Stilleven van A. Adriaensen Een bescheiden meester DE VLIEGENDE MISSIONARIS Laatste Nieuws rtf; Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen STAD UWS Pater Schulte in het Poolgebied Voor Amerika's veiligheid DOCH FRAAI WERK R0BBEN0LIE EN DRIE JARIG VISCHDIEET OOK BLOKKADE DER FRANSCHE CONCESSIE i |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii!i!iiiii!!niin!i!niiiiiiiniinniiiiiiiiiinniiiuifii!iiiiiiiiiiiiii!i!niiriiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiii| WOENSDAG 12 JULI 1939 |!iiiiiiniiiiimtiniiiiiiiiiiiiniiii!imiHHitiifnfliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiiiHiiii!iinHnni<uiininiiHi| N.Z.H.T.M. Vervoersopbrengst EINDEXAMENS Middelbare Meisjesschool 't Kopje FAILLISSEMENTEN Staatsexamen muziek Federatie van Wielerclubs ZANDVOORT HONDENRENNEN Op 30 Juli a.s. IJMUIDEN GROOTE VERDUISTERINGS OEFENING Wandelaars opgepast! Op heeterdaad betrapt Diploma zwemmen HEEMSTEDE Het stilleven van A. Adriaensen, dat in den kunsthandel Liernur te 's Gravenhage is te zien, en waarover H. P. Bremmer, bekend schrijver over beeldende kunst, in dit blad een beschouwing geeft Pater Schulte de vliegende missionaris THANS ALLEEN NAAR DE WEST (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Huil acht aanvaarding van zeS programpunten noodzakelijk O.m. afsnijding van waterefl lichtvoorziening wor' Tour de France De uitslagen u' 33 uur 47 min. 46 sec.; 2. Frankrijk 3* sec\_ Noorse? Heden leidt de derde etappe van y van Rennes naar Brest, een afstand va» SiiiiiiiininiiiniiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiuiiiuiiiiitiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiHiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiininniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiinimiiiu3 De vervoersopbrengst gedurende de maand Juni bedroeg (ongecontroleerd) ƒ259.927 tegen ƒ277.605 in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. I. de Beaufort, M. Bierens de Haan, S. Bierens de Haan, Th. Delbrück, E. de Flines, W. Geel, J. Groenevelt, A. ter Haar Romeny, E. Heinsius, N. Hoogland, B. Kalis, T. van Leer, D. van der Plaat, R. Schuller, G. van Thiel, P. van Weezei, N. Willink, N. de Wit. Afgewezen 3. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproxer. op Dinsdag 11 Juli 1939: Mevr. F. HemmesTonkens, handelende on der de firmabenaming „Glashandel en Indus trie „Lux" te Haarlem, Schoterweg no. 69, particulier adres Berkenrodestraat 11. Curator mr. C. Elankevoort te Haarlem. M. J. A. Artz, schrijver van kinderboeken, wonende te Haarlem, Merkmanstraat 13. Cura tor mr. J. Deenik te Haarlem. Mevr. G. van Geemen, weduwe F. J. Hunter, zonder beroep, wonende te Haarlem, Eiken straat 40. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haar lem. C. van Hooff, koopman in groenten, wonen de te IJmuiden, gem. Velsen, Kanaalstraat 79 zw. Curator mr. L. Ali Cohen te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: C. Yff Czn., veehouder, wonende te Assen delft. Curator mr. A. Bruch te Haarlem. H. Visser, handelaar in bouwmaterialen, wc nende te Brussel, voorheen te Amsterdam. Cu rator mr. H. J. Pot te Haarlem. Klaas Vloon, winkelier, wonende te Zaan dam. Curator mr. J. H. van Gelderen te Haar lem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 28 Juni 1939 is vernietigd het faillissement van: J. L. van Dijk, timmerman, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer. Curator mr. J. H. Ekering te Haarlem. By de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor muziek slaagde voor het theore tische gedeelte L.O. Mej. Truus Ligthart, leer linge van den heer Jacob Bijster. De F.W. H. hield Maandagavond een wed strijd voor onafhankelijken en amateurs over een afstand van 80 K.M. De nieuwelingen reden 45 K.M. en de beide categorieën junioren A en B over een afstand van 35 K.M. De belangstelling was zeer groot van de zijde van het publiek. Er reden bijna 100 renners mee. Allereerst startten de onaf hankelijken en amateurs. De uitslag werd na veel spanning: 1. C. Sie- beling; 2. G. Peters; 3. B. de Vries; 4. J. Stet: 5. J. Klinkenberg; 6. A. v. d. Neut; 7. J. Smit: 8. D. Claasen; 9. J. Banken; 10. H. v. Es; 11. Wesselman; 12. B. Fennis; 13. B. Scheil. Uitslag nieuwelingen: 1. P. Peters; 2. H. Veer man; 3. G. v. Dijk; 4. H. v. Dijk; 5. C. de Gier; 6. Daene; 7. Hilterman. Uitslag junioren A: 1. J. Keyzer; 2. Van Roode; 3. Van Zijl; 4. Chr. Schelfout; 5. Ger ritsen; 6. Wooning; 7. M. Taverne; 8. Van Tongeren; 9. T. v. d. Heyden; 10. H. v. d. Heyden. Uitslag junioren B: 1. C. Boersma; 2. De Jong; 3. Droog; 4. Kabel; 5. Koopman; 6. U. Smit; 7. K. Neeft; 8. Keyzer; 9. Markenstein; 10. Zijde; 11. Boudcwijn; 12. H. Jas. In samenwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort, is de Ky- nologen Club „Kennemerland" voornemens op 30 Juli a.s. Windhondenrennen te organisee- ren in het Gemeentelijk Sportpark te Zand voort, gelegen onmiddellijk achter het Station der Nederl. Spoorwegen. Voor deze rennen is de medewerking verze kerd van de eigenaars der beste renhonden in Nederland. Er zal gerend worden op de vlakke baan door Greyhounds en Whippets en over hindernissen door Greyhounds. Het is de eerste maal dat deze sport door bo vengenoemde vereeniging in Zandvoort zal worden beoefend en zeker zal het een aantrek kelijke dag worden voor de vele bezoekers en badgasten. In Engeland zijn de Windhondenrennen zéér populair, courses waarvan een 50.000 tal toe schouwers getuige zijn, zijn daar geen zeld zaamheid. Voor hen, die van snelheidssport houden is het een ongekende sensatie om deze mooie, slanke, gespierde hondenlichamen achter het electrische kunsthaas te zien rennen. De in Zandvoort mededingende honden zijn gefokt uit het allerbeste Engelsche bloed; ver schillende bekende sterren op rengebied zullen medeloopen. Voorwaar, 't neusje van den zalm! Wij vertrouwen dat dit sport-evenement voor Zandvoort in het drukst van het seizoen een ware attractie zal worden. Verhuur voetbalvelden Met de voetbal- vereeniging „Zandvoort" heeft de gemeente een contract loopen, waarbij twee voetbalvelden, clubhuis, tribune en verdere accommodatie is verhuurd voor f 1000.per jaar. Dit contract loopt tot 14 September 1939. De vereeniging heeft verzocht de huur te continueeren, doch te vens heeft zij er op gewezen, dat het bedrag ad f 1000.per jaar haar financieele draagkracht te boven gaat. Thans heeft de vereeniging nog een achterstand van pl.m. f 1700.B. en W. stellen daarom voor den huurprijs te verlagen tot f750 per jaar en wenschen hieraan twee voor waarden te verbinden. Vooreerst, dat moet wor den betaald f 15.— per week en bovendien f 30.— voor eiken thuiswedstrijd van het eerste elftal, totdat in het huurjaar f 1000.is betaald, zijn de f 750.huur en f 250.als aflossing van huurschuld. Bij wanbetaling zal de gemeente zich in het bezit van de huurpenningen kunnen stellen door te beschikken over de opbrengsten van de entree-gelden. Voorts is in het ontwerp-besluit opgenomen de bepaling, dat het personeel der gemeentepolitie op werkdagen van het gehuurde gebruik mag maken voor sportbeoefening, welke deel uit maakt van den politiedienst, hetgeen reeds thans vrijwillig door de vereeniging is aangeboden tot dusverre. B. en W. stellen den Raad voor op deze voor waarden wederom de voetbalvelden met accom modatie te verhuren voor f '50.per jaar voor den tijd van twee jaar, ingaande 15 September Vrijdag 14 Juli a.s. zal des avonds van 1012 uur in de gemeente Velsen een groote verduis teringsproef worden gehouden. Voor het houden van deze oefening is toe stemming verkregen van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, hetgeen beteekent, dat de geheele bevolking verplicht is mede te werken, door de lichtuitstralingen uit de woningen, be drijven enz. geheel te voorkomen. Men beperke er zich niet toe de lichten in de woning uit te draaien, doch houde er reke ning mede, dat ook in oorlogstijd het licht in de woningen niet kan worden ontbeerd, zoodat noodzakelijk is ramen enz. lichtdicht af te schermen. Degene, die nog niet op de hoogte mocht zijn van de wijze, waarop dit is te bereiken, stelle zich in verbinding met het secretariaat van de afdeeling Velsen van de Nederlandsche Veree niging van Luchtbescherming, Stationsweg 24, Velsen, of met de bestuursleden van de onder- afdeelingen IJmuiden, IJmuiden-Oost. Driehuis, Velsen-Noord of Santpoort. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de maatregelen ten aanzien van het verkeer. In het park „Velserbeek" is een drietal perso nen geverbaliseerd, terzake het zich begeven buiten openbare wegen en voetpaden. Door de politie werd een inwoper van de Aca ciastraat op heeterdaad betrapt bij het stelen van straatklinkers. In het zwembad „De Heerenduinen" vond wederom diploma-zwemmen plaats. De proef bestond uit 100 meter schoolslag, 50 meter rug slag en 3 minuten „waterhappen". De namen der geslaagden zijn: W. Smits, L. v. Beek, J. v. Venetien, M. Sjouw, P. Pruissen, J. Duikman, M. en G. Bus, A. v. Es, A. Kelbing, A. Hoogerbeets, W. de Bruin, J. Smit, G. Smit, R. Dalmeyer, J. Gonkel, E. Thijssen, F. v. Vene tien, F. Starreveld, N. Zwanenburg, M. Gaulette, J. Haantjes, M. Bakker, L. Dekel, H. Sjouw, M. Bronkhorst, C. Maris, L. Krftb, J. Hollmann, W. Hollmann, H. Struyk, C. de Man, T. Rib- bens en A. Dijkhuis. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: A. Moeke en G. v. d. Putten; E. A. Snoek en S. C. Kat; J. J. v. d. Munnik en L. Hamstra. Getrouwd: J. Bot en L. den Dekker; A. J. R. Mauritz en A. van Mourik Broekman. Geboren: d. van J. C. Stoffer-Verhoek; z. van J. S. Dondorp-Tazelaar; z. van H. J. de Bruijn-Heemel. Overleden: B. de Boer, 57 j., gehuwd; Jac. J. Weijer, 43 j., gehuwd; J. M. Hoogesteijn, echt. SI u ij ter, 67 jaar. Er bestaat een tamelijk nauwe overeenkomst tusschen het Vlaamsche stilleven en het Hol- landsche in de 17e eeuw. In het algemeen kan men zeggen dat het Vlaamsche van een meer pronkerig en dekoratief karakter is; de sobere houding die men in Hollandsche stillevens veel vuldig vindt is in het Vlaamsche werk haast a-ltijd afwezig. Van Alexander Adriaensen ontmoet men nogal eens werken op Hollandsche veilingen. Meestal zijn dit vischstukken, zelden een bloem stuk, en meestal heeft men de neiging om dat werk als van niet groote kracht aan te zien. Het hier gereproduceerde stilleven, dat in den Kunsthandel Liernur te 's-Gravenhage is te zien, maakt een groote uitzondering in zooverre als dit tot zijn beste werk gerekend moet wor den; ik zag ten minste geen beter van hem. Het Vlaamsche karakter kan men hier her kennen aan het veelvuldige. Naast het boven deel van visch met oesters, zou een Hollander niet de neiging hebben om nog een stilleven van vogels in de onderste helft te schilderen. Door deze tweeledigheid heeft het werk niet het geconcentreerde karakter van compositie als men in de meeste Hollandsche stillevens vindt. Neemt men dit werk echter rustig in zich op, dan gaat men den samenhang van het geheel gemakkelijker aanvaarden dan dit misschien bij den eersten aanblik het geval mocht zijn. Het overzicht over het geheel blijkt toch met een bepaalden zin voor ordening gegeven te zijn. Het domineerende is het steenen vergiet met de visch, Welk gedeelte voor de meesten wel het eerst het oog tot zich zal trekken. De in de breedte daarvóór uitgestalde oesters bren gen de compositie meer naar het rechter ge deelte heen, waar dan van rechts uit de massa van de vogels, in het voorplan, naar links ge ïnterpreteerd wordt. De beide in elkaar ge schoven roemers die men in het rechter ge deelte ziet zijn een terug gehouden vulling al daar, zooals zij in de donkere tonaliteit opgaan. Het licht op het vogelborstje, links in het midden van het ondergedeelte, gaat over naar boven op de beide blanke oesters en vanuit deze naar het lichtende vischlichaam om in een paar licht-accenten in den kattekop te eindigen. De horizontale tafelvlakte geeft natuurlijk een stevigen bouw in dit geheel; ze is een domi neerende kracht in het meer los verspreid zijn van al deze voorwerpen er op en er onder. De kleur van dit werk is van de diepe volheid zooals men die bij de beste oude meesters vindt. De kleuren zijn fijn en van een diepe kracht, met die sterke en pittige variaties van kleur zooals die er in bonte vogellichamen zijn. Het kleurige heeft voor dezen schilder een bepaalde waarde, hij heeft niet de neiging om het onder geschikt te maken in het overheerschende van een fijne tonaliteit, hoewel de tonaliteitswaar- den hier verder toch op zeer gevoelige wijze uit gedrukt zijn. Zooals de Hollandsche meesters daar zeer sterk in zijn, heeft obk deze Vlaming hier een positieve neiging om het stoffelijke uit te drukken. Gewoonlijk is bij de Vlaamsche mees ters deze tendentie niet in zoo sterke mate aan wezig, maar hier behoeft Adriaensen voor de goede werken van de Hollanders in dit opzicht niet onder te doen. Het is het visueele behagen van deze voorstelling die hem tot uitbeelding er van gebracht heeft; juist een prettige neiging tot aanschouwen zonder meer, omdat hij het heerlijk vond naar de kleurige mooiheid van zoo'n geheel te kijken. Wil men zich in dit werk verdiepen, dan kan men zijn Oogen den kost geven; het is heerlijk om den schilder in al de fijne nuancen van zijn aandachtig bekijken te volgen. Het verf.iet met den grooten visch er in moest hij een heer lijkheid gevonden hebben om te zien. Dit leeft alles als een wonder bp ons in. Wat kon eigen lijk de beteekenis van zoo'n eenvoudig geval voor ons zijn? Het moet er om gaan dat zoo'n onderwerp in een vastheid en eigenaardigheid van verbeelding in ons geopenbaard moet wor den. Er moet voor ons iets uit spreken dat meer beteekent dan wij vanuit ons zelf in de aan schouwing van zoo'n stuk werkelijkheid be leven. Wij zien een visch in dat vergiet liggen, maar wanneer wij zooiets als kunstwerk ge nieten dan zeggen wij: „wat ligt die visch daar heerlijk." Hieruit blijkt dat er een reactie is van anderen aard, namelijk het genieten van de aanschouwing van het neerliggen van dien visch. Moeten wij dit als een fictie opvatten en meenen dat alleen onze verbeelding zelf zoo iets daarin brengt? Wij weten Wel beter omdat wij ons genoeg gevallen kunnen voorstellen waarbij een visch in zoo'n situatie is afgebeeld en wij dan juist dit bijzondere er niet bij ondergaan. Gaat men zich er op bezinnen waar in het 'm steekt dat dit zoo bijzonder geworden is, dan bemerkt men wel dat dit niet gemak kelijk onder woorden te brengen is. Natuurlijk komt de uitbeelding van zooiets voor een groot Ik herinner mij aldus schrijft Dorothy Grant in het Amerikaansche tijdschrift „Light" een interview met Friedl Lang (den jongsten zoon van wijlen Anton Lang uit Oberammer- gau), die als twintigjarig piloot Pater Schulte, den vliegenden missionaris uit het Poolgebied, ter zijde staat. En ik herinner mij hoe Lang vertelde: „Eén missionaris uit deze streken had gedu rende drie jaar tijds niets anders dan visch te eten. En weet U hoe hij zich warm hield?" „Met vischtraan?" vroeg ik, veronderstellende dat hij een primitief oliekacheltje had gemaakt. „Neen," zei Lang. „Robbenolie.Hij dronk dat! Het is een vreeselijk goedje. Het stinkt tien mijl in den wind. En soms daalt de tem peratuur daar in Pelly Bay tot 50 graden onder nul," Hij sprak over een van de vele eenzame mis sionarissen die Pater Schulte elk jaar op zijn barmhartigheidsreizen bezoekt, om hen te voor zien van voedsel, medicijnen, en wat de groot ste weldaad is: nieuws uit de buitenwereld, en het leeren kennen van een nieuwen vriend De bekwaamheid van den jongen Lang werd op een harde proef gesteld toen hij eens met Pater Schulte van Moosenee vertrok naar Fort Albany, dat op een afstand van slechts 200 mijl gelegen is. Hij volbracht de vlucht met behulp van een kompas en een horloge. Een zware mist maakte uitstel gewenscht, maar voorzichtigheid werd „in den Poolwind gesla gen", want de reis was dringend noodig. Meer dan een uur lang moest Lang blindvliegen, ter wijl hij den mist trachtte te overstijgen. Hij moest ruim twaalfhonderd meter klimmen om er boven te komen! Vliegen in het Poolgebied blijft gevaarlijk werk, vooral in een machine als de St. Lucas die al een heelen dienststaat achter den rug heeft, en oorspronkelijk niet bestemd was voor lange vluchten over verlaten land zonder ben zinestations. Bovendien strekken de meeste vluchten zich juist uit boven het gebied van de magnetische pool, die op het schiereiland Boothia is gelegen; daarom wordt een gyro- kompas gebruikt dat door luchtstrooming in beweging bjjft. De St. Lucas kan slechts veilig 400 mijl ver vliegen, en vaak wordt deze actie radius verkleind door sterken tegenwind. Als een noodlanding noodig zou worden kan de bat terij voor het uitzendstation slechts gedurende een half uur stroom leveren. Onlangs kreeg Pater Schulte een ander vlieg- tuig, maar deze machine mocht niet naar het Poolgebied. „Omdat zij gebruikt is wil de regee ring van Canada haar niet registreeren als Ca- nadeesch vliegtuig, en daarom zoeken wij naar een andere machine," zei Lang. „Deze machine zal dan gezonden moeten worden naar de missie in een streek, waar wij mogen vliegen met een die alleen in de Vereenigde Staten staat inge schreven." Terwijl de heldhaftige missionaris die zich warm hield door robbenolie te drinken een af wisseling genoot van zijn driejarig vischdieet nadat Pater Schulte hem conserven had ge bracht, volbracht de vliegende missionaris een prachtigen reddingstocht naar Father Cochard, die doodziek lag op zijn missiepost te Arctic Bays. Een radiobericht dat door de Hudson Bay Company te Chesterfield ontvangen was, verwit tigde Pater Schulte. Een reddingspoging bracht een gevaarlijke vlucht met zich mee van 2200 mijl, en dat met de St. Lucas, die een actiera dius van slechts 400 mijl bezit. Het was noodig voor deze vlucht een groote extra-hoeveelheid benzine mee te nemen, en zoo stond Friedl Lang op den bevroren grond naar boven te kijken terwijl Pater Schulte na den start voor zijn red dingstocht naar Arctic Bay in de wolken ver dween. Terwijl hij er over stond te treuren dat hij alleen achterbleef, kwam er een Eskimo vra gen, of er een priester mee kon gaan om hem te vergezellen naar zijn geboortedorp Ogoki, dat 300 mijlen naar het binnenland ligt en al leen bereikt kon worden door de Albany-rivier te volgen, welke bekend is door haar roerige wateren en stroomversnellingen. Gedurende drie jaar was er in Ogoki geen priester geweest, en de bewoner van het dorp met zijn metgezel ver klaarde dat er vele kinderen moesten worden gedoopt en huwelijken ingezegend. Een kano werd volgeladen met voedsel en medicijnen, en een bemanning gevormd door Father Dechene O.M.I., Lang en de twee Es kimo's. De reis ging maar langzaam. Na vier dagen worstelen met den stroom had men Ogoki nog niet bereikt. Toen moest Lang terugkeeren, omdat Pater Schulte eiken dag naar Fort Al bany kon terugkomen en de St. Lucas moest worden nagezien. Daarom keerden, terwijl Fa ther Dechene met een der Eskimo's zijn moei lijken tocht voortzette, Lang en de andere Es kimo weer terug. Geen van beiden kende de taal van zijn reisgezel. Zeven dagen waren noodig om het fort weer te bereiken. Gedurende vijf daarvan hadden zij geen eten, en om de beurt droegen zij een buitenboord-motor, die was achtergelaten en weer naar Fort Albany moest worden teruggebracht. deel op een zuiver waarnemen aan, maar het meest eigenlijke is toch altijd dat andere on definieerbare wat het wezen van den kunstenaar uitmaakt. In dit opzicht van het zóó uitdruk ken van den visch op dit vergiet doet deze schilder niet onder voor den grootsten schilder van vischstukken dien wij in de 17e eeuw gehad hebben en dien wij Abraham van Béyeren noemen. In de teekening en plastische uitbeelding van den visch is hier het beste gegeven wat men zich in dit soort kan voorstellen. Ook al wil men de zwierige gemakkelijke uitbeelding van visschen in de Japansche kunst er bij halen dan kan deze de vergelijking daarmee goed doorstaan. Het gewicht van het lichaam is bij zonder goed Uitgedrukt en hierin zal ook wel voer een groot deei het associatieve gevoel van het zóó positief neerliggen voor ons gegeven zijn. Al de plastische nuancen meent men in den bouw van dit lichaam te zien; alleen reeds door het aandachtig beschouwen van dezen blanken buik zal men daar een inzicht krijgen van de plastisch gevoelige uitbeelding. Als een pannen-bekleeding op het dak duidt hij de schubben aan en toch blijft men een vrij spel van beweeglijkheid dOor al deze regelmaat heen voelen en komt het nergens tot het doode punL Alle nuancen van lichttipjes en donkere con touren doet ons de vertrouwdheid zien die deze schilder tot zijn onderwerp had, zooals Pieter de Hboch in zijn beste schilderijen elk steentje van een binnenplaats-vloer uitbeelden kan zonder daarbij in een doode herhaling te ver vallen. Dit intieme karakter van aanschouwing vindt men ook in de uitbeelding van het oog dat zoo juist in de houding tot het geheel ge plaatst is. Fijn is de structuur van den bek, terwijl de schubben aan den kop die dezen doen overgaan in den eigenlijken romp ons de zeker heid geven van een trouwhartige uitbeelding naar de werkelijkheid; toch kunnen wij als lee- ken heel niet controleeren of dit alles nauw keurig gegeven is. Het is alleen doordat wij in de uitbeeldingswijze die verzekerdheid waar nemen, waaruit wij onderbewust concludeeren dat dit alles ook goed gezien moet zijn. Men kan de beweging van het eindstuk en van den staart over den rand liggend, vooral ook als een prachtig stukje van plastische uitbeelding bewonderen. En wil men tot het laatste er uit halen dan kan men vooral de voorste zij-vin als een stukje sterke picturale uitbeelding ge nieten. Zooals die vin tegen het lichaam ge plet ligt, zooals de dunheid er van in een sterke wijze gegeven is en in al dit dunne de fijne bouw van de graten er doorheen komt, zobals die in zijn donkerheid tegen het licht van den buik uitkomt, zien wij in dit alles een tinte lende, levende beelding, zooals alleen het schep pend brein van een kunstenaar dit kan voort brengen. Fotografeert men zoo'n visch naar de werkelijkheid dan krijgt men dit alles niet zóó nadrukkelijk te zien. Deze visch is in een prachtige eenhied tot het vergiet gezien. Zoo'n stuk aardewerk te schil deren is ook iets geweest waarin de oude mees ters zich op heerlijke wijze te objectiveeren wisten. Zoo'n ding uit de weeke klei gedraaid bezit de accidenteele vormen van het potte- bakkerswerk dat vrij uit de hand gemaakt is en waarvan nooit twee stukken geheel hetzelfde zijn. Al het accidenteele van tintelende glim lichtjes wisten deze schilders te accentueeren, zij staan zoo goed op hun plaats dat wij inééns de geheele plastiek van zoo'n voorwerpje er in voelen. Met een gemakkelijken zwaai wordt de omtrek geschilderd, een oor heeft het zware karakter zooals het op smeuïge wijze in de weeke klei er aan gelascht is, met een harder voorwerp zijn de gaten in de weeke klei ge prikt en zoo'n eenvoudig voorwerp is voor den schilder t»t een festijn van uitbeelding ge worden. Dat de poes daar nu bij komt moet men vanuit de conventie van den tijd aanvaarden en ook beseffen dat die nu niet op zoo fijne wijze gezien is als juist dit vergiet met visch. Deze Adriaensen is niet de eenige die in een visueel stilleven een halve karikatuur van een poes maakt; de enkele beeldingen, die Paulus Potter van deze huisvriendinnen gegeven heeft zijn in het geheel al niet van beter allooi. De eigen lijke waarneming van de poes begint bij Hen rietta Ronner; of men haar nu geen groote kunstenares wil noemen is een andere zaak; de poesen goed waargenomen heeft ze. De geestigheid van uitbeelding kan men hier vooral ook zien in de beide open liggende oesters. De slierende lijnen van deze omtrekken, het spel van de blanke onbestemde vormen van den inhoud, dit alles heeft een groote be weeglijkheid en levendigheid van doen waarin sterke aandoenlijkheid zich openbaart. In de ongeopende, meer in toon liggende, oesters is ook een spel en beweeglijkheid waarbij het ons moeilijk valt den vorm, op zichzelf meer ge detailleerd waar te nemen omdat men inééns de groep als éénheid in het oog heeft. Wie dit werk met aandacht beziet zal ook van de beide roemers rechts genieten. Men kon ze misschien als een eenigszins kokette vulling beschouwen, maar daar komt men spoe dig over heen, wanneer men eenmaal ziet hoe puntig en scherp die glazen waargenomen en geschilderd zijn. Vooral het tikken van de glim lichten is hier zoo juist en raak en ook beseft men hbe dit alles niet enkel métier kan zijn maar hoe een levend gevoel, een echte schil dersdrift, de grondslag van dit alles moet zijn. De vogels zijn dan dingen die zich bijzonder leenen tot een puntig penseelen en tot een fijne uitbeelding van stoffelijkheid en karak teristiek. Het gevaar is altijd dat zooiets op een bloot-kokette vaardigheid uitloopt. Ik meen ech ter dat daarvan hierbij geen sprake is, men moet maar eens goed het meest links liggende vo geltje bekijken. De verstijving is er in uitge beeld zooals de dood die met zich brengt. De bouw van het diertje is plastisch van een in- gewikkeld-eigenaardigen vorm; in het uitstaar, van de staartveeren is een strafheid die ons als het eigen en persoonlijk inzicht van den schilder meegedeeld wordt. Zoo ook het voorste, op den rug liggende, vogeltje rechts. In de fijne uitbeelding van het kopje, in de puntige karak teristiek van den snavel vindt men evenzeer gevoeligheid als in de schildering van de teere veerenvacht van de borst zooals ook van staart, vleugel en pootjes. Alles is in dit werk van een geconcentreerde aandacht, van een fijne waarneming en van eeiP gevoelige kleur en tonaliteit die, in al deze eigenschappen tezamen, dit werk tot een kos telijk iets maken. H. P. BREMMER „Amelte". Met het s.s. „Stuyvesant" van de K.N.S.M. is gistermiddag naar Suriname vertrokken het lid der Eerste Kamer, prof. dr. mr. jhr. B. C. de Savornin Lohman, die door het genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curacao was uitgenoodigd tot het maken van een studiereis naar Suriname, evenals het lid der Tweede Kamer, mr. A. M. Joekes, die even wel als fractievoorzitter der Vrijzinnige Demo cratische Kamergroep in verband met de kabi netscrisis van zijn reis moest afzien. Prof. de Savornin Lohman werd uitgeleide gedaan door familieleden en vrienden alsmede door den secretaris van genoemd genootschap, den heer W. R. Menkman. In het begin van October hoopt de Utrechtsche hoogleeraar in ons land terug te zijn. WASHINGTON, 11 Juli (Havas). Na eet conferentie met Roosevelt heeft de min' van Buitenlandsche Zaken, Huil, aan de verklaard, dat de regeering in het belang den vrede en de veiligheid van de Vereend Staten, haar pogingen zal voortzetten offl door de regeering aanbevolen neutraliteits-Pr0 gramma te doen aannemen. tijd Deze verklaring werd afgelegd, korten nadat de Commissie voor Buitenlandsche ken van het Huis van Afgevaardigden de de» ten over de herziening van de neutraliteit5 naar de volgende zitting had verwezen Omtrent deze verklaring van Huil wordt der gemeld, dat hij niet met zijn gewonen g'11" lach de verslaggevers ontving. Hij voegde zijn verklaring toe, dat hij van meening het programma van zes punten aangen® moet worden in het belang van den vrede de veiligheid van de Vereenigde Staten. ijie' Vervolgens zeide hij, dat hij vandaag Roosevelt niet de neutraliteit heeft bespr°K^ doch iedereen kon zien dat de president minister op dit punt eensgezind gijn. Huil gaf een kort overzicht van de genoé»1 zes punten: „j. Ten eerste: Verbod aan Amerikaansche 5° pen om het gebied van den strijd binned stoomen. e. Ten tweede: Beperking van reizen door S rikanen in strijdgebieden. Ten derde; De bepaling, dat de uitvoer goederen naar oorlogvoerenden wordt v°° gegaan door het overdragen van de eigend" rechten aan een buitenlandschen kooper- j. Ten vierde: Het voortbestaan van de dende rechten tot eerbiediging van de iee gen en credieten aan de mogendheden, w oorlogvoeren. Ten vijfde: Het regelen van het verzaP1® van gelden in de Vereenigde Staten voor 0 logvoerenden. Ten zesde: Voortzetting van de bestak, munitie-controle en het systeem van lie®11 voor in- en uitvoer van wapenen. In regeeringskringen is - men van me€!L'. dat de oppositie in den Senaat niet meer 35 of 40 stemmen zal kunnen verzamelen, z t dat de regeering een overwinning zal beha HANKAU, 11 Juli. (Reuter). De mogelij^- van een blokkade der Fransche concessie is genomen, daar de Fransche consul vandaag, eischen van den Japansch gezinden gernee g raad te Hankau heeft afgewezen met betrek*,, tot het op 8 Juli door de autoriteiten der sche concessie uitgevaardigde verbod, een v f(| Japansche parade te houden. In zijn ant«„r zeide de Fransche consul, dat de burgeme® van Hankau zich moest verantwoorden, daa den Franschen autoriteiten niet té voren va j0f parade op de hoogte heeft gesteld en v wilde hebben, den stoet door de Fransche cessie te laten trekken. Een ambtenaar van den Chineeschen meenteraad heeft vandaag in een inter?1 gezegd, dat indien geen voldoening zou den ontvangen, de water- en electricii voorziening van de Fransche concessie worden afgesneden en ook andere toe? zou worden belemmerd. .te1*' rfA CaenVire: 1. Romain Maes (België) '^iC' 40 min. 13 sec.; 2. Lambrichts 1 uur 40 37 sec.; 3. Litschi (Zwitserland) 1 uur jpt' 31 sec.; 15. Albert van Schendel 1 uur 44 I® 27. Sijen 1 uur 45 min.; 44. Gommers t min. 54 sec.; 52. De Korver 1 uur 47 min. jje1-' 5"* .c I 62. 55. Anton van Schendel 1 uur 48 min.; hS Dom1111 min. 45 sec.; 2. Fontenay (Frankrijk) 3 u." l' #r jj lemons 1 uur 48 min. 20 sec.; uur 48 min. 57 sec. VireRennes: 1. Tassin (Frankrijk) 3 u^r o t,™*ikrijk) 3 min. 51 sec.; 30. De Korver 3 uur 18 b* V sec.; 33. Dominicus 3 uur 20 min. 21 s® Anton van Schendel; 38. Lambrichts, z jt,, f tijd als Dominicus; 49. Sijen 3 uur 24 - - - - - 62. G° Hellemons 3 sec.; 52. Albert van Schendel zelfden tijd als Sijen; 69 min. 13 sec. De stand in de algemeene rangschikki»| ft 1. Fontenay. 11 uur 15 min. 15 sec.: I1 2. 1D se^., - droli, 11 uur 17 min. 25 sec.; 3. TaS®. uur 17 min. 26 sec.; 4. M. Clemens, 11 31 sec.; 5. Disseaux 11 u. 18 m. 31 s.; 6- j6 s' 11 u. 18 m. 55 s.; 7'. Vlaeminck 11 u. 19 8. Galateau 11 u. 19 m. 23 s.; 9. Cosson w 19 m. 40 s.; 10. Le Moal 11 u. 20 m. 24 f Lambrichts 11 u. 22 m. 55 s.; 38. De 3q v' u. 30 m. 34 s.; 40. A. van Schendel U 40 s.; 43. Sijen 11 u. 31 m. 40 s.; op de 49e a Gommers 11 uur 33 min. 34 sec.; op 0p plaats Dominicus 11 uur 33 min. 48 sec.>.p, 1 59e plaats T. van Schendel 11 uur 40 sec.; op de 70e plaats Hellemons 11 uur 49 sec Landen-kl assement 1. Zuid-Oost min. 45 sec.; 3. België-B. 34 uur 1 mi»-_ g 4. West Frankrijk 34 uur 2 min. 16 sec gië-A. 34 uur 3 min. 5 sec.; 6. Frankrijk 34 uur 9 min. 42 sec.; 7. Frankrijk 34 uur 12 min. 23 sec.; 8. L«* 34 uur 22 min. 18 sec.; 9. Nederland 24 min. 9 sec.; 10. Zwitserland 34 uu? 23 sec. jj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4