Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen J O Provincie neemt 34 aandeel in Artis CRAIGIE HEDEN WEER BIJ ARITA Voor- en tegenstanders argumenteeren |ii!iiii!!!iiiiiiiiinii!i!!i!in!iiinminmniiimi!!iii!niiiiiiiii!iiiiinnii)ii!i!iiiiiii!i!i!iiiimi!riniii!i!iiiini!iiiiii!ii WOENSDAG 19 JULI 1939 ailfnnnnimimiimiminiiMiiiniiiiiniiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiniriiimiiiiiiiiwinmiiiiiiniiiiiimiinTnnnnnjl PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Bijdrage in den spoorwegtunnel te Velsen en verhooging van het subsidie aan de H. O. V. Het exploitatie-tekort van den dierentuin Spoorwegtunnel onder N oordzeekanaal Leeszalen en orkesten Subsidies BOOTTOCHTEN „SNEL- VERBAND" 3e verantwoording van giften Geslaagd Gevonden dieren en voorwerpen De treinontsporing Wissel te vroeg overgehaald DE HILLEGOMSCHE VEILING DRAAIT WEER De „Klok" officieel in gebruik genomen Prijsnoteering Het anemonenzaad te Hillegom Hoe het terecht kwam! D.S.S.-JONGENS OPGELET (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Tokio is verwonderd Na de verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Faillissementen TEYLER'S STICHTING WINT PROCES Ciano gaat huiswaarts MAN VERDRONKEN Zich in een oude boot op de Maas gewaagd PRINS BERNHARD NAAR LIMBURG Programma van het informeel bezoek Overstroomingen ïn Mexico LEBRUN NAAR LUIK MEISJE BIJ AANRIJDING GEDOOD STOOMVAA RT LIJN EN (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Verscherping der Japansche hlch kade aan de kust van Foeki^n Tweede Boeing StratO' liner vliegt proef Constructie van het nieutve toestel versterkt ■i-ro Landau wint het tournooï 4' Nu een tweekamp met Euu>e den landstitel siiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiira NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiinx1"3 STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergadering der Frovinciale Staten van Noordholland kwa men de volgende punten aan de orde: Gedeputeerde Staten stellen voor te partici- peeren in de overneming van de terreinen, op stallen enz. van „Artis". De totale som bedraagt f1.131.000.—waarvan de gemeente Amsteruam driekwart en de provincie het vierde deel voor haar rekening zal nemen. De heer WOLKERS (C.D.U.) bracht Ged Staten hulde voor dit voorstel; hij hoopte ech ter, cat een sterke medezeggenschap verkregen zou worden, opdat Artis eindelijk ook door de menschen met kleinere inkomens regelmatig bezocht zal kunnen worden. Hij veroordeelde streng de houding van obligatiehouders, die een zeer onmaatschappelijke daad stelden. De heer ASSCHER (V.B.) erkende, dat Artis niet alleen voor Amsterdam, maar voor geheel Nederland van belang is. De vraag is echter of de dierentuin met dit voorstel gered wordt. Spr. twijfelde daaraan ten zeerste. De voordracht is zeer onduidelijk, want er staat niet in of Artis gemoderniseerd wordt, of de saneering verder wordt voortgezet en wie in de toekomst de te korten zal cragen. Spr. meende echter, dat de statenleden door niets gebonden zijn, wanneer zij het voorstel aanvaarden. De heer D. LOPES DIAS (S.D.) sprak de hoop Uit, dat het Amsterdamsche cachet nu eindelijk ook van Artis zou worden afgenomen. Ook niet- hoofdstedelingen moeten straks zeer goedkoop de dieren kunnen zien; de scheiding in Amster dammers en „provincialen" is niet meer te dulden. De heer HOOGLAND (S.D.) was het niet met Ged. Staten eens, waar zij het beter ach ten geen bestuursfunctie te aanvaarden. Met het oog op de toekomst is mede-beheeren zeker geboden. De heer LUDEN (C.H.) betreurde het, dat hij een ander geluid moest laten hooren. Artis voldoet niet meer aan den geest van den tijd. De exploitatietekorten wijzen daar op. Den Haag ruimt zijn dierentuin en brengt hem naar Wassenaar de dierentuin nabij Arnhem bloeit. Waarom? Omdat oe beesten in de groote ste den in hokken zitten, terwijl ze op de terrein ?n buiten veel meer „Lebensraum" hebben. De mensch van vandaag heeft gemakkelijke com- municatie-midc.elen en dus spreekt het vanzelf, dat hij de verder gelegen Artissen, waar de dieren als het ware vrij rondloopen, liever be zoekt. Artis zal nooit een moderne dierentuin kunnen worden, zoodat spr. tegen het voorstel was. De heer SEEGERS (C.P.) wilde verder gaan dan deze participatie. Artis dient totaal ge moderniseerd te worden, ook met behulp van de provincie. Ook spr. trok van leer tegen „een stel menschen", dat geen grein van burgerzin bleek te bezitten en door allerlei manipulaties veroorzaakte, cat Amsterdam drie ton meer op tafel meest deponeeren. De heer VERMEULEN (A.R.)rr.en heeft het in den crisistijd meegemaakt dat in stellingen, cie men eerst torenhoog prees, plotseling „weggeduwd" werden, omdat ze na tientallen jaren om steun van de over heid kwamen vragen. Zoo is het ook Artis vergaan. Brengt de provincie door de parti cipatie nu wel een groot finantieel offer? In het hart van Amsterdam wordt zij deel genoot in een terrein van meer dan 10 H.A. Is Artis niet te handhaven, can blijft de waarde van den grond toch bestaan. Het bestuur kan voorloopig nog beter in parti culiere handen blijven. De heer RUSTIGE (C.H.) kon zich indenken, dat de provincie belang stelt in een waarde, die Amsterdam areigt te verliezen. Toch wil spr. een waarschuwend woord laten hooren, want de exploitatie van Artis zal niet rendabel kunnen zijn, waardoor de participanten de te korten zullen moeten dragen. Takken der ge meentelijke verzorging, die méér steun behoeven, zullen daardoor weer ïn het gedrang komen en daarom was spr. tegen het voorstel. Nu is er groote liefde voor den dierentuin, omdat oe overheid betaalt. Maar waaf bleven tot voor kort de contribuanten? De heer HEILKER (R.K.) verklaarde, dat eenige leden van zijn fractie hun stem niet aan oe voordracht zullen geven. Het Rijk heeft zich, volgens spr. terecht afzij dig gehouden Elk belang kan men een rijksbe lang maken en dan is er geen eind meer te vinden. Door de snelle vervoermiddelen kan het publiek overal dierentuinen gaan bezich tigen, zoodat Artis van plaatselijk belang is geworden. Het cultureele belang noemde spr. zeer pro blematisch: er zijn in Artis wilde beesten te zien, die er geen spoor meer van dragen. Artis Natura Magistral De kunst zit opgesloten in kooien; levende mummies kan men er bewon deren. Wie voor de voordracht stemt, dient ook verdere consequenties te dragen. De heer VULIK (R.K.) wcnschte even vast te stellen, dat het grootste deel van zijn fractie het niet met den heer Heilker eens is. Dan was het woord aan het lid van Ged, Staten, den heer POLAK (S.D.). Er kwam een noodkreet uit Amsterdam, aldus spr., om bij stand voor Artis. Toen wij deze instelling van provinciaal belang achtten, hebben wij ons be reid verklaard te helpen. Artis is om drie re denen van beteekenis voor de hoofdstad: als instituut voor vermaak en leering, voor het vreemdelingenverkeer en voor universitaire doeleinden. De f 283.000 worden uit de gewone middelen betaald. Er is echter bezwaar om in het bestuur zitting te nemen, omdat Ged. Staten geen spe cialist voor het exploiteeren van diergaarden in hun midden hebben. Na deze debatten zal echter met het bestuur van Artis geconfereerd worden over de mogelijkheid een provinciaal gedelegeerde, die niet overal in gemoeid wordt, te benoemen. Ter griffie ligt al een verzoek om steun in de exploitatie. De Staten kunnen er echter van verzekerd zijn, dat zonder hun toestemming geen cent meer voor Artis zal worden uitgegeven. De laatste dagen, besloot spr., is er ook be langstelling van de regeering te ontdekken. Helaas niet die belangstelling, die men zich kan wenschen. Hier geldt echter de oude opvatting- de gemeente draagt haar eigen verantwoorde lijkheid, de provincie de hare en het rijk die des rjjks. De voordracht werd daarna aangenomen met 57 tegen 10 stemmen. Zonder discussie besloten de Staten voor de werken, vereischt voor de vervanging van de spoorwegbrug te Velsen door een spoorwegtun nel, een bijdrage toe te staan van 5 5/9 pCt. der werkelijke kosten. Ged. Staten stellen voor de subsidies aan de Openbare Leeszalen en Bibliotheken niet te verhoogen, dilligent te blijven ten aanzien van de verhooging eener bijdrage aan het Concert gebouworkest en aan de Haarlemsche Orkest vereniging ten minste f 3900 en ten hoogste f 4500 subsidie per jaar toe te kennen. De heer v. d. WAERDEN (S.D.) wees er op, dat er momenteel minder boeken in de lees zalen zijn, terwijl het bezoek, mede door de werkloosheid, juist grooter is geworden. Hij verklaarde bij de behandeling der bégrooting op een en ander terug te zullen komen. De voordracht werd goedgekeurd. Subsidies werden verleend voor restauratie kvan perceel Koogerstraat 1 te Den Burg, van de oude rechtshuisjes van Zuid- en Noord schermer, van de voormalige pastorie der Ne- derduitsch Hervormde Gemeente te Lands meer, van het plafond der kerk van deze Ge meente te Bloemendaal, van perceel Heeren gracht 366. Het subsidie voor het „Het Neder- landsch Openluchtmuseum" te Arnhem werd gebracht op f 200 min 10 pCt. Een bijdrage werd verleend in de kosten van een geo-hydrologisch onderzoek naar de mo gelijkheid van waterwinning te Texel. Indien de Stichting „Gooisch Natuurreservaat" slaagt in den aankoop van „Oud Crailoo" zal de provincie zich garant stellen voor een door de stichting te sluiten leening van f 200.000. De financiering van het Kanalenplan werd zonder discussie vastgesteld. Het afwijzend praeadvies op het verzoek van de vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem om een jaarlijk- sche bijdrage, werd goedgekeurd. De 2e suppletoire begrooting 1939 werd even eens goedgekeurd. De vergadering werd daarna gesloten. Lijst no. 81 Hr. D. Z. ƒ22.35; Lijst no. 51 Hr. A.v. d. H. ƒ7.65; Lijst no. 67 Hr. S. M. R. ƒ1.50; Lijst nr. 56 Hr. D. H. K. ƒ4.50; Lijst no. 46 Hr. J. v. G. 11.40; Lijst no. 102 Hr. G. v. G. 11.30; Lijst no. 90 2e lijst Politie ƒ2.50; Lijst no. 68 Hr. J. v. R. ƒ2.70; Lijst no. 26. Mej. J. S. ƒ3; Lijst no. 58 Hr. C. K. 7.50; Lijst no. 38 Hr. J. F. B. ƒ2.65; Lijst no. 36 Hr. G. J. A. 1.50; Lijst no. 7 Mej. A. C. ƒ3.35; Lijst no. 76 Hr. W. W. ƒ2.15; Lijst no. 34 Mej. J. d. V. ƒ2.30; Lijst no. 86 personeel „Sierkan" ƒ2.65; Lijst no. 2 Mej. G. W. B. 13.07!/2; Ljjst no. 41 Hr. N. D. ƒ6.25; Lijst no. 11 Mej. G. G. ƒ7.25; Ljjst no. 50 Hr. J. B. H. 5.90. Langs dezen weg zegt men aan allen, die tot het welslagen der boottochten hebben medege werkt, hartelijk dank. Met voldoening kan op beide dagen worden teruggezien Geslaagd voor het examen Eng. Handeis correspondentie afgenomen door de Verg. van Leeraren in de Handelsw. de heer G. Teders Jr., alhier, leerling van Theo Pijnaker) Zijl weg' 159 R. Armband, De Koek, Jan Haringstraat 20; boek, Jansen, Spionkopstraat 18; doos, inh. pas ser, De Stoel, Roosveldstraat 16; dekentje, bur. van politie, Smedestraat; fototoestel in étui, Zegveld, Lange Boogaardstr. 36 zw.; gereed schap (auto), Bor, Vergierdeweg 125; dames jasje, bureau van politie, Smedestraat; zakmes. Jansonius, Spaarnhovenstraat 26: kinderman tel, Hoogerbeets, Mr. Joostenlaan 26; portemon. _met inhoud, Verkamman, Rhijngeesterstr.weg 56, Oegstgeest; portemonnaie, Christiaans, Pijn boomstraat 31; idem, Westerman, Herculesstr. 17; idem met inhoud, Sabelis, Ursulastr. 12 rd.; idem met inhoud, Krijnen, Lange Veerstr. 20; idem met inhoud, v. d. Vlerk, Krelagestraat 9; schroevendraaier, Valks, Emmakade 18; dames- taschje, Jansen, Spaarne 29; vulpenhouder, Scherpenberg, Ruijsdaelweg 5, Overveen. Over de ontsporing op het Westelijk Spoorwegemplacement te Haarlem verna men wij nader, dat om kwart over zes Dinsdagavond een rangeerdeel, bestaande uit twee rijtuigen, tengevolge van het voortijdig omhalen van een wissel uit de rails liep. Elk der rijtuigen kwam met een as buiten de spoorstaven te staan. Op dat spitsuur was deze ontsporing zeer storend. Aanvankelijk bedroeg de vertraging een half uur, doch door krachtdadig ingrijpen van het spoorwegpersoneel werd deze spoedig tot een onbelangrijk tijdsverschil beperkt. Door dat het bedienings-mechaniek van den wissel, waarop de rijtuigen waren ontspoord, defect was geraakt, was ook het mechanisch be dienen van de overige wissels niet mogelijk, zoodat deze met handkracht bediend en de treinen het station in. en uitgeloodst moesten worden. In de richting Velzen werden desnel- treinen, welke vier minuten over elk heel uur vertrekken, tot stoptreinen gemaakt, waar door de stoptreinen welke zeven minuten over elk heel uur vertrekken, konden vervallen. Dit was noodig om tot Santpoort over enkel spoor' te kunnen rijden In de richtingen Zandvoort en Leiden werd al spoedig normaal gereden. Om kwart voor tien had men de ontspoorde rijtuigen in de rails, waarna onmiddellijk werd aangevangen met de inspectie van de baan. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Gistermorgen werd door de Hillegomsche Vei ling de eerste droge veiling in dit seizoen gehou den. De belangstelling zoowel van de zijde der koopers als der kweekers was enorm. Tevens werd het electrisch afmijntoestel officieel in ge bruik genomen. Door den voorzitter der veiling, den heer P. N. Jonkheer, werd een kort openingswoord ge sproken. Hij deelde mede, dat de omzet der Hillegom sche Veiling in het afgeloopen jaar gestegen is boven het millioen. Hierna sprak de heer J. B. Merkers, alsmede de scheidende afslager, de heer J. Tesselaar en de heer Angevaare, dié zich allen sympathiek en vol hoop uitlieten over de veiling. Gezien de gedrukte stemming in den handel had deze eerste veiling een bevredigend en vlot verloop, zoodat het grootste gedeelte van den aanvoer verkocht kon worden. Wij noteerden de volgende prijzen: Tulpen. Zift 12 Zift 11 Zift 10 Brill. Star 1.60 1.25 Chryselora 1.60 Clara Butt 1.35 1.— Couleur Cardinal 1.85 1.50 Couronne d'Or 1.45 1.05 Electra 1.70 1.35 1.05 Fantasy 1.10 Gen. de Wet 1.75 1.40 Gouden Kroon 1.35 1.15 Procerpine 1.45 1.— Rose Grisdelin 1.60 1.40 Schoonoord 1.75 1.20 Theeroos 1.35 1.— Vict. d'Oliviere 1.30 1.— Vuurbaak 2.40 1.75 1.10 Wm. Pitt 1.35 1.— Zooals men weet werd door de firma van der Linden, van wie ruim een week geleden een hoeveelheid waardevol anemonenzaad ont vreemd werd, een bedrag van f 100 uitgeloofd voor dengene die of door wiens aanwijzingen het gestolene en de daders van dezen diefstal zouden ontdekt worden. Er waren er natuurlijk velen die daardoor meer aandacht aan deze zaak schonken en dit had tot gevolg dat er iemand was die in een auto, den auto waarmede het anemonenzaad is vervoerd, nog eenige anemonenzaadjes, z.g. wol. ontdekte. Dit werd den dieven noodlottig. De daders, drie in getal, werden geknipt. Het zaad bleek werkelijk met een auto vervoerd te zijn. In het huis waar het verborgen was werd pas na herhaalde huiszoeking het zaad gevonden. Jammer genoeg is gebleken dat het zaad, dat gesorteerd was. door de dieven dooreen gemengd is. Daardoor is het zaad ongeveer waardeloos geworden voor den eigenaar, die met veel arbeid dit sorteeren verrichtte. Na aanvankelijk geruimen tijd te hebben ontkend, hebben de gearresteerden een volle dige bekentenis afgelegd. Zij zijn naar Haarlem overgebracht, en ter beschikking van de Justitie gesteld, waar. na verhoord te zijn, de 18-jarige I. J. werd ingesloten en de beide anderen wer den vrijgelaten. B ij g o e d Crocussen: Zift 10 Zift 9 Zift 8 Zift Croc. Blauw 70 45 30 16 Enchantress 65 53 30 23 Grand Maitre 65 53 30 22 King o/t Blues 65 59 30 18 King o/t Whites 70 55 Meyerbeer 45 Mont Blanc 70 56 34 Ovidius 55 30 19 Paul Potter 70 53 29 18 Purp. Gr. Flora 85 Sky Blue 69 51 30 21 Eranthis Hyemalis 0.60 Anem. Hollandia 0.40 Dank zij de welwillende medewerking van de directie van het Circus Strassburger kunnen de D.S.S.-jongens Woensdagmiddag en Donderdag avond zich een mooie ontspanning bezorgen door een gezamenlijk bezoek aan voornoemd cir cus. De schooljongens gaan Woensdagmiddag, en verzamelen zich bij de R. K. kerk aan het Kleverpark om 1 uur en op het Plein om kwart over 1 uur. De grootere jongens, die Donderdag avond mogen, verzamelen uitsluitend op het Houtplein, des avonds om kwart over 7 uur. TOKIO, 18 Juli (Havas). De door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde verklaringen, volgens welke de Japansche regeering er in zou hebben toegestemd de agenda der conferentie van Tokio te beper ken tot het probleem-Tientsin heeft in goed- ingelichte Japansche kringen verrassing ge wekt. Deze verklaringen zijn moeilijk in overeen stemming te brengen met de herhaalde bewe ringen, dat de Japansche regeering de beraad slaging over 't probleem-Tientsin ondergeschikt zou maken aan een wijziging der Engelsch-Ja- pansche betrekkingen in het Verre Oosten. Reeds thans doen zekere aanwijzingen voor zien, dat officieuze kringen de lezing van Cham- in de Britsche nota. Volgens Reuter verluidt te Tokio dat de Brit sche ambassadeur Craigie vandaag opmerkingen heeft ontvangen van de commissie van Buiten- landsche Zaken van het Britsche Kabinet inzake Zondag worden te Amsterdam, in de Bosch- baan, de jaarlijksche wedstrijden om de kam pioenschappen van den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen gehouden. Traditie is dat de Haarlemsche Reddings brigade voor Drenkelingen goed voor den dag komt en er zal dan ook door verscheidene leden aan deze wedstrijden worden deelgenomen. Voor den wedstrijd 4 maal 25 M. met drenkeling is door 2 dames- en één heerenploeg ingeschreven; eveneens wordt met 2 dames- en één heeren ploeg deelgenomen aan de 4 maal 25 M. wissel slagestafette; mej. J. J. Leyenaar zal den kam pioenstitel in wedstrijd 50 M. rugslag ver dedigen terwijl haar clubgenoote mej. J. Nach- tegeller die eenige jaren terug het kampioen schap behaalde het haar ongetwijfeld niet ge makkelijk zal maken. De kampioenstitel popduiken zal wederom door den heer C. H. Vrugt worden verdedigd en hij zal we hebben het Zondag nog gezien dat hij een klasse apart is dezen titel behou den. In den wedstrijd 100 M. vrije slag zijn de kampioenen mej. H. Haase en de heer C. II. Vrugt en zij zullen nu ook weer alles op alles zetten; voorts zal mej. H. Haase in den wedstrijd 125 M. zwemmen gevolgd door 25 M. zwemmen met pop en een medische opdracht alle krachten aanwenden om ook dit jaar en dan voor de derde maal beslag te leggen op den A. J. Meijerink-beker; Kees Vrugt zal in dezen zelfden wedstrijd z'n kampioenstitel verdedi gen; ook zal Kees Vrugt kampioen 1938 en Ab. v. d. Meer in wedstrijd 100 M. schoolslag starten. Verrassingen buitengesloten, dan zal het voor de H. R. B. een succesvollen dag worden. Daar er buitengewoon groote animo bestaat bij de leden, om de deelnemers aan deze wed strijden te vergezellen is besloten een fietstocht naar Amsterdam te erganiseeren en er wordt Zondagmorgen om 11 uur, na afloop van het oefenuur, vanaf de zweminrichting aan de Houtvaart vertrokken. Faillissementen, uitgesproken op Dinsdag 18 Juli 1939. 1. de nalatenschap van J. Kleyntjes, gewoond hebbende te Haarlem, Aelbertsbergstraat 9 en aldaar op 31 December 1938 overleden. Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. 2. M. Hoogenboom, handelende onder den naam „Garage Modern", garagehouder, wonen de te Haarlem, Koudenhorn 40. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer. 3. H. Janse, handelsagent, wonende te Haar lem, Leidschevaart 24 boven. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haar lem. 4. M. C. Meijer, kruidenier, wonende te Haar lem, Potgieterstraat 70. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. 5. J. H. Hoendermis, banketbakker, wonende te Zaandam, Stadhuisplein 17. Curator Mr. W de Rijke te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. J. H. P. E. Mjjnssen te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. B. W. de Graaff Jr., winkelier in bedden, wonende te Haarlem, destijds Gen. Cronjé- straat 68. Curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. 2. J. A. Windt, radiotechnicus, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 63. Curator Mr B. E. van Tijn te Haarlem. Op 4 Juli j.l. werd door de Rechtbank alhier uitgesproken een vonnis tegen Teyler's Stich ting alhier, naar aanleiding van een vordering, ingesteld door den Duitscher O. strekkende die vordering tot afgifte van goc-deren, gelden, of geldswaarden, welke door en tengevolge van de uitvoering van het testament ten behoeve van Catharina Olthoff en/of hare rechtverkrijgen den onder het beheer van gedaagde (Teyler's Stichting) gekomen zijn, subsidiair tot rekening en verantwoording. Op verschillende gronden werden de vorde ringen afgewezen, die wat de vermeende rechts vorderingen betreft op grond van verjaring terwijl die tot rekening en verantwoording het zelfde lot deelde. Bij datzelfde vonnis wero eischer niet ontvankelijk verklaard en in de proceskosten veroordeeld. Voor Teyler's Stichting trad op Mr. L, V. Hoog alhier berlain zullen toeschrijven aan een misverstand zijn rapport over de voorbereidende bespreking met Arita. De besprekingen zullen morgen worden hervat zooals was overwogen. MALAGA, 18 Juli (Havas) Graaf Ciano heeft zich ingescheept aan boord van de Conté di Savoia, met welk schip hij de terugreis naar Italië maakt. Twee buurtbewoners uit Keent bij Balgooi, die Maandagavond te laat aan het veer kwa men om overgezet te worden, maakten gebruik van een oude boot om de Maas over te steken. Onderweg bleek de boot water te scheppen. Eén van beiden, J. D„ is over boord gevallen en verdronken. Zijn vriend, B„ dreef met het bootje rond. Hij is behouden aan den wal ge komen. Het ujk van D. is nog niet gevonden. Z. K. H. Prins Bernhard, die, zooals gemeld, 20 en 21 Juli een informeel bezoek zal brengen aan Limburg, zal Donderdagmorgen te Roer mond worden ontvangen door den Commissaris der Koningin, de leden van Gedeputeerde Sta ten en den griffier der Staten. In Roermond staat een bezoek aan het land- bouwhuis van den Land- en Tuinbouwbond en aan de modelboerderij te Beesel op het program ma. In laatstgenoemde plaats zal de Prins aan een Limburgsche koffietafel aanzitten, 's Mid dags om 2.15 uur komt de Prins in Maastricht aan, waar Hij achtereenvolgens bezoeken zal brengen aan de aardewerkfabrieken van de N.V. de Sphinx, aan de St. Servaaskerk en tot slot aan het ontspanningsoord fort St. Pieter, waar het gezelschap de thee zal gebruiken. 's Avonds om 10 uur zullen de plaatselijke ver- eenigingen van Maastricht een fakkeloptocht houden ter eere van Z. K. H., die in het Gou vernementsgebouw als gast van den Commissa ris der Koningin den nacht zal doorbrengen. Z. K. H. vertrekt Vrijdagmorgen wederom uit de Limburgsche hoofdstad omstreeks half tien. MEXICO, 18 Juli (Havas). Mexico heeft veel van hoog water te lijden. De sterke was van de San Francisco heeft talrijke landerijen in Noord Pueblo onder water, gezet, evenals een N.W. voorstad van de stad Mexico. Eenige huizen werden door den stroom verwoest. Tot nu toe zijn vier dooden te betreuren. Men vreest echter dat er meer slachtoffers zijn. PARIJS, 18 Juli (Havas). Woensdag zal president Lebrun naar Luik vertrekken, waar hij een bezoek zal brengen aan de Waterten toonstelling. Op den weg HengelooHaaksbergen in de buurtschap Beckum is het ongeveer achtjarig meisje R. K., dat bij haar broertje op de fiets was gezeten, door een vrachtauto uit Hengeloo aangereden. Het meisje overleed kort na net ongeval aan de gevolgen der opgeloopen ver wondingen. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Vertrokken 18 Juli: Reggestroom, s„ W.-Afrika; Vliestroom, s„ Huil; Roek, s„ Londen; Arrivain, m.s., Leith; Norfold, tank, Sandefjord. Aangekomen 18 Juli: Odysseus, s., Danzlg; Co lombia, m.s., Hamburg; Grand, s., Casablanca (voor Velsen). Vertrokken 18 Juli: Prowess, m.s„ Londen; Ma- rietje Bohmer, m.s„ Duinkerken; Patria, s., Rot terdam; Spica. s., Bergen. AMSTERDAM. Aangekomen 18 Juli: Odysseus, Danzlg, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoors- kantoor; Colombia, Hamburg, stukgoed, Suriname- kade. Vrachtmail. ROTT. LLOYD BANTAM, 19 Juli v.m. van Java te R'dam ver wacht. 1NDRAPOERA, uitreis, 18 Juli van Gibraltar. PALEMBANG, uitreis, pass. 18 Juli v.m. 3 uur Einisterre. HOLLAND-AMERIKA LIJN DAMSTERDIJK, thuisreis, 15 Juli n.m van Los Angeles. KON. NED. STOOMB. MIJ. MARS, 18 Juli van Valencia n. Barcelona. AURORA, 17 Juli van Algiers naar Amst. CRIJNSSEN, 16 Juli van Curacao n. P. Cabello. JUNO, naar Amst., pass. 18 Juli v.m. 7 uur Fi- nisterre SATURNUS, 18 Juli van AlexandJie n. Jaffa. TRAJANUS. 18 Juli v.m. 10 uur van Bremen te Hamburg. VENUS, 18 Juli van Genua te Savona. ODYSSEUS, 18 Juli van Danzig te Amst. COLOMBIA, 18 Juli van Hamburg te Amst. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 18 Juli van Amst. n. W.-Afrika HALCYON LIJN STAD SCHIEDAM, 18 Juli van Vlaardingen n Narvik. MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT, uitreis, 18 Juli te Port Said. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN ZUIDERKERK, thuisreis, 18 Juli te Hongkong DIVERSE SCHEPEN EBRO, sleepboot, Sulina naar R'dam, 17 Juli van giers. HUDSON, sleepboot, naar Gibraltar, pass. 18 Juli ,-t Point. OOSTZEE, sleepboot, 17 Juli van Gibraltar te SCHOKLAND, 18 Juli van Seaham n. Delfzijl TRITO, 18 Juli van Dublin te Belfast. RIJN, 18 Juli van Oulu te Brahestad'. WALENBURGH, 17 Juli van Middlesbro te Aber deen. TOKIO, 18 Juli (Reuterl. De besprekin gen tusschen Arita en Craigie over &e vraagstuk Tientsin zullen Woensdagochten te negen uur hervat worden. De Britsche consul-generaal te Tient-5"' Jamieson, heeft bjj den Japanschen consUg, generaal, Tasjiro, een officieele klacht diend naar aanleiding van vertraging in melkaanvoer naar de Britsche concessie, klacht werd ingediend tijdens een onder110 dat vijf minuten duurde. Volgens een bericht van Japansche zij<ie uit Sjanghai, heeft de Japansche marine besloten de blokkade aan de kust van F°® kien te verscherpen. Vice-admiraal Oikawa, de opperbevelheb^ der Japansche vloot in de Chineesche wat heeft door tusschenkomst van den Japanscn consul-generaal te Sjanghai. Yoshiski M1 aan de buitenlandsche consuls en de doua autoroiteiten laten weten, dal de JaPanSner; vlooteenheden nieuwe operatics zullen beg111 in de havens van Santoea en Lojoean <Pr0 cie Foekien) en Sjasjengmoet, de NoordelU haven van Foekien, onderscheidenlijk °P Juli om 8 uur 's ochtends en op 22 Juli twee uur 's middags. De admiraal heeft er aangedrongen, dat de oorlogsschepen en vaarders van derde mogendheden en bul landers, de plaatsen voor den aangegeven ontruimen. De Japanners nemen geen velarlj? woordelijkheid op zich voor schepen van de mogendheden, welke aan het verzoek geen volg zullen geven. Uit Seattle (U.S.A.) bereiken ons berich^ over de proefvluchten van het tweede door Boeing Aircraft gebouwde z.g. Stratosfeervl' tuig. Men zal zich herinneren, dat het ee(jef toestel enkele maanden geleden tijdens een i vluchten met lr. Von Baumhauer en GuiU011 aan boord verongelukte. Er zijn toen 01 stemmen opgegaan, die hun wantrouwen 0 t deze constructie uitspraken. Men moet eCu^e hierbij niet vergeten, dat het hier een Protyaii gold van een viermotorig verkeersvliegtuig j, zelfs voor de Vereenigde Staten ongewone metingen. Het toestel was speciaal voor 'ie ver „over wheather-flying" gebouwd met een druk-cabine. Aan een prototype kleven nu maal altijd kleine fouten, welke eerst tijden proefvluchten tot hun juiste proporties Men schijnt er nu een duikvlucht mee te he d0- uitgevoerd, waardoor de snelheid tot verr® <je ven het maximum werd opgevoerd, teneind^^ constructie tot op het uiterste te bepr°® met het bekende tragiscne gevolg. Een KlS Uji' dergelijke afmetingen is nu eenmaal geen taire jager en er zijn grenzen, welke in de male practijk nimmer overschreden worden- Bij het tweede toestel heeft men de const1 £.e nog versterkt, waar dit noodig was. Nu zU (je hoogtevluchten begonnen, met h,et doel. druk-cabine te probeeren. Het toestel klom toe tot op een hoogte van 16.500 voet, e\\f> den druk in het vliegtuig oetreft, deze bleef e „jj aan dien aan 9000 voet. Het toestel heeft weer een krachtproef te doorstaan gehad. met ta rnen van 16.500 tot 6000 voet daalde vei snelheid van 600 voet per minuut dus •- boven het normale. Temperatuur en druk gf, cabine bleven steeds normaal. Terwijl de ^eeS' mometer buiten 16 graden Fahrenheit aa Ud®11 zaten de employé's binnen in hun ovefP^ ^teC met opgestroopte mouwen! De hoogtevm zullen voorloopig nog worden voor einde de constructie van de druk-cabine alle denkbare omstandigheden te bepr°e De Boeing Stratoliner is van kleinere ge* dan de Douglas DC 4, zij is eveneens motorig en biedt plaats aan 33 passag|er jje' Douglas aan 40. Er zijn nog geen officie6 doe stellingen op beide producten geplaatst, S wel het schijnt, dat United Airlines d" tot het Boeing-product, heeft bepaald. w a. - - 1 j-O K.L.M. volgt met veel interesse de resU ee& dezer proefvluchten, aangezien men na,a 0r geschikten opvolger voor de DC 3 uitziet v $e drukke lijnen. Het toestel moet grooter je- DC 3, maar kleiner dan de DC 4 zijn 111 zelfde capaciteit als andere viermotorige tuigen, welke de poolpartners der K.L.M- besteld. «f0 De uitslagen van de Dinsdag gespeeld6 strijden luiden: Landau—de Ronde V Van den Bosch—van Doesburgh Sterk—v. Scheltinga Afgebroken stelling voor v. Sch WijnansRoele r ir. van SteenisStumpers De stand luidt nu: 1. Landau, 7 punten. 2. Wijnans Van den Bosch, 5 pt. 4. Van Scheltm6 1* pt. 5. Van Doesburgh 4 pt. 6. Roele 3 A jede 8. en 9. De Ronde, Van Steenis en Ste 3 pt. 10. Stumpers l'/2 pt. Landau, die zes partijen in success wonnen heeft, (alleen de eerste tyee maakte hij remise) is niet meer in eft Met het winnen van dezen wedstrijd t> het recht verkregen een wedstrijd y3p N partijen met dr. Euwe met den titel ye derlandsch kampioen als inzet te spe moedelijk zal dit in October geschieden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4