Auto met vijf personen verongelukt Engeland houdt rekening met de eischen van Tokio I öe kabinetscrisis De stad Foelarki gebombardeerd Generaal Ironside naar Warschau Het nieuws van heden WANDGEDIERTE „SINT PETRUS" ALPH. ELSENBURG TEGEN EEN BOOM GEBOTST BESPREKINGEN WORDEN WOENSDAG VOORTGEZET WANDGEDIERTE DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Fa. H. v. LOON Tel. 23037 N-V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 17 JULI 1939 - AVONDBLAD Most up to date firm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY» en doode, twee levensgevaarlijk gewonden en twee slacht offers, die er minder ernstig aan toe zijn IV, °8 steeds worden besprekingen gevoerd *a; *n. bat öat Groote pildefeesten werden Zondag te Den Bosch gehouden in verband met de tentoonstelling Ideaal Wonen", welke Zater dag officieel geopend is. In lange rij trekken de vendelswaaiers door de stad naar het feestterrein Japansch verbod om de Haiho voor Tientsin te bevaren heden verwacht Moeilijkheden voor Wang Tsjing Wei - het Zwaageinderboekert nabij Westwoud is Zondagnacht een auto met vijf ^sonen verongelukt. Een foto van dentotaal vernielden auto op de plaats van het ongeval Verscherpte blokkade van Tientsin Mandsjoekwo protesteert krach tig tegen dezen luchtaanval in het binnenland Examen akte L.O. Het Weer Eenhoofdig bevel der Engelsch- Poolsche luchtmacht zou wor den overwogen Blinden in dienst bij de luchtwacht Nazi-leiders komen te Danzig bijeen Mgr. H. J. M. Taskin Ontslag gevraagd als president van het Groot-Seminarie te Warmond In een notedop over Atlantischen Oceaan 6 3 ste JAARGANG No. 21892 Radicale verdelging onder ge heimhouding en schriftelijke gar. Zuivering-ondernem. „Radicaal", DIT NUMMER BESfAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Sfrand niet mef de haven in '1 gezichf,- een ongeluk in een klein hoekje ligf: Zorg ieder risico ie mijden door slechis FISK SAFTI-FLIGHT ie rijden. Spoorwegongeluk bij Warschau Zeven dooden en tweehonderd gewonden na botsing van twee passagierstreinen Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen ^AUEüAAN 50 DTRECHT HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit'» Katoenfabrieken. Deventer Marquisettes Voltes Etamlne» Telegram-adres Facta" N.Z.Voorburgwal 165-167,Tel 32087-49313.A dam Fancies»— Silks Lawns Cretonnes Chintzes Tn den afgeloopen nacht is op het Waageinderboekert, onder de gemeen- Westwoud, een zeer ernstig auto- ®hgeluk gebeurd, waarbij één doode te etreuren is. Twee jongens werden Ie- ^ensgevaarlijk gewond en twee minder ernstig. 0jhstreeks één uur Zondagnacht reed een per enauto met vijf jongens tusschen de twin- en dertig jaar, die naar een dansavond te ^estwoud waren geweest en tot besluit nog stukje hadden omgereden naar Zwaagdijk, het Zwaageinderboekert. Op deze plaats akt de weg een kleine bocht. De wagen, die t.StuUrd werd door A. Schouten uit Blokker, hier met een groote vaart tegen een g De botsing was zóó hevig, dat de wagen r den zwaren slag een geheele omwenteling «>aakte, ^°Pgeschrikt door angstig geschreeuw en ge- y& 01 vond een voorbijganger de slachtoffers, wie de meesten er zeer ernstig aan toe tj,rea- In allerijl werden de plaatselijke auto- fet)1'611 gewaarschuwd en werd geestelijke en ter eeskundige hulp ingeroepen. De burgemees- Pit Westwoud, de heer Haverkamp, was (Van onzen parlementairen redacteur) ■av verluidt, heeft gisteren jhr. ir. O. C. A. v Lidth de Jeude geconfereerd met enkele 'aanstaande figuren uit de Liberale Staats- i- o.a. met den eere-voorzitter mr. D. Pock, "gouverneur-generaal van Ned.-Indië. .(den meent hieruit te kunnen afleiden, dat "p v van Lidth de Jeude, een man met ervaring "e politiek, het gewenscht achtte, alvorens als lid van een kabinet, dat dr. Colijn zich ."""'stelt cieei te vormen, in zee te gaan, eenig in-of- contact met zijn eigen partij te neboen. de heer Van Lidth de Jeude niet zonder "rleg met zijn partij, zooals dat bij een extra- t;r e'hentair zakenkabinet pleegt te geschieden, 1 zitting wil nemen, wijst er o.i. op, dat de "hsvatbaarheid en duurzaamheid van de be- habinetsvorming ook bij hem aan ernsti- u twijfel onderhevig is; ook hij rekent biijk- t 'het de mogelijkheid, dat een kabinet zon- h'tegraal werkloosheidsprogram slechts, zoo- Wij het Zaterdagavond noemden, een kort en 5"elijk avontuur tegemoet gaat. zulk een consultatie, zooals van bepaalde gezegd is, strijdig zou zijn met het evt. I,, ^"Parlementaire karakter van het evt. ka ki^.1" ons een overdreven formalistische tl, "ek; ook een extra-parlementair kabinet immers een minimum van levenszekerheia ebben en niet contra-parlementair te zijn. °hdagochtend ontving de formateur bezoek jhr. mr. D. J. de Geer, leider van de Christ.- 'ische fractie in de Tweede Kamer. St0; Parlementaire redacteur meldt ons na- W "at hedenochtend half 12, anders dan ge- aan het departement van Algemeene een ministerraad werd gehouden, die een half uur duurde. (^""'ster Romme bleef na afloop nog ongeveer ah uur met den minister-president confe- en verliet met dr. Colijn het departe ds^ spoedig ter plaatse, evenals de geneesheeren Barnhoorn en Bos, terwijl de gemeente- en rijkspolitie eveneens hulp boden. Zeer kort daarna was ook pater Portuin O.P.M. aanwezig om den slachtoffers het Heilig Oliesel toe te dienen. Toen de gewonden uit het autowrak wa ren bevrijd, bleek, dat P. Jong uit de Ban- gert reeds was overleden. De jongens J. Spek uit Hoogkarspel en N. Laan uit West woud waren zeer ernstig gewond en hadden een schedelbasisfractuur. Ook de twee an dere inzittenden, de chauffeur A. Schouten uit Blokker en N. Buisman uit Hoogkars pel waren min of meer ernstig gewond. Met twee ziekenauto's werden het stoffelijk overschot en de gewonden naar het St. Jans- Ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Vanochtend was de toestand van Spek en Laan zeer zorgwekkend. Zij zijn voorzien van de laatste Heilige Sacramenten. De toestand van Schouten is bevredigend, evenals die van Buisman. De verkeersinspeetie was vanochtend vroeg ter plaatse om de situatie op te nemen. De wagen, een huurauto, werd volkomen ver nield. TOKIO, 17 Juli. (Domei). De Britschc ambassadeur Craigie heeft Zaterdag in zijn eerste onderhoud met minister Arita dui delijk gemaakt, dat Groot-Brittannië bereid is de algemeene vraagstukken te bespreken, welke den achtergrond vormen van de si tuatie die te Tientsin is ontstaan. Asjahi Sjimboen schrijft dat Engeland dc Japansche eischen in zeker opzicht schijnt te hebben ingewilligd, daar het rekening houdt met de vastberadenheid van Japan en de anti- Britsche stemming en de openbare meening in Japan. Groot-Brittannië schijnt de oogen te openen voor de werkelijkheid en den nieuwen toestand in het Verre Oosten. De Japansche regeering zal haar vastberadenheid blijven toonen. Volgens den woordvoerder van het leger be treuren de legerautoriteiten, dat overste Spear, de Britsche militaire attaché, te Peiping aan een onderzoek werd onderworpen wegens zijn ver dacht optreden. Hij zeide te hopen, dat de spe ciale rechtbank de geheele zaak tot klaarheid zal brengen. „Deze krijgsraad is door de mili taire autoriteiten ingesteld ter bescherming van de onschuldige bevolking', weike geen vijandige houding jegens Japan aanneemt." Spear wordt niet als diplomatiek ambtenaar beschouwd, daar hij zijn identiteit als zoodanig niet bekend had gemaakt. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio deelt mede, dat de op Maandag voorziene bespreking van minister Arita met den Brit- schen ambassadeur Craigie tot Woensdag is uitgesteld. Craigie heeft namelijk nog geen nieuwe instructies ontvangen. Verder bericht Reuter, dat de Japansche regeering den Britschen autoriteiten te Sjanghai haar verontschuldigingen heeft aangeboden voor de schade, die de kanonneer- boot Falcon tijdens den luchtaanval op Tsjoengking van 6 Juli heeft geleden. Vice- admiraal Naokini Nomoera heeft de Brit sche autoriteiten hiervan in kermis gesteld en verklaard dat Japan bereid is de schade te vergoeden. Naar D.N.B. uit Sjanghai verneemt verwaaht men, dat vandaag een verbod zal worden uit gevaardigd om de rivier Haiho te bevaren. Vol gens officieele ambtelijke Japansche instanties worden de Chineesche guerillabenden in het Tientsin-Peipinggebied alleen langs deze rivier van voorraden voorzien. Ehgelsche vaartuigen zouden een groot aandeel nemen in deze ver zorging met voorraden. Het is de schuld van Engeland, zoo zeggen de Japanners, wanneer Japan thans gedwongen is den hoofdverkeers ader van Tientsin af te sluiten. Volgens welingelichte kringen te Sjanghai is de vorming van een nieuwe Chineesche regee ring onder Wang Tsjing Wei, hetgeen in den loop van Juli zou geschieden, uitgesteld in ver band met de moeilijkheden, waarop Wangstiet, zoowel bij de Japanners als bij de pro-Japan sche regeeringen te Nanking en Peking. Hoewel de nieuwe regeering kan rekenen op de passivi teit van millioenen Chineezen, die tot iederen prijs vrede willen en op den economisehen steun van Japan, zien de aanhangers van deze re geering toch de groote moeilijkheden niet over het hoofd en rekenen zij er niet op, dat de nieuwe regeering het einde zal beteekenen van het regiem van Tsjang Kai Sjek, dat nog vele aanhangers telt. HSINKING, 17 Juli. (Domei). Verschei dene vliegtuigen van Buiten-Mongolië heb ben de stad Foelarki, 300 kilometer ten noordwesten van Charbin en 800 kilometer van de grens van Buiten-Mbngolië gelegen, gebombardeerd. Negen menschen hebben ernstige verwondingen opgeloopcn. De mi nister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo heeft krachtig geprotesteerd bij de regeering van Buiten-Mongolië. Van Japansche zijde doet men uitkomen, dat deze luchtaanval op dit kruispunt in het traject CharbinMandsjoeli van den Siberischen spoorweg, een verplaatsing beteekent van de grensgevechten naar het binnenland van Mandsjoekwo. Het zou een poging zijn de voor den toevoer naar Noordwest Mandsjoekwo be langrijkste spoorwegtrajecten te storen. De regeering van Mandsjoekwo heeft te Mos kou en te Oerga krachtig geprotesteerd en tegen verdere overvallen gewaarschuwd. In geval van een herhaling zouden zeer krachtige tegenmaat regelen worden genomen. Domei meldt nog uit Tokio, dat de regeering van Mandsjoekwo speciale beteekenis toekent aan het bombardement op Foelarki, daar het de eerste luchtaanval der Sovjets is op een spoor weg der regeering van Mandsjoekwo. UTRECHT. 15 Juli. Staatsexamen voor onder wijzers (essen). Geëxamineerd 11 candidaten. Afgewezen 10 candidaten. Geslaagd mevr. L. A. Muijsv. d. Moer. Leiden. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR HET GEHEELE LAND: =j matige tijdelijk krachtige meest Zuidwes- telijke wind, zwaar bewolkt met opkla- ringen enkele plaatselijke regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. =j Zon op 4.56 onder 21.16. Licht op 21.46. Haan op 5.57 onder 21.07. E.K. 23 Juli. WARSCHAU, 17 Juli (Havas) Generaal Ironside, inspecteur der Britsche overzeesche strijdkrachten, vertrekt heden van Londen naar Warschau. Hij zal vijf dagen in Polen blijven, waar hij belangrijke besprekingen zal houden met de Poolsche militaire leiders. Te Warschau wijst men op de bijzondere be teekenis van dit bezoek. Het is de eerste keer dat een der leiders van het Engelsche leger een officieel bezoek aan Polen brengt. Het is ook liet eerste bezoek van den generaal aan het bui tenland sinds zijn benoeming tot inspecteur der overzeesche strijdkrachten, welke niet lang ge leden heeft plaats gevonden. Zooals Yves Morvan uit Londen aan de Joirrnal meldt zijn de besprekingen tusschen Engeland en Polen inzake een coördinatie van de luchtmacht reeds goed opgeschoten. In Pool sche kringen geeft men zelfs te verstaan, dat een plan met betrekking tot een eenhoofdig bevel der Engelsch-Poolsche luchtstrijdkrachten in studie is. Een der bedoelingen van het bezoek van sir Edmund Ironside aan Warschau is daarom vol gens het blad de samenwerking der Engelsche luchtmacht met die van Polen voor te bereiden. Voorts verwacht men een plan dat Poolschen officieren gelegenheid zal bieden oefenperioden in het Engelsche leger door te maken. Engelsche officieren zullen in het Poolsche leger voor over eenkomstige perioden worden geplaatst. Een later Rcuter-bericht meldt, dat generaal Ironside per Vliegtuig uit Croydon naar War schau is vertrokken. ROME, 17 Juli (Havas). Er zal een wetsont werp ingediend worden, waarbij speciale afdee- lingen bij den luchtwachtdienst zullen worden opgericht, waarbij ook blinden dienst zullen kunnen nemen. Filinden nemen het geluid beter waar dan eenig ander personeel, dat gespeciali seerd is in het gebruik van luisterapparaten. PARIJS, 17 Juli. (Havas). Moulier meldt uit Londen aan de Excelsior: Volgens inlichtingen, welke gisteravond uit gezaghebbende bron te Danzig zijn ontvangen, heeft Greiser den vori- gen avond een langdurig telefoongesprek ge voerd met Hitler en met Forster den leider der nationaal-socialisten in Danzig. Na dit overleg werd besloten dat de nationaal- socialistische leiders vandaag in den Senaat van Danzig zullen bijeenkomen. Greiser zal er het woord voeren. De clandestiene hermilitariseering van de vrije stad Danzig gaat, volgens Havas, "stelsel matig voort. Gezaghebbende Poolsche kringen te Danzig schatten het uit het rijk gekomen con tingent Duitschers op 15000 tot 17.000 Dezen dienen thans in de Heimwehr van de vrije stad. Voorts zijn 400 man S.S. uit Oost-Pruisen aangekomen. Men meldt ook de aanwezigheid m de straten van Danzig van eenige motorrij wielen. gereden door soldaten van de rijksweer in uniform. Naar wij vernemen zal Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond, ontslag nemen uit deze functie en zich vestigen in het rusthuis St. Bavo te Heemstede. In de geschiedenis van het bisdom Haarlem is het nog niet voorgekomen, dat één man zóó lang de eervolle en zware leiding van het Groot- Seminarie heeft gehad. Sinds ongeveer 33 jaar was hij de onvolprezen praeses van het Groot- Seminarie Warmond. Het grootste deel der tegenwoordige Haar- lemsche geestelijkheid heeft hij gevormd en vertrouwd gemaakt met de leer en de ascese der H. Kerk en als het Haarlemsche Bisdom groot mag gaan op zijn clerus, is dat mede te danken aan de voortreffelijke wijze, waarop Mgr. Taskin zich van zijn taak heeft gekwe ten. Als de katholieken van het Bisdom met eerbied en liefde tot hun priesters opzien en zich verheugen over hun plichtsbetrachting, arbeidzaamheid, godsvrucht en wetenschap, dan is dit voor een groot gedeelte aan hem te dan ken. „Pie, juste et sobrie vivamus". Laten wij vroom, rechtvaardig en matig leven. In deze woorden, welke Mgr. Taskin eens tot zijn spreuk koos, kan men zijn geheele leven samenvatten. Nog enkele levensdata volgen hier: Mgr. Henricus Jozef Maria Taskin werd ge boren te Haarlem 4 Februari 1865. Hij studeerda aan de Seminaria Hageveld en Warmond en werd in 1888 priester gewijd. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Overveer. waar hij bleef tot 1894, toen hij als leeraar werd aangesteld aan het Seminarie Hageveld. Twee jaar later, in 1896, werd hij tot sub-regent van dit Seminarie benoemd. In 1906 volgde zijn be noeming tot president van het groot-seminarie Warmond. In 1908 werd hij lid van het Kathe draal Kapittel enin 1913 Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Voorts heeft Mgr. Tasfein twintig jaar het ambt in de moraal-theoiogie vervuld. In April 1928, na den dood van Mgr Callier, werd Mgr. Taskin door het Kathedraal Kapittel benoemd tot vicaris-capitularis van het bisdom Haarlem. Mgr. Taskin is drager van het Officierskruis van de Oranje-Nassau-orde. LONDEN, 27 Juli. (Havas). Volgens de Sun- ay Dispatch is Frank Edward Clark, een man van 55 jaar, in zijn eentje met een bootje van 5 meter lengte over den Atlantischen Oceaan gestoken. Clark is Zaterdag te Newlyn Har bour In Cornwall aangekomen. Hij verklaarde voor zijn tocht een maand en drie dagen noo- dig te hebben gehad. ZONDER IETS TE BESCHADIGEN Gen. Cronjéstraat 135 Tel. 11657 Haarlem Waar anderen faalden, slaagden wft Engeland is bereid den algemeenen toe stand in het Verre Oosten met Japan te bespreken. De stad Foelarki in het binnenland van Mandsjoekwo door Buiten-Mongoolsche vliegtuigen gebombardeerd. Generaal Ironside vertrekt naar War schau. Z. D. H. Mgr. H. J. M' Taskin heeft ont slag gevraagd als president van het Groot-Seminarie te Warmond. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Benoemingen bij de paters Montfortanen. Voortgezet congres van R. K. Gemeente raadsleden te Heerlen. Ernstig auto-ongeluk te Westwoud eischt verschillende slachtoffers. Taxi te Lochem tegen een boom gereden; zes personen gewond. De Nederlandsche ploeg in de Ronde van Frankrijl^. Frits de Ruyter verbetert het 1500 M. record. Mej. Rollin Couquerque en Hughan her overen hun titels op de nationale tennis kampioenschappen. Velds kampioen der skiffeurs Nereus en Njord verbeteren een baanrecord. WARSCHAU, 17 Juli (Havas). Door een fout van den stationschef van Powsin zijn twee elkander met een snelheid van 50 kilo meter tegemoetrijdende treinen op de voor- stadslijn WarschauLiaseczno, welke ge ëxploiteerd wordt door een Belgische maat schappij, op elkaar ingereden. Drie houten wagons van den eenen trein en twee wagons van den andere werden vernield. De overige rijtuigen werden ernstig beschadigd. De benzolreservoirs der motorwagens ontplof ten, waarna een brand ontstond. Er werden zeven dooden en ongeveer tweehonderd ge wonden geteld. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Stand op Maandag 1 uur n.m.: 752.5 Vorige stand: 75225

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1