Ons voedsel wordt gekeurd VE BEV VRIJDAG 21 JULI 1939 Gewogen en vaak te licht bevonden Ook ijs-inspectie m BLOEMENDAAL ZANDVOORT Een strengere maatstaf werd aan gelegd bij het keuren van visch te IJmuiden Controle te IJmuiden Inspecties Processen-verbaal VERBOUW VAN HET GEMEENTEHUIS Drinkwater aan de Binnenhaven Nijverheidsschool Comité Schoolvoeding Personalia Verkoop van grond aan de Kalverstraat „Rooswijk" weer verhuurd 77^ I Het echtpaar Knor, vetgemest om binnenkort geslacht te wor den, waarna de keurmeester me t een critisch oog oordeelt of het malsche vleesch zijn bestemming in 's menschen maag al of niet bereiken zal Aangereden Luchtbeschermingsdienst DRIEHUIS IJMUIDEN TOCH ORANJEFEESTEN Thans samenwerking IJs, melk en vee TENNIS De Haarl. clubkampioenschappen WIELRENNEN H.R.C. Excelsior WATERPOLO IJ—H.P.C. 7—3 HONKBAL Het programma DAMMEN Haarl. R.K. Dambond Aangehouden Nederlaagwedstrijden Personalia TUINBOUW-STUDIECLUB Cursus in bloemschikken RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMING^1* Isil' Uit het verslag omtrent den Keuringsdienst Van Waren voor het gebied Haatlem over 1938 onUeenen wij het volgende: Dit jaar werd voor het eerst gezorgd, dat op normalen tijd (voor 1 April) de gemeentebe sturen in het bezit waren van de aanslagbiljet ten voor de heffing van het recht krachtens de Warenwet. Van de 7864 aangeslagenen in 1937 kwamen thans 516 niet voor een aanslag in aanmerking, terwijl 606 voor het eerst werden aangeslagen. Eet aantal aanslagen bedroeg thans 7954 tot een bedrag van f 26812.25 tegen f 25700.75 in 1937. Het aantal inwoners van het gebied bedroeg op 1 Januari 1938 506.391. Het personeel van den dienst bleef hetzelfde. De controle werd in het algemeen op dezelfde wijze voortgezet. In de grootere gemeenten wer den de bakkerijen en melkverkoopers-bedrijven wat vaker aan een inspectie onderworpen. Door invoering» van verschillende besluiten, zooals Gasmaskerbesluit, Kapokbesluit, wijzi ging van andere, zooals het Jam-limonade Be sluit en het Algemeen Besluit (het verbod van gebruik van eendeneieren), het toezicht, dat gewenscht is op merkten, in café's, restaurants, enz., is het noodig andere werkzaamheden dar keurmeesters te beperken. Daarnaast is schrif telijke voorlichting en waarschuwing van han delaren gewenscht. Door den veearts werd weer op ongeregelde tijden de visch gecontroleerd die in de Vischhai te IJmuiden ter veiling werd aangevoerd. De dagelijksche contróle geschiedde door het per soneel van de Vischhai. Bij de beoordeeling der visch werd een wat strengere maatstaf aangelegd. Dienten gevolge werd meer visch dan vorige jaren, waarbij soms groote partijen afgekeurd Vooral makreel en haring kwamen voor af keuring en vernietiging voor de consumptie in aanmerking. Ook werd o.a. een groote partij ingevroren paling afgekeurd. In totaal werden te IJmuiden 80418.5 k.g. visch on geschikt bevonden. Veel aandacht werd gewijd aan de zindelijk heid in werkplaatsen, bereidplaatsen, rookerijer en het materiaal bij den vischhandel in gebruik. Voorloopig is voorlichtend en waarschuwend opgetreden. Vooral geldt dit ten aanzien van kisten en vervoermiddelen, die voor de visch dienen. Het begrip zindelijkheid is bij velen ver te zoeken. Verschillende vischbakkerijen werden verbouwd en aanmerkelijk verbeterd. Steeds meer werden door bereiders van visch- producten en handelaren adviezen gevraagd ui verband met de inrichting van hun bedrijf er de te bereiden waar. De toestand van de visch in winkels en op straten en markten is verbeterd. Het aantal ge vallen, dat hier ondeugdelijke visch werd aan getroffen, is afgenomen. Op den 3 Octoberdag te Leiden moest stevig worden ingegrepen, om aangevoerde bedorven haring in beslag te ne men. Enkele processen-verbaal werden hier op gemaakt. Het toezicht op den handel in wild en ge vogelte vond op dezelfde wijze plaats als in het vorige jaarverslag gemeld werd. Enkele slacht plaatsen en winkels werden belangrijk verbe terd; de toestanden, die op dit gebied bestaan laten echter hier en daar nog te wenschen over. Dit is ook het geval met de hoedanigheid van het verkochte gevogelte. In enkele gevallen werden zieke kippen van elders gehouden mark ten aangevoerd en voor de consumptie bestemd Een paar maal werd voor een dergelijk geval proces-verbaal opgemaakt en één maal vooi ondeugdelijke geslachte duiven. Toezicht op pluimveemarkten is wel zeer gewenscht. stallen te bestaan, in 65 gevallen was het mee- rendeel der koeien vuil, in 4 gevallen werd het materiaal in slootwater gespoeld, 100 maal moest een aanmerking worden gemaakt op het melkgereedschap. De deelname aan de t.b.c.- bestrijding nam toe, doch in 162 gevallen werd hieraan niet gedaan. In één geval werd open tuberculose geconsta teerd en de koe geslacht. Bij het nemen van melkmonsters door zelf te melken, werd vaak sterke afwijking' der melk vastgesteld, hoewei de veehouder voorgaf, niets te hebben gemerkt. Van 712 stal- of weidemonsters werden 114 ondeugdelijk bevonden. Eenmaal werd in een dergelijk geval proces-verbaal opgemaakt. De resultaten van de in de verschillende gemeenten van slijters en leveranciers genomen monsters waren in het algemeen beter. De reinheid en de deugdelijke toestand van de melk lieten bij slijters nog te wenschen over doordat zij het product niet altijd zorgvuldig' behandelen. Het aantal processen-verbaal bedroeg voor melk 45 en was dus nog hoog. Opgemaakt wer den 21 processen-verbaal wegens aanwezig heid van water, 10 wegens onreinheid, 3 voor te laag vetgehalte. Het aantal monsters karnemelk was wat hoo- ger dan het vorige jaar. Daar de samenstelling' vrij veel te wenschen over liet, wanneer het melksuikergehalte in aanmerking genomen werd, werden 13 processen-verbaal opgemaakt, meest in kleinere gemeenten. Bezocht werden 265 markten, kermissen, enz.; verder 1823 maal bakkerijen; 3742 maal melk- bedrijvén (waarbij stalinspecties door den vee arts); behalve de vischhai te IJmuiden, nog 2201 maal vischwinkels en vischventers; 667 maal handelaren in wild en gevogelte, en nog 13617 maal andere bedrijfslokalen of bedrijven (win kels, pakhuizen, fabrieken, venters), zoodat in totaal, behalve de markten, 22050 inspecties werden verricht tegen 20585 in het vorige jaar. Onderzocht werden 20433 monsters (in 1937 20205) en wel 16435 melk en melkproducten, 3706 andere waren en 292 diverse monsters. n.1. naar aanleiding van klachten, betaalde on derzoekingen en contrólemonsters. Afgekeurd werden bij inspectie of na onder zoek óp het laboratorium 1468 partijen van ver schillende waren, waaronder 515 maal viscn (81680 kg.) en 380 maal wild en gevogelte Opgemaakt werden 128 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het Azijn- besluit 1, van het Broodbesluit 43, van het Eierenbesluit 1, van het Melkbesluit 61, van het Margarinebesluit 2, van het Vleesch- warenbesluit 14, wegens ondeugdelijke visch 3, en ondeugdelijk gevolgelte 3. Naar aanleiding van de op het laboratorium- verrichte onderzoekingen werden 1444 waar schuwingen gegeven en wel op grond van de eischen van het Broodbesluit 101, het Melk besluit 936, op grond van andere eischen 407. Bij inspectie van lokaliteiten en bij contróle op straat, markten, enz. werden 615 waarschu wingen gegeven, waarvan 348 wegens den on voldoenden toestand van een lokaal, 267 we gens andere afwijkingen. Het totaal aantal waarschuwingen bedroeg 2059. De afdeeling bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken, welke bij den verbouw van het gemeentehuis in 1907 een oppervlakte kreeg, bestemd voor ten hoogste 4 ambtenaren, biedt thans geen voldoende ruimte meer om daarin de noodige ambtenaren te huisvesten. De aan zienlijke bevolkingstoename der gemeente se dert 1907 (een stijging van 17000 tot 48000), de invoering van het persoonskaartenstelsel en de belangrijke uitbreiding der overige werkzaam heden maakten het noodig het personeel ge leidelijk uit te breiden. De ruimte is daardoor zoo beperkt geworden, dat een behoorlijke func- tionneering van den dienst in het bestaande lokaal niet meer mogelijk is. B. en W. hebben na laten gaan op welke wijze een vergrooting van het lokaal kan plaats hebben. Dit is mo gelijk door inwendige verbouwing en bijtrekking van twee aangrenzende lokalen, volgens het bij de stukken gevoegde plan. Het aanwezige meu bilair der afdeeling verkeert in een dergelijken slechten staat, dat een belangrijke vernieuwing noodig is. De totale kosten van verbouw en meubileering worden geraamd op 4700. B. en W. stellen voor, dit bedrag voor het aangege ven doel beschikbaar te stellen. Zij willen van deze gelegenheid tevens ge bruik maken om voor te stellen een crediet te verleenen van 2000 voor vernieuwing van het meubilair voor de kamer van den burgemees ter, welke tevens dient voor de vergaderingen van B, en W. Het daar aanwezige meubilair is van zoodanigen aard, dat een algèheele ver nieuwing noodig is. belangstelling voor dit sympathiek werk deed blijken. In zijn openingswoord bracht spr. een bijzon der woord van dank aan den gemeenteraad van Velsen, voor de medewerking welke het Comité mocht ontvangen, n.l. het beschikbaar stellen van gemeentelokalen. Ook een extra woord van lof richtte spr. tot den heer S. Limborgh Meyer, gemeente-arts, de hoofden van scholen met hun personeel, voorts de dames die zich belast hadden met het bereiden van het voedsel, de colporteurs (trices) en verder allen, die op eenigerlei wijze zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de Schoolvoeding. Spr. bracht dank aan de directie der N.V. Stormvogels, die het eten gratis naar de buitenwijken had vervoerd en de donateurs voor hun gaven, die tenslotte al dit werk financieel mogelijk hebben gemaakt, Het Comité hoopt dat ook in den komenden win ter alle medewerkers bereid zullen worden ge vonden om dit werk te steunen. Onder luid ap plaus deelde spr. mede, dat mevr. Kwint—Wier- sum en mevr. Van Beuningen tot lid van het Comité waren toegetreden. Het woord was hierna aan burgemeester Kwint die een lofrede hield voor dit sympathiek werk van dit Comité, hetgeen hij beziet als een sociaal werk, waardoor het gemeentebestuur veel res pect had en daarom ook op hun medewerking kon blijven rekenen. Hoewel hij moeilijk allen apart kon huldigen, wilde hij voor de promotor van dit werk, mej. A. Vijlbrief wel een uitzon dering maken. De voorzitter bracht den burgemeester dank voor zyn sympathieke en bezielende woorden en voor het extra compliment aan de secreta resse die dit werk ook heeft opgericht. Uit het financieel jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat in dit afgeloopen seizoen voor f 1388.60 aan bonnen was verkocht. Aan voeding was uitgegeven voor een bedrag van f 2038.—. Niet minder dan ruim 20.000 porties eten heeft men in het afgeloopen seizoen aan de schoolkinderen uitgereikt. Hierna werd door de secretaresse aan de hoof den der scholen de vraag gesteld hoe hun oor deel was over het voedsel en den smaak. Het schonk ongetwijfeld zeer veel voldoening dat het antwoord algemeen zeer gunstig was. Tot slot van deze feestelijke jaarvergadering werd de avond doorgebracht met allerlei spelen. Het hoofdbestuur van de schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft aan den raad het verzoek gericht om beschikbaarstelling van zuiver drinkwater nabij de Binnenhaven aan de noord zijde van het Noordzeekanaal, ten behoeve van de schippersbevolking. B. en W. stellen den raad voor het verzoek in hun handen te stellen ter afdoening De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs ir, Kennemerland heeft aan den raad verzocht het leerplan der onder haar beheer staande Nij verheidsschool te IJmuiden te mogen uitbreiden met een dag-cursus voor de opleiding tot het voorloopig diploma als scheepswerktuigkundige. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor overeenkomstig de Nijverheidswet te verklaren, dat deze uitbreiding van het leer plan noodig geoordeeld wordt. In de Gymnastiekzaal der Wilhelminaschool aan de Houtmanstraat heeft het Comité, School voeding" een intiem sluitingsavondje gegeven. Door de zorgen van mej. Vijlbrief en de firma Radio Kooi was de zaal versierd en van muziek voorzien. De heer Bosman, voorzitter van het Comité, heette allen welkom, in het bijzonder Burge meester Mr. M. M. Kwint, die ook hier van zijn Voor het eindexamen afd. B. Rijks H.B.S. slaagden: P. Barbiers, W. Bakker, H. Blok, mej. Gerritsen, mej. A. Saltema, M. Kam, mej. J. Klein, H. Oderkerk, mej. M. de Pagter, C. Vis, mej. G. Warmelink, A. Woudhuizen, H. Bakker, mej. A. Benard, J. Butter, J. Dalhuysen, A. Groot, P. Haagenzieker, mej. Hartenberg, J. v. d. Kuil, W. Prins, mej. G. Roosekrans, M. Roze- veld, W. J. Verkaden, A. v. d. Wateren, J. Wou denberg, J. Zwart, mej. A. Lefering, J. Posthuma. F. J. Koks, te Beverwijk, heeft zich bereid verklaard, de woning Kalverstraat no. 23 te IJmuiden te sloopen en den daardoor vrijkomen den grond. alsmede, dien, waarop het door brand vernielde perceel Halverstraat no. 25 heeft ge staan, voor zoover deze grond tusschen de rooi lijn'en'dé'straat ligt én bij het uitbreidingsplan is aangewezen voor wegverbreeding, voor dit doel aan de gemeente af te staan, tegen betaling door de gemeente van een vergoeding van f 1000. De bedoelde grond heeft een oppervlakte van ongeveer 81 M2. Met het oog op de belangen, welke bij een ver breeding van de Kalverstraat zijn betrokken, achten B. en W. het gewenscht, dit aanbod te aanvaarden. Zij stellen den raad mitsdien voor, daartoe te besluiten. Op 15 Maart 1938 besloot de raad aan de N.V. Van Leer voor den duur van één jaar te ver huren het buiten „Rooswijk". De huurster heeft thans verzocht de huur met twee jaren te ver lengen, waartegen B. en W. geen bezwaar heb ben. Zij stellen den raad voor daartoe onder de zelfde condities te besluiten. 'od liefhebben Is geen kwestie van woorden, maar van daden. Bij het laden van de ponten is gisterenavond een autobus uit Amsterdam aangereden door een vrachtauto. De autobus werd aan de achterzijde ernstig beschadigd. In de raadsvergadering van 7 Maart werd machtiging verleend tot aanstelling van een hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, op eene belooning van 12001500. Na gedane oproeping is gebleken, dat voor een belooning van 1500 geen geschikte kracht is te ver krijgen. B. en W. stellen thans voor, de belooning vast te stellen op 3000 per jaar en een crediet tot gemeld bedrag toe te staan. Ouderavond. Zondag a.s. organiseeren de St. Josephgezellen in samenwerking met de St. Michiels- en St. Jansknapen een tooneelavond des avonds 8 uur in de gymnastiekzaal aan de Schaepmanlaan. Wij kregen een programma toegestuurd, dat er keurig en welverzorgd uit zag en veel doet beloven. Het programma ver meldt o.a. „De Keuterboer" door de St. Jans knapen. Verder verzorgen de St. Michielskna- pen een avond in de studio n.l. door uitzending van een bonte Donderdagavond met medewer king van het bekende K. R. V.-orkest. Dan zal voor de pauze de basseleer zich voorstellen en volgt er na de pauze een opvoering van „De man met het lidteeken", een detectivespel in twee bedrijven van Wim van Balkum, gespeeld door leden van de St. Josephgezellen. Al met al zal het een avond worden welke onze belangstelling ten volle verdient. Gezien de ervaringen, opgedaan in andere jaren, is dit jaar met goedvinden van hare leden het bestuur der Oranje ver. „Wilhelmina" tijdelijk uitgebreid met 2 bestuursleden van IJmuiden-Centrum en twee bestuursleden van IJmuidens Bloei, Tot deze samenstelling werd de stoot gegeven De contróle op de bereiding en den verkoop van ijs moet zeer intens zijn. omdat ieder jaar weer nieuwelingen optreden. Het onderzoek der genomen monsters levert over het algemeen slechte resultaten op. Er werden 14734 melkmonsters genomen, dit maal meer bij slijters dan bij veehouders. Bij 356 stalinspecties bleken nog 33 zeer vuile Zaterdag en Zondag as. organiseert het dis trict Haarlem van den Koninklijken Neder- landschen Lawn Tennis Bond op het Einden- hout-Tennispark de jaarlijksche wedstrijden om het club-kampioenschap van Haarlem. Aan deze wedstrijden kunnen deelnemen alle bij den Kon. Ned. Lawn Tennis Bond aangesloten en tot het district Haarlem behoorende vereeni- gingen. De deelneming is ook dit jaar zeer bevredi gend, want alleen de vereeniging Allright gaf een in strijd met haar naam zijnd antwoord op de uitnoodiging tot deelneming. In verband met de speel-sterkte zijn de ver- eenigingen in twee afdeelingen ingedeeld:, n.l.: AfdeelingI: Haarlemsche Lawn Tennis Cluo, Kampioen 1938 en Bekerhoudster, T. C. H„ T. C. G. en West.rust Afdeeling II: Heemstede, Duinlust, Bonzo, Wimbledon en De Ruïne. In beide afdeelingen spelen de vereenigingen een halve competitie. Elke wedstrijd bestaat uit vijf partijen, n.l. heeren-enkelspel, dames enkelspel, heeren-dubbelspel, dames-dubbelspel en gemengd dubbelspel. D'e bedoeling is, dat elke vereeniging met ten minste 8 spelers aan de wedstrijden deel neemt. Uit propagandistische overwegingen wordt van de bezoekers geen entree-geld gevraagd, zoodat een druk bezoek kan worden verwacht aan deze steeds belangwekkende wedstrijden. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag en Donderdagavond trainingsritten voor alle klassen. De A-, B- en C-klasse over een afstand van 45 K.M., de junioren over 35 K.M. Er wer den steeds uitlooppogingen ondernomen door diverse renners. De uitslagen luiden: Dinsdag. 1. A. Neut, 2. Leon Schelfaut, 3. J. Jas, 4. H. v. Dijk, 5. H. v. Es, 7. H. Verbeek, 8. Ch. Schelfaut. De uitslag junioren: 1 J. Boudewljn, 2. H. Jas, 3. Tholen, 4. Bron, 5. Schipper. De vol gende renners hadden pech: C. de Gier, J. Lasschuit, W. Kleef, B. Boersma. Uitslagen Donderdagavond: 1. J. Westbroek, 2. R. Taverne, 3. G. v. Dijk, 4. W. v. Wooning, 5. K. Verbeek. 6. B. Boersma, 7 B. Fennis, 8. C. de Geer, 9. G. W. Fennis, 10. H. v. Dijk. Uitslag junioren: 1. J. Tholen, 2. Bron, 3. Schipper. HPC verschijnt met een invaller voor Elde- ring, terwijl bij 't IJ Rootselaar ontbreekt. Na eenige minuten van inspelen wordt de score al spoedig geopend en wel door van Heteren, die feilloos inschiet 10. Tegenover het vir tuoze spel van 't IJ is HPC vooreerst niet op gewassen, maar wanneer eerst van Aelst met een formidabel schot den stand op 20 heeft gebracht, schijnen Braam c.s. los te komen. Het is Derkx, die na fraai samenspel van Braam en van Groningen, den bal krijgt toege speeld en zijn kans benut 21. 't IJ antwoordt hierop met een doelpunt van Maier 31. Doch de spanning keert geheel terug, wanneer van Groningen, die uitstekend speelt, van grooten afstand den bal onhoudbaar langs den ver bluften Paerl jaagt 32. In de tweede helft wordt de stand door 't IJ met een trommelvuur van doelpunten opge voerd. De internationals van Aelst en Maier toonen zich goalgetters van klasse en dank zij hun kan de Bruijn machteloos toezien, hoe zijn heiligdom, dat hij overigens uitstekend heeft verdedigd, nog vier maal wordt doorboord (2 maal v. Aelst, 2 maal Maier). Vooral het 6e doelpunt, gescoord door van Aelst, was onge- loofelijk hard. Even voordat het eindsignaal van scheidsrechter J. de Vries klinkt, brengt van Groningen met een goed doelpunt den stand op 7—3. Jan de Vries had in dezen fairen strijd een gemakkelijke taak. Het programma van deze week vermeldt o.a. den interlandwedstrijd BelgiëNederland, die Zondagmiddag te Antwerpen gespeeld wordt. Aangezien De Mon met een onwilligen arm sukkelt, heeft deze voor zijn plaats bedankt. Vermoedelijk zal nu het werpen toevertrouwd worden aan Pijnakker, maar daar deze in het buitenland verblijft, bestaat daarover nog geen zekerheid. Dan heeft ook Mulder afgeschreven, deze om vacantie-redenen. Met passeering van de aan gewezen reserves heeft de negentalcommissie in diens plaats gekozen: Boschen (Blauw Wit). Van de tien gespeelde wedstrijden tusschen beide landen heeft Nederland er zes en België vier gewonnen. Naar onze meening zal deze verhouding spoe dig 7—4 zijn. Overigens vermeldt het programma: Éérste klasse Zaterdag: Ajax 1Seagulls. Tweede klasse Zaterdag: Zeeburgia—RCH 1 Quick I—EDO 2 Blauw Wit 2—Schoten Zondag: RC.H 2Kinheim HHC 2—DWS Ajax 2Haarlem 2. Derde klasse Zaterdag: EHS 1—HHC 3. Zondag: Haarlem 3—Schoten 2. EDO 4—THB 1. Hercules—RCH 3 EHS 2—EDO 5. Spaarnevogels 2—Schoten 3. Tusschen de Haarlemsche rivalen G. Eising en G. Haver werd de 1ste partij gespeeld om het kampioenschap van Nederland. Deze match eindigde in remise. Voor de 1ste klas Ffckerwedstrijden is ge speeld: J. Lucas—C. Heesakkers 1—1. 2de klas: F. v. d. BurgtP. IJzermans 02; W. HubbersN. Blom 02. Haarl. R.K. Damgenootschap. A.s. Maandag om kwart over zeven zal er 'n korte bespreking plaats vinden agendapunt 1ste lustrum. door den heer J. P. Weyburg, commissaris van politie en zonder twijfel is het comité, dat op deze wijze werd gevormd, zeer dankbaar voor deze regeling. Het zal éten lezer duidelijk zijn, dat alle tegenstrijdigheden, die andere jaren hebben bestaan, nu zijn ondervangen en de a.s. Oranjefeesten daardoor nu een zeer algemeen karakter kunnen aannemen. Uit dit Comité, dat verder geheel onder de leiding staat van den heer Weyburg en het bestuur van de Oranjevereeniging, hebben zich aparte commissies gevormd, n.l. een financieele commissie, een commissie voor Kinderfeesten en een commissie tot het houden van volksfees ten. Vriendelijke leden van de Oranjevereeni ging en vele buitenstaanders hebben zich vrij willig bij deze commissies aangesloten en op deze wijze kan het niet anders of de a.s. fees ten zullen goed slagen. De kinderfeesten zullen waarschijnlijk plaats vinden op een onzer sport terreinen, terwijl de volksfeesten naar gelang den aard gehouden zullen worden in het oude en nieuwe gedeelte van IJmuiden. De verschillende spelen zullen bestaan uit kussenslaan, zakloopen, ringsteken, steekspel op het water en roeiwedstrijd. Voor de vischknech- ten is er een strijd met steekwagens Voorts sprintwedstrijden door profs, een 2 K.M. wed loop door IJmuiden, turndemonstraties, athle- tfekwedstrijden enz. enz., terwijl het geheel be sloten zal worden met een vuurwerk. Zonder twijfel zal men het er mede eens zijn, dat dit programma er zijn mag. Het comité meent dan ook, d'at de Oranje liefde in ons land zoo groot is, dat aan de voor bereiding van dit programma rustig kan worden begonnen, zonder zich zorgen te maken over de middelen. De zwaarste taak rust dan ook bij de finan cieele commissie, die zal trachten de middelen te vinden. In de komende dagen zullen vele dames en heeren zich beschikbaar stellen om met lijsten de noodige gelden in te zamelen. Het gaat hier om een feest, dat gevierd zal moeten worden door jong en oud. Hét comité hoopt dan ook van harte, dat men bij het geven het Oranje-hart zal laten kloppen en met milde hand zal teekenen op de aangeboden lijst. Kermisvermakelijkheden zullen dit jaar niet plaats vinden, maar toch is men ervan over tuigd, dat door eendrachtige samenwerking van de organisaties en de burgerij een massaal feest kan worden geboden. Een rondreizend koopman, die gisteren alhier werd bekeurd terzake het venten zonder ver gunning, bleek tevens gesignaleerd te staan in het Algemeen Politieblad. De koopman, die de boete betaalde, werd hierna op vrije voeten gesteld. Als inzet voor de komende competitie heeft de voetbalver. Stormvogels nederlaagwedstrij den uitgeschreven, welke a.s. Zaterdag een aan vang zullen nemen. De vereenigingen U.V.S., Alcmaria Victrix en Alkmaarsche Boys zullen op de achtereenvolgende Zaterdagen de Storm- pieten bekampen. Een fraaie beker is door Stormvogels beschikbaar gesteld voor die club de haar de grootste nederlaag weet toe te brengen. Voor het praktijk-examen boekhouden slaag den de heeren J. Kort en W. v. d. Vis en de dames A. v. d. Berg en L. v. Leeuwen. Voor het examen Hoofdacte L.O. slaagde mej. J. Groenewoud alhier. Voor het Mulo-diploma B. slaagden cte hee ren A. Bregonje en G. Schouten. Gisteravond is in de Oranjerie van het bui ten „Scheybeeck" de laatste les gehouden van den cursus in bloembinden en -schikken. ge01'~ ganiseerd door de Tuinbouwstudieclub „Bever wijk". Door de cursisten werd een werkstu vervaardigd, dat aan de beoordeeling van e® jury, bestaande uit de heeren J. W. v. d. Hoes» Haarlem, mr. v. Hesteren, Haarlem en J. Stoffl» Heemstede, werd onderworpen. Na afloop bracht de voorzitter van de Tuin* bouwstudieclub, de heer R. W. A. Muijen, nul de aan de cursisten, die getoond hebben, in k°r" ten tijd veel te hebben geleerd. Spr. bracht dank aan den leider van den cur sus, den heer A. B. Martens, aan mevr. van Hat" tum, die de Oranjerie beschikbaar stelde e" verder aan allen, die medewerking hadden ver leend door het beschikbaar stellen van W0®" men enz. Namens de cursisten bood de heer A. v. Wel aan den leider het boek „Azalea Indica aan als blijk van waardeering. Mevr. Martens ontving een bouquet bloemen. Voor de mooiste werkstukken waren fraai* prijzen beschikbaar gesteld. De uitspraak van de jury luidde als volgt: 1. Mevr. Y. Veenis. 2. A. v. d. Wel. 3. Mevr. Schoon. 4. J. de Vries. 5. P. Westgeest, 6. F. Bakker. 7. R. Docter Lzn. 8. J. Sanberg. 9. W. Muijen. 10. W. Beumer. Na afloop werd het publiek in de gelegenheid gesteld om de fraaie werkstukken te bericht" gen. Velen maakten hiervan gebruik. klavier, Chris de la Mar, de band van Grata van der Werff werkten als gewoonlijk, hetgeen zeggen wil, dat men zich met hen amuseerde. Gyny en Gony met haar dansfantasieën va® een nieuw onderdeel in het steeds goed verzorgd programma en mocht ook reeds voldoening weg dragen. De directie van Modern heeft doof het organiseeren van dezen avond de V.V.V. OP een loffelijke wijze aan zich verplicht. Gala-sbiree ten bate van de V.V.V. in Modern Donderdagavond werd ten bate van de ver loting van de V.V.V. alhier in Modem aan het Stationsplein een feestavond georganiseerd, waarbij het bekende A.B.C.-cabaret onder lei ding van Wim Kan zijn medewerking verleende. Trouwens de geheele avond was er een vol variatie en ook zij, die uitsluitend om het cabaretprogramma een bezoek brachten aan Modern, hebben zich niet behoeven te vervelen. Vol afwisseling volgden de verschillende num mers elkander op en het is moeilijk te zeggen, welke nummers het meest geslaagd waren. Het was in een woord af. Lizzy Valesco, Wouter Denijs, Corry Vonk en Wim Kan hebben er slag van het meest verwende publiek te amu seeren en hartelijk te doen lachen. Telkens viel dan ook een spontaan applaus waar te nemen. Het bezoek had weinig grooter kunnen zijn en zoo mag deze avond dan ook zeker geslaagd ge noemd worden, temeer daar voorop als doel was gesteld door middel van dezen avond het aan tal loten voor de groote verloting van de V.V.V., waarbij als hoofdprijs een auto, aan den man te brengen. Na het A.B.C.-programma traden de vaste medewerkers van Modern weder voor het voetlicht, waarbij commentaar overbodig is, daar deze artisten hier reeds lang hun bur gerrecht hebben verworven. Tummers en Angela met een vroolljk kwartier aan het Demonstratie Bloemendaalschc Reddings-Bri- gade. De demonstratie van de Bloemendaal- sche Reddingsbrigade, Woensdagavond aan he Bloemendaalsche strand gehouden, is, jamte®r genoeg, een beetje mislukt door te veel water. De onheilspellende donkere luchten boven zee hebben zeer veel menschen, die anders van PlaI1 waren geweest te komen kijken, weerhouden om den onbeschuttën zeeweg af te rijden. De B.R B-" ers echter waren op hun post en met hen vel® leden van den luchtbeschermingsdienst, op ver zoek waarvan deze demonstratie gehouden werd. Bij het begin gaf de heer W. Buddïngh, hoofd leider van de B.R.B. een korte toelichting va" de uit te voeren programmanummers en de wijze, waarop van de verschillende reddingsnud" delen gebruik moet worden gemaakt. Maar te vens greep hij de gelegenheid aan, om tot het luisterend publiek eenige nuttige waarschuwin gen te richten. Op duidelijke wijze schetste hu in 't kort de groote gevaren van het zwemmen bij Oostenwind en van 't baden bij sterken w" wind. Bij Oostenwind is het de bovenstroom naar zee, bij sterken Westenwind de sterke on derstroom, die den baders noodlottig kan wor den. Aan baders, die niet kunnen zwemmen- werd dus aangeraden, bij zeewind niet verde^ te water te gaan dan tot aan de borst. „Nog We ver, niet verder dan tot de heupen," voegde voorzichtige heer Meyerink er aan toe. Intusschen was er een stoere zwemmer in 3®, gegaan, een drenkeling voorstellende, die ®e behulp van de reddingsboot „Evaneha" uit z£e: gehaald moest worden. Bij het te water rijden' van de „Evaneha" bleek, welk een groote ver betering het Brigadehuis aan het strand onder gaan had. De nieuwe uitbouw met d'e naar z»® gekeerde, ruime deuren stelt de redders in staa» de boot over het plankier linea recta naar te® te rijden. Vroeger, toen de uitrijopening aan de Noordzijde van het gebouwtje lag, was 't va»K een heela toer, om de groote boot haar dia»1 te laten maken. Weldra dreef de boot op de niet hooge golven» voortgeroeid door een paar kranige roeier®» waarvan de blanke Hjven scherp afstaken tege» de donkere zee. Als de boot, met het oog op den Zuidelijke® wind met een flauwe boog om de noord den drenkeling genaderd is, zien we een witte bofj uitgooien. Helaas kunnen we niet vermelden dj meerdere of mindere mate van krampachtig heid, waarmee de drenkeling» zich aan de hof* vastgreep, maar wel dat hij spoedig gegrepf® werd, binnen boord gehaald, in 't net geborgen» naar land geroeid en in zorgzame handen over gegeven, maar met 't oog op een regenbui we*° geen kunstmatige ademhaling toegepast. t, Een in nood verkeerend bader werd gered middel van een aantal baders, die niet kond® zwemmen en dus de kettinggreep toepasten. B® J vermoeide zwemmer, die niet meer naar 1®®2 terug kon, werd met behulp van haspel en Wj aan, den dood ontrukt. Maar toen brak de ree®" lang dreigende bui pas echt los. De hagelsteen® J kletterden en bombardeerden de bloote llcham® der redders, bliksemstralen flitsten en donde slagen knetterden. Het werd een sauve qui P naar het brigadehuis. Eenige dames hadden hie1" voor een flinke hoeveelheid thee gezorgd, waa^ aan redders, geredden en genoodigden zich graagte te goed deden. Toen de lucht weer oPj geklaard was was het een mooie gelegen"® om het aftrékkende onweer boven zee te volge^ maar voor verdere reddingspogingen was 't laat geworden. De Evaneha werd opgeborg®. het gebouw verlaten en gesloten en de ->f meer mislukte demonstratie was geëindig IJMUIDEN, 21 Juli. Versche visch. Tarb®4 Kg. —82 cent,, Tong 0.76—1.36, Heilbot 1.00 PfWel Griet 12.00—24, groote Schol 27.00—28, n*,eipe Schol 20.00—24, Zetschol 14.50—17.50, Schol 8.30—14.50, Bot 2.70—5.50, Schar 3 "r0ot' Poontjes 2.20, kleine Schelvisch 3.106.80, Gullen 4.00—6, kleine Gullen 1.80—3.10, "Ao--- 1.20—2.80, Makreel 6—5.20, versche Haring Kg. 5.15, per 50 kg. Middel Heek 25.00 Pcr,a n0 pel Kleine middel Heek 10.50, Pietermannen gg"" 50 kg. Kabeljauw 15.0026 per 125 kg. Vie®". pe" 70 cent, Leng 35 cent, Koolvisch 1021 00 ,te«> 737 kl® stuk. Aangevoerd aan den rijksvischafslag Versche haring. van de heden aangekomen TRAWLERS Haarlem IJm. 9 1145 manden 3870 IJm. 14 190 manden 1480. pel KOTTERS ll0. E. 329 640.—, R. O. 1 530.—, K.W. 163 1*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2