Johnny Braspenninx wint op het circuit van Zandvoort Twee titels voor Nederland Carlos Finlay M. JANSEN EERSTE DER AMATEURS AMERIKA DOMINEERDE TE WIMBLEDON ZONDAG 9 JULI 1939 VOOR SLECHTS f 2.25 WIELRENNEN ATHLETIEK De Bruyn A.A.A.-kampioen kogel stoot en, Brasser op de 120 yards horden Osendarp verrekt een spier Wooderson wint de mijl De Bruyn 2e in het discus werpen TAFELTENNIS NEDERLANDSCHE DEELNAME TE LUXEMBURG Een Schulte, die weer uitstekend reed, werd gedwongen den strijd te staken Geringe belangstelling Zes dapperen aan den kop Prachtig werk van Schulte De beslissing Tegenslag van P. v. d. Heyden TOUR DE FRANCE De Zwitser Knecht kan niet starten Werner Jaisli vervangt hem TENrflS Alice Marble en Bobby Riggs be halen ieder drie kampioenstitels Het tournooi ten einde De exhibitiewedstrijden te Noordwijk MOTORSPORT DE NATIONALE WEGRACES TE ZANDVOORT Verbeteringen in het traject Competitie K.N.Z.B. Jaarvergadering van den A.N.W.B. ,Er moet nog veel gedaan worden" Conflict om een film-cautie 2 BELANGWEKKENDE BOEKEN Bioscoopbond veroordeeld BOERDERIJEN OP NIEUW- ONTGONNEN GROND Groot aantal gegadigden voor 24 bedrijven DE NOORDZEE OP! UIT DE STAATSCOURANT P.T.T.-diefl'1 V oogdijr0^ Brasser Twee titels heeft Nederland te Londen kunnen veroveren, n.l. door Brasser op de 120 yards horden en door de Bruyn op het nummer kogelstooten. Osendarp had veel kans op de 100 yards, doch in de finale ver rekte hy negen meter voor de finish een spier en moest opgeven. Ook op de 220 yards startte hy niet meer. Baumgarten was op de 220 yards het eerst weg in een hoog tempo. Tegen het einde echter raakte hij vermoeid en eindigde tenslotte als laatste. Brasser won zijn serie op de 120 yards horden gemakkeiyk. In de finale nam Lockton aanvankelijk de leiding, doch bij de tweede horde was Brasser met hem gelijk en ging met onge veer een meter voorsprong voor den Engelsch- man over de eindstreep. In den eindstrijd van het nummer 440 yards liep Baumgarten op de buitenbaan. Hij liep zeer snel, doch op het rechte stuk viel hij terug en werd door alle deelnemers gepasseerd. De mijl werd gewonnen door Wooderson in 4 min. 11,8 sec., hetgeen een nieuw Engelsch re cord beteekende. Bij den start nam de Ruyter de leiding, maar na 200 meter werd hij gepas seerd door Lansdale. Toen er ongeveer een halve mijl was afgelegd lag de Ruyter op de laatste plaats in de groep. Wooderson nam na drie kwart mijl de leiding van Lansdale over. De Ruyter zette een geduchte eindspurt in en het gelukte hem inderdaad op de tweede plaats te komen. Peil kwam echter hard opzetten, passeerde de Ruyter en even daarna zelfs Wooderson. Na een feilen strijd haalde Wooderson Peil drie meter voor de finish in en ging als eerste over de eind streep. De uitslagen luiden: Kogelslingeren eindstrijd: 1. Healion (Ierland) 49,31 meter; 2. Drake (Engeland) 46,76 meter; 3. Clarke (Ierland) 43,75 meter. (Houtzager 39,65 meter). 100 yards eerste serie: 1. Osendarp 10 sec.; 2. Masters (Engeland); tweede serie: 1. Holmes (Engeland) 10,4 sec.; 2. Liffen (Engeland); op één meter: 4. Baumgarten. Halve eindstrijd: eerste serie: 1. Osendarp 10,9 sec.; 2. Sweeney (Engeland). Finale: 1. Sweeney (Engeland) 9,9 sec.; 2. Holmes (Engeland); 3. Cumberbatch (Trinidad). 120 yards horden, eerste serie: 1. Brasser 14.9 sec. Eindstrijd: 1. Brasser 14,7 sec. 2. Lockton (Engeland); 3. Scopes (Engeland). 440 yards eindstrijd: 1. Pennington (Engeland) 48.8 sec.; 2. Pack (Engeland); 3. PaUner (Enge land). Kogelstooten eindstrijd: 1. de Bruyn 14,79 me ter; 2. Howland (Engeland) 13,75 meter; 3. Horan 13,34 meter; 4. Houtzager 13,12 meter. 1 myl: 1. Wooderson (Engeland) 4 min. 11,8 sec.; 2. Peil (Engeland) 4 min. 12 sec.; 3. Col- lyer (Engeland) 4 min. 15 sec.; 4. de Ruyter. 3 mijlen: 1. Emery (Engeland) 14 min. 8 sec.; 2. Ward (Engeland) 14 min. 8,6 sec.; 3. Reeve (Engeland) 14 min. 11,6 sec. 220 yards, eindstrijd: 1. Holmes (Engeland) 21.9 sec.; 2. Sweeney (Engeland)3. Saelens (België) Hoogspringen: 1. Newman (Engeland) 1,88 meter; 6. Spanjerdt 1.77 meter. ""Speerwerpen: 1. MacKillop (Engeland) 56.87 meter; 2. Arkinstall (Engeland) 50.63 meter; 3. Melchior (Engeland) 50 meter. In den eindstryd van het nummer discuswer pen boekte onze landgenoot de Bruyn een fraaie prestatie door met 42.40 M. de 2de plaats te be zetten, achter den Griekschen athleet Syllas, die 49.14 M. bereikte. Derde werd Nesbitt (Ierland) met een worp van 41.77 meter. Ten Bruggencate behaalde den minimum afstand van 38.12 meter niet. Zooals wij reeds meldden zal Nederland offi cieel door een team op het Internationale Ta- feltennistournooi te Luxemburg op 5 en 6 Aug. a.s. vertegenwoordigd zyn. De spelers, waaruit dit team zal bestaan zijn: C. du Buy (Amsterdam); L. Admiraal (Hilver sum) en R. Willemstein (Rotterdam) Behalve het heerenteam wordt een tweetal dames door den Ned. Tafeltennis Bond naar dit tcurnooi afgevaardigd. De dames zullen uitkomen in de wedstrijden dames-enkel- en dubbelspel; bedoelde dames 2ijn: mej. M. van Wijk en mej. D. Bakkencs (beiden Hilversum). (Van onzen redacteur) Toen wij voor de eerste maal in de gelegenheid waren kennis te maken met de nieuwe autoracebaan te Zand voort, kwam onmiddellijk bij ons de gedachte op, dat dit ruim 2 K.M. lange traject veel meer dan voor autoraces zou geschikt zijn voor een wielerwed strijd. Inderdaad heeft het Zaterdag middag verreden Criterium van Zandvoort bewezen, dat dit traject met zijn eigenaardigen „bult - nog heusch zoo gemakkelijk niet is als velen misschien hadden gedacht en zoo kon het gebeuren dat het voor de renners een allesbehalve gemakkelijke middag is geweest. De Zandvoortsche V.V.V. en de Haarlemsche rennersclub De Kampioen hebben het overigens niet bijster getroffen. De weersomstandigheden waren allesbehalve geschikt om veel publiek naar een badplaats te lokken en toen de wed strijden dan ook met die der amateurs begon nen, was er maar een schijntje publiek aan wezig. Gelukkig klaarde het nog iets op en toen omstreeks half vier de profs van meet gingen, waren er tenminste wat meer toe schouwers. Deze laatste wedstryd is in een fraaie zege Voor Johnny Braspenninx geëindigd. Vanaf het begin tot het einde heeft hij aan den kop gezeten en daar meerdere malen uitstekend werk gedaan. Trouwens er was spanning genoeg dezen middag, want reeds na vier ronden hadden een zestal renners wat leven in de brouwerij ge bracht. Dat waren Louis Motké, Braspenninx, Kuyper, Willemse, Houtzeel en Rijneveld, die al dadelijk een voorsprong van ongeveer hon derd meter namen. Een tweede groep, bestaan de uit Zwartepoorte, Bosma, Griffioen, Hop staken en Demmenie, had op haar beurt weel een voorsprong op het peleton genomen, maar daarin jaagde Schulte zoo hard, dat zij weldra werden ingeloopen. Intusschen ging het aan den kop ook vrij stevig, met als gevolg, dat Kuyper en Willemse moesten lossen. De vier overigen bleven echter constant doormalen en wisten hun voorsprong zelfs tot 41 seconden te ver- grooten. Maar toen er 10 ronden waren verrèden en Schulte naar zijn smaak lang genoeg in de wielen van het peleton had gelegen, ging hy er nog eens aan trekken, met het gevolg, dat de afstand zienderoogen ver minderde. Wel gaven de koploopers zich niet zonder meer gewonnen, maar dat was voor den Bosschenaar toch geen bezwaar om in de achttiende ronde er moesten er veertig worden verreden zijn volgelingen op de kopgroep te trekken. Hierbij behoor den o.m. ook Middelkamp, v. Amsterdam en Demmenie. Eenigen tyd ging het er nu vrij kalm aan toe. Er werden wat sprintjes verreden, die nau welijks leven in de brouwerij konden brengen en verder draaiden de renners regelmatig hun rondjes. Toen de wedstrijd meer dan de helft oud was, stapte plotseling Schulte van zijn fiets. Een onvervalschte Hollandsche steenpuist, om het beestje maar bij zijn naam te noemen, dwong hem tot opgave. De wedstryd was 30 ronden oud, toen een zestal renners zich van de kopgroep afscheid den, t.w. Middelkamp, van Amsterdam, Bras penninx, Banken, Valentijn en C. Bakker. Deze laatste kon het tempo echter niet volhouden en moest zijn plaats bij de leiders afstaan aan Demmenie. De achterblijvers waren hiermede geslagen. Zij zakten voortdurend af en lieten de beslis sing dus aan de zes kopmannen over. Even heeft het daar nog gespannen. In de voorlaatste ronde trokken Braspenninxen Middelkamp er tusschenuit en namen eenigen voorsprong. Van Amsterdam was het daar ech ter volstrekt niet mee eens en spurtte er in een hevig vaartje achteraan. Inderdaad slaagde hij erin naar voren te komen en Middelkamp er onder te krijgen. Braspenninx echter liep rus tig door en won tenslotte met behoorlijken voorsprong. De vierde plaats was voor Dem menie, die in de sprint sneller bleek dan Valen tijn en Banken. Bosma, die de laatste ronden met Motké had gereden wist zich nog van dezen los te maken, terwijl Bakker hetzelfde deed met Houtzeel, die den geheelen wedstrijd eveneens bij de leiders had vertoefd en daar voor tenslotte met een tiende plaats beloond werd. De uitslag luidt; 1 J. Braspenninx, 2 u. 13 m. 11 sec; 2 A. v. Amsterdam; 3 Th. Middelkamp; 4 J. Demmenie; 5 C. Valentijn; 6 J. Banken; 7 A. Bosma; 8 L. Motké; 9 C. Bakker; 10 L. Houtzeel; 11 J. Rijneveld; 12 Peperkamp; 13 Riethof; 14 Heyden; 15 Schippers. By de amateurs heeft P. v. d. Heyden een zeer onfortuinlijken koers gereden. Nadat aan vankelijk drie renners, w.o. onze nationale De Zwitsersche renner Hans Knecht, welke het vorige jaar te Valkenburg het wereldkam pioenschap voor amateurs won, heeft te elfder uur wegens ziekte van deelneming moeten af zien. Men wilde in zijn plaats Zimmerman op stellen, doch ook deze is onder doktershanden. Tenslotte werd de 23-jarige Werner Jaisli aan gewezen. In de ploeg van West-Frankrijk zijn Cogan en Goaswat vervangen door Tassin en Tearon, hetgeen een beduidende verzwakking beteekent. kampioen Engel, aan kop hadden geloopen, was de Haarlemmer keurig naar voren gekomen en had niet alleen de wegloopers ingehaald, maai was er zelfs in stevig tempo nog vandoor ge gaan, zijn voorsprong op een gegeven oogen- blik zelfs tot 23 seconden opvoerend. Toen begon men het in het peleton welletjes te vin den en werd daar een jacht ingezet, die na zestien ronden succes had. Veel bijzonders was er nadien niet meer te zien. De groep bleef rustig bijeen om in de sprint uit te maken wie met de bloemen zou gaan strijken. Anderhalve ronde voor het einde echter kreeg van der Heyden pech en zoo was de dappere Haarlemmer jammerlijk en onver diend uitgeschakeld. De eerste plaats was dit maal voor M. Jansen, die een flinke lengte voorbleef op Bloem en Engel. De uitslag werd: 1. M. Jansen 1 uur 26 min. 33 sec; 2 H. Bloem; 3 J. Engel; 4 H. Hoek; 5 G. Werdler; 6 M. Segaar; 7 C. de Groot; 8 C. de Best; 9 Chr. Smits; 10 P. Kors. Zaterdag zijn op het volkomen uitver kochte centrecourt van Wimbledon de laat ste wedstiijden van de internationale kam pioenschappen van Engeland gespeeld. On der de aanwezigen bevond zich wederom koningin Mary. Alice Marble zegevierde in den eindstrijd van het damesenkelspel door de Engelsche speelster kansloos te slaan. De Amerikaansche was prach tig op dreef en speelde het sterk aanvallend spel, dat haar zoo eigen is. Alice Marble va rieerde haar slagen in hoog tempo en maakte vele ballen met zuivere smashes aan het net af. Kay Stammers' forehand was uitstekend, doch zij zag geen kans om meer dan twee games in het geheel te maken. Met 62, 60 werd Alice Marble voor de eerste maal Wimbledon- kampioene 1939. In het heerendubbelspel wonnen Cooke en Riggs in vier sets van het Engelsche dubbel Hare en Wilde. Het damesdubbelspel werd gewonnen door mevr. Fabian en mej. Marble, de titelhoudsters. Zij sloegen mej. Jacobs en mej. Yorke in straight sets met 61, 60. Riggs en mej. Marble behaalden in het ge mengd dubbelspel de overwinning op Wilde en mej. Brown, waardoor zy beiden drie titels ver overden. De Amerikanen bezetten wederom alle eerste plaatsen van het tournooi. De uitslagen luiden: Damesenkelspel, eindstrijd: Alice Marble (V.S.) sloeg Kay Stammers (Engeland) 6-^2, 6—0. Damesdubbelspel, eindstrijd: Mevr. S. Fabyan en mej. A. Marble (V.S.) sloegen mej. H. Jacobs (V.S.) en mej. Yorke (Engeland) 61, 60. Heerendubbelspel, eindstrijd: Cooke en Riggs (V.S.) sloegen Hare en Wilde (Engeland) 6—3, 3—6, 6—3, 9—7. Gemengd dubbelspel, eindstryd: Riggs en mej. Marble (V.S.) sloegen Wilde en mej. N. Brown (Engeland) 97, 61. Voor de traditioneele exhibitions welke heden te Noordwijk worden gespeeld, heeft het bestuur van den N.L.T.B. het volgende programma op gesteld: Ieder, die de politieke gebeurtenissen volgt, weet wel, hoe moeilijk, of althans hoe zeldzaam het is een nauwkeurige en onpartijdige uiteen zetting te lezen van de geschiedenis der laat ste jaren; en zoo is het ook in de geschiede nis der geneeskunde. Hoe lang heeft het geduurd, voordat de Ontdekking van Dr. Finlay gewaardeerd en erkend werd? Maar laat ik eerst zeggen, wat zijn verdienste dan geweest is. Hij heeft reeds in 1881 met voldoende argumenten verkondigd, dat de gele koorts door muggen werd overge bracht. Daardoor was het mogelijk deze zeer gevaarlijke ziekte te bestrijden in de landen, waar zij voorkwam, dat is aan de kusten van Midden- en Zuid-Amerika en West-Afrika en daardoor is het b.v. ook mogelijk geworden het Kanaal van Panama te bouwen in een streek, die vóór dien door de gele koorts onbe woonbaar was. Het was in 1881, dat Finlay met zijn theorie voor den dag kwam en dat was een vroege datum; want het was de eerste maal, dat er openlijk gesproken werd over de overbrenging van besmettelijke ziekte door insecten. Achteraf bekeken was hij natuurlijk in 't ge heel niet de eerste, want in 1577 opperde Mer- curialis reeds het denkbeeld, dat de toenmaals heerschende pest door vliegen verbreid werd; in 1848 publiceerde de N.-Amerikaansche dok ter Josiah Nott een artikel, waarin hij het vermoeden uitte, dat de gele koorts door insec ten werd overgebracht; maar hij wist niet te zeggen door welke. In 1853 verkondigde Daniel Beauperthuy, dat de gele koorts en andere koortsen werden overgebracht door muggen, maar daar men in dien tijd geen besmetting door levende wezens (bacteriën, enz.) kenden, vermoedde hij, dat de besmetting teweeg gebracht werd door af valproducten. Dus de besmetting ging niet uit van den zieken mensch, althans volgens hem niet; maar thans weten wij, dat de be smettende zelfstandigheid door de mug uit een zieken mensch met het bloed wordt opge zogen en bij een ander mensch met den beet ingebracht. Een ontdekking, die tot werkelijk succes leidde, was die van Patrick Manson; deze groote tropenarts vond in 1878, dat de ele phantiasis zoo genoemd omdat de beenen van den lijder een weinig op olifantspooten gaan gelijken door een zeer bepaald soort muggen werd overgebracht; en dat was Juist, maar hij meende tevens, dat deze muggen het water besmetten en dat het water den mensch besmette en dat was onjuist. Boven dien was zijn ontdekking, die hij in 1878 deed, in 1881 in wetenschappelijke kringen, en al thans in Amerika, weinig of niet bekend. Zoodoende is dus de eer aan Carlos Finlay van Cuba, die het eerst een duidelijke en be wijsbare theorie gaf van de overbrenging van een ziekte de gele koorts door muskieten, en wel van den eenen mensch rechtstreeks op den anderen mensch. Hij had dit goed uiteen gezet en bewezen, hij had ook menschenproe- ven genomen, maar daar hij een zeer edel en humaan man was, zorgde hij er vóór, dat de proefpersonen slechts lichte aanvallen kregen. De latere proefnemers waren niet zoo humaan; en zij hebben inderdaad meerdere slachtoffers gemaakt, zij het dan natuurlijk niet met opzet. Carlos Finlay werd niet ge loofd. De idee was te nieuw, te onverwacht; zoo is het overal elders en ook vaak wat eigenlijk niet zoo zijn mocht in de weten schappelijke wereld. In 1898 brak de Spaansch-Amerikaansche oorlog uit en spoedig was Cuba onafhankelijk, of althans zoo moest het heeten. Finlay zelf juicht dat zeer toe en was bij het uitbreken van den oorlog naar Amerika gegaan en kwam terug met de Amerikaansche troepen. Spoedig togen de Amerikanen aan het werk, tezamen met Cubanen, om den sanitairen toestand te verbeteren en in het bijzonder de gele koorts te bestrijden, die vergeet dat niet de inboorlingen spaart, maar zeer ge vaarlijk is voor nieuw-aangekomenen. De eerste commissie deed niet veel belangrijk werk en is dan ook in 't vergeetboek geraakt. De tweede commissie, van 1900, onder voorzit terschap van den Amerikaan Reed, is beroemd geworden. Het leerboek van gezondheidsleer van wijlen Prof. Saltet behelst het volgende (uitgave 1913): „Carlos Finlay was de eerste, die reeds in 1881 proeven nam, waaruit hij het bewijs putte, dat een mug de ziekte over- braéht; hij werd niet geloofd en zijn ontdek king ook weinig bekend.... Door Ross' ma laria-onderzoek opgewekt, nam in Juni 1900 en later een Amerikaansche commissie, be staande uit de officieren van gezondheid W. Reed, J. Carroll, A. Agramonte en J. W. La- zear, de noodige proeven.... waardoor de Aetiologie (oorzaak) dezer ziekte werd vastge steld." Men zou dus zeggen, dat de commissie Finlay niet kende. Het tegendeel was het ge val. De commissie had een conferentie met Finlay; deze gaf haar de gegevens, de muggen, en de eieren der muggen, de wijze, waarop men de proei moest nemen en de wijze, waarop een ernstige, doodelijke besmetting was te vermij den. De commissie deed dus niets anders dan het werk van Finlay controleeren. Maar Prof. Saltet, die een bijzonder eerlijk en hoogstaand man was, had blijkbaar alleen het verslag van de commissie gelezen en deze commissie had de eer een weinig naar zich toegehaald. In het beroemde werk over tropenziekten van Patrick Manson (uitgave 1925) leest men: „De overbrenging van gele koorts door een muskiet was voorzien door Finlay in 1891. Een groote vooruitgang in onze kennis van deze ziekte werd gedaan in 1901 door het schitteren de werk van Reed, Carroll en Agramonte. Zij beweren, dat de overbrenging van deze ziekte plaats greep door den beet van de muskiet, enz." Ik zou nu byna lust hebben om in den preek toon te va-vallen en te zeggen: Maakt u niet boos wanneer gij niet naar verdiensten ge waardeerd wordt, want dat is ook het lot der „grooten". Manson verkleint de verdienste van Finlay op heel sterke wijze en Manson was een eerste autoriteit op het gebied der tro penziekten en heeft belangrijke ontdekkingen gedaan. Genoeg hierover. Bij het eeuwfeest van de geboorte van Finlay in 1933 is wel gebleken, hoe hij thans in zijn ware wetenschappelijke originaliteit gezien werd. Zooals steeds, had de ontdekking ook geweldige economische ge volgen. Over den bouw van het Panama-ka naal heb ik reeds gesproken. Finlay's volge ling, Dr. Gorgas, heeft het geheele terrein gesaneerd en er voor gezorgd, dat de werklie den in 't leven bleven. Ook Cuba zelf werd weer goed bewoonbaar; en dit alles dank zij de sanitaire maatregelen, die de Amerikanen vóórdien hadden aangewend, zonden resultaat gebleven waren. Deze sanitatie werd natuurlijk in verschillende andere streken nagevolgd, zoo dat de gele koorts thans heel veel van haar verschrikkingen verloren heeft. Finlay heeft twintig jaar moeten doorzetten en propageeren en wachten, maar ten slotte is dan toch de juistheid van zyn theorie erkend; en hij heeft nog verschillende jaren met voldoening op zijn werk mogen terugzien. Hij is er evenwel niet rijk bij geworden en leefde in zijn laatste jaren van een pensioen van den Staat. Maar dit zal hem weinig gescheeld hebben, want hij was een edel man, met groot Godsvertrouwen en leefde in een gelukkig gezin. Dr. TH. H. SCHLICHTING Vanaf 2 uur: Smith (Amerika) tegen Kukul- jevic (Zuid-Slavië), gevolgd door Mc. Neill (Amerika) tegen Von Cramm (Duitschland). Daarna het gemengd dubbelspel: mej. Whelicr en Smith tegen mej. Rollin Couquerque en Ku- kuljevic, gevolgd door het heerendubbelspel van Smith en Mc. Neil; tegen Von Cramm en Van Swol. Zoo neemt toch een onzer spelers aan den wedstrijd deel. De K.N.M.V. organiseert Zaterdag 5 Augus tus, op het reeds bekende circuit van Zandvoort, nationale races voor motorrijders. Deze week vonden besprekingen plaats met de Zandvoortsche autoriteiten. De K.N.M.V.-sport- commissie, die daar groote bereidwillighed tot medewerking ontmoette, wist gedaan te krijgen, dat het circuit, dat tijdens de automobielraces niet geheel had voldaan, eenigszins gewijzigd zal worden. Niet minder dan zes scherpe bochten zullen worden afgerond, waaronder de beruchte bocht bij den „radiotoren", die meer dan 5 meter wordt ingenomen. Deze afrondingen zullen, even als de weg zelf, in asfaltbeton worden uitge voerd. Het resultaat zal zijn, dat de K.N.M.V. op 5 Augustus de beschikking zal hebben over een weliswaar klein, doch zeldzaam vlot circuit, dat zijn weerga niet kent. De groote tribune zal, evenals bij de wieler wedstrijden, zijn opgesteld. Verder wordt het geheele circuit, vanaf het Grand Hotel aan de Boulevard tot beneden toe bij het sportterrein voor staanplaatsen ingericht. Ten aanzien van de indeeling der rijders is besloten een geheel ander systeem te volgen dan her tot nu toe gebruikelijk was. De rijders wor den ingedeeld in seniores en juniores en kunnen in het algemeen hun klasse zelf kiezen. De uitslagen van de waterpolowedstrijden, welke voor de eerste klasse competitie van den KNZB zijn gespeeld, luiden: HZ en PZ IMaas 8—3, UZC—ADZ 0—4 (dames). In de Concertzaal te Maastricht hield de A.N.W.B. Zaterdagmiddag zyn jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. P. J. Bloemers, open de deze bijeenkomst met woorden van dank aan den burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, voor hetgeen deze heeft gedaan om de excursie door Zuid-Limburg met zooveel succes te doen verloopen. Spr. deed eenige grepen uit hetgeen de A.N.W.B. in den laatsten tijd heeft verricht. De grenskiosken blijken een succes te zijn; aan nieuwe plannen wordt met ijver gewerkt; de in ternationale wandelweg Den BoschLuxemburg, later door de Vogezen en verder door te trekken tot Zwitserland, wordt Woensdag 19 Juli ge opend. Spr. juichte de maatregelen van de spoorweg directie tot bevordering van het toerisme toe. Nieuwe autowegen en bruggen zijn tot stand ge komen. mede dank zij de bemoeiingen van den A.N.W.B. Nog te weinig ziet de overheid in van hoe groot belang de verbetering van ons wegennet is. Onbegrijpelijk is het, dat voor de 4 millioen wiel rijders zoo weinig afzonderlijke rijwielpaden door de Overheid worden aangelegd. De brug in Dordrecht is voor wielrijders volkomen onvol doende, evenals de toestand op den autoweg langs Vianen en op den weg ArnhemNijmegen. Het percentage der verkeersongevallen op we gen zonder rijwielpaden ligt 32 pCt. hooger dan op wegen, die daarvan wel zijn voorzien. Het rapport van de commissie-de Vries heeft zonneklaar aangetoond wat de A.N.W.B. reeds lang heeft betoogd, n.l. dat het motorwegverkeer veel meer betaalt dan noodig is voor de instand houding en verbetering van het wegennet; in ieder geval dient de door den vorigen minister van Financiën aanhangig gemaakte afschaffing van de personeele belasting voor personenauto's tot stand te komen. Spr. juichte de voornemens van de regeering toe om een aantal druk bereden wegen van rijks wege te verlichten. Tegen beschonken autorijders dienen krachtiger maatregelen dan tot nu toe te worden genomen. Bij de bespreking van het reeds gepubliceerde jaarverslag bepleitte de heer van Dissel, oud directeur van het Staatsboschbeheer, instand houding van de Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen, waarvan een gedeelte met drooglegging is bedreigd. De voorzitter verzekerde, dat deze zaak de volle aandacht heeft van het bondsbestuur. Aan 18 bondsleden met een halve eeuw lid maatschap zal de herinneringsplaquette van den A.N.W.B. worden toegezonden. Voorts ontving de heer C. A. Bode, uit Breda, ter vergadering uit de handen van den voorzit ter, met hartelijke woorden van gelukwensch, de plaquette wegens 25-jarige vervulling van de taak van consul van den A.N.W.B. Nadat eenige huishoudelijke aangelegenheden (reglementswijziging e.d.) waren afgedaan, hield de heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, directeur van den A.N.W.B., een causerie over het kampeeren, waarvan hij de vele voordeelen schetste en waarvoor de A.N.W.B. de zorg op zich heeft genomen, terwijl spr. in het bijzonder met de leiding van dezen nieuwen tak van dienst is belast. Des avonds werd in de Redoutezaal een ge meenschappelijke maaltijd gehouden. n^mT VOOR DE LEZERS VAN DIT BLAD 1. HET HUWELIJK, (pl.m. 200 pag.), ingeleid door Dr. A. W. Ausems (vrouwenarts), geeft op voortreffelijke wijze alle gewenschte inlichtingen voor gehuwden en verloofden en bevat niet minder allerlei wenken en raad gevingen, waaruit volwassenen groot nut kunnen hebben 2. HET BOEK VOOR JONGE MOEDERS (pl.m. 200 pag), door G. A. Ootmar, kinderarts, bevat practisch alles, wat jonge vrouwen en moeders in haar eigen belang en dat van haar kinderen dienen te weten. Beide boeken, die tezamen kostten fr nr kunnen onze lezers thans O.ZOfranco huis bekomen indien zij dezen bon inzenden met bijsluiting van het bedrag in postzegels; bij bestelling per postwissel of giro geen bon inzenden, doch op het strookje vermelden „Lezer Ver. Kath. Pers". Ook is elk boek afzonderlijk verkrijgbaar a f 1.25. Men adresseere de bestelling aan N.V. Boek- en Kunsthandel H. Nelis- sen, Prinsengracht 627, Amsterdam, Giro 60092. Onlangs heeft de Amsterdamsche Rechtbank een conflict moeten beslechten tusschen den Nederlandschen Bioscoopbond en een Fransche firma, welke laatste een paar jaar geleden een cautie had gestort in den vorm van een effect ter waarde van f 1000.zulks ingevolge bet reglement van den Bioscoopbond, waarvan de Nederlandsche vertegenwoordiger der Fransen® firma lid was. Het gebruik is, dat de leden van den bond oi) het verlaten der organisatie hun gestorte cau®e terugkrijgen. Het spreekt dus van zelf, dat ooK de Fransche firma haar effect van duizend g®'* den terug vroeg, toen haar vertegenwoordiger den Bioscoopbond verliet. De Bioscoopbond ech ter weigerde, ondanks aanmaningen, terugg®ve van het effect en verklaarde dit te hebben over geschreven op naam van een andere Fransche firma, voor wie bovengenoemde Nederlandsche vertegenwoordiger eveneens was opgetreden. De oneenigheid, welke hieruit ontstond, leidde tot een procedure, waarin Mr. A. de Leeuw de Fransche firma en Mr. Ch. Karsten den Bios coopbond vertegenwoordigde. De advocaat van de Fransche firma had slechts één getuige tot zijn beschikking, n.l. de® procuratiehouder van den vertegenwoordiger d®* Fransche filmonderneming, hierboven bedoeld waardoor het moeilijk werd te bewijzen, dat "e directeur van den Bioscoopbond bij conferentie die volgens de klaagster in 1935 zou hebbe® plaats gehad nadrukkelijk gewaarschuwd z®u zijn, dat het effect in kwestie eigendom van dc Fransche firma was. Behalve de verklaring van dezen getuige koh Mr. de Leeuw echter een schriftelijke bevestigih® overleggen van bedoelde conferentie, uit welk® bevestiging -bleek, dat de directeur van den bo®" inderdaad gewaarschuwd was, ook al herinner"6 hij zich zulks niet meer. Een en ander was voor de Rechtbank V°J' doende aanleiding om vast te stellen, dat Bioscoopbond fout was. Mr. Karsten had nog getracht de meening ingang te doen vinden, ®'s zou zijn cliënt te goeder trouw hebben geha®' deld, doch de Rechtbank oordeelde, dat de Bi"s' bond het effect terug moest geven en de kost®® van het geding te betalen had, terwyl zij getuigenverklaring van den directeur van de® Bioscoopbond als onaannemelijk qualificeerde- Onder de vele geschillen, welke het Officieele orgaan van den Bioscoopbond in zijn laats®5 nummer behandelt, hebben wij omtrent &eW zaak niets aangetroffen. Volgens opgave van den rentmeester Staatsdomeinen te Zwolle hebben zich voor de( de* U thans door den Staat in pacht uit te geven boerderijen, waarvan 5 zullen worden gebo®w'^ in de provincie Friesland, 12 in de provi11^,, Groningen en 7 in het land van Vollenhove, na® Giethoorn (provincie Overijsel) in totaal 2 gegadigden aangemeld. Van deze personen wonen 241 in de vier 1,00 delijke provinciën, n.l. 51 in Friesland, 1°4 ,j Groningen, 44 in Drenthe, 42 in Overysel ®n in de overige provinciën. Naar deze gegadigden zal thans een uitge®re onderzoek worden ingesteld. In verband met het relatief groot aantal flectanten zal dit onderzoek geruimen tijd v - deren en zal de toewijzing, naar verwacht worden, eerst in den loop van de maand S V tember kunnen geschieden. Vacantieplannen beraamt een ieder, die de gelukkige omstandigheid verkeert, dat zich voor enkele etmalen uit zijn werk-van-®® dag kan vrijmaken. Het resultaat van vele °v wegingen is echter meestal afhankelijk van contanten, waarover men de beschikking ®e en dan, ja dan blijkt er wel eens het een ander veranderd te zijn. Groote tochten kunnen betrekkelijk weinig vacantie -gangers maken en dus is ®5, meerendeel hunner aangewezen op dagtocht! Die zijn er dan ook in bonte verscheiden® ,e en de opsomming hiervan zou een formida® lijst te voorschijn brengen. m Slechts op één hiervan willen we thans - aandacht vestigen, n.l. op de Noordzee-toc® van de reederij Koppe te Amsterdam. Met de voor dit doel uitstekend gesc® „R. van Hasselt" w'orden dagelijks, behalve Zaterdag, tochtjes gemaakt, die interessant l-^c niet alleen om de vaart van circa 2 uur °P Noordzee, waarvan een aparte bekoring maar ook, omdat het gaat via het verb®6 li#' Noordzeekanaal met zijn intens verkeer alle mogelijke vaartuigen en de imposante si werken te IJmuiden. ujj We vertrouwen, dat deze excursies, waar reederij, Ned. Spoorwegen en V.V.V. Se. trjp samenwerken, een gewaardeerde vacantie- zullen blijken te zijn. JlOjlS' Met ingang van 1 Juli zijn in vasten m benoemd tot adjunct-commies bij het jji« bestuur der posterijen, telegrafie en teiel D. H. Luitwieler en J. G. C. Burgers, üe'g' thans werkzaam op arbeidsovereenkomst bij noemd hoofdbestuur. Met ingang van 1 Juli is bij het hoofdbes® j 'er posterijen, telegrafie en telefonie be®o s ->t hoofdcommies P. J. Boodt (o.v.), 4 „mmies bij voornoemd hoofdbestuur. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot c mies bij den radiodienst G. J. van Dam, adjunct-commies bij genoemden dienst. Met ingang van 16 September is aanfo0ji' commies bij den post-, telegraaf- en teief dienst G. A. Doorlag, aangewezen als direc van het post-, telegraaf- en telefoonkantoo^f, Zuidhoorn, op zijn verzoek eervol ontslag leend. tfp Met ingang van 1 September is aan commies bij den post-, telegraaf- en telex dienst P. C. Hooijkaas, aangewezen als ®e L,!)' der van het bijpost-, telegraaf- en telefoon®^ toor té Amsterdam—Haarlemmerdijk, op verzoek eervol ontslag verleend. 1 Met ingang van 1 Augustus respectieve®.) September zijn benoemd tot hoofdcommies j, posterijen, telegrafie en telefonie J. Zoet e E. Greveling, beiden thans commies bij post-, telegraaf- en telefoondienst. Aan mr. G. Snoeck Henkemans is op zU®^» zoek met ingang van 1 Augustus eervol oh verleend als lid, tevens voorzitter van .j,g Voogdijraad te Dordrecht, onder dankbetu - voor de als zoodanig bewezen diensten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6