R.K. Landdag te Hoofddorp B B Een grootsche manifestatie MAANDAG 17 JULI 1939 De optocht Von ongebondenheid en heilige banden Pastoor Van Alphen Het plechtig Lof Een détail uit den massalen optocht der deelnemers aan den katholieken landdag die Zondag te Hoofddorp werd gehouden Eerste plechtige H. Mis Father J. van Kesteren plechtig ingehaald Üe plechtige H. Mis HEEMSTEDE MOTOR OIL Plechtige eerste H. Mis Opgedragen door den weleerw. heer Fr. Kops ZANDVOORT Een ontroerend oogenblik was het toen de zegen met het Allerheiligste gegeven werd aan de deelnemers van den Landdag te Hoofddorp edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. HILLEGOM HARINGVANGSTEN Ho Ho Door bijzonder fraai weer begunstigd, vond Zondag de 4e R. K. Landdag te Hoofddorp plaats op het bij uitstek geschikte concours terrein. 's Morgens was in de verschillende kerken een H. Mis opgedragen tot het welslagen van dezen dag. Van de kerk, pastorie, zus terhuis en vele particuliere huizen te Hoofd dorp wapperde de vaderlandsche driekleur al of niet met den geel-witten wimpel. Ter bestrijding der onkosten had een keurcorps van jonge dames 's morgens bij de kerken een speldje verkocht. Om twee uur Was er reeds een gezellige drukte bond de R. K. kerk te Hoofddorp, waar de leder, van het comité druk in de weer waren. Precies op tijd werd de lange stoet opgesteld als volgt: Afdeeling A. I. Harmonie; 2. Openingsdoek: „In dit teeken zult gij overwinnen 3. Eere-comité; 4a. Graal; 4b. Kruisvaart, Halfweg, Hoofddorp; 5. Gymn.- en Turnver. „Pelops" Lijnden, „St. Christofoor" Halfweg; N.-Vennep 6. R. K. Esperantoclub, Halfweg; 7. Voetbalvereen. N.A.S., Halfweg; „D.O.S.", Vijfhuizen; „Hoofdd. Boys", Hoofd dorp; 8. Jongenscongr. alle parochies; 9. Klein vaan v. h. H. Sacrament, Meisjescongregatie alle parochies; 10. R.KJE.H.B.O. „St. Cath. van Siëna", Halfweg. Afdeeling B. II. Doek „Onze jeugd aan Christus"; 12. Eli- sabethvereen. Halfweg en Nw.-Vennep; naai- krans Lijnden; Lidwina vereen., Hoofddorp; 13. Vaandel R. K. Vrouwenbond, groep dames; 14. Vaandel Mater Dei, groep dames. Afdeeling C. 15. Doek „Voor Kerk en Vaderland", Kerk- en Armbestuur van alle parochies; 16. Vaandel collectanten alle parochies; 17. Vaandel van het H. Sacrament, bestuur en leden van den Stillen Omgang; 18. Vaandel R. K. Volksbond, Halfweg, bestuur en leden Hoofddorp, idem; Nw.-Vennep, idem; 19. Vaandel St. Joseph, bouwvakken, Halfweg, bestuur en leden; Hoofddorp, idem; 20. Vaandel „St. Deus Dedit", Lijnden, bestuur en leden; Nieuw-Vennep, idem; ook van andere parochies; 21. Vaandel „St. Barbara", Halfweg, bestuur en leden; vaandel „Sint Lodewijk", be stuur en leden; bestuur en leden van „St. To bias"; 22. R. K. Middenstand, alle parochies; „Katholieke Kring", Halfweg; 23. Vaandel St. Josephgezellen, bestuur en leden; Jonge Werk man; 24. Vaandel „St. Rafaël", bestuur en leden; „Sint Paulus", idem; Rijv'ielclub „Sub Tutela Matris"; 25. Vaandel Altaarwacht, bestuur en leden; Eerbied in Gods Huis; 26. Vaandel R. K. Tconeelver. „St. Gerardus Majella", Halfweg, béstuur en leden; 27. L.T.B., bestuur en leden; 28. Vlag St. Josephgezellen, bestuur en leden; bussenclub; 29. Vaandel Prop. Club Lijnden en Halfweg; R. K. Staatspartij, prop. clubs en kernen. Op de marschmuziek van de Hillegomsche Harmonie marcheerde de geweldige stoet naar het terrein, dat een recht feestelijken aanblik bood. Nadat allen plaats hadden genomen op ij voor de overdekte tribune, opende de lei der van dezen dag, de heer H. M. van Brug gen, de bijeenkomst met den Christelijken ngroet. Spr. heette de duizenden aanwezigen welkom, in het bijzonder Z. D. H. Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris van het bisdom, wien hij dank bracht voor het aanvaarden der uitnoodiging, den Landdag met zijn hooge tegenwoordigheid te willen opluiste ren en het plechtig Lof te willen celebree- ren. Wij weten, aldus de voorzitter, dat de Bisschop met belangstelling deze gebeurte nis volgt en ik verzoek u aan Monseigneur te zeggen, dat Haarlemmermeer en omstre ken, hier bijeen, in trouw' aan het geloof zich onwrikbaar aaneensluit en de geeste lijkheid volgt, die ons door God gezonden is. (Applaus). Daarna verkreeg het woord de heer H. J. Kuiper, vice-voorzitter van het R. K. Werklie denverbond te Utrecht, die als onderwerp be handelde: „Van ongebondenheid en heilige ban den". Spr. herinnerde aan het gebed door den Aartsbisschop vastgesteld. Vervolgens weidde spr. uit over de funeste ge volgen van het liberalisme, welks opvatting, dat de mensch zich zelf genoeg is, ons gebracht heeft in den toestand van wanorde, welken de menschelijke samenleving thans te aanschouwen geeft. Het liberale stelsel had scheiding gebracht, niet alleen tusschen werkgever en werknemer, maar ook onderling van huis tot huis. Zoodoen de is de maatschappij niet gebouwd op de grond slagen van rechtvaardigheid en liefde. Wfj heb ben het liberalisme afgezworen, wij, die het ar senaal bezitten, waaruit een hechte kerngezonde maatschappij kan opgebouwd worden. Spr. wijst op de ongebondenheid rondom ons, op den trits van roemrijke encyclieken van Pius XI z.g.: Quadragesimo Anno, Divini Redemptoris en Mit brennender Sorge. Deze Vader der Chris tenheid wekt op tot meerdere kennis en actie, kennis van de chr. leer en de actie daaruit voortvloeiende, en op het heerlijk initiatief van H. M. de Koningin. Hij roept op tot actie voor de nieuwe gemeenschap, waaraan allen kunnen meewerken, die van goeden wil zijn; hij vraagt den duizenden aanwezigen het kloeke besluit te nemen, eenerzijds ernstig de noodige kennis te vergaren over de grondwaarheden, waarop de actie wordt gebaseerd, anderzijds tot het ver ren van een grootscheepsche actie voor een ge meenschap, waar rechtvaardigheid en liefde heerschen mogen. Spr. besluit zijn met gloed uitgesproken rede met de bede, dat de H. Geest ons bij deze actie moge verlichten, opdat onze arbeid strekke tot heil van het gansche geliefde volk van Nederland. (Applaus). Na deze met groote aandacht gevolgde rede gaf de gymnastiekvereniging eenige schitterende staaltjes van geoefendheid met de ringen en den bok, wat veel bijval vond. Pastoor F. Cornet beval de collecte aan, om het mooie in het midden van het terrein opge trokken veldaltaar te kunnen betalen. Na de pauze betrad de zeereerwaarde heer W van Alphen, pastoor te Badhoevedorp, het spreekgestoelte. Ook deze sprak van „Ongebondenheid en hei lige banden". Parochie en Nieuwe Gemeenschap zijn feitelijk synoniem, want beide streven naar vereeniging van rijk en arm, geletterd en ongeletterd, om zich te scharen rond het altaar, om aan te zitten aan denzelfden disch. in een bewust parochieleven komt de Nieuwe Gemeenschap tot uiting, het is een voortdurende leerschool voor gemeenschap pelijk leven. Wat zou er veel veranderen als voor Kath. overheid en onderdanen het ta bernakel de vergaderzaal werd. Het is er nog ver van af, dat aan den maatschappelijken disch plaats is voor allen. Nu worden we bijeengeroepen naar de Nieu we Gemeenschap, die alleen nog redding kan brengen. Er is nooit een tijd geweest, dat de menschen elkaar zoo gemakkelijk konden helpen als nu. Immers zij hebben communicatie- en transportmiddelen en alle nieuwste uitvindin gen, waardoor ze dicht bij elkaar konden staan. Maar helaas! Desondanks was er nooit grooter verwijdering dan thans. De productie is opge voerd, de wereld is vol handelmaatschappijen, effectenkantoren en toch de meeste menschen lijden gebrek. In China en Rusland sterven de menschen als ratten. Het resultaat van alles is: zelfzucht, hebzucht, haat, egoïsme .gebrek. Hei lige banden zijn verbroken, de vloek der onge bondenheid triomfeert. Den weg ter verbetering weet men niet meer te vinden. Nadat God uit de harten gebannen is bij gebrek aan sociale rechtvaardigheid en liefde, klinkt het sofisme: „Zie je wel dat er geen God bestaat. Hij zou immers nu een prachtkans hebben, Zijn bestaan te toonen". God echter heeft eerbied voor Zijn schepping: den vrijen wil van den mensch; Hij strekt nóg Zijn reddende hand uit naar de wereld, die ten gronde gaat aan eigen onwil. God is niet een dokter, dien ge alleen roept, als ge hem noodig hebt. De aarde brengt meer voort dan de mensch behoeft; de wereldorde stamt van God, maar het is de mensch geweest, die de wanorde schiep. God schenkt overvloed, maar de waan wijze mensch verbrandt de tarwe om den prijs op peil te houden. De wereld geeft milliarden uit voor bewapening en men spreekt, of God aansprakelijk is voor het misbruiken van 's men schen vrijen wil. God is liefde, de mensch is haat; God geeft, de mensch neemt. Zijn Godde lijk hart is de schatkamer van gerechtigheid en liefde, maar de mensch maakt er een smoorkuil van. Er is gelukkig reactie! We leven in een gewel dig tijdperk der geschiedenis, aan welks keer punt wij thans staan; vooral een keerpunt van 't sociaal-economisch leven. Het gemeenschaps leven werd stelselmatig miskend. Overvloed en gebrek! Anderhalve eeuw heeft het liberalisme geleerd, slechts aan zich zelf te denken en heeft de gedachte van liefde en broederschap verstikt. „Ieder voor zich, God voor ons allen," was de leus. Schrap die leus en neemt wat Paulus in den brief aan de Galaten schreef en wat ook onze Vorstin zeide: „Draagt elkanders lasten en alzoo zult ge de wet van Christus vervullen." Het liberalisme ligt op sterven, wij zullen het, desnoods met muziek, ten grave dragen. Het streven naar broederschap is niet iets specifiek katholieks, want ook bij anderen leeft dat, ook anderen willen de hegemonie van het kapitaal uitbannen en de broederschapsgedachte er voor in plaats stellen. Op ieders privaat bezit rust de aflossings- en renteplicht van een sociale hypotheek. Spr. vat de Nieuwe Gemeenschap in drie punten samen: 1. respect voor de menschelijke persoon heid, dus geen massamensch; 2. sociale gebondenheid; alle arbeid heeft zijn waarde; 3. een natuurlijke saamhoorigheid. Welke drie punten de spreker nader uitwerkt. Wij leven Goddank nog in een vrij demo cratisch Nederland geregeerd door een Vor stin, die zich plaatst op positief christelijken grondslag en eenmaal de woorden sprak „le Christ avant tout", Christus vóór alles. Daarnaast durven wij de boodschap aan Monseigneur Ammerlaan meegeven voor onzen beminden Bisschop, dat het onder zijn kromstaf en ook onder den Rüksschepter van Wilhelmina, de Christelijke Koningin der Nederlanden, goed leven is. Men toone belangstelling, ook voor de uitzen dingen der Kath. Radio, wanneer over de Nieu we Gemeenschap gesproken wordt. We spiege len 'ons aan het voorbeeld van Willibrord, die twaalf eeuwen geleden aan een hopeloos verla ten kust belandde om ons land te bekeeren tot het Christendom. Hij deed het en won! Paus Pius XI z.g. sprak de woorden „Met Gods genade is het lot der menschen in onze handen; als God het huis niet bouwt, is al onze arbeid ijdel". Vooruit dus, niet naar een Luilekkerland, maar naar de broederschap onder de volken, want: Het leven is geen vrede alhier, Geen wapenstilstand vragen; Het leven is: de Kruisbanier Tot in Gods handen dragen! Aldus eindigde de zeereerw. spreker zijn schit terende rede, waarop een machtig opplaus volgde. Dan was het moment gekomen, waarop het Allerheiligste, gedragen door Mgr. Ammerlaan, naar het veldaltaar werd begeleid, voorafgegaan door de vereenigde koorzangers en de Harmonie van Hillegom en 'n kleurigen stoet van bruidjes. De leiding van dat koor was in goede handen van den heer N. Waasdorp, koordirecteur van Hoofddorps kerk. Het plechtig Lof werd daarop gecelebreerd door Mgr. Ammerlaan, geassisteerd door de zeer eerw. heeren W. van den Berg en F. Cornet. Na het Lof zong de menigte „Aan U, o Koning der eeuwen" en Roomsche Blijdschap. Dat was een prachtig slot van den schitterend geslaagden vierden R. K. Landdag van Haar lemmermeer en omstreken. Op de eeretribune hadden plaats genomen naast Mgr. het eere-comité: pastoors en kape laans van Harlemmermeer, de burgemester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de heer L. H. Simons en echtgenoote, de leeken-leden van het eere-comité: wethouder H. Koning als vertegen woordiger van het gemeenttbestuur, Jhr. T. van Grotenhuis van Onstein en de heer P- Heilker, lid van de Provinciale Staten en de leden van het interparochiaal comtié, dat alles uitstekend geregeld had. maar vooral ook voor de leerlingen der diverse scholen oogenblikken van hoogspanning be- teekenen. De Voorwegschool bleek dit jaar over de beste krachten te beschikken, want behalve in de 25 m. schoolslag meisjes L.O. tot 11 jaar, waarin geen enkel punt werd behaald, en in de 25 m. vrije slag jongens tot 11 jaar, waar slechts 1 punt werd veroverd, werden hooge cijfers ge noteerd, zoodat de beker met een aantal van 33 punten voor een jaar naar deze school ver huisde met 11 punten voor de Dreefschool. Behalve een flinke regenbui, die noodzaakte den strijd even te onderbreken, was het weer schitterend en de publieke belangstelling was vrij goed, zoodat deze middag weer geslaagd mag heeten. De uitslagen waren als volgt: la. 25 m. schoolslag meisjes t.m. 11 jaar. 1. Clari Stam 23.9 sec.; 2. Ida Vogel 24 sec.; 3. Hetty Moed 24.5 sec.; 4.Paula Caron 24.8 sec.; 5. Ina Koolbergen 24.8 sec.; 6. Mientje v. Ipe- ren; 7. Gré Bert; 8. Lien v. d. Hoonaart; 9. Doortje Willemse. lb als boven 12 jaar en ouder: 1. Noortje v. d. Geest 21.6 sec.; 2. A. Rot 21.6 sec.; 3. Bep v. Geelen 22.5 sec.; 4. D. Willemse 22.6 sec. 2a. 25 m. schoolslag jongens L.O.: 1. (fou tieve naam opgegeven aan jury); 2. Hans Winter 24.6 sec.; 3. Dirk Grimman 25 sec.; 4. G. Giet- spoor 25.9 sec.; 5. J. Schreurs 26 sec. 2b. 25 m. vrije slag jongens L.O.: 1. Bert Rot 20.1 sec.; 2. L. v. d. Hoonaart 20.6 sec.; 3. L. Dammers 21.2 sec.; 4. Henry Kooy 21.4 sec. 3. 25 m. schoolslag meisjes U.L.O. t.m. 14 jaar: 1. N. de Geest 16.8 sec.; 2. Stien Dekker 17.4 sec.; 3. B. v. Geelen 20.9 sec.; 4. J'. Jonke 22.8 sec. 4a. 25 m. schoolslag jongens U.L.O. t.m. 14 jaar: J. Schreurs 19.9 sec.; 2. Hessel Abbink Spaink 21.8 sec.; 3. P. Brummelkamp 24.9 sec. 4b. 25 m. schoolslag jongens U.L.O. 15 jaar en ouder 1. L. v. d. Hoonaart 17.4 sec.; 2. E. Helle man 21.8 sec.; 3. P. Brummelkamp 24.9 sec. 5a. 25 m. vrije slag meisjes U.L.O. t.m. 14 jaar: 1. G. de Groot 17 sec.; 2. J. Eijnthoven 17.4 sec. 5b. 25 m. vrije slag meisjes U.L.O. 15 jaar en ouder: 1. Bakker 15.2 sec. 6a. 25 m. vrije slag jongens U.L.O. t.m. 15 jaar: 1. J. Duinker 16 sec.; 2. Th. Fraay 16.2 sec. 6b. 25 m. vrije slag jongens U.L.O. 15 jaar en ouder: 1. F. de Geest 13.8 sec.; 2. L. Straus 14.2 sec.; 3. K. Repelius 14.6 sec.; 4. A. Paap 15 sec. 7a. 25 m. schoolslag meisjes U.L.O. t.m. 11 jaar: 1. J. v. d. Heuvel 22.4 sec.; 2. E. Siegerist 23.5 sec.; 3. W. Souwer 27 sec. 8a, schoolslag jongens U.L.O. t.m. 14 jaar: 1. H. Weyntjes 21.3 sec. 8b. schoolslag' johgeris U.L.O. boven 15 jaar: 1. F. de Geest 18.6 sec.; 2. K. Repelius 19.6 sec: 9. 4 x 25 m. vrije slag estafette L.O. meisjes: 1. Dreefschool 1 min. 28.7 sec.; 2. Voorwegschool 1 min. 29.2 sec. 10. 4 x 25 m. vrije slag estafette L.O. jongens: 1. Voorwegschool 1 min. 23.3 sec.; 2. Dreefschool 1 min. 24.8 sec. 11. 4 x 25 m. vrije slag estafette U.L.O.-meis jes: 1. Bronsteeschool 1.57.6. 12. 4 x 25 m. vrije slag estafette U.L.O.-jon gens: 1. Bronsteeschool 1.58. Balwerpen meisjes: 1. Voorwegschool; 2. Crayennesterschool Ballwerpen jongens: 1. Nic. Beetsschool; 2. Crayennesterschool. Totaaluitslag voor den wisselbeker: Voorweg school 33 p.; Dreefschool 22 p.; Nic. Beetsschool 13 p.; Bosch en Hovenschool 11 p.; Crayennes terschool 8 p.; Bronsteeschool 3 p. Ter afwisseling gaf de Heemsteedsche Red dingsbrigade een demonstratie in reddend zwemmen, terwijl H.P.C.-leden de verschillende zwemslagen demonstreerden. Na afloop reikte de heer A. Verspoor, eere voorzitter van H.P.C., met eenige toepasselijke woorden den wisselbeker en de andere prijzen, die alle bestonden uit zilveren en bronzen me dailles, aan de diverse winnaars uit. Fonds voor Oud-Militairen. In de week van 17 t.m. 22 Juli 1939 zal wederom, thans voor den 123sten keer, de jaarlijksche collecte plaats vinden ten behoeve van het Fonds voor Oud-Militairen (Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden). Het bestuur van voormeld Fonds noodigt de ingezetenen der gemeente uit, deze oude en eerbiedwaardige collecte met rui me bijdragen te steunen. Het doel is dien steun alleszins waard. Blijkens het laatste jaarverslag werden door bedoeld Fonds 799 verdienstelijke oud-militai ren, die hulpbehoevend waren geworden, finan cieel gesteund. In totaal werd aan hen door het Fonds een bedrag van 51.588.49y2 uitgekeerd. Daarentegen bedroeg de opbrengst van de col lecten in het geheele land slechts 11.567.49. Hei bestuur van het Fonds hoopt, dat de ingezetenen, ieder naar zijn vermogen, zullen medwerken om de voortzetting van het nuttige werk van het Fonds mogelijk te maken. Een der zonen van de St. Agathaparochie te Lisse, de weleerw. heer J. van Kesteren, van de St. Josephcongregatie te Mill-Hil, werd Za terdagavond op feestelijke wijze in de parochie binnengehaald. Omstreeks kwart voor zeven in den avond to gen de commissie van ontvangst, bestaande uit de heeren C. W. Barnhoom, voorzitter van de Hanze, Jac. de Koning, voorzitter van den Ned. R.K. Volksbond en den heer H. J. van den Berk, vice-voorzitter van den L.T.B., met de familie leden en de geestelijkheid naar de parochie van de H.H. Engelbewaarders, alwaar de neomist vertoefde. In het Zusterhuis verwelkomde de Pastoor van de St. Agathaparochie, den neomist met enkele korte woorden, waarbij hij uiting gaf aan zijn groote vreugde, dat wederom uit zijn paro chie een hunner het H. Priesterschap heeft ontvangen en in de parochiekerk zijn Eerste Plechtige H. Mis op zal dragen. Nadat hij een woord van felicitatie had gericht tot de ouders en familieleden van den neomist, gaf de neo mist zijn zegen. Nabij de Jarmetjesbrug, ongeveer de grens der parochie, werd de neomist opgewacht door de trommelslagers van K. J. C„ de hamonie „Adolf Kolping", de andere leden van de K.J.C., St. Jo- zefgezellenvereeniging, K. J. M. V., de Graal en Edelwacht. Met slaande trom, muziek en ontplooide vaan dels zette de stoet zich wederom in beweging. Op het Kerkplein stond een stoet bruidjes en de misdienaars ter verwelkoming opgesteld, als mede een groote schare parochianen. De neomist werd de parochiekerk binnenge leid door den pastoor, voorafgegaan door de bruidjes en de misdienaars. Het kerkkoor, on der leiding van kapelaan J. M. v. Ingen. zong het „Aan U, o Koning der Eeuwen". De neomist celebreerde hierna het plechtig Lof, waarbij hij geassisteerd werd door Pater Onderwater, eveneens zoon der parochie, Pater Alting uit Hengeloo, en den. weleerw. heer B. van der Hoorn, allen van de St. Joseph-congre- gatie van Mill Hill. Op het altaar hadden plaats genomen de Zeereerw. heeren Pastoor G. P. A. van Zuylen en Pater Lefe'oer en de Weleerw. heer Ka pelaan W. Egberts. Voorts merkten wij nog op den Eerw. Broeder A. van Kesteren, broer van den neomist. Op het koor waren voorts, nog aanwezig de weleerw. heeren J. H. M. van Ingen en W. A. Nicolaas. Na het Lof gaf de neomist aan de paro chianen zijn aersiten priesterlijken zegen. De neomist werd na een kort verblijf in de pastorie naar de ouderlijke woning uitgeleide gedaan. Dezelfde stoet werd wederom gefor meerd en men trok door het bevlagde dorp naar de Julianastraat, alwaar voor de woning van den neomist een keurige en smaakvolle eereboog was opgericht door de omwonenden. Nadat de neomist was uitgestapt, hief de aldaar aanwezige menschenmassa een spon taan driewerf hoera aan. De muziek van Adolf Kolping bracht een lang zal hij leven op hem uit. Getroffen door deze oprechte hulde dankte de neomist voor de spontane ontvangst. De bronzen stemmen van de klokken rie pen Zondagmorgen de parochianen op tot bij woning van de eerste plechtige H. Mis van den wijdeling. Hierbij werd de neomist geassisteerd door pater Onderwater als diaken en pater Alting als subdiaken. Pastoor van Zuylen fungeerde als Presbyter assistens en de weleerw. heeren Nicolaas en Van Ingen als cantores. Ceremo- niarius was de weleerw. heer B. van der Hoorn. Voorts hadden in het Priesterkoor nog plaats genomen pater Reynenberg van Huize Fius. Pater Lefeber en kapelaan Egberts. Het koor voerde, onder leiding van den heer W. Mizee te Leiden, tot aan het Credo de Mis van Lotti uit en daarna werd de Mis van Perosi uitgevoerd voor jongens- en man nenkoor. De feestpreek werd gehouden door pater Lefeber. De gewijde redenaar had tot tekst gekozen: „Uit geheel uw hart vress God en eerbiedig Zijn priesters". Nadat hij gewezen had op het feit dat de St. Agathaparochie wederom een priester rij ker was, wees spr. er op, dat regelmatig is gesproken bij feestelijke gelegenheden als de ze over de hoogheiligheid van het Priester schap en de grootheid van deze H. Roeping. De persoon van den priester werd hierbij al- Schoolwedstrijden. Zaterdagmiddag had den in de Heemsteedsche zwemvijver de jaar lijksche schoolwedstrijden plaats, georganiseerd door H.P.C. in samenwerking met de Heem steedsche scholen. Deze steeds meer populair wordende wed strijden trokken ook nu weer veel belangstel ling, vooral van de zwemsters en zwemmers. De clou van den middag is altijd de strijd om den wisselbeker, die het vorige jaar gewon nen was door de Nic. Beetsschool, en waarbij deze school dit kleinood had te verdedigen te gen de Crayennesterschool, de Voorwegschool, de Bosch en Hovenschool, de Bronsteeschool en de Dreefschool. In dezen strijd zijn het vooral de estafettes die niet enkel voor de zwemsters en zwemmers, VOOR SMERING MET NEEMT IEDERE VAKMAN - UW GARAGEHOUDER - GAARNE DE VERANTWOORDELIJKHEID OP ZICH- tijd op den achtergrond geplaatst, hetgeen juist was, omdat de jonge priester nog moest aanvangen met zijn priesterlijken arbeid. Zijn uitverkiezing moet hij nog waardig maken. Daarom zal ik u vandaag spreken over de houding van de geloovigen tegenover de pries ters. Vrees God en eerbiedig Zijn priesters. Een wondervolle aaneenschakeling van woorden ligt in dezen tekst opgesloten. Dit moet wel Overdacht worden. Ge kunt den priester van verschillende punten bezien. Helaas wordt nog vaak in de gesprekken der geloovigen te weinig gedacht aan het Sa crament van het priesterschap en teveel aan de menschelijkheid. Weliswaar heeft de pries- termensch ook zijn tekortkomingen, doch te weinig wordt door sommige katholieken gelet op al de offers, welke de priesters brengen moeten ter wille van de leeken. Naast het of fer van gezinsvreugde en ook grootendeels, dat van hun zelfstandigheid, naast het zich ont zeggen van vele intieme en publieke genoegens, moet de priester met Gods hulp nog levens lang, dag in dag uit, al de geestelijke en tijde lijke ellende van vele menschen aanhooren, meedragen en trachten te verzachten. Spr. vroeg den geloovigen eerbiedig te zijn jegens hun priesters, zoowel in houding als in gesprekken. Weest hartelijk voor hen en stelt belang in hun werken en ijveren, maar voor alles bidt voor uw priesters. Tot slot bracht spr. namens allen zijn feli citaties over aan den jongen priester, diens ouders en verdere familieleden. Aan het einde der H. Mis zong het koor nog op voortreffelijke wijze de Cantante Do mino van Leo Hassler. Van de geboden gelegenheid tot felicitatie werd des middags een zeer druk gebruik ge maakt. Des avonds om zeven uur werd door den neomist tot besluit van dit mooie priester feest, een plechtig Lof gecelebreerd wederom met dezelfde assistentie. Zondagmorgen werd door den neomist zijn eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Martinus opgedragen. De zeereerw. heer B. F. Kosters, pastoor der parochie fungeerde als presbyter assistens, de weleerw. heer Jos. Lemay, als diaken, kapelaan Bottelier als sub-diaken, terwijl wederom de weleeerw. heer Jac. Tenniglo als ceremoniaris fungeerde. Toen de feesteling met de geestelijkheid zich door het middenpad der kerk naar het rijk met bloemen en waslicht gesierde altaar schreed, zette het zangkoor het vierstemmig Veni Crea tor van Casciolini in. Verder werd zeer verdien stelijk de Mis van Jaap Frank voor driestemmig koor uitgevoerd, onder de bekwame leiding van den heer Zwartkruis, met medewerking van zijn knapenkoor en met aan het orgel de organist de heer J. v. Roode. De pastoor der parochie hield de feestpredika tie, naar aanleiding van het Evangelie van dezen dag tot tekst nemende „Zoo draagt iedere goede boom, goede vruchten". Dat deze parochie zoo veel priesterroepingen telde en dat er nog zoo- velen zich voorbereiden tot het H. priesterschap werd door spr. als goede vruchten van een goe den boom beschouwd. Daarvoor bracht hij dank aan God. Hartelijke woorden van gelukwensch sprak hij tot de ouders en familie en in het bij zonder tot den neomist. Verder gaf spr. een uit eenzetting over het H. priesterschap, den priester als een schakel tusschen God en de menschen is en uitdeeler van Gods gaven. Wat zou de wereld zijn zonder God? En een wereld zonder pries ters zou onvermijdelijk worden in een wereld zonder God! t Daarom dankbaarheid aan God voor de pries terroepingen en dankbaarheid voor den Gods- gave; want de priester is een Godsgave. Hij ver kiest en roept ze. Met een opwekking om veel voor goede priesters te bidden en het verzoek aan den jeugdigen priester, om allen te geden ken onder dit H. Offer besloot de feestredenaar zijn preek. Na de H. Mis werd door allen t feestlied ge zongen. Des namiddags om vijf uur celebreerde de neo mist een plechtig Lof met dezelfde assistentie als onder de H. Mis. Het koor zong de Priestercantate van Eibert Franssen en het Salve Regina en Ave Verum van Mozart. Na het Lof werd wederom het fest- lied gezongen. De neomist en zijn familie ontvingen tal van gelukwenschen. Vuurwerk met vuurwerktrein. Woensdag 19 Juli zal het eerste vuurwerk worden ontsto ken in de reeks van Woensdagavondvuurwer ken. Deze keer zal dit plaats hebben voor het Zuiderbad. Vervolgens zal iedere week op Woensdagavond een vuurwerk worden afge stoken tot en met 23 Augustus. Aansluitend aan dit bericht kunnen we mededeelen, dat ook de Nederlandsche Spoorwegen aan dit wekelijksch festijn haar medewerking verleent, door op die dagen een nachttrein te laten loopen, hetgeen eveneens het geval zal zijn op de Zaterdagen vanaf 22 Juli tot en met 23 Augustus. Deze nachttrein zal hier vertrekken om 0.29 uur en in Amsterdam aankomen om 0.53 uur. In Over- veen en in Haarlem zal worden gestopt, zoodat de badplaatsbezoekers uit de onmddellijke om geving eveneens veel gerief hiervan zullen kun nen hebben. Dit succes is te danken aan de ijverige bemoeiingen van de V.V.V „Zand- voort". Zomerpostzegels Evenals de laatste jaren werd ook nu gedurende de maand Juni in het postkantoor een stand ingericht voor den ver koop der zomerzegels. Drie maal per week verkochten eenige dames nu deze zegels en het is dank zij hun ijver, dat het resultaat bevredigend genoemd kan wor den. Beliep de verkoop verleden jaar van zegels en briefkaarten op de stand 359.03, nu was de opbrengst 255.77. Bij de boekhandelaren en op het kantoor van de V.V..V werd voor 60 02 verkocht. De totale opbrengst voor Zandvoort bedraagt ƒ315.79 tegen ƒ438.10 verleden jaar. Het Comité dankt allen, die wederom hun tijd en krachten aan dezen verkoop gaven, zeer voor him zoo gewaardeerde hulp. Bevolking. Gevestigd; L. F. Blokker, broekerlaan 3; Th. J. de Boer met echtgenoot^ Emmastraat 27; A. Chr. van Dijk, Stationsweg 96; J. Helmer met gezin, Beekkade 37; P- A. Lankes, Mariastraat 20. Vertrokken: Wed. J. StassenPhilippo, nas OoststeSlingwerfAppelscha 402AW. H. Mieremet, naar Pijnacker, Vlielandscheweg 1 I. Mieremet, naar Pijnacker, Vlielandschewe° 13; F. van der Lubbe, naar Heemstede, Fr®1^ Lisztlaan 5; M. Boender met echtgenoote, na® naar naaf Bennebroek, Meerweg 65; G. Wassens, Bennebroek, Meerweg 65; A. J. Maas, Amsterdam, De Wittenstraat 114; C. C. A. Beu keveldvan Riek, naar Coevorden, Pekveld O J. Stoutenbeek, naar Heemstede, Lucas va Leijdenlaan 7. Gevonden en verloren voorwerpen. wezig op het politiebureau en aldaar te bevr®^ gen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur, de na' volgende als gevonden aangegeven voorwerp®1^ Blauwe alpinomuts; rijwielbelastingmerk; portemonnaies; paars-zwarte dameshandschO®' nen; idem blauw; gesp van een ceintuur; geletui; lederen jongensmuts; vuurwapen (re' volver) polshorloge; potlood (wandelstok); drie' hoek met sleutels; streng touw; kindertascW inh. kerkboek. Te bevragen aan onderstaande adressen- Alders, Nieuwe weg Hillegom, rijwielbelasting merk; v. d. Hoorn, Hoofdstraat 24 Hillegorn_' blauwe japonceintuur; C. Cijsener, MeerdorP" straat 13 Hillegom, zwart hondje met bruin pooten; P. O. Verhoeven, Haven 70 Hillegori' dubbele fietstasch; W. Imthorn, Van Meef' beekstraat 25 Hillegom, Rozenkrans in etui! Th. van Lierop, Veenenburgerlaan 27 Hilleg0111' Draadbek gem. L.V.R. Als verloren zijn aangegeven de navolgend6 voorwerpen Rood kindermutsje, een baal touw (12 rollen'' dubbele fietstasch, donkerblauwe dames hand schoen, etui met zilver potlooden, haakwerk papier. Het jaarlijksche zwemfeest Onder buiten gewoon mooi zwemweer werd Zaterdagmiddag in het gemeentelijk zwembad het jaarlijk^ zwemfeest gehouden. De voorzitter, dr. J mans, heette allen welkom en verheugde Z1 over de talrijke deelname. Gestart werd onder leiding van de Offi°ia van den Kon. Ned. Zwembond. De uitslagen luiden als volgt: 43 M. vrije slag voor meisjes beneden 16 1. R. Lommerse 58 sec., 2. C. Lommerse 59 4/ sec. Vrije slag voor jongens beneden 16 jaar: J. de Roode 36 2/10 sec., 2 H. L. M Kesse'6 40 5/10 sec., 3. W. Voges 45 sec.,'4. K. LitjeU5 58 5/10 sec., 5. J. Litjens 1 min. 25 sec. Estafette voor Hillegomsche Scholen Meisi^' 1. HZV buiten mededinging 3 min. 23 sec.. Chr. Burgerschool 4 min. 17 sec.. 3. OP#10' School 5 min. 21 4/10 sec Idem voor jongens: 1. R.K. ULO-school 3 mi11- 4/10 sec., 2. Chr. Burgerschool 4 min. 4/10 3. Openb. School 5 min. 35.5 sec. Schoolslag voor Meisjes Adsp HZV: 1. 2 >1 Velthuys 40.2 sec., 2. L. Schreuder 41.2 sec., A. Kessels 47 sec.. 4. N v. d. Berg 48.2 sec. Schoolslag voor Jongens Adsp. HZV: 1. Roeland 50.2 sec., 2. G. Schreuder 54.5 sec. Rugslag voor dames leden HZV: 1. L. Schreu der 45 sec., 2. M. Schreuderr 48.3 sec., 3. R. vliet 51.4 sec. Vrije slag voor heeren leden HZV: 1. J- p Mohiman 28 sec, 2. C. de Graaf 28.2 sec.. 3- Velthuys 28.2 sec., 4./C. A. Scharff 29 sec. 2 Rugslag voor meisjes: 1. L. Schreuder sec., 2. A. Kessels 52.4 sec., 3. A. Velthuys 6 sec. li- pol' Schoolslag voor damesleden HZV: 1. Schreuder 42.6 sec.. 2. S. Ras 46 sec., 3. R. vliet 49.6 sec. Estafette voor Hilleg. Sportverrenigih® 2 Dames: HZV 4 min. (buiten mededinging' Chr. Gymn. Ver. Jahn 4 min. 18.4 sec.. 3. Re dingsbrigade 4 min. 25.4 sec. Idem heeren: 1. HSV De Zwaluwen 2 44.5 sec., 2. De Trekkers 3 min. 15 sec.. 3. Hillegom 3 min. 35 sec., 4, V.V. Hillinen 2 151 53.8 sec. (gediskw.). j Vrije slag jongens adsp. HZV: 1. H. Roela" 2. C. Schreuder. Schoolslag heeren leden HZV: 1. B. v- gaard 33 sec. (buiten mededinging). 2. P. huys 36 sec., 3. A. Meskers 37.2 sec.. 4. Fr. 37.6 sec. Vrije slag heeren boven 16 jaar: 1. R- Schijf zand 38 sec., 2. D. H. Huys 38.6 sec.. 3. Keyzer 39.5 sec. i Vrije slag v. meisjes HZV1. L. Schreuder Jj sec., 2. A. Velthuys 40.2 sec., 3. M. Guldem0 42.5 sec. .02 Rugslag heeren HZV: 1. J. H. Möhlman sec., 2. C. de Graaf 40,2 sec., 3. A. Meskers sec., 4. Th. Schouten 45 sec. Vrije slag dames leden HZV: 1. S. de Br® der 39.6 sec., 2. L. Schreuder 41.6 sec.. 3' Schreuder 42 sec. -y: Onder water zwemmen heeren leden B 1. K. Hoogmoed, 2. C. de Graaf .v. Bram* Idem dames: 1. A. Velthuis. 2. Mevr. ■lei*1 Waterpolowedstrijd HZV—DWR Haaf' 13. eJj Tenslotte werd nog een demonstratie Seg eVf. in het schoonspringen door de dames ff p-, Brauckman en mej. Lommerse en den heer Out. Na afloop werden onder 'n toepasselijk rfe door den voorzitter van HZV aan de winnaar behaalde prijzen uitgereikt. pa- Te Vlaardingen kwamen binnen van de ringvisscherijj0& VI. 200, 5 5-kantjes eigen vangst; VI- "ft n; k. van 2 schepen; VI. 208, 382 k. van 9 scn®W» VI. 190, 650 k. van 13 sch.; VI. 89, 168 k-. jL g. vangst; KW 22, 353 k. van 7 sch.; W 55, 1 48, van 4 sch.; KW 2, 122 k., eigen vangst; K 228 k. van 5 sch.; KW 95, 480 k. van Sch. 261, 296 k. van 4 sch. en MA 5, 114 2 schepen. 70' Vertrokken ter haringvisscherijVI. 49, jö, VI. 79, VI. 199, VI. 205, VI. 216, VI. 103, B-vv KW 37, KW 47, KW 32 en KW 97. haring*'65'" Te Scheveningen kwamen van de rij binnen Sch. 264 met 30 last van 4 schepen. Sch- V0P 15 last van 2 schepen, Sch. 16 met 19 las n S6 schepen, Sch. 210 met 25 last van 3 schep6"' 229 met 26 last van 4 schepen. Volgens radiografische berichten uit r#er>eïi°c de vangsten van onderstaande schepen be° tend als volgt: gcP'i Gdy. 268 30 kantjes (uit de halve vleew, gg 247 15 kantjes, 73 6 kantjes, 97 6 kantje6'ggl kantjes, 342 25 kantjes, 186 5 kantjes, kantje, 285 17 kantjes, 6 10 kantjes, 3 2 J° 332 12 kantjes, 53 2 kantjes, 79 8 kantje*,^' 27 kantjes (uit de halve vleet). VI.: 217 8 6 j2j 216 25 kantjes, 97 5 kantjes, 130 6 kantjes, kantjes, 27 1 kantje (thuisstoomende met jjgv IJm. 266 35 kantjes (nog 15 netten 1 268 20 kantjes, K.W. 40 38 kantjes, 10 kantjes. li I'fj Oo, «lo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2