SPORT EN WEDSTRIJDEN Finlands eerste wielerbaan a BON Chemie van het lichaam Verbetering der V olkshuisvesting Autokaart van Nederland ZONDAG 16 JULI 1939 OLYMPISCHE SPELEN Wielrennen noch voetbal staan in het organiseerend land op hoog peil Primitief voetbal PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE TE DEN HAAG Rijk programma in West- broekpark ZWEMMEN DEANE WINT DEN SCHELDE- BEKER Willy den Ouden doet weer van zich spreken ZEILEN KONINKLIJKE MARINE JACHTCLUB Jubileumwedstrijden LAWNTENNIS Teschmacher in den eindstrijd Overwinning in straight sets op Karsten PRAEDICAAT KONINKLIJKE VOOR N.L.T.B. Receptie in Paviljoen Seinpost WIELRENNEN Braspenningx wint de ronde van Almelo Voor Ch. v. d. Voorde, Bosma en Demmenie ATHLETIEK Harbig verbetert record 8QO meter Wooderson's prestatie overtroffen RECORD KOGELSLINGEREN Hans Houtzager werpt 52 meter 20 Eindexamen Middelbare Techn. School Bespreking bij de Federatie Vereeniging en van R.K-- Gemeenteraadsleden W- r .IDEAAL WONEN" Tentoonstelling te 's Bosch geopend MOTORRIJDER VER ONGELUKT Bij uitwijken tegen een boOIÏ) gereden flfa de °K MATROOS DRIE MAANDE ACHTER SLOT Zijn vrouw mishandeld j? Po ^«ous Ss öe r (Van een specialen verslaggever.) HELSINKI, 15 Juli. Vlak bij Kapyla, waar het Olympisch dorp wordt gebouwd, aan den weg naar de bekende wintersportplaats, ligt het wielerstadion, waar in den zomer van het volgend jaar de Olympische wielerwedstrijden zullen worden gehouden. Het mag misschien verbazing wekken, doch het feit ls er niet min der juist om: deze wielerbaan is de eerste in geheel Finland. Hetgeen een bewijs is voor de stelling, dat de wielrensport in dit land niet populair is. Met het bouwen van deze moderne 400 meter- baan hebben de organisatoren der spelen een tweeledige bedoeling: allereerst zal men de Olympische wedstrijden op behoorlijke en doel treffende wijze kunnen organiseeren, voorts hoopt men door het bouwen van een vaste baan de wielrensport te stimuleeren. Er was oor spronkelijk een groote strijd ontstaan over het vraagstuk of de baan van hout dan wel van cement zau moeten worden geconstrueerd. Het is tenslotte cement geworden. In September a.s. zijn ook de tribunes, welke tezamen een 8 9000 toeschouwers kunnen bevatten, gereeo, zoodat de openingswedstrijden dan niet lang meer op zich zullen laten wachten. Waarmede men tevens ervaring kan opdoen, want waar het wielersport betreft, ontbreekt dit in Fin land nog al eens. Op het uitgestrekt midden terrein wil men in den winter ijshockey of bandy spelen. Omtrent de baan heeft men zich laten voorlichten door buitenlandsche deskun digen. De bochten loopen zeer flauw uit en de rechte einden zijn ook zeer kort. De wegwedstrijd wordt buiten Helsinki ge houden. Het traject loopt tot Porvö en dient twee keer gerecen te worden over een totalen afstand van 188 K.M. De weg is zeer bochtig en tweemaal ligt er zelfs een onbewaakte over weg in het traject, overigens niets bijzonders in dit land, doch de organisatoren verzekerden ons, dat men op den wedstrijddag geen moei lijkheden in verband met deze overwegen zou behoeven te verwachten. Vrijwel voortdurend zijn er stijgingen en dalingen in den weg en alleen op het nieuwe gedeelte over ongeveer 40 K.M. komen behoorlijke rechte stukken voor. Het wegoppervlak bestaat uit zand en grint, doch men zal dit met een speciaal procédé be handelen, opdat de weg stofvrij zal zijn. De laatste 21 K.M. zijn geasphalteerd'. Tijdens ons bezoek aan Helsinki zijn wij in de gelegenheid geweest in het Olympisch sta dion een voetbalwedstrijd bij te wonen tus- schen de Helsingin Jalkapallo Klubi, de kam pioen van 1938 en de Helsingin Toverit, de ver- eenlging met de beste kampioenskansen voor dit seizoen. Slechts 3000 toeschouwers woon den deze ontmoeting, welke in de avonduren werd gespeeld, bij, zoodat daaruit wel blijkt, dat de belangstelling in Finland voor voetbal niet buitengewoon groot is. Nu dient direct daaraan te worden toe gevoegd, dat het spel ons niet is meegeval len. De techniek is zeer matig, het combi natorisch vermogen van den Fin schijnt niet bijzonder ontwikkeld te zijn, zoodat samenspel een zeldzaamheid is. In de mees te gevallen werden goed bedoelde indivi- dueele pogingen om tot scoren te komen op gezet, waarbij van tactiek geen moment sprake was. Het spel werd forsch maar ab soluut fair uitgevoerd. Op Zondagen wordt niet gespeeld, doch men deinst er niet voor terug twee of drie compe titie-wedstrijden in één week te spelen. Regel maat zit er niet in, de clubs, welke aan de competitie deelnemen, regelen dat onderling. Het vertegenwoordigend Finsch elftal zal waar schijnlijk wel beter spelen, doch hooge verwach tingen behoeft men hiervan niet te koesteren, daar wij vernamen, dat verscheidene spelers van genoemde clubs ook in het nationale team uitkwamen. De grasmat in het Olympisch stadion is bij zonder goed. De bodem Is uitstekend gedrai neerd en zelfs in den winter, wanneer het land onder de sneeuw ligt, wordt dit terrein verzorgd. Overigens wordt ook aan de andere voetbalvelden, waarop het volgend jaar de wed strijden van het Olympisch tournooi plaats vinden, veel aandacht besteed, zoodat het ver trouwen is gewettigd), dat ook dit onderdeel Uitstekend in orde zal zijn. Er wordt, naar be kend, volgens bekersysteem gespeeld tijdens de Olympische Spelen. Reeds thans Is het zeker, dat minstens tien landen aan het tournooi deelnemen en men kent het standpunt van den K.N.V.B., namelijk dat ook Nederland in beginsel bereid is met een ploeg uit te komen. Verschillende wed strijden van het tournooi worden in de provin cie gespeeld, o.a. te Tampere, viipuri, Turku en Hameenlinna. In het Westbroekpark te Den Haag is Zater dagmiddag een begin gemaakt met met 37e Haagsche Concours-Hippique, dat vorige jaren op Houtrust plaats vond en georganiseerd wordt door de vereeniging tot bevordering der paar denfokkerij in Nederland. Het weer hield zich dezen eersten dag gelukkig goed. Onder de aanwezigen bevond zich generaal- majoor H. F. M. van Voorst tot Voorst, inspec teur der cavalerie. Het concours werd geopend met een spring concours MB. Het aantal hindernissen bedroeg 16 met een maximale hoogte van 1.40 M. de toe gestane tijd bedroeg 102 seconden. Nadat 21 paarden de eerste afdeeling had den gesprongen waarvan geen foutloos volgde een concours voor eenspannen. De uitslag hiervan luidde als volgt: 1. Prospect van den heer H. G. van Straaten, Utrecht. 2. Roland van den heer P. C. C. van der Touw. 3. Olivier van de gebroeders Van der Lans. 4. Marie van den heer W. J. Knijnenburg. Hierop volgde een dressuurproef L, eerst voor paarden, die in een officieel concours voor dres- suurproeven nog niet geplaatst zijn en vervol gens voor alle andere paarden, die nog geen twee dressuurproeven L of een dressuurproef M of Z gewonnen hebben. De uitslag luidde voor de eerste categorie: 1. Raleigh, ber. luitenant F. Fouffaer, 190 p., die tevens den door den heer C. Heuker te Heelsum aangeboden wissel beker won. 2. Lanturlu, ber. mej. Pauptit, 189 p. 3. Serge, ber. A. J. H. Boeseken, 181 p. 4. Gidran Bibor, ber. H. J. H. T. Modderman, 172 p. 5. Dixie, ber. mej. Wierix, 168 p. Eervolle ver melding Rascal, ber. mevr. E. van Dijk. Voor de tweede categorie luidde de uitslag: 1. Allerlei, ber, mevr. Van Hoboken, 245 p. 2. Scottish Maid, ber. mej. Bergmann. 233 p. 3. Rosinee ber. mevr'. Sie,m 220 p. 4. Romi, ber. mevr. Van Ho boken, 210 p. Eervolle vermeldingen Kachama, ber. H. van den Bergh Jr. en Blarney Boy, ber. dr. H. M. E. Schiirmann. Een novum voor dit jaarlijks terugkeerend hippisch festijn was het concours voor Scheve- ningsche nettenwagens. Hieraan werd deelgeno men door twee driespannen, een tweespan, en 'n span Shetl.-ponnies, eig. de heer G. Z. v. Rijn, te Den Haag, die buiten mededinging meereden. Deze laatste verkregen een eervolle vermelding. De uitslag van dit origineele concours luidde: 1. Driespan van de N.V. Frank Vrolijk. 2. Twee span van dezelfde N.V. en 3. driespan van A. van der Zwan. De wagens waren keurig opge tuigd met netten en Schotsche blazen. De uitslag van de geschiktheidsproef voor rij paarden in de afdeeling A (lichtgewicht) luidde: 1. Mysterie, ber. mej. E. S. Tack. 2. Tabouret, ber. kap. J. A. de Bruine. 3. Bold Hero. ber. H. de Boer. 4. Gidran Bibor, ber. J. J. H. T Mod derman. Eervolle vermelding: Miss Gibs, ber. reserve-luitenant jhr. C. Röell. In de afdeeling zwaargewicht luidde de uitslag: 1. Top Flight, ber. A. Klebe. 2. Allerlei, ber. mevr. Van Hobo ken. 3. Lanturlu, ber. mej. Pauptit. 4. Cham pagne, ber, luit. J. J. L. baron Van Lynden. Een tweede novum voor dit concours was het concours voor schelpenkarren. Den eersten prijs verwierf de heer W. van der Harst, den tweeden prijs de heer Kees Knoester en den derden prijs de heer Jan Knoester, allen uit Scheveningen. De overige deelnemers verwierven bestuursprij- zen. Van het concours tweespannen luidde de uit slag: 1. Roland en Robert van den heer P. C. C. van der Touw. 2. Roza en Olivier van de Gebr van der Lans. 3. Jansje en Marie van den heer W. J. Knijnenburg en 3. Hendo en Theo van de Gebr. van der Lans. De middag werd besloten met het tweede deel van het springconcours MB. Hieraan namen twintig paarden deel, waarvan vijf een foutloos parcours maakten. De heer P. Leeuwenburg reed in 89 seconden, luit. J. J. L. baron Van Lynden in 76 sec. kap. J. A. de Bruine in 80 sec., kap. G. van Nijnatten in 79 sec. en kap. J. J. Greter in 84 seconden een foutloos parcours. Bij de barrage tusschen deze vijf moesten negen hindernissen worden genomen, die tien cm. werden verhoogd. De uitslag hier van luidde: 1. Carina, ber. kap. J. J. Greter, 4 fouten, 32 sec. 2. Shuggi, ber. luit. J. J. L. baron Van Lynden, 4 f., 35 sec. 3. Flou Flou, ber. kap. G. van Nijnatten, 8 f., 33 sec. 4. Feldblume, ber. P. Leeuwenburg, 8 f., 34 sec. en 5. Tabouret, ber. kap. J. A. de Bruine, wegens driemaal wei geren uitgeblazen. De overige uitslagen luidden: 6. Piccolo Amore, ber. K. Hensen, 3 f., 95 sec. 7. Espoir, ber. E. Kahn, 4 f., 79 sec. 8. Simon's Folly, ber. gravin Van Limburg Stirum, 4. f., 82 sec. 9. Gloria, ber. res. luit. G. L. Kepper, 4 f., 85 sec. 10. Lest Best, ber D. C. T. Modderman, 4 f., 93 sec. dailies voor de bemanning uitgeloofd door H. M. dc Koningin) Kon. Instituut, stuurman: boots man J. Luiting 112 p. 2. Hr. Ms. „Wachtschip" stuurman: de lt. ter zee 2e klas S. C. Ritsema van Eek, 85 p. 3. Hr. Ms. „Wachtschip" stuur man: schipper W. L. Osendarp 85 p. Fantasiesloepen: 1. Hr. Ms. „Wachtschip" stuurman-matr. Ie kl. D. S. de Vries, 67 p. ziiv. medaille voor den stuurman en 6 bronzen me dailles uitgeloofd door Z. K. H. Prins Bernhard. 2. Hr. Ms. „Schorpioen", 64 p. De toewijzing geschiedde naar het hoogst aan tal punten in vier wedstrijden verkregen. Modelsloepen: (baanlengte 9') gestuurd door onderofficieren van de Koninklijke Marine. Wisselprijs (de Ruijter-beker, uitgeloofd dooi de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen" houder: bootsman J. Luiting) 1. (zilveren me daille voor stuurman en 6 bronzen medailles voor bemanning, uitgeloofd door H. K. H. Prin ses Juliana) Hr. Ms. Wachtschip stuurmal-.: Opperschipper A. Overduyn. 2. Kon. Instituut: Bootsman J. Luiting. 3. Hr. Ms. Wachtschip stuurman: bootsman W. L. Osendarp. Internationale starklasse: baanlengte 9 mill. 1. bem. 2, K. W. V. „Loosdrecht" stpurman A. L. J. Maas 2 „Loosdrecht" van K. W. V. „Loos drecht". 3. „Aldebaran" Kon. Marine. 4. „Bel- latrix" Kon. Marine. Drakenklasse. Baanlengte 16'. 1. „Beatrijs 4" van de K. N. Z. en R. V. stuurman J. J. A. Hin 2. „Cavalier" van de K. N. Z. en R. V. stuur man mr. E. G. van Benthem van den Berg. Zaterdagmiddag is wederom de jaarlijksche wedstrijd Breskens—Vlissingen om den Schel- debeker gehouden, welke wederom door den Engelschman Deane werd gewonnen. Willy den Ouden kwam als vijfde binnen, als eerste der zwemsters. Het weer was tamelijk goed en de zee was beter dan vorige jaar het geval was. Direct na den start nam Stender de leiding, doch al gauw werd deze overgenomen door Deane. De uitslag luidt: 1. C. T. Deane (En-geland), 1 uur 11 min. 37.8 sec.; 2. J. Stender (Dolfijn), 1 uur 13 min. 15.6 sec.; 3. Potts (Engeland), 1 uur 17 min. 2.8 sec.; 4. G. Nieuwland (Leeuwarden), 1 uur 18 min. 52.8 sec.; 5. Willy den Ouden (R.D.Z.), 1 uur 19 min. 44 sec.; 6. C. Wagenaar (De Zeehond), 1 uur 20 min. 23.2 sec.; 7. mej. N. Coenen (Ju liana), 1 uur 21 min. 3 sec.; 8. Sieterman van Oye (Zian), 1 uur 22 min. 12.8 sec.; 9. N. Vrees wijk (Star), 1 uur 22 min. 44.8 sec.; 10. D. de Vos (R.Z.C.), 1 uur 23 min. 29 sec.; 11. W. Ver- sluys (Juliana), 1 uur 24 min. 3.6 sec.; 12. Giel Gill (Engeland), 1 uur 25 min. 22.2 sec.; 13. mevr. R. AarsbergenOlsen (R.D.Z.), 1 uur 28 min. 56.2 sec.; 14. Jenny Kastein (O.D.Z.), 1 uur 29 min. 13.2 sec.; 15. mej. N. Ladage (Rot terdam), 1 uur 29 min. 18 2 sec.; 16. A. van der Meer (H.Z. en P.C.), 1 uur 29 min. 21.2 sec.; 17. mej. M. Kerkmeester (Rotterdam), 1 uur 35 min. 40.2 sec.; 18. II. Boomstra (Zian), 1 uur 37 min. 37.6 sec.; 19. E. A. Mesritz (A.Z.C. 1842), 1 uur 37 min. 39.6 sec. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Marine Jachtclub te Den Hei der worden Vrijdag en Zaterdag ter reede van Texel en op de Noordzee internationale, natio nale en marine-zeilwedstrijden gehouden. De uitslag van de periodieke zeilwedstrijden 1939 van de K. M. J. C. is: voor modelsloepen, gestuurd door officieren, onderofficieren en manschappen van de Kon. Marine: 1. (zilveren medaille voor den stuurman en 6 bronzen me- Wanneer voor iemand dit N.L.T.B. Jubileum- tournooi belangrijk is, dan is het wel voor Teschmacher, die Vrijdag den nationalen kam pioen 1938, Van Swol, in straight sets sloeg er: Zaterdag op dezelfde wijze een overwinning op Karsten behaalde. Teschmacher, die vrijwel de eenige is, in de hoogere regionen, die boven zijn gemiddelde peil speelt, die heden een wedstrijd tegen Hughan tegemoet gaat, waarvan de uitslag niet te voor spellen valt, omdat Hughan tot nu toe beneden zijn kunnen is gebleven, zoodat in ieder geval om den Nederlandschen kampioenstitel een zwa re, spannende, maar ook buitengewoon interes santé strijd zal worden gestreden. Hughan won van Reidt, dat is waar maar het was geen zege, die Hughan door het uitvallen van Van Swol tot den Nederlandschen kam pioen stempelde. Hughan behaalde op Reidt de overwinning met 7—5, 6—3, 6—2. Teschmacher won in straight sets (62, 62 6—4) van Karsten en dadelijk in het begin kon men zien, dat Teschmacher mot dezelfde men taliteit speelde als tegen Van Swol. Diep ge concentreerd, elke kans benuttend, meesterlijk zijn passings en voornamelijk: zorgen dat de bal in het spel blijft. In de overige wedstrijden verliep alles nor maal. Men is nu aan alle eindstrijden toe, welke heden worden gespeeld. Om elf uur het gemengd dubbelspel tus schen mej. Knottenbelt en Reidt tegen mej. Rollin Couquerque en Karsten. Om één uur het dames-enkelspel tusschen mej. Rollin Couquerque en mej. A. Kerckhoff, om twee uur het heeren-enkelspel tusschen Teschmacher en Hughan, waarna om half vier het damesdubbelspel (de dames Knottenbelt en Mechel tegen Boutmy en Rollin Couquer que)* en om vier uur het heerendubbelspel tus schen Hughan—van Swol en Karsten—Tesch macher worden gespeeld1. Ook in het B-tournooi worden heden de eindstrijden gespeeld, behalve in het dames- dubbelspel, waar de beslissing al is gevallen en de dames Van dé Klashorst en Kramer van de dames Knaap en Van Mourik wonnen. De gedetailleerde uitslagen luidden: Dames-enkelspel Halve eindstrijd. Mej. M. Rollin Couquerque sl. mej. R. Mechel 6—4, 6—0; mej. A. Kerckhoff sl. mevr. M. Jonquière 6—4, 75. Heerenenkelspel. Halve eindstrijd: Teschmacher sl. Karsten 62, 6—2, 64; Hughan sl. Reidt 75, 63. 6—2. Damesdubbelspel. Halve eindstrijd: Mej. Knottenbelt en mej. R. Mechel sl. mevr. Jonquière en mej. Kerck hoff 6—2, 6—0. Heerendubbelspel Kwart eindstrijd: Hughan en Van Swol slaan Boon en Borren 64, 6—4, 119; Karsten en Teschmacher slaan Wiegers en De Brauw 46, 6—4, 6—2, 6—2. Gemengd dubbelspel: Tweede ronde: Mej. Rollin Couquerque en Karsten slaan mevr. Hughan en Hughan 62, 6—2. Kwart eindstrijd: Mej. Knottenbelt en Reidt laan mej. Kleyn en Jacobsen 97, 64; mej. Rollin Couquerque en Karsten slaan mej. Kuiler en Boegheim 62, 62. Halve eindstrijd: Mej. Knottenbelt en Reidt slaan mej. Kerckhoff en De Brauw 63, 63; mej. Rollin Couquerque en Karsten slaan mej. Mechel en Teschmacher 62, 75. B-tournooi: Eindstrijd damesdubbelspel: mevr. Van de Klashorst en mevr. C. Kramer slaan mevr. J. Knaap en mej. C. H. R. van Mourik 62, 63. VOOR DE LEZERS VAN DIT BLAD Al Zoo jüist verschenen. Naar de nieuwste gegevens bijgewerkt. Bestaat uit 2 bladen en is door een handig uitgedacht har- momcasysteem zoo ingericht, dat ieder gewenscht gedeelte van Nederland onmiddellijk is op te slaan. Duidelijk - Vol ledig - Handig. In 8 kleuren uitgevoerd met een aparte voorrangswegenkaart. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat dit de MOOISTE AUTOKAART is op deze schaal ver schenen. Voor slechts 1.kunnen onze lezers deze auto- kaart bekomen. De verzending dezer kaarten geschiedt door N.V. Boek- en Kunsthandel H. Nelissen, Prinsengracht 627, A'dam, Giro 60092. Men zende daarheen dezen bon met 1.in postz. Wil men postw. of giro zenden, dan kan' worden volstaan met op het strookje te vermelden: „Auto- kaart Ver. Kath. Pers." Bij leven en gezondheid wil ik thans een aan tal artikelen wijden aan de scheikunde van het menschelijk lichaam. Iedereen heeft daarom trent eenige vage kennis, zooals b.v. dat aard appelen wel en steenen niet verteerd worden. Inderdaad is de kennis van de voeding voor het grootste deel een ruwe scheikundige kennis. Het nauwkeurige wetenschappelijk inzicht is in de laatste tijden zeer veel uitgebreider en dieper geworden. Om nu met het eenvoudigste te beginnen: er zijn een betrekkelijk groot aantal scheikundige elementen, die aan de samenstelling van het lichaam deelnemen. In de eerste plaats water stof en zuurstof- Verder koolstof en stikstof; deze zijn de voornaamste bestanddeelen; som mige eiwitten bevatten zwavel en phosphor; het bloed bevat ijzer en verder sporen van koper en mangaan; de beenderen bevatten kalk, de tan den fluoor; dan is er natuurlijk ook zout, dat bestaat uit chloor en natrium; en de schildklier is jodium en verder vindt men ook kalium: daarmee heb ik wel bijna alles aangegeven. In welken vorm zijn nu deze elementen in het lichaam aanwezig? Dan onderscheiden wij de chemische stoffen: eiwitten, vetten en suikers (of koolhydraten), verder zouten en water. Deze vijf moeten ook in elke voeding aanwezig zijn. Dan zijn er verder ook nog stoffen, die in zeer kleine hoeveelheden aanwezig zijn, maar een heel sterke werking hebben en min of meer tot de groep der alkaloïden gerekend worden; en dan zijn er gassen, in opgelosten en vrijen vorm. Daarmee is echter lang niet alles gezegd: want het lichaam is steeds aan den arbeid; d.w.z. er worden steeds stoffen opgebouwd en afgebro ken; evenals men heeft: klei, steen, muur, huis, huizenblok en bij afbraak langs denzelfden weg terug. Dan ontstaan er dus uit eiwitten allerlei tusschenstoffen, die den naam dragen van poly peptides peptonen, aminozuren, esters, zouten, water. Laat ik een eenvoudig voorbeeld geven: een aminozuur bestaat b.v. uit zeven koolstofatomen (atomen zijn nu voor onze beschouwing de een voudigste bouwstoffen), 16 waterstofatomen, drie zuurstofatomen, één stikstofatoom. Deze vormen tezamen een gebouw, een structuur, waardoor zij tezamen juist zijn een aminozuur. Verschillende van deze aminozuren vormen een polypeptide, verschillende daarvan een pepton en verschillende daarvan een eiwit. Zoo'n eiwit kan dan wel uit duizend en meer atomen be staan. Nu bestaan er verschillende soorten aminozuren en deze kunnen weer op de meest verschillende wijzen gecombineerd worden en wel op een zoo ontzaglijk groot aantal malen, dat iedereen er zijn eigen eiwit op na houdt, dat verschillend is van het eiwit van alle an dere menschen. Ieders lichaam gaat steeds door met dit eigen eiwt te fabriceeren uit het voedsel. Dit voedsel wordt in het darmkanaal afgebroken en in 't bijzonder wordt dit eiwit afgebroken tot amino zuren en dan gaat het lichaam daaruit weer zijn eigen lichaamseiwit opbouwen. Men ver gelijkt dit altijd met een huis, dat afgebroken wordt tot op steenen en planken en spijkers; daarvan wordt dan weer een heel ander huis opgebouwd. Maar ook dit lichaamseiwit duurt niet eeuwig. Het wordt langzamer of sneller afgebroken en dan worden ook de aminozuren afgebroken en de brokstukken daarvan verschijnen in den vorm van betrekkelijk eenvoudige chemische lichamen in de urine, ontlasting, zweet en ademhalings- lucht. Vandaar zegt men wel eens, dat het leven een langzaam sterven is; maar dit is toch maar een half-juiste uitdrukking. Beter is het te zeggen dat het levend wezen de omgeving tot zich neemt, gebruikt en verdrinkt. Nu zijn al deze stoffen, eiwitten, vetten, sui kers, zouten, water enz. wel noodzakelijk voor het lichaam, doch alleen maar in de juiste ver houding. Maar deze verhouding laat een zekere speelruimte toe. Ik moge dit uit het voorbeeld van het water verduidelijken. Iemand die een halve liter water drinkt, is daardoor niet ziek; en een volwassene, die een halven liter water verliest, kan dat verdragen. Men blijft dus in het leven en in gezondheid bij een watergehalte, dat tusschen zekere grenzen schommelt. Nu doet het lichaam zijn best, om die grenzen te bewa ren. Iemand die veel water verliest met diarrhee of door zweeten, urineert nog maar zeer wei nig; maar zoodra het watergehalte groot wordt, wordt het door het lichaam weer weggewerkt. Hoe beter het lichaam dit kan, des te gezonder is men. Men kan zich nauwelijks een voorstelling ma ken van de ingewikkeldheid van zulk een even wicht. Het is vanzelf duidelijk, dat de nieren daaraan meewerken, maar dit is op zichzelf reeds een ingewikkelde actie. Er wordt b.v. op een bepaalden tijd zeer veel water door de nie ren uitgescheiden, maar deze mogen dan niet in verhouding evenveel zout of andere stoffen uitscheiden; m.a.w. er wordt dan een verdunde urine geproduceerd. Dit geeft den nieren veel werk en daarvoor moet er meer bloed stroomen, dus de bloedvaten moeten wijder worden. Daar voor moeten de zenuwen, die daarop werken, ook weer meedoen. Maar eerst moet natuurlijk het lichaam „weten" dat er te veel water is. Op de een of andere manier wordt er dus een boodschap gezonden van uit alle of vele lichaamsdeelen aan een bepaald deel aan de hersenen, dat er water te veel is. Van de her senen uit gaan dan boodschappen naar de bloed vaten, de zenuwen, de nieren, de zweetklieren enz. en maken dat dit water zoo spoedig moge lijk weggewerkt wordt. Dat noemt men de watrhuishouding. Zoo is er ook een huishouding van het zout. Te veel zout in het lichaam trekt het water aan, het water blijft dan in het lichaam en er ont staat waterzucht. Dit gebeurt b.v. in het geval, dat de nieren ziek zijn en het zout niet meer kunnen wegwerken. Ook te weinig zout is een levensgevaarlijke toestand, zoodat het lichaam in dat geval tracht het zout zooveel mogelijk vast te houden. Eveneens is er zulk een huishouding van de suiker. Het bloed bevat steeds een bepaald ge halte aan suiker, dat tusschen vrij enge gren zen schommelen kan. Is het suikergehalte te hoog, dan verdwijnt het met de urine; is het te laag, dan wordt men ziek, wordt bewusteloos en krijgt men krampen. Dat geschiedt b.v. wan neer iemand te veel insaline krijgt. Maar suiker kan ook bewaard worden; doch dan geschiedt dan niet in het bloed, maar het wordt laten we zeggen verpakt en in spie ren en lever bewaard. Is er dan meer noodig, dan komt deze suiker los, wordt weer in den gewonen vorm van glucose gebracht en ver bruikt voor het stoken van de menschelijke machine. Ook het vet wordt voor de magere jaren be waard en wel vooral in het onderhuidsche vet- weefsel, in het niervet, in het groote net, dat op de ingewanden ligt en gedeeltelijk ook in de lever. Daar ls dus de grens zeer wijd en wan neer het lichaam vet noodig heeft, kan het dat tot zekere mate ook fabriceeren uit andere voedingsmiddelen. Heel bekend is ook de kalk-huishouding. Ieder een heeft wel eens gehoord, dat deze bv. bij de Engelsche ziekte in de war raakt. Het wil dan maar niet gelukken om die kalk terecht te laten komen in de beenderen. Toen men dit ontdekt had, probeerde men natuurlijk eerst op eenvoudige thans zegt men op naïeve wijze om dit euvel te verhelpen door het toe voeren van meer kalk en later, toen men be merkte dat ook 't phosphor te gering was, door den toevoer aan phosphor, o.a. in den vorm van levertraan. Spoedig bemerkte men dat dit niet veel hielp, maar dat het vooral de vitaminen waren, die zorgen dat de kalk op zijn plaats kwam. Toen* bleek het meteen dat de lever traan, die deze vitaminen bevatten, juist door de toevoeging van phosphor in vitaminegehalte achteruit ging. Wij mogen thans gerust zeggen, dat 't lichaam er steeds naar streeft het noodzakelijke gehalte van zijn verschillende bestanddeelen krachtig vast te houden. Daarbij wordt het meest noodige gespaard: bij honger wordt eerst vet en spoedig suiker verbruikt, daarna het eiwit der spieren, maar de hersenen worden niet verbruikt. We weten dan ook allen, dat dikke menschen niet steeds wijs en magere menschen dom zijn. Dr. TH. H. SCHLICHTING Terwijl op de M.E.T.S.-banen het jubileum- tournooi, met als inzet het Nederlandsche kam pioenschap 1939 voortgang vond, heeft het be stuur van den N.L.T.B., in paviljoen Seinpost gerecipieerd. Behalve vele vertegenwoordigers van N.L.T.B.-districts-besturen, vele leden, oud leden, oud-bestuursleden en andere bekende fi guren uit de tenniswereld, kwamen den veertig jarigen N.L.T.B. complimenteeren de eere-voor- zitter jhr. J. Feith, vertegenwoordigers van den Kon. Ned. Hockey Bond, den Ned. Korfbalbond en nog verschillende andere persoonlijkheden uit de sportwereld, terwijl ook velen blijken van waardeering hadden gezonden, in den vorm van bloemstukken en telegrammen. Na afloop vond een gemeenschappelijk diner plaats, waarna in het theater Seinpost een feestavond werd gegeven. De voorzitter, de heer D. Croll, heeft hier in zijn openingswoord medegedeeld, dat de Konin gin aan den bond het recht heeft gegeven om het praedicaat „Koninklijke" te voeren, welke mededeeling met luid applaus werd begroet. Hierna werden cabaretnummers opgevoerd, waarvan de revue van Ch. Cocheret „Forty- love" het hoofdnummer was. Een groot aantal wielrenners hebben Zater dag deelgenomen aan de ronde van Almelo, een wegwedstrijd over 100 K.M., welke voor de eerste maal werd verreden. De uitslag luidt: 1. J. Braspenningx, 2 uur 38 min. 15 sec. 2. Ch. van der Voorde. 3. F. Bosma. 4. J- Demmenie. Door bandenpech werden de Belgen De Kuy- scher en Daneels uitgeschakeld, terwijl Bakker en Middelkamp den strijd na een valpartij moesten staken. Tijdens den landenwedstrijd ItaliëDuitseh land heeft de Duitsche athleet Rudolf Harbig het wereldrecord op de 800 meter verbeterd, door dézen afstand in een tijd van 1 min 46.2 sec. af te leggen. Het record stond met 1 min. 49.2 sec. op naam van Wooderson (Engeland), die het op 20 Augustus 1938 vestigde. De Italiaan Lanzi noteerde 1 min. 49 sec. en bleef eveneens onder het wereldrecord. Tijdens de nationale wedstrijden in het kogel slingeren heeft de bekende athleet Hans Hout zager, lid van de Haagsche athletiekvereeniging „Vlug en Lenig" zijn eigen record van 52 M. op 52.20 meter gebracht. Als nummer 2 eindigde De Bruijn, eveneens van „Vlug en Lenig" met een worp van 50.72 M. De prestatie van Houtzager wordt slechts ge ëvenaard door de beste Duitsche athleten. AMSTERDAM Geslaagd voor de afd. „Werktuigbouwkunde": de heeren H. J. Aartse Tuyn, A. J. A. van Amsterdam, E. Asscher, J. H. Baas, E. L. Baay, M. Bezemer, P. de Boer, G. J. Boerlage, A. J. Basselaar, G. A. Box, J. Breukelaar, G. B. du Celliée Muller, Ph. Deys, W. F. de Fouw, J. Geldhoff, D. J. Goede, D. Goldschmeding, Ch. Th. van Goor den. Oosterlingh, P, H. Groeneveld, G. Hauer, A. M. van Hengel, A. H. de Heus, J. H. Jacques, J. de Jong, J. de Jong, J. L. de Jong, G. Kaptein, P. C. F. Kersten, C. B. Kirkenir, J. L. Kok, J. G. Kuiperbak (met lof), M. J. van Lob- beregt, R. Mens, J. J. Meybaum, H. Mulder, N. G. Ch. de Neve, J. F. Nieuwenhoff, P. Chr. van Ooyen, P. J. Oostburg, H. P. van Oostrum, W. Peper (met lof), H. Th. Remie, F. Ros, H. G. Schoonenwolf (met lof), W. Schuil, G. van Seventer, G. J. Snijders, G. H. Spekman, J. M. Stork (met lof), J. B. Straatman, G. A. Taen, E. A. Tieleman, P. Timmermans Paquy, Tjcng Soen Liong, R. J. den Uyl, W. de Vetter, A. de Vries, K. Wolbers, A. Th. W. Wolfs, N. P. Zielschot ((met lof). Geslaagd voor afd. „Electrotechnlek": de hee ren J. Bannenberg, F. H. N. Bloemink, J. L. Chr. Brandes, B. Dijkman, A. E. F. Fickweiler, S. A. F. J. Floris, W. Holtzappel, W. F. Ingelse, J. Th. de Jong, M. Lilienstein, L. E. Maas, J H. F. Mellenbergh, J. Meulenbelt, R. Möhlmann F. J. Platte, R. B. Schilling, L. M. J. Schmidt, S. Springer, R. van Win, N. Wittenberg, J. G. Wortel (met lof). Geslaagd voer de afd. „Chemische Techniek". de heeren: H. Bierman, L. van Blijdenstein, A. Bruinsma, R. A. Le Cosquino de Bussy, C. Douwes, F. B. Duran, N. Dijkman, A. Fournier, B. Fritzsche, E. J. Goudoever, M. S. Jongkind, J. Chr. B. Kalff, J. W. Kraan, C. Kuijper, M. W. Langereis, J. A. Latenstein. W. C. Meeuvis, P. A. Sipman, W. Slot, G. J. H. Soerko, A, J. Struyk, A. van Veen, L. G. Vleeschhouwer. Dit maal heeft de Federatie van Vereentë gen van R.K. Gemeenteraadsleden haar J lijksch congres t: Heerlen gehouden, waar Zaterdagmorgen officieel ten gemeente'1 werd ontvangen met een toespraak van meester Van Grunsven, die op de vee burSe' ,izydtëe a-U*5* beteekenis van zijn gemeente wees, mei als industrieel centrum, doch ook als toeris middelpunt. Zaterdagnamiddag is te 's Hertogenbos der zeer groote belangstelling van civ» militaire autoriteiten en genoodigden de nationale tentoonstelling „Ideaal w welke tot 7 Augustus te bezichtigen zal $4 De heer mr. J. Ph. Korthals Altes, van het bijkantoor der Incassobank, v0° #el' van het tentoonstellingsbestuur, sprak ee komst- en dankwoord, Burgemeester Van Lanschot opende gens met een rede de tentoonstelling. Zaterdagmiddag half drie is op den dj* De Federatie-voorzitter, de heer J- IJsselmuiden, sprak een dankwoord. „t. Zaterdagmiddag kwam men in Ons Vo' bouw bijeen, waar de heer IJsselmuiden bijzonder deken Nicolaye en dr. J. Verbas6- aalmoezenier van den Arbeid te Kerkrade, kom heette. Het lid- van de Ged. Staten Limburg, de heer Jos Maenen, was even ter vergadering aanwezig. iD). Spr. wees er op, hoe de vereeniging in burg nog steeds geen vasten voet heeft te verkrijgen en hoopte, dat het congres n een verandering ten goede zou brengen- Federatie kan di Limburgers niet missen. v je ook niet, omdat vanuit het Zuiden het voorbeeld moet komen. „eer Vervolgens lichtte de prae-adviseur, J. A. M. Bruineman, burgemeester van en lid der Eerste Kamer, zijn inleiding oV verbetering der volkshuisvesting op enkele 1 tén toe. Spr. wees er op, dat er in ons lab ,„g een 100.000 woningen zijn, die voor be*- „gj niet geschikt zijn. Noodzakelijk is dan bouwen van een aan de financieele toesta aangepaste volkswoning, vooral ook met heLej op de geestelijke en lichamelijke gezon van het gezin. t Daartoe riep spr. alle katholieken tot massale actie op, om vooral te ijveren v°°r verantwoorden aanbouw van de vo"t£W011„{t Deze actie is van groot belang, vooral in kader van den strijd tegen de werklooshei tl Spr. onderstreepte voorts de gedachte1 den Bond voor Groote Gezinnen, om op te richten nationale woningbouwvereen te voor de minst-draagkrachtigen woning® bouwen daar, waar gemeenten en particu in gebreke blijven. et Hierna ontspon zich een interessan breedvoerige gedachtenwisseling. Vooral aandacht gevraagd voor een verbreeding doelstelling van de Landarbeiderswet, d'.j]eii' beperkt is tot loontrekkenden. Van vers® de zijden zag men deze wet gaarne uitg af- tot kleine zelfstandigen als kleine boeren beiders met een bescheiden inkomen. t De heer IJsselmuiden deelde mede, oal gedachte reeds lang leeft fn den boezem deI tholieke Kamerfractie. Spr. vond de kwesti® langrijk genoeg om haar ter bestudeerin?^ handen te stellen van het Federatie-t>es dat t.z.t. rapport hierover zal uitbrengen- Bijzondere discussie ontlokte voorts o „ft merking, dat de particuliere bouwers bijltje bij hebben neergelegd. ^et- Wethouder Derenberg, van Schoon weet dit aan het optreden van de overhe1 de particuliere bouwers veel te veel aantei-tfi)' den legt en met verordeningen beperkt. 1 de heer Verhagen uit Sittard meende. te stelling: „Het particulier initiatief eer® veel uit het oog werd verloren en op het 8 van den woningbouw staatssocialisme dre t de De heer Bruineman antwoordde hierop, „f overheid heeft moeten ingrijpen, daar t1® jpeh ticulier initiatief in gebreke bleef. Wanne cji thans zegt, dat de gemeentelijke bouwbeQ^j). er thans minder goed voorstaan, is dat j „et Het particulier initiatief immers heeft 21 v„jr eerst teruggetrokken. Het spreekt thans te zelf, dat de overheid kans loopt, str0P^jCntl' halen, meer dan de particulieren, die v°°«oeft®11 ger zijn, waar het er om gaat, in de beh te voorzien. pI-at' De heer IJsselmuiden dankte hierna den ^oii' ^etief [«"chtins }eeni zuil Het wi Nen ve weg te Loenen aan de Vecht een motorrU jj. 23-jarige Steppe uit Utrecht, die uit de „jjjï6., Amsterdam kwam, toen hij voor een v r, wilde uitwijken, tegen een boom "el' t£,g.nêe is korten tijd later overleden. De voe 0„ge die met een fiets aan de hand liep, bic® deerd, de fiets werd echter vernield. De rechtbank te Rotterdam heeft jarigen B. A. V., matroos bij de binn jp veroordeeld tot een gevangenisstraf v „eC® maanden met aftrek van de preventie* tenis. pil 6 V. had op 9 Juni zijn vrouw, met wj ga dert eenigen tijd in onmin leefde, in Vfaae Hfn v v' E «hvey n,. adviseur, waarna sluiting - volgde. 'Heden, „js dag, wordt het congres voortgezet. Des vji> was men de gast van het gemeentebestu ^j) Heerlen in het schilderachtig gelegen Pa „In het Aambosch". oD' ucii Lijv* xxi wi""" f!' te Rotterdam ontmoet, haar vastgegr Jsp». toen zij een café invluchtte, haar «aaj.jjn8 deld. V. was pogmg tot zwarè mishand laste gelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6