arlene': DE STANDAARDVERTALING VAN DE H. SCHRIFT HET OUDE TESTAMENT HET NIEUWE TESTAMENT N.V. DE R.K. BOEK-CENTRALE AMSTERDAM DONDERDAG 6 JULI 1939 De Jonge Wacht en de Kruisvaart Naar eenheid in de mannelijke jeugdbeweging R.K. BOUWPATROONS tongres te Maastricht gesloten Mgr. F. Joosten Veertig jaar priester GRAFISCHE TECHNIEK Toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek in het bedrijf DE VEILIGHEIDSWET Voorschriften voor machines UIT HIJSCHKRAAN GEVALLEN Arbeider zwaar gewond GEDEPUTEERDE SIKKES Ontslag gevraagd als Gemeente secretaris van Sneek NEDERLANDER MISHANDELD BIJ DE GRENS Aanklacht ingediend tegen Duitsche douane PROF. MR. E. v. d. HEIJDEN Auto op tram gereden Zes personen gewond, drie in ziekenhuis te Rotterdam opgenomen Aan brandwonden overleden De kampeerreis van de Tarakan Speciale rozenkeuring Thans is geheel compleet Verzorgd in opdracht van de Apolo getische Vereeniging „Petrus Canisius" Deel I. De Geschiedkundige Boeken I Deel II. De Geschiedkundige Boeken II Deel III. De Boeken der Wijsheid Deel IV. De Profetische Boeken Deze 4 deelen, in totaal 2500 blz., kosten in geheel linnen banden slechts f 5,— Compleet in één deel, geb. a f 1.25 Depot: IN IEDEREN BOEKHANDEL VERKRIJGBAAR. Trein ontspoord te Bedum Drie reizigers licht gewond BOEK EN BLAD Dr. H. M. Hirschfeld onderscheiden UIT DE STAATSCOURANT Pachtkamer Luchtvaartdienst Gedelegeerden Onderscheidingen Defensie eerste liefde Vm haalde zpn zakboekje te voorschyn, ge- ziin overtocht had hij vele aanteeke- ?e)f n gemaakt. Op den dag van zyn aankomst bij a<i hij al twee zakenbezoeken afgelegd, en tijd v'de hii vandaag opnieuw erop uitgaan. De 8ei(j ®rstreek en hij moest werk hebben, om aan 0 De zeereerw. heer J. Mol, Algemeen Dioce- ÏLan Directeur van het mannelijk jeugdwerk, chrijft ons het volgende in verband met de jannen, om te komen tot eenheid in de man lijke jeugdbeweging: De publicatie van den 4en Juli over de mo- yUike samensmelting van de Jonge Wacht en Kruisvaart tot één landelijke jeugdbeweging ereischt nadere toelichting. De commissie, in- ®esteld om de mogelijkheid van samenwerking j,atl de twee jeugdbewegingen te onderzoeken, ,'teft haar werk beëindigd. Nu zullen dus de ende instanties van de beide jeugdbewegin- lelfli ®en zich met elkander moeten verstaan en JJWi moeten beraden over de conclusies waar- de commissie is gekomen, om te zien, of een grondslag van samenwerking of van sa mensmelting kan gevonden worden. Dit is nog "et geschied. De commissie heeft haar advies Seven, de beslissing moet nog genomen wor- d. Het js jji nit stadium van onderhandelen Wel öeze voorbarig de verwachting te wekken, alsof aangelegenheid al is geregeld. Door het opport der commissie is zeker de samenwer- 8 der beide jeugdbewegingen een goed eind P Weg geholpen. En de verwachting is zeker 2j ^ettigd, dat het resultaat van haar werk zal je nauwe samenwerking tusschen de twee 'Mbewegingen. Maar er zullen nog de noo- besprekingen moeten voorafgaan, over Wom onderdeelen zal moeten onderhandeld rden, alvorens men komt tot een conclusie. Woensdagmorgen is te Maastricht het con- 16S van den Nederl. R K. Bond van Bouw- ^atroons voortgezet met de behandeling van aantal voorstellen der afdeelingen. Jan^' voorstel-Alkmaar om het op de vorige üledVer§adering in principe genomen besluit tot ewerking aan de registratie der beroepen in ^oofriK':en' onclervond van de zijde van het Alp- 'uur gr°ote bezwaren. Daar 't voorstel- verrillaar verder geen steun vond, kwam het niet oer ip behandeling. V)fn^!faar had voorts voorgesteld aan het v uur °Pte dragen geen verdere actie meer ocjj. °CTCn bij de regeering om de vestigingswet W v°0r de bouwbedrijven in werking te stei- Brnaar een teidraad te volgen van den B. •bet a waarin °'m- rekening wordt gehouden' den schema van eischen der patroonsbon- Voi-j en waaraan de adspirant-patroons moeten ^den om erkenning te verkrijgen. <jjt et bondsbestuur ontraadde aanvaarding van tjjjj ddrstel om verschillende redenen van prac- - en de vergadering ging daarmede accoord, Voq dit verband werd eveneens afgewezen het v fel-Alkmaar om de actie voor de bindend- Stat arine van het C.A.O. bij de regeering te °Dn en in den BSB- een regeling te doen Nernen, dat het voor alle patroons verplich- is het C.A.O. na te leven. 6 wenjge discussie werd gevoerd over het voor- "Enschede, dat van bondswege stappen wor- Ver, 0ndern6mpn ten einde te voorkomen, dat Pkbren' uitsaande van het Rijk, anders dan Eaa 'elc Wor<ïen aanbesteed, en dat werken, uit- i'esi Van B' K' rekenPllcbtige instellingen en Oin Uren> anders dan publiek onder R. K. ge- 5tga^Seerde bouwvakpatroons worden aanbe- Vo^ hoofdbestuur zette, bij monde van den letll 2ltter, den heer H. Klein Schiphorst, Haar zelf aIs standPunt uiteen, dat hét geen bliek ^an en wd kiezen voor uitsluitend pu- °tid aanbestedingen. Zoowel voor publieke als ®rhandsche aanbestedingen is wat te zeggen, het6 Versadering ging ook hier accoord met standpunt van het bondsbestuur. hest° Voorzitter zegde wel toe, dat het hoofd ig Uur medewerking zal willen verleenen aan big Goor de afd. Gilze-Rijen voorgestane in- ^etl rRcontact tusschen de kringcommissies van teals'en de erkende patroons door op be- hoi,tijden onderlinge besprekingen te doen jden. Ijpf Voorf voorstel der afdeeling Over-Betuwe om hlij)' de omzetbelasting plus 1 pet. ad- ig, '-^atiekoÉtcn te berekenen, ondervond geen wf van het hoofdbestuur, integendeel, men 1 pet. administratiekosten waarlijk geen 0e ,c Maar de aannemers dienen zelf meer c,whaand te houden aan de billijke kostenper- lw0Qrstelien der afdeeling Rotterdam inzake sj^'ogen van denB.S.B.en invoering op de ba- eri door de architecten van de algemeene 'histratieve voorschriften lokten eveneens <je gedachtenwisseling uit. De voorzitter deel- 6eip°'a' mede, dat de A.A.V. niet dwingend op- maar wel gepropageerd kunnen worden. Kcii a.ar,nemers kunnen immers weigeren in te als de bepalingen der A. A. V. niet bepaling van de plaats, waar de jaarver- 'eririg 1940 zal worden gehouden, werd door congres aan het bestuur overgelaten, ïjyan. ^et slot van de vergadering bracht de h^Ung Den Haag, de gevoelens van de ge- b6e zaai vertolkend, speciaal hulde aan den Klein Schiphorst, die op zoo bijzondere 0a e öeze algemeene vergadering en congres- itjf - heeft geleid. Eveneens werd de afdeeling astrieht-, waar het congres ten gast is ge weest, bedankt voor de goede organisatie. Na de gezamenlijke lunch, welke in den Stads schouwburg werd gebruikt, is een huishoudelijke vergadering gehouden. Hierin werd het bestuursvoorstel inzake het bestedingsreglement voor aanbesteding van ka tholieke, z.g. rekenplichtige, instellingen be sproken. 9 Juli viert mgr. Frans Joosten zijn 40-jarig priesterfeest. Mgr. werd geboren te Grubbenvorst in 1874, trad in de Congregatie der Missionarissen van Scheut en werd 9 Juli 1899 priester gewijd. In 1901 werd hij naar de missie gezonden van het vicariaat Ta-tungfu (China) in de provincie N.- Chansi, waarvan hij door Paus Pius XI be noemd werd tot Apostolisch Vicaris. Mgr. Joos ten werd in de kapel van Sparrendaal door Z. Exc. kardinaal v. Rossum tot titulair-bisschop van Germanicopolis, apostolisch vicaris van Ta-tungfu (Sh. China-) gewijd. Dit was de laat ste kerkelijke plechtigheid, welke de Neder- landsche kardinaal verrichtte, want- reeds eeni- ge dagen daarna overleed Z. Em. te Maastricht. Woensdagmiddag heeft de voorzitter van de nijverheidsorganisatie T. N. O., de heer C. J. P. Zaalberg, het bestuur van het Instituut voor Grafische Techniek te Amsterdam geïnstalleerd. Het doel van dit instituut is de technische ontwikkeling van de grafische industrieën te bevorderen door het doen van onderzoekingen. De instelling is mogelijk gemaakt door parti culiere bijdragen en een bijdrage van de nijver heidsorganisatie T.N.O., de Nederlandsche orga nisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek ten behoeve van nijverheid, handel en verkeer. De heer Zaalberg, deed uitkomen hoe de mensch van den beginne af aan zijn rede heeft gebruikt om zich de rijkdommen der natuur ten nutte te maken. In de laatste eeuw heeft de snelle vooruitgang van de natuurwetenschap duidelijk doen beseffen, dat daarbij niet meer volstaan kan worden met ervaring en experi ment alleen. Het toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek (T.N.O.) is dan ook een steeds grooter wordende rol gaan spelen. Het grafische vak staat technisch hoog, en komt nog steeds op hooger peil, voortdurend ■worden grafische en chemische vindingen daar in toegepast. De behoefte aan samenwerking op dit gebied deed zich dan ook steeds sterker gevoelen en toen voor die samenwerking in de nijverheids organisatie T.N.O. eenmaal een vorm was ge vonden, waaraan ook de minister van Economi sche Zaken zijn goedkeuring heeft gehecht, is het instituut voor grafische techniek tot stand gekomen. Met den wensch, dat het instituut zich krach tig moge ontwikkelen tot voortdurende verhef fing van de grafische industrie in Nederland, verklaarde de heer Zaalberg het instituut op gericht en het bestuur geïnstalleerd. De voorzitter van het bestuur van het In stituut, de heer S. S. Korthuis, beantwoordde deze rede en noemde de tot standkoming van het instituut een gedenkwaardig feit in de geschiedenis van de grafische industrie in ons land. De heer Korthuis bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van het instituut had den medegewerkt. Het instituut zal worden ge vestigd Dintelstraat 15 te Amsterdam. Tot direc teur is benoemd de heer J. Leemhuis. Naast het uitvoeren van onderzoekingen ten bate van de grafische industrie zal documen- tatie-materiaal worden verzameld en voorlich ting worden gegeven. Zooveel mogelijk zal contact worden gezocht met de practijk, waartoe een commissie van bij stand zal worden ingesteld, terwijl contribuanten door hun geldelijke bijdragen steun kunnen verleenen. Voor het verrichten van onderzoekingen zul len voor het wetenschappelijke gedeelte be staande gespecialiseerde laboratoria worden ge mobiliseerd, terwijl de practische proeven in eigen beheer zullen worden verricht. Om het contact tusschen practijk en wetenschap te be vorderen, zal bovendien een technisch weten schappelijke subcommissie worden gevormd. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid om advies aanhangig gemaakt een voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 19, eerste lid, der Veiligheidswet 1934. Het voorontwerp strekt ertoe uitvoering te geven aan art. 19, eerste lid, der Veiligheidswet 1934, hetwelk bepaalt, dat het hoofd of de be stuurder eener onderneming verplicht is te zor gen, dat in zijn onderneming bij algemeenen maatregel van bestuur aangewezen werktuigen, toestellen, vaten of gereedschappen niet worden vervaardigd, verkocht, verhuurd, afgeleverd of ten verkoop, ter verhuring of ter aflevering voorhanden gehouden, indien deze niet aan bij dien algemeenen maatregel gestelde veiligheids voorschriften voldoen. De bepalingen van het voorontwerp bevatten eenerzijds voorschriften welke aangeven, dat de in het ontwerp genoemde machines zoodanig moeten zijn geconstrueerd, dat de noodige be veiligingen kunnen worden aangebracht, ander zijds zijn voorschriften opgenomen, waarbij ver langd wordt, dat de machines bij verkoop, afle vering enz. zijn voorzien van algemeen aan vaarde en in de practijk doelmatig gebleken be schuttingen. Waar de uitvoering van de beschutting op verschillende wijzen mogelijk werd geacht, is een algemeene omschrijving gegeven, doch is tevens in de redactie een duidelijke aanwijzing voor een doelmatig type van een beschutting op genomen. Aangezien .de ervaring heeft geleerd, dat slechts volledig ingekaste tandraderen afdoende beschutting bieden tegen gevaar van knelling, is deze wijze van beschutting bij machines, waar dit practisch goed doorvoerbaar is. voorge schreven. Te Nijmegen is de gehuwde arbeider B. Jan sen uit de stuurkamer van een kraan aan de Waalhaven gevallen. De man kwam zoo onge lukkig terecht, dat hij een der ruggegraat- wervels brak. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het St. Canisius-ziekenhuis overgebracht. De heer P. Sikkes, die Woensdag is gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten der provincie Fries land, heeft ontslag aangevraagd uit zijn functie van secretaris der gemeente Sneek. Voor de benoeming van een gemeente-secre taris worden door B. en W. aanbevolen de heeren L. Rasterhoff, hoofdcommies en chef der eer ste afdeeling ter gemeentesecretarie en J. Wind, commies en chef der twqede afdeeling ter secretarie. Dinsdagnacht is een Nederlander uit Blerick, die per fiets van de kermis te Kaldenkirchen (D.) naar huis reed, bij het Duitsche douane kantoor Schwanenhaus door een der dienst doende Zollbeambten tegen den grond geslagen en mishandeld. Naar het Handelsblad vernam, heeft 't slacht offer langs diplomatieken weg een klacht in gediend tegen de Duitsche douane. Prof. mr. E. v. d. Heijden, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit, die reeds geruimen tijd in het St. 'Canisiusziekenhuis te Nijmegen ter verpleging was opgenomen, heeft thans deze Inrichting kunnen verlaten, maar zal nog zeer langen tijd rust moeten nemen. H\j heeft Nijmegen verlaten. i Woensdag was een uit vijf personen bestaand gezelschap, wonende te Alblasserdam, in een huurauto, bestuurd door den 24-jarigen koop man P. F. v. d. Graaf, eveneens wonende te Alblasserdam, op weg gegaan met bestemming Amsterdam. In Rotterdam koos de bestuurder zijn weg via den Oostzeedijk langs den Gerrit Jan de Jongweg, waar ook de trambanen van lijn 15 liggen. In een bocht naderde uit de richting van de Claes de Vrieselaan een motor wagen van lijn 15, bestuurd door den 46-jarigen wagenvoerder P. J. Chr. van Dijk. De automobilist was in de meening, dat de tram linksaf zou slaan en daarom wendde hij het stuur. Te laat bemerkte hij, dat de tram rechtdoor reed, precies op hem aan, zoodat een botsing niet meer te voorkomen was. Met een hevigen slag botsten de beide voertuigen op el kaar. De tram greep den wagen met de rech terzijde van het voorbalcon en vernielde de ge- heele rechterzijde van den auto. Het motorblok werd vrijwel vernield, het dak scheurde open en alle ruiten vielen in scherven uiteen. De voorbank was naar achteren gedrukt en degene, die naast den chauffeur zat, werd door de glasscherven gewond. De chauffeur, die slechts zeer lichte verwondingen had opge- loopen, bood dadelijk hulp. Het bleek, dat alle vijf inzittenden gewond waren. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis aan den Cool- singel worden vervoerd, teneinde daar verpleegd te worden. Dit waren de 56-jarige mevrouw A. Zaanen- Schaarman, die een hersenschudding en eenige verwondingen had opgeloopen, en haar beide dochters, de 14-jarige Johanna Zaanen en de 18-jarige Adri Zaanen, allen wonende te Al blasserdam, welke laatste een hersenschudding hadden. De 31-jarige mej. A. E. Zaanen bleek snij- wonden in het gelaat en aan den rechterarm te hebben opgeloopen, terwijl de 80-jarige heer J. A. Schaarman wonden aan beide armen had gekregen. Ook de tramwagen was ernstig beschadigd. De auto is voor het onderzoek in beslag ge nomen. Woensdagavond 28 Juni is op den Zuid- Binnensingel te 's Gravenhage de 76-jarige al leen wonende K. R. in brand geraakt, toen hij trachtte een vlam, die in een pan met vet ge slagen was, te blusschen. Met ernstige brand wonden aan armen en beenen is hij toen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hfj thans is overleden. De Stoomvaartmaatschappij Nederland deelt mede, dat het m.s. Tarakan op zijn eerste kam peerreis Woensdagochtend om zeven uur te Me- rok is aangekomen. De stemming aan boord is uitstekend. Het weer is goed. Op verzoek van het bestuur van de vereeni- ging „Nos jungunt rosae" heeft het hoofdbe stuur van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde besloten, om de eerst volgende keuring van tuinbouwproducten door de vaste keuringscommissie tot een speciale rozenkeuring te bestemmen. Met het oog op den stand van het gewas, is verder besloten om deze keuring in plaats van 11 Juli op 18 Juli te houden in de zalen van Artis te Amsterdam. Woensdagmiddag is even voor het station van Bedum de uit Groningen binnenkomende io- kaaltrein die om 12.11 uur vandaar naar Delf zijl was vertrokken, waarschijnlijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, ontspoord. De locomotief bleef in de rails, doch de twee per sonenrijtuigen en de bagagewagen derailleer den, waarbij zij in schuinen stand op de spoor baan bleven staan. Tengevolge van den schok en het breken van eenige ruiten werden drie reizigers licht gewond. Het waren de handels reizigers S. Hoogstraal uit Amsterdam, de 35- jarige mevrouw S. Smaal uit Delfzijl en haar tienjarig zoontje. Twee dokters waren spoedig ter plaatse. De heer H., die schaafwonden aan het hoofd had gekregen, kon na verbonden te zijn, de reis vervolgen. Mevrouw S., die won den aan hoofd en armen had opgeloopen en het jongetje, dat eenige schrammen en builen had gekregen en zeer geschrokken was, zijn per ziekenauto naar hun woonplaats overge bracht. Aangezien er bü het station dubbel spoor ligt ondervond het treinverkeer geen vertraging. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen. Aan het eind van den middag had men een der rijtuigen weer op het goede spoor gebracht. HERDRUKKEN Hedendaags Spaans, door dr. J. Brouwer, uit gave W. J. Thieme en Cie., Zutfen. Natuurkunde voor de tweede ronde, deel II, door W. Reindersma en dr. F. van Lohuizen; Aardrijkskunde van het Midd. Zeegebied, door dr. D. Cohen en G. J. A. Mulder, zesde druk; uitgaven van J. B. Wolters, Groningen. Examenopgaven Engelse Handelscorrespon dentie; Handelsrekenen voor den Middenstand, door G. J. Schras en C. J. Boorter, deeltje II, tweede druk; uitgaven P. Noordhoff, Groningen. De Vitamines, vijfde druk, door dr. J. J. Holf en C. J. Hoff-Vermeer, uitgave J. Noorduyn en Zoon, Gorinchem. Theoretische mechanica, door ir. G. L. -Lu- dolph en ir. A. P. Potma; Totor le Cycliste, door Raymond Bardanne; uitgaven J. B. Wolters, Groningen. Uitwerkingen bij Handelsrekenen voor het Middenstandsdiploma, deeltje I en II door C. A. Aarsen, uitgave W. Versluys, Amsterdam. Zwerven door Drenthe, van drs. Fop. I. Brou wer, uitgave Van Gorcum en Corup. Taal- en steloefeningen door P. Smits en H. A. v. d. Kamp, Noordhollandsche Uitgevers Mij. Amsterdam. Het winkelbedrijf door C. P. de Smit, uitgave Nijgh en van Ditmar, Rotterdam. Weten en Kunnen no. 210 (Practische dans lessen door Philip de Schaap) en 211 (Het brid gespel door A. Voorthuizen), uitgave Kosmos, Amsterdam. Tochtjes door Mooi Nederland, uitgave der M. S. Holland (Duitsch en Italiaansch), uitgave der Nederlandsche Verkeerscentrale. Catalogus der Mulo-uitgaven, uitgave St. Gre- goriushuis, Utrecht. Klaar voor het leven, door A. Lietjer, uitgave W. Versluys, Amsterdam. Encyclopedie voor jongeren, no.'s 21 en- 22, uitgave N.V. Holland, Baarn. Neen, als een auto naar links uitwijkt om 'n anderen wagen voorbij te komen, dan moogt a dat voertuigen- paar niet inhalen! Tijdens het noenmaal, dat de Duitsche ge zant, graaf Von Zech Burkersroda Woensdag middag ter eere van het bezoek van den Duit- schen minister van Economische Zaken gaf, heeft minister Funk in naam van den Duit- schen rijkskanselier aan dr. H. M. Hirschfeld, directeur van Handel en Nijverheid het kruis van verdienste van de orde van den Duitschen Adelaar met de ster uitgereikt. Aan W. G. de Waard is op zijn verzoek eer vol ontslag' verleend als plaatsvervanger van het tweede lid der Pachtkamer van het kanton gerecht te Gorinchem. Met ingang van 1 Juli 1939 is de administra tief ambtenaar le klasse J. Ris bevorderd tot commies in vasten dienst bij den luchtvaart dienst met standplaats Amsterdam. Benoemd zijn tot gedelegeerden van de Ne derlandsche regeering bij het 15e internationaal congres voor kunstgeschiedenis, dat van 24 tot 29 Juli 1939 te Londen zal worden gehouden: prof. dr. W. Martin, directeur van het Maurits- huis te 's Gravenhage en dr. G. J. Hoogewerff, directeur van het Nederlandsch Instituut voor geschiedkundig, kunsthistorisch en archaeolo- gisch onderzoek te Rome, waarbij aan prof. Martin voornoemd eveneens de vertegenwoor diging van Nederlandsch-Indië is opgedragen en hij is aangewezen als hoofd van de dele gatie. Aan de navolgende personen is verlof ver leend tot het aannemen der achter hun namen vermelde vreemde ordeteekenen, te weten: mr. B. Ph. baron van Harmxma thoe Sloo- ten, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel, het groot kruis der Kroonorde van België; mr. J. E. H. baron van Nagell, Harer Majes teits buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Stockholm en Helsinki, het grootkruis der orde van de Witte Roos van Finland; mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Peiping, het kruis le klasse der orde van verdienste van Hongarije; mr. S. de Vries Czn, commissaris der Neder landsche regeering voor het Nederlandsch- Duitsche credietverdrag, het i- an verdien ste met ster der orde van den Duitschen ade laar van Duitschland; mr. C. J. M. Schaepman, referendaris by het departement van Buitenlanosche Zaken, te 's Gravenhage, het commandeurskruis der orde van St. Sa va van Zuid-Slavië; professor J. C. Th. Uphof, te Orlando (Flori da), het officierskruis der orde 'van burgeriyke verdienste van Bulgarije; H. J. Cann, vice-consul der Nederlanden te Harwich, het ridderkruis der orde van de Witte Roos van Finland; J. Rozendaal, vice-consul der Nederlanden te Rijssel, het ridderkruis der orde van het Le gioen van Eer van Frankryk; H. A. J. Ryeland, vice-consul der Nederlan den te Dover, het ridderkruis der orde van de Witte Roos van Finland. Aan den reserve-majoor G. Knoth. van het 20e reg. inf., zoomede aan de reserve eerste- luitenants M. A. S. Esser van het 2e reg inf., J. M. Gerritzen van het 2e reg. veldart. en aan' den reserve-eerste-luitenant voor speciale dien sten J. S. E. van Brakel van het Vrywillig Landstormkorps Luchtwachtdienst is eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. De luitenant ter Zee der 2e klasse bij de Kon. Mar. Reserve A. Krijgsman is den 3en Juli 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Schörpioen". Benoemd en aangesteld zijn: Bij het reserve-personeel der landmacht: bij het dienstvak der reserve-officieren voor alge meenen dienst: a. met ingang van 9 Juli 1939 tct reserve-majoor de reserve-kapitein W. H. Snijders, van het reg. grenadiers, zulks onder gelijktijdig eervol ontslag uit zün tegenwoordige militaire betrekking; b. met ingang van 3 Juli 1939, tot reserve-kapitein prof. dr. J. E. de Quaij. van het 3e reg. (veld) artillerie, zulks on der gelijktijdig eervol ontslag uit ziin tegenwoor dige militaire betrekking. De volgende plaatsingen zijn gelast: Met 1 Juli 1939: de luitenant ter zee der le klasse K. van Dongen, eervol ontheven van het nautisch militair toezicht op den bouw der onderzeebooten O 20 tot en met O 27; de luite nant ter zee der le klasse G. B. M. van Erkel, belast met het nautisch militair toezicht op den bouw der onderzeebooten O 20 tot en met O 27. Met 3 Juli 1939: de le luitenant der mariniers bij de Kon. Mar. Res. L. J. Pronk bij de afdee ling mariniers te Rotterdam; Met 8 Juli 1939: de luitenant ter zee der 3e klasse J. G. van Couten Piccardt Wieringa te Schiedam. Met 10 Juli 1939: de luitenant ter zee der le klasse by de Ken. Mar. Res. J. de Visser a. b. Hr. Ms. Tromp; de luitenant ter zee der le klasse bij de Kon. Mar. Res. S. E. Schipper a. b. Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Door Dora Niemann HOOFDSTUK X listigeen nacht, die hem slechts weinig en on- tl^de Elaap had gebracht, stond Sven den vol- liet ki'L m°rgen heel vroeg op. Hy keek rond in X"as e'he kamertje, waar hij onderdak had. Het lïOop scheiden, bijna primitief, maar goed- bieten dat was de hoofdzaak voor iemand die Sv®el geld bezat. Ay kohien. kar^eerst wilde hij het bij een ouden school- Öigj. aad proberen, by Jürgen Holt, die in fcjj uwas bij de machinefabriek van zijn vader, lep adden altijd met elkander kunnen opschie- ^Isschien trof hy het, dat zy iemand kon- kruiken. Om ongeveer vier uur dien middag zat Sven in een bescheiden restaurant in de binnenstad. Eerst nu kwam hy ertoe, iets te eten, maar dat was voor hem slechts bijzaak. Hoofdzaak was en hij mocht voor een begin tevreden zijn dat hy bezigheid had gevonden. Bij zijn eerste bezoek had hij zijn schoolvriend niet getroffen. Daar Sven er echter niet veel heil van verwachtte, met vreemde menschen over zijn aangelegenheden te praten, had hij zijn kaartje afgegeven en gezegd, dat hij over drie uur nog eens terug zou komen. Gedurende dien tijd liep hij een paar andere zaken af.... Bij de een stelde men hem een over een jaar misschien vrij komende post in uitzicht. De andere kanto ren scheepten hem zeer kort met negatieve antwoorden af. Zijn hoop daalde en daalde. Nogmaals ging hij op den afgesproken tijd naar het kantoor der machinefabriek. Hij werd direct op het kantoor toegelaten. Een kleine, blonde man, diep gebogen over papieren op zijn schrijftafel, sprong levendig op. „Sven, hartelijk welkom, dat verheugt me, je na zoo'n langen tyd weer eens te zien. Kom neem plaats, hier, sigaar, sigaret?" „Dank je, Jürgen, liefst een sigaret." Sven liet zich zwaar in een stoel vallen. „Helaas kom ik thans niet uitsluitend een vriendschapsbezofk brengen, Jürgen, dat moet ik voorop stellen." „Nu, spreek je uit, jongen, wat hinder je? Wat kan ik voor je doen?" Sven keek in het frissche jongensgezicht van den ander, dat in al die jaren niet ouder scheen geworden. „Jürgen, ik zoek werk, ik wil me hier in Ham burg een nieuw bestaan scheppen." „Kapitaal?" luidde de lakonieke vraag. „Niets. Ik werkte in de zaak van mijn vrouw en na haar overlijden bleek ze niets van be- teekenis voor mij te hebben nagelaten. Datgene waar ik recht op had, heb ik uit principe ge weigerd, omdat mijn huwelijk nu niet bepaald ideaal is geweest. Begrijp je? Het weinige, dat ik bezat is opgeslokt door de reis hierheen en Jürgen viel hem in de rede. „Jongen, jongen, weet je wel, dat het tegenwoordig verduiveld moeilijk is „Weet ik, Jürgen, ik verheel het mezelf niet, maar je snapt er blijft me niets anders over." „Was je -al eens in den handel?" „Al die jaren, nadat ik vanwege deze armver- wonding", hy tilde met zijn rechterhand den linkerarm op, „mijn baantje van vlieger moest opgeven. Ik had in Buenos Aires de lei ding van het importhuis van mpn gestorven schoonvader en beheerde alle handelsaangele genheden, wat zou ik je nog meer kunnen zeg gen?" Een plotselinge vermoeidheid overviel Sven; peinzend liet hij het hoofd in de hand rusten. „Nu, dat is voldoende, ik ben al op de hoogte!" Jürgen Holt stond op en gaf hem de hand, die hij kameraadschappelijk drukte. „Laat me een oogenblik overleggen, wacht, ik zal naar den personeelchef gaan. Neem intusschen een hart versterking." Hij drukte op een verborgen veer, een vak van de schrijftafel sprong open en hii nam er een flesch likeur en twee glazen uit. „Alles, wat iemand noodig heeft om te leven, moet hij bij de hand hebben," lachte hy. „Schenk in, Sven, ik ben direct terug." Een beste jongen, dacht Sven, terwyi hy de glazen vulde. Zoo was hij ook op school geweest, altijd hulpvaardig en vriendelijk, een, die niet kon zien, dat het een kameraad slecht ging. Na een paar minuten kwam Jürgen Holt te rug. Zijn heldere oogen keken Sven vol vertrou wen aan. „Zeg, ik hebwat voor je, weliswaar levert het niet veel op, is niet veel bijzonders. Maar later vinden we misschien wat beters." „Mpn hemel, ik neem alles, Jürgen, en ben je toch zoo dankbaar!" Met een paar woorden had de vriend hem toen zijn werk uitgelegd. Hij moest met de zoo juist uitgekomen goedkoope artikelen de pro vincie bereizen. De firma stelde een kleine auto te zijner beschikking, hij kreeg een vast loon, provisie en vergoeding van onkosten. Later zou men hem van den buitendienst op kantoor ne men. Sven zette zyn tanden in het vierde broodje en bestelde nog een kop koffie. Overmorgen moest hy beginnen, daarom wilde hij vandaag nog naar Leni Er viel een fijne regen uit de lucht, een ver- frisschende voorjaarsregen, toen Sven voor het huis van Mariene stond. Tot zijn verbazing ver nam hij, dat mevrouw Hansen in het tuinhuis woonde. Hij ging de achterdeur in, en bleef een oogenblik op den drempel staan. De herinnerin gen overmanden hem. Hier had hy den geluk kigsten tijd van zyn leven doorgebracht, als een onbezorgd kind in dezen tuin, onder deze hoo rnen gespeeld, samen met het kleine meisje, dat hier thuis was. Sven stapte over de met grint bedekte paden, in den zacht neervallenden regen. Rechts van het houten gebouwtje daar, waar zij als kinde ren de eerste lentebloemen hadden gevonden, stond een vrouw. Sven hield zijn schreden in. Maar Mariene had hem reeds herkend en kwam hem langzaam tegemoet. Zij was hevig geschrok ken toen zij hem zag, zoozeer dat een licht ge voel van zwakte zich van haar meester maakte, want zij had niet verwacht dat hij vandaag ai komen zou. zy deed moeite haar gezicht onver schillig te houden. „Mariene, wat ben ik biy, dat ik je tref, ik vreesde al...." Hij brak af, zy had hem by wüze van groet haar hand gereikt. Nu liep zij zwygend naast hem. Hij sprak over de dagen van hun kindsheid. Zijn toon moest opgewekt klinken en was toch onderdrukt en bewogen; Mariene onderging de tegenstrijd:'gste gevoelens. Haar naam uit zijn mond had de kracht van een betoovering. Lang was het geleden, dat zij iemand had gehoord, waarmee zij was verbon den door gemeenschappelijke belevenissen uit haar kinderjaren; en dan, hy was de eerste man geweest, de eenige gebleven, wien haar geheele gevoel tegemoet stroomde. Sven volgde Mariene in de kleine ruimte van het houten huisje. In het heldere licht van de lamp keken zij elkaar in de bleeke gezichten. En ieder voor zich voelde de groote inneriyke spanning van den ander. Mariene glimlachte, zy 't ook met moeite. Hy mocht niet weten, hoe zij leed, neen,dat vooral niet. „Ik zal vuur maken, het is vandaag koud ge worden." zy ging naar de kachel, maar daar stond hij al naast haar. „Laat dat, Mariene, dat zal ik doen, weet je niet meer hoe vaak ik hier de kachel heb aan gestoken?" Zij liet het aan hem over en ging naar de muurkast, waar zij kopjes, thee en thee ketel uitnam, broodjes, boter en ingemaakte vruchten. Toen schoof zij de tafel bij den divan en trok den diepen stoel naderbij. Zijzelf ging op den divan zitten. Hier was het vertrek half in schemer gehuld, die haar gezicht niet kon verraden. Onder den vollen schijn van de lamp had zij niet tegenover Sven kunnen zitten. De theeketel zong. Mariene deelde de broodjes en bestreek ze zorgvuldig. Sven ook zwijgzaam geworden, keek naar haar handen, ze hadden zulke rustige afgemeten bewegingen en verrieden niet, wat er in haar omging. Slank en fijn wa ren ze gebleven, evenals haar geheele meisjes achtig aandoende gestalte. Teer was ook t' ge zicht, precies, zooals het vroeger was geweest, alleen scheen het zonnige, lichte eruit verdwe nen en had plaats gemaakt voor een ernstige ru'pere uitdrukking. De lange pauze irriteerde Sven. Hy begon van zijn reis te vertellen, verder zei hy, dat hy hier reeds werk gevonden had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3