De kabinetscrisis en de houding der katholieken arlene's PARTIJVOORZITTER GEEFT ZIJN MEENING lie WOENSDAG 5 JULI 1939 Het wezen van de zaak, de werk loosheidsbestrijding, maakt deze crisis tot iets onbegrijpelijks De fractie zal niet toegeven VERTROUWEN IN DE VIER R. K. MINISTERS Nationale Bedevaart naar Lourdes -Voor het behoud van den wereldvrede" PRINS BERNHARD BIJ „HET LEGER" fiezoek aan Houtrust duurde ongeveer twee uren R.K. BOUWPATROONS BIJEEN Regeling voor jeugdige werklieden INDEPENDENCE-DAY Receptie op de Amerikaansche legatie WERKTUIGENCREDIET Commissie ingesteld St. Adelbertvereeniging te Helmond Vervanging werkende dienstplichtigen Geen gelijkenis met het vroegere remplaqantenstelsel PSEUDO-JONKHEER LICHTTE DIENSTMEISJE OP Reeds vroeger voor eenzelfde feit veroordeeld GROENTENBOER HAD EEN SLECHTE MAAND Tegenslag maakte hem tot een inbreker DE REIS VAN DE TARAKAN REEDS TIENMAAL VER OORDEELD Wegens oplichting thans IV2 jaar geëischt Paardententoonstelling Parijs Geen audiëntie Projectiel ontploft Sergeant te Bussum om het leven gekomen Noord-Brabantsche Prov. Brandweerbond UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Technisch adviseur Rijkspostspaarbank Onderscheiding Curator Leeraar Notariaat Rechterlijke macht eerste ide Zooals bekend, zal 23 en 24 Juli te Amers foort weer de Kaderdag der R.K. Staatspartij borden gehouden. Het lag in de bedoeling de- Zf'n kaderdag vooral te wijden aan de inner- Hike versterking der partij. •.Nu de kabinetscrisis is ontstaan, zal, naar 0e Partij-voorzitter mr. dr. T. J. Verschuur in Cctl vraaggesprek met de Volkskrant meedeel- de. de wissel worden omgegooid en zal de po- Ntieke situatie onderwerp van bespreking uit haken. 0°k wy, zei de heer Verschuur, al wisten reeds maanden lang wat er haperde, blij- a deze crisis een vreemd geval vinden. voorzitter der R.K.S.P. zette uiteen, dat een ombuigen van de tot nog toe gevolgde po- ek op het stuk van de werkloosheidsbestrij- öirig en werkloozenzorg juist het wezen van de 2aak is. Dat maakt de crisis tot iets onbegrij- hhjks. Immers, regeeren is vooruitzien, en men 811 niet zeggen, dat er groote verrassingen zijn Geweest in de laatste maanden, welke de regee- Nhg tot geheel andere gedachten moesten hengen. Bovendien is de crisis zoo onbegrijpelijk, om- zij tot niets voeren kan. Dat is te zeggen: N'et tot een verandering op het punt, waarop r' Colijn en de zijnen zich bezwaard gevoe len. Dat heeft een staatsman zich toch óók af te vragen. Welnu, in de Kamer staat zeker 75 percent achter de werkloosheidspolitiek der regeering. Wel zullen sommigen daarin verandering wil- Jen brengen, mits men hun aantoont, dat nieu we belangrijke feiten zulk een ommekeer nood zakelijk maken. Denkt u dan niet, zoo luidde een der vragen aan oud-minister Verschuur, dat een z.g. zakenkabinet een veranderde politiek kan doordrijven? Hierop antwoordde de heer Verschuur, dat zulk een kabinet met mannen als Van Doornik, Trip e.d. er in, zou komen te staan voor een Kamer, waarvan 75 percent van geen toegeven zou willen weten. Zijn dan andere constructies te bedenken, welke de verande/ing door dr. Colijn beoogd zouden kunnen brengen? Ook dit achten wij, aldus de heer Verschuur, ondenkbaar. Andere constructies zullen zeer zeker op allerlei andere punten een andere po litiek brengen, maar juist niet op het punt van werkloosheidsbestrijding. Mr. Verschuur was voorts van meening, dat de katholieken eenigen tijd van de rechtsche samenwerking afscheid zullen moeten nemen. Wij mogen, omdat de werkloosheidsbestrijding met de hoogste goederen van ons volk samen hangt, op dit punt niet toegeven. Zoo denkt ongetwijfeld ook de katholieke Kamerfractie er over. Juist uit het feit, dat ik mij zoo onomwonden uitspreek1, kunt u aflei den, aldus mr. Verschuur, dat de fractie er eveneens zoo over denkt. Liet dat voor mij eenigen twijfel, dan zou ik mij met meer reser ves moeten uitdrukken. Immers, de fractie staat rechtstreeks voor de verantwoordelijke vraag van het verleenen of weigeren van sa menwerking aan een bepaald kabinet. Nog nooit is over de vraag, hoe ons geheele katho lieke volk over een zaak denkt, zoo weinig twijfel mogelijk geweest. Te Eindhoven bestaan plannen om een groote vergadering te beleggen, teneinde uiting te ge ven aan het vertrouwen in de vier katholieke ministers en het door hen gevoerde beleid. 25 Juli zal de Nationale Bedevaart naar hrfles vertrekken. Het aantal deelnemers be- raagt ongeveer 1700, onder wie rond 300 zie den, ejP® Pögrims zullen vervoerd worden met 3 kei d"treinen> waarvan er twee zullen vertrek je Van Roosendaal en de derde van Nijmegen. VerfSpeciale ziekentrein, -welke van Roosendaal Nis staat onder directie van jhr. mr. van t'anrt1 tot Sevenaer en onder medische leiding ïn Th. Platte te Heerlen, terwijl de zorg voor tr0u verpleging der zieken wederom is toever- V «d aan de afdeeling Ziekenverpleging „O.L. 1UUW - by geestelijke leiding der Bedevaart berust bet en Eerw'. heer H. Meijer, voorzitter van en de technische leiding bij den Hef Ur' -,hr- "V- Ruijs de Beerenbrouck. et bestuur heeft bepaald, dat de bedevaart dee ^houc'en worden „Voor het behoud van "wereldvrede." ge„ Uren van vertrek der treinen en verdere tien Vfzullen tijdig aan de deelnemers wor- toegezonden. beScj^?ezien geen plaatsen in de treinen meer foeidi z^n' 13 de gefogenheid voor a'an- ng tot deelname definitief gesloten. van Zeven Smarten." ^bezoek dat Prins Bemhard Dinsdag aan brac,C^'ertentoonstelling te Den Haag heeft ge boot duurde ongeveer twee uur. Met zeer vCr, e belangstelling nam de Prins de keurig b;j or8de inzendingen in oogenschouw, daar- öuJ*»gelicht door de standhouders. Het was .'ik te zien, dat de Prins reeds zeer vele He^'gheden, welke nog niet zoo lang in het vatlerlandsche leger gebruikt worden, kende Verba^anoeuvres of van oefRninSen kleiner fobtc' spreekt vanzelf, dat het publiek, op de °Pme°t1SteUlng aanwezig, den Prins spoedig See 'kte, doch van opvallende gevolgen was sPrake, zoodat prins Bernhard rustig alle bijzonderheden kon bekijken. De Prins bleef ongeveer anderhalf uur in de groote hallen bij de stands. Het laatste gedeelte van zijn bezoek was gewijd aan een grondige bezichti ging van het loopgravenstelsel, dat buiten het gebouw is ingericht. Tenslotte ging Z. K. H. naar de afdeeling zoeklichten, welke eveneens buiten een plaats heeft gevonden, waarna de Prins in de groove vestibule afscheid nam van de ontvangstcom missie, welke hem tevens had rondgeleid. Om tien minuten voor vier vertrok Prins Bernhard wederom per auto in de richting van de stad De tweede congresdag van den Bond van R.K. Bouwpatroons te Maastricht begon met een Hoogmis in de St. Servaaskerk, welke werd opgedragen door den Zeereerw. Heer Wennen, bondsadviseur, met assistentie van Pastoor Moorman, afdeelingsadviseur te Maastricht, en enkele geestelijken van de parochie. Op het Keizer Karelplein had vervolgens de Heilig Hart-hulde plaats, alsmede de opdracht van den bond, waarbij de Zeereerw. Heer Wennen het woord voerde. De afgevaardigden begaven zich daarna naar de Redoutezaal van den Stadsschouwburg, waar de algemeene jaarvergadering om 10 uur begon. De algemeene voorzitter, de heer Klein Schiphorst, heeft in zijn openingswoord den ver- heugenden groei van het ledental, dat reeds de drieduizend is gepasseerd, gememoreerd. Spr. wierp een blik op den algemeen-economischen toestand van het land en de verhoudingen in het bouwbedrijf. De Nieuwe Gemeenschap en de Geestelijke Herbewapening vinden ook in het bouwbedrijf een arbeidsveld. De Vestigingswet voor het be drijf evenals de bindendverklaring C.A.O. heb ben tot nu toe geen resultaten opgeleverd van definitieven aard. Een telegram werd voorgelezen van Mgr Lemmens, bisschop van Roermond, die vanuit Lourdes zijn apostolischen zegen aan de ver gadering zond. Voor het volgend jaar zal de commissie van verificatie bestaan uit de afdeelingen Tilburg. Arnhem en Haarlem. In het bestuur komt als nieuwgekozene de heer Jac. Martens uit Roo sendaal. De heeren Schuurmans, Jos. van Dijk, ten Thij en Vic. Laudy werden herkozen. De heer Dessing bracht namens de afdeeling Rotterdam hulde aan het hoofdbestuur in ver band met het jaarverslag. De voorzitter aanvaardde deze hulde, er op wijzend, dat de bondssecretaris, de heer Berger, reeds twintig jaren zijn functie vervult, hetgeen een algemeen applaus uitlokte. De agenda bevatte een voorstel tot verande ring van het woord „Roomsch-Katholiek" in „Katholiek". Het hoofdbestuur vroeg machtiging voor eventueele wijziging, indien noodig, voor de Koninklijke goedkeuring. Het voorstel van het bondsbestuur inzake regeling voor jeugdige werklieden in het bedrijf, waarbij met de arbeidersorganisaties een over eenkomst zal worden aangegaan ter aanvulling van de collectieve contracten, waarbij eener- zijds de loonen voor de arbeiders van 1925 jaar worden vastgesteld en anderzijds wordt bepaald hoeveel minderjarige arbeiders op een werk mogen te werk worden gesteld, onderging een uitvoerige bespreking. Hierbij kwamen naar voren bezwaren voor aannemers, die met verschillende zoons in het bedrijf werken en die in een ongunstige positie zullen geraken- bij de indeeling van de verhoudingen tusschen meerderjarigen en minderjarigen, zooals in deze regeling wordt vastgelegd. De voorzitter nam op zich bij de andere patroonsorganisaties te verdedigen een overgangsmaatregel te doen gelden voor aannemers, die thans met minder jarige zoons werken en waarvoor dan dispen satie zou kunnen worden verleend onder be paalde voorwaarden. In principe ging de vergadering voorts accoord met het voorstel van het boncsbestuur om bin dend te besluiten, dat op de inschrijvingsbiljet ten voortaan een z.g. overmachtsclausule zal worden opgenomen, daar in geval van oorlog, oor logsgevaar en mobilisatie een belangrijke stijging van kosten zou ontstaan, welke meer-kosten dan ten laste van den aanbesteder zullen komen. Het bondsbestuur kreeg machtiging in het overleg met den bond van Nederlandsche archi tecten een redactiewijziging alsnog aan te brengen, zonder de strekking van het voorstel echter daarmede in gevaar te brengen. De dames van de congressisten hebben zich gedurende deze vergadering per boot naar Slavante begeven. In den middag is een autotocht gehouden door Zuid-Limburg. Aan het congresdiner in de Concertzaal aan de Brusselschestraat zaten mede aan Jhr. Mr. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, en de Zeereerw. heer Ingendael, Deken van Maastricht. Ter gelegenheid van Independence-Dayheb ben de Amerikaansche gezant en mevrouw George A. Gordon te hunnen huize aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage gerecipieerd. Op deze ontvangst zijn gekomen o.a. de minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter, de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, vele leden van het corps diplomatique, Herbert Antcliffe, voorzitter van de buitenlandsche persvereeniging, dr. Jacob ter Meulen, directeur van de bibliotheek van het Vredespaleis en voorts vele Amerika nen, die te Den Haag vertoeven en anderen die op een of andere wijze met de Vereenigde Staten in relatie staan. De minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, welke zal beslissen op de aanvragen van ambachtslieden en kleine in- dustrieelen tot het verkrijgen van een zooge naamd „werktuigencrediet", alsmede in 't alge meen de normen voor deze credietverstrekking zal aangeven. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren dr. W. L. Groeneveld Meijer, admini strateur bij het departement van Economische Zaken, mr. Ph. C. M. van Campen, ambtenaar bij de afdeeling Algemeene Zaken van het de partement van Financiën, E. L. Brouwer, ad junct-directeur van de Nederlandsche Midden- standsbank N.V. te Amsterdam, drs. H. L. Jan sen, adjunct-directeur van den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond te 's Gravenhage en tot adviseerend lid de heer ir. F. J. N. Stades, ingenieur in tijdelijken dienst bij den techni- schen voorlichtingsdienst ten behoeve van de nijverheid, werkzaam bij het departement van Economische Zaken. Als voorzitter dezer commissie is aangewezen de heer dr. W. L. Groeneveld Meijer en als plaatsvervangend lid, bij afwezigheid van der. heer dr. W. L. Groeneveld Meijer, tevens plaats vervangend voorzitter, de heer J. E. Foekons. ambtenaar bij het departement van Economi sche Zaken. Secretaris is de heer J. E. Foekens. Te Helmond heeft de oprichting plaats ge had van een afdeeling der St. Adelbertsver- eeniging. Op de stichtingsvergadering waren aanwezig pastoor W. Nolet, pater Pachomius O. Cap. en de adj.-secretaris der landelijke centrale, mr. Aalberse Jr., Pastoor Nolet en mr. Aalberse hebben het woord gevoerd. De nieuwe afdeeling heeft tot bestuursleden de heeren mr. F. J. van Thiel (voorzitter), dr. W. H. Beuken (secretaris), J. C. Boelen (penning meester), notaris H. A. C. van Keulen en R. Raymakrs. Op de vragen van het N.S.B.-Eerste Kamer lid Van Vessem met betrekking tot de vervan ging van werkende dienstplichtigen door werk- loozen, heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord: Art. 32 van de Dienstplichtwet volgens den gewijzigden tekst, laat buitengewone oproeping in geval van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden toe, voor zoover de Kroon dit noodig acht. Bij Koninklijk Be sluit van 10 April 1939 (Staatsblad no. 182) is de oproeping noodig geacht van al het perso neel, bestemd voor buitengewone oproeping- uitwendige veiligheid, zoodat de oprofeping van ieder, die daarbij is ingedeeld, berust op be doeld art. 32. Het indeelen van dienstplichtigen bij deze groep is niet een handeling, die eens vöor al heeft plaats gehad. Integendeel het al of niet behooren tot deze groep is in gewone omstan digheden voortdurend, dag aan dag, aan wisse ling onderhevig. Er is geen aan de wet ont leende reden aanwezig, waarom dit proces zou moeten stilstaan, nadat een oproeping heeft plaats gehad. Voor een deel en op anderen voet gaat dit proces dan ook in de tegenwoordige omstandigheden door. Zoo zijn onderscheidene dienstplichtigen, die aanvankelijk niet behoef den op te komen, alsnog opgeroepen, toen dit noodig bleek voor het bezetten van sommige posten. Noch de letter, noch de geest van art. 32 der Dienstplichtwet staat hieraan in den weg. Het is niet juist, dat de verdediging der grenzen in de eerste plaats aan werkloo- zen wordt opgedragen. Het aantal opgeroe pen werklooze dienstplichtigen bedraagt thans ongeveer 15,7 pet. van de totale sterkte der troepen, welke zijn belast met de grens- en kustbeveiliging'. Maar ook al ware dat anders, dan ligt in het buitenge woon oproepen van werklooze dienstplich tigen geenszins opgesloten een discriminatie van de beveiligende taak. Bij acuut gevaar, hetwelk aanleiding geeft tot een algemeene mobilisatie,- worden alle beschikbare krachten voor de verdediging des lands opgeroepen. Zoolang zulks niet het geval is, dient, voor zoover mogelijk, rekening te worden gehouden niet alleen met militaire, maar ook met sociale belangen. Aangezien van persoonlijke vervanging waaronder te verstaan de methode, waarbij men zelf voor een vervanger heeft te zorgen geen sprake is, is er reeds uit dien hoofde geen gelijkenis met het vroegere remplaganten- stelsel. Sterker spreekt nog, dat de dienst plichtige, die vervangen wordt, verplicht blijft tot opkomst onder de wapenen wanneer zulks noodig wordt geacht, zooals bij algemeene mobilisatie, terwijl de remplagant zijn vrijstel ling van den dienstplicht had gekocht. Op de vraag of de minister bereid is, een regeling te ontwerpen ter tegemoetkoming aan ernstige moeilijkheden voor de werkende dienst plichtigen, antwoordt de minister, dat dit on derwerp in studie is, waarbij wordt aangetee- kend dat zich hierbij groote moeilijkheden voor doen. De Haagsche rechtbank heeft den 22-jarigen A. A. I., electrisch-boorder van beroep, ruim een jaar geleden veroordeeld, omdat hij van twee dienstmeisjes onder allerlei mooie, doch onware voorspiegelingen geld los had gekregen, dat hij gebruikte om zijn speelschulden te be talen en om opnieuw te gaan spelen. Hjj deed het telkenmale voorkomen, dat hij jhr. Van H. was, dat zijn ouders in Indië woon den, dat hij zee-officier op non-actief was en een toelage kreeg van f 250 per maand, doch dat hij moeilijk het geld onder zich kon hou den. Meer nog dan deze verhalen, hebben de trouwplannen, welke verdachte liet doorsche meren, er toe bijgedragen, dat de meisjes hem geld leenden tot bedragen van f 600 toe. Later bleek, dat verdachte gehuwd en va der van twee kinderen is. Nauwelijks had I. zijn straf voor deze feiten uitgezeten en was hij op vrije voeeten gesteld, of hjj verviel weer tot dezelfde practijken. Het dienstmeisje E. L. S. werd nu zijn slachtoffer en door een toevallige omstandigheid is esn kennis van het meisje achter de zaak gekomen en heeft de politie ervan in kennis gesteld. Dinsdag had I. zich opnieuw voor de Haag sche rechtbank te verantwoorden en de offi cier van justitie eischte een jaar en drie maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Postouehkine, pleitte cle mentie. Uitspraak 18 Juli. vangen telegrafisch bericht het m.s. Tarakan op de eerste kampeerreis Dinsdagmorgen te acht uur te Fjaerland is aangekomen. Aan boord is alles wel. Het weer is uitstekend. De maand Maart is voor den 25-jarigen groentenhandelaar D. K. te Den Haag een on geluksmaand geweest. Zijn voorraad groenten ging geheel verloren tengevolge van de vorst en de wanhoop bracht hem in een roesstem ming, waarin hij tal van inbraken heeft ge pleegd. Veertien dagen ongeveer ging hij avond na avond, nacht na nacht uit, liep den eenen tuin binnen, ging 't huis in, nam wat weg, wan neer hij er in slaagde binen ae komen en zoo niet, dan ging hij weer verder, tot hij een wo ning vond, waar het hem wel gelukte. Zoo pleegde hij niet minder dan acht inbra ken, terwijl het in zeven gevallen bij pogingen bleef. Geld, sieraden, tafelzilver, gebruiksvoorwer pen. alles, wat hij vond, nam hij mee. Zoo werd hij in den nacht van 24 op 25 Maart gearresteerd bij een poging tot inbraak in de Kwartellaan te Den Haag. Hij bekende onmiddellijk, bekende dadelijk ook de groote reeks inbraken, welke hij heeft gepleegd. Toen de politie huiszoeking ging doen, vond zij alle gestolen voorwerpen nog aanwezig, zelfs het geld was er bijna nog geheel. Thans moest K. voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank terecht staan. Niet minder dan zestien getuigen kwamen verklaren, dat er op een avond in Maart in hun of haar woning was ingebroken. Een geval ontkende verdachte en dat trok de officier dan ook in. Een reclasseeringsrapport over verdachte uit gebracht luidde gunstig. Het was de allereerste keer, dat hij zich aan een strafbaar feit schuldig gemaakt heeft. Niettemin vond de officier van justitie, mr. Cohen Tervaert, dat hij geen gedeeltelijk voor waardelijke straf kon eischen. Dan zou hij niet boven het maximum van één jaar kunnen gaar en dat achtte spr. te weinig voor deze reeks inbraken. De eisch luidde ten slotte één jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Herbert A. Polak, wees er allereerst op, dat de aangebrachte schade "'niet zoo groot is geweest. Dikwijls wordt er bij één inbraak meer gestolen, dan verdachte bij zijn acht inbraken heeft buitgemaakt. Bovendien is alles en zelfs ook vrijwel alle geld terugge vonden. Verdachte heeft werkelijk berouw van zijn daden, die hij in een soort depressie heeft begaan en pleiter drong met klem op een cle mente straf aan. Uitspraak 18 Juli. De stoomvaart Maatschappij Nederland deelt mede, dat volgens van den gezagvoerder ont- Het waren ingewikkelde, doch blijkbaar doel treffende verhalen, waarmee het den 38-jarigen koopman S. S. gelukt is, een Haagschen arts en een ambtenaar der P.T.T. voor belangrijke gelds bedragen op te lichten. Den dokter vertelde hjj, dat hij eigenaar van een stuk land bij Raalte was, dat hij onder handelingen voerde over aan koop van een ander terrein, dat hij daartoe in Den Haag ver toefde en geld noodig had, om zijn hotelrekening te betalen. Aan den ambtenaar P.T.T. vertelde hij, dat hij 20.000,hypotheekbrieven had, doch dat die in het bezit waren van een rijke barones. Hij kon met die brieven voordeelige transacties doen, doch had daarvoor onmiddellijk contanten noodig. Bovendien vertelde hij, dat hij rijke familie had, waarop de ambtenaar hem ruim 400, leende. Wegens oplichting moest hij zich Dinsdag voor de Haagsche Rechtbank verantwoorden. Het bleek, dat hij reeds tienmaal veroordeeld is, om welke reden de officier van Justitie thans een gevangenisstraf van anderhalf jaar eischte. De verdediger, mr. H. A. Polak, meende, dat de oplichting niet volledig bewezen was. Voorts deelde pl. mede, dat verdachte Ijjdt aan een slepende ziekte, waardoor hij wel eens aan het fantaseeren gaat, doch dat is hem niet altijd toe te rekenen. Uitspraak 18 Juli. De Nederlandsche regeering, daartoe door de Fransche regeering uitgenoodigd, heeft de hee ren jhr. J. van Vreaenburch, algemeen voor zitter der Vereeniging „Het Nederlandsche Trek paard," en ir. N. P. J. van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen, waarnemend rijkslandbouw- consulent in Frankrijk, aangewezen als regee- ringsgedelegeerden op de nationale paarden tentoonstelling, welke van 5—9 Juli te Parijs wordt gehouden. De audiëntie van den minister van Water staat zal Vrijdag 7 dezer niet gehouden worden. Dinsdagavond heeft zich te Bussum onder merkwaardige omstandigheden een zeer ernstig ongeval voorgedaan, dat aan een sergeant van de motorartillerie te Naarden het leven heeft gekost. Een monteur, wonende aan den Vaartweg te Bussum, had van een klant een projectiel ge kregen, waarmede hij thuis ging experimentee ren. Bij hem woonde een vrijwillig seigeant van de motor-artillerie te Naarden in, die dit expe riment bijwoonde en het projectiel wilde demon- teeren. Op een zeker oogenblik ontplofte het pro jectiel, waardoor de sergeant en de monteur werden gewond. Beiden werden naar de Majella- stichting te Bussum vervoerd. De sergeant was zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. De monteur kon na verbonden te zijn naar zijn woning terugkeeren. De sergeant was pas gehuwd en afkomstig yit Zaandam. Te Breda is de jaarvergadering gehouden van den Provincialen Noordbrabantschen Brand weerbond. De congressisten werden verwelkomd door den .voorzitter, den heer J. C. J. Verheugt. Een bijzondere begroeting betrof den afgevaardigden van de Antwerpsche brandweer. De voorzitter schetste Uitvoerig de ontwikkeling, die het brand weerwezen de laatste vijftien jaren heeft on dergaan. De heeren W. J. A. v. d. Meulen, J. J. Haar- selhorst en A. de Broekers werden als bestuurs lid herkozen. De afgevaardigden werden daarna door den burgemeester B. Th. W. v. Slobbe ten gemeente huize ontvangen en in zijn toespraak heeft deze gewezen op de groote belangrijkheid van de brandweer, dat een semi-overheidsorgaan is. waarbij de burgemeester eveneens neg eens met nadruk wees op haar groote beteekems by luchtaanvallen. De voorzitter, de heer J. Verheugt, heeft den burgemeester dank gebracht voor de gastvrije ontvangst der congressisten, waarna het stad huis werd bezichtigd. In den namiddag werden op het Kloosterplein brand weer demonstraties en wedstrijden gehou den, waaraan door een veertiental gemeenven werd deelgenomen. De eerste prijs, een verguld zilveren me daille, werd gewonnen door de brandweer van Helmond. Met ingang van 17 Juli 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeente Kattendijke: jhr. mr. D. van Doorn. Jhr. mr. van Doom werd 1 Maart 1909 te Veere geboren. Hij is thans volontair ter ge meente-secretarie van Oost- en West Souburg. Te rekenen van 1 October 1938 is benoemd tot technisch adviseur bij het bureau van den hoofdinspecteur voor de Volkshuisvesting, J. C. de Munek, thans technisch hoofdambtenaar aan genoemd bureau. De hierna genoemde commiezen bij de Rijks postspaarbank te Amsterdam zijn, te rekenen van 1 Januari 1939, bevorderd tot commies- kamerchef J. H. van Aken, P. M. Beijersbergen van He negouwen, A. van Bommel, E. de Bruijne, G. A. C. Goos, K. A Hallmann, J. H. ten Have, L. A. Huijer, mej. C. M. Kropf, L. J. Kunnen, B. Moolhuijzen, Y. van Straten, B. Tuinzaad en J. Verbeek. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: Ch. Nollen (broeder Linus) van de Congregatie der Barmhartige Broeders van St. Joannes de Deo, te Utrecht. Benoemd is tot lid van het college van cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden: mr. C. C. M. A. van den Dries, raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage. Met ingang van 1 September 1939 is aan D. Bax, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Harlingen. Aan J. van Gelder is op zijn verzoek met in gang van 1 Juli 1939 eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. Benoemd is tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Bergen op Zoom: B S. A. Klop, inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Bergen op Zoom. Door Dora Niemann er v lene, diep geroerd door het hulpelooze dat fing&-1 Sven uitging, voelde, dat haar verbitte- fo^ak hem lan§zaam verdween en plaats hjj .fo voor medelijden. Maar waarom moest aiie liegen? Haar had hij nooit geschreven, het, t? zijn vader, en ook maar pas, toen hij op Origgj stond te trouwen. Destijds had hij dat Do tüet als zoo ernstig voorgesteld, de Sf r Naar gedachten heen klonk Sven's stem, Was 9"' waarnaar zij al die jaren had verlangd, aan ?ezelfde gebleven, alleen ontbrak er iets 'Net - blijde, zegevierende van de jeugd, dat ^Usti in Nad geklonken was er niet meer in .jj, ®er scheen ze ^haar, meer beheerscht. vN»ch? Arsenttjn ha'd mij uitgenoodigd voor een ger in Zuid-Amerika. Hij had met een vlie- Van ,aar een weddenschap afgesloten, dat hij tere C!ders een vlieger mee zou brengen, die be- ailïs 'm.st vlucht en zou maken dan deze. nu, gen goed, maar toen we na het procfvlic- atl het vliegveld wegreden, hadden we een ernstig auto-ongeluk. Twee inzittenden waren cp slag dood, de Argentijn en de vlieger; een andere man en ik werden zwaar gewond. Na een lang ziekbed knapte ik weer zoo'n beetje op, alleen bleef mijn linkerarm stijf. Met mijn vliegersloopbaan was het uit." Allen volgden met belangstelling Sven's woor den, Marlene's hart kromp pijnlijk ineen. Mijn hemel, waarom had zi) dat allemaal niet gewe ten? Maar waarom had hij haar brieven onbe antwoord gelaten, die toch, de eerste tenminste, moesten zijn aangekomen, voor hij zoo zwaar gewond werd? „Maar daar moet toch iets aan te doen zijn. U bent toch een sterke, jonge en gezonde man," liet de stem van den altijd levendigen Holzber- ger zich hooren. „Bent u al in Berlijn bij een professor geweest?' „Neen, dat niet. Maar in Amerika heb ik mij door verschillende doktoren van naam laten on derzoeken. Men experimenteerde met mij, maar men kreeg slechts negatieve resultaten. Moe van al dat probeeren liet ik het er eindelijk bij." Mariene, geschokt, richtte een directe vraag tot Sven; het was de eerste maal, dat zij zich tot hem wendde. „Kun je je alleen redden, Sven?" Een dankbare, glanzende blik trof haar. „Ik dank je, Leni, het gaat niet altijd gemakke lijk, maar mettertijd leert men het wel, zooals tenslotte zooveel in het leven." De nieuwsgierigheid, waarmee de anderen hem aankeken, drukte hem, Niels die dat inzag, ging naar een ander onderwerp over. „En hoe vind je het oude vaderland?" „Ach, mooi, zooals vroeger, maar ook anders, in heel weel dingen nieuw lijkt het me." „Tempora mutantur et nos in illis!" sprak Holzberger. De kleine, dikke man nam zijn glas en staarde naar de purperlichtende kleur van Tarragon. „Ook ik ben lange jaren weg geweest, en toen ik terugkwam, kwam het oude Hamburg mij veel mooier voor dan voorheen. Ik stond verbaasd over het paarlmoerkleurige, glinsterende water van de Alster, dat ik nooit tevoren zoo had ge zien, over de fijn geschakeerde pasteltinten van den hemel, als hij zich boven de zonnige stad welfde, over den voorjaarstooi van de voorstad jes aan de Elbe, deze mooie plekjes aan den wa terkant. En dan over onze meisjes met haar blonde haren, die de koude Oostenwind zoo graag doet opwaaien. Dit alles scheen mij anders, tot ik op zekeren dag gewaar werd, dat niet deze dingen, maar ik zelf veranderd was, ik was rijper geworden, rijper Noor vele teleur stellingen, die de vreemde mij had bereid. Ik zelf was het, die de dingen anders zag, niet op pervlakkig er overheen loopend, niet lettend op alle schoonheid, zooals ik het vroeger had ge daan, maar ze bewust in mij opnemend, ze in nerlijk belevend. Beste mijnheer Heibrink, het zal u precies zoo vergaan, misschien weet u het nu nog niet. Deze erkenning bergt weliswaar iets droevigs in zich, want men is een heel stuk ouder geworden." „Nu, mijnheer Holzberger," lachte de pianist, „de ouderdom drukt een man als u toch zeker niet. U met uw activiteit, uw temperament, bent ons jongeren ver vooruit, is het niet zoo?" vroeg hij, terwijl hij Niels aankeek. „Precies", bevestigde deze met lachend ge zicht. „Mijnheer Holzberger heeft talenten, die mij bijvoorbeeld totaal ontbreken. Ik zou van daag ook niet hier zitten, als hij niet een man van energie was en wilskracht." „Tenslotte is het met den ouderdom van iemand heel persoonlijk," liet Sven zich hoo ren," gelooft u mij, ik heb mannen gezien, die op hun zestigste, zelfs op hun zeventigste jaar nog ongelooflijk elastisch en krachtig waren, terwijl ik aan den anderen kant dertig-,veer tigjarigen ontmoette, die zoo sloom en traag van begrip waren, dat men ze naar hun geest werkelijk oud kon noemen." „Ach, is geloof" mengde Mariene zich erin, „dat mannen heelemaal niet oud worden, alleen wij vrouwen doen dat." „Maar een man dan?" vroeg Niels. wordt alleen rijper," zei Mariene. Holzberger keek op zijn horloge. „Mijnheer Barden, het is hoog tijd voor ons." „Zien jullie," Niels lachte, „ook met mij springt mijnheer Holzberger energiek om, ik mag geen uur langer bij mijn vrienden blijven." „Neen, inderdaad," Holzberger stond op, „we hebben toch al meer tijd verboemeld dan ik me voorgenomen had." „Nu, in ieder geval kunnen jullie zien, hoe energiek deze man mij behandelt. Hij jaagt en hitst me door heel Duitschland in een tem po „Ja, anders gaat het tegenwoordig niet. Als deze tournee voorbij is, kunt u op uw lauweren rusten, maar slechts voor een poosje. „Dan kom ik hier terug, Leni." Niels boog zich naar de zwijgende vrouw, en keek met een jon gensachtig blij lachje in haar oogen. Als een knaap die blij is, als hij aan zijn strengen leer meester ontsnapt, dacht Mariene, en een warm gevoel steeg in haar op. „Ja," zei ze en legde haar hand op zijn arm, „en dan geef je een vioolconcert voor mij alleen, piet?" „Altijd Leni, wanneer je maar wilt en geheel gratis!" „O, o wees niet zoo verkwistend met uw ga ven", protesteerde Holzberger, die weer een oogenblik was blijven zitten. „Mooie vrouwen moeten met andere munt betalen, met een lie ven blik, met handgestreel en met...." Hij stokte. „Nu, ouwe jongen, waarom spreekt u niet verder?" De pianist amuseerde zich. „Als het gaat spannen en de geestdrift voor het kunst genot heel groot is, dan hindert een vriend- schapskus ook niets." Een gloeiend rood vloog over Marlene's ge zicht. zy wist zelf niet waarom, want de scherts was onschuldig en Niels was toch een goed vriend van haar, maar meer niet. Twee men- schen evenwel, die haar verwarring bemerkten maakten hun eigen gevolgtrekkingen. Niels, die steeds meer verliefd op Mariene werd, geloofde hoop te mogen koesteren. En Sven, met schrij nende pijn in het hart, meende alle hoop op de eens zoo geliefde vrouw te moeten opgeven. Zijn gezicht werd hard en scherp. „Mijne heeren en mevrouw," weer klonk de stem van Holzberger, „nu moet ik toch heusch tot opbreken dwingen, al zitten we hier ook nog zoo gezellig bij elkaar." Haastig stond hij op. Buiten in de hal namen ze allen afsdieiö van elkaar. „Leni, ik laad je nu in een auto, die je naar huis zal brengen." Niels wendde zich tot den portier Mariene gaf den anderen vluchtig een hand, maar bij Sven bleef zij even staan. „Mag ik je komen opzoeken?" vroeg hij met smeekende oogen, terwijl hij haar hand in de zijne hield. „Ja," stamelde zij na kort nadenken, „of schoon.' Zij kon niet verder spreken, daar Niels naderbij kwam en zich tot haar wendde. Maar voor hij zijn mond kon openen en iets tegen haar kon zeggen, kwam Holzberger en trok hem weer met zich mee. Sven keek met gloedvolle blikken naar Mar iene. „Ofschoon, zei je", begon hij, „hoe moet ik dat verstaan? Wil je mij niet duidelijker ver klaren waarom je dat zei?" De stem der vrouw trilde smartelijk, toen zij antwoordde: „Ik begrijp niet, wat je verwondert, hoe je overigens nog vragen kuntZij werd door Niels onderbroken, die haar bij den arm nam, om haar naar den auto te brengen. Sven kon nog slechts zijn lippen op haar vingers druk kentoen wendde hij zich tot den bediende, die hem zijn jas en hoed bracht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3