KING .1 Derde tariefverlaging bij de Spoorwegen Het Danzigsche dilemma Warschau niet al te pessimistisch IDOZAN helpt SLAGKRUISERS Fm BEVEROL Een oplossing nog mogelijk? KfiudiÜ. koel Trui TEGEMOETKOMING AAN GR00TERE GEZINNEN EEN VACANTIEDR00M WOENSDAG 5 JULI 1939 GRGO/T Buitenlandsch Overzicht 'N DE MODDER GESTIKT raanimporteurs tegen Bedrijfs- regelingwet Met KING in de auto, Op 't meer, in de trein, Met KING op de tandem Of fiets - dat is fijn! Op al onze tochten Naar hei, bos of zee, Gaat als verkwikking Steeds KING met ons mee! KING is hygiënisch En zuivert de mond, En daarbij, als hoofdzaak, Voor ieder gezond! En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING, en dra ben je fit! De natuur in met de natuurzuivere KING MMMSi «I Prauw omgeslagen Twee soldaten en drie koelies vermist De zedenmisdrijven in Indië Financieele gevolgen voor ambtenaren Tot twintig jaar veroordeeld Vergiftigingsdrama te Soerabaja berecht NAT. VERBOND K.J.M.V. Katholiek familieleven Vliegers geslaagd voor M-brevet Een derde minder dan zes weken geleden Minister Funk te 's-Gravenhage Bandjir veroorzaakte enorme schade Brugherstel zal misschien een jaar duren Voor f 122 naar de Zwitsersche en ltaliaansche meren en Europa's hoofdsteden Van 7 tot en met 20 Aug. Jonge Wacht en Kruisvaart EEN NIET-ALLEDAAGSCH TAFEREELTJE De zgn. „have-nots" of te wel de niet-bezittende of te wel de wei- bezittende, maar niet genoeg naar hyn zin bezittende autoritaire staten, öie naar meer „levensruimte" snakken a!s visschen op het droge naar lucht, •"ogen al beweren, dat ons land zijn overbevolking kan dragen, omdat het ■"'Marden per jaar trekt van zijn rijke koloniale bezit, de werkelijkheid is wel lets anders. De tijden der O.-Indische Compagnie zijn al lang voorbij, en het koloniale bezit komt onze schatkist ^gal duur te staan in den meest let- erlijken zin des woords. Wij beklagen °ns daar niet over, want wij weten wat 0"s recht en onze plicht is als koloni serende mogendheid met een rijpe en rijke ervaring en van welk een onschat- are beteekenis en waarde het voor ons and is koloniën te bezitten, die tot de este en schoonste der aarde worden ge kkend. Indien Nederland zijn koloniaal ezit zou verliezen, zouden de geweldige ^aarden van ondernemingsdurf, moed, energie, beleid, kapitaal, arbeid en cul- Uur gedurende eeuwen door Nederland onze koloniale gebieden geïnvesteerd |'o°r ons verloren gaan en zou ons land erug moeten treden in de achterste rij er beschaafde naties. Het Koninkrijk er Nederlanden is vooral door zijn kolo- ^'aal bezit 'n wereldrijk van beteekenis, e" deze positie willen wij evenmin prijs- êeven als onze onafhankelijkheid en Slfstandigheid. Nu de verhoudingen in e" Pacific bijzondere gevaren medebren- j=je" ook voor onze Overzeesche gewesten, 'enen er ook bijzondere maatregelen ge- r°ffen te worden om ze zoo noodig te Ubnen verdedigen tegen iederen aan- valler, en om dezen plicht van verdedi- k'ng naar behooren en met eere te Kun nen vervullen is het gebiedend noodza ak, dat de kracht van onze marine ^°rdt verhoogd en versterkt. Tot zoo- er zijn vrijwel alle rechtgeaarde Neder- "öers het hartroerend met elkander e®"s, maar zoodra de vraag wordt ge- eH hoe moet onze marine versterkt °rden en in welke mate, dan ontstaan Pr tallooze meeningsverschillen ook on der officieele marine-deskundigen. De- erien, die zeggen, dat het geen zin heeft p"s land op kosten te jagen voor de eSnsie van ons koloniaal bezit, omdat 1J> gezien de aanwezige en mogelijk 'Jandige overmachten, toch niet in aat zouden zijn die verdediging af- "Snde te verzorgen, en degenen, die Pecuieerend op de kracht van waar- Shijnüjke machtige bondgenooten in de Pre des gevaars alles op die bondgenoo- e" Willen laten aankomen, laten wij u'ten beschouwing, want die vormen te verwaarloozen minderheid. De er'gen echter zijn verdeeld in voor- anders van een sterke luchtvloot en °°rstanders van een sterke zeevloot en e2e laatsten zijn weer verdeeld in voor anders van licht en beweeglijk mate- aal en voorstanders van zwaar mate- aal. wij zuiien als niet-deskundigen geen lid: partij kiezen temidden der onder verdeelde wèl-deskundigen, maar "stateeren, dat elke vlootversterking, tzij met licht, hetzij met zwaar ma- l'aal geld kost, minder of meer geld, aar geid, en in ieder geval zóóveel geld, het aanbeden evenwicht in het zoo °S verheven staatsbudget dreigt ver- 0rd te worden, voorzoover het al niet 'stoord is. En nu doet zich het opmer- 'Jke verschijnsel voor, dat onder de eest liberale voorstanders van het eest zware en meest kostbare marine- materiaal, n.l. slagkruisers, dat voor ons aanmerking komt, er reeds ver- 'henden zijn, die voor hun hobby aarne het dogma van hun financieel °°f in het economisch alleenzalig- akende sluitende budget prijsgeven een leeningspohtiek als hoogste ljsheid voor dit doel aan te bevelen, kortzichtigheid, gevolg van een U^'ge negenoog-besmetting, wordt y 0^eling helderziendheid als 't om den "schaf van slagkruisers gaat en met P2'jzetting van alle zuinige huismoe- .b-'jklieid kijken zij dan*niet op een ^0l"dige honderd millioen min of meer. h zouden ons daarover kunnen ver- ^apgen, indien die helderziendheid aan- e*d, ook wanneer het om de sociale m°°hen van ons door werkloosheid ge werd volk gaat, maar zoodra dat niet j, bder nationale belang op de proppen 5.0t"t, geven zij weer blijk van een vol den blindheid. Hoe valt dit zonder de verschijnsel te verklaren? Uit een die den Nederlandschen Staat op 16perste en laatste plaats als een kahi li 'stische onderneming ziet, waarin de feilde mensch desnoods moet worden geoffgrd aan het belang van het ka baal. ^"ochtend is te Heeg (Fr.) de 22-jarige G. .te :erk water geraakt. Hij was op weg naar zijn te Sneek, en moest, om daar te komen, Y "k maken van een bootje. gesl 'moeci wordt, dat de jongeman over boord Wna®etl 's en in de modder gestikt. De om- j,er>den hebben geen hulpgeroep gehoord. v'as ongehuwd en eenige zoon. aantal vereenigingen, die te zamen den tche ndschen importhandel in buitenland- te) t.f, St'anen vertegenwoordigen, heeft in een Zv.'U aan de Tweede Kamer een aantal ontboezeming van een GEREGELDE GEBRUIKER FIRMA TONNEMA CIE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK :afen be- reggit*1 aangevoerd tegen het ontwerp Bedrijfs- tc '"gwet. Verzocht wordt, de wet niet goed keuren. DJOKJAKARTA, 5 Juli (Aneta) Twee sol daten en drie koehes wilden in een prauw de Kali Progo oversteken. Tengevolge van der. snellen stroom sloeg hun vaartuigje om. De slachtoffers zijn tot nu toe niet gevonden. De landaard der militairen is nog niet be kend. BATAVIA, 5 Juli (Aneta) Bij de behande ling van de ambtenaarsaangelegenheden in de memorie van antwoord op de algemeene be schouwingen van den Volksraad staat de regee ring ook uitvoerig stil bij de gevolgen der zeden misdrijven. Hieromtrent wordt opgemerkt, dat er geen aanleiding is om landsdienaren, die daaraan schuldig zijn bevonden en deswege werden ont slagen, in financieel opzicht anders te behande len dan landsdienaren die wegens andere rede nen, zonder recht op pensioen zijn ontslagen. Deze passage beoogt afwijzing van het verzoek om bij toekenning van onderstand in dit spe ciale geval een ruimer standpunt in te nemen. Ook kan de beantwoording van de vraag of al dan niet pensioen behoort te worden verleend, niet afhankelijk worden gesteld van den aard van het door betrokkene gepleegde delict. SOERABAJA, 5 Juli (Aneta) De Land raad veroordeelde tWee baboes, die schuldig zijn aan moord op mevr. J., ieder tot 20 jaar gevangenisstraf. Het betreft hier een vergiftigingsdrama, dat zich in December 1938 in een pension te Soe rabaja heeft afgespeeld. Het slachtoffer leefde in onmin met haar echtgenoot, van wien eerst werd gedacht, dat hij de hand in het spel had. Na onderzoek bleek hiervan echter geen sprake te zijn. Door verschillende omstandigheden is het onderzoek slechts zeer langzaam gevorderd, zoodat eerst eenige maanden daarna de twee inheemsche vrouwen konden worden gearres teerd. Zij legden een volledige bekentenis af. Het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen in Nederland houdt op 30 en 31 Juli te Tilburg in het Missiehuis van de Paters van het H. Hart de nationale bestuur- derendagen. Het winterprogram, dat op deze bijeenkomst zal worden behandeld en besproken, luidt: „Naar de Nieuwe Gemeenschap, door hernieuwd familieleven". De grondgedachte van het jaar program voor de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging is reeds verschillende jaren over de geheele linie uniform geweest. Zij wordt door de interdiocesane jeugdcommissie vastgesteld. Het interdiocesane jeugdprogram is voor 1939 1940 getiteld „Katholiek Familieleven". Deze grondgedachte heeft een commissie, die bestond uit 3 KJMV-ers. nader uitgewerkt. Aan het door hen ingediende concept heeft de Verbondsvergadering slechts weinig en dan nog slechts in onderdeden, wijziging aangebracht. Het winterprogram kenmerkt zich door een sterk afgeronde eenheid, rondom de gezinsge dachte. Daarvan uitgaande en er weer toe terug- keerende worden de voornaamste elementen van het gemeenschapsleven behandeld: het kerke lijke en maatschappelijke gemeenschapsleven, de plaats, de taak van het gezin en van de jeugd beweging in het gemeenschapsleven, de belang rijke elementen van arbeid en vermaak in ver band met het gezin. Dit program sluit zich in formuleering van in houd en titel prachtig aan bij het interdiocesaan Jeugdprogram. Het is niet dor of theoretisch, maar leeft en is zeer practisCh, zoowel in haar maandelijksche onderwerpen, als in haar daarop aansluitende motto's en actiepunten. Verschillende sprekers, o.a. de directeur K. J. H. Niekel en de heeren Bert Sprengers en Jcs. Veldman zullen op deze bestuurderendagen het program uiteenzetten en belichten. De laatste programma-inleiding zal worden gehouden door den weleerw. heer H. de Greeve. Op het vliegveld Ypenburg werden wederom examens voor het ,M"-brevet afgenomen. Hier voor slaagden acht vliegers, t.w. de heeren Beens, De Hartog, Ten Holder, Kroes, Kuijper, Olsen, Swane en Uijtenbroek. "3. Hoofdzakelijk ter bevordering van de binnenlandsche verplaatsing In aansluiting op een bespreking over de tariefsaangelegenheden der Ned. Spoorwe gen waarbij lagere prijzen werden toegezegd bij meer vervoer (men denke aan de weekend- en zomerretours!) kunnen wij thans melding maken van een derden belangrijken tariefsmaatregel der Ned. Spoorwegen, waardoor allereerst beoogd wordt een tegemoet-komen aan de groo- te(re) gezinnen, terwijl ook kleine gezel schappen (buiten gezinsverband) hiervan zullen kunnen profiteeren. Met ingang van Vrijdag 7 Juli zullen n.l. gezinsretours verkrij gbaar worden gesteld aan de stationsloketten en bij de reisbureaux, die spoorkaartjes afgeven. Deze retours zijn voor de tweede en derde klasse verkrijgbaar voor 5 t.m. 9 te zamen reizende personen (dus ook voor kleine ge zelschappen), die zoowel de heen- als de terugreis te zamen afleggen Door het beschikbaar stellen van deze bil jetten komen de Spoorwegen allereerst tegemoet aan de gezinnen met 3 of meer kinderen, die ouder dan 10 jaar zijn. Opgemerkt zij, dat het gratis vervoer voor kin deren beneden 4 jaar en de halve prijs voor kinderen beneden 10 jaar gehandnaafd blijven, Wat de prijzen betreft, maakte men de vol gende berekening. Hoe de prijzen berekend zijn Voor een gewoon retourbiljet wordt 3.25 ets. betaald per K.M. heen en terug voor een per soon en bij een gezinsretour voor 5 personen wordt thans 3.00 ets betaald en voor 6—9 perso nen 2.8 ets. per K.M. heen en terug. Deze ta rieven gelden de derde klasse. Voor 5 personen komt dit neer op een reduc tie van 8 pet., voor 69 personen op 14 pet., over de heele lijn. Immers ook de vader en moeder van het gezin (met 3 of meer kinderen) genieten reductie. Op het retourbiljet voor 5 personen bedraagt de reductie voor de 3 kinderen alleen 13 pet.: op een biljet van 6—9 personen voor de 4 oi meer kinderen 21 pet. Bij deze berekening is men uitgegaan van het retourtarief voor een maahd t.m. 5 September. Het zal met de nu in te voeren „gezinsretours" voor 69 personen mogelijk worden te reizen tegen een prijs, ttalke pl.m. 35 pet. lager is dan ongeveer zes weken geleden moest betaald wor den. Er zijn natuurlijk nog gevallen, waarin het gebruik van gezinsretours niet voordeeliger is. In een gezin bijv. met 2 kinderen boven 10 en bestaat er tusschen de eischen die de eene wagen of de andere aan motorolie stelt. Ook voor Uw wagen heeft Beverol de meest economische olie. Olie wan OLIESPECIALISTEN Kolonel Beck is een voorzichtig man. Nadat hij den veeleischenden Duitschen rijkskanselier van repliek gediend had, heeft hij zich zonder veel pathos in stilzwijgen gehuld, alle wegen openlatende. Het in het Westen gestelde dilem ma: vreedzame samenwerking of gewelddadige overheersching, is hem blijkbaar een te pijnlijk dilemma om er veel over te spreken; men be hoeft niet te twijfelen aan zijn moed om te veronderstellen, dat hij de voorkeur geeft aar. staatsmanswijsheid. Is er een oplossing van de Danzigsche kwestie mogelijk? Toen de crisis om Praag vorig jaar om dezen tijd in zulk een vergevorderd stadium was, moesten zelfs de meest optimistische Tsjechen twijfelen aan de vastberadenheid van Londen en Parijs; thans is aat niet meer het geval. Men weet nog niet wat komen kan, doch het feit, dat zelfs de „Times" zich in ondubbelzinnige bewoordingen heeft uitgelaten over den vasten wil van het Britsche volk geweld met geweld te keeren, zegt genoeg. In Frankrijk staan de zaken niet anders. Heeft Hitler zich vergist, toen hij in zijr. bekende rijksdagrede de zaken zoo scherp stelde en zich vastlegde op twee eischen, die Polen niet kan inwilligen? Ingewijden gelooven het; zij meenen, dat de rijkskanselier diep teleur ge steld is in zijn verwachtingen ten aanzien van Londen en Parijs. In stee van druk uit te oefe nen op Warschau, maken zij met de Polen „ge- meene zaak" de Fuehrer, gewend geraakt aan een anderen loop van zaken, had dit niet voor zien en ziet zich thans genoopt betere tijden af te wachten. Beek heeft zich indertijd bereid verklaard tot het doen van concessies, indien Berlijn wil onderhandelen. De moeilijkheid is alleen maar: wie moet beginnen? „Berlijn", zegt Warschau; „Warschau" zegt Berlijn. Doch ondanks de grove perscampagnes ontzien de beide hoofd-tegen- standers elkaar; de Polen fiehalve eenige opgewonden bladen zwijgen over Duitsch- land; en Berlijn richt zijn verwijten hoofdza kelijk tegen Engeland, dat met zijn „blanco cheque" de chauvinistische elementen onder de Polen let wel: niet geheel Polen! heeft opgestookt. Men maakt elkaar dus nog niet tot vijand: besprekingen blijven mogelijk. Houdt het „vredesblok" hardnekkig vol, dan is er kans, dat Duitschland ter groene tafel komt: beter een klein succesje dan heelemaal niets. Hitler heeft weinig van den „homo luöens"; het spel kan hem niet bekoren, doch harde noodzaak kan hem drijven tot een poging, zijn eigen volgelingen terug te brengen van de eischen, die hijzelf gesteld heeft; voor een volksmenner een prachtige krachtproef. De moeilijkheid is alleen maar: hoe komt hij naar de ronde tafel? De stap, dien Londen, Parijs en Warschau straks gezamenlijk gaan ondernemen, kan daar toe geschikt zijn: mogelijk wordt Berlijn daar mee uit zijn tent gelokt. Dit alles klinkt zeer optimistisch mep mag niet vergeten, dat het dilemma blijft bestaan, en een grillige figuur als Hitier kan evenzeer het een als het ander kiezen Doch de Polen betoonen zich niet al te pessimistisch. Men pleegt niet credieten beschikbaar te stellen voor zaken, die straks vernietigd zullen worden, en Warschau besloot tot uitbouw van de Dan- ziger haven. Zonder de waakzaamheid te ver liezen behoeven wij niet pessimistischer te zijn dan de Polen. 1 onder 10 jaar is een gewoon retourkaartje voordeeliger. De voordeelige reductie begint pas als de kinderen boven 10 jaar zijn. Aldus kan men deze „gezinsretours" ook be schouwen als een verlengstuk op de reeds be staande goedkoope reisgelegenheid voor kinde ren beneden 4 (gratis) en beneden 10 (half geld). Met deze nieuwe „retours" zal het bijv. mo gelijk zijn voor een gezelschap van 6 personen tegen den prijs van f 6.05 een biljet Utrecht— A'dam W.P. 3e kl. te verkrijgen; de prijs van 6 gewone retourkaarten bedraagt f 7.20. ZwolleGroningen 2e kl. voor 8 personen kost dan f 34.03; de prijs van 8 gewone retour- kaarten bedraagt f 39.60 Ook buiten het gezin Zooals gezegd, zijn de gezinsretours, behalve voor gezinnen, ook voor niet in gezinsverband reizende groepen van 5 personen verkrijgbaar. Zij worden echter gesteld op naam van den aan vrager, die ze van zijn handteekening moet voorzien. Men behoeft evenwel niet op te geven met welke treinen gereisd zal worden. De heen- en terugreis moeten wel gezamen lijk afgelegd worden. Beide mogen nochtans binnen den geldigheidsduur op alle stations on derbroken worden. De op een gezinsretour reizende personen dienen in den trein zooveel mogelijk bij elkaar plaats te nemen en moeten gezamenlijk dbor dezelfde uitgang scontróle gaan. De nieuw in te voeren biljetten behoeven niet (als vroeger biljetten voor groote gezelschap pen) tevoren besteld te worden, doch worden op aanvraag onmiddellijk verstrekt. De gezins retours hebben denzelfden geldigheidsduur als de gewone retours; hetgeen dus zeggen wil, dat gezinsretours, die tusschen 7 Juli en 7 Augus tus genomen worden, één maand, die op 7 Augustus en later genomen, t/m 5 September 1939 geldig zijn. Met ingang van 5 September 1939 wordt de geldigheid één dag, indien genomen op Maan dag t/m Vrijdag; 3 resp. 2 dagen, indien geno men op Zaterdag resp. Zondag, (weekend-ge- zinsretours) Niet naar het buitenland De bepaling, dat deze retours niet geldig zijn op D-treinen en op treinen, welke op het inter nationale verkeer zijn ingesteld, vloeit voort uit. de overweging, dat deze biljettten hoofdzakelijk bedoeld zijn, om de binnenlandsche verplaat sing van gezinnnen te vergemakkelijken, bijv. voor familiebezoek, vacantiereizen en dergelijke Gezinsretours worden ook niet afgegeven naar de NederlandschDuitsche of Nederlandsch Belgische grensplaatsen. Minder vacantiekaarten Door het invoeren van deze gezinsretours zal het gebruik van vacantiekaarten min of meer op den achtergrond komen; althans deze zullen eerst voordeelig zijn op een parcours, dat in Nederland slechts zelden wordt afgelegd. Vraagt inlichtingen Wellicht zal het in den beginne voor bepaalde „combinaties" moeilijk zijn, precies te bepalen, hoe men het voordeeligst zal reizen. Aan de loketten zal hierover in het belang van het publiek zoo juist mogelijk worden geadvi seerd. Het is zelfs niet uitgesloten, dat aan de groote stations afzonderlijke lokettten voor deze retours moeten worden ingericht. Intusschen dient nog opgemerkt, dat bij het reizen in groot verband bijv. met plm. 40 per sonen het nemen van een gezelschaps-biljet de voorkeur blijft houden. Lunch op de Duitsche legatie Met een vertraging van ongeveer vijf minu ten is hedenochtend ruim elf uur de Duitsche Rijksminister van Economische Zaken en pre sident van de Rijksbank, dr. W. Funk, in Den Haag aangekomen.- Te zijner begroeting waren aanwezig dr. H. M. Hirschfeld, namens minis ter Steenberghe en jhr. mr. G. C. J. v. Rhee- den, namens minister Patijn. Voorts bevonden zich ter verwelkoming op het perron de echtgenoote van den Duitschen ge zant, gravin Von Zech—Burkersroda, en tal rijke leden van de Duitsche legatie. De heer Funk werd het eerst begroet door dr. Hirschfeld en vervolgens door mr. van Rhee- den, waarna de gebruikelijke voorstellingen volgden. De Nederlandsche gezant te Berlijn, jhr. Van Haersma de With, evenals Inevrouw Funk maakten de reis mede. In het gevolg van minister Funk bevonden zich Ministerial-Direktor Schlottener, Presse- reverend Oberregierungsrat Regenberg en dr. Schwedler. Voor den uitgang bevonden zich vele leden van de Duitsche kolonie, waarbij de jeugd voor al in grooten getale tegenwoordig was. Deze bracht deh minister den Hitlergroet en riep herhaalde malen „Heil". Minister Funk bracht hedenmorgen een be zoek aan den minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe en vervolgens aan den minister-president* dr. H. Colijn. Ter eere van het bezoek van minister Funk hebben de Duitsche gezant en gravin Von ZechBurkersroda heden op het Duitsche ge zantschap te Den Haag een lunch gegeven. Behalve de Duitsche minister en mevrouw Funk behoorden tot de gasten minister-presi dent dr. H. Colijn en de ministers mr. M. P. L. Steenberghe, Ch. J. I. M. Weiter en mr. dr. Ir. J. A. M. van Buuren, de president van de Ne derlandsche Bank, mr. L. J. A. -Trip, Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, eenige departementale hoofdambte naren en leidende figuren uit Nederlandsche economische kringen. MALANG, 5 Juli (Aneta) Omtrent de bandjir van de Kali Moedjoer kan thans nog worden medegedeeld, dat de schade aan spoor- en rij-bruggen minstens op 154000 wordt ge schat. Men hoopt, dat het treinverkeer na drie weken hersteld zal zijn. Met het herstel van de rijbrug zal \dellicht een half jaar tot een jaar zijn gemoeid. Vroeger j'aren kostte een Euro- peesche reis zooals wij die van 7 tot en met 20 Augustus door half Europa maken een kapitaal en een tijdsduur waaraan de gewone mensch niet den ken kon- Nu bieden wij u dezen vacan- tiedroom door Zwitserland, Italië en Hongarije aan voor slechts f 122 plus f 3 administratiegeld alles inbe grepen, twee volle weken. Ongeloof lijk! Wie tweede klasse wenscht te reizen betaalt f 23 extra en wie heel de reis verzekerd wenscht te zijn van een éénpersoonskamer geeft een toeslag van 8. De reis is berekend op twee persoonskamers in eerste klasse hotels. U reist rustig en veilig onder beproefde leiding. Drie maaltijden daags, trein, boot, auto's, plaats in den slaapwagen op den terugweg, zijn in den prijs begrepen. Zelfs voor geen pas, bewijs van Nederlanderschap of visum heeft men te zor gen. Alleen Kath. Nederlanders kunnen mee reizen. Haast u niet uw besluit. De termijn van aan melding sluit 19 Juli. U kunt zich aanmelden bij de „Vereenigde Katholieke Pers" 't Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 6573 te Amsterdam onder storting de: reissom op giro nummer 22884. Vraagt prospectus aan met uitvoerig reis programma voor de Zwitsersche en ltaliaan sche meren, voor Bazel, Luzern, Fluelen, Como, Milaan, Pavia, Padua, Venetië en Boedapest met op de terugreis Keulen. Uw vacantiedroom! Aan de directeuren en leiders Naar aanleiding van ons bericht, dat behou dens gocdkeuriiw; van de officieele instanties de beide katholieke jeugd vereenigingen, de Jonge Wacht en de Kruisvaart, binnen afzienbaren tijd zullen worden samengesmolten tot één na tionale jeugdbeweging, die waarschijnlijk den naam zal dragen van Nationale Kruiswacht, ontvingen wij van den voorzitter van de Jonge Wacht en den directeur van de Mannelijke Jeugdbeweging in het aartsbisdom, den weleerw. heer I. H. van den Berg, een schrijven, gericht tot de directeuren en leiders in de Jonge Wacht, in welk schrijven o.m. het volgende te lezen staat: De publicatie, die in het avondblad van Dins dag 5 Juli van dit blad heeft gestaan over een mogelijke eenheid van Jonge Wacht en Kruis vaart, is voor de leidende personen in beide bewegingen, die het betreft, zeer onaangenaam. Zonder dat wij hebben kunnen spreken met de leidende instanties van onze beweging, zonder dat wij zelfs als Nationale Jonge Wachtleiding het rapport, eindresultaat van een aantal be sprekingen van de commissie ook met onze Jonge Wacht, hebben kunnen bespreken en er ons zelf een oordeel over hebben gevormd, komt deze publicatie onder uw oogen. Dat ts ten zeerste te betreuren. 't Is voorbarig: er is nog niets besloten. 't Is onaangenaam: gij voelt u als buiten de beweging, daar wij niet in staat waren u eerst op de hoogte te stellen. 't Kan zelfs de door allen gehoopte een heid bemoeilijken, daar gij er nu over gaat spre ken onder elkaar, terwijl gij door die publicatie absoluut onvoldoende bent ingelicht. Daarom vragen wij u dringend: doet op deze publicatie niets en houdt u vast aan de publica ties, die de eigen leiding te zijner tüd zal doen in onze eigen bladen. Wij moeten het zelfs eerst nog in de Nationale Jonge Wachtleiding bespre ken en zullen op ons Nationaal Districtsleiders- weekend mededeeling doen van den stand van zaken. Wandelaars, die Dinsdagavond hun schreden naar de Blaak te Rotterdam hadden gericht, waren zoo fortuinlijk getuige te zijn van een niet alledaagsch tafereeltje. Daar zwom n.l. tusschen de beurtschepen een jonge zeehond rond. Nadat het dier zich goed had laten zien, wipte het op den wal, hetgeen gemakkelijk lukte, daar het hoog water was. De zeehond scharrelde op de harde Rotterdamsche keien rond, totdat hij door een schippersknecht dood geslagen werd. Zoo eindigde deze jonge ver dwaalde zeehond zijn bestaan in een wagen van de gemeente-reiniging. Hoewel een dergelijk voorval niet veel voor komt is het wel te verklaren, dat een zeehond tot in het hartje van de binnenstad kan door dringen. Het dier kan de Nieuwe Maas afge komen zijn. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het met een schip meegekomen is en zijn kans schoon ziende overboord gewipt is. Voelt l Uw arbeidslust verdwenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9