mm* Hoe ik een studio huurde Kinderkleeding arlene'i fMAATGORSETTEN DE TABLETTEN „AMAIGRITOL" ELIZABETH TURNER'S PRODUCTEN Gerechten voor Vrijdag L REESINK „TOSA L ZONDAG 9 JULI 1939 KLEINE WERKJES IN DEN TUIN ZONDER EENIG RISICO HULSHOF Engesir. 14 - Deventer van Dr. Schmidt doen geleidelijk en zonder gevaar of eeiregel vermageren - Vele getuigschriften Eieren met kaas (4 personen) Omelette a la Savoyarde (4 p.) Oeufs a la Suisse (4 personen) Wed. J. vai* Nuenen Zit* ZEERST Uitzeilen Linnenkast- aanvulling VOOR ALLE SANITAIR verwijder! voor aliijd op GEZICHT en LICHAAM, waarbij weder aangroeien uitgesloten. WAARBORG: GEEN BAAT UW GELD TERUG VRAAGT GRATIS BROCHURE AAN HOORNBRUGLAAN 29 K, RIJSWIJK Z.-H. Eén Hollandsche in Chicago vertelt VOOR STRAND EN WATERSPORT KAAS GEEFT EEN PITTIGEN SMAAK Wij ting filets met spinazie en kaassaus (4 personen) eerste liefde GRATIS PATWWW Korenblauw en klaprozenrood zijn de kleuren van dit zomersch geheel, dat wat landelijk aandoet en dat geknipt is voor vacantiedagen, die we buiten doorbren gen. De knoopjes zijn in de kleur van de zijden shawl, die om het hoofd geslagen is, geheel op dezelfde manier, waarop we den afgeloopen winter onze wollen das sen tot mutsen maakten, namelijk door het dubbelgeslagen gedeelte een eindje samen te naaien. Als we voor de shawl zijden marocain in de gewenschte lengte en breedte laten uitslaan of smal omzoomen, kunnen we deze lang niet onflat teuze hoofdbedekking precies in de bloemenkleur van het jasje nemen Wie z'n tuin, al is het nog zoo'n klein lapje grond, netjes wil houden, zoodat hij den gan- schen zomer een oogenlust is, moet er niet te gen opzi'en, er voortdurend mee bezig te zijn zonder eigenlijk ooit het gevoel te hebben er heelemaal kant en klaar mee te zijn. Er zijn zoo'n massa kleine karweitjes, die we niet aan den man hoeven over te laten, die ook door vrouwenhanden best gedaan kunnen worden. Voor de meesten van ons, die gedoemd zijn, den heelen dag binnen te werken, is het een verpoozing, zoo'n uurtje in de buitenlucht bezig te zijn tusschen de planten en de aarde, en den frisschen wind te voelen om je hoofd. Wie bang is om haar nagels en handen te be derven, trekke een paar oude handschoenen aan; stevige, practische tuin-handschoenen zijn voor een tuinierster onmisbaar. Allereerst is er het wieden. Het gezaaide goed en het nieuw-geplante is in de hoogte gescho ten, maar.het onkruid heeft ook niet stil gestaan. Dat moet uitgetrokken worden. Het lastige, overal tusschenklittende muur; het kop pige gras en het altijd weer uit den grona schietende herderstaschje, in sommige streken lepeltjesdief genoemd, en de windekelk, die zich met zijn lange slierten overal tusschen- dringt, het tiert allemaal even welig. We trekken de onkruidplantjes voorzichtig, met wortel en al uit, zonder de omstaande plan ten daarbij te beschadigen. Opgewerkten grond drukken we met de hand weer vast aan. Het gemakkelijkst is het om een mand bij de hand te hebben, waar we het „vuil" in kunnen wer pen. Schoffelen komt alleen in aanmerking voor de paadjes, maar niet tusschen zaadgoed. Staan de zaaiplantjes te dicht op elkaar, dan moeten ze verspeend worden, waarbij we moe ten opletten, bij zaaisel, dat ook %iubbelbloemige planten of kleur-variaties geeft, niet enkel de grootste of de best ontwikkelde plantjes uit te pikken en de kleinere, zwakke, weg te doen. Deze laatste geven dikwijls juist de fraaist ge kleurde bloemen. Verspenen is een consciëntieus werkje, waar bij. voorzichtig, met een houtje, uitgewipte plantjes hoe droger eri losser de grond, hoe minder de worteltjes te lijden hebben op een leeg perk, op behoorlijke afstanden uitgezet worden. Voor ieder plantje wordt een gaatje gemaakt, zoo diep, dat de wortels er rechtstan dig in passen; dan wordt het met water ge vuld en aangedrukt met aarde. Nooit moet er in de zon verspeend worden. Het beste tijdstip is des avonds als het koel is en er voor direct uitdrogen geen gevaar be staat. De eerstvolgende dagen beschermt men tegen te felle warmte, door over ieder plantje een bloempot te zetten (op een kleine verhoo ging, een steen of een houtje, zoodat er vol doende luchttoevoer is). Weten we, dat een van onze meest populaire zaaibloemen, de papaver, een van de weinige is, die zich niet laat verplanten! A. De Convulvulus of Windekelk met haar geplooide rose kelkjes, die zich overal tusschendringt Wij leveren fr. door heel Nederl. een prima maatcorset voor 8.50 Wij betalen U den vollen prijs terug, indien een door ons ge leverd corset U niet zou bevallen, 'n Huls-hol-corset maakt U slank Vraagt maatkaarfen en uitgebreide offert» Alle Apotheken en Drogisten 4 gefileerde wijtings, 11/2 k.g. spinazie, 3/4 kg. aardappelen, ongeveer 3/4 liter melk, 50 gr geraspte kaas, 3 afgestreken eetlepels bloem, iOO gr. boter, 1 theelepel maggi aroma. Kook de spinazie op de bekende wijze gaar. laat ze uitlekken, maal of hak ze fijn. warm ze even op en vermeng ze met anderhalveti afgestreken eetlepel boter. Zet, tegelijk met de groente, in een tweede pan de aardappelen op, laat ze gaar worden en vorm er dan met on geveer 3 1/2 d.L. melk en weer anderhalven le pel van de boter een gladde purée van. Smoor de vischfilets gaar in een bodempje water met wat zout en 1 afgestreken eetlepel boter. Roer voor de kaassaus op een zacht vuur de nog overgehouden boter met de bloem tot een ge lijk papje, voeg er geleidelijk de rest van de melk bij, laat de saus even doorkoken en maak ze dan af met de geraspte kaas, de maggi aro ma en naar smaak wat zout en peper. Leg op den bodem van een vuurvasten scho tel de vischfilets, bedek ze met de spinazie, spreid daarover de aardappelpurée uit en ein delijk de kaassaus. Laat den schotel in een heeten oven goudbruin kleuren. 6 eieren, 30 gr. boter, 50 gr. belegen of oude kaas, 1 middelmatig groote ui. Hak den schoongemaakten ui fijn en laat hem met de boter lichtbruin worden in een on- diepen vuurvasten schotel. Strooi er de helft van de geraspte kaas over, breek één voor éen de eieren en laat ze voorzichtig in den schotel vallen, zonder de dooiers te beschadigen. Strooi over de eieren de rest van de geraspte kaas en zet den schotel in een warmen oven, tot het wit van de eieren gestold is. 4 eieren, wat peper en zout, 2 groote rauwe aardappelen, 50 gr. boter, 100 gr. belegen oude kaas, 2 eetlepels melk of room. Snijd de aardappelen in dobbelsteentjes, droog ze tusschen een schoonen doek en bak ze in de koekenpan met de boter lichtbruin en gaar in ongeveer vijftien minuten. Klop de eieren met wat peper en zout, roer er den room of de melk door en de geraspte kaas; giet het mengsel in de pan over de aardappelen en bak op een zacht vuur de ommelet aan weerskanten goudbruin. 4 eieren, 50 gr. boter, 75 gr. belegen of oude kaas, 2 eetlepels dikke room, wat peper en zout. Laat de boter smelten in een ondiepen vuur vasten schotel, leg er de in plakjes gesneden kaas in, zóó, dat de bodem geheel bedekt is- Breek één voor één de eieren en laat ze voor zichtig zonder de dooiers te beschadigen in den schotel vallen; strooi er wat peper en zout over en begiet dan alles met den room- Strooi over den room nog wat geraspte kaas (een klein gedeelte, dat van de overige kaas is teruggehouden); zet den schotel in een heeten oven, tot het wit van de eieren gestold is in ongeveer tien minuten. LINNENFABBIh» Jost Meerveldlioven Tel K 4995 200 ZUTPHEN - ROTTERDAM (Leuvehaven 127) AMSTERDAM BREI MET NEVEDA-WOL Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij Heerengracht 483, A'dam (C.) M.H., TJ gelieve mij op te ge ven, waar ik Neveda Wol en Gratis Neveda Breipatronen in mijn woonpl. kan verkrijgen Naam AdresWoonplaats Prijs f 1.75 Ik heb acht leerlingen, die zich in de edele kunst van de rhythmiek willen bekwamen, dus nu moet ik voor een studio zorgen. Op een mooien morgen ga ik er op uit met een lijstje van de verschillende gebouwen, waar studio's te huren zijn. Alle liggen down-town, in de be nedenstad dus. „Och", zegt Mary tegen me: „Als je toch in de stad bent, koop dan meteen een en ander bij Hillemans: brood, boter, een kan soep, een groote kan fruitjuice en zoek ook een lekkere koffie-cake uit." „All right", zeg ik gedwee. ..O ja", gaat ze door: „en dan kun je ook die vijftien knotten wol bij Woolworth koopen, waar Charlotte om vroeg." Twee karbiezen, denk ik, o dear, o dear. Ik ga de trap af, maar ze roept me terug. „Dear, dear (lieve), ga alsjeblieft ook even voor me naar Marshall Fields, wil je, en haai mijn bontjas, die ik daar heb laten opbergen, want als ik op reis ga, heb ik die zeker noo- dig." „Ik heb geen tijd voor al die dingen", zeg ik, maar Mary heeft nu eenmaal een Maryaan- schen invloed: „Natuurlijk heb je er tijd voor, en ik heb de jas noodig en het brood en de soep en de boter ook." „En mijn studio?" zeg ik bescheiden. „Nou ja, ook wel." Ik ga de trap af, ik ga het huis uit, ik loop langs Michigan Boulevard, ik sla rechts af Washingtonstreet in en ik daal de trap af naar de Hillman hel. Ik laad mijn karbies vol, ter wijl dikke negerinnen tegen me aanbotsen, om dat hun rollende oogen alleen maar de meloen zien en niet, dat wat is tusschen hen en de meloen, namelijk een kleine Hollandsche met twee karbiezen en een extra pak van de kof fie-cake, wat zóó groot was, dat het niet in de karbies ging. Het brood paste er wel in, het witte brood, dat met zooveel hoofdbrekens uit gezocht werd. „Een gewoon wit brood", vroeg ik, niets ver moedend. „Wat voor soort: Fransch, Duitsch, Zweedsch, Amerikaansch of maanzaad-brood." „Hoe", stamel ik: „ik weet niet precies" en al de bezwaren, die Mary tegen alle soorten kan hebben, vliegen door mijn brein. Fransch wordt direct oudbakken, Duitsch is geen sprake van als protest tegen Hitier, Zweedsch is zonde van de moeite, want de Zweedsche modiste, die in huis woont, tracteert zoo dik wijls op eigengebakken brood. Waarom zou ik echter Amerikaansch brood nemen als je zoo veel andere soorten kunt krijgen, dus neem ik maar poppyseed oftewel maanzaad-brood, hoe wel ik het zelf allerakeligst vind. Ik baan me een weg naar den uitgang en klauter de trap op naar de straat. Ai mijn energie is al ver speeld aan de soep en de boter en het brood. Maar er liggen ergens vijftien knotten wol op me te wachten en een bontjas en een studio. Ik ga naar de Kimbalt Hall, waar een too- neelschool is. Op het bord in de groote lobby staat aangegeven, dat ik die op nr. 1626 kan vinden. „Zestien", zeg ik tegen den liftman, de lift is vol en vele verdiepingen worden opge geven om te stoppen. De deuren sluiten, met een vaart zuigen we naar boven, blijven hangen tusschen eerste en tweede verdieping, suizen terug een eind en blijven stilstaan met zóó'n veerkrachtigen schok, dat ik aan de wip denk in den speeltuin vroeger in Valkeveen en aan de „Empress of Britain", die me den Oceaan over voerde naar dit werelddeel. „Hemel!" denk ik. Deuren sluiten zich weer en hetzelfde proces herhaalt zich. Ik herinner me opeens, hoe het ook weer was, toen ik den laatsten keer zeeziek was. A ba, denk ik. Derde verdieping hetzelfde. Je moet het zelf weten, waarschuwt mijn maag, de tooneelschool haal je niet, beladen als je bent met je ontbijt, vooral die koffie, die sterke koffie, en die vette toast, die vette, vette, vet te.... „Pardon, excuse me", zeg ik ferm tegen den meneer voor me. Ik elboog mijp weg uit'de lift op de vijfde verdieping en daar sta ik, met de karbiezen. Diep haal ik adem en de toast wordt minder vet en de koffie minder sterk. Ik steek mijn tong uit naar zes omhoog, waar de tooneelschool is en ik daal alle trappen af. Op alle verdiepingen zijn muziek-studio's en het is een cacaphonie van geluiden. Achter een deur klinkt een mannenstem, die met ge weldige passie het woord „Isolde" zingt uit de „Tristan". Van de deur er naast komt een vrouwenstem, die heel vlug op één toon zingt: Bie-ba-boe-boo. Boo-bie-boe-baa. Baa-boo-boe- bie. Bie-bie-bie-bie. Bah-bah-bah-bah, denk ik bij mezelf. Bah- bah-bah-bah. Ik ga naar het volgende adres. Weer een groot gebouw, waar ergens hoog een dansschool is, maar de lift is er in orde en ik haal het. Ik klop aan de deur en een wezen doet open in een blauw gewaad, dat veel gedrapeerde stof heeft op één plaats en heel weinig op een an dere plaats. Heur haren vallen op haar schou ders, ongepermanent. Ik sta tegenover haar en ben me erg bewust van het brood en de soep en de boter: ik voel me als de arme vrouw, die vroeger thuis-gehaakte kinderkleertjes kwam verkoopen en die liefst uit een nietswaardig- heidsgevoel, met haar heele figuur onder de gangmat was gekropen. „Verhuurt u studio's per uur?" vraag ik be nepen. „Waarom", is haar wedervraag en ze kijkt naar de soep. Ik leg het haar uit en ze is heel vriendelijk, zooals elke Amerikaan, maar ze verhuurt niet per uur. Ze geeft me echter het adres van een andere tooneelschool. Ik ga er heen en huur een ideale zaal tegen een idealen prijs. Zonder moeite krijg je nu eenmaal niets, ook niet in Amerika. FEP. Een badtasch hoort nu eenmaal versierd te zijn met emblemen aan de zeevaart of aan het strandleven ontleend. Ankertjes, zeesterren, krabben en kreeften vormen meestal de niet geheel origineele decoratie van kleedingstukken en benoodigdheden, die we aan het water ge bruiken. de vier strepen zijn van rood zeildoek bedoeld de middelste cirkel is van dit gladde materiaal in hardblauwe kleur. Het hengsel wordt ge vormd door roode of blauwe koorden. De grootte bepale ieder zelf. Er zijn vrou wen, die aan een tasch van bescheiden for maat voldoende hebben, maar er is een catego rie vrouwen, die, waar ze ook heengaan, haar heele hebben en houden mee moet sleepen om zich gelukkig te weten. Dezulken raden wij aan, deze reddingsboei van royalen omvang te knip pen. Er kan dan alles en alles in meegedra gen worden, wat ge aan zee of op de boot bij u wilt hebben van het boek, dat ge toch niet leest tot den extra hoofddoek, dis u eigenlijk ook zoo goed staat, maar die ge naar alle waar schijnlijkheid toch n'et zul; gébruiken. Heusch zoo zijn er! De badtasch, die hier geteekend is en die be doeld is om door degene, die daar plezier in heeft, nagemaakt te worden, stelt een reddings boei voor. Wit linnen levert het materiaal voor den buitenkant, van rood zeildoek is de voe ring, die waterproof moet zijn voor het geval er natte badpakken in vervoerd worden. Ook De opvatting, dat kinderen zoo practisch mo gelijk en bij gevolg zoo onappetijtelijk moge lijk gekleed moeten gaan, is gelukkig reeds lang van de baan. De rood en blauw katoenen speelschorten, waar vroeger zoowel jongens als meisjes mee vernederd werden en die ieder kind er deden uit zien als een vondeling uit het be faamde John Grier Home, zijn volkomen ver bannen en geen meisje gaat 's Maandags meer met zoo'n schoon gesteven, wit katoenen geval met kantjes in haar tasch naar school. Als er nog een schortje gedragen wordt, dan is het een versierseltje met borduursel en van batist en dient het alleen om bij het jurkje te passen. Ook het begrip „Zondagskleeding" is erg van de baan, ook al doordat de kinders tegenwoordig doordeweeks met meer fantaisie gekleed gaan en men in deze „eeuw van het kind" tot de overtuiging is gekomen, dat kinderen des Zon dags evengoed hun kleeren wenschen te beder ven als op eiken anderen dag van de week. Wij hebben nu ook een speciale kindermode, die wel op een grooten afstand het een en ander van de heerschende grootemenschenmode over neemt, maar toch niet meer van de kinderen kleine volwassenen maakt. Wanneer wij in Frankrijk zoo'n paar kleuters zien gekleed als keurige copietjes van hun ouders, rondwande lend met handschoentjes aan, dan beklagen wij die van harte en zijn blij, dat onze kinderen een, zij het dan ook minder decoratieve, dan toch een Veel natuurlijker indruk maken. Toch is het goed, vooral terwille van het kind, bij kinderkleeding de fantasie niet al te zeer den vrijen loop te laten. Kinderen hebben nu eenmaal een zeer groot comformistisch ele ment in zien en zij vinden niets kinderlijker dan wat hun kleeding betreft, een uitzondering te zijn tusschen hun klasgenootjes. Daarom is het ook goed kinderen bij hun kleeren in ze kere mate hun eigen keuze te laten doen. Na tuurlijk moet wat leiding gegeven worden, maar juist in de kleine onderdeelen is het goed de kinderen hun eigen besluit te laten nemen. En het kan voor de moeder toch niet veel verschil uitmaken of de dochter nu liever in het rose ruitje gekleed gaat, dat haar hart ge stolen heeft dan in het blauwe streepje, dat moeder haar toebedacht had, of dat zoonlief liever zoo'n paar sportieve, bruine schoenen heeft, zooals de branie van de klas ze ook draagt, dan de zwarte die moeder zoo keurig vond. Het maakt niet veel uit en men doet er den kinderen zoo'n plezier mee. De hedendaagsche kindermode is overigens zeer op de kinderen zelf ingesteld eiT het moet voor niemand moeilijk zijn, zijn keuze zooda nig te doen, dat alle partijen tevreden zijn. Vooral voor meisjes worden de aardigste jurk jes, jasjes en schoentjes uitgevonden. Het on derstaande vijftal is daarvan een bewijs. Wat de kleeding voor jongens betreft, daar heb ik wel eens het bezwaar tegen, dat die wat te veel op die van de meisjes gaat gelijken. Ik kan niet goed wennen aan die knapen met meisjesachtige open halsjes- en uitgedost in meisjesachtige tintjes. Ik vind dit het aanko mend mannelijk geslacht een beetje onwaar dig. Maar wellicht ben ik stokouderwetsch. CLARA. Door Dora Niemann 29 „Mijn hemel, zou dat mogelijk zijn?" Marle- ne's oogen stonden verward. „Het is beslist zoo gegaan, als ik je verteld heb". Hij wist, dat iedereen naar de middelen grijpt, dien zijn karakter hem wijst. Dolores wilde hem destijds alle hindernissen uit den weg gaand voor zich winnen. Innig streek de man met zijn rechterhand over de door tranen vochtige wangen van de vrouw. „Huil niet, liefste," ook hij was diep ontroerd, „kijk toch naar het wonder, dat we ondanks alles, geleid door een gunstige lotsbeschikking, nu weer vrij tegenover elkaar staan." Sven boog zich dicht naar haar toe en sprak verder: Al leen, omdat ik heelemaal niets meer van je hoorde en moest aanemen, dat je niets meer van mij weten wilde, liet ik me door de liefde van Dolores verleiden tot een huwelijk met hear. Na korten tijd wist ik echter al dat we elkander niet begrepen. Feitelijk vervreemden we steeds meer van elkaar. Ik had mijn werk, en zij gaf zich over aan allerlei pretjes in mondaine gelegenheden. Dikwijls vrweet ze mij ook, dat zij door mij de beste partijen was misgeloopen. Maar laat ik er niet over uitweiden, ze is dood en ze heeft een moeilijk einde gehad. Ze heeft aan het strand kou gevat en daardoor een long ontsteking opgeloopen. Ze werd tijdens haar ziekte verpleegd door een nichtje, dat later bleek de eenige erfgename te zijn. Deze Viola was ver liefd op mij, ik was blij, na mijn groote teleur stellingen en na het overlijden van mijn vrouw bij haar troost en medeleven te vinden. Ik heb zelfs zoo in haar geloofd, dat ik, opnieuw aan mezelf overgelaten, haar trouwbeloften heb ge daan. Maar al spoedig bleek zij in egoïsme niet veel onder te doen voor haar gestorven bloed verwante. Ik kwam tot bezinning en besloot naar Europa terug te keeren. Ik nam aan con tanten alleen mee, wat mij als vergoeding voor mijn jarenlange werkzaamheden als leider van de groote onderneming rechtens toekwam. Van alle verdere aanspraken heb ik afgezien, zoodat ik na aftrek van de reiskosten, slechts een klei ne som overhield. Nu weet je alles Mariene, en nu zou ik graag willen weten, of ik mag hopen, dat ik mijn verder leven met jou mag slijten?" Sven wendde zich nu geheel en al tot de vrouw naast hem en trok haar, terwijl zij zich nog zwak verzette, dicht naar zich toe. Diep keek hij haar in de oogen, die de zijne trachtten te ontgaan, maar die zij daarna vol en open op hem richtte. Zij beefde, haar lippen begonnen te trillen, nog voor ze werden aangeraakt. Maar zij zweeg. Pas toen hij haar aan zijn borst trok en haar kuste, gaf haar mond hem antwoord op zyn vraag. Haar hand lag op zijn arm en nu was het Mariene die sprak, spreken moest, vertellen van het einde van haar huwelijk, van vroeger „Ik geloofde aan zijn liefde, ook mijn vader had nooit anders gedacht. Toen ik me door jou alleen gelaten wist, gaf ik hem mijn woord. Kort daarna trouwden we." „Was hij tenminste goed voor je?" Sven's stem klonk gedrukt. Mariene vermoedde, hoe moei lijk het spreken hem viel. „Ja, dat wel, hij was bezorgd en vol liefde voor mij en de mijnen. En omdat ik dacht, dat hij mij werkelijk beminde, verdroeg ik alles veel gemakkelijker. Niels", zei ze plotseling in de stilte en het halfdonker, dat hen omgaf, „Niels heeft me lief, hij vroeg me, voor altijd bij hem te blijven." „Ja, Niels," de mannelijke stem, die tot Mar iene doordrong, klonk anders dan gewoon, on derdrukt en bewogen, „Niels is een heel goed mensch, maar ik had nooit gedacht, dat hij zich er zoo doorheen zou slaan, als hij nu bewezen heeft. Hij beteekent beslist veel meer dan ik. die met al mijn activiteit en energie er thans zoo voorsta. En hij zou ook voor jou meer kun nen zijn, hij kan je meer aanbieden dan ik." De hand op den arm van den man bewoog zich, twee armen werden om zijn schouders ge slagen. een wang tegen de zijne gelegd. „O jij! Niels mag ik erg graag, maar Niels is nooit een probleem voor mij geweest. Dat, wat mijn leven gecompliceerd maakte, wat het uit de sleur van het alledaagsche verhief, hing altijd slechts met jou samen." „Én toch was het bijna heel anders...." Hij brak af; plotseling kwam de bitterheid weer boven. „Maar, laten we het verleden vergeten." Het was nu heelemaal donker geworden, de boomen en de heele omgeving waren in duister nis gehuld. En over alles heen hing de adem van het voorjaar. De hemel was met sterren be zaaid. Zij kwamen heel laat in Travemünde en re den naar het kleine hotel, waar Sven zou logee- ren en waarheen hij zijn correspondentie had laten komen. Mariene wachtte buiten in den wagen; zij zag hoe hij met den portier sprak, hem een aantal brieven overhandigde. Na het avondeten bracht Sven Mariene naar een pension in de Kaiserallee, waar zij vanuit Lübeck een kamer had besteld. In de hal nam hij afscheid van haar: „Morgenochtend om acht uur ontbijt ik met je," zei hij en boog zich over Marlene's hand. De pensionhoudster, die in de nabijheid was merkte bij zijn heengaan op: „Wat een aardige heer", en keek hem glimlachend na. In haar kamer liep Mariene naar het breede venster, opende de eene helft en hief haar ge zicht op naar de koele avondlucht en snoof den adem der zee, die donker en geheimzinnig onder den sterrenhemel lag. Wat een dag vandaag, peinsde zij, hij heeft me heel veel, neen, alles gegeven. Ik had nooit meer geloofd, zoo geluk kig te zullen worden. Zoo gelukkigMariene huiverde, de vochtige lucht deed de warme ka mer afkoelen en zij sloot het venster. Daarna stond zij in gedachten voor haar bagage. De kleine necessaire van varkensleer waar was die gebleven? Stellig nog in den auto, beneden in de garage. Mariene nam haar handtaschje, waarin zij het sleuteltje van haar wagen be waarde, opende zachtjes de deur en ging de trap af. Beneden waren reeds alle lichten uit en Mar iene wist niet, waar ze heen moest. Daar ging een deur op een kier open en een streep licht viel naar buiten. De pensionhoudster, gehuld in een fel oranje ochtendjapon kwam de kamer uit. Mariene verzocht, haar nog even in de ga rage te laten. „Een oogenblik, ik zal even iets omdoen, dan ga ik zelf met u mee." Nadat Mariene het koffertje uit den auto gehaald had, viel er iets wits voor haar voeten. Dat zal Sven verloren hebben, dacht zij, toen hij gisteren bij mij in den auto zat, en ze nam het mee naar haar kamer. Daar aangekomen legde zij het op de toilet tafel en begon zich uit te kleeden. Toen zij den haarborstel opnam, viel haar blik weer op het papier. Zij nam het in haar hand, keek er vluch tig naar en viel toen geschrokken op den eer sten den besten stoel. Zij had slechts enkele woorden op de eerste bladzijde gelezen, maar wat was dat? En van wie? Zij zocht naar de onderteekening Viola stond er, met groote, vaste letters. Bij het omslaan der velletjes viel er een foto uit, die er tusschen had gezeten, ongetwijfeld van de briefschrijfster. Mariene las en las, en hoe verder ze kwam, des te grooter werden de smart en de pijn in haar hart. Dat dit meisje Sven was nagereisd, daar zij niet van plan was, hem op te geven en naleving eischte van de van zijn kant gedane trouwh®' lofte, dat zij in Hamburg te weten was gekorue" bij welke firma hij werkte, dat zij zijn reisroü kende, en dat zij hem eraan herinnerde, dat haar land andere zeden en gewoonten heersen^ ten dan in het zijneIn de eerstvolgende d® gen kwam ze naar hem toe en dan zou ze peib b"*1 nO" vertellen, dat zij hem nooit vrijwillig zou geven. In hartstochtelijke bewoordingen sPra zij over een revolver, die ze altijd bij zich clroezJ Verder maakte zij nog eenige opmerkingen verband met de Amerikaansche erfenis en speelde op het feit, dat hem een verrassing, in dit verband te wachten stond. t Lang staarde Mariene op de foto van meisje, dat zooveel temperament bleek te o zitten. Een exotisch gezichtje met raadselac tige oogen. Sven's vrouw Dolores moest er 0 zoo hebben uitgezien, dacht Mariene. Geen wo der dat een man zijn hoofd daarbij verliest. De opkomende zon overgoot de aarde met ha gouden licht en Mariene lag nog altijd wakK Haar vermoeide, alle mogelijkheden overweg® de hersens hadden zich geconcentreerd op t ding. Zij meende te moeten aannemen, dat f eisJ® voor Sven hoogst gevaarlijk en moeilijk worden, als zij hier bij hem bleef. Als dit nu dat schriftelijk dergelijke dreigementen ui van Mariene wist0u Neen, dacht zij in droeve berusting, dat z beteekenen, dat ik het leven van den man, d> ik lief heb in gevaar breng....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 8