De kringloop van het staal BEV I VE niet! INCASSO-BANK N.V. Beschadig HOOGOVENS' NIEUWSTE INDUSTRIE HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN gezonde sport....gezonde ontspan ning als toppunt van genot de beste sigaret voor Uw gezondheid Het Geheim van de zeven Schoorsteenen ZATERDAG 8 JULI 1939 Wat de gloeiende muil van een Siemens Martin-oven zooal verwerkt 85 M.3 gas per minuut Zware fundeeringen BOLBLOEMENTENTOONSTEL- LING TE BEVERWIJK VOLKSBOND-BEDEVAART Op naar Heiloo I KRUISWEG 59 tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid, of in blanco. Aan- en Verkoop. Voorschot in rek. ct. Van 8-^-12 Februari 1940 Ons Ideaal Voorop Het jaarverslag, ondanks moeilijkheden, hoopvol DE WERKLOOSHEID DE GEM. VISSCHERIJSCHOOL Jaarverslag 1938 HINDERWET DOORKNEDE STAALFABRIEK •*UCOT CHADGEEEHAL WINKELSLUITINGSWET Eén-richtingsverkeer in de Meervlietstraat Geen voorrang verleend Laagste inschrijfster DRIEHUIS DRIEHUIS SANTPOORT IJMUIDEN R.K. Staatspartij J. A. Geelen geroyeerd als lid EEN DESERTEUR VARIA' Bestuur bijna ongewijzigd Personalia RIJKSVISCHAFSLAG DOOR AGATHA CHRISTIE u Onlangs is de nieuwe Staalfabriek van Hoogovens te IJmuiden in bedrijf gesteld. Toen uit den grooten Siemens. Martin oven bet eerste staal vloeide, werd een wel zeer belangrijke phase in de ontwikkeling van dit grootsche bedrijf afgesloten. Ter gelegenheid van de inbedrijfstelling van dit belangrijke onderdeel heeft het tijdschrift „Samen", maandblad voor directie en perso neel van Hoogovens, A. E. Kog en Cemy, een speciaal „Staalnummer" uitgegeven, waarin ver schillende bedrijfsingenieurs van Hoogovens over deze nieuwste aanwinst interessante arti kelen publiceeren. Onder den titel: „Hoe maken we staal?" schrijft ir. Reitsema o. m.: Schrot! Het oude, afgedankte staal, verza meld tot bergen van schrot, wekt herinneringen op aan een tijd, toen het nog niet onbruikbaar was, herinneringen, die niet alleen verhalen wakker roepen van machtige machines, die het leven van zoo tallooze menschen hebben beïn vloed, maar ook verhalen van eenvoudige voor werpen, die slechts voor een enkeling iets heb ben beteekend. Dwalend langs zoo'n hoop afval ontdek je naast zware rompplaten van wat eens een zeeschip was, de resten van een kinder- ledikantje, waarin kleine menschjes hebben ge slapen in een tijd, toen ze zich nog niet be wust waren mensch te zijn. Wat doet men met dit staalschrot? Het is nog altijd staal, waarvan alleen het oppervlak verroest is. Het ligt dus voor de hand, dat ge probeerd wordt het te gaan smelten, om zoo weer staal en roest te scheiden. Dit kan ge beuren in een Martin-oven, zooals b.v. in de staalfabriek van Hoogovens is gebouwd. Zoo'n oven is eigenlijk niets anders dan een groote kom, waar krachtige machines het schrot bij duizenden kilo's tegelijk ingooien. Om het smeltproces te bevorderen wordt behalve het schrot ook ruw-ijzer, gemaakt in den hoogoven, en wat kalk in den oven gebracht. Nu moet deze inhoud van de kom, in dit geval een 75 000 kilo, worden gesmolten. Dit gebeurt niet door de kom, zooals men dat thuis met de pannen doet, van onderen te verwarmen, maar door boven den inhoud vlammen te doen spelen; een speciale gasbrander zorgt ervoor, dat de vlam zoo goed mogelijk over het mengsel strijkt. Van boven is de kom afgedekt met een gewelf, het welk er voor zorgt dat geen warmte' door uit straling naar boven verloren gaat. Door de deuren, die dienen om de lading naar binnen te brengen, kan men de vlam door den oven zien trekken en het is een prachtig schouwspel als per minuut zoo'n 85 kubieke meters gas bij eep temperatuur van ongeveer 1700 graden Celsius verbranden, om alles bin nen in den oven. in feilen gloed te zetten. Wan den en gewelf zijn wit heet en door de ge weldige straling hiervan en door de hitte van de vlam zelf is de lading in enkele uren ge smolten. Omdat het smeltpunt van het staal bij onge veer 1520 graden Celsius ligt, moet de vlam een nog hoogere temperatuur hebben; zooals ge zegd ligt deze bij ca. 1700 graden. Zou men koud gas verbranden, zooals thuis in de gas kachel, dan ontstaat echter een veel lagere temperatuur. Om 1700 graden te bereiken wordt het gas en de ervoor benoodigde verbrandings lucht reeds voordat ze in den gasbrander ko men, sterk verhit in z.g. kamers, waardoor even tevoren de gassen, die in den oven ontstaan en die dus een zeer hooge temperatuur hebben, stroomden. Is de lading door de geweldige hitte geheel gesmolten, dan moet het staal nog worden „klaargemaakt"; er moet voor gezorgd worden, dat het staal de juiste samenstelling heeft, het geen kan geschieden door toevoeging van ver schillende ingrediënten, verandering van de sa menstelling van de vlam enz. Dit alles nu is de groote kunst en hier is het niet meer alleen de goede samenstelling van hetgeen in den oven is gestopt, welke beslist, maar het is voor al de kennis en het inzicht van smeltmeester en smelter, die door tijdig ingrijpen voor een goed eindresultaat zorgen. Het is verheugend dat dit vakbekwame personeel uit eigen men schen van hoogovens na een grondige opleiding in andere bedrijven Inderdaad met succes kon worden gevormd. Is het „bad" klaar, dan wordt een gat in den achterwand van den oven, dat vóór het laden met dolomiet is dichtgemaakt, öpengestooten of -gebrand, waarna het staal in de gletpan loopt en aan het personeel in de giethal wordt afgeleverd, dat voor het goed in de vormen gieten zorgt. Daarna wordt het aftapgat weer dichtgemaakt en het laden kan opnieuw be ginnen. De teekening geeft een beeld van den opzet van de staalfabriek. Links cte schrothal met de kraan voor het laden en naar boven zetten van de bakken met de grondstoffen; in het midden de oven- of laadhal, waarin de laadmachine ervoor zorgt, dat de bakken in den oven worden gebracht, en' verder rechts de giethal, waarin de blokvormen klaar staan om het vloeibare staal in den juisten vorm te doen stollen. En na het stollen en afkoelen komt de verzen- J ding van de blokken, het verwalsen ervan in andere fabrieken of, wat ook mogelijk is, het versmeden van de blokken tot machineonderdee- len. En zoo wordt de kringloop voltooid: machi nes worden in elkaar gezet, schepen groeien uit gewalst plaat- en profielijzer, walsdraad dient voor omrastering van landerijen en al deze din gen vinden we na jaren terug op de schrot- hoopen van de staalfabrieken. Met een variant op een bekend gezegde geldt dan: „uit staal zijt gij geboren, tot staal zult gij wederkeeren." Uit de verdere beschrijvingen blijkt, dat met het laden van den oven 3% uur gemoeid is. Het smelten duurt 3 uur, waarna het „klaarmaken" nog 2 uur vergt. Het staal wordt gegoten in blokken van 5 a 600 K.G. Wat de fabriek zelf betreft, de onderdeden van het gebouw, dat uit beton is opgetrokken, zijn geweldig. De middenkraanbaan b.v. is een betonnen balk van niet minder dan 2.8 Meter breed en 5 M. hoog ter plaatse van de kolom men, waarop zij rust. Onder dien enormen kraanbalk is tusschen twee kolommen plaats voor 5 panden van het type woningen met 3 verdie pingen, die in de steden eenige jaren geleden nog veelvuldig werden gebouwd. Het is duidelijk, dat de voeten van de kolommen, waarop deze balk rust, formidabel zijn. Zij steunen op een massief stuk beton, dat 6 meter diep in den grond zit en van onderen 8 meter in het vierkant meet, dus gelijk aan het oppervlak van een vrijstaande woning of villa, zooals er wel in Beverwijk aan de Zeestraat staan. Van boven is dit fundament 3.10 M. lang en 2.30 M. breed. De balk, waarop de druk van 2 gietkranen rust, zal wel tot de grootste en zwaarstbelaste balken ter wereld gerekend mogen worden. Ten slotte nog enkele getallen. Er is buiten de gordingen en de bruisbeton, ongeveer 8500 M3. beton verwerkt, met het metselwerk mee onge veer 55.000 zakken cement, 19.000 M2. bekisting (de houten schotten, waartusschen de beton ge stort wordt) en 1.500.000 K.G. wapeningsstaal, dat by een gemiddelde doorsnede van 22 m.M„ een lengte van 500 K.M. aanneemt, dus ongeveer een afstand AmsterdamParijs. De bedevaart belooft dit jaar iets bijzonders te worden, dank zij de activiteit van de afd. Wormerveer. Zij zullen er voor zorgen, dat des middags tydens de processie een aantal bruid jes zal medeloopen. De H. Mis zal worden opgedragen door kapelaan R. van Ginkel van hier, terwijl ka pelaan van Nobelen, oud-kapelaan van Bever wijk, thans te Zaandam, des middags bij het rustaltaar de predicatie zal houden. Volksbonders, gebruikt deze, bij uitstek ge- schikten dag om Maria's voorspraak in 'te roe pen in de tallooze moeilijkheden en nooden. Morgen is het de dag voor de Kath. Volks bonders uit de afdeelingen boven het Y, om op te trekken naar Maria's Genadeoord te Heilo. De deelnemers uit Beverwijk, die de tocht naar Heilo per fiets maken, vertrekken prcies 9 uur vanaf het Meeresteinplein. De deelnemers die per trein vertrekken, ge lieve goede nota te nemen van de wijziging in den aanvankelijk genoemden vertrektijd. Vanaf Beverwyk moet men vertrekken met de trein die om 8.52 vanuit E)e ver wijk vertrekt. Vanuit Uitgeest vertrekt de trein te 9.04 en stópt te Rinxputte. Verschenen is het programma voor de groote bolbloemententoonstelling, welke van 8 tot en met 12 Februari 1940 in de groote hal van het Veilinggebouw „Kennemerland", aan de Bree- straat te Beverwijk wordt gehouden. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur, af- deeling Beverwijk, de Bloemkweekersvereeni- ging „Flora" en de Tuinbouwstudieclub ^ever- wijk". Het hoofddoel der tentoonstelling is om op groote schaaal inzendingen te verkregen van verschillende getrokken bolbloemen. Steeds meer vraagt de handel in het winterseizoen naar tul penbloemen in verschillende variëteiten en nog steeds kan aan deze aanvraag niet naar behoo- ren worden voldaan. De organisatoren nemer aan, dat, wanneer de gevraagde broeiproeven zullen slagen, zich in het bollenvak wederom nieuwe perspectieven zullen openen. Het programma omvat: collectie Mendeltul- pen in een minimum van 12 soorten; aantal bollen 16 per kist. Collectie Mendeltulpen in een minimum van 6 soorten; aantal bollen 16 per kist. Collectie afgesneden Mendeltulpen. Deco ratieve opstelling bolgewassen. Bindwerk met bolbloemen. Nieuwigheden bolbloemen. Tuin aanleg verwerkt met bolbloemen. Vrije inzen dingen. In het eere-comité hebben zitting genomen: mr. H.. J. J. Scholten's, burgemeester van Be verwyk, voorzitter; ir. A. J. Allan, Beverwijk; J. H. Bremmers, notaris te Beverwijk; ir. H. A B. Bünnemeyer Jr., dir. R.K. Tuinbouwwinter- school te Beverwyk; W. de Groot, dir. Ver. Vei lingen, Beverwijk; mevr. dr. C. L. A. Groote Haar, Beverwijk; mevr. A. A. van Hattum-Dek- ker, Beverwijk; ir. G. W. v. d. Helm, Rijks- tuinbouwconsulent, Amstelveen; ir. C. Koeman, Rijkstuinbouwconsulent, Aalsmeer; J. S. Koop- mans, inspecteur dir. bel., Beverwijk; N. van Leeuwen, Beverwijk; C. Maters, Beverwijk; mr. A. Moens, notaris, Beverwijk; Ned. Handel My agentschap Haarlem; J. P. Nijssen, voorz. Vei ling „Kennemerland", Beverwyk; A. A. Post, gemeente-secretaris, Beverwyk; J. P Simons, deken en pastoor, Beverwijk; G. W. P. Stouten- beek, voorz. Winkeliersvereeniging „E.M.M.", Beverwijk; J. Teer, dir. Twentsche Bank, Be verwijk; mevr. J. P. Telders—De Fremery; N. tervoort, dir. B.E.T. Veiling, Beverwyk; mr. A J. Verhage, voorz. der Mij. Ver. voor Bloembol lencultuur, Haarlem; ir. K. Volkersz, Rijkstuin bouwconsulent, Lisse. Het tentoonstellingscomité is als volgt samen gesteld: R. W. A. Muyen, voorzitter; B. J. Hil- bers, 2de voorzitter; Chr. Beltermann, secreta ris, Lijsterbeslaan 26, Beverwijk; N. Hommes, Fzn., 2de secretaris; N. Heere Dzn., penning meester; J. W. van der Meij, 2de penningmees ter; H. Houtwipper Wzn.; A. J. Martens; A van der Wel; G. van der Wel. Het afgeloopen seizoen is voor de R.K. Sport-, vereeniging „O.I.V." niet erg rooskleurig ge weest. Dit bleek wel uit het jaarverslag, dat wij één dezer dagen ontvingen. Vele en groote moeiiykheden heeft OIV dit seizoen moeten overwinnen. We denken hierby aan de finan ciën, degradatie van het eerste elftal, alsmede het terrein-vraagstuk. Jammer dat voor een R. K. Voetbalvereeniging als OIV in de kom der gemeente geen geschikt terrein verkregen kan worden. Met vreugde wordt in dit verslag melding gemaakt dat op het huidige moment van een gezonden toestand in de vereeniging gesproken kan worden. Op 1 Juli 1939 bedroeg het aantal leden 73, n.l. 33 senioren, 17 junio ren en 23 aspiranten. Door 't bedanken van den heer F. Muller werd de heer van Kuyeren be noemd tot algemeen leider der technische com missie voor junioren en aspiranten. Wat de prestaties der elftallen betreft memo- reeren wij, dat het eerste elftal naar de D.H.V.B. terugkeerde. Het 2e elftal eindigde de competitie met de bezetting van de derde plaats in de re serve 2e klasse Centrum-D.H.V.B. Het derde elf tal eindigde als vyfde in de reserve 4e klasse Centrum D.H.V.B. Voorts kwamen twee junio ren- en twee aspiranten-teams uit. De verhouding tot de andere organisaties blijkt ook nu weer van prettigen aard geweest te zyn; in het bijzonder wordt melding gemaakt van den steun van den R. K. Vrouwenbond, de R, K. Hanze, R. K. Volksbond en „Vrij en Blij". De training van den heer J. Meüll bleek aan de gestelde verwachtingen te beantwoorden. Hedenmorgen stonden by de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven 554 werkzoekenden, waai-van 31 uit de gemeente Heemskerk, tegen 541 (37) in de vorige week. Hiervan waren te Beverwijk 62 personen in de werkverschaffing geplaatst en te Heems kerk 13. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 8 Juli 8.01 3.40 9.06 4.01 9 juli 8.43 5.06 9.58 4.43 10 Juli 9.31 5.06 9.58 5.31 11 Juli 10.31 5.58 11.06 6.31 12 uli 11.43 7.06 12.20 7.43 13 Juli 12.54 8.20 ■8.54 14 Juli 1.25 9.25 1.55 9.55 15 Juli 2.25 10.25 2.50 10.50 Aan het jaarverslag van de Gem. Visscherij- school ontleenen wy het volgende: 311 leerlingen bezochten de verschillende cur sussen. 181 leerlingen werden Ingeschreven. Het personeel bestaat uit de heeren P. J. Verwayen (dir.), J. J. Waagmeester, J. Stam, dr. R. Rut- ten, K.,Faber, R. de Vries, J. Daalder en K. Meijerhof. De vooruitzichten voor de school zyn thans nog gunstiger dan by het begin van het afgeloopen jaar. Ter gemeentesecretarie liggen ter inzage ver zoeken van: firma Lagendyk te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een poetskatoen- fabriek, waarin o.a. een poetskatoenmolen met electromotor van 8 a 10 PK. en een handbalen pers, in het perceel Trawlerkade 68 te IJmuiden; de Koninkiyke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., te IJmuiden, tot het uit breiden harer buizengieterij ctoor bijplaatsen van een windzichter vormzand, een stofvanger voor de slijpery en een zwartselpomp voor de vormerij, waarby diverse electro-motoren. 120 TON2> meters O 1 i 1< )<7»9B Op Woensdag den 19en Juli, des voormiddags elf uur, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstAp op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingeko men schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet overeenkomstig ar tikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner leden zyn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. B. én W. hebben besloten fn te trekken hun besluit van 18 April 1939, waarbij gedurende den tijd, dat ingevolge buitengewone oproeping dienstplichtigen onder de wapenen zyn, ont heffing is verleend: a. van het bepaalde in de artikelen 2, 4 en 5 der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460, van wa betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen aan de militaire overheid; b. van het bepaalde in artikel 2, onder b en c van genoemde wet voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen, ter voorziening in eigen behoefte, aan militairen, behoorende tot onderdeelen van de weermacht, opgeroepen ter verzekering van de uitwendige veiligheid Je: lands. In verband met de werkzaamheden aan de nieuwe ponthaven, waardoor alle verkeer ko mende van de ponten en den Stationsweg en gaande in de richting Haarlem en Amsterdam, geleid moeten worden door het Noordelijk ge deelte van de Meervlietstraat, hebben B. en W. besloten om het gedeelte van de Meervlietstraat van het perceel no. 24 af tot het perceel no. 16a, gesloten te verklaren voor het berijden met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij en voertuigen, in Noordelijke richting. Verder zijn in verband hiermede de Hoofa- buurtstraat en de Noorderdorpstraat gesloten verklaard voor het berijden met alle motorrij tuigen, rijwielen en voertuigen, in de richting van de Meervlietstraat. Tengevolge het niet verleenen van voorrang, heeft gisteren op het kruispunt Corverslaan- Groote Hout of Koningsweg te Velsen-Noord, een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een wielrydster. Het rijwiel werd beschadigd. Voor het aanleggen van wegbanen en het op- hoogen van terreinen nabü het tuindorp Nieu- wendam bleek by de gehouden aanbesteding, dat de Amsterdamsche Ballast Mij. met f 36599.de laagste inschryfster was. De Graal. Zondag as. organiseert de vrou- weiyke jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal een zomerfeest, waartoe de Graalveree- nigingen uit den omtrek uitgenoodigd zijn. Het zomerfeest wordt gehouden op het landgoed Beeckenstein en vangt aan om 1.30 uur. R.K. Dam- em Schaakvereeniging „Gezellig samenzyn". Genoemde vereeniging, in sa; menwerking met de Schaakvereen. D.D.O, uit Velsen, zal een wedstrijd organiseeren voor de persoonlijke kampioenschappen van „Groot Vel sen". De wedstrijden worden gehouden in het Sint Fidelisgebouw te IJmuiden-Oost en vangen 11 Juli aan. Deelnemers geven zich op in het clublokaal. Begin van brand. Vrijdagmorgen omstreeks 11.30 uur werd de brandweer gealarmeerd daar er by de „Lichthoeve" in de Kweekerslaan een begin van brand was ontstaan. Hoewel de mo torspuit spoedig ter plaatse was behoefde zy niet in werking te treden daar met eigen mid delen het schoorsteenbrandje gebluscht kon worden. Santpoorts Bloei. De V.V.V. Santpoorts Bloei bericht ons, dat de prijs van het Sand- haesfonds gevallen is op het lot no. 28. Het be treft hier het door ds. Oldeman vervaardigde schilderstuk van „De Sandhaes". Oranjevereeniging „Santpoort". Het voor- loopig programma voor de op 31 Augustus te houden feesteiykheden by den verjaardag van H.M. de Koningin is vastgesteld. Het programma is voorloopig, daar het vooral zal afhangen van de opbrengst van de inzameling. Colporteurs en colportrices zullen met inteekenlijsten langs de huizen gaan. Hiertoe kan men zich opgeven bü den heer G. Hop, Hoofdstraat 187, of by een van de andere bestuursleden. 's Morgens zullen er kinderspelen worden ge houden. 's Middags volksspelen en demonstratie door de Velsensche rijvereeniging onder leiding van den heer van Gameren. Des avonds gecos- tumeerd ringrijden met hindernissen op de fiets en tot slot een geluidsfilm in de open lucht. Naar wij van het bestuur der RK. Staats partij, afdeeling IJmuiden 2 (Oost) vernemen, is noch dit bestuur, noch Mr. Witteman als voorzitter der RK. Kamercentrale te Haarlem er mede accoord gegaan, dat de heer J. A. Gee len zijn benoeming als raadslid zou aanvaarden, zulks overeenkomstig door de raadsleden schrif telijk geteekende verklaring, waarin zij o.m. ver klaarden geen benoeming als raadslid te zullen aanvaarden, wanneer zij met voorkeurstemmen zouden worden gekozen. Nu de heer J. A. Gee len zijn benoeming heeft aanvaard, is hij in de laatst gehouden bestuursvergadering der R.K. Staatspartij afd. IJmuiden 2, als lid geroyeerd. Aangehouden is een inwoner van Umuiden- Oost, die gedeserteerd was uit zijn garnizoen te Weert. Hu is daarheen op transport gesteld. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering der toone'elvereeniging „Varia", regisseur Jan van Dommelen, werden de aftredende bestuurs leden, de heeren .K. Faber en Jack Roza bi) acclamatie herkozen. In de plaats van mej. St. Peek, die zich niet herkiesbaar stelde, werd mej. Rie Bakkemes tot tweede secretaresse be noemd. Het bestuur bestaat thans uit: de hee ren K. Faber (voorziter), A. J. van der Weyden (secretaris), A. A. van Rooyen (penningmees ter), mej. Rie Bakkernes en den heer Jack Roza. Voor het Mulo-diploma slaagden onze plaats- genooten: N. G. de Graaf f, M. v. Dóngen, Moeken, J. v. 't Veer, M. v. Roest en J. Schachtschabel. IJMUIDEN, 8 Juli. Versche visch. Tarbot 5° —60 cent, Tong 0.93—1.60 per kg. Griet 9.0O-- 28, groote Schol 27.00, middel Schol 21.00, Zet" schol 13.00—28, kleine Schol 3.40—19, Bot 6.0"; Schar 2.7010.50, Poontjes 2.80, kleine middel Schelvisch 13.00, kleine Schelvisch 6.50—-1"' groote Gullen 7.50—9, kleine Gullen 6.00— Wijting 0.952.70 per 50 kg. Kabeljauw 21-"" 48 per 125 kg. Vleet 1.60 per stuk. Pleten»»11 16.50 per kist van 50 kg. I OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Meteen ging de deur open en kwam de kellner met een blad vol schaaltjes en borden de kamer in. Anthony liep naar den schoorsteen mantel en streek een lucifer aan om een sigaret op te steken. Zooals hy daar stond met zyn rug naar de kamer, kon hij juist in den spiegel zien en in den spiegel zag hij iets zonderlings ge beuren. De kellner stond met het blad in bei zyn handen, als iemand die in trance was, naar het bundeltje brieven te staren. Dan zette hy het blad onhoorbaar neer en sloop, met telkens even steelsgewijs kyken naar den man by den schoorsteenmantel, om de tafel heen. zyn handen, die hy begeerig uitgestrekt hieid, tril den. Telkens bevochtigde hy zyn lippen met zyn tong. Anthony nam hem scherp op. Het was een slanke, lenige man met een gladgeschoren, ner veus gezicht. „Een Italiaan," concludeerde Anthonyin elk geval geen Franschman en geen Belg." Op het kritieke oogenblik keerde Anthony zich opeens om. Do kellner schrok, maar hy be- heerschte zich onmiddeliyk en deed of er met het peper-en-zout-stel iets niet in orde was. „Hoe heet je?" vroeg Anthony kortaf. „Giuseppe, meneer." „Italiaan zeker?'" „Ja, meneer." Anthony ging in het Italiaansch tegen hem voort en de man gaf hem gewoon rustig ant woord. Na een paar minuten maakte Anthony door even knikken een einde aan het gesprek, maar terwijl hij zat te eten, bleven zyn gedach ten met dit intermezzo bezig. Had hy zich vergist? Kon de belangstelling van Giuseppe in het bundeltje brieven doodge wone nieuwsgierigheid geweest zijn? Die moge lijkheid was niet uitgesloten, maar 's mans op winding en zyn geheimzinnige manier van doen maakten dien uitleg niet zeer geloofwaardig. „Verdikke," zei Anthony tegen zichzelf. ,,'t' Kan bijna niet. De heele wereld maakt toch geen jacht op dat manuscript! Ik begin me dingen te verbeelden, dat is 't 'm!" Na zyn eenzamen maaltyd begon hij dadelyk, zooals hy zichzelf beloofd had, aan de bewuste mémoires. Maar na een half uur begon het hem al te vervelen; het schrift was by na onlees baar en pikante lectuur was het niet. Aan het einde van het vierde hoofdstuk gaf hy het op. Voor zoover hy er over kon oordeelen, zou den de mémoires van graaf Stolptitch Europa niet tot het aangorden van het zwaard ver leiden. Hij streek de brieven en den omslag van het manuscript, die voor hem op tafel lagen, tot een hoopje byeen, stopte het zoo. slordigweg, ih zyn koffer en deed den koffer op slot. Dan sloot hy de deur van de kamer af, plaatste er een stoel tegen en zette als extra voorzorg een karaf vol water uit de badkamer od den stoel. Met een gevoel van trots over die uitvinding kleedde hij zich uit en stapte in bed. In een gemakkeiyk-luie houding, met het lampje naast zijn bed aan, probeerde hy het nog eens met de mémoires, maar na nog geen vyf minuten voelde hy zijn oogen dicht vallen. Hy schikte zich tevreden in het onvermydelijke, stopte het manuscript onder zyn kussen, knipte het licht uit ensliep. Een uur of vier later werd hy met een schrik wakker. Wat hem gewekt had, wist hij niet; misschien het een of ander geluid, misschien het onbewuste gevoel, dat er gevaar dreigde. Bij menschen, die een avontuurlijk leven geleid hebben, is het gevaarzintüig sterk ontwikkeld. Een oogenblik bleef hij onbeweeglijk liggen en trachtte de indrukken, die hy van buiten af kreeg, te onderzoeken. Hij hoorde een zacht, heimelijk geritsel en toen hy zyn hoofd voor zichtig iets omdraaide, zag hij tusschen z'n bed en het raam op den vloer by den koffereen donkere schaduw. Met een plotseling in actie komen van al zijn spieren sprong Anthony het bed uit en knipte het licht aan. De man, die voor den koffer geknield lag, schoot overeind. Het was Giuseppe, de Italiaansche kellner. In z'n rechterhand had hy een lang, scherp dolk mes. Met een half-onderdrukten kreet van woede sprong hij op Anthony af. Anthony week op zy uit, het mes ging langs hem heen. Het vol gende oogenblik rolden beide mannen in een strijd op leven en dood over den grond. An thony spande alle krachten in om den rechter arm van z'n tegenstander zóó vast te houden, dat hij het dolkmes niet kon gebruiken. Lang zaam boog de arm naar achteren. Maar tegelyk voelde hy de beenige vingers van den Italiaan om zyn keel. Hij begon te hygen van benauwd heid. In een opperste krachtsinspanning boog hij den arm nog meer naar achter Het mes viel kletterend op den grond. Meteen rukte de man zich door een krachtige, lenige beweging uit den greep van Anthony los en krabbelde overeind. Anthony sprong met een katachtige behendigheid eveneens op en schoot om een tafel heen om den man den pas af te snyden. Te laat bemerkte hy zijn vergissing. De stoel en de karaf water stonden nog, zooals hy ze had neergezet. Giuseppe was door de openslaande deuren naar binnen gekomen en langs dienzelfden weg probeerde hy nu weer te ontsnappen. In de paar kostbare oogenblikken, die Anthony, door naar de deur te loopen, verloren liet gaan, schoot hy het balkon op, klom op de balustrade en sprong over naar het volgende balkon. Anthony begreep onmiddeliyk, dat een poging den man te achtervolgen op niets zou uit- loopen. De man kende den weg, dat was te zien aan het gemak, waarmee hy van balkon naar balkon sprong. Het eenige resultaat zou zyn, dat Anthony zichzelf en zyn zending voor het voet licht bracht. Hij ging terug naar het bed, stak zijn hand onder het kussen en haalde de mémoires te yoorschyn. Gelukkig dat hy ze daar gelegd had, Als ze in den koffer opgeborgen geweest waren, zouden ze nu allicht verdwenen zyn. Hy ging naar den koffer en lichtte het pakpapier van het manuscript op, om de brieven uit te nemen. HOOFDSTUK VI CHANTAGE Om precies vyf minuten vóór vieren ging Virginia Revel, voor ééns in haar leven op tyd, dank zy een groote nieuwsgierigheid, de stoep van haar huls in Pont Street op. Ze sloot de deur met haar huissleutel open, ging naar bin nen en.... zag Chilvers, die, in stramme hou ding op de mat, haar stond op te wachten. „Er is eeniemand om u.te spreken, me vrouw! Ik heb hem maar binnen gelaten." Door haar concentratie op andere dingen, lette ze niet op de eigenaardige manier, waarop haar butler die simpele aankondiging onder woorden bracht. „O, Mr. Lomax! Waar heb je hem gelaten, Chilvers? In de zitkamer?" „Nee, mevrouw, Mr. Lomax niet!" Chilvers sprak op teleurgesteld-verwytenden toon. ,,'t Is een man, ik wou hem eerst niet binnenlaten, maar hy zei, dat hy een boodschap, een ge wichtige boodschap voor u had. Daarom, omdat ik dacht, dat u hem wel zou willen spreken, heb ik hem maar in de.... de bibliotheek gelaten." Virginia bleef staan en dacht na. Ze was nu al een paar jaar weduwe en door verscheldenen van haar kennissen werd haar tegenzin over haar man te praten toegeschreven aan het feit, dat zich onder haar nonchalante vrooiykheid een groot verdriet verborg. Anderen, degenen onder haar vriendinnen, die haar beter kenden, namen haar zwygen anders op. Voor hen was het een bewys, dat Virginia nooit „echt" van Tim Revel gehouden had en dat ze het onwaardig vond, een sentiment te huichelen, dat ze niet bezat. „Ik moet u nog zeggen, mevrouw," ging Chilvers voort, „datteeh,.., die man er eentje uit het buitenland is." Virginia's belangstelling nam toe.... Ze had met haar man, die in diplomatieken dienst ge weest was, veel gereisd, onder andere waren ze in Herzo-Slowakye geweest, een paar maanden voor den sensationeelen moord op den koning en de koningin. De man, die op haar zat te wach ten, kon wel een Herzo-Slowaak zyn: een vroegere bediende die aan lager wal was ge- raakt. „Goed, dat je hem hebt laten wachten, Chil vers," zei ze met een goedkeurend knikje. „Waar zei je, dat Je hem gelaten hadt? In de biblio theek, niet?" Ze liep licht en vlug door de hal en deed de deur van de kamer naast de eetkamer open. In een stoel naast den haard zat een man. Bij haar binnenkomen stond hy langzaam op en keek haar aan. Virginia had een uitstekend geheugen voor gezichten en ze wist van het eerste oogenblik af, dat ze den man nooit eer der gezien had. Hy was lang en donker; door zijn mager lenig lichaam en zyn olyfkleurig ge zicht was hij op en top de Zuiderling. Maar hy had niet het Slavische type; hy kon een Italiaan of Spanjaard zyn.... (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2