H aarlemsche Raad niet Haarlemsch! Vx>.o.K éUaefeett naai Hevdt's ïserweeri Trekjes R.K. Sportdagen te Haarlem Haarlem, 15 Juli STOFZUIGERS ÖpKuünütg. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.v. 1 ZATERDAG 15 JULI 1939 "e uitbreiding der stad weer spiegelt zich in haar bestuur de 39 vroede vade men zijn er 26 elders geboren streden. V Uit alle provincies DE GEMEENTE-ONTVANGER Komt de incassodienst onder beheer? EEN STROP! Wij bewaren Uw waardepapieren, goud en zilver in onze safe-loketten, ook voor korten tijd HET WIT-GELE KRUIS Moedercursus Bevorderd COMITÉ VAN KATH. ACTIE VAN ONZEN WINKELSTAND Windt's woninginrichting 44 ANE GANG 44 Alliance tegen de Rest van Haarlem Honkbal op den eersten dag AGENDA Bioscopen 16 Juli Bioscopen 17 Juli Bioscopen Apotheekdiensten R.K. MULO-EXAMENS Goedkoope trein Geslipt door te snel fietsen De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 Bovenhuis te huur „Goddank" zuchtte juffrouw Splendel, toen STAD UWS Vre, ^'j hebben er reeds vroeger op gewezen, dat aariern in een snel tempo zijn provinciaal ka- falcter verliest. ^uwenlang was het een vrij gesloten ge- 'hschap, die jaarlijks met eenige tientallen !ei*)de personen vermeerderde in tijden van pressie soms ook verminderde en waarvan uiterlijk zoo goed als geen merkbare ver dring onderging. menschen kenden er elkaar van jongsaf het bestuur van de stad kon men zich moei- anders indenken dan in handen van enkele bekende, beproefde regentenfamilies. zijn best was de gemeentesecretaris een van buiten de stad. v 'Sr werd niet veel gereisd en er werd niet veel v rhuisd en het gildewezen hield de vestiging J? Haarlemmers in andere steden en van eejjK3en in deze plaats tegen. Tot rond het v.&'u van deze eeuw telde Haarlem dan ook U tneer dan een 70.000 inwoners. Haar sidsdien is er een groote verandering- H r is een geweldige trek van Nederlanders het Westen ontstaan en Haarlem heeft ruim zijn deel van gekregen. Het gemakkelijke verkeer per tram en auto jj0e<%de vele Amsterdammers aan zich in en omgeving als forens te vestigen en aantal inwoners steeg met sprongen. Wie zoo eens in zijn omgeving rondkijkt staat er verbaasd over, dat hij zoo betrekke- weinig ras-Haarlemmers, of beter ge- fcgd, zoo weinig geboren-Haarlemmers kent. Hog geringer is het aantal dergenen, wier v°orouders reeds eenige generaties in de ®Paarnestad wonen. Wij moesten daaraan denken, toen wij, 2o°als een collega het deed voor den Haag sen raad, het lijstje van nieuwe raads- leden op zijn echte, onverbleekte Haar- fethsche kleur beproefden. Wij kwamen toen tot de ontdekking, dat Haarlemsche kiezers absoluut geen ne- k°hsme kennen, dat zij royaal ook den Vteemdeling een kans geven een werkzaam indeel in het bestuur hunner stad te ne- ■Uen en dat zij van de raadsleden alle mo- ^ehjke qualiteiten eischen behalve, dat zij Vah huisuit Haarlemmers zijn. Dit strekt hun den kiezers en den gekozenen tot eer en zooals de ondervinding der laatste bewezen heeft, ondervindt Haarlem er 8eeh nadeel van. A°°r zoover wij konden nagaan, zullen er van vroede vaderen en moederen, aan wie September af de behartiging van het Haar- ^che wel en wee zal zijn opgedragen, niet t^er dan dertien in Haarlem geboren en ge- Jjd zijn. Wij rekenen daar dan natuurlijk O,hij de heeren Wolff en van Kessel, die, res- ctieveiijk in Schoten en Overveen geboren, Raarlemschen raad sinds de annexatie van zijn komen versterken. Van de anderen v^en wij de heeren Van Liemt, Klein, Bij- V Hooy, allen, evenals de heeren Wolff en te? Hessel, katholiek, mevrouw de Clercqvan t ahepi christelijk-historisch, mevrouw Mey- Ve, -Broersma, de heeren Reinalda, Wester- jj, u, Bartels, Meyers, van de sociaal-democrati- Partij, en mr. Van Dam van de vrijzinnig- 'ibe°craten. De heer mr. EKets, gekozen op de ra-le lijst, een Haarlemmer van gevestigde ^®?tatie, heeft juist een dezer dagen voor zijn 'tye etel bedankt ten behoeve van nummer tjj van de lijst, mevrouw ScheltemaConradi, al haar voortreffelijke hoedanigheden er goL eene mist, n.l. zij is geen Haarlemsche van §c,°°rte, daar haar wieg in het lieflijke u°hhoven stond. '(a~Qk het college van B. en W. is volkomen vrij r,h Haarlemsche roestvlekken en kan verzeke- dat versch bloed stroomt als in de beste v.??6 steden van ons land. Van de wethouders fev 1,1 rnoe';en ons voor de beoordeeling van het houden aan het huidige college van B. tij W, omdat wij de samenstelling van het ,^e college natuurlijk niet kennen van eËenwoordige wethouders zijn de heeren Van Liemt en Reinalda in Haarlem geboren. De heer Van der Wall is betrekkelijk een nieuweling in Haarlem, daar hij er pas sinds 1928 woont en van geboorte een Groninger is uit Beerta. De heer Boes komt uit de Zaanstreek, maar was, laten wij eerlijk zijn, al vroeg met Haarlem ver trouwd: hij was er als jong onderwijzer werk zaam, toog daarna naar de Oost, waar hij een schat van wereldervaring en wereldwijsheid op deed en vond het toen het verstandigst weer naar Haarlem terug te keeren, waar hij o.m. bij de onderwijsinspecties werkzaam werd ge steld. Hij heeft, hoe mooi hij Indië ook vond, zijn hart aan de stad met de Spaarne-oevers verpand. Dat de burgemeester een Zwollenaar, wij mogen zeggen, in hart en nieren is, weet iedereen en dat het deftige Den Haag ons in den heer Wesstra een voortreffelijken gemeente secretaris schonk, zal in de Haarlemsche ge- schiedenisannalen met dankbaarheid opgetee- kend blijven. Overigens komen de raadsleden uit vrij wel het geheele land, behalve, meenen wij, uit Limburg. Aan Den Haag danken wij nog de heeren Brandenburg, Mars en Vliegen; aan Am sterdam de heeren mr. Drilsma, Happé en Peper. Uit de Noordelijke provincies kwa men naar Haarlem de heeren Noordhoff (Sneek) en Joh. Visser (Sloten, Pr.)uit Overijsel de heeren Klein Schiphorst (De venter) en Hilbrink (Almeloo)uit Gelder land de heeren Scholl (Eist) en Albrecht (Nijmegen)uit de provincie Utrecht de heer Noordewier (Amersfoort), mevr. van Eekvan Thiel (Vreeland); uit Noordhol land de heeren Wolzak (Alkmaar) en Ange- nent (Hilversum)uit Zuidholland dr. Kers bergen (Reuwijk) en mevrouw Scheltema Conradi (Schoonhoven); uit Brabant de heer Geluk (Bergen op Zoom) en uit Zee land de heer v. d. Sluys (Middelburg). Van de niet genoemde raadsleden weten wij de geboorteplaats niet met zekerheid, alleen weten wij, dat zij niet in Haarlem geboren zijn. Het is voor de Haarlemmers zeker een stree- lende gedachte, dat het geheele land zich be ijverd heeft om hun een goed stadsbestuur te geven. De kiezers hebben daar, toen zij hun kostbaar stembiljet in de bus deden, natuurlijk niet aan gedacht. Zij hebben alleen gezorgd de beste te kiezen, die er te krijgen waren en zoo ooit de vox populi, de vox Dei mag heeten, dan wel in een geval als deze gemeenteraadsverkie zing voor Haarlem. Niet minder dan rond acht tienhonderd Haarlemmers of Haarlemschen van boven de 25 jaar staan achter eiken raadszetel. Wij moeten aannemen, dat een zóó groote een stemmigheid zich niet kan vergissen en dat dus de samenstelling van den huidigen Haarlem schen gemeenteraad de allerbeste is, welke denk baar is. Het richtige bestuur van Haarlem kan voor de komende vier jaar derhalve verzekerd wor den geacht. B. en W. hebben een oproep geplaatst voor het vervullen van de betrekking van gemeente ontvanger. in de toelichting staat; de moge lijkheid bestaat, dat over eenige jaren de in casso-, stortings- en ophaaldienst onder het be heer van den ontvanger zal worden gesteld. Een 27-jarige matroos, die in verband mei een aanvrage voor een kostelooze pas zjch aan het Haarlemsche bureau van politie meldde, bleek op 21 Juni door het Gerechtshof te Am sterdam tot een half jaar gevangenisstraf te zijn veroordeeld. De politie verzocht hem op het bureau te blijven, en instede van een zee reisje te maken zal hij nu zijn straf uitzitten. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20321 Men schrijft ons; Door de enorme belangstelling, die er steeds bestaat voor den Moedercursus, zijn wij weder om in de gelegenheid een nieuwen cursus te laten beginnen. Deze achtste Moedercursus begint 21 Augus tus 1939. De cursus wordt gegeven door een docente, aangesteld door het Wit-Gele Kruis, afd. Haar lem, en is toegankel'jk voor vrouwen en meis jes vanaf 19. jaar. Stelt u allen op de hoogte van de hygiëne en juiste verzorging van het kind. Met de ver zorging van het kind 1 mgt héél nauw samen de verzorging der moeder. U wordt verschillende keeren per jaar in de gelegenheid gesteld om over dit alles iets te hooren en te leeren. Moeders, zegt u niet: „Ik heb al zóóveel kinderen, ik weet het wel". Bedenkt, dat u nooit te oud bent om te lee ren! Uit de statistieken blijkt, dat het sterftecijfer van zuigelingen en kraamvrouwen steeds da lende is. Wij moeten er allen aan medewerken, dit sterftecijfer steeds lager te brengen en dat kunnen wij doen, door ons te laten voorlichten op het gebied der hygiëne en verzorging'. Pro fiteert daarom allen van deze zoo nuttige en uitgebreide lessen. De onkosten kunnen voor u geen bezwaar zijn; voor de 12 lessen betaalt u slechts in totaal f 1.25. De cursus wordt gegeven op Maandagavond van 89 uur in het gebouw van het Wit-Gele Kruis, Parklaan 75, Haarlem. Zij, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, moe ten zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij Zr. C. van Leeuwenstijn, Parklaan 75, Haarlem. Degenen, die aan den Bakercursus wenschen deel te nemen, welke 20 Oct. 1939 begint, moeten dezen Moedercursus gevolgd hebben. Onze vroegere stadgenoot W. J. Stumpel, thans woonachtig te Leiden, is bevorderd van de twee de naar de derde klasse M.T.S. „Technicum" te Rotterdam voor het diploma vliegtuigbouw. Morgen zal de weleerw. heer J. van Kesteren te Lisse zijn Eerste H. Mis opdragen. Aan den vooravond van dezen voor den jongen priester zoo belang rijken dag willen wij hier van ons hartelijk meeleven getuigen, zoowel met den neomist als met zijn familie, wier gestadig ijveren voor ons blad allen Lissenaren wel bekend is Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Haarlem. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 9 uur; Bezoek aan de Afdeelings- reünie te Arnhem. Reisvereen. v. Katholieken. 10.30 uur; Fietstocht van de Reisver. voor Katholieken naar de Amsterdamsche Water leiding. DINSDAG: 10.30—12 uur: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in ae R. K. School aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: vRepetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie Oratoriumvereeniging voor de dames bij Brinkmann, voor de heeren in ge bouw Odeon. DONDERDAG: 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bu reau van de vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 7 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport- vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K Muloschool aan de Gedempte Oudegracht voo; junioren. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried" in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen. Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-N oord. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Her cules Winfried", afdeeling gymnastiek voor da mes in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi' in hef R. K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R. K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gemengd Tooneel „Thalia" in het Clublokaal Spekstraat 8. Vrijdag 4.30 uur: Repetitie jongensafdeelins gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het Gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 6.15 uur: Gymnastiekrepetitie van ae Kleu- terafd. R.K. Sportvereeniging „Hercules Win fried' in de R. K. School, Westergracht hoes Leidschevaart. 7.15 uur. Gymnastiekrepetitie jongensafdee- iing R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 78.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames en meisjes. 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried", in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief". 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie neerenafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried' in de school aan de Westergracht ZATERDAG 4.15 uur: Gymnastiekrepetitie kleuterafd. van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschooi aan het Teyler- plein. 5.15 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschooi aan het Teylerplein. 6 uur: Oefenuur „Hercules Winfried" voor jongens van 14 tot 17 jaar in de school aan de Westergracht. 6.157 uur: Zwem-uur van de R.K Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor jongens. 78 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. Excursie van den Werknemenden Middenstand naar het Hoogovenbedrijf te Velsen. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergadering ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Sinds jaren is aan den Wagenweg de fa. Windt gevestigd, die zich een vertrouwensnaam veroverde bij haar steeds grooter wordenden kring van cliënten. De huisvesting van Windt's woninginrichting heeft thans een metamorphose ondergaan en gisteren werd aan den Wagen weg 146 de geheel gemoderniseerde zaak her opend. Niet alleen aan de uitstalruimten werd bij de verbouwing alle aandacht besteed, waar door men, dank zij licht, lucht en ruimte, beter nog dan vroeger zijn keus bepalen kan, ook de eigen meubelmakerij, behangerij, stoffeerderij en beddenmakerij ondergingen veranderingen. Voor meubelen van elk genre, voor de inrich ting, aankleeding en stoffeering van iedere wo ning is Windt een adres waar men zeker slagen zal. Onze gerechtvaardigde wensch: het ga Windt voor den wind. Gistermiddag is te Bloemendaal het huwelijk voltrokken tussehen mej. A. v. Oldenborgh, dochter van den directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf en Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland, en den heer A. Willink uit Winterswijk. Hel bruidspaar bij het veriaten van het raadhuis De R. K. Sportbeweging is niet alleen be perkt gebleven tot voetbal, athletiek en gymnastiek. Meerdere sporteri worden thans ook in Katholiek verband beoefend en zoo zal men dan ook in het kader der R. K. Sportdagen te Haanem een honkbalwed strijd kunnen aanschouwen. Over het algemeen is de honkbalsport in Ne derland nog niet zoo populair als b.v. voetbal, maar vooral in de laatste jaren heeft deze tak zich dermate ontwikkeld dat men thans kan spreken van een steeds stijgende belangstelling daarvoor. Het honkballen wordt ondertusschen in Haar lem reeds vele jaren gespeeld en eenige vooraan staande vereenigingen op dit gebied hebben deze sport in de Spaarnestad een groote belangstel ling bezorgd en hoewel we voorshands niet ver moeden dat zij den voetbal in de schaduw zal stellen, kunnen we op het oogenblik toch reeds zeggen dat honkbal in den zomer van alle zo mersporten de meeste aandacht trekt. Verblijdend is het daarom dat ook de R. K. Sportmenschen het. belang van een Katholieke organisatie op dit gebied hebben ingezien en zoo hebben we dan ook enkele jaren geleden" een R. K. Honkbalbond zien oprichten. En evenals in het neutrale kamp voelt men zich ook in ons kamp tot deze hij uitstek inte ressante sport aangetrokken. De clubs verrijzen weliswaar niet als paddenstoelen uit den. grond, maar de propaganda voor honkbal wordt mo menteel zoodanig gevoerd dat we toch in alle gewesten van ons District van een immer groeiende belangstelling kunnen spreken en men thans reeds in staat is een competitie te orga- niseeren tussehen de aangesloten ploegen. We meenen dat in dit zomerseizoen de R.K. Honk balbond voor de tweede maal een competitie for meert ien de meeningen van de kopstukken uit deze beweging vestigen het vermoeden dat de R. K. Honkbalsport een goede toekomst tege moet gaat. Hoe kon 't dan ook anders dan dat de honkbal lers zich onmiddellijk bereid hebben verklaard de R. K. Sportdagen te komen opluisteren met een honkbalwedstrijd? Zij willen immers mee helpen propaganda te maken voor de R. K. Sportdagen in het algemeen en voor hun sport in het bijzonder. Aan de competitie in Haarlem en Omstreken nemen momenteel een vijftal ploegen deel en algemeen is mer. van oordeel geweest dat de ploeg van Alliance de sterkste zou zijn in deze competitie. Men heeft deze club dan ook uitge- noodigd als tegenpartij voor een ploeg, samenge steld uit de overige ploegen uit Haarlem en om geving. We krijgen dus op den eersten dag der R. K. Sportdagen op 23 Juli a.s. een honkbalwed strijd tussehen Alliance en de Rest van Haarlem. En omdat blijkt dat b.v. de ploeg van TYBB tot zeer goede dingen in staat is en hard op weg is de suprematie op dit gebied in Haarlem te vesti gen, is bovendien het element strijd in ruime mate aanwezig en kan men dus genieten van een hoogst interessante partij honkbal, waarbij de spelers met inzet van al hun krachten zullen trachten de overwinning te behalen. We mogen dan ook met recht veronderstellen dat de Honkbalwedstrijd een waardig nummer zal worden op onzen eersten sportdag en het is vooral deze tak van sport welke de belangstelling voor de R. K. Sportdagen nog zal doen toe nemen. Omtrent de samenstelling der ploegen hopen we in den loop der volgende week iets te kun nen mede deelen. Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen 4—7 uur; Geel-Wit 6.30. Circus Strassburger: Gala-première Heem stede 8 uur. Concertzaal: Opera Italiana, 8.15 uur. Rembrandt-Theaer: Dove Affair (18 jaar) 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater; Jaloezie (volwassenen) 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Van kwaad tot erger (alle leeftijden) en Nancy breekt drie harten, 2.30, 7.00 en 9.15 u. Moviac-lheater: De zeven stamgasten (alle leeftijden) 2.30, 7.30 en 9.30. Circus Strassburger: Heemstede 2 en 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 25 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 25 uur. Rembrandt-theater: Love Affair (18 jaar) 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: Jalouzie (volwassenen) 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor; Van kwaad tot erger en Nancy breekt drie harten, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Moviac: De zeven stamgasten (alle leeftijden) 2.30, 4.30, 7.30 en 9.30 uur. Circus Strassburger: Heemstede 8.00 uur. Gebouw Sint Bavo: Haarl. Zanggenot, 8 uur, Bevolkingsbureau 8 uur. H.O.V.-Concert: Gem. Concertzaal 8.15 uur „Die verkaufte Braut". Rembrandt-theater: Love Affair (18 jaar) 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: Jalouzie (volwassenen) 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor; van kwaad tot erger (alle leeftijden) en Nancy breekt drie harten, 2.30, 7.00 en 9.15 u. De Zondag- en Avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdag worden waargenomen door: Firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043 en Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206£08; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. De Vrijdag in het R. K. Vereenigingsgebouw gehouden R. K. Mulo-examens A hadden de volgende uitslagen Geëxamineerd 28 candidaten. Geslaagd 26. Afgewezen 2. De geslaagden zijn: A. Woertman, N. Duits, H. Uilenbroek, J. Geerlings, C. de Graaf, E. Hietbrink, A. Hoeker en N. Koot, te Haarlem; J. v. d. Geest, E. Hergarden, M. Krabbe, P. Niesten en M. Seignette te Beverwijk; G. van Dorp, A. Homan, E. KiebertenH. Ammerlaan te Sassenheim; A. Gozeling, C. Blauwhof en W. v. d. Bos, te Heemstede; M. Nijssen, C. Prins en J. v. d. Vlugt te Voorhout; P. Verdegaal, te Noordwijkerhout; J. Beentjes, te Heems kerk en M. Knoop, te Overveen. Wij vestigen speciaal de aandacht van onze lezers op de advertentie, voorkomende in dit blad, aangaande den goedkoopen trein op de Zondagen t.m. 3 September. Vrijdagmiddag om vijf uur is een 14-jarige fietsjongen, die zeer snel over het Frans Hals plein fietste, geslipt en gevallen, waarbij hij zijn rechteronderbeen brak. De Ongevallendienst verleende de eerste hulp, waarna de knaap met een ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd overgebracht. 45 bekende merken ook in huurkoop Haarlem °etrL... boem.... boem! V^rouw Splendel, die tijdens het haken van Geelste antimakassartje juist even was in- 'Wlhtneld, schokte 'n decimeter omhoog Brijze oogen schichtigden wild door de ka- l>eSc,eh haar magere, witte handen gingen in lij j?®rtoend gebaar Haar 't spitse gelaat Mijmerende afwachting bleef ze luisteren n 'n schrik-dempende zucht werden haar 'lijjjj oorvliezen opnieuw geteisterdMet 'n knap-rukje ging haar hoofd achter- Èïijj/ en mejuffrouw Splendel's gezicht be- ij^biigde het plafond. Bijtend ironisch kraakte stemmetje„Als ik niet dacht, laat ik me ^tie de „rustige" kindertjes zijn weer tjjij goeie genade, hoe kon ik zóó stom °hi aan die lui me bovenhuis te verhu- t1; en dan te weten, dat er twee dagen 'h kinderloos echtpaar op afkwam 't is uit, hoorik ben niet van plan, Ij alleenspraak werd afgeknepen door 'n Sfc bezoekingvermoedelijk veroorzaakt 1 omkeeren van 'n geweldige bouwdoos.... en even later kwam er 'n hagelbui van minstens 'n paar honderd knikkers en stuiters, waarvan de helft langs de trap naar beneden stotterde. Juffrouw Splendel kromp kreunend ineen. En dezelfde avond was ze, gewapend met 'n zeer plechtig en zeer strak gezicht, bij de bo venburen op bezoek. „Meneer en mevrouw Voortmanshm.... ik zal maar geen lange inleiding houden, want dat geeft tóch nietsIk kom u de huur weer opzeggen „Maar juffrouw1" „Nee, heusch, laten we nu niet in herhaling tredenik heb minstens dertig maal, en op steeds dringender wijze verzocht om wat meer rust boven m'n hoofd, maar 't heeft me alle maal niets geholpenu moet niet vergeten ik ben betrekkelijk nog jong.... nauwelijks de twee en veertig gepasseerdik hoop dus nog jaren m'n huis te bewonenen dan dag in dag uit dat afschuwelijke lawaai boven m'n hoofd.... 't is géén doen.... Ik zal natuurlijk 'n behoorlijk termijn in acht nemen, maar ik blijf op m'n standpunttegen u persoonlijk heb ik nietsen tegen de kinderen feitelijk ook niet, maar ze zijn me te drukIk hoop dat verders alles in vriendschappelijk overleg geregeld zal worden „Zeker, juffrouw Splendel" zei de heer Voortmans beleefd „we zullen zoo spoedig mogelijk uitzien naar 'n nieuwe woningMaar iets moet me toch van 't hartWat U la waai noemt, dat hooren ouders 'n beetje anders, begrijpt u.en als 't u hindert, dan komt dat voornamelijk doordat u te weinig om handen heeftpardon, ik wil daarmee niet zeggen, dat u uw tijd in ledigheid doorbrengt, maar er zijn voor 'n ongetrouwde, onafhankelijke dame zulke prettige objecten voor wat afleiding.... en waarmee u zich tevens heel verdienstelijk kunt maken.... u zit de heele dag in huis u hóórt alles en lèt op alles en kinderen zijn kinderen, nietwaar?" Mevrouw Voortmans wilde ook nog wat zeg gen, maar juffrouw Splendel was al in verbeten beleedigd-zijn opgestaan en stak met opgehe- vene hoofde naar de deur. Daar mompelde ze iets van „haar eigen zaken"knikte zoo goed als onmerkbaar gedag en verdween En eenmaal in haar slaapkamer gekomen zijn de, en bezig met haar eerste bedvaardigmaken- de daad, namelijk het in heur haren draaien der papiljotjes, lag «r over haar gelaat een trek van bijzondere voldoeningvoor juffrouw Splendel iets zeldzaams. Als nu de slaap óók maar wilde komenZou ze 't ditmaal eens zonder poeiertje probeeren? Ja, dat was nü wel te wagen. Maar 'n uur later moest ze er tóch uit.... Akelig toch, die slapeloosheidal ja ren had ze dat. Er kwam 'n timmerman met 'n huurbordje en wat gereedschapen de buren zeiden: „Nou, nou, dat heeft ook niet lang geduurd." De kinderen van boven werden op 'n middag door 'n tante gehaald, want hun moeder moest gaan inpakken voor de verhuizing. ze 't groepje zag vertrekken „eindelijk weer es 'n rustige middag." Ze hoorde mevrouw Voortmans heen en weer loopen en 'n trap uitzetten.... jakkeg, wat piepte dat ding.... dat ging je door merg en been; dat zulke menschen zoo'n trap nou niet es nakeken.... bij haar piepte nooit wat.... zelfs de schuurdeur hield ze behoorlijk in de olie en alsBoemGoeie genaMaar ze stokte, want ze hoorde iets dat wel 'n gil kon zijnMet 'r hart tegen de keel zat ze te luisteren.... maar 't bleef stil.... Met knik kende knieën zocht juffrouw Splendel 'n sleu tel, die op 't bovenhuis pasteging naar buiten en waarschuwde de naaste buren Boven vond men mevrouw Voortmans naast 'n hooge trapze gaf geen teeken van leven En 'n uur later moest de heer Voortmans van den dokter vernemen, dat ie z'n vrouw kwijt wasDe man zakte bewusteloos naast 't bed't Duurde heel lang eer ie weer in de huiskamer kwam.... tien jaar ouderJuf frouw Splendel stond daar met dik-behuilde oogen de kinderen te helpen met eten.... de tante en 'n buurvrouw waren in de keuken bezigPas heel laat ging juffrouw Splendel naar benedenen met de papiljotjes in haar handen stond ze te starenen vroeg met angst; „Waarom heb ik die man heelemaal niet durven aankijken?" Ze kreeg 'n gevoel of ze honderd pond zwaar der woogen de nacht werd één eindelooze kwelling. 's Morgens om zeven uur was ze alweer bo ven.... kleedde de kinderen aan, zorgde voor 't ontbijt.ging weer naar beneden; kwam terug met 'n stapel gebonden leergangen van 't Zon dagsblad.... liet de kleinen plaatjes kijken en fantaseerde er van allerlei moois bij En tijdens de begrafenis zorgde juffrouw Splendel voor de koffietafel en hield weer de kinderen bezig.... en 'smiddags ging ze met het drietal de stad inLiesje en Annie kre gen 'n pop van haar en Henkie 'n spoortrein met rails en 'n opdraai-locomotief 's Avonds drukte de vader haar dankbaar de handen toen durfde ze hem voor 't eerst aankijkenmaar ze stikte bijna toen ze hem bij brokken vroeg of ze nou angst moest heb benwant dat 't toch niet gebeurd zou zijn als Hij keek heel verbaasd en zei, dat ie daar geen seconde aan had gedacht. Juffrouw Splendel kon wel jubelen Toen meneer Voortmans 'n paar dagen later sprak over de verhuizing, zag ie juffrouw Splen del bleek woordenen ze smeekte bijna, of ie haar dat niet wou aandoenen hoe 't dan met de kinderen moest en fnet 't huishouden en allesdaar kon ie toch zeker geen vreemd volk bij halen? Het bordje „Bovenhuis te huur" verdween de zelfde dag. De kennissen van juffrouw Splendel stonden er van te kijken, zoo best als ze er tegenwoordig uitzag.... „Ja.... eigenaardig, hè?" lachte ze „En ik werk toch van 's morgens vroeg tot 's avonds laatwant me eigen boeltje moet ik toch óók netjes houdenen ik sl44p tegenwoordig, menschals 'n osik lig geen drie minu ten meer wakkerDie meneer Voortmans had toen toch wèl gelijkik had te weinig omhandenen ik heb nooit kunnen denken, dat kinderenMaar ik heb geen tijd meer. We spreken elkaar nog wel esmaar voor- loopig kan ik niemand op de thee hebben, hoor!" Reeds anderhalf jaar deed juffrouw Splendel de huishouding van boven er bijHerhaal delijk had meneer Voortmans aangedrongen op het aannemen van eenige vergoeding, doch de laatste keer had ze gezegd, dat ze niet meer boven kwam als ie daar nog één keer over be gon Henkie, die nu al bijna zes was, flapte er op 'n keer uit: „Zeg vader, de juffrouw kon eigen lijk net zoo goed onze moeder zijn Vader greep naar de krant.... en de juf frouw draaide zich om naar de theetafel.... Toen de k.inderen naar bed waren, zei meneer Voortmans: „Dat was nog zoo gek niet gezegd van dat jog." „Nee.... dat was 't nèt niet...." lachte juffrouw Splendel mef zenuw-schokjes „Maar dan moesten we 't benedenhuis er bfj nemenwant dat trappenloopen wordt op den duur toch wel wat vermoeiend G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5