turkije vormen een hecht statenblok, dat de Dardanellen, de Zwarte Zee en de Aegeïsche Zee beheerscht en van zeer grooten invloed is op de politieke en militaire verhoudingen in het Oos telijk bekken der Middellandsche Zee, terwijl het zich tevens van de suprematie heeft ver zekerd in de Balkan-Entente, waarin Joego slavië gedwongen een steeds meer geïsoleerde positie inneemt. Dat deze ontwikkeling der po litieke verhoudingen in Zuid-Oost-Europa even eens van zeer groot belang is voor de positie der Westelijke mogendheden, blijkt wel uit het feit, dat Turkije, Griekenland en Roemenië juist die landen zijn, welke zich politiek steeds meer op Engeland oriënteeren en dus nolens volens den invloed van Engeland op den Balkan en in de Balkan-Entente versterken. Door zijn garantie te verleenen aan Roemenië en Grieken land, en met Turkije een zeer ver gaande over eenkomst te sluiten, heeft Engeland in enkele maanden dat Weten te bereiken, waarin Italië noch Duitschland gedurende vele jaren heeft kun nen slagen, zoodat Londen momenteel op een hecht landenblok kan rekenen, dat de Engelsche belangen op den Balkan eh in het Oostelijk bekken der Middellandsche Zee verdedigt. Voegt men hiertoe nog de FranschTurksche over eenkomst van 23 Juni, dan is het duidelijk, dat de Balkan en Klein-Azië voor Engeland en Frankrijk een politieke „levensruimte" zijn ge worden van eersten-rang en een der hoekpijlers vormen van het politiek gebouw, waaraan men in Londen en Parijs met koortsachtigen haast arbeidt. Deze radicale verandering van den politieken status in Zuid-Oost-Europa heeft natuurlijk niet nagelaten een grooten invloed uit te oefenen op de Balkan-Entente, die eigenlijk niet meer als een zuivere Balkanbond beschouwd kan w'orden. Te Belgrado heeft men dit feit met een zekeren wrevel ontvangen, daar de Balkan- landen hierdoor onvermijdelijk in een Euro- peesch conflict zullen worden meegesleept en niet meer in staat zullen zijn hun positie ten aanzien der politieke gebeurtenissen in Europa in algeheele onafhankelijkheid te bepalen, doch in Boekarest, Athene en Ankara kan men over het verlies van deze overigens zeer problema tische neutraliteit niet lang treuren en men heeft onmiddellijk de noodige maatregelen ge troffen om de Balkan-Entente aan de veran derde omstandigheden aan te passen. Eerstens zal in Is tanboel een instelling worden gesticht ter bestudeering der Balkanproblemen, terwijl men tevens voorbereidingen treft om de Bal kan-Entente op militair gebied om te vormen. Gafencoe zou n.l. het plan hebben geopperd om de wederzijdsche garantie der landen van de Balkan-Entente in geval van een aanval van de zijde van een Balkanland uit te breiden tot een verdedigingspact, dat ook in geval van een aanval van een met-Balkanland onmiddel lijk in werking treedt. Verder geeft men in goed ingelichte kringen te kermen, dat dé mogelijkheid niet is uitge sloten, dat de Balkan-Entente zich bij een Voor-Aziatisch pact aansluit, hetwelk alle Mo- hammedaansche Staten, met name Egypte, Iran, Irak en Afghanistan, zou omvatten. In dit verband acht men het bezoek, dat de Egyp tische minister van Buiteniandsche Zaken, Ya- hia Pasha, in de laatste week van Juni aan Ankara, Athene en Boekarest heeft gebracht, van zeer groot belang. Positieve resultaten schijnen echter nog niet te zijn bereikt, of schoon Egypte opnieuw zijn sympathie voor een pact van alle Mohammedaansche volkeren heeft betuigd en aan het tot stand komen van een dergelijke overeenkomst zijn volledige mede werking zal verleenen. In Turksche kringen heeft men deze houding van Egypte met zeer 'veel sympathie ontvangen, daar het immers steeds een der grootste lievelingsplannen van den overleden „vader der Turken", Kemal Ata- turk, is geweest om alle Mohammedaansche volkeren in één machtigen bond te vereenigen en een Arabisch front te vormen. Het is dan ook vrijwel zeker, dat de Turksche minister van Buiteniandsche Zaken, Saradsjogloe, de uitstekende gelegenheid, die hem wordt gebo den, niet ongebruikt voorbij zal laten gaan en de verdere onderhandelingen met Iran, Irak en Afghanistan zal voortzetten, om Kemal Ata- turk's wensch te verwezenlijken. Het zal in dit verband wel geen speciale vermelding behoe ven, dat men in den Balkan het streven van den Turkschen minister van Buiteniandsche Zaken met groote aandacht en belangstelling volgt, wat eveneens het geval is met Enge land, dat in den Balkan en in het Oostelijk bekken der Middellandsche Zee immers zoo groote belangen, te verdedigen heeft. Behoudens goedkeuring van de of ficieele instanties zullen, naar wij vernemen, binnen afzienbaren tijd de beide katholieke jeugdvereenigingen, de Jonge Wacht en de Kruisvaart worden samengesmolten tot één na tionale jeugdbeweging die waar schijnlijk den naam zal dragen van Nationale Kruiswacht. Sinds jaren werd de behoefte gevoeld aan een nauwere samenwerking tusschen de Jonge Wacht en de Kruisvaart. Wel is waar bestond er reeds een intense samenwerking tusschen beide organisaties, die alle vertegenwoordigd waren in het Centraal Comité van Patronaten, maar er bestonden toch nog verschillen, welke de bevoegde jeugdleiders gaarne zagen wegge nomen. Deze verschillen vloeiden in hoofdzaak hieruit voort dat de beide categorieën van jeugd vereenigingen zich zelfstandig hadden ontwik keld en ze dus eigen groepsindeeling, eigen be namingen van groepen en groepsleiders en vooral eigen methodes volgden bij de paedago- gie der jongens. In verband hiermede is op 24 December 1938 een commissie ingesteld, aan welke werd opge dragen te onderzoeken of de mogelijkheid van éénwording der jeugdvereenigingen bestond en zoo ja op welke wijze die eenheid kon worden tot stand gebracht. Deze commissie bestond uit de zeereerw. heeren B. H. de Groot, J. Bots, prof. dr. J. B. Kors O.P. en A. M. Jansen, als mede uit de heeren Jos Veldman, dr. P. Kasteel en drs. W. Snitker. Na ampele besprekingen, waarbij men volko men nauwkeurig de toestanden van de Jonge Wacht en van de Kruisvaart heeft bestudeerd, is de commissie tot de conclusie gekomen, ,dat de samensmelting van beide vereenigingen zeer goed mogelijk en in hooge mate wenschelijk is. Zjj stelt dan ook voor, dat de bevoegde leiders alle pogingen in het werk stellen om tot één beweging voor jongens tot 17 jaar te komen onder één leiding, maar zoo, dat plaatselijke differentiatie in de uitwerking van het program mogelijk blijft. In het rapport, dat de commissie dezer dagen heeft uitgebracht en dat behalve aan de beide directeuren der betrokken jeugdvereenigingen de z.e. heeren L. H. v. den Berg en J. Mol ook aan verschillende andere instanties is toegezon den, geeft de commissie een uiteenzetting van hetgeen zij noodig acht om tot eenheid te ko men. In de eerste plaats is er een centrale leiding noodig, bestaande uit vertegenwoordigers van alle bisdommen: een z.g. nationale staf. De dio cesane organisaties blijven echter bestaan met aan het hoofd een diocesanen directeur en een diocesanen leider. De naam van de nieuwe eenheid zou b.v. kun nen zijn Nationale Kruiswacht, doch indien een betere of juistere benaming gevonden wordt zal de commissie daar geen bezwaar tegen hebben. De nationale Kruiswacht zal verant woordelijk zijn voor alle katholieke jongens tot 17 jaar met uitzondering van de Ver- kènners, die hun eigen autonome organi satie hebben en behouden. Het St. Francis- cus Liefdewerk kan een zekere mate van autonomie behouden. Omtrent de methodiek, die bij de opvoeding der jeugd moet worden toegepast, meent de commissie, dat een midden moet worden ge vonden tusschen de wijze, waarop de Kruis vaart en de wijze, waarop de Jonge Wacht haar ideaal nastreeft; in de laatste toch is het in structief element te weinig verzorgd, in de eer ste het doe-element. Zooveel mogelijk moet ook worden bevorderd, dat een tusschenleiding van jongens wordt in geschakeld. De methode van het leggen van verantwoordelijkheid op de schouders van groepsleiders en ass.-groepsleiders zal tot het welslagen van dit systeem zeer veel medewer ken. De priesterlijke leiding zal in de toekomst be slist intenser moeten worden toegepast, waar om de commissie het directe contact tusschen priester en jongen warm aanbeveelt. Vanzelfsprekend kan bij een zoo nauwe sa mensmelting als men zich voorstelt een nauw keurige beginselverklaring niet ontbreken. Een heid in dit opzicht bestaat natuurlijk reeds, maar zij zal in ieder geval nader en precies moeten worden omschreven. In verband met de voorgestelde samensmel ting heeft de commissie, zoo vernemen wij ten slotte, er op aangedrongen dat zoo spoedig mo gelijk worde overgegaan tot een uniforme vor ming van centrale leiders. van de door elk der drie centrale landbouw organisaties opgestelde nota. Besloten werd de besprekingen in de eerst volgende vergadering voort te zetten. Wat de militaire aangelegenheden betreft, werd medegedeeld, dat gezamenlijk met de centrale landarbeidersorganisaties ten departe- mente van Defensie een bespreking zal worden aangevraagd, teneinde de bijzondere positie van de landbouwers en hun arbeiders in verband met de genomen militaire maatregelen in het licht te stellen. Bfj het college van regeeringscommissarissen zal er qp worden aangedrongen om de toewij zing van de suikerbietengarantie aan de ver bouwers zóó tijdig toe te zenden, dat daarmede bij het opstellen van het bouwplan rekening kan worden gehouden. Besloten werd den minister van Economische Zaken er op te wijzen, dat het gewenscht is, bij het nemen van ordeningsmaatregelen voor den middenstand, er rekening mede te houden, dat aan den dorpsmiddenstand (b.v. dorpsboek handelaren enz.) andere eischen worden ge steld dan aan gespecialiseerde zaken in groo tere plaatsen. Tot slot werd besloten aan H. M. de Koningin een schrijven te zenden, waarin op de wederinstelling van een afzonderlijk departement van Landbouw wordt aange drongen. Hedenmorgen liep mej. de H. met een twee ling, jongetjes van vier jaar, langs de Markt. Een zwaar beladen vrachtauto passeerde haar. Daar er maar weinig ruimte was, kreeg een van de kinderen een stoot van het voorspatbord en kwam tusschen de wielen terecht. Het achterwiel ging over het hoofdje, zoodat het kind vrijwel op slag gedood werd. Het lijkje is naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. In 1937 werd de bekende Missiologische Week van Leuven voor het eerst in Nederland en we! te Nijmegen gehouden. Hiertoe werd een comité van vooraanstaande missionarissen en missiolo- gen gevormd. Het congres zelf was een groot succes: ongeveer 200 deelnemers volgden vier dagen de lezingen en debatten over het gods dienstonderricht in de missie. Dat was de aan leiding om nu voortaan alle twee jaren een eigen Nederlandsche Missiologische Week te organi- seeren. Het comité, hiertoe opgericht, bestaat uit: pater H. Geurtjens M.S.C., voorzitter; pater dr Gregorius O.M.Capsecretaris; mgr. Th. .Bekkers, prof. dr. Alph. Mulders pater A. Popelier C.I.C.M., pater C. Wessels S.J., pater dr. B. Zuure W.P. en pater A. Verheggen CssR. Dit jaar zal van 28 tot en met 31 Augustus te Nijmegen de eerste Nederlandsche Missiolo gische Week worden gehouden. Als hoofdthema werd gekozen: Missie en Naastenliefde. In veler lei opzicht zal dit onderwerp door missiologen, artsen en praktische missionarissen en missie zusters worden behandeld; o.a. zal gesproken worden over medische missieactie, ziekenverple ging, moederschapszorg, melaatschenwerk, hospi taalinrichting. medische opleiding voor de mis sie enz. Van deze breed opgezette Nederlandsche Missiologische Week zal binnenkort een uitvoerig programma worden bekend gemaakt. Men schrijft ons uit Berlijn: In verband met de kabinetscrisis in Neder land, ligt het voor de hand, dat men in de Duit- sche pers even is gaan twijfelen aan het feit, of het bezoek van minister Funk aan ons land wel zou doorgaan, maar naar ons van welinge lichte zijde wordt medegedeeld, is er van uitstel le dien opzichte geen sprake. Walter Funk. die zijn carrière in het Derde Rijk. zooals men zich zal herinneren, in het Rijksministerie van pro paganda en volksvoorlichting als pers-chef be gon. volgde dr. Schacht op als president van de Duitsche Rijksbank en vervult tevens de verant woordelijke positie van rijksminister van finan ciën. Zijn bezoek aan Den Haag is bedoeld als een tegenbezoek aan minister Steenberghe. Officieel wordt er in het Duitsche Ministerie van economische zaken de nadruk op gelegd, dat het bezoek van minister Funk een particu lier karakter draagt. Zooals ook reeds bekend gemaakt, zal hij een bezoek brengen aan de Zui derzeepolders, waarvoor in Duitschland groote interesse getoond wordt, omdat men er hier op uit is vooral aan de Oost-Friesche kust nieuw land door indijking te winnen. Het particulier karakter van dit tegenbezoek sluit echter geens zins uit, dat er in Den Haag ook vertrouwelijke besprekingen zullen worden gehouden. Toen mi nister Steenberghe zich in October 1938 te Ber lijn ophield, werden allerlei misverstanden, wel ke hier bestonden, zoodoende uit den weg ge ruimd, waardoor de verstandhouding op econo misch gebied stellig bevorderd werd. Zijn onze informaties juist, dan zullen in Den Haag vooral twee vraagstukken in behandeling genomen worden: in de eerste plaats de voort durende toeneming van den achterstand bij de clearing, welke in Duitschland ongetwijfeld met dezelfde ongerustheid wordt gevolgd als bij ons en dan de kortelings tot stand gekomen Duitsch- Nederlandsche overeenkomst, waarbij Nederland zich ertoe verplichtte om buiten de clearing om een aanvullenden invoer van Duitsche in- dustrieele producten ter waarde van 3 millioen Rijksmark te zullen afnemen op voorwaarde, dat Duitschland voor eenzelfde bedrag aan Neder landsche tuinbouwproducten zou invoeren. Men weet, dat volgens de zienswijze van min. Funk ook ons land deel uitmaakt van den Duitschen „Lebensraum", waarmede men geen politieke tendenties koestert, doch waarmede men een soort van economische eenheid wil tot stand brengen. Minister Funk zal ongetwijfeld niet nalaten er aan te herinneren, dat Duitsch land gaarne de overtollige producten van onzen landbouw en veeteelt en de dikwijls moeilijk kwijt te raken grondstoffen uit onze koloniën zal willen afnemen. Men is echter niet in staat, al deze dingen met deviezen te betalen. Funk zal er dus naar streven, belangstelling te wekken voer zijn reeds min of meer uitgewerkt plan om door aanvullenden invoer een verhoo ging te bereiken van het NederlandschDuitsch waren verkeer, dat in de laatste jaren niet alleen sterk geslonken is, maar dat zich bovenal in dien zin ontwikkelt, dat de Nederlandsche im port zich steeds meer naar een andere dan naar de Duitsche markt richt. Het Nationaal Comité ter herdenking van Philips van Marnix van St. Aldegonde 15401940 heeft belangrijke bijdragen ontvangen van H. M. de Koningin en van H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9