NELSON Worsteling der mogendheden in Oost-Azië Rusland, Japan en Engeland GEBREK AAK GESCHOOLDE ARBEIDERS Verovering van in vloedssferen Kerkelijk Let) MAANDAG 17 JULI 1939 1C ENTS-ongesausd- import „Laat ons Tsjechisch spreken" Gevolg wat: verbod, van 't dagblad Hitier opent Duitsche kunsttentoonstelling ,Het was noodig verschillende pogingen af te wijzen" Cïano op het Alcazar te Toledo Geschenk aan den Kardinaal primaat overhandigd De betoogingen tegen Kardinaal Innitzer De gemeentebesturen en de landbouw Opbouw van een nieuwe gemeenschap Hoofdaalmoezenier Roncken spreekt ALLES VERGETEN OM EEN IJSCO Onoplettende jongen veroorzaakt motorongeluk ZOEKT NAAR DEN COLO RADOKEVER Toestand reeds gunstiger dan vorig jaar De „Tapanoeli" weef te Rotterdam Oorzaak van de branden rtoê niet vastgesteld GEN.-MAJ. v. HOOGENHUYZê LICHT GEWOND Door een auto aangereden „ONS LEGER" GESLOTEN 80.000 bezoekers zijn er ge*eei FELLE BOERDERIJBRANP TE DREUMEL H.H. WIJDINGEN In het Aartsbisdom utree'1" BENOEMINGEN Bij de Paters Montfortane Het werkloozencijfer daalt, maar o.i. nog niet zóózeer, dat aan een ombuiging en eventueele vermin dering der werkloosheidsbestrijding mag gedacht worden. Voor een deel moet deze daling worden toegeschreven aan de bijzondere defensie-maatregelen, wel ke door de bijzondere internationale omstandigheden onontbeerlijk zijn ge worden. In zooverre is de daling van het werkloozencijfer dus geen normaal, maar een bijzonder verschijnsel, dat met de bijzondere internationale verhou dingen weer zal verdwijnen, tenzij men de bijzondere militaire maatregelen zal handhaven ook in normale internatio nale verhoudingen. Voor een ander deel is deze daling ongetwijfeld het gevolg van de sociale maatregelen en de acti viteit van minister Romme's werkloos- heidsbestrijdingssysteem, waarvan de uitbreiding en doorwerking thans helaas ontijdig tengevolge van de geforceerde kabinetscrisis ernstig in gevaar zijn ge bracht. Voor een ander deel mag deze daling van het werkloozencijfer een con junctuur-verschijnsel heeten, dat zich ook in vele andere landen gelijkelijk voordoet. Maar al daalt het werkloozen cijfer, dit cijfer zelf is nog altijd van een ontstellende hoogte, vooral wanneer men bedenkt, welk leed, welke moreele en economische schade daarin verdiscon teerd zijn. Wij mogen dit leed, deze mo reele en economische schade geen dag langer dulden dan volstrekt onvermij delijk is en daarom is het zoo te betreu ren, dat er een kink in den reddings kabel gekomen is, welken minister Rom- me stelselmatig en weloverwogen aan het leggen was. Wij zijn het met de libe ralen volkomen eens, dat de beste vorm van werkloosheidsbestrijding is het ver schaffen van loonenden arbeid in het vrije bedrijf, maar waar het vrije bedrijf niet in staat blijkt de beschikbare ar beidskrachten in voldoende mate op te nemen, moet de overheid andere voor zieningen treffen. Op het oogenblik hoort men in het liberale kamp herhaal delijk de klacht, dat er in het vrije be drijf een ernstig tekort is aan geschool de arbeiders, terwijl er een ondraaglijk teveel aan ongeschoolde arbeidskrachten bestaat. Het zijn vooral de industrieelen, die daarover klagen en zich eenzijdig oriënteeren op de bevordering van de in dustrialisatie van ons land. Zij maken van hun klacht een bitter verwijt aan minister Romme, die door de werkver schaffingen, waar hoofdzakelijk grond- VOOR ELKEN ROOKER f VIRGINIA CIGARETTES GEGARANDEERD ZUIVER werk wordt verricht, wel het leger van ongeschoolde arbeiders zou hebben ver meerderd, maar het leger van geschool de arbeiders zou hebben verminderd. Dit verwijt is ten eenenmale onrecht vaardig. Het op het oogenblik bestaande tekort aan geschoolde arbeiders vooral in de industrie is een gevolg van de jarenlange werkloosheid zelf, maar niet van de werkloosheidsbe strijding door minister Romme. Ge schoolde arbeiders hebben door jaren van werkloosheid vaak hun vakbekwaam heid geheel of gedeeltelijk ingeboet, ter wijl de nieuwe arbeidskrachten geen ge legenheid vonden zich in het vrije be drijf te bekwamen. Het is onbillijk mi nister Romme ervan te beschuldigen, dat hij alleen maar grond- en graafwerk aan de werkloozen heeft toebedeeld. Ze ker, het cultuur-technisch plan-West- hoff, dat tot grondslag diende voor een geïntensiveerden strijd tegen de werk loosheid, zou in nog ruimere mate dan thans gelegenheid tot grond- en graaf werk hebben geschapen, maar 't bracht ook tal van andere werkzaamheden met zich mee van meer agrarischen en tech- nischen aard. Naast dit plan-Westhoff heeft minister Romme ook een plan la ten ontwerpen, speciaal gericht op het scheppen van arbeid voor industrieele arbeiders, en men mag het zeker niet hem euvel duiden dat hij in zijn werk door de kabinetscrisis is gestoord en niet aan de realisatie van dat plan is kunnen toekomen. De werkloosheidsbestrijding, zooals die de laatste twee jaar door So ciale Zaken is gevoerd, heeft wel degelijk groote aandacht besteed aan het scho- lingsvraagstuk, vooral ten aanzien van de jeugdige werkloozen, de nieuwe ar beidskrachten dus, die zich jaarlijks kwamen aanmelden. De centrale werk plaatsen, de vele werkkampen bewijzen het. Dat van deze geboden gelegenheid tot vakscholing in zeer onvoldoende mate gebruik is gemaakt, moet diep be treurd worden, maar kan niet op den rug van den minister worden geschoven. Veeleer moet dat geweten worden aan de demoralisatie, welke vele jonge men- schen nog vóór zij op de arbeidsmarkt verschijnen reeds in de werkloozen-ge- zinnen heeft aangetast. Indien de be langstelling voor de gelegenheden tot vakbekwaming bij het vrijwillig laten van de deelname te gering blijft, zal noodzakelijk het instellen van dwang moeten worden overwogen, al schreeuwen ook alle vrijheidsaanbidders moord en brand bij alles, wat ook maar naar een zekeren drang zweemt. De regeering heeft niet de vrijheid om het volk te la ten ten onder gaan en de individueele mensch heeft niet de vrijheid zichzelf ten gronde te richten. Wie deze vrijheid wil propageeren vindt de katholieken principieel tegenover zich. fod liefhebben it geen kwestie I van woorden, maar van daden. PRAAG, 17 Juli (Havas) De politie heeft het blad „Narodni Iisti", het officieele orgaan van de nationale solidariteit, voor den tijd van drie dagen verboden, wegens sen artikel, getiteld: „Laten we Tsjechisch spreken", waarin de zin voorkwam: „We moeten ons losmaken van de vernederende gewoonte Duitsch te spreken." Verder heeft president Hacha een radiorede gehouden tot de bevolking van het protectoraat waarin hij alle mannen, die in staat zijn te wterken, aanspoort te helpen bü het binnenhalen van den oogst. MUNCHEN, 17 Juli (D.N.B.) Hitier heeft Zondagochtend in het „Huis der Duitsche kunst" de groote kunsttentoonstelling geopend. De ministers en andere autoriteiten, alsmede vertegenwoordigers uit kunstenaarskringen woonden de plechtigheid bij, terwijl ook de Italiaansche minister van Volkscultuur Alfieri tegenwoordig was. Hitier hield een rede over de ontwikkeling der kunst sedert het einde der vorige eeuw. De führer weer daarin eerst op de noodzake lijkheid eener traditie op cultureel gebied ter voorbereiding van nieuw creatief werk. „Er is nu," aldus Hitier, „een behoorlijk algemeen niveau bereikt en daaruit eerst kan een wer kelijk scheppend genie oprijzen. Wü weten, dat zich thans dergelijke sterren aan het firmament van onze Duitsche kunst vertoonen. De derde expositie in het nieuwe huis van de Duitsche kunst versterkt ons in dit besef. Wij wenschen hans bij elke nieuwe tentoon stelling een steeds strengeren maatstaf aan te leggen, ten einde slechts de beste creaties uit te kiezen, ik spreek de hoop uit, dat eenige kunstenaars van werkelijk groot formaat zich 2ullen toeleggen op hetgeen in dezen grootschen tijd geschiedt, om daarin een bron voor ver heven inspiratie te vinden. Het was noodig om verschillende pogingen op artistiek gebied af te wijzen, omdat de uitbeeldingskracht niet het peil bereikt had van vroegere kunst perioden." Na de opening van de tentoonstelling trok een groote historische optocht, waarin „Twee duizend jaar Duitsche cultuur" werd uitgebeeld door de straten van Mtinchen. Verscheidene fraaie groepen met symbolen uit de tot het rijk teruggekeerde gebieden werden in den stoet meegevoerd. De optocht trok voorbij den fuehrer, den It.aliaanschen minister Alfieri, minister Goeb- bels en talrijke andere eeregasten. TOLEDO, 17 Juli (Havas)Zondachochtend te kwart over tien heeft de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, een bezoek gebracht aan het Alcazar van Toledo in tegenwoordigheid van minister Serrano Su- ner en den verdediger van het Alcazar generaal Moscardo. Deze laatste schetste de voornaam ste episoden uit het beleg en overhandigde twee granaatscherven aan minister Ciano, een voor hemzelf en een voor den duce. Te half een begaf graaf Ciano zich naar de kathedraal, waar de primaat van Spanje, Kar dinaal Goma y Tomas een plechtige H. Mis op droeg. Graaf Ciano overhandigde den primaat namens Mussolini een kruis, gemaakt door Fra Angelico. De Kardinaal dankte voor dit ge schenk en hield een lofrede op de vriendschap tusschen Spanje en Italië. VATICAANSTAD, 17 Juli (Havas). De Os- servatore Romano maakte voor den eersten keer melding van de onlangs te Koenigsbrunn (Beneden-Oostenrijk) tegen kardinaal Innitzer gehouden betoogmgen. Het blad verklaart, dat reeds in den nacht van 1 op 2 Juli met steenen was gegooid naar een pastorie, waar de kar dinaal een bezoek had gebracht. Den volgenden middag omstreeks vier uur, na afloop van een godienstoefening in de kerk van Koenigsbrunn hebben ongeveer 30 jonge lieden den kardinaal aangevallen en met rotte eieren bekogeld. Een der aanvallers pakte kardinaal Innitzer zelfs bij den schouder, doch priesters kwamen krachtig tusschenbeiden en slaagden er in den kardinaal te ontzetten, die de pastorie kon bereiken. Pas tegen zeven uur 's avonds, aldus de Osservatore, kwam de po litie om den persoon van den kardinaal te be waken. De incidenten hebben hevige veront waardiging gewekt bij de bevolking. Op 't voortgezette congres hield Zondagmorgen ir. H. J. M. Verheij, directeur van de R. K. Land en Tuinbouwschool te Didam een referaat over: De gemeentebesturen en de bestaansmogelijk heden van den landbouw. Spr. noemde als voorwaarden voor deze be staansmogelijkheid voldoende cultuurgrond en bedrijfskapitaal om den cultuurgrond te ver werken, een behoorlijke opbrengst van de ge teelde producten en voldoende vakkennis van den landbouwer. Vervolgens ging spr. na hoe de gemeente op het huidig moment kan meewerken aan ver beteringen voor den landbouw. Daartoe be handelde hij de steunverleening aan de kleine boeren en tuinders, verder de ruilverkaveling, de middelen, die de Pachtwet 1938 biedt en tenslotte de medewerking, die de gemeente kan bieden bij het verkrijgen van vakkennis, o. m. door het landbouwonderwijs te stimuleeren en te steunen. Uitvoerig ging' spr. in op de geweldige betee- kenis van een gezonden boerenstand, die van algemeen belang is. Door het minimaal worden der landelijke bestaansmogelijkheden is een on gezonde trek naar de groote steden ontstaan waarvan niet in de laatste plaats het platte land zelf slachtoffer dreigt te worden door het onttrekken van zooveel gezonde krachten. Dit proces dient tot staan te worden gebracht door de bestaansmogelijkheden voor den boerenstand te vergrooten. Daarbij valt het te betreuren, dat van de zijde der gemeentebesturen niet al tijd die medewerking' wordt verleend, welke verwacht mocht worden. De oorzaak hiervan moet o. a. worden gezocht in de financieele po sitie der plattelandsgemeenten, welke zoo is, dat eerst gezocht wordt naar vergrooting der gemeentelijke inkomsten, waardoor bijvoorbeeld het euvel der publieke verpachtingen het den kleinen boer steeds meer onmogelijk maakt in het bezit van wat grond te komen. In den breede ging spr. in op de beteekenis van het verstrekken van grond, van zoo groot belang nu allerwegen zoo'n behoefte aan cul tuurgrond bestaat. Het is echter mogelijk door ontginning enz. nog 570.000 H.A. cultuurgrond te winnen. Wat voor perspectieven dit biedt, blijkt wel uit het feit, dat er ruim 11000 jonge boeren en tuinders zijn, die naar grond snakken. Bij de gedachtenwisseling wees de heer Bij voet, Bolsward, er op, dat de crisis in het boe renbedrijf voornamelijk het gevolg is van onder consumptie door de kinderbeperking, welke ook in ons land steeds verder doorvreet. De heer Boshouwers, Arnhem, kwam op tegen Te Breda had Zaterdag de huwelijksvoltrekking plaats tusschen mr. P. J. M. Aal berse, zoon van oud-wiinistcr Aalberse en mej. Guusje lngenHousz. Het jonge paar op het stadhuis te Breda. Links: oud-minister Aalberse (Van een bü zonderen correspondent) Het huidige conflict tusschen Japan en China is slechts een episode in den langjarigen strijd der mogendheden om de macht in Azië. Vóór de Japansche en Chineesche legers elkaar trachtten te vernietigen werd die strijd reeds gevoerd, en het is waarschijnlijk, dat de worste ling in nieuwe vormen zal voortduren, als de stem van het Japansche kanon in het onme telijke Rijk van het Midden weer zwügen zal. In dien strijd-om-de-macht spelen Engeland, Rusland, Japan, en tenslotte ook het ontwa kende China de eerste rollen. Engeland, dat een soliede machtspositie bezit zoolang het Japan tot bondgenoot had en zich kon toeleggen op een intensieve exploitatie van een Chineesch rijk, dat door binnenlandsche twisten verscheurd werd, ziet zich voor groote moeilijkheden geplaatst, nu het Japan niet lan ger tot bondgenoot maar tot onverzoenlijken vijand heeft en nu in China zich een nationaal saamhoorigheldsgevoel begint te ontwikkelen, dat vroeg of laat den vorm van den wil tot be- vrüding van het „juk van den vreemdeling" aannemen moet. Was tot voor betrekkelijk kor ten tijd Engelands éénige tegenstander in Azië het Tsaristische en later het Sovjetistische Rus land, nu is het de gele wereld, die voor de Britsche, en daarmee de West-Europeesche macht de meest ernstige bedreiging vormt. Vergeleken met de Britsche positie is die van de republiek der Sovjets oneindig veel gunstiger, al zou het maar zün om de eenvoudige reden, dat Engeland, ondanks het bezit van Britsch- Indië en verscheidene belangrijke steunpunten een aan Azië volkomen vreemd land blüft, ter- w'ijl de Russen in Azië thuis zijn en dus gemak- kelüker dan andere blanken gelegenheid vinden kunnen hun macht en hun invloed te vergroo ten. De resultaten, die het Russische expansionisme in de laatste jaren heeft mogen boeken, zü'n zeker niet onaanzienlijk. Buiten-Mongolië is aan het rechtstreeksche gezag der Sovjets on derworpen; verder strekt de Russische macht zich óók over Sin-Kiang of Chineesch Tur kestan uit. Veroverd door de Tsing-dynastie, heeft Chineesch Turkestan zich steeds in een feitelijke onafhankelijkheid verheugd. Rusland kon er dus, zonder door het Chineesche centrale gezag veel gehinderd te worden, gemakkelijk zün werkzaamheid ontplooien. De voltooiing, in 1931, van de bekende Turksib-lün, die over een lengte van verscheidene honderden kilometers de West-grens van Chineesch Turkestan volgt, heeft den Sovjets de uitvoering van hun expan sie-programma nog in groote mate vergemak- kelükt. De moeilüke strüd, dien generaal Tsjin, gouverneur van het gebied, tegen den in de na burige provincie Kan-Soe regeerenden generaal Ma te voeren had, gaf den Russen de welkome gelegenheid op rechtstreeksche wijze en met eigen troepen en oorlogsmateriaal in Chineesch Turkestan te opereeren. Nauwelijks was de overwinning behaald, of de Russen presenteerden de rekening in den vorm van een verdrag, dat hun enorme voor- aeelen verschafte. Volgens dit verdrag, dat in November 1931 gesloten werd, zijn de Russen de eenige vreemdelingen, die zich vrijelijk in Sin- Kiang mogen bewegen en er zich vestigen; bo vendien mogen zü er hun handelsproducten vrij van rechten invoeren; verder verschaften zij zich het monopolie der industrieele onderne mingen, der transport- en electriciteitsbedrij- ven. 500.000 Russen hebben reeds van de ver gunning tot vrije vestiging in het land gebruik gemaakt. Russische militaire instructeurs bren gen de bevolking sinds jaren kennis omtrent het krijgsmansbedrijf bij, en de Sovjet-propa gandisten laten natuurlijk niet na onvermoeid de Marx-Stalinsche heilslear te verkondigen. De waarde van den Russischen invoer in Chi neesch Turkestan is van 7.130.000 roebel in weinige jaren tot bijna 50 millioen roebel ge stegen, een enorm bedrag, als men in aanmer king neemt, dat de koopkracht der bevolking zeer gering is. De Russische expansie in Azië heeft én Ja-, pan én Engeland in hooge mate verontrust. Beide rüken hebben gereageerd, elk op hun wüze. Japan met de eindelüke ontketening van den grooten strüd tegen China, een strüd, die de positie van het eilandenrijk op Azië's vaste land definitief consolideeren moet, en tegelij kertijd Ruslands positie op ernstige wijze ver zwakken; Engeland door steun te verleenen aan de Muzelmansche bevolking in het Zuiden van Chineesch Turkestan, die er in geslaagd is althans dit deel van het groote gebied aan den rooden invloed te onttrekken. Bovendien heeft Engeland, aan Britsch-Indië en moge lijke gevaren van politieke besmetting den kend, zich in Thibet een solide machtspositie verschaft. De zoo geschapen bufferstaten ver minderen de kans op een voortdringen van de Russische macht naar het Zuiden. China zelf met zijn bevolking van 350 mil lioen zielen werd door Moskou het uitverkoren land voor de uitbreiding van den rooden in vloed geacht. Japan, dat voor zün groeiend kindertal naar „Lebensraum" zocht, heeft begrepen, dat het zijn aanval op China niet langer uitstellen mocht om het reusachtige land tijdig aan den invloed der Moskousche intriganten te onttrek ken en het vond dank zü zijn toetreding tot het antikominternblok den politieken steun in de blanke wereld, dien het noodig had om En geland, dat zijn handelsbelangen verdedigde, althans tüdelijk met machteloosheid te slaan. Maar noch Rusland noch Engeland geven zich gewonnen. Rusland houdt met steunver leening aan Tsjang Kai Sjek en met een oor logsdreiging, die Japan noodzaakt 300.000 man van zijn beste troepen in het Noorden te laten, twee ü^ers in het vuur! Engeland tracht, door onderhandelingen over de blokkade van Tien- Tsin te openen, een tüd te winnen, die in de gegeven troebele omstandigheden van groote waarde kan zijn. Het spreekt intusschen van zelf, dat noch Tokio noch Londen zich over den afloop der komende onderhandelingen eenige illusie maken. Het antagonisme tusschen Enge land en Japan is daarvoor te diep geworteld. Maar even groot is het Britsche wantrouwen ten aanzien van Rusland. Als de onderhande lingen in Moskou nu al maanden duren, is dat voor een goed deel te wüten aan de om standigheid, dat Engeland Rusland geen arbiter wil laten over situaties, waarin het zelf geroe pen is een hoofdrol te spelen. Maar bü de elkaar bestrijdende invloeden van gisteren en heden voegt zich thans een nieuwe, de invloed van morgen: de invloed van China zelf. Hoe die zich ontwikkelen zal laat zich bezwaarlijk voorzien, maar dat hü aan den gang van zaken in het Oosten een beslissende wending zal kruinen geven, is allerminst uitge sloten. de critiek, dat de regeeringsmaatregelen de prij zen der landbouwproducten zouden opvoeren, 'tls nog altijd zóó, dat door deze maatregelen de boer een prijs voor zijn producten maakt, die juist boven den kostprijs ligt. Spr. drong vooral aan op een meer tegemoetkomende houding aan de groote gezinnen bij de steunverleening aan kleine boeren. De heer Terra, Den Helder, bepleitte vermin dering der lasten voor het boerenbedrijf, waar op vooral de personeele belasting onevenredig zwaar drukt. Ir. Verhey antwoordde, dat het onderhavige vraagstuk niet louter een vraagstuk van méér grond of méér consumenten is. De wijze van boeren speelt ook een rol. Er bestaat behoefte aan graan en dierlijke voedingsstoffen. Wordt daaraan wel voldaan? Spr. gaf toe, dat de overheid het landbouwonderwijs te schriel be handelt, dit is vermoedelijk een gevolg van het feit, dat het vrij onderwijs is. Laten de raads leden blijven hameren tot meer billijkheid wordt betracht. Ten aanzien van het opdrijven der prijzen door de regeeringsmaatregelen, wees spr. er nog op, dat van de I0O.steun, die de boer in den „besten" tijd aan steun ont ving, niet minder dan 80.a 90.te recht kwam in de zakken van „buitenstaan ders." In zijn slotwoord huldigde de voorzitter, de heer IJsselmuiden, het gemeentebestuur van Heerlen niet alleen voor de hartebjke ont vangst, maar ook voor de dappere wijze, waar op het de grootste vraagstukken te Heerlen niet alleen aandurft, maar ook oplost, blijkens hetgeen men tijdens de verschillende excursies zag. Spr. beklemtoonde nog eens, dat het fe deratiebestuur zijn volle belangstelling zal blijven geven aan de plattelandsbelangen. Nadat 's morgens onder leiding van den ge neesheer-directeur, dr. L. Crobach, het St. Jo- sephziekenhuis te Heerlen bezocht was, volgde 's middags een excursie door Zuid-Limburg, welke haar einde vond op de aloude abdij Rol- duc, die onder leiding van Mgr. A. van der Venne werd bezichtigd. Vervolgens sprak de hoofdaalmoezenier van den arbeid, Roncken, den congressisten toe. Spr. wees er op, hoe het moderne leven door het heidendom wordt beheerscht, consequentie van de liberale beginselen, die scheiding brach ten tusschen godsdienst en maatschappelijk leven. Echter dient de nieuwe gemeenschap weer van den godsdienst doordeesemd te wor den, waartoe vooral de leeken zijn opgeroepen. Zij kunnen komen, waar geen priester toegang vindt. Dit geldt ook op politiek terrein, waar de leeken de verantwoordelijkheid dragen voor het al dan niet slagen van het christendom. Spr. belichtte in dit verband de bijzondere beteekenis van de gemeentepolitiek, welke nu niet altüd een verheffend beeld biedt. Om hier beslagen op het ijs te komen, zijn studie en ontwikkeling noodzakelijk, maar ook principi- eele voorlichting. Deze biedt de vereeniging van R. K. Raadsleden, welke ook in Limburg een groote taak heeft. Wanneer zij hier ter hand zal worden genomen, twüfelt spr. er niet aan of zü zal het tot grooten bloei brengen. In zijn slotwoord hoopte de heer IJsselmui den, dat het Kringbestuur nu deze kwestie aanhangig zal maken. Zondagvoormiddag is op den Graafschenweg te Nijmegen nabü het Maas- en Waalkanaal een ernstige motoraanrüding gebeurd. Een jongen op de fiets, 'die reed in de richting Grave, wilde dwars den weg oversteken, om naar een üsc°- v/agentje te rijden. Plotseling hield hü in, toen hij zag, dat een autobus van den kant van Grave kwam aanzetten. Nauwelüks was de bus voorbij of de jongen stak den weg weer over, zonder er op te letten, dat achter de bus een motorrijder aankwam. De jongen kon den motor rijder niet meer ontwijken en werd in de flank gegrepen en neergeworpen. Zijn fiets werd ge heel vernield, doch hij zelf kwam er zonder ern stige verwondingen af. De motorrijder werd evenwel zwaarder getroffen. Deze sloeg ook met zijn motor neer en bleef bewusteloos op den weg liggen. De ijlings ontboden geneesheer consta teerde een hersenschudding. Per politiebran- card wérd de motorrijder, J. H. uit Hengeloo (O.), naar het Wilhelmina Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. De Plantenziektenkundige Dienst richt zich nogmaals tot allen, die aaroappelen telen, dus zoowel tot de land- en tuinbouwers, die dit als bedrüf doen, als tot hen, die op kleine per ceeltjes aardappelen voor egien gebruik ver bouwen, met het dringende verzoek zeer nauw keurig op hun gewas toe te zien, opdat elk ge val van aanwezigheid van den Colorado-kever of van larven van dit insect, wordt opgemerkt en gemeid. Wij staan er in ons land, met betrekking tot den Colorado-kever, dit jaar tot nu toe gun stiger voor dan in 1938. Het insect is wel op ver schillende plaatsen gevonden, maar het aantal vindplaatsen en het aantal kevers of larven op elke vindplaats is geringer. Het verspreidings gebied is ongeveer gelük aan dat van het vorige jaar en omvat de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Zeeland en het Zuidelük deel van Zuidholland, Utrecht en Gelderland. De Plantenziektenkundige Dienst heeft de overtuiging, dat als alle aardappelverbouwers hun plicht doen en den Colorado-kever in hun gewas opsporen en de vindplaatsen melden, wij het met de uitroeiing van het insect dit jaar zeer ver zullen brengen. Hü doet daarom een dringend beroep op allen, om hun medewerking te verleenen en daardoor er toe mede te wer ken om de nadeelige gevolgen, die de aanwe zigheid van het insect voor onzen uitvoerhan del van aardappelen, groenten en andere pro ducten met zich brengt, in belangrijke mate te verminderen. De bespuiting met loodarsenaat van alle aardappelvelden in het gedeelte van ons land ten Zuiden van den Rün, de Lek en de Nieuwe Maas heeft hierbij ongetwijfeld gunstig ge werkt en dit effect zal verhoogd worden als de derde bespuiting, die in de periode van 1122 Juli valt, ook zorgvuldig word uitgevoerd. Maar daarnaast blüft het noodig, óveral nauwkeurig op het aardappelgewas toe te zien en van elke aanwezigheid van kever of larven onmiddellijk aangifte te doen, opdat daar ter plaatse nog meer afdoende maatregelen tot uitroeiing ge nomen kunnen worden. Dit geldt zoowel voor het gedeelte van ons land ten Zuiden van Rijn, Lek en Nieuwe Maas, als voor het gedeelte van ons land ten Noorden daarvan, want tenslotte blüft verspreiding van het insect over eenigen afstand mogelijk.' Zondagmorgen omstreeks half zes is „Tapanoeli' van den Rotterdamschen Lloy^ Rotterdam aan de kade gemeerd. Zooals zich herinnert heeft 6 Juli op tot nog toe verklaarbare wüze in twee der ruimen vangi. schip, toen het in Liverpool lag, brand S woed. In ruim 1, dat geladen was met cop brak een brand uit, welke geen grooten vang aannam en welke vrij spoedig ge0 brak kon worden. Een half uur later echter brand uit in ruim 5, waarbü de brandweer Liverpool assisentie moest verleenen. Een d gaand onderzoek is ingesteld, waartoe cie,tgllt men werden verzegeld, maar een resu heeff dit nog niet opgeleverd. fle Zoodra het schip, waaraan uiterlijk val1 s branden weinig te bemerken is, gemeerd hebben wij met kapitein N. Baggus een,a4j derhoud gehad. Hij bevestigde, dat inder twee branden een half uur na elkaar ëe hebben. Vermoedelijk zün er ook twee kra haarden gesticht. De gezagvoerder wildehraI]d er echter niet over uitlaten, hoe de J>r 'j wellicht kon zijn ontstaan en door wie, Er in Nederland een diepgaand onderzoek j steld worden, zoo zeide hü, want in Eng® p is men niet tot een slotsom kunnen ko „Wat er dus over deze zaak te zeggen v eindigde de heer Baggus het gesprek, „dat ik over aan de autoriteiten, die het onder zullen leiden." Generaal-majoor titulair W. G. van E°0^ huyze, adjudant in buitengewonen dienst H.M. de Koningin en afdeelingschef ter besc king van de K.L.M., is Zaterdagmiddag aa reden door een auto, bestuurd door een_.o0. jarige Wassenaarsche dame. Generaal van genhuyze was op de fiets. De aanrijding beurde op den hoek van den Benoorden" sch»weg en de van Hoytemastraat te Den B Naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd, b dat de generaal een lichte hersenschudding gekregen en zes ribben had gebroken. Zijn stand was hedenochtend naar omstandig^ redelijk wel. Zondagmiddag te vijf uur heeft generaal dendijk, voorzitter van de Koninklijke 0ii- landsche Vereeniging „Ons Leger" de tent stelling van dien naam met een korte rede sloten. zee' Spr. uitte zijn dankbaarheid voor de groote belangstelling aan deze tentoonst® f( die leger en volk weer nader tot elkaar gebracht. leed' H. M. de Koningin had schriftelijk Haar j wèzen ér over betuigd, dat Zij door dring staatszaken geen gevolg heeft kunnen f aan Haar voornemen om de tentoonstellin|eer bezoeken. H. M. verheugt zich, aldus spr-> is over het welslagen van de tentoonstelling de vereeniging „Ons Leger" erkentelijk haar arbeid in dezen. ^e- Het aantal bezoekers heeft naar we v men ongeveer 80.000 bedragen. i)de Zondagmorgen is door tot nog toe onbpk oorzaak brand uitgebroken in de met riet dekte boerderü van de weduwe Van 0 Dreumel. In zeer korten tüd was het f» gebouw een vuurzee. Een landbouwschupr daaraan grenzenden hooiberg, waarin d groote hoeveelheid hooi was opgeslagen, eveneens spoedig in lichtter laaie. Daar v,ari woners ter kerke waren, kon bijna niets den inboedel in veiligheid worden gesteld- leen de levende have bleef behouden. De eerst kort geleden aangeschafte "Ljist brandspuit deed voor de eerste maal Bij het spuiten moest men zich beperken 0p het nathouden van een op eenigen afstan p hetzelfde erf gelegen pakhuis, dat beh° kon blijven. ^15 De vrq belangrijke schade wordt grooten door verzekering gedekt. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van uge heeft Zondag in de kapel van het GV°°tls'V minarie „Rijsenburg" te Driebergen de T" toegediend aan de navolgende Eerwaarde p. ren Theologanten van voornoemd Se®1n»)el,Sl S. O. Adema, P. J. Beekman, W. C. J F. Bos, A. Th. M. Bouwman, A. P- huis, N. D. Brandsma, J. A. J. de Bree, M. Carree, J. W. van Daatselaar, «L Groot, H. J. Heyman, L. J. van Jaarsveld, Jongerius, J. A. KVisen, J. A. J. Kleyl?{eul^' Kok, A. G. Menting, A. H. van der p r H. J. Meulenbroek, K. L. Reekers, ®itóis*5' Rohling, A. H. Schlütken, A. J. E. Schut j, H. G. Sleyfer, A. S. J. L. Snoeren, yuglfi" Stockmann, N. Th. Stolwük, J. J. M. v"c gee?!" A. J. H. Visscher, C. W. van Voorst van J. A. M. Weterman en J. A. Wielens- n be' De Provinciaal der paters Montfortane „tpP benoemd: tot professoren te Oirschot de p (w, Th. Weyncn en W. Reinders; te Oirsch hun studie in de gewijde welsprekendheid jcp te zetten) de paters L. Godefroy e Smeets: te Rome (om zijn studies voort ten) pater J. Hermans; voor de Congo de M. Vanderhallen en P. Huntjens; voor Q-gef bique (Portugeesch gebied) de paters J- dorff en J. van Lunszen; voor Borneo d p- L. van Kessel en J. Wintraeken: v0°ter9. Apostolisch Vicariaat van Shiré de P^jud'*1. Muris en W. Siegrist; voor de WauPeS nenmissie) pater J. de Kroon en Br; te Voorschoten (met bedoeling in Lei Chineesch te leeren voor Borneo) Pater.j 0ei: Eunen; tot ieeraar te Schimmert Pate^a) berighs: tot leeraren te Rotselaar (ii' paters J. Jansen en H. Mennens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6