Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een Omroeper" voor 90.000 gezinnen STAD H.M. de Koningin op de „Oranje" |ii!ii!i!i!!i!i!]!ii!i!ni!ii!niniiiimii!iiiii!!iniiiiiiiiiniininiiiiiiiiiniuii!!inii!iiiiii)iiniiiiiriiiiiiiiiiiiimiiinii!!i WOENSDAG 5 JULI 1939 liiiiniiiiiinniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiHitiiniiiiiiniiminniiiniiimiiiniifniimnnmnnmnHiii TOELATINGSEXAMEN H.B.S. Santpoorterplein UITSPRAKEN RECHTBANK FAILLISSEMENTEN R. K. Bridgeclub „Haarlem" Oranjefeesten Inbraak BEVERWIJK DRONKEN MOTORRIJDER Tegen gazonhekje BENNEBROEK DIENSTNEMING VAN GEMEENTEPERSONEEL IJMUIDEN Voetballende vischhandelaren Zoo zijn onze manieren Burgerlijke stand HEEMSTEDE HILLEGOM Kiezerslijst Kamer van Koophandel HALFWEG VELSEN Burgerlijke stand Aanmelding vreemdelingen Provinciale Staten van Noord-Holland Eerste zitting in nieuwe samen stelling met vriendelijke woorden Afscheid D. Kooiman ZAANDAM BRIDGE HET INTERNATIONAAL CONCOURS ZWEMMEN ONZE ZWEMSTERS VERLIEZEN Ook de verblijven der bemanning hadden de volle belangstelling der Landsvrouwe Vliegtuig tegen hangar gebotst Japansche landing bij Tinghai mislukt Doodelijk ongeluk in Ouderkerk Amsterdammer door vrachtauto omvergereden MINISTER FUNK NAAR NEDERLAND siiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HïiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiiiimtnnmiQ Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de le klasse der 2e H.B.S. met 5-j. c. B: Kees Nan- ninga, Jan Nienhuis, Hans Zuurendonk, Tonny Lanz, Henk Jes, Wim Groeneveld, Piet Ente, Dick de Widt, Maja Peuschgens, Jan Vos, Joop Schreuder, Henry Canne Meyer, Henny Kauf man, Gerta Janssen, Piet Roetman, Otje Stale- man, Rob Koelman, Jaap Veen, Rudi Vrolijk, Dik van den Haak, Alfred Heeres, Piet Rempt, Peter Ottolander, Han Spierdijk, Riet Zeeman, Renee Kooperberg, Kees Bloem, Dirk van Holst, Mies kankamp, Thea Dolstra, Dick van Putten, Leo Philipsen, Willemijntje Horsman, Engel van 't Veer, Corry Huynink, Piet de Zomer, Henk Buys, Eric Mol, Jan Donker, Sonja Badart, Dick Creemers, Jo Arnold, Joos Wambach, Jaap Wil- lems, Ineke Kneepkens. J. F. C., ambtenaar, wonende te 's Gravenhage. „Verduistering in dienstbetrekking", zes maan den gev.straf, waarvan vier maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. A. H. B., autohandelaar, wonende te Haarlem „Veroorzaken van zwaar lich. letsel door schuld", een week hechtenis met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. J. S., kolenwerker, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. D„ vertegenwoordiger, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", 40 boete subs. 24 dagen hecht. o.v. C. V., wagenvoerder, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Tramwegreglement". Vrijgespro ken. G. M., kapper, wonende te Heemstede. „Over treding art. 249 W. v. Str.", twee maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van twee jaar benevens ƒ25 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. H. S., chauffeur, wonende te Haarlem. „Ver oorzaken van lich. letsel door schuld", een week hecht. o.v. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft geen faillissementen uitgesproken op Dins dag 4 Juli 1939. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: N. Bruins, los arbeider, wonende te Kromme nie, Krommeniedijk no. 40. Curator Mr. J. G. Bettink te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: H. van Dijk Jr., kleermaker, wonende te Zaan dam. Curatrice mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. A. Jansen, arbeider, wonende te Haarlem, voorheen Wijdensteeg, thans A. L. Dyserinck- straat 4. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haar lem. Men schryft ons: De laatste maandelijksche prijzenavond van de R.K. Bridge-club „Haarlem" behoort weer tot het verleden. Ondanks de zomersche temperatuur bleek de animo niet verslapt te zijn, de zaal was can ook volkomen bezet, toen om 8.45 het sein tot beginnen werd gegeven. Ook was het opmerkelijk dat nog verschil lende nieuwe introducée's aanwezig waren, die na afloop spontaan verklaarden, dat het zeer gezellig was geweest; hieruit bleek dus weer eens de goede organisatie en prettige sfeer die er steeds bij deze R.K. bridge-club be staat. Gespeeld werd volgens het Scheveningscii- systeem, om zeer fraaie prijzen. De diverse prijswinnaars waren: in groep A, lijn N. Z. le prijs: Mevr. v. Oos ten—Mevr. Kubatz 10 punten; 2e prijs: Eerw heer Blok—Hr. N. de Jager 10 punten, in groep A, lijn O. W. le prijs: Hr. C. v. Ves- semJ. v. Dijk 11 punten; 2e prijs: Mej. L. Mu- ringer—Hr. C. v. Weelden 13 punten, in groep B. lijn N. Z. le prijs: Hr. A. Wester man—Hr. H. Klerx 8 punten; N. Z. 2e prijs: Mevr. de JagerHr. B. Hommes 8 punten, in groep B, lijn O. W. le prijs: Mej. I. Murin- gerMej. W. Duin 10 punten, in groep B, lijn O. W. 2e prijs: de H.H. M. en P. Muringer 12 punten. in groep C. lijn N. Z. le prijs: Mej. A. Hage- manHr. C. Venniker 5 punten. in groep C. lijn O. Z. 2e prijs: de dames Ram- seyerHerwaarden 10 punten. in groep C. lijn O. W. le prijs: Mevr. Klerx - Hr. v. Midden 9 punten. in groep C. lijn O. W. 2e prijs: Hr. G. Sam sonW. Dekker 9 punten. De club-avonden van bovengenoemde Ver- eeniging worden gehouden des Donderdags van S12 uur, bij Brinkmann, Gr. Markt. Gedurende de maand Augustus worden er gèèn clubavonden gehouden. die de beide fietsen totaal verbrijzelde. Deze toeschouwers brachten de beide „slachtoffers" met het gebeurde op de hoogte, die -op hun beurt den heer K. daarvan in kennis stelden. Om te voorkomen, dat dit muisje een staartje zou krijgen, besloot de agent K. de schade te vergoeden In de bijeenkomst, welke de diverse besturen van verschillende Oranje-vereenigingen ten Raadhuize hebben gehouden, zijn nadere plan nen uitgewerkt voor de feestelijkheden bij de te verwachten blijde gebeurtenis. Gelijk vorig jaar zal ook nu weer een aubade in Vel- serbeek plaats vinden één dag na dezen nieu wen Oranje-dag. Voorts zal in de eerste helft van September een sprookjestocht worden ge organiseerd, waarvoor thans reeds diverse scho len hun medewerking hebben toegezegd. In verband met den vacantietijd en de afwezig heid van vele kinderen heeft men besloten hier mede te wachten tot nji de vacantie. Men ver zoekt ons nog te willen mededeelen, dat zang- vereenigingen, die aan deze aubade wenschen deel te nemen, zich kunnen opgeven bij den heer B. Schipper, hoofd der P. Vermeulen- school. Onbekende dader (s) hebben zich toegang weten te verschaffen in het perceel van den kapper K. aan de Kennemerlaan. Vermist wordt een partij sigaren, sigaretten en eau de cologne. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die in beschonken toe stand een motorrijwiel bestuurde. Op het Moens- plein kon hij blijkbaar de situatie niet goed meer onderscheiden en reed tegen een gazon hekje. Met een duikeling in het zachte gazon hekje werd de escapade besloten. Bij onderzoek bleek bovendien nog, dat de voetrem van het motorrijwiel defect was. Het rempedaal was een dag te voren van de machine afgereden. De nieuwe geprojecteerde weg VinkeveenVreeland is een schakel in den nieuwen weg HaarlemUithoornVreelandHilversum. In dezen toeg komen enkele nieuwe bruggen o.a. een over de Vecht bij Vreelandmaar ook een over den Amstel bij Uit hoorn. De foto geeft een indruk van de laatste brug, die achter de oude houten ophaalbrug is gebouwd en 'n veel breeder en logischer aansluiting geeft aan den ver beterden verkeersweg. Heel wat plaatsen in het Noord-Oostelijke deel van de pro vincie Utrecht zullen van dezeverkeersverbetering profiteeren een identiteitskaart, verstrekt door den minis ter van Buitenlandsche zaken en namens dezen onderteekend door den secretaris-generaal van dierfs departement. ontwerp-verordening bijna zonder uitzondering is opgevolgd, stellen B. en W. voor, tot vast stelling van een verordening te besluiten. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een ontwerp-verordening, regelende de gevallen waarin en de voorwaarden waaronder in dienst neming van personeel naar burgerlijk recht kan plaats hebben, tot de vaststelling waarvan artikel 134 van de Ambtenarenwet 1929 den Gemeenteraad verplicht. In de ontwerp-verordening zijn allereerst ver meld de gevallen waarin indienstneming op arbeidsovereenkomst kan plaats hebben. Als regel zal zoodanige indienstneming geschieden wanneer aan de diensten van den betrokkene niet blijvend behoefte bestaat of zoolang dien aangaande nog geen zekerheid bestaat. Voor de vervulling van een permanente functie zal als regel, een aanstelling in ambtelijken dienst moeten worden verleend, o.m. om den betrok kene in het genot van de bij de wet geregelde pensioen-aanspraken te stellen. Voor het per soneel, dat slechts tijdelijk in dienst der ge meente is, zou zoodanige ambtelijke aanstelling toch geen beteekenis hebben omdat de pén sioenaanspraken eerst ontstaan nadat een be paalde diensttijd bij de gemeente is doorge bracht. Daarnaast is er een groep van perso neel, welke nimmer onder de werking van de Pensioenwet zal kunnen vallen omdat de be zoldiging beneden f 400.per jaar blijft. In den regel kunnen dergelijke nevenfuncties zon der bezwaar op arbeidsovereenkomst worden volbracht. De voorwaarden, waaronder de indienst neming zal geschieden, sluiten zooveel mogelijk aan bij de terzake geldende bepalingen van het ambtenarenreglement. Op verzoek van de com missies van overleg zijn daaronder opgenomen bepalingen betreffende een z.g. voorzienings fonds. Personen, welke langeren tijd op arbeids overeenkomst zijn werkzaam geweest, worden op deze wijze bij het verlaten van den dienst in het bezit gesteld van een zeker bedrag, dat. zoo al niet geheel, dan toch ten deele opweegt tegen het aan ontslagen ambtenaren toe te kennen wachtgeld of pensioen. De betrokken commissies van overleg ge hoord, wier advies bij de samenstelling van de Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Hen drik, z. van A. M. van Putten en J. van Harten, Cornelis, z. van C. N. Stijger en A. van Win gerden; Maria Catharina, d. van J. Schilpzand en G. Goldschmeding. Ondertrouwd: P. Bosman te Amsterdam en M. Jissink. Gehuwd: A. E. Verhagen te Voorhout en M. C. de Winter. Zwerver aangehouden Door de politie al hier is een zwerver aangehouden, die mededeel de van plan te zjjn een fiets te stelen om in zijn onderhoud te voorzien. Bovendien zeide hij het bosch in brand te hebben gestoken om te kun nen worden opgenomen voor Veenhuizen. Bij onderzoek bleek dat inderdaad brand gestookt was in een grooten kuil in het bosch, welke brand door spelende jongens met zand was ge doofd. De zwerver is voorloopig opgeborgen in een politiecel. A.s. Zondagavond om 7 uur zal een versterkt elftal der vischhandelaren een revanche-wed strijd spelen op het voetbalterrein naast het Huis te Velsen, tegen een Amsterdamsch elf tal, waarin tal van oud-Ajax-spelers mede spelen, o.m. P. v. Dijk, D. Been, Becker en de ex-V. S. V.-er Van Os. De halpolitie K. heeft tal van malen gewaar schuwd, dat het verboden is, fietsen tegen het halgebouwte plaatsen, speciaal bij de nieuwe hal. Gisterenmorgen trof hij daar wederom een tweetal fietsen aan, n.l. een van den visch- handelaar J. L. en de andere van diens knecht v. d. B. Dat een dienaar der wet dan bij her haalde overtredingen wel eens naar een meer radicaler en meer doeltreffender maatregel uit ziet, ligt voor de hand. Doch wat hij gisteren uithaalde was toch wel „iets aparts". Hij nam de beide fietsen op en deponeerde ze alle twee op de in de onmiddellijke nabij heid gelegen rails der Nederlandsche Spoorwe gen. De agent meende dat hiermede het meest doeltreffende middel gevonden Was en zonder zich om de beide fietsen te bekommeren, liep hij verder. Een aantal voorbijgangers vond dit optreden wel verdacht en bleef rustig wachten op de dingen die komen zouden. En inderdaad kwam er iets oodaeen. n.l. een goederentrein, Geboren: L. Oortvan Leeuwen, d. C. van Straten—Welage, d. J. M. Bakker- Brasser, z. A. I. S. Hendriksde Kraker, d. A. van NoortDekker, z. C. G. Thomas- Duin, d. Ondertrouwd: M. de Jonge en H. Q. Monné, toek. adres: Creutzberglaan 7 C. Dingier en J. F. Stoutenbeek, toek. adres Breestraat 52 W. Kloosterman en A. P. Hoogland, toek. adres Heemskerk, Hoflaan 3. Getrouwd: S. Duijn en J. M. Bleeker J. Muis en W. L. van Egmond H. R. Abma en H. Doorn C. Kok en M. Jansen J. G. Spijker en M. Jansen. Overleden: J. M. Kabalt, 25 jaar, echtge- noote van J. Drenth, wonende te Amsterdam. 1 Juli genomen 392 douchebaden en 16 kuip baden. Aan 30 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 70 volwassenen gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. J. R. Mauritz en A. v. Mourik Broekman; J. P, v Dam en Ae. Koenen; J. Bot en L. den Dekker: H. J. Harms en P. H. Voogd. Getrouwd: B. Peters en Th. Arens; Th. M, Gielen en G. Tadema. Geboren: H. SchönthalerRuijgrok, d.; S. BijvanckRidderhof, z.; G. SteenbrinkWes- seling, d.; A. MeijerVrieze, z. Overleden: P. Hetem, 69 j„ echtgen. van N. J. Westerhoven. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: v. Leuven, Vergierdeweg 231 te Haarlem: W. Spaans, Landzichtlaan 51, cein tuur; Bureau van politie, ceintuur, handschoen; A. Verdonschot, J. v. d. Bergstraat 78, R. K. Kerkboekje; mej. Honnebier, gemakhuisje m Groenendaal, lipssleutel; P. Westerveld, Res- Novaplein 10, muts; Hooreman, Res-Novapleiu 8, portemonnaie met inhoud: N. Koreneef, Spaarnzichtlaan 6, grijze poes; J. A. Kenzen, Burgwal 62, Haarlem, rozenkrans in étui; W. v. d. Putten, Drossestraat 5, Haarlem, rozen krans in étui; Vroon, Bureau van politie, ra- tiateurdop; Smit, Binnenweg 22, tasch met courant; Piantinga, Kastanjel. 22, tramkaart: Zorge, Lombokstraat 46, veldmuts. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 26 Juni tot en met De werkloosheid. Was het de laatste weken met ons werkloozencijfer, in verhouding met het vorig jaar, verbeterd, deze week bleven we bij het vorig jaar ten achter. Op 2 Juli 1938 be droeg het aantal werkloozen 247, dit jaar op 1 Juli was het aantal nog 256. Het aantal afge- voerden bedroeg 67 en 20 werden er geplaatst op aanvraag van werkgevers. 31 kwamen er echter weer bij, n.l. 5 uit de bouwbedrijven, 1 garenspinner, 1 carrosseriebouwer, 16 landarbei ders, 1 wink.bed., 1 schipper en 6 losse arb. Beneden de 18 jaar hebben we bijna geen werk loozen. Eerste plechtige H. Mis. Zondag 16 Juli hoopt de weleerwaarde heer F. Kops in de Pa rochiekerk van den H. Martinus zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Z.E. heeft zijn priesteropleiding in Frankrijk ontvangen. Op Zaterdag 15 Juli zal de neomist plechtig wor den ingehaald evenals dat bij vroegere gebeur tenissen de gewoonte was. Goedkoope levensmiddelen. Tot 15 Juli worden de goedkoope levensmiddelen verstrekt als volgt: margarine, bak- en braadvet en to matensoep in blik bij H. Kroon, Hoofdstraat; varkensvleesch bij P. Witteman, Hoofdstraat. Wedstrijd volkstuintjes. Bij dezen wed strijd werd aan L. Stassen de le prijs, C. v. Zij- verden de 2e prijs, notaris Lodder de 3e prijs en W. Hopman de 4e pr. toegekend. Alle v. groote tuinen. De middelmatige tuinen: no. 1 mevr. Keur, 2. J. Goemans, Driehuizen, 3. A. J. v. Engelen. Kleine tuinen: 1. A. Hey, Parallelweg, 2. W. Hey, Margarietenlaan, 3. B. Frijlink, Looster- weg 11. Op de eerstvolgende vergadering van de afd. v. Bloembollencultuur zullen de prijzen worden uitgereikt. De Burgemeester brengt ter algemeene ken nis, dat ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn gelegd uittreksels uit elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Tot en met 14 Juli a.s. is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de door de Kamer vastgestelde kiezerslijsten te vragen op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of ver keerd geplaatst is. Gezellen. Van het bestuur van de St. Jo- sephsgezellenvereeniging afd. Zwanenburg-Half- weg wordt vernomen dat de volgende samen komsten zijn vervallen: 7, 14, 21 en 28 Juli, 11. 18 en 25 Augustus en 1 September. Op 4 Augustus worden alle leden verzocht voor 8.30 uur in het St. Josephsgebouw aan wezig te zijn. 8 September beginnen de wekelijksche samen komsten weer c.pnieuw. Elkeen. die er voor in aanmerking komt, kome op dezen avond. Personalia. Met ingang van 1 Juli is de gemeente-veldwachter Colignon, ter standplaats Halfweg, overgeplaatst naar het deel der ge meente Spaarnwoude, ter vervanging van den onlangs gepensionneerden veldwachter Vervloed. Geboren-, K. ToornvlietTismeer Buis, d. G. PlugPunt, z. C. A. RietmeijerGroot, d. E. NieborgSluimer, d. M. Duinker Koeten, d. C. C. HoltesKoeman, d. Getrouwd: A. C. Kit en M. Naberman J. C. Betjes en G. Rietdijk P. J. Hofland en A. E. Pirovano H. A. M. Gödde en M. F. B. Lummer K. C. Bakker en J. M. Erasmus H. Gravemaker en A. Beneker. Het hoofd van de plaatselijke politie, als bedoeld in art. 1 van het Vreemdelingenregle ment, gezien art. 4 van voornoemd reglement, vordert, en zulks onverminderd de bijzondere vorderingen, die, ingevolge dat artikel door de daartoe bevoegde ambtenaren kunnen- worden gesteld: dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de ge meente Beverwijk en na 1 Maart 1938 Nederland binnengekomen zijn of binnenkomen, zich bin nen 30 dagen na binnenkomst in persoon bij hem aanmelden. Herinnerd zij, dat onverkort blijft de verplichting van den vreemdeling, om zich binnen twee maal 24 uur aan te melden, indien dit bij het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen ten aanzien van den vreemdeling, die voornoemden aanmeldingsplicht niet nakomt, wordt overtreding van de voren- omschreven bepalingen het strafbaar feit, ge noemd in art. 26 van het Vreemdelingenregle ment, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste f 1000. Deze vordering is niet van toepassing op: 1. hen, die reeds houder zijn van een nog geldige, hem reeds eerder uitgereikte voor- loopige verblijfsvergunning; 2. de vreemdelingen, die houder ziin van Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen Dinsdagmorgen in eerste gewone zitting en in nieuwe samenstelling bijeen onder voorzitter schap van mr. dr. A. baron Röell. Nadat de geloofsbrieven en bijbehoorende stukken van de nieuw inkomende leden onder zocht waren en in orde bevonden, legden allen de vereischte eeden of beloften af. De voorzitter wenschte den leden geluk met de aanvaarding- van hun lidmaatschap en sprak de hoop uit, dat de nieuwe vierjaarlijksche periode er een moge zijn van vruchtbare samenwerking en van goede onderlinge verstandhouding. Hebben de verkiezingen geen groote verrassin gen gebracht, aldus spr., wat aangaat de samen stelling van fracties en groepen, die geen be langrijke wijziging hebben ondergaan, wél ver- tconen de Staten wat de personen, de indivi- dueele leden betreft, een geheel ander beeld dan uw voorzitter in den afgeloopen zittingstijd voor oogen heeft gehad. 26 nieuwe leden, of meer dan een derde deel van de wettelijke sterkte, hebben de plaatsen van anderen, die lange jaren hun beste krachten aan het gewest gaven, ingenomen. Ik veronder stel, dat u allen gaarne de hulde deelt, die ik den afgetreden leden breng. Het is niet mogelijk de verdiensten, van alle scheidenden te schetsen, maar het za; niemand verbazen indien ik een uitzondering maak voor mr. L. M. de Jong Schouwenburg, tot dusverre het oudste lid van de Staten in diensttijd, die gedurende 32 jaren een sieraad van de vergade ring was, een man van groote kennis en onbe twist gezag en die door alle partijen werd ge waardeerd om zijn voortreffelijke eigenschappen. Aan een figuur als de heer de Jong Schouwen burg, die de traditiën zoo hoog hield van goeden toon en hoffelijke vormen, welke de Staten van Noord-Holland steeds plegen te kenmerken, mo gen wij ons allen spiegelen. Wij wenschen hem toe, dat hij nog langen tijd met voldoening zal mogen terugzien op alles, waarvoor de provincie hem zooveel dank verschuldigd is. Spr. herdacht dan het na zijn verkiezing ge heel onverwachts overleden lid, den heer W. de Boer (V.D.) uit Den Helder. Het is een weemoedige gewaarwording, aldus de voorzitter dat zoo zelden een Statenzitting kan worden geopend, zonder dat er aanleiding bestaat een overleden medelid te herdenken. Uw voorzitter heeft dit nu reeds 25 malen ge daan en, telkens als hij zich hierop voorbereidt, en meer en meer naargelang dat aantal malen toeneemt maakt zich de gedachte van hem meester aan de vergankelijkheid van alle men- schelijke werkzaamheid. Doch deze gedachte prikkelt ook tot verhoogde activiteit, tot het koopen van den tijd, tot het streven naar positief resultaat van den arbeid, resultaat, dat alleen kan worden verkregen door de krachtige en eendrachtige samenwerking van allen, aan wie hetzelfde doel voor oogen staat. Ik ben er van overtuigd, dat gij allen met dit oogmerk tot heil van de provincie zijt bezield. Bij de nagekomen stukken was een brief van den heer D. Kooiman, waarin deze afscheid neemt als lid van Gedeputeerde Staten wegens zijn benoeming tot Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier. De voorzitter herinnerde er aan, dat de heer Kooiman tot tweemalen toe lid van Gede puteerden was. Geen enkel detail van de zaken, welke hij te behartigen had, was hem vreemd. Zijn wetskennis was buitengewoon. Maar wat bo venal den heer Kooiman kenmerkte was zijn streven naar gemeen overleg. Spr. bracht het scheidende lid dank voor zijn onvermoeide werk zaamheid en wenschte hem in zijn werkkring alle goeds toe. Tot leden van den raad van toezicht op de Provinciale bedrijven werden gekozen de heeren mr. A. J. Honig (C.H.) en E. P. Clynk (R.K.). De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. Burgerlijke stand. Geboren: Klaas Ger- brand, z. van L. de Vries en D. Luttik; Volkert, z. van D. Hellingman en G. Koeman; Maretje, d. van W. Andrea en M, J. Winkelaar; Willem, z. van W. de Gooijer en P. A. Albers; Jacobus Petrus, z. van G. J. Feekman en F. M. Kerk hoven; Bert, z. van E. N. Beerepoot en N. Brou- were Maria Francisca Gerarda, d. van C. H. Gouweleeuw en B. W. M. Rouwendaal; Jacob, z. van J. Post en G. K. Jonkman; Cornelis, z. van J. H. Bleij en A. Geugjes. Ondertrouwd: B. M. Kuijt en C. C. van ScherpenseelK. Boekhoff en A. Beekhoven; S. Stroo en M. C. Bakker; A. Smit en H. Le- sage,- J. C. Weel en J. A. van der Velde; S. J. Volkers en T. Vredentuin; K. Belmer en S. Schouten. Gehuwd: K. Stolzenberg en I. A. Gold- schmidt; F. Wijn en A. de Boer; H. G. Groot en C. A. M. Willenborg; J. de Boer en N. Bak ker; G. van der Werff en H. A. Wittebrood; J. H. Schleeper en G. Busch; A. W. van Halderen en E. E. Vermaat; G. Dekker en M. van Dalsem; C. de Jong en G. van den Berg; J. Bosma en G. G. Preeker. Overleden: Johan Kelder, 5 weken, z. van S. Kelder en G. Vet; Cornelis Sieben, 54 jr., ge huwd met M. van der Meij; Anna Muller, 76 j„ weduwe van K. T. de Jongh; Lamberdina Cla- zina Gerarda van Oostrum, 75 j., weduwe van J. Berg; Gerrit Huisman, 53 j., gehuwd met A. L. van Wijngaarde; Esther Brouwer, 71 j., we duwe van Jacob Swier; Guurtje Bleeker, 8 j., w. van C. Bleeker en G. Verdank; Cornelis Bakker, 46 j., gehuwd ihet A. Blokker. Polo-tournooi „Nereus". Onder veel belang stelling en begunstigd door fraai zomerweer had te Zaandijk het polo-tournooi plaats van de zwemvereeniging „Nereus". Uit de resultaten blijkt, dat er vinnig strijd geleverd werd en meerdere wedstrijden door verlenging moesten worden beslist. De uitslagen waren als volgt: Nereus IIHaarlem II H. P. C. II—de Otter II Nereus Ide Otter I De Otter IIHaarlem II Nereus II—H. P. C. II H. P. C. I—De Otter I Nereus IHaarlem I na verlenging na verlenging na verlenging 3—2 41 6—2 2—1 3—3 4—3 2—2 2—3 33 3—1 De verdere uitslagen van het Dinsdagavond te 's-Gravenhage voortgezet bridge-tournooi luiden Zesde ronde open teams: België wint van Zuid-Slavië met 16 match- punten. Finland wint van Hongarije met 29 m.p. Zevende ronde open teams: België wint van Noorwegen met 19 m. p. Engeland wint van Hongarije met 12 m. p. Zweden wint van Italië met 4 m. p. Denemarken wint van Nederland met 4 m.p. Duitschland wint van Finland met 33 m.p. Tijdens de wedstrijden te Kopenhagen ver loor Rie van Veen op de 400 meter borstcrawl van Ragnild Hveger. De laatste noteerde een tijd van 5 min. 13,9 sec., Rie van Veen 5 min. 37.2 sec. Op de 200 meter schoolslag tikte Inge Soe- rensen als eerste aan in 3 min. 5 sec. Vóór Jo Waalberg met 3 min. 7 sec. De combinatie Hveger, Waalberg, Rie van Veen verloor op de 3 x 100 meter wisselslag estafette van de Deensche damesgymnastiek- en zwemvereeniging. De winnende ploeg maak te een tijd van 3 min. 54.5 sec., de combinatie 3 min. 57.5 sec. Gedeeltelijk gecorrigeerd) Dinsdagmiddag om half zes heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de nieuwste aanwinst der Nederlandsche koopvaardijvloot, het m.s. „Oranje", lig gende aan de etablissementen der Stoom vaart Maatschappij „Nederland" aan de Javakade te Amsterdam. Het gevolg van H.M. bestond uit freule D. H. van Tets, eerste hofdame van H.M. de Ko ningin, Jhr. J. F. E. van Lennep, kamerheer in buitengewoner, dienst, majoor H. J. Phaff, ad judant van H.M. en mr. W. J. baron van Lyn- den, opperkamerheer. Op de kade voor de ligplaats van het sernp werd H.M. ontvangen door den heer J. F. van Hengel, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland", die bij het aan boord komen van het hooge gezelschap kapitein A. B. Potjer aan H.M. voorstelde. In de hall der eerste klasse werden vervol gens de heeren D. Goedkoop Dzn., directeur der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en A. F. Bronsing, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de Koningin voorgesteld, waarna men zich naar de vestibule eerste klasse begaf en vervolgens een bezoek bracht aan de groote messroom van het perso neel. Hierop ging men naar de eetzaal vierde klasse en werden de verblijven der bemanning bezich tigd. Daarna begaf H.M. zich, na eerst nog de eerste klasse eetzaal te hebben bekeken, door de kombuizen en pantries naar de messroom der officieren en de eetzaal tweede klasse. Van daar werden de hutten op de verschillende dek ken bezichtigd en vervolgens de tweede klasse- muziek- en rookzalen en de kinderkamers., waarna nog eenige hutten en luxe hutten op het promenadedek in oogenschouw werden ge nomen. Van de brug ging men dan naar het zwembad. Ten slotte waren de middelste veranda, rook-, lees- en muzieksalons eerste klasse en de veran da van den muzieksalon aan de beurt. Hier werden H.M. eenige ververschingen aangeboden, waarna de heeren mr. D. A. Del- prat en F. de Boer, directeuren der maatschap- pa „Nederland", aan de Koningin werden voor gesteld. H.M. toonde zich zeervoldaan over het be zoek en uitte herhaalde malen haar waardeering over het fraaie schip. Na een bezoek van ruim een uur vertrok H.M. te 6.35 uur per auto naar Soestdijk. Een poging der Japanners bij Tinghai, aan de kust van Foekien (Zuid-China) troepen aan land te zetten, is volgens berichten uit Chineesche bron na een gevecht van man tegen man mis lukt. De Japanners moesten zich weer aan boord begeven. De schepen hebben koers gezet in zui delijke richting. Bommenwerpers der Japansche marine heb ben de kust van Foekien bestookt. Gisterochtend zijn nog meer Japansche oorlogsbodems ter hoogte van Foekien verschenen. In het geheel bevinden zich thans bij de monding van de Min- rivier, waaraan Foetsjau is gelegen, 27 Japan sche oorlogsschepen. Fokker-jachtkruiser gedeeltelijk vernield Dinsdag tegen den middag is op Schip hol een Fokker G 1 jachtkruiser na afloop van een- proefvlucht met vrij groote snel heid tegen een hangar gelpotst, tengevolge waarvan het toestel ernstige schade heeft opgeloopen. Ook de hangar en een tankauto van de Shell werden beschadigd. De res. It. G. Sonderman, invlieger van N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, was des morgens met het snelle toestel, dat voor buitenlandsche rekening was gebouwd, op gestegen voor een proefvlucht. Bij de« iandi»? weigerden de remkleppen, waardoor het den vlieger niet mogelijk was het toestel tijdig tot stilstand te brengen. Met een hevigen klap botste het vliegtuiê tegen een gesloten deur van hangar A. De deur werd uit de hengsels gedrukt en ontzet. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd aan den neus. terwijl beide staarten vlak achter de cockpit, die gelukkig in tact bleef, afknapten. De vlie ger liep geen letsel op. De propeller van den linker motor boorde zie11 door de deur van de hangar heen, terwijl ook de propeller van dpn rechter motor schade op liep. Voorts werden de uiteinden der vleugels vernield, doordat zij bij den uitloop tn aan raking waren gekomen met een tankauto van de Koninklijke Shell. De auto zelf werd slechts licht gehavend. In den middag hebben verschillende autori teiten een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. Omstreeks zes uur is Dinsdagavond de hulp van den G.G.D. ingeroepen door de politie van Ouderkerk. Hier was een Amsterdammer op zü11 fiets door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. De politie heeft het lijk in beslag ge nomen, nadat de ambulance-auto het naar het lijkenhuis te Nieuwer-Amstel had vervoerd. De automobilist is aan een verhoor onderworpen. De Duitsche minister, dr. Walter Funk, is Dinsdagavond, vergezeld van zijn echtgenoote. uit Berlijn naar Nederland vertrokken voor zij11 tegenbezoek aan minister Steenberghe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4