TOCH! a De opdracht aan Staatsraad mr. dr. D. Kooien Diplomatieke activiteit te Parijs „Koningin Cmma?' „Prinses f&eatrix" DIE KATHOLIEKEN EEIDtEIJ KCPPI NV, Bonnet hoopt op een oplossing Gerucht over Duitsche plannen Het onderwijs in handen der Nazi's ZIJN IN DE VAART OORDEEL VAN DE PERS PETER JACKSCIv Kerkelijk leven MAANDAG 10 JULI 1939 VROUW AAN SCHANDPAAL WEGENS DRONKENSCHAP I.V.V. TEGEN OPNEMING DER SOVJETS Aftreden van Syrië's president Verwijdering van geestelijken en zusters uit school en ziekenhuis Activiteit der nazi's in Mexico De nieuwe motorschepen Dicht bij Colijn Groote grasdrogerij afgebrand AUTO IN BOTSING MET WIELRIJDSTER Voertuig omgekanteld H.H. Wijdingen te Mill Hill Mgr. Panico te Mecte1* Mgr. Brans veruielhomt der* apostolischen delegaat PATER W. v. d. DRIES t< BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Het positief-Christelijk kabinet is altijd een zwart schaap geweest in de oogen der liberalen en zij heb ben dan ook twee jaar lang zich beijverd om het met luid geblaf op de vlucht te drijven. Van de vier katholieke ministers, waaraan de R. K. Staatspartij haar ver trouwen verpand had, moesten vooral de minister van Justitie, Z. Exc. Gose- ling, en de minister van Sociale Zaken, Z. Exc. Romme, het ontgelden, ofschoon de liberalen met Z. Exc. Steenberghe en diens tariefmachtigingswet nu juist óók niet veel op hadden. Toen Z. Exc. Dr. H. Colijn de door de liberalen zoozeer ge- wenschte zgn. „breede basis" liet varen en met een positief-Christelijk „coalitie kabinet" in zee ging, heette hij in de liberale pers wel niet de gevangene van het Vaticaan, maar toch wel de gevan gene van de vier Katholieke ministers, en telkens, wanneer de regeering met sociale maatregelen voor den dag kwam, welke de heeren liberalen niet lustten en dat gebeurde nog al eens zeiden ze: „Zie je wel, dat Colijn heelemaal on der invloed van de katholieke ministers is gekomen!" Nu echter Colijn c.s. op een uit internationaal oogpunt bezien wel zeer ongelegen oogenblik een regee- ringscrisis forceerde door plotseling het sociale regeeringsprogram, dat zij mede hadden goedgekeurd en aanvaard, on trouw te worden, herkreeg Colijn bij de liberalen eensklaps de reputatie van den sterken man, een reputatie, welke hem bij een vorige verkiezing aan veel libe rale stemmen had geholpen, daar de libe ralen Colijn zulk een sterken man vonden, dat zij het hoog noodig oordeelden zoo veel mogelijk liberalen naast Colijn te zetten. De katholieken, die standvasti ger en sterker dan Colijn vasthielden aan den prineipieelen opzet en grondslag van de door minister Romme ontwor pen, voorbereide en in gang gezette werkloosheidsbestrijding, al bleken zij bereid tot zeer vérgaande financieele concessies aan het budgetaire dogma van hun Colijnsche mederegeerders om daardoor de samenwerking in en de con tinuïteit van het positief-Christelijk kabinet te redden, werden toen in de liberale pers, ondanks de zeer duidelijke woorden van het tweede regeeringscom- muniqué over de oorzaken van de regee- ringscrisis, uitgemaakt voor spelbrekers met weinig zin voor het nationale be lang. De liberalen hoopten, dat Colijn erin zou slagen een nieuw kabinet te vormen, en dan liefst een op de smalle zgn. „breede basis", dat zij dan een na tionaal kabinet wilden noemen. Om de noodzakelijkheid hiervan te bepleiten v stelden zij den reeds maanden lang gelij kelijk gespannen internationalen toe- - stand als bijzonder acuut en riskant voor om daaraan het argument te ont- leenen, dat nu alles voor de defensie moest wijken. Ook dit keer heeft Dr. Colijn zijn liberale vrienden en supporters moeten teleurstellen. Hij is er nJ. niet in geslaagd een kabinet te vormen, op welke basis dan ook. De katholieken hielden ferm voet bij stuk en wilden principieel niet transigeeren met de werkloosheidsbestrijding, die zij terecht een primair nationaal belang achten evenals de defensie. Na maandenlang de katholieken, die geen „Roomsche" poli tiek voerden, gelijk de liberalen beweer den, maar een waarlijk nationale politiek hadden zij slechts Roomsche politiek bedreven dan zouden zij toch nog altijd een derde van het Nederlandsche volk hebben gediend, en dat is veel en veel meer dan liberalen ooit met een zuiver liberale politiek zouden kunnen doen te hebben verguisd en verdacht gemaakt, werd er thans in de liberale pers een beroep gedaan op diezelfde katholieken, die reeds meer gegeven dan genomen hadden, om nóg meer te geven dan te nemen ter wille van een nationaal kabi net, dat zonder deugdelijk werkloosheids program volgens de katholieken geen nationaal kabinet kan zijn, omdat het een der grootste nationale belangen zou verwaarloozen. Wij weten thans nog dui delijker dan voorheen, wat het liberale lokgefluit waard is en waartoe het moet verleiden, en wij hopen, dat Mr. Dr. Kooien, die thans de opdracht heeft ge kregen om te beproeven, wat Colijn niet kon gelukken, dat ook zal weten en er de noodige conclusies uit zal trekken. Mr. Dr. Kooien, die bij de liberalen lang geen ongunstige pers heeft, moge bedenken, dat de Katholieken standvastiger zijn In hun opvattingen, inzichten, beginse len en waardeering dan de liberalen. BERLIJN, 9 Juli (Havas) Er staan in Duitschland strenge straffen op het veroorzaken van verkeersongelukken. Volgens de Berliner Boersenzeitung heeft de politie te Solingen bij Keulen een 61-jarige vrouw die wegens dron kenschap oorzaak was van een ongeluk op eeD plein, te kijk gesteld. ZURICH, 8 Juli (Reuter). Vandaag heeft de conferentie van het I.V.V., welke te Zürich gehouden wordt, een Britsche motie, waarin voorgesteld werd, de Sovjet-vakbonden uit te ncodigen tot toetreding tot het Internationaal Vakverbond, met 46 tegen 37 stemmen verwor pen. Gepokt en gezakt voor de vacantiè, zelfs met groote kampeeruitrustingen, wilt U naar de mooie Wadden eilanden - Zeer goedkoop en comfortabel brengen luxe salonbooten, die een regelmatigen dienst onder houden, U er heen, Een prachtige tocht over het IJsselmeer, Afsluitdijk, enz. - Vanaf Amsterdam i Retour Texel F. 2,75 2.- n Vlieland en Terachellinf 5.75 4. n Harllngen.„3.- 2.10 Leeuwarden vla Harllngen 3.45 2.55 NOORDZEETOCHTENJuli en Augustus, dagelijks behalve Zaterdags. - Passage vanaf Amsterdam Ie klas 2.75, 2e klas 1.75. Vraagt volledige dienstregeling en prtjzen aan bij de Ruyterkede, Steiger 5, Amsterdam, Tel. 44400 (4 lijnen) DAMASCUS 8 Juli (Reuter). In een brief, waarbij de president der republiek Syrië zijn aftreden bekend maakt, verklaart deze, dat hij besloten heeft zijn ambt neer te leggen, omdat de vroegere politiek van alliantie met Frankrijk verbroken is, en de nieuwe politiek twijfel ver wekt ten aanzien van de Fransche voornemens De Kamer van Afgevaardigden is bijeenge roepen op 12 Juli om een nieuwen president te kiezen. De afgetreden president heeft gisteren Damascus verlaten. Het bericht van de benoeming van Staats raad mr. dr. D. Kooien tot kabinetsformateur heeft de „Maasbod e" slechte kunnen inspi- reeren tot den volgenden korten commentaar In haar Zondagochtendblad. Wij bewonderen, eerlijk gezegd, den moed van mr. Kooien om onder deze omstandig heden een poging tot Kabinetsformatie te wagen. Deze moed is alleen te verklaren, wanneer hij de overtuiging of althans de hoop heeft, een Kabinet te kunnen vormen, dat, in den geest der Katholieke Kamerfractie, de werkloosheidsbestrijding op het eerste plan wil houden. Mogelijk voelt hij zich in staat, ook de Anti-Revolutionnairen daartoe te bewegen. „Donderslag uit helderen hemel" Zonder ook maar iets onvriendelijks ten aan zien van den nieuwen formateur te willen zeg gen, verzekert de „Telegraaf" met spijtig heid, dat het land ongetwijfeld met leedwezen en niet geheel zonder ongerustheid zal verne men, dat er werkelijk kans bestaat, dat de be proefde, vertrouwde stuurman van het schip van Staat, dr. Colijn, van boord zal gaan. Het bericht, dat dr. Colijn toch ontheffing had gevraagd en dat mr. dr. Kooien als for mateur was aangezocht, is voor. het blad „als een donderslag uit helderen hemel" komen vallen. Het blad besluit zijn beschouwing aldus; Dr. Kooien is formateur en ongetwijfeld is hi) (Van onzen Paryschen correspondent) Toen dezer dagen de spanning inzake het Danzigsche vraagstuk ten top gestegen was, publiceerde de „Temps", die nauwe relaties met den Quai d'Orsay onderhoudt, een „Bulletin", waarin den Duitschen leiders „in alle duidelijkheid" nog eens de gevolgen werden uiteengezet, die een „Putsch" in de Vrije Stad na zich zou sleepen. Het hoofd artikel eindigde intusschen met een noot, die als volgt luidde: „Er zijn twee dingen, welke men niet moet verwarren: de taal van de Duitsche en Itali- aansche pers en de diplomatie der beide dicta toriale regeeringen. De hevige opzweepings- campagnes van de Duitsche en Italiaansche pers deze op sleeptouw genomen door gene behooren tot de taktiek van intimidatie, welke begint niet meer rendabel te zijn. De diploma tie der regeeringen van Berlijn en van Rome vooral van deze laatste lijkt minder avon tuurlijk en behoudt zich gaarne de middelen voor om te remmen, wanneer het afglijden naar den oorlog zich te zeer accentueert en op ge vaarlijke wijze de kansen compromitteert, wel ke men verwacht van een bijzonder ingewik keld diplomatiek spel. Men moet wenschen, dat de diplomatieke voorzichtigheid het ten slotte in de hoofdsteden der twee totalitaire staten zal winnen van de matelooze opzwee pingen van hen, die geneigd schijnen alles op te offeren aan een krachtpolitiek, die de oog merken, welke men haar heeft willen toewijzen, niet meer zou kunnen bereiken." Wat in deze zinsneden schijnt te worden ge zegd is, dat een diplomatieke activiteit gaande zou zijn, welke er op uit zou zijn voor de Dan zigsche kwestie een oplossing te vinden zonder dat het tot gewelddadigheden komt, dat ook Berlijn en Rome in deze diplomatieke activiteit hun rol spelen en dat, vooralsnog, deze diplo matieke activiteit op den voorgrond staat. Men vergist zich waarschijnlijk niet al te zeer, Indien men uit deze woorden concludeert, dat de chef van den Quai d'Orsay, wiens tem perament neigt tot meer optimisme, dan Dala- dier aan den dag pleegt te leggen, weer ijverig geheel zijn diplomatieke fantasie inspant, vast besloten om tot het uiterste en tot het laatste alles te probeeren, wat een openlijke diplo matieke breuk over Danzig kan voorkomen en een gewelddadige oplossing vermijden, zooals hij dat ook, in September j.l. heeft gedaan. Al léén, ditmaal trekt de toegeeflijkheid van Hit ler's tegenspelers de grens van dat uiterste heel wat minder wijd. Tot welke middelen de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken daarbij zijn toevlucht neemt, zal men slechts te weten komen, in zoo verre betrouwbare publicaties daarover eenig licht verspreiden. Zulk een publicatie kwam in hetzelfde nummer voor, in de diplomatieke ru briek van de „Temps". In het onderhoud dat de minister van Buiten landsche Zaken had met den Duitschen ambas sadeur van Welckzek, en waarbij hij dezen on dubbelzinnig onderhield over de gevolgen, welke een nazi-putsch te Danzig zou hebben, beriep hy zich op de 6 December j.l. te Parijs onder- teekende Fransch-Duitsche verklaring, welke voorziet, dat „de belde regeeringen, onder re serve van hun bijzondere relaties met derde mogendheden met elkaar in contact zullen biyven nopens alle kwesties, waarbij hun bei der landen geïnteresseerd zyn, en dat zij el kaar zullen raadplegen in het geval, waarin de verdere ontwikkeling dier kwesties zou riskee- ren tot internationale moeilijkheden te leiden". Naar de Quay d'Orsay meent, behoort Danzig tot die kwesties. Men herinnert zich hier levendig de verkla ring, welke Daladier na Hitler's intocht in Praag, zoowel voor de Kamer als voor den Se naat aflegde, en waarin hy met zooveel woor den zeide, dat tengevolge van Hitler's optreden het accoord van München en de gemeenschap- peiyke Fransch-Duitsche verklaring waren weggevaagd". Des te meer mag men dan ook verrast zyn, dat minister Bonnet zich thans weer op deze verklaring beroeot. Onaetwiifeld houdt hy de Fransch-Duitsche relaties, zooals die vóór de gebeurtenissen van Maart j.l. waren neergelegd in die verklaring, voor een geschikter terrein voor het volvoeren van zyn operaties, of wil hy zich althans eerst nog eens het bewijs leveren, dat die relaties een fictie zqn, zoo zij dit wer kelijk zyn. Aangenomen intusschen, dat noch Berlijn, noch Warschau er erg op gebrand is, zich om Danzig in een oorlog te storten, ligt er toch het feit, dat vooral Periyn in de kwestie, on- voorzichtigerwyze, het weerstandsvermogen van Polen en de groote Westersche mogendhe den vermoedeiyk onderschattend, zijn prestige reeds te zeer op het spel heeft gezet, om ge heel te kunnen terugkrabbelen, zelfs in afwach ting van wat een eventuele internationale con ferentie aan profytelijke samenwerking zou kunnen opleveren. In dit verband meenen wy, vooralsnog slechts curiositeits- en volledigheidshalve, melding te moeten maken van een plan, dat, naar sommige kringen alhier meenen te mogen vermoeden, den Duitschen leiders door het hoofd zou spelen, en dat hen, naar hun meening, in staat zou kunnen stellen het „gezicht te redden" zonder een oorlog te riskeeren. Dit plan zou, in de eene lezing, neerkomen op een slechts zuiver nominale aan hechting van Danzig aan het Derde Rijk, met voorloopige intactlating van de feiteiyke situa tie ten gunste van Polen: Foolschen hoogen com missaris, Poolsch aandeel in de havendirectie, Poolsche militaire macht in de monding van de Weichsel en het Poolsch douane-cordon. .In de andere lezing zou de regeering van het Derde Rijk den inwoners van Danzig, naast hun bur gerschap van de Vrye Stad, de Duitsche burger rechten verleenen, waardoor de Danzigers een dubbelen internationalen status zouden krijgen, zonder dat echter hun grondgebied Duitsch wordt. De situatie in beide lezingen zou feitelük een der zyn. zy zou zeker een merkwaardig curio sum scheppen. De oplossing zou slechte een voorloopige kun nen zyn, maar in elk geval een die den oorlog om Danzig uitstelt en een uitgestelde oorlog kan een afgestelde worden zoo althans het prestige van Duitschland en Polen er genoegen mede kan nemen. föi'd yot-c iasie. F N I VIRGINIA CIGARETTES G High grade English Import ICforiy/zcti. 2© ter 35 ets. voor velen, meer dan een andere katholiek, aanvaardbaar. Het zal, zoo meent men, wel niet zonder beteekenis zijn, dat niet een militante katholieke persoonlijkheid, een duidelijke par tijman, is gekozen. Niet dus mr. T. J. Verschuur, de voorzitter der R.K. Staatspartij, of de fractieleider mr. Deckers om na Oss van mr. Goseling te zwijgen doch deze bezadigde staatsraad. Hem wacht een niet gemakkelijke taak. Po litieke kringen zijn benieuwd, hoe zyn program zal zijn en welken weg hij zal inslaan. Dat hij zal slagen staat zeker niet bij voorbaat vast. Geen gemakkelijke taak De liberale pers is het er over eens, dat mr. Kooien geen gemakkeiyke taak heeft. De opdracht aan mr. Kooien tot het vormen van een kabinet kwam in Haagsche politieke kringen als een volkomen verrassing, merkt het „Handelsblad" op. Een cardinale factor voor succes of falen, aldus het blad, bestaat hierin, welke hou ding zijn eigen partijgenooten ten opzichte van dezen kabinets-formateur zullen aan nemen. Wil mr. Kooien een program opstellen, dat sterk in de richting der „nieuwere" financieele politiek gaat, dar acht men het practisch uitgesloten, dat hij zou kun nen rekenen op de medewerking der Anti- Revolutionnairen. Nog is het verder onwaarschijnlijk en eigenlijk vrywel ondenkbaar, dat mr. Kooien steun zal zoeken bij de Sociaal- Democraten. Zou door aanzienlijk geven en nemen mr. Kooien ten slotte toch in staat zijn terug te keeren tot een coalitie-kabinet, waarvan hy zich altijd een voorstander heeft ge toond hetgeen ons in 's lands belang geenszins geboden schijnt, dan blijft in ieder geval nog de moeilijkheid met de ver deeling der portefeuilles. Ten slotte behoort theoretisch ook de vorming van een minderheids-kabinet b.v. van C. H„ R.K. en V.D. tot de mo gelijkheden. En met recht gelooft men niet, dat de bereidheid hiertoe over ne verschil lende groepeeringen groot zal zijn. Alles te zamen is het natuurlijk en wenschelijk, dat mr. Kooien thans zijn beste krachten inzet voor het bereiken van een positief resul taat. De katholieken als een geheel genomen zullen thans kunnen toonen tot welke me dewerking en practisch doeltreffende regee- rings-combinaties zy in staat zullen zyn. Het gaat thans nfet meer over een „schuld vraag" van het uitbreken der crisis, maar om constructieve oplossingen, voor het land in zyn geheel. De „N. R o 11. C r t constateert, dat haar vliegertje, dat dr. Coiyn een eigen werkloos- heidspolitiek tegenover die van zijn katholieke ambtgenooten zou stellen en daarvoor voldoen de instemming zou vinden om de in beraad ge houden opdracht te kunnen aanvaarden het blad had daar dezer dagen op gezinspeeld, niet is opgegaan. In welke richting zal de heer Kooien by het zoeken naar medewerkers zijn'voelhorens uitsteken? Zal hy een reconstructie op smalle, z.g.n. positief-Christeiyke basis beproeven? Dan zal hy eerst de meeningsverschillen tusschen roomsch-katholieken en anti-revolutionnai- ren (RommeCoiyn) moeten liquideeren. Laat hy echter de anti-revolutionnairen schieten, dan staat hy voor de vraag, of hij christeiyk-Historischen en vryzinnig-demo- craten tot medewerking aan een minder heidskabinet kan bewegen, tenzy deze r.-k. van den rechtervleugel ook nog bereid zou zyn de sociaal-democraten voor zich te win nen en daartoe ook kans zou zien. Maar dan zal hij ook nog op andere dan met de werk- loosheidspolitiek verband houdende bezwaren stuiten. In de Sta ten-Generaal zyn de chr.- hist. b.v. niet zoo los van financieele con sequenties als zy het zqn in het chr.-hist. hoofdorgaan. Dan is er nog het slagkruiser plan, dat by de r.-k. geen tegenkanting ont moet, maar dat by dc vryz-dem. niet in goede aarde is gevallen en waarvoor de soc.- dem. ook niet warm loopen. Of zal de heer Kooien den een of anderen nieuwen, hoopgevenden vorm vinden voor de werkloosheidsbestrijding, welke by den heer Colijn had kunnen zijn verondersteld en waardoor hij zqn eigen partügenooten niet zal afstooten, omdat het nu van Kooien en niet van Colijn komt? Het is te mooi om waar te kunnen schijnen. De keuze van den heer Kooien was ver- moedeiyk de beste, die in het r.-k. kamp kon worden gedaan: au dessus de la mêlée, boven het politieke slaggewoel. Zij was na de mis lukking van de poging van den heer Coiyn WEENEN, 10 Juli (Havas) De natio- naal-socialfstische autoriteiten gaan metho disch voort met de verwydering van geeste- ïyken en zusters uit het onderwys en de ziekenhuizen. Iedere week worden nieuwe kloosters en nieuwe katholieke Instellingen overgedragen aan de partyorganisaties. Geleideiyk wordt ontslag verleend aan zus ters uit de ziekenhuizen, waar zy worden vervangen door leeken. Reeds in den herfst van het vorige jaar waren, zooals destijds gemeld, talrijke zusters uit Oostenrijk vertrokken, aangezien het recht om onderwijs te geven haar was ontnomen Vooral de Ursulinen zyn door dezen maatregel getroffen, aangezien zij de leiding hadden over talryke opvoedingsinrichtingen en scholen voor de opleiding voor onderwyzeressen. De zusters van de orde van St. Franciscus van Sa- les, wier scholen eveneens gesloten zyn, zyn gebleven, maar zy moesten een groot deel van haar klooster verhuren aan het Duitsche lucht- wapen. De werklooze zusters der orden, die zich toeleggen op onderwys en ziekenverpleging, ge ven thans aan andere zusters een beroepsop leiding en leren haar talen, teneinde emigratie te vergemakkeiyken. Verscheidene leeraren, die behooren tot congregaties voor mannen, o.m. de Jezuïeten, zyn geëmigreerd naar kloosters in het buitenland. De directeur van het Schotten- gymnasium, dat een wereldvermaardheid bezat, heeft thans ae leiding over de keuken van het klooster, welke taak by opgeruimd verricht. Het Benedictynenklooster Krems is veranderd in een ordensburg. De monniken, die gearresteerd waren, zijn allen, op twee na, op vrije voeten gesteld. De Franciscanen van Salzburg, wier klooster kortelings is opgeëischt door den Staat, zyn thans geïnstalleerd in het Benedictynen klooster in Salzburg. Men denkt, dat de Capu- cynen binnenkort hun klooster van Kapuzinen- berg bij Salzburg zullen moeten ontruimen. Politiek der V.S. zou het land in de armen der totalitaire staten drijven MEXICO, 10 Juli (Havas) Gevraagd naar de activiteit van buitenlandsche agenten in Mexico heeft een lid der regeering tegenover de pers verklaard dat tal van agenten der tota litaire staten Mexico overstroomen. Deze toe stand is het logische gevolg van de economische politiek der Vereenigde Staten en andere demo cratieën die Mexico in de armen drijven der totalitaire landen. De jongste besluiten der Vereenigde Staten met betrekking tot het koopen van Mexicaansch zilver drijven ons, aldus de zegsman, verder naar de totalitaire landen. Hoe wilt gy, dat wij kracht betoonen tegenover het optreden der nationaal-socialisten, wanneer wy gedwongen zyn zaken met hen te doen. wy handelen tegen onzen zin, doch kunnen niet anders. De minister wenscht een vernieuwing van de handelsbetrekkingen der democratieën met Mexico, wy zullen dan niet aarzelen een einde te maken aan de activiteit van de agenten van totalitaire staten. voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" ook een juiste constitutioneele keuze. Maar zyn taak zal met dat al een Hercules-taak zyn. Roomsch-Rood? Zoo heeft dr. Colijn dan toch zijn poging moe ten opgeven. Het „Ochtendblad" van de Avond post meent ook, dat dit bericht in zeer breeden kring met diep leedwezen zal worden ontvangen. Zal mr. Kooien slagen? Als hij een meerderheids-kabinet wil vormen (zijn opdracht is even onbeperkt en onbe paald als die van dr. Coiyn, namelyk „een kabinet" te formeeren) dan zal hij allereerst zijn aangewezen op de sociaal-democraten. De formatie van een rechtsch kabinet is immers onmogelyk op dit oogenblik. Maar zal de heer Kooien zich tot de sociaal-demo craten wenden? Wy betwijfelen het zeer sterk. In ieder geval: de kans (zij bezetten met el kander 54 zetels) is er nu, om met de sociaal democraten samen een kabinet te vormen. En eventueel met een derde groep. Als mr. Kooien het met de socialisten probeert, dan (hiervan kan men zeker zyn) zal hy pogen zulk een derde groep er bij te krijgen: de vrijzinnig democraten (die in 1933 weigerden) of de christelijk-historischen. Niet zonder spanning wachten wij af, of de „uiterste noodzaak" door hem aanwezig wordt geacht. Maar vast staat, dat een rood-roomsch kabinet onder ons volk op sterken en scherpen tegenstand zou stuiten en zeer stellig ook onder roomsch-katholieken zelve. Ofzal de heer Kooien het durven laten aankomen op een minderheidskabinet? Wy achten deze formatie volstrekt zeer onwaar- schijnlyk. Het zou ons niet verbazen, als ook de heer Kooien straks zijn opdracht zal moeten terug geven. En dan komt wellicht de mogelijkheid, dat de Koningin het ontslag van het zittend kabi net niet zal aanvaarden. Dit is vermoedelijk nog de eenige mogelijk heid om dr. Colijn aan het hoofd te houden. Het N. v. d. D. meent, dat de heer Kooien dichter by de richting CoiynDe Wilde staat, dan bij die, welke de jongere, vooruitstrevende katholieken tegenwoordig meenen te moeten huldigen. Is de formateur dus niet omgezwaaid, dan zal hij, naar men verwacht, direct al groote moeilijkheden hebben met zyn eigen geestverwanten: gaat hy echter ver in de richting van de ten dezen bij de leiding der R.K. Staatspartij heerschende denkbeelden mede, dan kon hy wel eens niet-thuis krijgen bij de anti-revolutionnairen. Mr. Koolen's voorkeur kennend, verwacht men in parlementaire kringen, dat hij zeker zal pogen, de rechtsche samenwerking te doen voortduren, doch wanneer het dan zou komen tot Ti reconstructie van het huidige kabinet, wie van de vier katholieke minis ters die de R.K. Staatspartij verklaard heeft, niet te zullen loslaten zal dan het veld moeten ruimen, nu de formateur minister president in spe zelf ook al katho liek is? In de nabijheid der luchthaven te Leeuwarden Zaterdagavond ontstond door onbekende oor zaak brand in de door de Friesche maat schappij van landbouw geëxploiteerde gras drogerij, welke is ondergebracht in een gebouw in de onmiddellijke nabijheid van de Leeuwarder luchthaven. Hoog sloegen de vlammen uit, toen de brand weer aankwam. Met drie stralen op de motor spuit had deze het vuur spoedig bedwongen. De persmachine werd door het vuur en het water vernield, terwijl ook de drie motoren be schadigd werden en onklaar geraakten. Twee tot drieduizend kilo droge stof ging verloren. Het gebouw brandde gedeeltelijk uit. Felle brand te Leens Eveneens Zaterdagavond is een felle brand uitgebroken in de kapitale boerdery van den heer H. Torringa (eig. wed. J. Torringa), staande te Warfhuizen in de gemeente Leens. In korten tyd stonden het woonhuis en twee groote aan grenzende schuren in lichter laaie. De familie, die zich reèds ter ruste had be- gegeven, kon zich nog tijdig in veiligheid stel len. De brandweer van Leens bestreed het vuur. De beide schuren, waarin de oogst reeds ge- deeltelyk was geborgen, werden een prooi der vlammen. Het woonhuis is voor het grootste ge deelte eveneens afgebrand. Van den inboedel kon slechte weinig gered worden. Tot in verren omtrek was de brand waar te nemen, vandaar dat de Groningsche brand weer gealarmeerd werd. Deze rukte uit, doch keerde aan de grens der gemeeente Leens ge komen, onverrichterzake terug. De burgemees ter van Leens, de heer J. N. Spoelstra, was op het terrein van den brand aanwezig. Vele honderden toeschouwers sloegen in het nachte lijk uur het blusschingswerk eveneens gade. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondagochtend omstreeks kwart voor tien is op de Van Alkemadelaan te Den Haag een bot sing gebeurd, welke nog vrij goed is afgeloopen. Een wielrydster, mej. H. P. K„ uit de Plettery- straat, reed over den Pompstationsweg en wilde juist de Van Alkemadelaan opryden, toen een auto uit de richting Scheveningen naderde. Mej. K. gaf den auto geen voorrang. De bestuurder van dit voertuig, de 29-jarige G. J. J. van R. uit Wassenaar, trachtte door zyn stuur om te gooien nog een aanrijding te voorkomen, doch dit lukte niet. De auto reed de wielrydster aan, botste door de zwenking tegen een verkeerszuil op en kantelde daarna. Een groote hoeveelheid benzine vloeide daarbij over den weg, zoodat de politie het raadzaam achtte de brandspuit te halen. Er ontstond evenwel geen brand. De automobilist bleef ongedeerd, de wielryüster kreeg vry ernstige kwetsuren aan beenen en armen en is naar het ziekenhuis Bronovo over gebracht, waar 2y ter observatie is opgenomen. Benoemingen van Nederlanders voor de missie Zondag heeft Z. H. Exc. Mgr. P. R°gaI)' Apostolisch Vicaris van Buea (Britsch Kam6 roen) in de kapel van het St. Josephs Colle*>e te Mill Hill de volgende H.H. Wijdingen toeg® diend: Ja Het H. Priesterschap aan dertig leden v.an...ft St. Josephs Congregatie voor Vreemde Missie onder wie de volgende Nederlanders: G. Bisschop (Nymegen); J. Dekker (Oudorp* G. Gussenhoven (Leiden): J. Kuipers (Blau huis): G. van Leeuwen (Wassenaar); A. W (Hoorn); H. Scholten (Oldenzaal); W. (Breda); P. Wagenaar (Amsterdam); P- Wit (Bovenkarspel)C. Castricum (Castricumj F. van Dongen (Blerick); J. van Kester (Lisse); M. Laan (Onderdijk); J. Lodenstu (Winterswijk); J. Mous (Bakhuizen); S. (Heerhugowaard)E. Stockmann (GrootzaU M. Wartenbergh (Amsterdam). y. Het H. Diaconaat aan negen en twintig den der zelfde Congregatie onder wie de gende Nederlanders: J. Altink (Hengelo); B. Bruggeman (01l?Li zaal); J. Habets (Oirsbeek); A. v. d. HeU ap (Roosendaal); M. Keizer (Zwaag); R. Kn,l(l!i (Noorden); A. Mertens (Nederweert); A. Ruyven (Delft); A. Bos (Oudwijk): J- 'Groningen); H. Heerink (Oldenzaal); P. geboom (Roelofsarendsveen)J. Klaver Wormer); H. Lampe (Oosterbeek); H. Nel hof (Schiedam); G. Verhey (Zeddam). Na de H.H. Wijdingen te Mill Hill maakte Hoog> Eerw. Fr. S. J. O'Callaghan, Gevet^( Overste der St. Josephs Congregatie v Vreemde Missiën, de volgende benoem: van Nederlanders bekend: Vierde Consultor van den Generaal GverS^,, Fr. J. Thoonen (Langeboom); Roosendaal- j, M. Laan; Tilburg: Frs. J. de Vos, C. Saraber. Kuipers: Haelen: H. Hemmer (directeur) en j, Mous; Apost. Prefectuur van Sarawak: FrS|jep Dekker en A. Mak; Apost. Vicariaat van Boven-Nijl: Frs. W. Eygenraam, J. Vanen». H. Scholten, E. Stockmann en P. Wagen Apost. Praefectuur van Basankusu (C°yf$r- Frs. C. Castricum, J. van Kesteren en M- tenbergh; Apost. Vicariaat van Buea Br Jl' Kameroen). Fr. G. Gussenhoven; Bisdom lore (Br. Indië): Frs. G. Bisschop en J denstyn; Apost. Vicariaat van Kisumu nya Colony): Frs. J. Molenaar, L. op de vv en F. van Dongen; Apost. Prefectuur van I4 (Soedan)Frs. J. Kiggen en H. te Riele; den (Koloniale Cursus voor Onderwys): G. van Leeuwen, S. Smit, W. Smit, F. St. Josephs College, Mill Hill: Broeder Rensing (Groenlo)St. Petrus College, r }0. field: Br. Willibrord Dekker (Obdam); T" ajn' sephs Missiehuis, Bressanone: Br. Marcus pe (Ooterbeek); Apost. Vicariaat van den e„ ven-Nyi: Brs. Laurentius Janssen (Vught Bavo de Leeuw (Amsterdam); Apost. pTG!o tuur van Kodok Br. Franciscus Bodewes ningen) MEDAN, 10 Juli (Aneta) Zaterdag Is ter stede aangekomen de apostolische del- voor Australië en Azië, Monseigneur Vele geestelyke en burgerlijke autoriteiten w ter begroeting aanwezig. In de kerk aan den Paleisweg sprak de J»1^ tolische vicaris van Padang, Monseigneur o een welkomstwoord. vef' Gisteren werden bezoeken gebracht aaI? ei» schillende autoriteiten en aan katholiek andere instellingen. Vandaag worden de m instellingen te Medan bezocht, terwyl 111 5 een begin zal worden gemaakt met eed naar de Bataklanden. Monseigneur Panico verklaarde nog getroffen te zyn door de hartelijke ontv te Batavia en te Medan. Hy is diep erken voor de gebleken aangename relatie tusscne civiele autoriteiten en het kerkelyk werk. Jonge priester was pas kol* in de missie In het Missiehuis aan den BredascheVe® .jjl Tilburg Is telegrafisch bericht ontvang®11 Campinas (Brazilië) dat pater Willem va?bUr?' Dries, missionaris van het H. Hart te Tn in de missie aldaar ls overleden. Pater van den Dries werd te Tilburg 2 Januari 1912. Hy legde zyn eerste H. G®1 ^1 af 21 September 1932, werd 10 Augustus priester gewyd en vertrok naar de missi® (f Brazilië 30 September 1938. Hij overlee6» Itapetininga (Brazilië) 1 Juli 1939. Nadere bijzonderheden ontbreken nog- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd: tot pastoor te Muiden den wegcti6/ heer G. D. van Emmerik; tot pastoor te ^ey veningen (O. L. Vrouw van Lourdes) eerw. heer R. J. Reynen; tot rector te F f, (St. Elisabeth Gasthuis) den weleerw. l»e A. Bernefeld, thans kapelaan te Oegstgee5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6