BEV "-■TËjk VE v HOEFIJZERKANTOOR NEDERLANDSCHE LANDB0UWBANK N.V. REISCHEQUES, VREEMD GELD G E B U T 0 - REISBUREAU Sr JEUGDHERINNERINGEN VAN HAARLEMMERS I rl0° '•vv N. v. HALEM'S V s DONDERDAG 20 JULI 1939 Over de Kruisstraat en omgeving GEM. KOOR POLYHYMNIA Stichting „Haarlems Bloei" Spreekuur burgemeester Goedkoope trein Gem. Huishoud- en Industrieschool Diploma-uitreiking WAT ZIJ MET OE 100.000 DEDEN' (AMSTERDAM) Bewaart gedurende Uw vacantie Uw juweelen in onze brand- en inbraakvrije kluis. Saféloketten te huur v.af f 5.— p. jaar, f 1,— p. maand Ged. Oudegracht 29 hoek Jacobijnestraat Haarlem BORGSTELLINGSFONDS VOOR KENNEMERLAND NA HET OVERLIJDEN VAN PASTOOR SNELDERS KENNEMER ZWEMCLUB Breestraat ondermijnd R.K. Sportdagen SEGOBA-WERK HONKBAL E.D.O.—SEAGULLS Na zes innings gestaakt WATERPOLO ZWEMCLUB „HAARLEM" KAMPIOEN Haarlem IPoelmeer I 61 WIELRENNEN Oranjeronde op 31 Augustus a.s. R.K.W.V. Achilles SCHAKEN H.S.G.—D.O.S. RADIO-COMMISSIE VERKEERSONGEVAL ZILVEREN DIENSTJUBILEUM De C.A.O. in het Schildersbedrijf Verzilveren vacantiebonnen Gevonden voorwerpen De werkloosheid wederom gedaald Wie is de eigenaar? Gemeenteraad SANTPOORT IJMUlDjiï VISSCHERIJSCHOOL OPGELEGD E.H.B.O.-WEDSTRIJD Uit het O.I.V.-kamp Zwerver aangehouden Personalia CEBUTO-DAGTRIPS JAC. HEEMSKERK'S S W {Sfte 9 STAD In het pas verschenen Jaarboek 1938 van de vereeniging Haerlem schrijft de heer R(ut- gers) v(an) d(er) L(oeff) Haarlemsche Jeugd herinneringen, ontleend aan het zoogenaamde „dossier-Broekmeyer". Naar aanleiding van het boekje Jeugdherinneringen van den heer Ta- dema hebben verschillende Haarlemmers mon deling adhaesies en waardeerende brieven aan den auteur geschreven, met eigen souvenirs doorweven, dikwijls met aanvullingen. Al deze persoonlijke memorabilia worden door de ver eeniging Haerlem in een dossier bewaard, waar aan de naam van den heer A. Broekmeyer ge geven is, die het grootste deel van deze Haar lemsche souvenirs boekstaafde. De heer Broek meyer is een rasecht Haarlemmer, die altijd in dezelfde straat en denzelfden sigarenwinkel, Kruisstraat 29, heeft gewoond. Hij heeft het dan ook in hoofdzaak over de Kruisstraat. „De straten van Haarlem waren nog voor een zes tigtal jaren de stilte zelve, alles wat er in voorkwam viel daardoor terstond op. Als er een spoortrein was aangekomen zag men niet lang daarna vier of vijf vigilantes in de Kruis straat voorbijgaan, vervolgens kwamen eenige reizigers te voet, die hun bagage door een wit kiel lieten dragenen dan hoorde men de opmerking maken, dat is de trein van vieren of van zessen." Om de Kruisstraat te bereiken moest men van het station af twee bruggen overgaan, die over de Achtemieuwe gracht (thans Parklaan) en die over de (nog bestaan de) Nieuwe Gracht. „Tusschen deze bruggen" woonde Jhr. Teding van Berkhout in een groot huis met aardige kleine lichtpaarse ruiten. Aan den overkant (Westzijde, tegenover het tegen woordige huis van den vicaris-generaal) was de tuin, over bijna de geheele lengte tusschen de bruggen. „De Kruisstraat was een zestig ja ren geleden nog met menigen boom beplant.... die boomen waren een voortdurende versiering voor de eenvoudige straat, zelfs 's winters. De bewoners zelf hebben ieder voor zich hun boom een last gevonden, geen genoegen: vocht, te veel schaduw, insecten. Als overbuur van hotel Funkier (naar den eersten eigenaar en daarom is de c in de tegenwoordige aanduiding een later bijvoegsel), waartoe, toen de heer B. nog zeer jong was „de concertzaal" werd verbouwd, weet hij nog al wat te vertellen van het hotel, dat een vermaarde keuken had. „Vele hooghe den en vele vermaarde lieden hebben daar ge logeerd. O.a. is er Napoleon III een dag ge weest, maar nè, Wilhelmshöhe". Den vader van ex-keizer Wilhelm heeft hij er als kroonprins gezien. „Ik zag hem afscheid nemen van Funk ier, die aan de straatdeur stond; hij beduidde dezen met gebaren, dat alles zoo voortreffelijk was geweest." Meermalen zag hij daar den prins van Oranje, die Willem III had moeten opvolgen, en die hier wel voor bijwoning van jachtpartijen kwam of voor een militaire be moeiing. Als er een generaal was afgestapt stond er een schildwachthuisje voor het hotel. De bewoners van de Kruisstraat konden op dit punt nog al eens van militair vertoon genieten, als de Huzaren hier hun ochtendoefeningen (in de duinen bij Zandvoort, de voormalige ren baan) eindigden onder de tonen van hun mu ziek onder Bernhardt. Deze kapel gaf Zondag en Woensdagavond indertijd aangename con certen in de muziektent in den Hout. Zelfs Am sterdammers kwamen naar Haarlem om de uitvoeringen onder Bernhardt te hooren in die heerlijke omgeving. Van de Kruisstraat trok een deel der Huzaren af door de Ridderstraat naar de stallen aan de Bakenessergracht en de andere escadrons gingen door het Waaigat (Nagsaustraat) naar de stallen aan de Ge- defnpte Kraaienhorstergracht (Nassaulaan). Een zekere romantiek lag vroeger om en nabij het oude logement „De Leeuwerik", eerst ge naamd hotel „de l'alouette", waar baas van den Berg het logement dreef met de oude stalhou derij. Tot uitoefening van zijn bedrijf had hij daar een groot terrein beschikbaar. Het loge ment trok behalve veel handelsreizigers, ook paardenkooplui in blauwe kielen, vooral aan den vooravond van een paardenmarkt. Het bracht groote luidruchtigheid in de toen stille Kruisstraat, waar men ook wel paarden aan den teugel liet draven. De stalhouderij was druk beklant. Vele typische koetsiers en stal knechten maakten het hier goed. De gele dili gence, in dienst op Alkmaar (vóór de spoor baan gereed was) trok er de attentie van den jongen knaap. Ook werd van deze stalhouderij uit de postdienst naar bepaalde plaatsen des nachts onderhouden. Op een deel van het ter rein van de vroegere stalhouderij staat nu een broodfabriek van Franken. Het aardige Hofje van Oorschot herinnert zich de heer Broek meyer wat de fraaie binnenplaats betreft als regel geblindeerd met houten schotwerk. Het hofje brengt den heer Br. onwillekeurig naar Suzette Noiret, van der Hoogen, Hilde- brand en zijn Camera. Van het hoekhuis van de Barteljorisstraat en de Krocht is 'de oudste herinnering van den heer Br. een herberg met zeker niet in alle opzichten duidelijken naam „de Groote 2". Oude Haarlemmers van voor I860 herinneren zich, dat in het groote huis, waar nu het Gasbedrijf en Bouw- en Woning toezicht is ondergebracht een vreemde man van grooten rijkdom woonde, Matthijssen, die later zeer arm ten huize van een vroegere werkvrouw zou zijn gestorven. In dit huis heeft /ater de familie de Haan gewuonö, die bekend Was om haar liefdadigheid. Het huis met den luifel bakte de beroemde Haarlemmer halletjes, maar de toenmalige eigenaar Flora was ook een goed zanger, van Italiaansche afkomst. Met zijn krachtige tenorstem was hij een eerste kracht van „Zang en Vriendschap". Toen „baas Keizer" op den hoek van de Nieuwe Kruis straat zijn smidse naar de Lange Margaretha- straat had verhuisd (nu verdween ook de „tra- vailje" die een eind in de straat uitstak) is het bovenhuis daar een tijd lang gebruikt voor den dienst der telegrafie". De gegadigden voor een telegram moesten zich getroosten een vrij hoo gen trap op en af te gaan en ingeval zij geen gepast geld hadden, waren zij genoodzaakt dit eerst in de buurt te gaan wisselen. Wij hebben niet alles uit de Haarlemsche Herinneringen van den heer Br., zooals die in het jaarboek voorkomen, overgenomen. 0.m, zijn er tal van bijzonderheden in te vinden van bekende Haarlemsche families. Bovenstaande is echter in staat een indruk te geven hoe in teressant het werk is, dat de vereeniging Haer lem zich voor de geschiedenis van Haarlem getroost. Dinsdag jl. herdacht „Polyhymnia" in haar repetitielokaal Gebouw „Zang en Vriendschap" de schitterende overwinningen Zondag j.l. be haald op het Nationaal Zangconcours te Aals meer, en wel le prijs met 355 punten in de Eere-afdeeling, le Eereprijs in den Eere-wed- strijd en de Directeursprijs aan den heer Wil lem Hespe, voor de beate directie over het ge heele Zangconcours. Het is begrijpelijk, dat er na het behaalde succes een opgewekte stemming heerschte en dat den heer Hespe bü zijn komst ter .repetitie een feestelijke ontvangst ten deel viel. Besloten werd in de vacantie en wel op Zon dag 20 Aug. a.s. met autocars een dagje uit te gaan, naar Alkmaar, Bergen en den afsluitdijk. Na de vacantie, welke 22 Aug. eindigt, zal met frisschen moed een aanvang worden gemaakt met de repetities voor het Winterprogramma. Op Vrijdag 28 Juli zal het bestuur van de stichting „Haarlems Bloei" om 8.30 n.m. een vergadering ten stadhuize houden. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen. De Burgemeester van Haarlem is morgen ver hinderd zijn gewone spreekuur te houden. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de advertentie, voorkómende in dit blad, aan gaande den goedkoopen trein op eiken Don derdag tot en met 7 September. De burgemeester, mr. H. J. J. Schóltens, heeft Dinsdagmiddag de diploma's uitgereikt aan de leerlingen der gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool, die den vier-jarigen cursus en den twee-jarigen voorbereidenden cursus van de dagschool met succes hebben doorloopen. De plechtigheid geschiedde in een der loka len van het schoolgebouw in tegenwoordigheid van de leeraressen, de leden van de commissie van toezicht, vele ouders en van alle leerlingen der school. De directrice, mej. van Capellen, sprak een kort welkomstwoord tot de genoodigden. Mei voldoening herinnerde zij eraan, dat met deze klassen aardig gewerkt is en zij spoorde de ge diplomeerde leerlingen aan, met de school contact te houden. Er wordt dikwijls geïnfor meerd of de school nog leerlingen beschikbaar heeft, die gereed zijn. Burgemeester Schóltens, die hierna het woord verkreeg, bracht allereerst dank aan de leer aressen voor haar arbeid. Het deed spr. genoe gen, dat aan zooveel leerlingen het getuigschrift kan worden uitgereikt. Gelet op de getalssterkte v an de opvolgende klassen, kan men reeds vast stellen, dat dat aantal het volgend jaar nog veel grooter zal zijn. Moge dit zoo voortgaan; het zou een bewijs zijn van den bloei van de school. De burgemeester richtte vervolgens een woord van hartelijken gelukwensch tot de ouders, voor wie het een voldoening moet wezen, getuige te kunnen zijn van het succes van hun kinderen Wat de leerlingen zelf betreft, wilde mr Schóltens, naast een gelukwensch, de hoop uitspreken, dat zij, na het verlaten der school, als het kan in meer ruimen kring dan het gezin, in de maatschappij werkzaam zullen zijn. Er is op sociaal gebied veel werk te verrichten. Er zijn misstanden, die de leerlingen bestrij den kunnen, zooals b.v. het koopen op afbeta ling. Oud-leerlingen van dfe huishoudschool moeten hier van nature al tegen gekant zij n. Het is een ongezond systeem, dat in een orde lijke huishouding niet voor zal komen. Zoo zijn er zooveel dingen. Uitgaan als er nog schulden te betalen zijn b.v. is al evenzeer onjuist. De leerlingen nu, met haar betere kennis en haar betere vorming, kunnen daartegen strijden, dan doen zij maatschappelijk een buitengewoon nuttig werk. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de leerlingen aan de school een aangename herinnering zullen bewaren. Aan de volgende leerlingen der 4e klasse werd hierna het diploma uitgereikt: Lena Bakker, Jo v. d. Molen, Letta Docter, Maartje Groen, Nel Koopman, Mimi Ooster man, Cor de Rijk, Marigje den Uil en Ali de Wildt. Geen der leerlingen was afgewezen. Een club van 30 man won de 100.000 op een half-lot. Hoe werd dit geld besteed? Om deze vraag te kunnen beantwoorden heeft de Tel. met de gelukkigen eens gepraat. „Laat ik eerlijk zijn, daar is niets meer van over," zoo biechtte een der gelukki gen. y „Maar als je 12 jaar getrouwd bent, dan heeft je huisboeltje wel een opfris- schertje noodig. Ik had nog nooit zoo veel geld in handen gehad. En toen maar koopen, voor het vaderland weg. Je hebt een gevoel alsof er geen opko men aan is. Een radio, een stofzuiger, een lampekap. 't Is net een ziekte, je wordt koopziek. En toen ben ik naar het stadion ge gaan, want ik ben een liefhebber van voetbal. Anders heb ik een bescheiden 'staanplaats maar nou zaten wij breeduit op de tribune met de heele familie. Gin gen wij vroeger met de fiets of de tram, daar kwam nou niks van. Met een taxi hebben wij ons fijn laten voorrijden. Moeder de vrouw kreeg nieuwe bullen en ook de kinderen, niet van dat ordinaire goed, maar een beter soort. Maar ze kun nen nu een paar jaar voort. Toen schoot er nog wat over voor m'n moeder en m'n schoonvader. En nou zijn de centen fi naal op. Maar geld moet rollen. En als ik in m'n opgeknapt huisboeltje zit en ik zie moeder de vrouw met 'r nieuwe spullen an, dan heb ik niks geen spijt." Zaterdag vervolg dezer reeks. U HEBT MEER GELUK BIJ Schoterweg 3 tegenover Fr. Halstheater Uw bestelling, groot of klein, Zal ons altijd welkom zijn. Van de twee-jarige voorbereidende klas ont vingen het diploma: Ali Aïtink, Tini de la Bie, Mieke Bos, Antje Bosker, Rika Bouman, T. Broekema, Annie Duinmeijer, Miep Groen, Maartje Groot, Lolkje v. d. Heide, Jennie v. d. Heuvel, Gerrie Jongejan, Femmie Jonkers, Gré Kraayeveld, Truus Mooy, Agathe Schuyt, Miep van Vuuren, Marga Walter, Truus Beukman, Toos v. d. Brink, Annie Eigendorp, Sientje Ger- tenbach, Willie Hopman, Corrie de Leeuw, Jan- nie Luikman, Dollie Melgerd, Tini v. d. Meulen, Mep Muntjewerff, Lies Oldenburg, Neeltje Ol denburg, Ali Pel, Jennie Repko, Leni Sanberg, Lies Schelvis, Stans v. d. WeJ, Willie v. d. Wil ligen, Dina Withaar, Eén leerlinge ontving geen getuigschrift. Na afloop bood mej. Koopman, namens de leerlingen der 4e klas, den leeraressen 'n bouquet bloemen aan, terwijl Corrie de Leeuw, namens de leerlingen der 2e klasse, de directrice een fraaie bloemenmand overhandigde. Tenslotte werd een kopje thee gepresenteerd. Het vorige jaar besloot de raad tot aansluiting bü de Stichting Borgstellingsfonds voor Kenne- merland tegen een j aarlij ksche bijdrage van l'/2 cent per inwoner, dus zonder deelname in het stamkapitaal van het fonds. Nader is gebleken, dat aansluiting zonder deelname in het kapitaal der Stichting op dit oogenblik slechts mogelijk is, wanneer thans in beginsel besloten wordt om in 1940 tot deel name in het kapitaal over te gaan. De over het loopende jaar verschuldigde bijdrage zal dan echter op V/2 cent per inwoner gehandhaafd blijven. Wanneer thans besloten wordt om in 't stam kapitaal deel te nemen, zal deelname op de gewone voorwaarden kunnen geschieden. B. en W. stellen den raad thans voor om tot deze deelname te besluiten en wel tot een be drag van 10yi A 11 cent per inwoner en de benoodigde gelden daarvoor beschikbaar te stellen. In verband met het overlijden van den zeer- eerw. heer pastoor Snelders is benoemd tot Waarnemend pastoop van de parochie te Wijk aan Zee de welecrw. heer S. J. de Bot, kapelaan van de parochie van St. Agatha te Beverwijk. Dinsdagavond heeft de Kennemer Zwemclub in het zwembad „Adrichem" een competitie wedstrijd gespeeld tegen HPC 5 uit Heemstede. De gasten misten een speler, waarop KZ zoo sportief was om eveneens één man uit haar ploeg te nemen. Niettemin zegevierden de Be- verwijkers met niet minder dan 50, waardoor zij op de ranglijst thans een uitstekend figuur slaan. A.s. Vrijdagavond speelt KZ een competitie wedstrijd tegen Waterratten 4 uit Haarlem, even. eens in „Adrichem". Gisteravond tijdens den hevigen regenval is een gedeelte van de rioleering in de Bree straat, ter hoogte van de Bloksteeg, bezwe ken. Momenteel is men daar ter plaatse bezig met het leggen van de nieuwe rioleering. De bestaande rioleering is gedeeltelijk afgebroken in verband met de aansluiting op het nieuwe druk van het water op een gegeven moment druk van het water ap een gegeven moment zóó sterk, dat de tijdelijke afsluiting bezweek. Met ongelooflijke kracht drong het water naar buiten en vulde in enkele oogenblikken de waterput. Bovendien werden enkele buizen uit elkaar gedrukt, waardoor de rijweg werd on dermijnd. Onmiddellijk wenden maatregelen genomen om ongelukken te voorkomen. Het rijverkeer werd omgelegd, terwijl een ploeg arbeiders nog in d;en nacht met de herstellingswlerkzaam- heden begonnen. De R.K. sportvereeniging „D.E.M." organi seert, in samenwerking met het comité .Ka tholiek Beverwijk" een drietal sportdagen, wel ke op 15, 15 en 20 Augustus a.s. worden ge houden. Er is een commissie gevormd) ale de voor bereidende werkzaamheden reeds ter hand ge nomen heeft. De 15e Augustus zal bestemd zijn voor de voetbalsport; de 15e Aug. is gereserveerd voor de jeugd, terwijl op den BOen Augustus cie athletiek beoefend wordt. Op 13 Augustus organiseert DH.M. tevens wandelmarschen door Kennemerland. Dinsdagmorgen is door een groep werkloo- zen, als eerste stap van het Segoba-werk (Sport en Geestelijke Ontwikkeling Brengt Ar beidskracht) een alleszins geslaagcie excursie wedstrijd rest, nl. tegen De Zijl, en wanneer deze gewonnen wordt, is „Haarlem" ongeslagen kampioen geworden. Zooals wij enkele dagen geleden reeds meldden, promoveeren „Haar lem" en „Poelmeer" naar de eerste klasse. Van den wedstrijd E.D.O.Seagulls konden gisterenavond slechts zes innings worden ge speeld. Daarna werd het zoo donker dat er over staken gepraat werd en voor men uitgepraat was viel de regen in stroomen neer. Voor E.D.O. was deze gang van zaken niet prettig. Nadat de eerste twee innings door geen der partijen gescoord werd, kregen de Seagulls in de derde en vierde innings een kleinen voor sprong. In de vijfde beurt slaagde E.D.O. er echter in dien voorsprong te niet te doen en zelfs met 76 voor te komen. In de zesde ver anderde dit wel weer, maar daarmee was de kans voor E.D.O. nog lang niet verkeken. De eerste Seagullwerper, Mathews, was in de vierde innings afgezet omdat hij te veel geslagen werd (o.a. een tweehonkslag van Van den Pul len, een driehonkslag van Hofstra en een home run van Vreenegoor). Toen ging Nelson werpen, maar het bleek al spoedig dat de Haarlemmers ook voor hem geen ontzag hadden. Daarom hadden ook de niet-gespeelde beurten nog best een verrassing kunnen brengen. Volgens de reglementen moet een buiten schuld der partijen gestaakte wedstrijd geheel overge speeld worden, zoodat we binnenkort weer een ontmoeting E.D.O.—Seagulls krijgen. De uitslag in innings was: Seagulls 0 0 2 3 ET.O. 0 0 12 4 10 1 8 Reeds dadelijk moet de Poelmeer-doelman Ydens handelend optreden, en het is reeds zichtbaar, dat de bezoekers veel zwakker ver schenen zijn, dan in het begin van de competi tie, toen Poelmeer een ernstige kampioensean- didaat was. Vrij spoedig opent Jan van Hems- bergen de score (10,) waarna Gieling den stand op 20 brengt. Wanneer Bals dan bin nen de 2-meterlijn komt te liggen, moet hij het water verlaten, doch ondanks de numerieke meerderheid weet Poelmeer niet te doelpunten, integendeel „Haarlem" wint het in snelheid en vergroot zijn voorsprong (30), waarmede de rust aanbreekt. Na de rust blijft „Haarlem" den boventoon voeren, vooral ook omdat Poelmeer slecht plaatst. Van Hemsbergen doelpunt nogmaals voor „Haarlem" (4—0), waarna Poelmeer te- genscoort. Haarlem brengt tenslotte den stand op 61. Door dezen wedstrijd van zijn ernstigsten con current te winnen, is „Haarlem" kampioen ge worden van de tweede klasse afd. B.: noe één De Oranje-vereeniging Haarlem-Noord heeft de federatie de technische leiding opgedragen voor deze ronde evenals verleden jaar. Daar deze wedstrijd tevens geldt voor de kampioen schappen van Haarlem voor alle categorieën zal dit aan de spanning zeer ten goede komen. De winnaars ontvangen allen een kampioens shirt. Verder wordt er een wedstrijd gehou den voor besteljongens uitsluitend op trans portrijwielen met dubbele buizen en bagage drager. De deelnemers mogen geen actieve renners zijn of binnen 2 jaar renner geweest zijn. De inschrijving is vanaf heden open bij J. Westbroek, Weltevredenplein 23 en sluit Maan dag 31 Juli. Gisteravond hield „Achilles" een trainings klassement-rit over 3714 K.M. Er werd door de renners met veel animo gereden en de klas sementen werden fel betwist. Vooral de strijd tusschen Schel, Siebeling en Stet was fel. Doch Schel toonde dezen avond absoluut de sterk ste te zijn, hij won dan ook alle drie de klasse menten. Jammer was het, dat Portegies en Schrama met pech te kampen hadden. De uitslag was als volgt: 1. B. Schel 15 p., 2. C. Siebeling 12 p. 3. J. Stet 8 p. 4. J. Banken 7 p. 5. 5. v. Egmond 2 p. 6. Schrama 1 p. 7. Beek- luis. Junioren: 1. Koopman 10 p. 2. v. d. Zijden 8 p. 3. Piere 3 p. Voor de juniorenclub-ontmoeting tegen Ulys ses uit Amsterdam, moeten de junioren zich bij A. Buys, Molenwerf Heemstede, opgeven. Dinsdagavond had een massakamp plaats tus schen leden van het Haarlemsch Schaakgezel schap en de Jeugdschaakclub „Door Oefening Sterk". Te 8 uur opende de heer v. d. Ouw den wedstrijd. Deelgenomen werd door 30 spelers van elk der beide clubs. Het Haarlemsch Schaak gezelschap had zooveel mogelijk de zwakkere spelers ingedeeld, daar het voor een jeugd schaakclub uiteraard toch al moeilijk is tegen zooveel meer geroutineerde spelers een goed resultaat te behalen. De wedstrijd had een erg prettig verloop. D. O. S. kreeg zelfs al spoedig de leiding met 2—0, maar op den duur wist het H. S. G. toch een voorsprong te verkrijgen en te behouden. Het eind kwam met 1911, hetgeen voor de jeugdige schakers een ongetwijfeld eer volle nederlaag mag heeten. gehouden naar het waterleidingbedrijf der ge meente. Op het programma staan ook excursies, o.a. naar de „Hoogovens" en „Het Tinholthui's". Voor den lezer, die hiermede niet bekend mocht zijn, wordt opgemerkt, dat het Segoba- werk ten doel heeft voor de werkloozen een sportieve en geestelijke ontwikkeling in cie plaats te stellen van het geestdoodende stem pelen. Bovengenoemde Commissie maakt bekend, dat hernieuwde inschrijving voor de maand Augus tus zal plaats hebben voor de Centrale Kenne merland en Velsen-Noord op Donderdag 20 Juli en uitreiking op Donderdag 27 Juli. Voor de Centrale Kennemerland 78 uur en voor Vel sen-Noord 6.307.30 uur. Voor de Centrale Ken nemerland is de inschrijving en uitreiking in het Gemeentelijk Stempellokaal in de Lorentz- straat. Voor de Centrales Huisman en van den Broek inschrijving op Vrijdag 21 Juli en uitreiking op Vrijdag 28 Juli van 78 uur bij Outenaar, En- schedeplein. Die zich voor het eerst wil laten inschrijven moet minstens een half jaar abonné van een der bovenstaande centrales zijn. Op den Rijksweg naar Amsterdam vond Dins dagmiddag een verkeersongeval plaats. De 37- jarige motorrijder uit Halfweg, A.M., bevond zich ter hoogte van het zijkanaal B, toen hij tijdens het rijden een vlieg in zijn oog kreeg. Hoewel de motorrijder onmiddellijk remde, kon hij door gebrek aan zicht niet verhinderen, dat hij tegen een boom botste. Gelukkig was de snelheid op dat moment gehalveerd, zoodat de motorrijder er met eenige lichte kneuzingen en schaafwonden betrekkelijk goed afkwam. Het motorrijwiel daarentegen werd vrij ernstig be schadigd en per vrachtauto naar Halfweg ver voerd. Zaterdag 25 Juli hoopt de heer R. Veenstra, alhier, den dag te herdenken, dat hij 25 jaai in dienst is bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrie ken Van Gelder Zonen. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat in onze gemeente een commissie is samenge steld, welke ten doel heeft, de naleving van de collectieve arbeidsovereenkomst in het schil dersbedrijf te bevorderen. Men wordt tevens verzocht alle geschillen of overtredingen aan de onderstaande organisaties, waarvan men lid is, te melden. De Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas", de R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, de Bond van Ned. Schilderspatroons, er» de Ned. Christelijke Bouwvakarbeiders bond. Maandag 24 Juli zal er in het Patronaatsge bouw gelegenheid bestaan om des avonds van 79 uur de bonnen te verzilveren voor de a.s. vacantie. Hoofdbureau v. Politie (Willemsplein)eenige rijwielbelastingmerken, een Alpinomuts, zijkant van een zonnescherm, dameshandschoen, bood- schappentasch, kinderportemonnaie met inhoud, eenige sleutels, een portemonnaie met inhoud, twee loterijbrieven, een zilveren beursje, kinder ceintuur. Politiebureau IJmuiden-Oost (Engelmundus- weg)Eenige portemonnaies met inhoud, eenige huissleutels, een ceintuur, vulpen, kruideniers- jas, muts, handschoen, schoentje, 3 teekenin- gen, een belastingmerk. Politiebureau Velsen-Noord (Wijkerstraatweg) Eenige huissleutels, een paar regenpijpen, een oud heerenrijwiel, lantaarnkap, houten vlet, twee pakjes met kaartjes wol, twee belastingmerken, een paardendek, sigaaraansteker, hond. Uit het overzicht der Gem. Arbeidsbeurs blijkt, dat het aantal ingeschreven werkzoeken den op 15 Juli bedroeg 1669. Hiervan waren 1128 geheel en 355 gedeeltelijk werkloos. Er waren 93 werkend en 93 personen geplaatst in een door het Rijk gesubsidieerde werkverschaf fing. Het aantal werkloozen in de vorige week bedroeg 1722. Aan het bureau te Velsen Noord zijn inlich tingen te bekomen omtrent een op den Rijks weg gevonden fototoestel. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente gehouden op Dinsdag 25 Juli des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw- inkomende leden. Wijziging van het Reglement voor de Stichting voor Kinderverzorging en aanvulling van de Verordening voor den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Belooning Hoofd Luchtbeschermingsdienst. Toestaan van een crediet voor den verbouw enz. van het Gemeentehuis. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland te Velsen, om het leerplan der onder zijn beheer staande Nijverheidsschool te IJmuiden te mo gen uitbreiden met een cursus voor de opleiding tot het voorloopig diploma als scheepswerktuig- kundige. Voorloopige vaststelling van de bedragen, be doeld in artikel 55 ter der Lager-Onderwijswet 1920, voor de openbare scholen, voor het jaar 1938. Vaststelling van straatnamen. Overname van grond voor wegverbreeding er. betaling van een vergoeding voor het afbreken van den daarop staanden opstal. Verkoop van eigendomsrechten. Verhuur van een huis c.a. Plan tot herziening van plannen van uit breiding. Wijziging van de Verordening voor den Op- haal- en Stortingsdienst. Adres inzake oprichting en instandhouding van een bijzondere daghuishoudschool en avond cursussen in huishoudelijke vakken. Verleenen van medewerking tot het als bouw terrein in exploitatie brengen van gronden te Santpoort. Benoeming van tijdelijk personeel aan de Visscherijschool. De Kruisvaart De collecte tot steun aan de Kruisvaart in de parochie van Onze L'e Vrouw van Altijddurenden Bijstand heeft opg®' bracht f 118.Mogelijk is dit een aanleid111" om bij enkele personen belangstelling in te b°e* zenun voor dit zoo mooie werk, daar de Kruis vaart ook een dringende behoefte heeft 8* leiders, die zich voor dit mooie werk beschik baar willen stellen. Concert Donderdag 27 Juli geeft de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" uit Driehuis, diri gent de heer J. Groot, in het muziekpaviUoe* van het Burgemeester Rijkenspark een concert De volgende nummers zullen ten gehoore "O den gebracht: 1. Alte Kameraden (marsch)l Ouverture Fantastique; 3. Gedeelten uit ca" valerta Rusticana; 4. Souvenir de Biarritz: a- Au bord de la Mer, b. Les Gitano's, c. Les de Mendiants, d. Soirée au Casina; 5. Chant d Soir; 6. Martha Fantasie; 7. Stars and StriP for ever (marsch). Vox Humana Het gemengd zangkoor Humana" wacht een prachtige reis in de vacam tie. Het koor neemt deel aan een concours Luik in België. Dit concours wordt gehouden te gelegenheid van de watertentoonstelling die a}* daar gehouden wordt. Het koor heeft aan jury van den zangwedstrijd een drietal n mers opgegeven. Op den dag van het concoin. zal dan de jury twee nummers uitkiezen die wenscht dat ten gehoore zullen gebracht w°r' den- pa- De nummers die opgegeven zijn, luiden: „r ter Noster" van Verdi; „Lentedauw" van L0° en „Ellen". Geslaagd voor het certificaat „International® uitwijkbepalingen" de heeren G. Groen, T. Gfa vemaker, C. Zwemmer, R. Zwemmer, K. van d Duin, P. Smit, J. Blok, A. S. Blok, C. EffefT A. van der Steen, T. Groen, J. Gravemaker, F Prins, R. C. Zegel. Geslaagd voor de proef „Kaartpassen de VJLoidClgU Y»A/i UC „IXOiaJ. heeren T. Gravemaker, J. Koper, S. Vis, Smit, E. de Groot, N. Punt, K. v. d. Duin, Korbee, C. Zwemmer, D. Groen, J. Blok, J Blok, J. Gouda, A. Dekker, W. van der Zee, Buis, H. Stam, J. P. Zwaan, A. v. d. Steen, Bal, J. Vink, W. Glas, C. van der Leek, Groen, J. de Groot en J. Gravemaker. De stoomtrawler „Gloria" IJm. 37, welke ®c momenteel op zee bevindt, zal bij binnenkom voorloopig niet meer naar zee vertrekken, te einde hieraan de jaarlijksche reparaties te ve richten. Ook de Gerberdina Johanna IJm'jij en de trawler Knikker IJm 4 zijn voor dit doe uit de vaart genomen. Op de Zondag j.l. gehouden E.H.B.O.-wed strijden te Hoorn heeft de afd. IJmuiden - 2 ploegen deelgenomen. Zij behaalden van de deelnemende groepen een tweeden, een vierd en een leidersprijs. e. Voorwaar een mooi succes, daar boveng noemde afdeeling pas voor de tweede maal aa een wedstrijd deelnam. met De leden der R. K. Sportvereeniging ,,O.I-V-_' hebben, hoewel de voetbalcompetitie reeds ten einde is, nog een aantrekkelijk vacanti programma af te werken. r Zondag 30 Juli vertrekken de O.I.V.-ers P boot naar Amsterdam om van daar uit fietstocht te maken naar Volendam, Monnik® dam, Edam, of via Purmerend naar De RUP' Naar alle waarschijnlijkheid zal hier O.I.V.-ers gelegenheid worden geboden h krachten te meten op het groene tapijt 01 de wijdbroeken of Reo 1. in Zondag 6 Augustus zal op het O.I.V.-teU® door de K.J.C. een landdag worden gehoude Den daaropvolgenden Zondag 13 Augus t geven de O.I.V.-ers acte de présence bü n^g zilveren priesterjubileum van pastoor J. G. Moei. r Zondag 20 Augustus staateen fietstocht n<* t Bergen en Schoorl op het programma. Ka een bezoek aan den oud-voorzitter, den heef Luttikhuizen, zal ook hier een voetbalwedstru worden gespeeld tégen Berdos 1 in Bergeik Zondag 27 Augustus zullen serie-wedstrU" op het T.Y.B.B.-terrein worden gehouden. Tot slot van dit rijk gevarieerd O.I.V.-vaca tieprogramma zal op Zondag 3 September eigen terrein een groote Sportdag worden 8 houden. het Aangehouden werd een zwerver, die flI- Politieblad gesignaleerd stond tot het onderga van twee dagen hechtenis of betaling va3\, 0p boete. Toen hij voor de keuze geplaatst wer ,.6f welke wijze hij zijn straf wilde voldoen, hij de voorkeur aan twee dagen volledig P* sion. Hij werd hierna op transport %eS naar Haarlem. Voor het examen stenografie „Groote" s'a^, den onze plaatsgenooten C. de Vries, L. P1"1 W. van Dam, M. Cornet en H. v. d. Wal- Voor het Mulo-diploma slaagde de he®1" Schouten. Antwerpen (incl verzorging) f j?-^ Bredasche bossclïen met voll. pension "'„5 Twente Holl. Zwarte Woud g'jj Natuurreservaat Hooge Veluwe 7,^ Oisterwijk Brabantsche Vennen 7,'c.o Winterswijk, Geldersche Achterhoek "rj5 Naar den afsluitdijk Wieringermeer '-„'ge Bad-Boekelo (Zee op de heide) Montferland 5'go Ouwehands Dierenpark J'2g Naar Vorden en omgeving 2'jj6 Ommen en omgeving jl'go Oost-Voorne en omgeving Nijmegen, Berg en Dal "2 7® Arnhem en Veiper bosschen „^'75 Rond het IJsselmeer Vraagt inlichtingen en Reisgids ook voor onze bultcnlandsehe Reizen bi)' Houtplein 34 Tel. 1" Agenten: Sig-raag. Spaas. Rijksstr.weg 21. Tel. Bruynzeel'g Modemag. - Velsen Telefoon 3064 80 'V, 'Cec 'ti (r.£ >4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2