Laatste Nieuws Men oiï'' Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 90.000 gezinnen Douglas Aircraft DE MAATREGELEN IN BOLZANO |ni!ii!iiiiiiiiiiiiiii!ii!inii!!imiininniiinnii!iiini!iinuitiiiiniiiiiiii)iiii!iiiiiiiniiii!nnniriiiiiiniiii!ii!ii!ii!iii| DONDERDAG 13 JULI 1939 ^iiiiiiiiiiiii!iiiiiiii!iiii!iiniiiiiiiiiniiHiiiiiniiiiiniiiiitiiiiiiiiiniiiiintiniHiiH!iiminniiniiiiiimni!nfnniiiiii!| ORGELCONCERT Willy Hardmeyer „PRO JUVENTUTE" TE HAARLEM LOTERIJ T.B.C.-PATIëNTEN H.B.S. B Santpoorterplein Restauratie plafond Ned. Herv. kerk te Bloemendaal Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND Gevleugelde Vrienden Heemstede PAARDENSPORT HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP WATERPOLO HAARLEM I—H.V.G.B. I 2—0 HONKBAL HAARLEM—THE SEAGULLS DUIVENSPORT P.V. Columba IJMUIDEN DE VERDUISTERINGSPROEF Medewerking der burgerij noodzakelijk Raadslid Heykoop bedankt Concert Autotocht ouden van dagen Bijna verdronken BEVERWIJK GEVONDEN EN VERLOREN Buitenlanders beschuldigd van politieke activiteit De bewogen historie der Scots Guards In ons land ontstaan, hebben zij hier ook menigmaal gevochten In één dorpje zeventien gouden bruiloften „BIJBELONDERZOEKERS" ZIJN TE PACIFISTISCH „GEEN SOLDAAT DOOR DIENST OP STRAAT" Kon. Ned. Ver. tot steun aan miliciens in 1938 „PIRAAT VAN DEN WEG" VEROORDEELD Meisje aangereden en daarna doorgereden BOND VAN VEEHANDELAREN Jaarvergadering te Utrecht (Gedeeltelijk gecorrigeerd) 29.320 aandeelen worden afge leverd aan een Neder landsche bankgroep Danzig in afwachting Gecamoufleerde marine wordt gevormd NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM Regeling der plechtigheden PK lfl. ALLES WEL OP DE TARA*^ tot ^iifiiiiiiniiinniiitiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintiiiiniiiiiniiiis STAD Bespeelde in 1932 en '34 de groote Fransche organist Marcel Dupré het kostbare, oude or gel van de Bavo, gisterenavond gaf één zijner oud-leerlingen, de Zwitsersche organist Willv Hardmever. een orgel-voordracht op hetzelfde instrument. Hardmeyer's programma was niet geheel ge lijkluidend aan dat van zijn leermeester: le. geen werken van César Franck, 2e. geen eigen werken en 3e. geen inprovisatie. Hij bepaalde zich tot „Meesters der 18e eeuw". Franck-werken achten we echter op dit oude instrument niet zoozeer gewenscht. Dupré be wees wel. dat het technisch mogelijk is, doch de vereischte klankkleuren verkrijgt men toch beter op een moderner gebouwd en geïntoneerd orgel, zooals het Cavaillé-Coll-orgel in onze groote concertzaal. Eigen werken zijn geenszins noodzakelijk, al is haast ieder op den voorgrond tredend orga nist tevens componist. Doch een improvisatie behoort, zou men kunnen zeggen, bij het vak Ze behoeft niet bepaald op een door anderen verstrekt thema te zijn, een bij het publiek be kend lied is, om de improvisatie goed te kun nen volgen, dikwijls zelfs beter. Een organist is, meer dan elk ander instru mentalist, aangewezen tot het maken van im provisaties. Denk maar eens aan de talrijke, onmisbare voor-, tusschen- en naspelen bij onze godsdienstoefeningen. Niets buitengewoons is het dus. dat een organist op een concert blijken geeft van zijn talenten in dit opzicht. Hij laat zich dan als een volslagen, prakt'sch organist kennen. Al wa's het dan alleen 18-eeuwsch, toch bood het programma variatie en voor Hardmeyer gelegenheid om zijn spel-kwaliteiten te toonen. Hij opende het programma met een Suite van Clérambault. met weglating van 2 der 7 onder deden (waarom?). Een sierlijk, aangenaam klinkend werk, dat Hardmeyer uiterst transpa rant van klank speelde. Slechts enkele malen was hij iets minder gelukkig in de keuze van de registers te groote tegenstellingen onder ling overigens gaf hij blijk, ook in de an dere werken, de klankkleur-mogelijkheden van het orgel goed in zich te hebben opgenomen. Twee kleine Stukjes van Cuperin gingen in denzelfden trant. Een Preludium en Fuga van Buxtehude, met een eigenaardig gevormd, niet scherp sprekend thema deed vooral de aan dacht vestigen op de goede techniek van den speler. Die voortreffelijk technische eigenschappen kwamen ook bijzonder uit in de figuratie van het voorspel bij het Koorvoorspel van Bach: „Kommst Du nun, Jesu, vom Himmel herun- ter" en in het slotwerk: de omvangrijke, mo numentaal opgebouwde „Toccata, Adagio en Fuga" in C-dur van Bach. Dit grootsche werk imponeerde en vormde een waardige afsluiting van dit orgelconcert, dat niet zeer talrijk was bezocht. Jammer voor den speler en voor het goede doel: steun aan het ziekenhuis van dr. Albert Schweitzer te Lambarene. O. K. in de afdeelingen der Prov. Staten werd het afwijzend voorstel op de subsidie-aanvra ge van „Pro Juventute" te Haarlem besproken. Eenige leden betreurden het afwijzende standpunt van Gedeputeerde Staten, gezien het groote sociale belang van het werk van „Pro Juventute". Zij willen zich hier echter bij neerleggen op grond van het incidenteel karak ter van het onderhavige verzoek, doch behou den zich het recht voor, bij de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1940 op de zaak terug te komen. De Commissie adviseert de Vergadering de voordracht aan te nemen. Trekking van de loterij gehouden op 10 Juli 1939 van de vereeniging tot bevordering der be langen van T.B.C.-patiënten in Nederland: 29 lste prijs heerenrijwiel; 1771 2de prijs rookstel; 2017 3de prijs parapluibak. Voor verdere prijzen verwijzen wij naar de trekkingslijsten. Geslaagd voor het eindexamen: Annie Deel- der. Loes Krijt, Corry Lasschuit, Riek Paul, J. Mol, H. den Bremer, L. Douglas Broers, B. Bos, J. Goedkoop, A. van Holst, P. de Jong, E. Behle. H. Bosma, K. Hakkesteegt, B. Jür- gens, A. Kees, J. Koelman, H. van Luyk, G. Timmer, B. Mesritz, A. Oosterveld, A. Overzee, P. Plaisier, E. v. d. Poll, A. Schotman, J. Vet, K .Visser, Th. Wieringa, J. van Wijk. Afgewezen één. Eén candidaat trok zich tijdens het examen terug. Het examen duurt voort. Bij de behandeling van bovengenoemd voor stel in de commissie uit Prov. Staten vroegen eenige leden of het noodzakelijk is, dat Bloemen daal, één der rijkste gemeenten, in dezen om hulp bij de Provincie aanklopt. Het lid van Gedeputeerde Staten, in de Com missie aanwezig, wijst er op, dat het kerkge bouw eigendom is der kerkelijke gemeente, die in financieel opzicht anders gesitueerd is dan de burgerlijke gemeente. De commissie adviseert de vergadering de voordracht aan te nemen. Inlichtingen aan 't Bureau v. Politie, Smede- straat, uits.uitend tusschen 11 en 13 uur. Badpak en handdoek, Tiggelaar, Gen. de la Reijstraat 59; beschermer van autowiel, Veltrop, Slachthuisstraat 40zwart; bril, Klingers, Zomer- kade 53rood; drie coupons. Zonnen berg, 17- morstraat 167; cohier met inhoud, Kilian, 2de Emmastraat 11; postduif, Niemann, Wicherstr. 2; idem, Jansma, Duvenvoordestraat 102; heeren- hoed, Schwarts, Ramplaan 96; regenjas, Hcon- hout, Amsterdamschevaart 188; padvindersmes, Rauchbar, Kleverlaan 181; portemonnaie met inhoud, Smolders, Zuidpolderstraat 78; rozen krans, Gil jon, Saenredamstraat 46rood; rijwiel belas tingplaatje, Richard, Klapheklaan 3; kin derschoentje, Philippo, Diezestraat 8; idem, Verdam, Tematestraat 24; taschje met inhoud, Eureau van Politie, Smedestraat; boodschappen- tasch met inhoud, Bekooij, Anthoniestraat 34; vulpenhouder, Arpeau, Spaanschevaartstraat 17; spaarzegels, Steenkist, Bellamystraat 16. Geboren: 11 Juli E. Ch. NieuwdorpRothhaas z. 12 Juli G. C. AppelmanAppelman z. 11 Juli J. Gruijters—Deen d. 12 Juli H. Leunk— Bassner d. 9 Juli K. F. de BruijnKlöser d. 11 Juli H. M. Nt>let—Kenter d. 12 Juli M. A. de VriesMeuffeis z. 12 Juli A. RomAkkerman z. 11 Juli D. PostVisser d. Overleden: 11 Juli J. Lans, 79 j.. Maerten v. Heemskerkstraat. 11 Juli M. VromansKelting, 63 j., Hazepatersiaan. li Juli. J. Peetermans, 84 j., Ged. Voldersgracht, 11 Juli. G. Koel Schoehuijs, 61 j., Zijlweg. Ondertrouwd: 12 Juli. S. Hoffman en E. A. Richter. R. J. van Roodselaar en J. M. Hoog- lugt. C. V. ten Brink en M. A. L. Jansen. C. Roubos en A. Bernhard. P. C. van Wieringen en A. M. Brouwer. S. Blankert en J- M. Jan sen. H. W. Wijkhuizen en M. C. Meijerink. W. zwart en C. M. de Ligt. J. H. van Engelen en A. C. van der Zijden. J. de Vos en G. Jansen. J. de Lugt en A. Tijdgaat. D. B. H. Kühl en A. R. Glanitzer. A. A. van Hoorik en A. M. Ruijg» voorn. F. H. Rijbroek en M. Roelfszema. A. W. Eelman en C. P. Dalebout. J. de Vries en E. M. Dasia. E. A. J. Bronstring en M. E. van Thie- nen. J. Versterre en P. van der Meer. A. de Kruijf en E. J. van der Mijle. J. H. ter Meulen en H. Ackermann. W. A. P. Handgraaf en J. E. Walker. Gehuwd: 12 Juli. J. A. M. Pinxteren en W. A. Petri. J. Davidse en E. M. Siebert. H. J. Bak ker en M. J. J- Horeman. J. H. van Hoof en C: M. van Maris. P. J. Smit en M. Ch. Kors. IJ. Laadstra en G. van Klooster. C. M. M. van Kips hagen en M..D. E. Ronde. J. W. van den Abeele en H. A. Zalm. J. Post en A. C- Swart. J. Offen- berg en E. Gras. M. J. van Noort en A. B. An- gene. D. Overdam en M. G. Blok. C. Dolié en M. Schipper. P. J. C. den Burger en A. M. Baai). A. Braber en J. C. Vrolijks. J. Baas en S. Buur man. G. Koper en D. M. Bodde. J. Sturm en J. M. Stienebos. A. H. SelhOrst en Th. de Boorder. J. C. van Beem en W. Harpering. J. F. A. van Leeuwen en H. Monnier. G. de Mon en Th. A. van Burgh. M. Pel en H. A. vau der Hulst. Wedvlucht van Orleans, afstand 532 K.M. In concours 109 duiven. Losgelaten 6 uur met Wes tenwind. Eerstgetoonde duif 12 uur 38 min. 22 sec. is 1331,63 M. per minuut. Laatste prijswin nende duif 1 uur 7 min. 4 sec. is 1240,33 M. per minuut. 1, 11, 18 N. Leuven; 2, 3, 5 H. Brouwer; 4 G. Breemer; 6, 26 G. van Santen; 7, 16, 20, 21, 22 A. van Zadel; 8, 17 L. de Winter; 9 A. Driessen; 10 M. Hen driks; 12, 15, 23, 25 E. Vrugt; 13 A. Eveleens; 14 A. Verdonschot; 19 G. de Gast; 24 G. Vinken. Alles wijst er op, dat het jaarlijksche paarden- sportfeest te Hc-ofddorp op Woensdag 19 Juli a.s. weer zal slagen. Het programma is niet overladen, maar goed gevuld. Voor echte paardenliefhebbers is er om 8.30 uur al te genieten van de voorkeuringen voor M. C. Merriën en dressuurproeven voor lande lijke ruiters en vanaf 10.45 uur voor het g'ro its publiek van aangespannen hengsten en springen met groepen van drie ruiters. In den namiddag komen de tuigpaarden en rijpaarden en de parade van landelijke ruiters en het groote springconcours; als in een groote film zullen de levende beelden in een vlug tem po worden voorgebracht en niemand behoelt zich ook maar een c-ogenblik te vervelen. Op het concours te Hoofddorp voelen de boe ren uit de dorpen en de burgers uit de steden zich thuis, omdat in en c-m den ring altijd zoo'n gezellige sfeer hangt van vertrouwelijkheid en deskundig meelever.; omdat alle bezoekers vrienden zijn van paard en paardensport en men elkaar voorlicht omtrent goede en minder goede eigenschappen van voorgereden paarden; cmdat dit concours eigenlijk is een openbare les in paardrijden en paardendressuur. De toegangsprijzen zijn zeer laag gesteld; wie een gulden betaalt, heeft gedurende den geheelen dag een mooie staanplaats en wie iets meer kan missen, vindt een zitplaats op de overdekte tribune. Gisteravond werd in Stoop's Bad de return match gespeeld tusschen Haarlem en H.V.G.B. Haarlem miste Bannink, waarvoor G. van Goor medespeelde; H.V.G.B. was volledig. De strijd gaat onmiddellijk sterk op en neer. H.V.G.B, vindt het eerst het net, wanneer K. Bongertman een door den scheidsrechter ingegooiden bal in eens inschiet, echter zonder dat eerst een andere speler den bal aangeraakt had. Na de rust pakte Haarlem wat beter aan, zoodat het spel snel op en neer golft. Wanneer Zeeman ineens snel opzwemt, plaatst hij over naar den vrijliggende Bais, die zeer tactisch den bal naar Zeeman terugplaatst, waarop deze Haverschmidt passeert, 10. Bölsken moet dan handelend optreden en het Haarlem-doel ont snapt ternauwernood aan een doorboring. Kort voor het einde weet van Hemsbergen een schot kans te benutten en zoodoende de overwinning voor Haarlem veilig,te stellen, 2—0. Haarlem IKroosduikers (dames) 90. De honkbalwedstrijd uit het programma van de Sportweek werd bijgewoond door een zeer talrijk publiek, maar had het nadeel zeer een zijdig te zijn. Waren in den Zaterdag j.l. ge- speelden wedstrijd SeagullsHaarlem beide par tijen goed dezen keer kan dit slechts van de eene partij gezegd worden, n.l. van de Ameri kanen. Zij bleken, al dadelijk aan het begin, niet van plan te zijn ook maar eenige kans op een nederlaag te willen loopen en gingen meteen hard van stapel. De Mon zocht zes innings lang tevergeefs naar' zijn vorm. Hij wierp vele keeren wijd en werd geducht geslagen. Vanaf de ze vende innings stond Veenhof op de werpplaats, maar ook hem gelukte het niet het slaan te bedwingen. Wat dat betreft heeft het publiek kunnen genieten. Maar ook het Amerikaansche veldwerk was goed. al viel er ook wel eens een steek. Bij Haarlem liep alles tegen. Tegenover de ze ventien honkslagen der Seagulls, stelden de zwarten er slechts zes! Wel werd meerdere ma len de bal geraakt en soms zelfs goed geraakt, maar o wee, a's er ook maar een kleine vang- kans geboden werd. Veertien maal is de bal de hoogte ingegaan en alleen bij Vuyt miste Taylor de kans! Het duurde dan ook tot de zevende innings aleer aan Haarlemsche zijde wat runs geloopen werden en één daarvan was nog te danken aan een fout der tegenpartij. Die opleving duurde echter niet lang en in de achtste beurt kwam nog slechts één speler, de laatste, binnen. Het totaal werd; vier runs. De Amerikanen hadden en, dank zij hun menigvuldigen honkslagen en den velen fouten der Haarlemmers, toen al twee en twintig! De uitslag in innings is: Seagulls; Haarlem; 3_2—3—2—3—1—5—0—3 22 0—0—0—0—0—0—3—1—0 4 Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Pont St. Maxence: 1, 2, 3, 5, 17, 18 en 27 H. J. Handgraaf; 4 en 10 C. van 't Ende; 6, 19 en 22 W. v. d. Blom; 7, 8 en 14 H. Everts; 9,' 23 en 30 J. F. Koedijk; 11 K. Koster; 12 en 25 C. Alders; 13, 15 en 26 J. van Poecke; 16 en 21 H. Bauwens; 20 J. H. Brendel; 24 J. Pieke; 28 en 31 P. J. Kok; 29 A. Zegwaart. Eerst getoonde duif 12.11.10; laatst getoonde duif 12.45.6. Tijdens de luchtbeschermingsoefening op Vrijdag, 14 Juli, des namiddags van 10—12 uur, zullen ongeveer 300 personen (vrijwilligers bij den Luchtbeschermingsdienst en leden van de Velser Burgerwacht) hun medewerking ver- leenen om de oefening zoo goed mogelijk te doen slagen. Een groot aantal vrijwilligers is aangewezen om gedurende de oefeningsuren alle woningen in de gemeente te controleeren, waartoe de ge meente in pl.m. 70 blokken is ingedeeld. De burgerij wordt met nadruk verzocht deze vrijwilligers, die zich geheel belangeloos ter be schikking van den Luchtbeschermingsdienst stellen, te helpen in hun taak om gebreken in de lichtafscherming van de woningen te con- stateeren en de bewoners daarop opmerkzaam te maken. Bovendien wordt er nogmaals op gewezen.dat men verplicht is mede te werken en zich bij weigering blootstelt aan strafvervolging met ernstige strafbedreiging. Door de geheele gemeente zijn voorts posten opgesteld op gevaarlijke punten, teneinde te voorkomen, dat zieh ongelukken voordoen. Wie niet noodzakelijk op straat behoeft te zijn, blijve thuis! Het oud-katholiek raadslid, de heer G. Hey koop, heeft den wenseh te kennen gegeven om geen herbenoeming te aanvaarden. In zijn plaats wordt nu als gemeenteraadslid voor de Oud- Katholieke Kiesvereeniging benoemd de tweede candidaat, de heer B. A. v. Kleef te Velsen. De heer van Kleef die de M.T.S. in Den Haag heeft doorloopen, kwam hierna in het bouwbe drijf. Hij is secretaris-penningmeester van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen. Door de R.K. Harmonievereeniging „Soli Deo Gloria" en het Fanfarecorps „Juliana" zal hedenavond in het park „Velserbeek" eer open luchtconcert worden gegeven. Beide vereenigin- gen komen uit onder leiding van den heer J. Groot. Soli Deo Gloria brengt ten gehoore: Alte Ka meraden Marsch, Ouverture Fantastique, Ge deelten uit de Cavaleria Rusticana" en de Ouverture „Martha." Het programma van „Juliana" luidt; Feest- marsch, Fantasie Ballet, Variété sur l'Opéra Martha, L'Avenir Fantasie, en Finale. Ruim 200 Ouden van Dagen uit IJmuiden maken vandaag een autotocht via Eklam en de Beemster naar Alkmaar. De muziekvereeniging „Wilhelmina" zal hedenavond in de Kennemer- laan de terugkomst met muziek opluisteren. Gisterenmiddag waren enkele kinderen aan den kanaalkant bezig om stekeltjes te vangen, toen de 9-jarige W. uit de Prins Hendrikstraat plotseling zijn evenwicht verloor en in het ka naal geraakte. Ijlings toegeschoten hulp mocht er nog juist in slagen, toen het kind voor de derde maal boven kwam, het te grijpen, waar door het van een wissen dood gered werd. Ten politie-bureele zijn inlichtingen te beko men omtrent de volgende gevonden voorver pen: Oude regenjas, heerenrijwiel, damesarmbmd, schort, dop van een vulpenhouder, bruine por temonnaie met inhoud, dames-portemonnaie met inh., zwart-lederen portemonnaie met in houd; notitieboekje, meisjesmuts, zwarte hand schoen, lipssleutel, ceintuur, kindertaschje met inhoud, doos anjers, portemonnaie met .nh„ lap donker-blauwe stof, rijwielbelastingmsrk, bruine tasch. (inh. werkkleeding), padvindirs- riem, roode damesportemonnaie, kosteloos rjj- wielbelastingmerk, tasch met gereedschappen, konijn en een bril. Verloren: bankbiljet van ƒ10.doublé arm bandje, zwarte portemonnaie met inhoud, recla mebord, bankbiljet van 10.—, bruine acte- tasch met inhoud, dameshorloge, rijwielbelas- tingmerk, rood- vulpotlood, gladde gouden ring en afbetalingsboekje. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) ROME, 12 Juli. De maatregelen tegen de buitenlanders in het gebied van den Boven- Etsch zijn, naar het Italiaansche persbureau Stefani thans meldt, genomen „om redenen van politiek-militairen aard, op grond van rappor ten der politieke politie omtrent de activiteit van bepaalde elementen, die tot de West-Euro- peesche landen behooren en in de provincie Bolzano woonden." Enkele vertegenwoordigers van vreemde mo gendheden, zooals Frankrijk, Zwitserland en Engeland, hebben zich, naar Stefani hieraan toevoegt, tot het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken gewend, niet voor het in dienen van eén protest, dat toch van de hand zou zijn gewezen, doch om inlichtingen over den toestand in te winnen. De onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken heeft de noodige in lichtingen verstrekt, waarvan de vertegenwoor digers acte hebben genomen. De Scots Guards, waarvan het muziek corps zich Dinsdag in de hoofdstad deed hoo- ren, en Woensdagmiddag op den boulevard te Schevemngen een uitvoering gaf en van avond op de tentoonstelling „Het Leger" zal concerteeren, vormen een van de be roemdste regimenten van het Britsche leger. Men kas zeggen, dat zij naar Holland terug komen, daar zij in het verleden hier veel dienst achter den rug hebben en eigenlijk in Holland zijn ontstaan. In 1650, toen Karei Stuart hier in balling schap leefde, werd hem door het Schotsche par lement zijn oude troon te Edinburgn aangeboden. Karei accepteerde het aanbod van zijn vrenden om een „Regiment of Scottish Footguards" op te richten en uit te rusten en zoo kregen de Scots Guards het aanzijn. Hun eerste' veldtocht had geen succes: door Cromwell's troepen werden zij bij Dunbar volkomen verslagen. Eerst bij de restauratie verschenen de Scots Guards weder als georganiseerd regiment, na tot dien tijd in ballingschap geleefd te hebben. Onder Koning Karei II dienden zij meest in Schotland. In 1686 kwamen zij naar Engeland en in het groote kamp, dat Jacobus II bij Houns- low, even buiten Londen, had opgericht, ont moetten zij hun makkers in de Grenadier and Goldstream Guards. Voor het eesst bestond thans in het Britsche leger een brigade van Guards en dit is de eenige maal geweest, dat de Guards den Koning, wien zij hadden ge zworen te zullen dienen, verrieden. De tijden waren verward. Willem van Oranje marcheerde op naar Londen en de Scots Guards waar schijnlijk het meest „Protestantsche" regiment in het leger waren de eerste troepen, die openlijk naar de invallers overliepen. Jacobus II vluchtte en Willem van Oranje werd te West minster gekroond. De Scots Guards staken over naar het vasteland om hun werkelijke carrière als soldaten aan te vangen. Onder Willem begonnen de Scots Guards een lange reeks van campagnes in de „lage landen". In 1695 oogstten zij hun eerste lauweren bij Namen. Aangevoerd door Koning George vocht het regiment ook bij Dettingen. Gedurende de volgende honderd jaren waren de Scots Guards voortdurend in actie en gedurende deze periode kwamen zij vier keer naar Holland. In 1793 landden zij bij Hellevoetsluis, zes jaren later nogmaals, dit maal in Noord-Holland. Er werd bitter ge vochten bij Alkmaar, Bergen en Egmond aan Zee. In 1809 namen de Scots Guards deel aan de mislukte landing op Walcheren, toen de koorts meer mannen doodde dan de Fransche musketten. In 1814 leed het regi ment verschrikkelijke verliezen bij een aanval op de versterkingen van Bergen op Zoom. In deze verwarde eeuw vochten de Scots Guards niet alleen in ons land, doch ook in Amerika en Egypte en onder Wellington dienden zij tijdens den oorlog in Spanje tegen Napoleon. Tij eens vele van deze veldtochten vochten zij zij aan zij met de Nederlandsche troepen in het vereenigde leger. Over de geheele wereld hebben de Scots Guards lauweren geoogst, het aatst gedurende den wereldoorlog. Met veel andere decoraties hebben de Scots Guards voor hun moed vijf Victoria- kruisen ontvangen. Ir Fondettes, één der meest pittoreske dorp jes van het Departement Touraine, hetwelk als de tuin van Frankrijk bekend staat, vierden de zer dagen op denzelfden dag zeventien echtpa ren hun gouden huwelijksfeest, terwijl de pas toor den dag mocht herdenken, waarop hij voor vijftig jaar tot priester werd gewijd. Bij zooveel vreugde wilde de bisschop van Tours niet ach terblijven. Op den grooten dag kwam Z.Excel- ientie naar Fondettes om de jubilarissen geluk te wenschen en hun zijn zegen te schenken. BERLIJN, 12 Juli (Reuter) Verscheidene leden van den internationalen bond van bij belonderzoekers staan op het oogenblik terecht voor de bijzondere rechtbank te München. De organisatie, welke in Duitschland is verboden, wordt beschuldigd pacifistische denkbeelden te verspreiden en derhalve een gevaar voor den staat te zijn. Verschenen is net jaarverslag der Koninklijke Nederl. Vereeniging tot steun aan miliciens ?>,.Stamil") over 1938. Hoofddoel dezer vereeni ging is het propageeren van het beginsel, dat een dienstplichtige zijn broodwinning niet mag verliezen ten gevolge van de vervulling van den hem opgelegden wettelijken plicht. Eerst in de tweede plaats komt de materieele hulp, die zij moge dan allengs in omvang toenemen uit sluitend bedoeld is om de moeilijkheden welke zich voor de dienstplichtigen bij hun terugkeer in de burgermaatschappij kunnen voordoen, te overbruggen. In het verslag wordt o.m. gepleit voor een wettelijke regeling, die zich zal hebben te be perken tot de oproepingen voor korten tijd; im mers van eenige verplichting tot. herplaatsing van personeel na een eersten oefentijd van twee jaren, welken de Regeering heeft voorgesteld, kan nauwelijks meer sprake zijn. Helaas is niet te ontkennen, dat een sanctie op het ontslaan van werknemers, die voor herhalingsoefeningen moeten opkomen een heilzame uitwerking op het overigens betrekkelijk zelden voorkomende euvel kan hebben. Bij het algemeen secretariaat kwamen gedu rende het verslagjaar 1569 verzoeken om hulp in; bij de onderscheidene afdeelingen circa 500, zoodat in totaal ruim 2000 aanvragen de ver eeniging bereikten. De kantonrechter te Delft heeft den twintig jarigen B. uit 's Gravenzande veroordeeld tot een week hechtenis en ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Verdachte had den tweeden Pink sterdag te 's Gravenzande een zestienjarig meisje met een auto aangereden en was daarna door gereden. Hij is reeds tal van malen veroordeeld, o.a. driemaal wegens baldadigheid en driemaal we gens het rijden zonder rijbewijs. De ambtenaar van het O. M„ die den ver dachte „een piraat van den weg" had genoemd, had twee weken hechtenis geëischt. De leden van den Nederl. Bond van Veehan delaren kwamen Woensdagmiddag onder leiding van den heer J. P. v. d. Stoel te Utrecht in hotel Noord-Brabant in jaarvergadering bijeen. De bijeenkomst werd geopend door den heer C. Hogendoorn, voorzitter van de ontvangende af- deeling Utdecht. De bondsvoorzitter verwelkomde hierna dr. Douma, gedelegeerde van den Veterinairen Dienst, wethouder H. Ploeg Jr. uit Utrecht, dr. v. Slooten, directeur van het Utrechtsch abat toir, den heer Albregt, vertegenwoordiger van de Regeering en de afgevaardigden van den Ned. Slagershond. Spr. wees er in zijn openingswoord op, dat er momenteel weinig export naar het buitenland is, vanwege de belemmeringen als verhoogingen van rechten door de regeeringen gesteld. Hij bracht dank aan minister Steen- berghe voor de wijze, waarop hij den belangen van de bonden van Veehandelaren en de coö peratieve vereenigingen recht had doen weder varen. Spr. betreurde het, dat de bond de rou leering van vee niet meer kon bevorderen. De oorzaak van de slechte toestanden ligt niet bij onze Nederlandsche regeering, doch aan den huidigen internationalen toestand. Met den autakischen geest moet worden gebroken. .Uit het jaarverslag van den algemeenen secre taris ontleenen wij het volgende: In internationaal opzicht is de toestand ten behoeve van den handel niets verbeterd. Van export van vee is geen sprake geweest en eenig uitzicht op export laat zich niet bezien. Bezien we het terrein van den handel in na tionaal opzicht dan kunnen evenmin opwekkende klanken te berde worden gebracht. Het mond en klauwzeer liet in den herfst van vorig jaar zijn sporen nog gevoelig achter en het feit dat er vee van mindere kwaliteit te over was, maak te den handel met eenige winst totaal onmoge lijk- De aankoop van in hoofdzaak 3e kwaliteit soort slecht vee werd in November begonnen en in Februari van dit jaar meende de regeering dat de markt weer aan zich zelf kon worden overgelaten, dit in betrekking mede tot de vleesehmarkt, op grond waarvan de aankoopen ophielden. Zij die toen van meening waren dat de aan koopen nog wel even hadden kunnen doorgaan, hebben het gelijk wel aan hun kant gekregen, want naar den huidigen toestand te rekenen is er nog te veel vee en ook van dat soort vee dat werd overgenomen. Ten aanzien van het vraagstuk der ordening zelve, zij het volgende gememoreerd. Gelijk bekend was een commissie benoemd die dit vraagstuk had na te gaan. Verschillende ma len is deze commissie in vergadering bijeen ge weest, maar al heel spoedig stuitte zij op ver schillende moeilijkheden. Dank zij echter de wel willende medewerking van den Ned. Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw in Den Haag, konden deze moeilijkheden ondervan gen worden en kwam het den leden toegezonden rapport omtrent ordening in den veehandel tot st^nd. 1 one Het ledental van den bond bedraagt 1276. Blijkens de rekening en verantwoording van den penningmeester bedroeg het winstsaldo op 31 Mei 1939 ƒ334.87. Met algemeene stemmen werd hierna de heer j p v d Stoel uit Leiden als bondsvoorzitter herkozen De verkiezing leden van het D. B. had tot resultaat dat als zoodanig benoemd werden de heeren J. S. Wiersma (Wieuwerd), C. v. Gel der (Zutphen), C. Alkemade (Rotterdam) en H. Noom (Marken-Binnen) De voorzitter vroeg hierna de vergadering het H. B. te machtigen op den ingeslagen weg voort te gaan. ju De afgevaardigden vereenigden zich eendracn- tig met het beleid van het H.B. Aan de orde kwam vervolgens de bespreking ordeningsvraagstuk. Op een vraag van den afgevaardigde van Friesland inzake de concrete toepassing va,n de ordening, antwoordde de voorzitter dat het in de bedoeling ligt om contact te zoeken met den Industrie- en Handelsraad en in overleg zal wor den getreden met andere handelaren. De heer Giessen uit Den Haag, secretaris van genoemden raad, zegde de gevraagde medewer king aan den Bond van Veehandelaren toe. Hierna ontwikkelde zich nog onder de afge vaardigden een discussie over het ordenings vraagstuk. President Douglas van de Douglas-vliegtui" genfabrieken heeft, naar uit New-York gemeld wordt, een verklaring afgelegd, waarin hij mede deelde, dat regelingen zijn getroffen voor den verkoop aan buitenlandsche Beleggers v&n 29.320 aandeelen uit de portefeuille. Deze aandeelen, welke ongeveer vijf pro cent van het thans uitstaande aandeelen kapitaal omvatten, zullen worden afgele verd aan een Nederlandsche bankgroep, welke onder leiding staat van de Neder landsche Handel Maatschappij, waartoe be hooren de Amsterdamsche Bank N.V., de Twentsehe Bank N. V., Labouchère en Co. N. V., Warburg en Co., allen te Amsterdam. R. Mees en Zn. te Rotterdam en Heldring en Pierson te 's-Gravenhage, wanneer de Corporation Commissioner van den Staat Californië en de S. E. C. daartoe toestem ming verleenen en de effectenbeurzen van New-York en Los Angeles de noteeringen zullen opnemen. Tegelijk met deze aankondiging zijn gepuoliceerd over het bedrijfsresultaat van halfjaar, dat 31 Mei j.l.» geëindigd is. Dit sim met een groot aantal uitstaande orders en ee bevredigende stijging van de winst. Uit de medegedeelde cijfers blijkt, dat netto-winst na afschrijving en reserveer! voor belasting 1.396.791.11 dollar bedraagt, he geen een winst van 2,45 dollar per aandeel vo» de thans uitstaande 570.680 aandeelen Wte kent- „of In de eerste zes maanden van 1939 is v" één millioen dollar afgeschreven voor de o» wikkeling van nieuwe modellen verkeersviira tuigen en militaire toestellen. Door het onder het publiek brengen van 29.320 aandeelen zal het aantal uitstaande aa deelen stijgen tot 600.000. De opbrengst van deze nieuwe aandeelen gebruikt worden voor de' financiering van uitvoering der uitstaande orders uit de eenigde Staten en uit het buitenland tot bedrag van 47.000.000 dollar. Douglas thaas 8033 personen in twee fabrieken dienst. DANZIG, 12 Juli (Reuter). Terwijl roe^3- een bezoek brengt aan zijn geboortestreek, o ren, en Zaske zich in Berlijn bevindt, waar besprekingen voert over den volgenden instructies krijgt, houden de Danzigsche bladen zich in hoofdzaak bezig met de req,y in het buitenland. Men kan echter geen wijzingen omtrent de toekomstige politiek wachten vóór de terugkomst van de beide ders, die morgen verwacht worden. De toon der Polen blijft krachtig maar kalm. teeA$ Intusschen komen des nachts nog "rij# schepen aan bij de Schiehau-werken. Er een gecamoufleerde marine gevormd in Nedèriand gebouwde visschersvaartuiS Kalthof, Mariensee, Natzkau en Gutland. Voorts worden thans drie schepen van soort in Schichau in sterke mijnenleggers ,g$ anderd. In de laatste paar dagen zijn dutóe exemplaren van het jongste vredèsmanilest den nationalen raad der Britsche Laboui'P in geheel Danzig verspreid. Bij gelegenheid van de 14e Nationale s et nifatius-bedevaart naar Dokkum op Zond Maandag 16 en 17 Juli zal Zondagsavond 7 uur in J.O CXI XI «-> "li LKM. de St. Bonifatiuskerk te Leeuw p0>' Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Smit uit Rome een f, tificaal Lof celebreeren, waarbij prof. Brandsma uit Nijmegen de predikatie zm den. Maandag 17 Juli, zal Z. H. Exe. de Mri£< schop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong, uur in de Bedevaartskapel op het Ma* J>' te Dokkum de pontificale H. Mis oP Tijdens de H. Mis houdt de Zeereerwaard m, H. de Greeve uit Haarlem de feestpre .ey> In de middaguren is de vereering der Reliq van den H. Bonifatius. jgc"' 's Namiddags om 3 uur beginnen de V gl tigheden in de Bedevaartskapel en op ^r- Bonifatiuspark, waarbij Z. H. Exc. Mgr- de Jong de pelgrims zal toespreken. ldoeiJ<in Na de middagplechtigheden is er v°jjjif tijd voor aansluiting op alle treinverbm in het land. Het kampeerschip Tarakan der st0°^ Maatschappij Nederland is Woensdag j weer te Merok aangekomen. Alles is w boord. over: SPORTDEMONSlï1^ Een R.K. Jeugdleider meent, dat er wat aan te merken was op de kleeciing gymnastlekvereeniging, die Woensdag straties gaf op 't Pretoriaplein. Afgezien u moreele overwegingen meent hij, J' het oogpunt van volksgezondheid, (rhe t.b.c.) onverantwoordelijk is, om de _0flt stige moeders in ons onbetrouwbare 14 1 at onvoldoende kleedin des avonds op t sturen. Dit stukje is slechts te besch° e opbouwende critiek en als een ernstig de waarschuwing tot allen, die zich stellen, ons volk te verheffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4