Financieele offers voor onze Defensie «\S VACANT IESPROOK JE Welvaartspolitiek is een eerste eisch f 100.000 per dag arlem e's EERSTE kamerleden VRAGEN INLICHTINGEN BIJEENKOMST VAN HET WERKLIEDENVERBOND BAZEL, COMO, MILAAN, PADÜA, VENETIE, BUDAPEST. WOENSDAG 12 JULI 1939 *t vraagstuk der provinciale en Semeentelijke voorzieningen onder het oog gezien Wetswijziging vindt bij velen instemming KATHOLIEKE GIDS Voorlichting over sociale en charitatieve instellingen Drie gezanten bieden geloofsbrieven aan Vertegenwoordigers van Iran Letland en Noorwegen ten paleize Het oproepen van werkloozen Vele Eerste Kamerleden achten dezen maatregel onjuist Dat kosten buitengewone militaire maatregelen zonder materiaal en uitvoering van werken De boterheffïng Heffing en steunuitkeering worden aangepast aan den zomerprijs onder katholieke deskundige leiding van 7 tot en met 20 Augustus. Prijs slechts f122 alles inbegrepen plus f3 adm.geld Voor 2e klas spoor wordt f23 toeslag geheven en voor één-persoons kamers heel de reis f8. (De reis is berekend op twee-persoons kamers). Men geve zich ten spoedigste op voor deze unieke en fabelachtig goed- koope vacantiereis aan de „Vereenigde Katholieke Pers" N.Z. Voorburg wal 65-73, Amsterdam, Telefoon 46878 met storting der reissom op postgiro 22884. Vraagt uitvoerig reisprogram aan. Reis mee door Europa in vrede, alles wordt voor U gedaan, U hebt zelfs geen pas noodig. lil MfM Verbondsvergadering stelt beslis sing over verhooging van bij drage aan „Herwonnen Levenskrachtuit Bestrijding van het extremisme Mr. S. J. R. DE MONCHY Benoemd tot bestuurslid der Carnegiestichting BEJAARD ECHTPAAR TEGEN TAXI GELOOPEN 80-jarige dame thans aan ver wondingen overleden Bij oversteken aangereden en gedood „Tarakan" heeft een stormachtige reis UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag Belastingen eerste liefde SS Si»" pH y ie atV- Aan 'het voorloopig verslag van de Eer- Kamer over het wetsontwerp tot wij- Zig'ng van de Dienstplichtwet wordt het v°'gende ontleend: be overtuiging moet bestaan, dus werd be de; 4at de militaire overheid de voor 's lands etlsie bestemde gelden met behoedzaamheid zuinigheid besteedt, dat onnutte uitgaven °M i-rWege bl'jven en dat alles wordt gedaan, tiet technische uitrusting en weermiddelen V^k^nderdoen voor die van mogelijke aan- gt^hige leden verklaarden zich met het voor tij' der regeering de bevoegdheid te geven om duur van de eerste oefening tot twee jaren erleiigen, niet te kunnen vereenigen. (jC^ohts op den grondslag van algemeenen flfM^'Plicht kunnen huns inziens 'n billijke ver- dof,lri? van de militaire lasten en een vol- Eni?6 weermacht worden verkregen. Vt ar»dere leden betreurden, dat niet ïU|, Vo°rgesteld uitbreiding van het contingent, Vpwf, 'hede met het oog op de heerschende ddoosheid. rïlmige leden onderschatten het, aan con- ^ebtsuitbreiding verbonden, financieele be- °D rir niefc' ziJ vestigden evenwel de aandacht verselijking met andere landen, be de ,,'el'jk geringe offers, welke ten onzent' voor Oot(1 eermacht worden gebracht en waren van Is eel> dat Nederland meer dan tot dusverre H s.c*ded, aan zijn defensie ten koste zal die- 2j.te leggen. betwistten voor het overige, dat contin- %fJr Uitbreiding kazernebouw zou moeten me- Zij dachten in casu aan de mo- Öeh 't eid van onderbrenging van manschap- 111 kampementen e.d. tfele leden verklaarden, zich met dit etsontwerp te kunnen vereenigen, ^eze leden waren te meer bereid, hun aan dit wetsontwerp te geven, omdat 'tem regeering in de gewisselde stukken en 4e de openbare beraadslaging met nadruk ^eeft verklaard, dat van de bij artikel 30 yerleenen machtiging slechts gebruik zal "°rden gemaakt, indien zich omstandighe id voordoen, die anders aanleiding zou- ed hebben moeten geven tot buitengewone °droeping van dienstplichtigen voor de eds- en kustbeveiliging. instemming hadden zij voorts kennis r,6n van de verklaring van den minister Wj~efensie, dat de verzwakking, welke het W.'^baar houden van de jongste afgerichte hej voor grens- en kustbeveiliging voor S jeldleger moet inhouden, zal worden ge- ti^g^dseerd door aanvulling uit oudere lich- ^at betreft de financieele consequenties *d de voorgenomen maatregelen, zoo wa- Zed deze leden van meening, dat, al heeft regeering huns inziens de goedkoopste 'ttiode gekozen, uitvoering van die maat delen nochtans zeer zware lasten, ten be- faBe van millioenen guldens, op ons volk leggen. Op dit stuk konden deze leden instemmen met degenen, die meen- er op te moeten wijzen, dat in som- andere landen nóg zwaardere lasten "b de bevolking worden gelegd. leden waren van meening, dat ook he'j e de voorkeur geven aan uitbreiding van Contingent, de voorgestelde regeling zou- bunnen aanvaarden op grond van de ar- ®hten, door de regeering ten gunste dier hg aangevoerd. zoo spraken zij, met de ontworpen 4^ 'hg onverhoopt het beoogde doel niet wor- 1bereikt, dan zou men huns inziens alsnog Vn ding van bet contingent in overweging "h nemen. gerj0ar hun gevoelen moet genoegen wórden ^Oe/ben met een contingent van 32.000 goed jjt^hde en weluitgeruste manschappen in V).qq van uitbreiding van het contingent tot V j ele leden zouden gaarne vernemen, of de bedoeling van de regeering ligt, ook f.0tl2onfc gelijk in andere landen pleegt Vlieden jonge vrouwen bij de lands- ing te betrekken. Vjj 'Se leden verklaarden, zich bij het ont- Vg? e kunnen neerleggen, omdat ook zij de akelijkheid beaamden van maatregelen in het belang van een betere mobilisatiedekking Zij konden evenwel de oogen niet sluiten voor de financieele gevolgen van hetgeen thans wordt voorgesteld. Aan besnoeiing op andere uitgaven zal men niet kunnen ontkomen, wil het land niet on der den dmk bezwijken. Zij verzochten een zoo volledig mogelijk overzicht van de financieele consequenties van de getroffen en straks te verwachten voor zieningen. Andere leden vroegen nadere inlichtingen nopens de financieele offers, die voor de de fensie in haar geheel van het Nederlandsche volk staan te worden gevraagd, met inbegrip van de kosten, aan de verdediging van Neder- landsch-lndië verbonden. De hier aan het woord zijnde leden drongen voorts er op aan, dat de regeering een spoedige beslissing zou nemen met betrekking tot de maritieme verdediging van laatstgenoemd ge biedsdeel. Verscheidene leden wezen op het groote be lang van een regeling van het vraagstuk van het verlies van een betrekking, als gevolg van het vervullen van militaire verplichtingen. Sommige leden bepleitten versterking van de grensbeveiliging in Zuid-Limburg. Zij wezen op het groote belang van dat gebied, met zijn goed uitgeruste kolenmijnen en zijn modem stikstof- bindingsbedrijf, voor ons land. Beide in dustrieën zijn, dus werd betoogd, levensbelan gen voor Nederland. Voorts werd de vraag gesteld, of voldoende zorg is besteed aan de verdediging van de pro vincie Friesland. Eenige leden waren van meening, dat, hoe zeer viel toe te juichen, dat particulieren gel den beschikbaar stellen om in overleg met de militaire autoriteiten hun eigendommen tegen luchtaanvallen te verdedigen, het in beginsel onjuist is, dat provinciën, als Friesland, en gemeenten, als Amsterdam en 's-Gravenhage dit voorbeeld volgen. Deze leden waren van oordeel, dat de landsoverheid voor de lands verdediging behoort te zorgen. Deze leden waren van meening, dat het standpunt, door de regeering te dier zake in genomen, in strijd met de Grondwet moet worden geacht. Andere leden voerden tegen een en ander aan, dat de landsoverheid heeft te zorgen voor de verdediging des lands, in algemeen verband gezien. Zoo een provincie of gemeente, een voor haar zeer belangrijk object speciaal verdedigd wenscht te zien, terwijl die verde diging niet is opgenomen in het algemeene de fensiestelsel, dan behoort zij dit voor hare re kening te nemen. Strijdig met de Grondwet achtten zij de evenbedoelde besluiten van de provincie Friesland en van de gemeenten Amsterdam en 's-Gravenhage niet. Het eerste nummer van de „Katholieke Gids" is verschenen, 't Bedoelt te zijn een documentair tijdschrift, dat voorlichting geeft over allerlei katholieke instellingen als internaten en gestich ten, kloosters, retraitehuizen en seminaria, her stellingsoorden, pensions e.d. Deze nieuwe gids wordt samengesteld en uit gegeven met medewerking van de Stichting Voorlichtingsdienst voor katholieke instellingen, waarvan de voorzitter, mr. H. A. J. Drost, in een inleidend artikel de vraag beantwoordt: Waar heen? Als een jongen of een meisje, man of vrouw, buiten het gezinsverband moet worden onder gebracht, aldus schrijft deze, dan kan de reden daartoe van opvoedkundigen, geestelijken of bij voorbeeld van lichamelijken aard zijn; een nor male oorzaak hebben of juist zijn gelegen in het abnormale van het geval, kortom: dê oorzaak kan van velerlei aard zijn. Zóó talrijk zijn degenen, die om een of andere reden buiten het gewone gezinsverband willen of dienen te vertoeven, dat den drie mililoen katho lieken van ons land tot dat doel ruim 1200 ka tholieke instellingen ter beschikking staan. Vandaar, dat het lang niet eenvoudig is, voor een bepaald geval het juiste adres te vinden. Dag-in, dag-uit wordt naar uitvoerige gegevens gevraagd aan pastoors, aan doktoren, aan leer aren en onderwijzers in deze de adviseurs van nature! maar het antwoord moest al te vaak hoogst onvolledig, althans eenzijdig zijn. De Stichting Voorlichtingsdienst voor Katho lieke Instellingen werd in deze herhaaldelijk ge raadpleegd. De katholieke instellingen zijn er ten zeerste mede gebaat, dat op centrale, uniforme, docu mentaire wijze de zoo gewenschte voorlichting wordt gegeven. De vraag „waarheen voor ad vies?" kan thans worden beantwoord met een eenvoudig: „naar de Katholieke Gids!" Reeds dit eerste nummer, waarin doel en werkwijze nader worden gedefinieerd, bevat zeer veel interessante gegevens. Wie uit ondervinding op de hoogte is met de moeilijkheden, die in bepaalde omstandigheden door onwetendheid over de vele beschikbare, katholieke instellingen kunnen ontstaan, zal deze uitgave ongetwijfeld toejuichen. Red. en Adm. zijn gevestigd Nes 41, Amster dam (C.). H.M. de Koningin heeft Dinsdag ten paleize Noordeinde te Den Haag des namiddags half vier den heer Nadir Arasteh, ter overhandi ging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z.M. den Shah in Shah van Iran bij Harer Majesteits Hof alsmede van den terugroepingsbrief van zijn ambtsvoorganger ontvangen. Te vijf uur ontving de Koningin den heer Edgars Kreewinsch, ter aanbieding van zijn ge loofsbrieven als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Letland en te half zeven den heer M. J. G. J. Raeder, ter overhandi ging van zijn geloofsbrief als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Z.M. den Koning van Noorwegen. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Ka mer over de ontwerpen van wet in zake het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en het in werkelijken dienst houden van dienst plichtigen is het volgende ontleend: Vele leden, die verklaarden zich met deze wetsontwerpen te kunnen vereenigen, drongen nochtans met klem er op aan, dat van de om standigheid, dat een belangrijk aantal oudere dienstplichtigen zich onder de wapenen be vindt, gebruik worde gemaakt om dezen door veelvuldige oefening de noodige kennis en pa raatheid bij te brengen. Voorts verklaarden deze leden, het on juist te achten, dat de regeering er toe was overgegaan, werklooze dienstplichtigen te nopen, als plaatsvervangers op te treden van hen, die om redenen van particulieren aard verlof krijgen, naar hun werkkring terug te keeren. Huns inziens wijst de houding van de regee ring te dezer zake in de richting van het vroe gere, aan het einde van de vorige eeuw terecht verlaten, remplagantenstelsel. Verscheidene leden konden met deze opmer kingen geenszins instemmen. Veeleer juichten zij toe, dat werkloozen dienstplichtigen langs dezen weg de kans wordt geboden, zich nuttig te maken. Verscheidene leden oefenden critiek op den hun inziens onbevredigenden gang van zaken met betrekking tot de behandeling van aanvragen om zakenverlof, door onder de wa penen zijnde dienstplichtigen ingediend. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Ves- sem betreffende de kosten der buitengewone maatregelen hebben de ministers Colijn en Van Dijk o.m. het volgende geantwoord: Toen na een aantal dagen bleek, dat zon der de voorzichtigheid uit het oog te verliezen voor de algemeen beveiligende taak onder de gegeven omstandigheden met minder kon wor den volstaan, is 22 April j.l. bevolen, dat bij de verschillende onderdeelen slechts een aantal paarden en auto's in gebruik mocht worden be houden, dat voor de uitoefening van den dage- lijkschen dienst strikt noodzakelijk was. De overige paarden en auto's zijn aan de eigenaren teruggegeven. Ten tijde van het vaststellen van de prijzen, welke bij vordering in gebruik" ten hoogste mochten worden besteed, werd aangenomen, dat deze vordering slechts van zeer korten duur zou zijn. Toen bleek, dat de grens- en kustbeveiliging geruimen tijd gehandhaafd zou moeten worden, is bevel gegeven de aanvankelijk vastgestelde vorderingsprijzen te herzien. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat naast de klachten, welke den minister van De fensie van derden bereikten over te hooge ver goedingen, een groot aantal klachten is bin nengekomen van hen, wier paarden of auto's waren gevorderd, dat de hun toegekende ver goeding te laag werd geacht. De kosten van de buitengewone militaire maatregelen, zonder de aanschaffing van materiaal en uitvoering van werken, kunnen op heden gemiddeld per dag zeer globaal op f 100.000 worden geraamd. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgen de mede: Reeds sedert eenige weken is de z.g. zomer prijs voor boter (n.l. de som van commissieno- teering en het bedrag van heffing en steunuit keering) vrij aanzienlijk boven het bedrag, het welk de minister van Economische Zaken ter zake heeft vastgesteld op 1.30, gestegen. Zulks houdt o.m. verband met de omstandigheid, dat wijziging in het bedrag van heffing en steun uitkeering zooveel mogelijk wordt vermeden, teneinde een regelmatigen uitvoer zooveel mo gelijk te bevorderen. Gezien de huidige positie der botermarkt ligt het in het voornemen, het bedrag van heffing en steunuitkeering dfte week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomer prijs. Venetië de stad der gondels Bij de voortgezette algemeene beschou wingen in de vergadering van het R.K. Werkliedenverbond, die Dinsdag in het Jaar beursrestaurant te Utrecht gehouden is en heden wordt vervolgd, drong men aan op een sterke stimulans van de zijde van het Verbond tot het volhouden van een werk loos!) eidspolitiek niet alleen, maar het voe ren van een welvaartspolitiek in het alge meen. Een andere wensch was het doorzetten van de bestrijding van het extremisme. Geïnformeerd werd naar de onderhandelingen met den werknemenden Middenstand. Met waardeering sprak de afgevaardigde van den Bond van hotel-geëmployeerden over het geen het Verbond in samenwerking met deze organisatie gedaan had, om den socialen toe stand in het hotelbedrijf te verbeteren. Spr. vroeg hiermee door te gaan, want er is nog veel te doen, zooals het verkrijgen van een behoor lijken arbeidstijd en regeling van het fooien stelsel. In zijnantwoord dankte de Verbondsvoorzit ter, de heer A. C. de Bruyn. voor de instem ming, die het werk van het Verbond in het algemeen mocht ondervinden. De opmerkingen omtrent „Herstel" verdie nen inderdaad ernstige overweging. Het vraagstuk van de vrije-tyd-besteding, dat reeds de volle aandacht van het bestuur heeft, zal opnieuw onder de oogen worden gezien. Het Internationaal Christeiyk Vakverbond heeft het ook in behandeling genomen. Wat het ploegenstelsel betreft,, meent spr., dat dit voor een groot deel zyn oorzaak vindt in de crisis-omstandigheden. Indien we dit vraagstuk van de moreele zyde bezien, aldus spr., zal er ongetwijfeld aanleiding gevonden worden om op beperking aan te dringen. Aan het voeren van een welvaartspolitiek, zooals dit het geval was totdat het kabinet- Coiy'r. demissionnair raakt, zal 't Verbond zeer zeker zün aandacht schenken. Aan de bestriding van het extremisme is wel wat gedaan en bovendien is er ook uit andere kringen van de bevolking niet zonder vrucht actie gevoerd, waarby spr. vooral denkt aan de manifesten, die het Katholiek Comité van Actie ,,Voor God" verspreid heeft. Het bestuur zal met nauwgezetheid den toestand op den voet blijven volgen. Ten aanzien van den werknemenden Mid denstand deelde de voorzitter mee, dat 'n plan in studie is, om nationaal en diocesaan federatief samen te werken. Het vraagstuk van het wederzijdsch lidmaatschap is bij ver- kryging van dit accoord volledig opgelost. In de namiddagvergadering kwamen de jaar verslagen van de verschillende instellingen van het Verbond aan de orde, die na enkele bemer kingen werden goedgekeurd. De aftredende functionarissen werden her kozen. In de vacature-Andriessen als bestuurs lid van Herwonnen Levenskracht zal door het Verbondsbestuur worden voorzien. Besprekingen werden gevoerd over het voor stel van den Ned R.K. Tabaksbewerkersbond en den Ned. R.K. Houtbewerkersbond om de ver plichte bydrage van 1 cent per lid en per week voor „Herwonnen Levenskracht" op 2 cent per lid en per week te brengen. In een uitvoerig prae-advies juichte het Ver bondsbestuur dit voorstel toe, erop wijzend, dat de inkomsten voor Herwonnen Levenskracht" noodzakeiyk vermeerderd moeten worden om het zoo lang nagestreefde doel, het opruimen van den wachttyd van patiënten, te bereiken. Vry- wel regelmatig moeten thans 70 80 patiënten ongeveer een jaar wachten op uitzending. Het voorstel werd in het algemeen zeer sym pathiek geacht, maar verscheidene afgevaardig den vonden een dergeiyke vermeerdering van lasten voor hun organisatie te zwaar. Over de wijze van uitvoering van dit voorstel bestond eenig verschil. Gevreesd werd ook, dat door deze verhoogde bydrage de vrywillige stuiver-actie in het ge drang zou komen. Gevraagd werd het voorstel voorloopig in te trekken, totdat betere tijden zijn aangebroken. Andere afgevaardigden zagen evenzeer finan cieele bezwaren voor hun bonden, doch vonden het doel, dat met dit voorstel wordt bereikt te mooi, om zich er niet voor te verklaren. Dr. W. Bronkhorst, geneesheer-directeur van „Berg en Bosch" in Bilthoven sprak een warm woord van aanbeveling ten aanzien van het voorstel en wees erop, hoe het sanatorium geheel tot stand is gekomen door het werk van de ar beiders. Dit heeft overal veel indruk gemaakt. Het laatste stukje, dat aan het mooie werk ontbreekt, moet echter worden afgemaakt. De heer B. Haver sprak als bestuurslid van „Herwonnen Levenskracht" een propagandistisch woord. Gezien de besprekingen hier gehoord had spr. er geen bezwaar tegen het voorstel tot de najaarsvergadering uit te stellen, ten einde het in de verschillende organisaties nog te bekijken en den leden aan te bevelen. De voorzitter achtte het gewenscht op de sug gestie van den R.K. Bouwvakarbeidersbond in te gaan om de beslissing tot de volgende zomer vergadering uit te stellen. Daarby moet echter de afspraak gemaakt worden om het voorstel concreet op de agenda te plaatsen, zoodat de verantwoording komt te rusten op de algemeene vergadering van de ver schillende aangesloten bonden. De vergadering ging daarmee accoord Hedenmorgen om half elf wordt de Verbonds vergadering voortgezet. By Koninkiyk Besluit van 4 Juli 1939 is mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's Gravenhage, benoemd tot lid van het be stuur der Carnegie-stichting in de plaats van mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nyevelt, die op grond van zijn hoogen leeftijd niet meer voor een herbenoeming als zoodanig in aanmer king wenscht te komen. Woensdagavond j.l. is het bejaarde echtpaar v. d. WeteringNieuwendijk, wonende in de Rubensstraat te Rotterdam, toen het de Lust hofstraat wilde oversteken, tegen een taxi geloo- pen, ten gevolge waarvan beiden ernstige ver wondingen opliepen en in het Ziekenhuis aan den Coolsingel moesten worden opgenomen. Thans is de 80-jarige mevr. K. J. van de We teringNieuwendijk aan de bekomen verwon dingen overleden Dinsdagmiddag is een naar schatting 60-jarige man, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, bij het oversteken van den rijksweg tusschen Delft en Overschie door een auto ge grepen en gedood. Het ïyk is naar het Oude en Nieuwe Gasthui- te Delft overgebracht. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het m.s. „Tarakan" op de twee de kampeerreis na een stormachtigen nacht Dinsdagmorgen te zes uur te Fjaerland is aan gekomen. Het weer is thans opgeklaard en de stemming aan boord is uitstekend. Aan G. Kootstra is op zyn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1939, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gorinchem, met dankbetuiging voor de goede en langdurige dien sten, door hem als burgemeeser bewezen. Op zyn verzoek is eervol ontslag verleend aan Th. H. Boslkens als voorzitter van den Raad van Arbeid te Zwolle, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten en is met ingang van dien datum als zoodanig benoemd mr. F. Braakman te Overveen. De ontvanger der directe belastingen, enz. P. C. Kooijman is verplaatst van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Amsteidam naar de inspectie der directe belastingen te Arnhem, le afdeeling. giiiiiiiiiiiiininuiiniiMMiiniiMiininiiiimiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMm Glod beproeft het zwaarst dien Hij het meest bemint. Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiimiiiiiimiimiiiiiiiiiiii: Door Dora Niemann da?11 keek den arts verbaasd aan. „Hoe weet allemaal?" Stj!ste vriend, wij artsen moeten toch ook een thenschenkenriers zijn. Maar kom maar SveiTat> wat u thans zoudt willen doen, kunt 4ie 0ed oyer een uur of twee in orde maken, tusschentijd hebt u alles grondiger over at Vp 6n doordacht en naar mijn meening zal beter zijn, want nu, om in een eersten a46 handelen, nadat u die brieven hebt j.1!u neemt mij wel niet kwaiyk, dat ik gezien zou alles nog maar ingewik- §v diaken." Vetl sloot zich bij den dokter aan, hij kon Schiet onttrekken aan de meening en de e8ingen van dezen man. nu moet u vertellen," verzocht de an- Stj, die. „Voor zoover ik me herinner bent u voor 'n vlucht naar Zuid-Amerika ge- 'C ri ater heb ik eens geïnformeerd bij Jürgen den zoon yan myn vriend, wat er van u geworden was. Hij wist ook geen bijzonderheden, zei alleen, dat u daarginds gebleven was." Sven bleef een oogenblik staan en keek zyn metgezel ernstig aan. Er lag een pijnlijke trek op zyn gezicht. „Als ik toen had kunnen vermoeden, dat ik door dezen overtocht mijn heele levenin 'n ver keerde richting dreef, dan zou ik, zoowaar ik leef, de heele reis achterwege hebben gelaten." „Dat gaat bij de meeste menschen zoo, mijn waarde, als men vooruit zou weten, hoe ver keerd het dikwijls afloopt, dan zou men beslist zijn handen ervan afgetrokken hebben." „Ik was nog erg jong," ging Sven verder en het klonk als een verontschuldiging, „als jonge man grijp je alles aan, wat zich voordoet, gaat men overal achter aan, al lokt het op nog zoo'n grooten afstand." „Ja?" vroeg de arts vol belangstelling en mee gevoel, „is deze vliegkwestie destyds dan niet goed afgeloopen?" „Allesbehalve," antwoordde Sven met een ver moeid gebaar. Ze waren nu op een hoog gedeelte gekomen, vanwaar men een heeriyk gezicht had op de open zee. De kleuren van water en hemel vloeiden ineen en alles werd overstraald door het zonlicht. „Dit hier," zei Sven en tilde met zijn rechter hand den levenloos neerhangenden linkerarm op „dit heb ik overgehouden, anders niets." „Vertel toch wat meer bijzonderheden," drong de dokter aan, „maar ik geloof dat we nu maar terug moeten keeren, anders wordt de terugweg te lang." Sven sprak. Lang en uitvoerig schilderde hy de jaren, die hij in Buenos Aires had doorge bracht. Dokter Hattendorf viel hem met geen enkel woord in de rede. Alleen bleef hy vaak staan en wierp dan een nadenkenden blik op Sven. Toen deze zijn verhaal beëindigd had, keek hij peinzend naar de zee, en wendde zich toen plotseling tot Sven. „Het is heelemaal niet gezegd, dat de stijf heid van uw arm niet weggenomen kan worden. Al hebben ook verschillende Amerikaansche doktoren het geprobeerdEr moest een on weerlegbare röntgenfoto van uw arm gemaakt worden. Wacht eens, ik heb een vriend in Ber lijn, hy is professor en specialist in dergelijke dingen, u moet naar hem toegaan, direct, zoodat u zekerheid krijgt omtrent dit punt." „Ja," zei Sven aarzelend, „als ik niet voor mijn firma moest werken, zou ik het waarachtig van daag nog doen." „Ach wat, een dag kunt u toch wel riskeeren, dat maakt toch niets uit, en dan werkt u den volgenden dag tweemaal zoo hard En dat is de zaak toch waard, niet? Vindt u ook niet?" „Ach, dokter, dat lijdt toch geen twijfel. Ik zou een heel ander mensch zijn. En bovendien, ik zou toch veel meer kunnen beginnen en „Doe het dus in ieder geval, beste vriend. En wat u me hebt verteld van uw ongelukkig hu welijk, dat behoort nu toch tot het verleden. U bent weer in uw vaderland terug, u werkt en u bent nog jong genoeg, om mettertyd een ge schikte vrouw te vinden. U schrikt hoop ik niet terug voor een tweeden Keer?" „Ik heb hier een jeugdvriendin", in Sven's oogen kwam een glans, hij begreep op dit oogen blik zich zelf niet. Hoe kwam het, dat hy zijn intiemste hartsaangelegenheden voor dezen man uitsprak? Met geen sterveling had hij er nog ever gesproken. „Ja?" onderbrak de ander zijn gedachtengang, „dat is prachtig, en zal wel het juiste zijn. Is ze echter nog vrij?" „Weer vry!" antwoordde Sven. „zy heeft ook van allerlei moeten doormaken!" „Ziet u, dat is de vrouw, die by u hoort." De dokter werd heel levendig. „Laat u nu eerst uw arm onderzoeken, ik heb zoo het gevoel dat er iets aan te doen is. En met twee handen pakt men het leven toch beter aan, nietwaar?" „Dat klopt, beste dokter, en ik weet heusch niet, hoe ik u danken moet. Ik wil vandaag nog naar Berlijn. Denkt u, dat ik onmiddeliyk zal worden toegelaten?" Sven, opgewonden door de gedachte aan een eventueele genezing, bleef staan, en keek den ander vol verwachting in de oogen. „Stellig, ik zal u een brief voor mijn vriend meegeven, dan wordt u direct by hem toegela ten. Overigens, hy heeft zeer zeker een heel drukke practyk." Zy wandelden langs de strandpromenade, voorbij de groote pensions; de smaakvolle villa's, het mooie gebouw van het Kurhaus, tot de twee de grasvlakte, waar zich de groote vuurtoren verhief. De dokter nam afscheid. „U weet waar ik woon, ik verwacht u spoedig." Sven verliet den zeekant en liep door een lan ge laan naar het havenplaatsje Als-Travemlinde. Zyn voeten schenen vleugels te hebben. Thans, nu hij weer alleen was, drong het pas goed tot zijn bewustzijn door, wat een genezing van zijn arm voor hem beteekenen zou. Hij liep rechtop, een lachje verhelderde zijn gezicht bij de hoop, die de dokter hem gegeven hadWat zou Leni wel zeggen; zij zou het als een even groot geluk aanvoelen als hyzelf. Maar het was nog niet zoover. Sven ging een zijstraat in, zyn schreden werden wat langzamer. Als men er goed over nadacht, peinsde hij dan was het toch eigenlijk haast ondenkbaar, dat alle doktoren in Amerika zich vergist zouden hebben, dus maar niet te hoopvol zijn! kalmeerde hij zyn ver wachtingen, de teleurstelling zou anders te groot zyn. In den middag van denzelfden dag vergezelde dokter Hattendorf Sven naar het station. Toen zy voor den trein stondeiï, overhandigde hy hem een schrijven voor den Berlijnschen professor. Toen nam hy met een hartelijken handdruk af scheid van den man, wien hij de hoop op gene zing van zyn zieken arm had ingegeven. Direct na zijn aankomst in Berlijn reed Sven naar Charlottenburg, waar de woning van den professor gelegen was. In groote spanning be trad hij het paleisachtige huis. Het spreekuur was aan den gang. De groote wachtkamer was vol menschen. Sven opende even de deur. Twee heeren stonden in zijn nabijheid en voerden een druk gesprek. „Ja," zei de een, „een arts van internationale reputatie, correspondeerend lid van de grootste geneeskundige vennootschappen." Sven sloot zachtjes de deur, hy zou in de vestibule wachten want als hij naar de wachtkamer ging, zou hij voorloopig niet aan de beurt komen. Er kwam een jonge dame in een witte laboratoriumjas voorbij. Haar gaf Sven zijn brief voor den pro fessor. „Wacht u hier een oogenblik." By deze woor den wees zy op een paar rieten stoelen en snelde weg. Sven ging zitten en keek in het rond. Uit een der vertrekken op den achter grond kwam een vrouw met een kleinen jongen. Sven was weer opgestaan en liep nu op den zwaren looper, die den geheelen gang bedekte, op en neer. Eindelijk verscheen het jonge meis je weer. Zij maakte een uitnoodigend gebaar. „Mag ik u verzoeken, de professor verwacht u." Sven volgde de slanke gestalte, die hem vaag aan Mariene herinnerde. De assistente opende de deur van een groot, hoog vertrek en liet hem binnengaan. Een patiënt ging langs hem heen naar buiten, daarachter kwam de arts en stak Sven een smalle en toch krachtige hand toe. Zwygend bood hij zijn bezoeker een stoel aan, en ging zelf aan zyn schryftafel zitten, om den brief, die voor hem lag te lezen. „Myn vriend Hattendorf heeft u dus naar mij gestuurd," zei hy toen, schoof het schryven in een lade en leunde in zijn stoel achterover. „Hij deelt my alles mee, wat hij over uw geval weet." Vragend keek hij Sven aan. „Ja, ik heb hem alles verteld, wat ik over de zaak zeggen kan. U kunt mij gelooven, profes sor, dat het voor my een groot ongeluk was, want ik heb er myn bestaan door verloren. Ik was vlieger." (Wordt vfervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3