Polen bepaalt zijn houding Britsche ministers beraadslagen ESP Moeilijkheden te Moskou komen niet van één kant En Danzig blijft bewapenen Het standpunt der Japanners Het onderzoek naar de ramp van de Thetis voortgezet Kiosseivanof in Berlijn Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers VRAGEN OVER DANZIG DE BAROMETER In een belangrijke conferentie te Warschau worden de Poolsche maatregelen besproken tegen de militaire voorbereidingen in Danzig Belangrijke conferentie van vier en een half uur Twee der geredden brengen verslag uit KJRéAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 6 JULI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 21873 Hoewel de toestand in de Vrije Stad verbeterd schijnt, kan men slechts spreken van een gewapenden vrede Heden spreekt gouw leider Förster Zaken. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiis ,De anti-Japansche agitatie der Britten moet in ieder geval een einde nemen Besprekingen niet vóór de volgende week Woods' moedig gedrag geprezen 'mmm. Koning Carol van Roemenië bracht in Targoviste een bezoek aan de school voor officieren. De Koning inspecteert de pas beëedigde jonge officieren I DE ZITTING VAN HET LAGERHUIS „De Britsche regeering is op het oogenblik in nauw contact met Parijs en Warschau" Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de verwoestingen welke door de bomaanvallen der Japanners in de Chineesche steden worden aangericht De Bulgaarsche premier zal echter geen politieke verbinte nissen aangaan Bergstad door wolk breuk overstroomd Het Duitsche optreden in Tsjechië Bloemen op het vernielde monument van Masaryk Het Tsjechische goud De kabinetscrisis Conferentie met fractie-voorzittéri NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rabriek Warschau, 5 juli (Reuter). Woensdagmiddag is op het paleis van ^en Poolschen president een belang- Bjke conferentie gehouden door Mos- cicky. Smigly Rydz en Beek. Het ver bidt, dat gesproken is over maat- regelen, die genomen moeten worden tïlet betrekking tot de militaire voor- bereidingen in Danzig. De Britsche zaakgelastigde Norton beeft een bezoek gebracht aan Beek °P het ministerie van Buitenlandsche Hij zou bij dit bezoek in kennis ge beld zijn met het besluit, dat de Pool- sche regeering heeft genomen na het °verleg van Beck met den Poolschen arnbassadeur te Londen. Men gelooft, **at dit besluit spoedig een concreten en zichtbaren vorm zal aannemen. De °fficieele woordvoerder verklaarde echter Woensdagavond: „Wij kunnen Seen aanwijzing geven over de maat- regelen, waartoe besloten is." toestand te Danzig schijnt voor het °°Benblik Wel te zijn verbeterd, doch men kan ee situatie slechts betitelen met den naam van gewapenden vrede. Aan beide zijden wordt gezegd: „Wij zijn ste''k, wij kunnen wachten," doch er is geen aahwijzing voor een stap in de richting van 0etl oplossing. borgen zal Förster de gouwleider voor Dan- t'g. op een partijdag het woord voeren. Met angstelling ziet men zijn redevoering tege- "*lQet. Men acht het niet waarschijnlijk dat e rede een meer opbouwenden toon zal heb- en dan de vorige. Afdeelingen van den Pcol- ®ohen arbeidsdienst zijn in de buurt van Uckau aan de grens der Vrije Stad aange- nieh, waar zij thans versterkingen aanleggen Omtrent de werkzaamheden in Danzig tot Vergrooting der bewapening in de Vrije Stad rc't uit Poolsche bron vernomen, dat hieraan S geen einde is gekomen. Voortdurend wor- 1 hog wapenen naar Danzig gevoerd. ^aast de dokken van Schichau zijn thans P0*1 de „dokken van Danzig" begonnen te wer- n voor de herbewapening van de Vrije Stad. P de werkplaatsen is een begin gemaakt met f:n houw van zes pontons, die waarschijnlijk ge|,ruikt zullen worden voor overgangen over den de zijarm van den Weichsel, den tfogat, dis» ërens vormt tusschen Oost Pruisen en t ahzig. Hierover ligt slechts één brug en wei Tczew, op Poolsch gebied. Om de voorbe- hddingen geheim te houden, heeft de leiding £°r dokken van Danzig honderd arbeiders van °°lsche nationaliteit ontslagen en de Poolsche eiders, die de Danzigschc nationaliteit be- ten gewaarschuwd, dat zij hun betrekking 0r twee weken zullen verliezen. Gelijk bekend /J21' Polen 50 pCt. der aandeelen in de dokken n Danzig. De rest behoort aan de vrije stad. Het Poolsche blad Dobry Wieczor schrijft in jj d hoofdartikel: De Duitschers zullen ten li'k-H- daoeten begrijpen, dat de verantwoorde- -Kneid voor een voortduren van den tegen- g0ordigen toestand, met alle onvermijdelijke ^°'8en daarvan, bij het Derde Rijk ligt. Va ddien men dat niet wil begrijpen, zal de heraden houding der goedgewapende staten, hen vrede willen, er wel toe noodzaken deze 'tiek te wijzigen. De door Duitschland be- «*én aetie, welke een moreele uitputting be sta duurt n°S voort, aldus het blad. Doch wij t a,d aan een keerpunt in den internationalen én h nd' 1101 vredesfront heeft snel bewapend Tj. t is tot nu toe in het defensief gebleven ans js de toestand veranderd, werd De kwestie de toetsteen voor de hechtheid vredesfront, welks krachtige houding tot nadenken moet stemmen. Sarlijn moet niet vergeten, dat iedere be ziging van Danzig noodzakelijkerwijze he Poolsche bajonetten moet stuiten. Wekere de feiten, zooals bijv. de aankondiging «e aankomst te Danzig van den kruiser l_ 0nigsberg zou op de neiging wijzen de betrek- tusschen Polen en Duitschland te nor- p hseeren; Deze feiten blijven echter zeldzaam ziin onvoldoende. Zoolane het riik niet afziet van zijn imperialistische plannen zal Europa daarom moeten waken met de wapenen in de hand. Met betrekking tot de staking van de beta lingen op den buitenlandschen leeningsdienst door de bank van Danzfg constateeren de Pool sche bladen, dat dergelijke' maatregelen wel genomen moesten worden, als gevolg van de politiek van buitengewone verspilling, welke door de Vrije Stad werd gevoerd. Enorme bedragen werden verspild voor on dernemingen, welke geen enkel opbouwend ka rakter dragen: een paleis der nationaal-socia- listische partij en het vervoer van groote groe pen Hitlerianen tusschen Danzig err Duitsch land. Volgens de bladen hebben economische krin gen uitdrukking gegeven aan de overtuiging, dat de staking der transfers een devaluatie van den gulden en het falen der economische poli tiek van de Vrije Stad aankondigt. Het is overigens veelbeteekenend, dat direct na de staking der transfers de Berlijnsche bla den de noodzakelijkheid aanwezig achtten deze opschorting te verklaren met politieke redenen. LONDEN, 5 Juli (Reuter). De Woensdagavond gehouden bijeen komst van het Britsche kabinet Leeft twee uur geduurd- Te zamen met de bijeenkomst van Woensdagmorgen heeft het kabinet dus vier en een half uur vergaderd. De reden van deze langdurige be sprekingen moet gezocht worden in het feit, dat thans het stadium is be reikt, waarin de voorzorgsmaatregelen, welke het zoekt te nemen tegen iedere eventualiteit, gekomen zijn op het punt, waarop bijzonderheden, zoowel van de militaire als van de financieele ver plichtingen in Europa, moesten wor den bestudeerd. Natuurlijk werd ook gesproken over de laatste fase der onderhandelingen met de Sovjet-Unie. VOOR HET GEHEELE LAND: Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste- p lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar- schijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer, koeler. Algemeene vooruitzichten: Gedeeltelijk bewolkt en koeler, geen regen van betee- kenis. TOKIO, 5 Juli. (Reuter) De woordvoerder van het Japansche Departement van Bui tenlandsche Zaken heeft heden aangeduid, dat de Britsch-Japansche conferentie over Tientsin waarschijnlijk niet voor de volgende week zal beginnen. De datum zal worden vastgesteld, zoo voegde hij hieraan toe, na aankomst van de Japansche militaire gedelegeerden uit Tientsin, die Vrijdag in Tokio worden verwacht. Intusschen wordt de Britsche bijstand aan Tsjang Kai Sjek veroordeeld in resoluties, die aangenomen worden door politieke partijen en vele openbare lichamen, die aandringen op een krachtige houding bij de komende besprekingen. Het Japansche persbureau Domei* geeft nog nadere aanduidingen over de houding der Ja panners. Volgens dit persbureau verklaren de Japan sche militaire autoriteiten in Noord-China, dat ongeacht de vraag of de Britsch-Japansche be sprekingen zullen worden gehouden te Tokio, Tientsin of Londen de bedrijvers van anti-Japan- sche acties in ieder geval uit Tientsin moeten worden verwijderd. Generaal Tsjang Kai Sjek ontvangt volgens hen in het binnenland van Zuid-China nog steeds hulp van Groot-Brittan- nië en de Sovjet-Unie. De bewijzen hiervoor zul len gemakkelijk te geven zijn. Tsjoengking verzekert zich nog steeds van hulp door tusschenkomst van de buitenlandsche con cessies. Daarom acht 4nen het van essentieel be lang, dat de concessie van Tientsin wordt geïsoleerd of dat minstens het karakter van deze concessie zoo wordt veranderd, dat er van een begunstiging van Tsjang Kai Sjek geen sprake meer is. De steun der Britten aan de nationale regeering staat, aldus deze kringen, den militairen operaties der Japan ners tegen Tsjang Kai Sjek in den weg. LONDEN, 5 Juli (Reuter). Tijdens het voort gezette verhoor inzake de ramp van de ..Thetis'' heeft luitenant Woods vandaag ver klaard, dat een fout was geconstateerd in de oliedrukleiding voor het bedienen van de hoog teroeren, doch dat er op weg naar Liverpool voor was gezorgd, dat de hoogteroeren weer goed werkten. Voorts zeide hij, het zeer waarschijnlijk te achten, dat men het water in het voorschip had kunnen houden door het sluiten van een deur in het waterdichte schot, als deze deur niet ge klemd had. Een der contrólekranen van de lanceerbuis was blijkbaar geblokkeerd geweest, zoodat zij niet de aanwezigheid van water in de buis aangaf. Het apparaat voor het afvoeren van water uit de buis was niet gebruikt, daar getuige dit niet noodig had geoordeeld. Woods verklaarde tenslotte nog, dat er een voldoende aantal Davisreddingstoestellen aan boord was geweest. Voorts werd gesproken over de vier proeven, die genomen kunnen worden om na te gaan of de torpedobuizen water bevatten of niet, waar bij de opmerking werd gemaakt, dat, wanneer Woods een van deze proeven genomen had. hij wellicht bevonden zou hebben, dat de tor pedobuis niet leeg was, maar vol water en on der druk stond. Woods erkende dit. Op de vraag, waarom hij de achterdeuren van de bui zen geopend had, zeide Woods, dat hij den eer sten luitenant in kennis wilde stellen van den toestand der buizen en dat hij zelf wilde zien, of zij droog waren. Wanneer hij met een zak lantaarn had kunnen kijken, had hij kunnen zien of er water sijpelde door den voorsten dop. Woods voegde hieraan toe, dat hij vroeger een geval had gekend, waarin deze lichtelijk lekte Voor Woods de getuigenbank verliet, bracht de president van het Hof hem open lijk hulde, zeggende: „Het Hof waardeert ten zeerste de zeer duidelijke wijze, waarop gij uw getuigenverklaringen hebt afgelegd. Den eenigen commentaar, dien ik wil geven, is, dat gij niet genoeg gezegd hebt over de zeer moedige wijze, waarop gij u na de ramp hebt gedragen". Bij de voortzetting der verhooren heeft de stoker Arnold, de laatste man, die uit de duix- boot ontsnapte, het hof verteld, op welke wijze hij uit den gezonken onderzeeër was ontko men. Hij voelde plotseling een geweldig krach- tigen luchtstroom, toen het ongeluk gebeurde. Vier mannen, twee mannen van de vloot en twee employé's van de Cammell Laird, slaagden er niet in te ontkomen. Toen de ontsnappings kamer leeggepompt werd, stroomde water naar de belangrijkste motoren of naar het schakel bord, zoodat een rookwolk opsteeg. Arnold meende, dat de rook het gevolg was van een kortsluiting, die uitgebrand was. Zijn eigen ontsnapping beschrijvende, ver klaarde Arnold, dat toen hij uit het luik kwam, hij vastraakte aan een paar haken, maar dat. hij er in geslaagd was zich te bevrijden. Arnold had er geen idee van, waarom de andere ipan- nen niet na hem uit de duikboot zijn gekomen. LONDEN, 5 Juli (Reuter). In het Lager huis hebben het Labourlid Dalton en de conservatief Vyvian Adams vragen gesteld betreffende de onderhandelingen met de U.S.S.R. In antwoord hierop zeide Cham berlain, dat Lord Halifax het antwoord der Russische regeering gisteren heeft ontvan gen en dat dit thans wordt bestudeerd in overleg met de Fransche regeering. Op een nadere vraag van Dalton, of het juist was, zooals in de pers geschreven was, dat een der belangrijkste moeilijkheden betrekking heeft op nieuwe voorstellen, die door de Brit sche regeering naar voren gebracht zijn betref fende een verdere uitbreiding van de lijst der te garandeeren staten, antwoordde Chamber lain: „Ik acht het niet wenschelijk in te gaan op details betreffende de vraag wat de ver schillen van opvatting zijn, welke nog niet zijn opgelost. Het zou een fout zijn te veronderstel len, dat de moeilijkheden slechts van een kant komen." De premier gaf op verdere vragen hiérorn- trent geen antwoord meer. Vyvian Adams vroeg nog, of het te laat was om een verantwoordelijk minister naar Moskou te zesden. Het labourlid Cocks stelde een vraag over den toestand in Danzig. Butler antwoordde na mens de regeering, dat zekere militaire voor bereidingen die gemeld worden, een Inbreuk lijken te vormen op artikel 5 van het statuut van panzig. Zooals Chamberlain op 1 Juli ver klaard heeft, houdt de Britsche regeering nauw contact met de Poolsche en Fransche regeeringen ten aanzien van alle aspecten van den toestand in Danzig. Wat de recente ont wikkeling in dien toestand betreft, zeide Butler, dat hij niets kon toevoegen aan Chamberlains verklaring van 3 Juli. Op de aanvullende vraag van Cocks, of de Britsche regcering zich voorstelt een démarche te ondernemen, zeide Butler: „Wij zijn op het oogenblik in contact met deze regeeringen over alle aspecten der aange legenheid en ik kan voor het oogenblik niet meer zeggen." Verder vroeg Cocks, of de aangekondigde po litiek der Britsche regeering, volgens welke Engeland terstond zijn geheele kracht zal in zetten om zijn beloften tot het bieden van weerstand tegen verdere agressie gestand te doen, het geval dekt van een poging om een gewelddadige wijziging tot stand te brengen in den status van Danzig. Butler antwoordde: „Ik zou Cocks willen verwijzen naar de bewoordin gen van onze toezegging aan Polen, Groot-Brittannië zeker zal nakomen." welke Op een verdere vraag antwoordde Butler: „Cocks zal zich herinneren, dat de bewoordin gen van de garantie, die wij aan Polen hebben gegeven, betrekking hadden op een duidelijke bedreiging van zijn onafhankelijkheid De conservatief Vyvian Adams stelde den premier de vraag of hij, gezien het onwettige optreden ten aanzien van den invoer van mu nitie en gewapende mannen in de Vrije Stad Danzig, stappen wil nemen, zoolang het nog tijd is, om bij de Duitsche regeering den indruk te vestigen van de vastberadenheid van het Britsche volk. Chamberlain antwoordde, dat de Britsche regeering niet in gebreke zal blijven de stappen te nemen, die haar noodig of wenschelijk voor komen om haar houding volstrekt duidelijk te maken. Dit is reeds nauwkeurig verklaard in recente redevoeringen door ministers. BERLIJN, 5 Juli. (Havas). De Bulgaar sche minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Kiosseivanof is Woensdag in Berlijn aangekomen. Tijdens zijn officieele bezoek zal hij besprekingen voeren met Hitier. De onderhandelingen zullen worden voortgezet met von Ribbeii- trop en de Duitsche economische leiders. Bevoegde Duitsche kringen verklaren, dat het bezoek geen uitzonderlijk karakter draaft. Het is een tegenbezoek voor het bezoek, ctat von Neurath als minister van Buitenlandsche Zaken twee jaar geleden aan Sofia heeft ge tracht. Het spreekt echter vanzelf, dat tijdens de besprekingen te Berlijn de politieke toe stand in het Zuid-Oosten van Europa het voor werp zal vormen van een minutieus onderzoek, te meer daar sedert de afsluiting der Fransch- Britsch-Turksche accoorden en in verband met de diplomatieke activiteit van Gafencoe Duitschland wantrouwig en argwanend is ge worden. Officieele kringen te Sofia verklaren, dat de Bulgaarsche premier bij zijn besprekingen In Duitschland geen enkele politieke verbintenis zal aangaan en in het algemeen dat geen n- kele politieke acte tot stand zal komen. Er be staat trouwens een nauw contact tusschen Sofia en Belgrado waar de premier bij zijn terugkeer uit Berlijn zijn reis zal onderbreken. Tijdens het bezoek van Kiosseivanof zullen wel economische besprekingen worden gevoeid. Deze zullen dienen tot voorbereiding van een handelsaccoord, dat dan later zal worden on derteekend. Kiosseivanof is Woensdagmiddag door Hit- Ier in zijn werkvertrek in de nieuwe rijkskan selarij ontvangen. De bespreking, waarbij ook de rijksminister van Buitenlandsche Zaken. Von Ribbentrop aanwezig was, duurde ongeveer een uur. NEW YORK, 5 Juli. (Reuter) Tengevolge van een geweldige wolkbreuk is heden de bergstad Morehead in Oost-Kentucky plotseling over stroomd. Tot dusverre zijn elf lijken geborgen. Volgens den directeur van het postkantoor ter plaatse zijn minstens 38 personen om het leven gekomen, terwijl een andere ooggetuige verklaart, dat het aantal dooden tusschen de 40 en 50 ligt. Minstens 100 huizen zouden verwoest zijn. Polen bepaalt zijn houding ten aanzien van de militaire voorbereidingen in Danzig. Danzig is begonnen met den bouw van zes pontons; de bewapening der Vrije Stad gaat voort. Vragen in het Lagerhuis over den toe stand in Danzig en de besprekingen met Moskou. Het standpunt der Japanners ten aanzien van de Britsche concessie te Tientsin. De Amerikaansche Senaat aanvaardt het compromis-voorstel van de monetaire wet. De Bulgaarsche premier Kiosseivanof in Berlijn aangekomen. Instituut voor grafische techniek gein- stalleerd. Trein ontspoord te Bedum; drie lichtge wonden. Beurs van New York: Fluctuaties bleven binnen bescheiden afmetingen- Ongelooflijk We heeten veel „ongelooflijk" en gelooven toch maar al te veel, nemen duizend-en-een zaak voor goede munt aan hoewel we heel gemakkelijk konden nagaan dat er bedrog of hum bug in het spel is. De menschen zijn vaak een dam volkje. Ze lachen om het geloof in eeuwige waarheden maar ze gelooven wat een of andere „hel derziende", kwakzalver of duizend kunstenaar hun trachten wijs te ma ken. Met het geloof springen ze raar om. Sommigen beroemen zich er op ongeloovig te zijn, anderen gelooven zóóveel te veel, dat hun geloof bij geloof wordt, maar het door redenee ring en genade zoo aannemelijke zui vere geloof in God en Zijn waarheden wijzen ze van de hand. Ongelooflijk! PRAAG, 5 Juli (Havas). Onmiddellijk na dt afzetting van den Tsjechischen gemeenteraad van Ceska Budsjovice en de benoeming van een Duitschen regeeringscommissaris, hebben de stedelijke Duitsche autoriteiten den gewezen burgemeester Neumann, den sociaal-democra- tischen senator Kriz en den plaatselijken redac teur van de Ceske Slovo, het vroegere blad der partij van Benesj, gearresteerd. De Tsjechische politie werd gedwongen een borstbeeld van president Masaryk te vernielen. Reeds des middags lagen echter bloemen op de plaats, waar het monument gestaan had. Polyak, de leider der Slowaaksche delegatie, die naar Berlijn was getogen om te onderhan delen over teruggave van het aan Slowakije toekomende deel van het Tsjecho-Slowaaksche goud, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas bevestigd, dat, in strijd met het te Berlijn uitgegeven démenti, deze kwestie niet kon worden opgelost. De Duitsche delegatie had verklaard, dat dit probleem nog ernstig bestu deerd moest worden. De conferentie van dr. Colijn met de voorzit ters van de zes grootste Tweede-Kamerfractie heeft Woensdagmiddag van vier uur tot kwart over zes geduurd. Omtrent het resultaat van deze conferentie werden geen mededeelingen verstrekt. Stand op Donderdag 1 unr v.m.: 760.0 Vorige stand: 760.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1