Gemeenschappelijk front tegen de tuberculose We luisteren naar... Plan tot muiterij op een schip Verkiezing van Ged. Staten WEK UW LEVER-GAL OP FINANCIEN MASSA-KEURINGEN OCEAAN" N V' Dagfilm Waterstanden m WOENSDAG 5 JULI 1939 Nauwkeurige opsporing van be smettingsbronnen in onze samenleving Samenwerking met de Overheid Twee schepelingen wilden een Nederlandsch motorkust vaartuig laten zinken Ook andere wandaden bedreven MET DE K.L.M. NAAR FINLAND Ook daar heeft de luchtvaart een belangrijke taak Nederlandsche Stoomvaart Mij. AMSTERDAM /r NEDERLANDSCH-1NDIE Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Utrecht Groningen Drente Overijsel Gelderland Noord-Brabant Limburg LUCHTBESCHERMING EN GASINDUSTRIE Afsluiten van hoofdleidingen bij een aanval NEDERL. PLUIMVEE FEDERATIE Teeltmaatregelen in handen der organisaties? Donderdag 6 Juli Mulo-examens 'Zh 'tl... Nijverheidsonderwijs Examens handenarbeid MARKTEN 5 3 :-o a 8 S 3 5 6 S 0 81 3-00 2 34' 1 51 1 40 2.70 In samenwerking met de departementen van Sociale Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie, alsmede een reeks van landelijke instellingen en organisa ties, is onlangs het centraal bureau voor keu ringen op medisch-hygiënisch gebied in het leven geroepen. Doel en werking van deze stichting, welke onder presidium staat van dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de "Volksgezondheid, is uiteengezet op een persconferentie, waar dr. Van den Berg en de directeur van het Cen traal Bureau, de arts R. N. M. Eykel, oud geneeskundig hoofd-inspecteur van de volksge zondheid, het woord hebben gevoerd. De stichting zal zich voorloopig bepalen tot massa-keuringen in verband met de tubercu- lose-bestrijding. Voor een zeer belangrijk deel is het inder daad te danken aan het voortreffelijke werk der consultatiebureaux, dat de sterfte aan tu berculose in ons land zoo bijzonder laag is. Zelfs in deze tijden van economische moeilijkheden houdt de daling van het sterftecijfer altijd nog tan. De consuultatiebureaux hebben dan ook te recht het volle vertrouwen van de bevolking. Naast de besmettingsbronnen, die in contact zijn geweest met een op het bureau bekenden patiënt, blijven er echter in onze samenleving nog talrijke besmettingsbronnen onbekend. De betrokkenen blijven zeer vaak hun gewone werk verrichten, omdat zij zich niet ziek genoeg ge voelen om zich onder behandeling te stellen. Deze besmettingsbronnen, lijders aan open longtuberculose, zijn feitelijk voor de versprei ding der ziekte het meest gevaarlijk, omdat zij vaak onbekend zijn met den ernst van hun lij den en zij dus ook niet de noodige maatregelen kunnen nerrften om besmetting van anderen te voorkomen. De hier bedoelde lijders aan open longtuber culose kunnen alleen gevonden worden door het systematisch onderzoek door middel van Rontgendoorlichting van groote groepen der bevolking. Vooral moet hier worden gedacht aan per sonen, die in nauw contact met anderen samen leven en samenwerken, zooals in fabrieken, werkplaatsen, kantoren, winkels, enz., maar ook in gestichten, scholen, weeshuizen e.d. Evenmin mag een dergelijk onderzoek worden verwaar loosd, wanneer het geldt personen, die met zeer jonge kinderen in aanraking komen, zooals ba kers, kraamverzorgsters, vroedvrouwen, kinder - verpleegsters, enz. Het keuren van groote groepen van personen is niet iets van den allerlaatsten tijd; reeds ge- ruimen tijd wordt het in binnen- en- buiten land toegepast. In het algemeen komen de uit komsten wat betreft het vinden van open long tuberculose vrijwel op hetzelfde neer. Men vindt ongeveer 5 pro mille lijders aan open long tuberculose, ook bij personen, die reeds eerder waren gekeurd, maar bü wie de longen niet röntgenologisch waren onderzocht. In Nederland zijn, ingevolge de wet van 7 December 1934 ongeveer 64000 personen, ver bonden aan de verschillende inrichtingen van onderwijs op deze wijze onderzocht en onder hen zijn 324 lijders aan open longtuberculose gevonden. De consultatiebureaux zijn «echter krachtens hun opzet niet de aangewezen lichamen om deze keuringen te verrichten, zij zijn het ver- trouwensinstituut van het publiek en zijn als het ware te beschouwen als een verlengstuk van den huisarts. Op de consultatiebureaux ge schiedt het onderzoek op verzoek van den pa tiënt en wordt het resultaat ervan niet aan derden medegedeeld. En hier ligt het groote verschil: keuringen geschieden in opdracht van derden al be hoeft ook niemand tegen zijn wil onderzocht te worden en het resultaat van het onder zoek wordt, behalve aan den betrokkene ook aan deze derden medegedeeld. De stichting: „Centraal bureau voor keurin gen op medisch-hygiënisch gebied", zal zich, in tegenstelling met de consultatiebureaux, uitslui tend met keuringen bezig houden. Zij is tot stand gekomen door samenwerking van de reeds genoemde departementen met het prophylaxe- fonds, de algemeene Nederlandsche vereeniging „Het Groene Kruis", de nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis", de Nederlandsche Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst, de Neder landsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, de Rijksverzekeringsbank, de Federatie van bèdrijfsvereenigingen, de vereeni ging van Raden van Arbeid, het verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Chr. Nationaal Vakverbond, het R.K. Werkliedenverbond, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Al deze lichamen, die ook het stichtingskapi taal hebben bijeengebracht, zijn vertegenwoor digd in het bestuur. Het dagelijksch bestuur is samengesteld als volgt: dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, na mens den minister van Sociale Zaken, voor zitter, dr. L. C. Kersbergen, namens de Neder landsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, dr. C. H. A. T. Fehmers, na mens de Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, mr. B. C. Slote- maker, namens het Verbond van Nederland sche Werkgevers en F. S. Noordhoff, namens het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin gen. Toegevoegd als secretaris is mr. B. Slingen- berg. Tot directeur van het bureau is, zooals hier boven reeds werd medegedeeld benoemd de oud-hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, arts R. N. M. Eijkel. Het bureau is gevestigd te 's Gravenhage, Van Alkemadelaan 700. Aan het bureau worden specialist-tuberculose-artsen verbonden. De werking van het bureau is als volgt: Wanneer een keuring wordt aangevraagd, ge schiedt deze, indien grootere groepen worden onderzocht, op de plaats, waar deze werken of verblijven. De keurende tuberculose-arts gaat met het doorlichtingsapparaat daarheen. Per dag kan hij ongeveer 60 personen onderzoeken. De twijfelachtige gevallen worden op het con sultatiebureau in overleg met den daar wer kenden arts onderzocht. Alvorens echter tot keuring wordt overge|fe,an, informeert het cen trale bureau, indien althans het onderzoek ar beiders betreft, of, wanneer een lijder gevon den wordt, die behandeling noodig heeft, vol doende maatregelen kunnen worden getroffen om hem die behandeling deelachtig te doen worden, of voor het gezin gezorgd wordt ge durende den tijd, dat hij behandeld wordt, en of de patiënt na herstel weer in het bedrijf kan worden opgenomen. Zou het antwoord op deze vragen onbevredigend zijn, dan kan het bureau de keuringen weigeren. Wanneer slechts voor enkele personen keu ring noodig is, dan geschiedt deze in overleg met de vereenigingen, die de' consultatiebureaux exploiteeren, op deze bureaux. Op het oogenblik worden 10.000 sigarenma kers, metaalbewerkers en textielarbeiders ge keurd, waarvoor het prophylaxefonds gelden be schikbaar heeft gesteld. Het Nederlandsche motorkustvaartuig Nejaco uit Groningen heeft in Maart en April een veel bewogen reis gehad. In de haven Treuro (Engeland) brak brand uit aan boord op het oogenblik, dat de beman ning behalve de kok, aan den wal was. Bij te rugkomst werd de brand ontdekt en door krachtdadig optreden van de brandweer ge- bluscht. Gedurende dezelfde reis werden aan boord steeds diefstallen gepleegd. De kapitein vermiste zijn horloge, terwijl éen groot berag aan geld was gestolen. Er werd voorts een po ging tot vergiftiging gedaan. Gelukkig smaakte de koffie, waarin het gif gemengd was, zoo slecht, dat het onmiddellijk ontdekt werd, zoo dat geen nadeelige gevolgen voorkwamen. Van al deze feiten werden twee schepelingen verdacht en de in Groningen wonende reever heeft, toen het schip in Juni in Nederland te rug kwam, daarvan onmiddellijk aangifte ge daan bij de politie. De betreffende schepelingen, de 16-jarige kok P. M. uit Delfzijl en de 21- jarige monteur T. K. uit Schildwolde. die thans in militairen dienst is, zijn resp. te Delfzijl en Utrecht aangehouden en naar Groningen overgebracht. Zij bekenden gedeeltelijk de hun ten laste gelegde feiten. Hun plan was het schip te laten zinken, nadat zij de overige leden der bemanning onschadelijk hadden gemaakt en al het aanwezige geld hadden gestolen. La ter werd het plan gemaakt de bemanning te vergiftigen. De kok kocht in een Engel- sche haVen een slaapdrank, die door de koffie gemengd was. Voorts had hii zich reeds voorzien van een vuurwapen en een paar dolken. De gearresteerden, die thans in het Huis van Bewaring te Groningen vertoeven, worden ter beschikking van den Officier van Justitie ge steld. Wfj hebben reeds kort melding gemaakt van de wijze, waarop de Finsche autoriteiten en luchtvaartkringen het eerste K.L.M.-vliegtuig, dat te Helsinki in den vasten dienst Amsterdam Helsinki in laatstgenoemde stad landde, heeft ontvangen. Dat in Finland de luchtvaart eveneens een belangrijke taak heeft, blijkt uit het' bloeiende bedrijf van de kleine maar goed geëxploiteerde Finsche luchtvaartmaatschappij Aero O.Y., die een aantal goed rendeerende binnenlandsche lijnen exploiteert, en welker directeur, de heer Staohle, een groot bewonderaar der Nederland sche luchtvaart en toegewijd vriend van de K.L.M. is. De heer Staohle verwacht van de nieuwe luchtverbinding met Finland niet alleen veel göeas vanwege de economigche mogelijkheden Finland is nog steeds een der voornaamste houtleveranciers van Europa maar ook uit toeristisch oogpunt. Nu de gespannen interna tionale toestanden vele menschen er van terug houden, hun vacanties door te brengen in die streken van Europa, waar zij vreezen door de uitbarsting van een conflict verrast te kunnen worden, valt de aandacht van steeds meer toe risten op het buiten de brandpunten der we reldpolitiek liggende Noorden. De deelnemers aan de openingsvlucht dei K.L.M. hebben zich gedurende enkele dagen kunnen overtuigen van de schoonheid, die de Finsche natuur den toerist te bieden heeft. On der leiding van den heer Staohle heeft het kleine troepje Nederlanders, bü wie zich be vonden de te Helsinki geaccrediteerde Neder landsche gezant te Stockholm, baron Van Na gel, de Nederlandsche zaakgelastigde en consul- generaal te Helsinki, de heer Gastman en de heer D. J. de Vries, van de K.L.M., een indruk kunnen krügen van het prachtige land. Te Helsinki zullen het volgende jaar, zooals bekend, de Olympische Spelen worden gehou den, die ongetwijfeld een stroom van bezoe kers naar Finland zullen trekken, met als mid delpunt het fraaie, vrü'wel voltooide stadion, welks hooge toren thans reeds tot ver in den omtrek zichtbaar is. Ongetwijfeld zullen ook andere luchtvaart- maatschappüen er naar streven, haar lijnen naar het Noorden tot Helsinki te verlengen. Van de K.L.M. is het goed gezien, reeds dit jaar hiertoe te zijn overgegaan. Geregelde Vracht- en Passagiersdienst naar en van Agenten MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ., N.V. AMSTERDAM - ROTTERDAM In het college van Ged. Staten werden heden gekozen de heeren A. Michels en E. Polak, bei den S.D.A.P., mr. J. B. Bomans en mr. P. J. Witteman, beiden R.K., mr. M. Slingenberg (V.D.) en mr. A. Bruch (A.R.). Tot buitengewoon lid werd herkozen E. Luden (C.H.). In de heden gehouden vergadering van Pro vinciale Staten van Zuidholland was aan de orde de verkiezing van een nieuw college van Ged. Staten. Nadat de heer Drees namens de S.DA.P.- fractie had verklaard de candidatuur van een tweeden katholieken Gedeputeerde niet te zul len steunen, maar die van zijn partügenoot, den heer Gardenier, verklaarde de heer B. baron van Voorst tot Voorst, leider der R.K. Statenfractie, dat de katholieken hun goed recht op een twee den zetel zouden trachten te handhaven. De verkiezing had den volgenden uitslag: de heer Th. Heukels (A.R.) werd herkozen, even als de heeren P. de Bruin (S.D.A.P.), mr. E. J. M. H. Bolsius (R.K.), mr. J. J. R. Smalsch (C.H.) en C. G. Roos (Lib.). Als nieuw R.K.-lid werd in het college ge kozen mr. Th. J. Verschuur, die 44 stemmen behaalde, tegenover de S.D.A.P.-candidaat 26. In het nieuwe college van Ged. Staten wer den gekozen: G. J. L. Goossens (R.K.), mr. J. M. H. Stieger (R.K.), mr. P. Dieleman .(A. R.), J. M. van Bommel van Vloten (Lib. Staats partij), A. D. F. van der Wart (C.H.), C. Pm- lipse (C. H.) en tot buitengewoon lid J. W. van 't Hoff (A.R.). De heer C. Philipse heeft zijn benoeming in beraad gehouden. In de hedenmorgen gehouden zitting van Prov. Staten te Utrecht werden tot leden van Ged. Staten herkozen de heeren: B. Wijkamp (SDAP) 39 stemmen, G. H. J. van Spanje (R. K.) 36 stemmen; mr. H. W. de Vink (R.K.) 37 stemmen; dr. G. A. Diepenhorst (A. R.) 37 stemmen. In de vacature J. Kettlitz (Lib.) werd geko zen met 26 stemmen jhr. H. W. de Beaufort (Lib.) en in de vacature H. W. L. de Beaufort (C. H.) werd gekozen ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken (C. H.). Tot buitengewoon lid werd gekozen ir. E. Middelberg (A. R.). In het nieuwe college werden gekozen: B. H. Bredman (S.D.A.P.) en N. Bolkestein (S.D.A.P.), D. H. Vinkers (V.D.), E. H. Ebels (Lib.), D. J. Mellema (C.H.), D. H. R. Harrenstein (A.R.). Tot buitengewoon lid werd gekozen H. Ha zenberg (A.R.). Gekozen werden: K. Brok (S.D.A.P.), G. C. Lunsingh Meyer (V.D.), G. J. Willems (A.R.) en K. Lodder (C.H.), Inplaats van Wijlen mej. E. Klasen (S.D.A.P.), werd tot buitengewoon lid gekozen P. J. Duinkerken (S.D.A.P.). In de heden gehouden zitting van Prov. Sta ten van Overijsel zün alle leden van het col lege van Ged. Staten herkozen, n.l. de heeren J. J. Beukenkamp (A.R.), mr. J. C. Th. Resius (Lib.), mr. dr. J. W. Schneider (R.K.)R. J. J. M. Tellegen (R.K.), Jos. E. Vogt (SDAP), mr. D. te Winkel (C.H.) en J. Weikamp (C.H.), buitengewoon lid, In het nieuwe college werden gekozen: Mr. A. van der Deure (A.R.), G. W. J. van Koeverden (R.K.), mr. E. H. J baron van Voorst tot Voorst (RK.), mr. E, F. Everts (Lib.), mr. W. F. F. baron van Verschuer (CH.) en J. L. B. Keurschot (S.D.A.P.) Tot buitengewoon lid is gekozen J. W. H. M. Meijer (R.K.). Tot leden van Ged. Staten werden herkozen A. G. A. Schrauwen, A. Th. v. Ryen, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen en J. P. Asselbergs Czn., allen R.K., terwijl in de vacatures W. O. J. S. Kipp en J. J. J. de Vlam, die zich niet meer verkiesbaar hadden gesteld, gekozen werden de heeren J. C. v. Beek, burgemeester te Deurne, en J. J. Belien te Eindhoven, beiden R.K. Tot buitengewoon lid werd herkozen de heer Jos, Meyring, Den Bosch (R.K.). In het nieuwe college werden gekozen: mr. R. H. van Basten Batenburg, J. H. Maenen, W. M. A. Galiart, Th. P. H. Rutten, mr. J. G. 3. N. Beckers en G H. F. H. Corten, allen R.K. Tot buitengewoon lid werd gekozen de heer E. van Oppen. Woensdagmorgen werd de algemeene verga dering der Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland voortgezet met de behandeling van eenige wetenschappelijke onderwerpen. Ir. J. N. Blaauw hield de Dinsdag uitgestelde rede over den luchtbeschermingsdienst en gasindustrie. Speciaal behandelde spr. het afsluiten van hoofdgasleidingen bü een luchtaanval. Prof. ir. G. A. Biender a Brandis sprak over tempera turen van gasvlammen. Dezer dagen vergaderde te Wageningen de Nederlandsche Federatie van vereenigingen van bedrijfspluimveehouders (N. P. F.) onder voorzitterschap van den heer P. J. van Haaren- uit Tilburg. Het voornaamste punt van de agenda vorm den de mededeelingen van het bestuur aan gaande de werkzaamheden, verricht naar aan leiding van een tweetal brieven, ontvangen van den minister van Economische Zaken. In deze brieven werd de N. P. F; verzocht een onder zoek te willen instellen, of de mogelijkheeid zou bestaan, de teeltmaatregelen voor de pluim- veehouderü in handen te leggen van de. orga nisaties op dit gebied. De minister gaf dé en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechte lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u.een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. cfoasAcfocbcfecbcbcbcbcb^cb^cbcbctcbcbcfccbcfccfcclDcfccfccïa^cbcbcbcfccbciDcbcb^cbcbcb^cbcfocbcbcbcbcbcbctcfccbcfccbcfccb^ïcfDcb^ct. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Ultzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Belichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelconcert. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Omroeporkest. 11 10 Declamatie. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten 12.30 Ensemble Alfredo Spezialetti. 1.10 Orgelspel. 1.30 Vervolg concert. 2.00 Pianovoordracht. 2.25 AVRO-Amusements-orkest en de clamatie. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 AVftO-Musette-ensemble. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 Dansmuziek. 5.45 Twilight Serenaders. 6.28 Berichten. 6.30 Spsjrtpraatje. 7.00 Cabaretprogramma. 7.40 Causerie „Vorstenhuwelijken in In- dië" 8.00 Berichten ANP, radiojournaal. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.05 Reportage. 10.30 AVRO-Dance-Band. 9.35 Variété. 11.00 Berichten ANP. Francis Keth's En semble. 11.40 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. 2.00 Handwerkcursue. 3.00 Vioolvoordracht. 4.45 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Declamatie. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 9.30 Hollandsch Kamermuziek-Ensemble. 10.45 Gymnastiekles. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITVVICH, 1500 M. 11.50 Orgelspel. 12.55 Bobby Howell's Band. 1.55 Northern Ireland Zangers. 4 50 Victor Silvester's dansorkest. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.20 Berichten. 7.20 Zangvoordracht. 7.50 Zang met harp, fluit en viool. 8.20 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano. 10.40 Harry Evans' dansorkest en solisten. 11.20 Billy Merrin's Commanders. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.30 Zangvoordracht. 1.25 Pascal-orkest. 2.35 Zang met vedel. 4.35 Pianovoordracht. 4.50 Zang. 5.25 Koor van de Chapelle des Croisés. 7.20 Ellis-orkest. 8.50 Opera-uitzending. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkest. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Dansorkest. 1.35 Uit Turijn: EIAR-Strijkorkest en piano. 2.30 Populair concert. 4.20 Amusements-orkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.40 Cembalovoordracht. 8.30 Hans Bund's orkest. 11.00 Kleinorkesr en solisten. BRUSSEL, 332 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Dansorkest. 1.50, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Dansorkest. 9.20 Orkest. 1030 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkest. 1.50, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Uit Praag: Opera „Don Giovanni" 10.55 Gramofoonmuziek. 11.20 Nedersaksen-orkest. N. P. F. in overweging hierbij overleg te ple gen met de Algemeene Nederlandsche Pluim - veeteeltvereeniging (A. N. P. V.). Het bestuur heeft bedoeld onderzoek ter hand genomen en is met de A. N.-P. V. in bespreking. Waar de pluimveehouderij een onderdeel is van den landbouw, sprat: de vergadering als haar meening uit, dat de N. P. F. inzake deze aangelegenheid geen definitieve stappen dient te ondernemen zonder overleg met de drie centrale landbouw-organisaties. Het bestuur werd verzocht, de zaak met deze instanties te bespreken. Voorts werd besloten, dat wanneer het tot indiening van een omlijnd plan bij het ministerie zou kunnen komen, het bestuur dit eerst, volledig ter kennis van de aangesloten organisaties zou brengen en in een algemeene vergadering zou behandelen. De vergadering vereenigde zich er mede, dat het bestuur ver dere besprekikngen zal voeren met de A.N.P.V. VUGHT. Geslaagd: S. de Baar, J. v. Balkom, F. Bardie, F. Benjaminsen, W. Bettonville, J. van Boekei, H. Boom, C. Breukel, G. Cools, A. Damen, M. van Diem, L. van Dongen, G. v. d. Dungen, D. van EUewout, allen te Den Bosch. M. Baayens, F. Bovendeert, H. v. d. Dungen, J. v. Esch, *A. Grillis, C. Jansen, M. Roovers, D. Schellekens, E. Siebel, P. Strijbosch, F. v. d. Schoot, G. van Veghel, N. Verdonk, allen uit Boxtel. G. v. d. Pas, uit Den Bosch. BREDA. Geslaagd voor diploma A: J. v. Beek, Roosendaal; J. Baart, Standdaarbuiten; J. Bosman, Oudenbosch; A. Brouwels, Roosen daal; H. Couwenbergh, Oudenbosch; A. Deckers, Etten; P. Donkers, Stampersgat; P. v. Dorst, J. v. Hal, C. Hectors, W. Hekking, A. Hontelé, J. Hopstaken, allen te Roosendaal; J. Jochems te Hoeven, A. Boïnck, J. Bol, R. de Bont, M. v. Hoek, A. v. Hoof, A. v. Hooft, J. v.' d. Hout, E. v. Ommeren, E. Oomen, M. Ooms, Th. Peeters en E. de Loos, allen te Tilburg. Afgewezen: twee. MAASTRICHT. Geslaagd voor dipl. A: G. Nijst, J. Nijsten, C. Pauwen, H. Roovers, J. San ders, I. Schoonbrood, M. Schutgens, M. She pherd, M. Smeets, M. Sneijer, J. Süstermans, M. Wanten, E. Wijnen, J. v. Es, J. Franssen, H. Haartmans, K. Kraft, P. Mentjes, W. Rutten, H. Widdershoven, W. Schampers, J. Scheüen, J. Schoonbrood, J. Smeets, H. v. Soest, M. Sou- dant, H. Weüts. Afgewezen: een. Geslaagd voor dipl. B: H. Adriaans, J. Bom, J. Bronnenberg, P. Dierick, P. Eygels, J. Gijsen, J. Hamers, J. Kikken, H. Linnartz, J. Mulleners, J. Smit. Afgewezen: een. NIJMEGEN. Geslaagd: M. Kruysen, Rosma len; M. Liefkens, Berlicum; A. Pünenborg, R. Rademaker, A. Reynen, E. Scheffers, C. Wierts en G. v. d. Wys, allen 's-Hertcgenbosch, P. v. d. Wiel, Vught; J. Sanders, C. Sinner, M. Tum- mers, C. Cornelissen, F. Ductor, L. Eikmans, M. Eijkhout, J. Fleuren, W. Streefland, J. v. Swaaü, J. Vijftigschild, J. Peters en D. Span- jaars, allen Nümegen; J. van Schadewijk, Eyst; H. Scheerder, Doetinchem; N. de Bont, J. v. Gaal, Th. Goossens, A. v. Heumen, H. Keüzers, W. v. d. Wielen en H. Willemse, allen Oss; P. de Bruin, Velp; M. Cornelissen, Doornenburg. HENGELOO. Geslaagd diploma A: A. B. Wibbelink, Markeloo; A. Braam, G. A. Teke- lenberg, A. M. Visscher, J. K. Broekhuis, H. H. Beugelink, H. Enderman en H. Nugeeren, allen te Enschede; E. Wiegman te Hengeloo. Voor het aanvullingsexamen: J. J. Oreille, Enschede. Voor diploma B: D. Kallehbach, J. E. Klein- meüer, E. ter Kuile, A. Leferink, H. G. Baake, H. Postma, W. A. Reinders, J. L. Weissink, G. J. Zeggelink, J.- Hillenaar, A. v. Alste, J. M. Voogd, allen te Enschede; J. G. Wegink, H. Dreht, H. G. Hilbrand, allen te Hengeloo. De goudprijs te Londen bleef op 148/6^ onveranderd. 71.000 werd aan goud' om gezet. De Barclays Bank keert een onveranderd halffaarlijksch dividend uit van 5 pCt. op de aandeelen A en een onveranderd divi dend van 7 pCt. op de aandeelen B en C. De Westminster Bank keert een onveran derd interim-dividend uit van 9 pCt. op de 4 aandeelen en 6'/4 pCt. op de 1 aandee len tegen 6 pCt. het vorig jaar. t De Amerikaansche legerleiding heeft prijsopgave gevraagd voor de levering van meer dan 2500 gevechtsvliegtuigen, hetgeen de grootste order is ivelke bij inschrijving zal worden geplaatst. President Roosevelt zal waarschijnlijk al les aanwenden, om zijn overwicht te be houden op den monetairen toestand, nu zijn volmachten inzake den dollar en het ega lisatiefonds niet ivorden verlengd. Men neemt aan, dat het Congres op zijn beurt de volmachten van Roosevelt, om den dollar verder te devalueeren als vervallen zal ver klaren, maar dat het stabilisatiefonds zal blijven bestaan. De binnenkomende orders van een aan tal Amerikaansche industrieele ondernemin gen worden bevredigend geacht. Verwacht wordt, dat de „zomer-daling" van de auto mobiel- en textielproductie minder groot zal zijn dan gewoonlijk het geval is. Ondanks den regeeringssteun beantwoor den de bouw-contracten in de Vereenigde Staten niet aan de gewoonlijke seizoensstij ging. Op langen termijn zijn de vooruitzich ten niet bijzonder gunstig, als gevolg van de liooge loonen en de toenemende belastingen welke een belemmering vormen voor de nieuw te bouwen woonhuizen. In Wallstreet verwacht men groote bui- tenlandsche vraag naar koper. Voorts acht men de kopersitutatie gunstiger wegens de toenemende vraag voor binneri.andsch ver bruik. Bij de General Motors dreigt een stakinS uit te breken, nu de besprekingen met de arbeidersleiders mislukt zijn. In de Vereenigde Staten is meer dan l milliard goud opgeslagen voor rekening van Engeland en andere Europeesche landen- De goudreserves in de Vereenigde Staten en Canada bedragen thans overgeveer nz milliard. HEEN TERUG 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het exa men voor de akte N.: V. Koens, Ugchelen (Gld.), P. A. Bornemann te. Utrecht, A. A. van Dam en L. I. van Hall beiden te Amsterdam, en C. W. Heijbroek te Bussum. Geslaagd voor het examen voor de akte N. XX zonder de verklaring, bedoeld in artikel 38 der Nijverheidsonderwüswet: J. W. Poldermans te Rotterdam, J. G. van der Pot te Groningen, E. Doudart de la Gree te Hoorn, C. F. C. Kort hals Altes te Amsterdam, H. A. Sarink te Haar lem en A. L. Zwikker te Amsterdam. Geslaagd voor het bü de akte N. XX behoo- rende getuigschrift, bedoeld in art. 38 N.O.-wet: W. K. H. van Eüden te Amsterdam; M. D. Koo- mans te Oosterbeek, M. Rijbroek te Amster- nam en J. B. M. Bernaerts te Brunssum <L.). BEVERWIJK. Bisschoppelijke Kweekschool. Geslaagd.de heeren: L. E. A. v. Eijk, Beverwijk; J. W. Grommel, Den Helder; J. C. Th. Hoogen- bosch, Texel; A. G. van Leeuwen, Nieuwer- Amstel; C. J. C. Louwe, Uitgeest; A. M. Lucas, Rotterdam;'M. J. Menting, Beek bij Nijmegen; J. A. v. Muyen, Mijdrecht; J. A. M. Olykoek, Aalsmeer en H. J. Pennekamp, Amsterdam. AMERSFOORT. R. K. Kweekschool O. L. Vrouw ter Eem. Geslaagd de dames J. Bors- boom, Vlaardingen; M. E. Hagen, Ankeveen; G. r'. W. Oosterbroek, Losser; M. H. N. Rib- berink, Amersfoort en E. M. Sanders, Enschede. De examens zijn afgeloopen. AMSTERDAM, 5 Juli. Veemarkt. 259 vette kal veren: le kwal 60—64 cent, enkele hooger, 2e kw. 5058 3e kw. 4458 cent per kg. levend gewicht. 55 nuchtere kalveren 7.0011 per stuk. 117 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. bl 62 zware varkens 6061, vette varkens 5859 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren matige aanvoer, sle pende handel, prijzen vast. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, Iets hoogere prijzen. Varkens zeer matige aanvoer, onbedui dende handel, prijzen als Maandag j.l. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Juli. 21000 kg. Roode kool 3—4.80, 1080 bos Peen 2.50—3.40, 458000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 44.50, Drielingen 2.50—3, kriel 1—1.30, 28 kg. Slaboonen 28.0031, 30 kg. Tuinooonen 3.20. NOORDSCHARWOUDE, 5 Juli. 263300 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 44.45, Drie lingen 2.50—2.90, export 3.00, Bonken 4.00, ex port 3—3.10, Blauwe Eigenh. 5.506.10, Kriel 1 —1.30, 15 kg. Tuinboonen 2.70, 325 kg. Zilvernep 9.30—9.70. GRONINGEN, 4 Juli. Heden wegens vacantle geen graannoteeringen. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Juli. N. C. B. Bos sche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Op de heden gehouden blocveiling van Rijsdop- erwten werden de volgende prijzen besteed: le soort 800, middenprijs 8.00, 2e soort 6.00, mld- denprijs 6.00. Totale aanvoer 41940 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Juli. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Op de heden gehouden blocveiling van Zwarte bessen werden de volgende prijzen besteed: le soort 34.60—36, middenprijs 35.10, 2e soort 29.60— 30.60, middenprijs 30.00, groen 25.00. Totale aan voer 17310 kg. WOERDEN, 5 Juli. Aanvoer 407 partijen kaas: le kwal. met R.M. 23.00—25, 2e kwal. met R.M. 2122.50. zware tot 26.00 Handel matig. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Juli. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 20375 kg. Hoogste prijs 1.39, laagste prüs 1.29 middelprüs 1.36 per kg. WESTLAND 3 Juli. Middenprüs v. d. Westl. vellingen. Roode bessen 26, aardbeien 36—50, alicante 7175, frankenthalers 4750, champion 90100, doperwten 713. dubb. boonen 3135, groote 22—23, snüboonen 27—36, frambozen 29 35, peulen 24, pruimen 5599 cent per kg. Aardappelen 1—1.30, poters 85—105, kriel 45—85 ct. per 25 kg. Andijvie 70. Sla 50, paprika 5.40— 7, kroten 1.40, peen 33.50. peterselie 50, rabar ber 2 40. selderie 40, bloemkool 59.50, eieren 3.20 3.70, komkommers 2.00 per 100. Netmeloenen 1 r26, suikermeloenen 33, perziken 311 «nt per stuk. Tomaten 1.301.35, B 1.40. C 1-20— 1.25, CC 7080 cent, bonken 1.151.20 per bak. Driemaal bt per week luchtpost naar Indiè Oehoe Pelikaan Valk Buizerd 'Z k <u Emoe 1 Nandoe 0 Juni /Ju i J uni/Juü AMSTERDAM 4 1 29 27 2 L LEIPZIG BOEDAPEST. ATHENE 4 1 29 "27 1 3 RHODES ALEXANDRIë. LYDDA T vo BAGDAD BASRAH 30 28 30 2 4 DJASK KARACHI JODHPUR. 3 1 29 29 J 3 ALLAHABAD. CALCUTTA 2 RANGOON.... 4 2 30 28 BANGKOK.... PENANG 1 MEDAN 4 27 29 SINGAPORE. 3 1 1 BANDOENG. 4 2 4 27 29 Oehoe Pelikaan Valk Buizerd Zilverreiger Emoe Nandoe Gier COMMANDANTEN Geysendorffer. Van Veenendaal Van Dük. Hulsebos. Moll. Von Weyrother Steinbeck. Viruly. WOENSDAG 5 Juli c i G h p 5 a ca CD L> ÖJD G •H o bo £3 i-i O) 3 CD Sedert Gisteren O oo a Keulen 6 u Lobith Nümegen t Kampen Westervoort Deventer St. Andr W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreeswijk 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39 56 13 10 10 75 5 56 10.52 3.00 11.11 5 16' 0.53 43.1' 14.23 13.70 7,61 0.82 39 27 1 1.73 9 27 0.C0 9.17 0 85 978 3.20 0.07 0.00 40,69 11.10 4.58 0.44 0.16 0.16 0 08 0 00 0.07 0.00 0 07 0.00 0 00 0.00 0.00 0 32 0 00 0.00 0.C9 0.05 0.00 0.00 0 00 0.00 0.00 0.05 0.00 0.02 0 02 OOO 0.H O.co 0.00 0.00 0.00 0.00 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt %e~ acht 0.40 M. hooger te zün bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te GraVe (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn W geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.46— AP 12 u 0.42— AP 2 u 0.42— AP Stadswater 8 u 0.46— AP 12 u 0.42— AP 2 u 0.42— AP WATERSTAND Amstelwater 8 u 0.46AP 12 u 0.42— AP 2 u 0.42— AP IJselm. water 8 u 0.05— AP 12 u 0.08- AP 2 u 0.C4AP OP DEN RIJN 5 Juli 4 Juli 5 Juli Rheinf 3.53 3.71 Elms 0- Breisach 3 65 3.91 Caub 3.(4 Kehl 4.12 4.39 Coblenz 3.34 Maxau 5.92 6.12 Trier 0 63 Mannh 5 29 5.15 Keulen 3 33 Strassb. Dusseld 2 61 Diedesh. 4 20 4 02 Ruhrort 1.67 Malnz 3 11 2.91 Wesel 1.53 Lohr mfmmm Emmerik 2 76 4 Juli 3,39 3.05

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6