ELKEN DAG PREFEREEREN DUIZENDEN NIEUWE ROOKERS We luisteren naar... TRIUMPH financien DE BESTE IS SIGARET BÜRNETT's Waterstanden Dagfilm S< HRETLEN s n 1 VRIJDAG 21 JULI 1939 De Karimata naar Indië vertrokken Nu hij toch het Lutine-goud niet kan vinden Snelle hulp is dubbele hulp Herstel van de bandjir-schade Intusschen weer nieuwe bandjirs Schade in het Manondjajasche Toelating in Indië Voorwaarden waar Nederlanders aan moeten voldoen LONDON DRY GIN NIEUWE RESIDENTEN Een fietstocht door 't land? Grenstroepen huldigen prinsen van Nassau Monument te Heumen aangebracht Zesde Nederlandsche Scheldevlucht Jongen verdronken Buitenlandsche onderscheiding Lijk opgehaald TOUR DE FRANCE Weer 'n tweede plaats voor Nederland Ton v. Schendel blinkt uit in het eerste gedeelte der 10e etappe L'Auto over Lambrichts Dalen moeilijker dan klimmen' zegt de Nederlander Een Belgische stem POSTVLUCHTEN Zaterdag 22 Juli Staatsexamen onderwijzers (essen) Examen hoofdakte MARKTEN g a o.co dat - - N.V. BELEGGINGSADVIEZEN OFFICIEELE CRISlS- PUBLICATIE Inlevering van versch ytië° De tinbaggermolen „Karimata" is vanmorgen in alle vroegte naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken, slechts door weinigen uitgeleide ge daan. Het lange verblijf van den molen in Neder land is geëindigd en nog eenmaal komen in de herinnering de grootsche pogingen van dezen „goudbaggermolen", die met zijn machtige in stallatie heeft getracht het Tèrschellinger Luti- ne-goud boven de zeeoppervlakte te brengen. Langen tijd heeft de „Karimata" Nederland in spanning gehouden maar het mocht niet luk ken. De geweldenaar vermocht de zee haar schatten niet te ontrukken en keerde gedesillu- sionneerd weer naar den Kinderdijk, waar hij gebouwd is, terug. En vanmorgen vroeg, omstreeks half vijf, is de grcote reis naar Indië begonnen. Vier sterke sleepbooten van den stadsdienst van Leen Smit, de „Achilles", „Minerva", „Hector" en „Rotter dam", verschenen om vier uur vannacht langszij de „Karimata" en hebben het gevaarte vastge maakt voor de sleepreis naar Hoek van Holland. Men weet, dat de „Karimata" de Koninginne- brug te Rotterdam slechts met veel beleid en stuurmanskunst zonder ongelukken kan passee- ren. Te zeven uur verscheen het gevaarte in de Koningshaven en om 7.03 uur precies begon het moeilijke werk. Er verscheen een vijfde sleep boot om te assisteeren. Er stond een behoorlijke vloed, maar het door de brug sleepen ging buiten verwachting vlot en zelfs snel. De weinigen, die voor de brug moesten wach ten konden nog eenmaal de „Karimata", die de Nederlandsche driekleur voerde, zien, maar ver der was er weinig belangstelling. Omstreeks acht uur voer de molen ter hoogte van de Waalhaven en voor Schiedam verscheen de zeesleeper ,Roode Zee" van L. Smit die even eens vastmaakte. De „Hector" en de „Rotter dam" namen afscheid. De speciale Karimataloods heeft vanmorgen, voor het laatst in zijn leven waarschijnlijk, nog eenmaal op den molen gestaan en hij heeft hem veilig en wel naar Den Hoek geloodst. Omstreeks tien uur was de molen Hoek van Holland genaderd en toen wendden de twee ha vensleepers den steven; alleen de ,Roode Zee" bleef bij den molen en onder zijn veilige hoede zette de tinbaggermolen koers naar de Oost. BATAVIA, 21 Juli. Aneta verneemt uit Bandoeng, dat aan het herstel der door de bandjirs in de laatste maanden vernielde of be schadigde kunstwerken, wegen en bruggen, zoo wel op Timor en Flores als in Oost-Java, de ge dachte „snelle hulp is dubbele hulp", ten grond slag ligt. Dit wordt weerspiegeld in de machti ging van den Gouverneur-Generaal aan den directeur van het departement van verkeer en waterstaat, om voor deze herstellen, zoowel op Flores als op Timor, onmiddellijke voorzieningen te treffen, zoo noodig met overschrijding van de betrekkelijke budgetposten. Hierop heeft de gouverneur van de Groote Oost den resident van Timor opgedragen om ten spoedigste ontwerpen in te dienen, waarvan reeds verschillende door het departement van verkeer en waterstaat zijn ontvangen. De glo bale raming kan hier worden gesteld op 200 000, waarbij in aanmerking dient te worden geno men, dat ook na de bekende overstrooming nog verdere zware regens "en toestand verslechter den. Voor Oost-Java riep gouverneur Van der Plas de hulp van de regeering in. Dit is voor een provincie mogelijk bij rampen van grooten om vang, speciaal geldt dit voor herstel van de zware beschadiging van de irrigatiewerken van de Kali Baroe, waarvoor minstens 100.000, noodig is. Voorts moet ook op Lombok worden geholpen, waar 30.000,aan herstel van irrigatiewerken ten koste moet worden gelegd. Voor Timor en Flores zijn het vooral de brug gen en wegen waarvoor herstel dringend noodig is. TASIKMALAJA, 21 Juli (Aneta). De vrij hoog gelegen desa Binangoen, in het onderdis trict Pamaritjan, is overstroomd door de Kali Tjiseeh. Ook de rubberondememing Binangoen is geteisterd. Honderden rubberboomen staan onder water. In de desa Binangoen zijn tiental len huizen door het water meegesleurd, terwijl vele bouws sawah onder water staan. Een naast de rubberondeméming gelegen kampong is ver laten. Gistermorgen om 11 uur heeft weer een nieu we bandjir in de kampong Kertadjaga vele hui zen weggespoeld. TASIKMALAJA, 21 Juli. (Aneta). De totale schade tengevolge van de bandjirs in het Manondjajasche wordt geschat op f 150.000. Hier werden 39 huizen door het water meege sleurd en 750 H.A. bebouwde sawahs, benevens 700 H.A. andere bebouwde gronden vernield. Een tapioca- en een citronella-olie-fabriek werden verwoest. Honderden stuks vee zijn omgekomen. In totaal zijn 200 personen dak loos. Het binnenlandsch bestuur trof steunmaat regelen. In de memorie van antwoord op de begroo ting van Justitie geeft de Indische regeering de volgende uiteenzetting over de toelating van Nederlanders in Indië. Nederlanders, die bij hun aankomst in Indië reeds een betrekking hebben, welke hun een voldoend middel van bestaan verschaft, dan wel uit anderen hoofde eigen inkomsten of eigen vermogen bezitten, waaruit in hun levens onderhoud kan worden voorzien, worden, in dien zij aan de overige bepalingen van het toelatingsbesluit voldien, onmiddellijk defini tief toegelaten. Aangezien de wet in evengenoemde bepaling als eisch stelt, dat de immigrant in het on derhoud van zichzelf en zijn gezin behoorlijk kan voorzien, spreekt wel van zelf, dat by de beoordeeling van de toelaatbaarheid het be drag van het inkomen (salaris) van betrokkene mede in beschouwing dient te worden geno men. Nederlanders, die in Indië aankomen, om werk te zoeken en dus strikt genomen (nog) niet aan de eischen voor toelating voldoen, Worden in de gelegenheid gesteld zich een be staan te verschaffen. De eenige voorwaarde, die de immigratie dienst daarbij stelt, is deze, dat zekerheid worde gegeven, dat betrokkene, indien zijn pogingen mislukken, niet op kosten van het land weder naar Nederland zal moeten worden terugge- zonden. Die zekerheid kan betrokkene stellen door het overleggen van een retourpassage-bil jet, dan wel het storten van een bedrag, waar uit zijn terugreis zal worden betaald. In de huidige omstandigheden is een bedrag van on geveer 400 daartoe voldoende. Is de immigrant niet in staat een retourbil jet over te leggen of evengenoemd bedrag te storten,, dan wordt in den regel zelfs genoegen genomen met een schriftelijke verklaring van een derde, die zich bereid verklaart de kosten van eventueele terugzending op zich te nemen. Er bestaat dus geen grond voor het verwijt, dat de immigratie van Nederlanders onnoodig zou worden geremd. De beschikbare gegevens wijzen, naar het oordeel der regeering geenszins uit, dat de groote maatschappijen geen voldoende aandacht zouden schenken aan de in Indië aanwezige arbeidskrachten. De regeering heeft dan ook geen aanleiding haar standpunt, dat uitzending van Nederland sche werknemers niet aan beperkende bepalin gen moet worden onderworpen, te herzien. BUITENZORG, 21 Juli. (Aneta). Met ingang van een nader te bepalen datum is benoemd tot resident van Pekalongan mr. H. C. Harteveld, thans regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken. Met ingang van 29 Juli is benoemd tot resi dent van Japara en Rembang G. F. H. Goebel, thans assistent-resident le klasse van Tasik- malaja Purol geneest doorzitten en zonnebrand. De omstandigheid, dat in het vak van een bataljon, behoorende tot de grenstroepen, de bekende slag op de Mookerheide in 1574 werd geleverd, heeft dit bataljon geïnspireerd een grootsche huldiging van de nagedachtenis der prinsen Lodewijk en Hendrik van Nassau, in dien slag gesneuveld, tot stand te brengen. Vrijwillige bijdragen van allen tot het batal jon behoorende hebben het mogelijk gemaakt een 2 M. hoog monumentaal relief van ge kleurde majolica te doen vervaardigen, waar de beide Nassauers op afgebeeld zijn naast een paard - zinnebeeld van strijdvaardigheid - uit ziende over het schoone land, waarvoor zij wil den strijden en op de Mookerhei het leven lie ten. Rechts onderaan is het wapenschild van Nassau aangebracht met vier velden: de Nas- sausche gouden leeuw op blauw lazuur met gou den blokjes, de roode leeuw van Katzelenbogen, het wapen van Vianden in rood met een zilve ren dwarsbalk en de twee gouden luipaarden van Dietz op een rood veld. Boven het wapen zijn van links naar rechts de helmen van Dietz, Katzelenbogen en Nassau te zien. Op den achtergrond is het devies van de Nassauers gegraveerd: „Plutót mort que vaincu, genereux sang de Nassau". De steen, waar het geheel op rust, vertoont met forsche letters het nummer van het bataljon met de toevoeging: 11-4-1939 mobilisatie grenstroepen", waardoor 't verband van het verleden en het heden wordt vastgelegd. De beeldhouwer en teekenaar Jacques Maris, kleinzoon van den bekenden schilder Jacob Ma- ris, vervaardigde het relief. Het monument zal worden aangebracht aan de voorzijde van het Hervormde Kerkje te Heu men, zijnde een uit de 13e eeuw dateerende kapel. De plechtige onthulling van het monu ment door het bataljon zal geschieden Dinsdag 1 Augustus te 10.30 uur door den bataljonscom mandant. De zesde Nederlandsche Scheldevlucht wordt gehouden Zaterdag 5 Augustus van het vlieg veld Vlissingen af. Donderdagavond omstreeks zes uur is het zevenjarig zoontje van de familie Verwey te Den Bosch bij het spelen in het water van de Breede Haven gevallen en verdronken. Later op den avond was men er nog niet in geslaagd het lichaam op te halen. Ter gelegenheid van het 6de internationale technische en chemische congres van land bouwindustrieën te Boedapest is de heer M. G. Wagenaar Hummelinck te Loosduinen benoemd tot Commandeur jn de Orde van verdienste van Hongarije. Sedert Maandagmorgen werd te Hardinxveld vermist de heer J. L„ die werkzaam was bij de machinefabriek Holland. Hij was 's morgens vroeg van huis gegaan, doch niet op de fabriek aangekomen. Vanochtend heeft een visscher het lijk van den heer L. in de Merwede gevonden, nabij de schutsluis in de Peulen. CVJan een specialen verslaggever) NARBONNE, 21 Juli De tiende etappe van de Ronde van Frankrijk van Toulouse naar Montpellier, over een afstand van 246 K.M. wordt in drie gedeelten gereden. Het eerste ge deelte over 148.5 K.M. van Toulouse naar Nar- bonne werd gewonnen door den Franschman Jaminet. Onzen landgenoot T. v. Schendel plaatste zich tweede. De uitslag van het eerste gedeelte luidt: 1. Jaminet, 4 uur 7 min. 35 sec.; 2. Ton v. Schendel, 4 uur 8 min. 24 sec.; 3. Ber- nardoni, zelfden tijd; 4. M. Clemens, 4 uur 8 min. 34 sec.; 5. Le Grèves; 6. Fontenoy, beiden zelfden tijd; 7. Marcaillou, 4 uur 9 min. 6 sec. Daarna een peleton van 30 renners onder wie Vietto, S. Maes, Vissers, De Korver en Lam- brichts in denzelfden tijd als Marcaillou; 38. A. v. Schendel, 4 uur 9 min. 20 sec.; 39. Hendrikx, 4 uur 9 min. 24 sec. En een aantal renners on der wie Hellemons en Dominicus. In L'Auto schrijft Robert Perrier o.a. over Lambrichts: „De oud-wereldkampioen Moes kops fungeert als tolk, wanneer ik den jongen Hollandschen phenomeen Lambrichts die be wezen heeft een even goed klimmer als buiten gewoon rijder op het vlakke gedeelte te zijn eenige vragen wil stellen. De souplesse, waarmee Lambrichts de bergen heeft beklommen, was wonderbaarlijk. Het is ontegenzeglijk een artist van de pedalen. Wat Lambrichts ontbreekt is nog de kennis van het dalen, want het is hiermee, dat hij terrein heeft verloren, niet in de bestijging van de bergen. Hij verklaarde ons trouwens: De afdalingen zijn volgens mijn opinie veel moeilijker dan de bestijgingen, wanneer men nog nooit in de bergen gereden heeft. Ik moet beken nen, dat ik angst had en dat ik stom verbaasd stond toen ik de manier zag, waarop sommige van mijn kameraden den berg zijn afgereden Ik van mijn kant remde uit alle macht, maai ik ben tot de conclusie gekomen, dat ik een groote fout heb gemaakt. Nu ik dit alles echter weet, zal ik wat meer risico gaan nemen en ik wanhoop niet om in mijn klasse'ering nog eenige verbetering te brengen. Een klassement aldus Robert Perrier waarmee menig ander tevreden zou zijn: vijfde na de Pyreneeën, voor zijn eersten Tour de France; het Is een fraai resultaat. En in de „Sportwereld" schrijft Jaak Velt- man onder den titel: Nederland heeft een ronderenner: Lambrichts heeft zijn examen afgelegd. En de uitspraak van zijn examinators, de Pyre neeën toppen, luidde: „Geslaagd met groote onderscheiding." Voor Frankrijk vormt deze begaafde wieier- student, die zich zelfs al als wieler-meester aankondigt, een openbaring. Een onbekende vreemdeling uit een land, waar de hoogste berg niet zwaarder is dan zoo'n typische trap- jesbrug Over de Amsterdamsche grachten, spelt aan de klimmers de les. De vergelijking met eigen landgenooten vormt voor het Fransche publiek dan ook een pijnlijk half uurtje. En het zwijgt verbijsterd bij die fonkelnieuwe verrassing. Wij wisten hem van uitstekende kwaliteit, konden echter niet vermoeden, dat hij naast zijn klimmersaanleg, ook zoo'n uitstekende tijdrenner was. Men verhele het zich niet, dat de ontwik keling van het Nederlandsche baanrenners korps nog lang niet het „plafond" bereikt heeft. Dat er tusschen de vele jongeren, welke ko men aanzetten, waarschijnlijk nog meerdere van het slag Lambrichts schuilen. Het slag, dat voor de eerste maal de Ronde mee rijdt, iede- ren dag om zich heen grijpt als in het onbe kende, en na den Pyreneeënrit op de vijfde plaats staat! Uit de lage landen aan de zee komen, hoe wonderlijk het ook schfjne, de bedwingers vau de machtige bergen. Voor Frankrijk moet dat zeker een pijnlijke vergelijking vormen. En Karei van Wijnendaele schrijft in het zelfde blad: Even een woord van de Hollanders, die met Albert Van Schendel aan het hoofd en Lam brichts aan zijn zijde, de slag Op de Ausbisque met goed gevolg hebben doorgemaakt. En de zelfde Lambrichts die zoo nieuw is in het vak en zoo moedig stand hield tot halfweg de Tourmalet. Een woord ook voor De Korver die, niettegen staande hij erge kniepijnen te verduren had, al dat leed doorbeet en te Toulouse wist te landen. Aan hem zou Storme in elk geval, en De Lathouwer eveneens, nog heel wat kun nen leeren. Want terloops onderlijnen wij het feit dat van de acht opgegevenen er vier Bel gen zijn en dat juist nog in dien rit waar men verwachtte dat ze in de voorste lijnen gingen vechten. Als we daar tegenover de prestaties zetten van de Hollanders, dan zjjn we geneigd te be sluiten dat binnen een kort getal jaren onze Noorderburen in de Ronde van Frankrijk de eigenste tegenstrevers van onze renners zullen zjjn, lijk ze het nu reeds zijn in onze gekende kermiskoersen. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië AMSTERDAM LEIPZIG BOEDAPEST.. ATHENE..,.,. RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA RANGOON.... BANGKOK.... PENANG MEDAN SINGAPORE.. BANDOENG... Juli 13 20 18 15 20 Juli 20 19 18 16 15 12 HILVERSUM I, 1873 en 414.4 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Causerie „Handschriftkunde". 2.20 VARA-orkest. 3.00 Reporatge. 3.30 Vervolg concert. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Esmeralda. 5 30 EPmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 8.05 Berichten ANP. 8.20 VARA-orkest. 8.45 Esmeralda. 9.15 VARA-orkest. 9.45 Radiotooneel. 10.00 Orgelspel en zang. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie en toch ben ik van meemng, dat.-.." 10.45 Esmeralda. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.0C Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 „The Continental Six". 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Berichten. 1.30 „The Continental Six". 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur 4.00 KRO-orkest. 5.15 Pilmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het Rassenvraagstuk" 7.35 Aetueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk". 11.10 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 12.00 Gramofoonmuziek. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.55 Zang. 6.20 Berichten 7.05 BBC-orkest. 7.50 Gevarieerd programma. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 10.05 BBC-Theater-orkest m. m. v. solisten. 11.00 Grosvenor House dansorkest en sol. 11.50 Dansmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 9.30, 10.30 en 11.20 Gramofoonmuz. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.05 en 1.45 Jane Evrard's orkest m. m. V. solisten. 2.05 en 2.35 Gramofoonmuziek. 2 50 Zang. 3.25 Gramofoonmuziek, 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.05 Zang. 5.50 en 6.55 Gramofoonmuziek. 7 20 Gramofoonmuziek. 7.50 Pianovoordracht. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.50 Zie Brussel 484 M. 10.50 en 11.05 Gramofoonmuziek. 11.20 Eddie Poy's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Schupo-orkest. 12.20 Amusementsorkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Gevarieerd programma. -6.05 Viool en piano. 6.20 Radoitooneel met muziek. 7.30 Volksmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.00 H. Hagestedt's orkest en planoduo Faszbender-Mauel. 12.20 Gramofoonmuziek. BRUSSFL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Los Companeros-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale causerie. 3.25 en 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Pianovoordracht. 6.05 Zang 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Aceordeonmuziek. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Populair concert. 9.20 Symphonieconcert m. m. v. solist. 11.00 Gramofoonmuziek. 484 RL 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Dansorkest. 1.50 en 2.20 Gramofoonmuziek. 2 35 Pianovoordracht. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Viool voordracht. 4 00 Gramofoonmuziels 5.35 Dansorkest. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Gala-concert m. m. v. solist. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 RL 8.35 Hans Bund's orkest. 8.50 Otto Dobrindt's orkest en solisten. 10.50 Pianovoordracht. 11.20 Concert. UTRECHT, 20 Juli- Geëxamineerd 3 candi dates Afgewezen 0 candidaten. Geslaagd: dames: A. J. v. d. Stel, Tolen; heeren: Ph. L. v. Goesel, Oud Vbssemeer; J, Hulzebos, Groningen. De examens zijn hiermee beëindigd. In to taal zijn toegelaten 52 dames en 34 heeren- UTRECHT, 20 Juli. Geëx. acht candidaten. Geslaagd de heeren: M. Heij, te Leusden; D. van der Neut, te Baarn; J. Krullaars, te Baarn; A. Th. J. van Tongeren, te Utrecht. ALKMAAR, 21 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 115000 kg. 31 fabr. kl. 17.00, 3 boeren kl. 18.50, 9 boeren comm. Handel matig. AMSTERDAM, 21 Juli. Aardappelmarkt. Aan voer 300.000 kg. Prijzen onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Juli. 35000 kg. Roode kool 1—1.60, 1400 kg. Uien 6.80, drielingen 5.30—5.60, nep 6.106.30, 3100 bos Peen 2.50— 2 60, 58000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 1.80—4, drielingen 2.10—3, Eigenheimers 4—4.20, idem Blauwe 3.604.40, krielaardappelen 1.50— 1.60, 1400 kg. vroege Witte kool 1.101.20, 100 kg. Snijboonen 10.1010.60, 750 kg. Slaboonen 1011 80, 800 kg. Zilveruien: Nep 66.20, drie lingen 4 50, 800 Komkommers per 100 stuks 2 2.60. ZWOLLE, 21 Juli. Aanvoer 3 1/8 vaten, 1 1/16 vat en 242 stukken van een pond. Prijs 1.40—1.44 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 24.50—25, per 1/16 vat van 10 kg. 12.50. 110.000 kippieren 3.404.25 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 120.00235, dito vaarzen en schotten 120.00—200, gustekoeien voor de vet- weide of stal 85.00165, dito vaarzen 100.00—150, voorjaarskalvende koeien 100.00160, lVü-jMlge springstieren 70.00—145, l'/2-jarige pinken 75.00 -130, jonge fokkalveren 22.00—68, nuchtere kal veren 5.0010, vette koeien en ossen aan bouten 4663 cent, dito stieren 4654 cent, dito kal veren 5580 cent, dito schapen 10.0022, lamme, ren 3.0010, 6-weeksche biggen 17.5019.50, drachtige varkens 55.00100, magere dito 55.00 —90 per stuk, vette dito 44—52 cent per kg. Overzicht. Neurende vet gekalfde koeien en paarden iets minder van prijs, de handel stug. Gustekoeien en vaarzen alsmede pinken kalme handel. Vette koeien en stieren iets williger. Schapen prijshoudend Nuchtere duur. NOORDSCHARWOUDE, 21 Juli. 550 kg. Roode kool 5.70, drielingen 4.00, 97800 kg. aardappelen: bonken 1.602.40, Schotsche Muizen 2.103.70, drielingen 1.903.20, Blauwe Eigenheimers 2.70 3.80, 3900 kg. vroege Witte kool 0.901.40, 270 kg. Slaboonen 9.50—12.10, 3600 kg. Zilveruien 2.70— 3, idem Nep 6.007, idem drielingen 4.204.80. LEEUWARDEN, 21 Juli. Veemarkt. 105 Enter stieren 100.00215, 168 Twenterstieren 215.00 340, 237 vette koeien 115,00255 per stuk, 3864 cent per kg. 428 melk- en kalfkoeien 110.00250. 32 pinken 60.00140. 34 vette kalveren 20.0058, 343 graskalveren 15.0060, 289 nuchtere kalve ren 36.50, 190 vette schapen 10.0021, 80 wei- deschapen 7.0014, 202 lammeren 3.008, 140 vette varkens 40.00150 per stuk, 4049 cent per kg. 39 magere varkens 15.0040, 220 kleine biggen 6.0013, 41 bokken en geiten, 48 paar den. Totaal-aanvoer 2602 stuks. Overzicht. Voor vrijwel alle veesoorten was de aanvoer kleiner. Stieren echter meer aangevoerd. De handel daarin was stug en niet geheel prijs houdend. Vette, melk- en kalfkoeien door kleinen aanvoer handel iets vlugger en wel prijshoudend. Pinken handel kalm. Vette kalveren flauwe han del. Graskalveren handel kalm, prijzen vrijwel gelijk. Nuchtere kalveren iets minder. Varkens en biggen prijshoudend. Wolvee handel zeer stug en niet geheel prijshoudend. De N- V. C. nam gisteren 163 varkens over. ZWOLLE, 21 Juli. Boter. Aanvoer 191 kg waarvan 3 1/8 vaten, 1 1/16 vat en 242 stukken van een pond. Prijs 1.401.44 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 24.5025, per 1/16 vat van 10 kg. 12.50. Handel traag. 10.000 kipeleren 3.404.15 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 14, pinkenvellen 15. stie- renvellen 12, vette vellen 18", grasveilen 17 cent per nond. Paardenhuiden 7.00 per stuk. Handel goed. Veemarkt. Aangevoerd 2996 stuks, als: 853 run deren, 728 graskalveren, 364 nuchtere kalveren, 81 schapen, 47 lammeren, 3 geiten, 270 schram men, 64 varkens, 586 biggen. LEEUWARDEN, 21 Juli. Zuivel. Sleutel kaas 815, Nagelkaas 45, Goudakaas 2026, Edammerkaas 1319. Aanvoer 1922 kg. Com missie 75. 17000 kg. kipeieren. Prijs 3.254.25 per 100 stuks, handelsprijs 55—62 ct. per kg., 150 kg. eendeneieren. Prijs 3—3.25 per 100 st. Handelsprijs 4045 ct. per kg. Pluimvee: 10 slachthanen 4075 ct„ 75 slachtkippen 4080 ct., 200 jonge hanen 30—90 ct., 50 piepkuikens 525 ct. per stuk. LEEUWARDEN, 21 Juli. Vereeniging van Zui- velmaatschappijen. Edammerkaas 20 plus 78, idem 40 plus 1414.50, Goudsche kaas 20 plus 78, idem 40 plus 1414.50, volvette 40 plus 18.5019.50, Broodkaas 40 plus 1414.50, Leidsche kaas 20 plus 7.50—8 per 100 kg. Stem ming kalm. VRIJDAG 21 Juli O i C cs p. d c/2 V 4-3 bfi X3 omerst. 1—1931 Sedert Gisteren u S 3 N s o> O fH C3 O Sp O lage: M O rJ Keulen 6 u. 39 56 38 66 0.05 0.00 Lobith 13 10 11.16 0.13 0.00 Nijmegen 10 75 875 008 000 Kampen 556 3.32 0 07 0.00 Westervoort 10.52 8.77 0.08 0.00 Deventer 3.00 0.— 0.00 0.09 St. Andr. W 11.11 935 007 0.00 Belfeld 5.16 2.82 0.00 0.01 Venlo 0.08 000 0 03 Grave 0.53 0.00 0.00 0 00 2) Sluis 43.1 40.79 0.18 Arnhem 14.23 10.85 0.03 0.00 Vreeswijk 1. w. 13.70 0 00 0.00 Maastr. H.s. 0.00 0.00 1) Borgh 7,61 4.57 0.00 0.09 Lith 0.82 0.10 0.00 0.15 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.50— AP 12 u 0.46— AP 2 u 0.45- AP Stadswater 8 u 0.50AP 12 u 0.46— AP 2 u 0.45— AP WATERSTAND 21 Juli 20 Juli Amstelwater 8 u 0,50— AP 12 u 0,46AP 2 u 0.45— AP IJselm water 8 u 0.16— AP 12 u 0.07— AP 2 u 0.11— AP OP DEN RIJN 21 Juli 20 Juli De goudprijs te Londen is met Vi d- Gfffn gen tot 148/6'A. De omzet Toedroeg 350.W De Fransche staalproductie bedroeg Juni 769.000 ton tegen 480.000 ton in 1938. De steenkoolproductie in Frankrijk ^e' droeg in het eerste half jaar 267A nulw ton tegen 23 A mïllioen ton in het eer* half jaar 1938. De wereldgoudproductie (buiten ^u,lre. bedroeg, naar het American Bureau of f» tal Statistics meldt, in de eerste vijf "t(I% den 13.63 mïllioen ounces en heeft flier.7J}.ten een nieuw record bereikt tegen 12.49 muhw ounces in dezelfde periode van het V0T jaar. Op 1 Juli j.l. waren in Engeland 123 fc^n pen opgelegd, metende 281.866 ton, hewe 32.5 pCt. minder is dan op 1 April jj- oe 15.1 pCt. minder dan op 1 Juli 1938- he tonnage heeft thans den laagsten stand 0 reikt sedert begin 1938. ni De Chesapeake and Ohio boekte een netto-winst van 2.557.326 tes 1.297.600 in Juni 1938. In het eerste h™ jaar 5.399.410 of 0.67 per aandeel teg*' 5.523.568 of 0.68 per aandeel in het ste half jaar van het vorig jaar. De Erie Raïlr. boekte in Juni een van 817.275 tegen 8.578 in Juni ^38- de eerste zes maanden een netto-winst v 4.199.692 tegen een verlies van 2™ in het zelfde tijdvak van het vorig judT- De United Aircraft boekte in het tioe£ kwartaal een winst van 0.82 per aargaf tegen 0.53 per aandeel in het tweede taal 1938. De winst is nimmer zoo hoog 9 weest. id De Amerikaansche vliegtuig-productie dit jaar wordt op een waarde getaxeerd j 184 mïllioen tegen 130 millioen 171 r<ie tweede kwartaal 1938. De niet uitgevoe orders bedragen thans reeds 250 7,11 rsng en verwacht wordt, dat door de re9e.f!ioe in de komende weken nog 100 7R»" zal worden geplaatst. De staalproductie in Amerika wordt th*1 op 58 pCt. der capaciteit geraamd ogti pCt. de vorige week. Hiermede werd nieuw record voor 1939 bereikt. De voorzitter van de Federal Lodn. Agency deelde aan het Congres mede, - de Reconstruction Finance Corpora 1.3 milliard beschikbaar heeft voor „zich zelf liquideerende credieten" der geering. Rheinf 3,32 3.29 Ems 0 Breisach 3.42 3.38 Caub 3 01 3.04 Kehl 380 3.80 Coblenz 2.78 2,80 Maxau 5.32 5.42 Trier 021 0 26 Mannh 4.47 4.55 Keulen 2.72 2.67 Strassb. Dusseld 2 04 2 CO Diedesh 3.67 3.73 Ruhrort 1.10 103 Mainz 2.64 2.62 Wesel 0.98 0 85 Lohr 1 Emmerik 2 24 2.11 Maandag a.s. zal de uitgifte plaats van 200 millioen gegarandeerde obliffl*" voor de American Commodity Credit Ccwi> ration, waarvan de opbrengst zal aad voor credieten op maïs, katoen en taru>e de boeren. il hetgeen 24.2 pCt. meer was dan in de Sears Roebuck boekte in de vier !?ïioeii per 16 Juli aan omzetten 44.57 777,1 gJ)er eenkomstige periode van 1938. In de 24 weken 277.48 millioen of 23.4 pCt. 771 dan het vorig jaar. De National Cash Register boekte ij*. 0j tweede kwartaal een winst van njll 0.43 per aandeel tegen 484.000 of 'e1i per aandeel in het eerste kwartddl 869.000 of 0.53 per aandeel in het tui kwartaal 1938. De Atlantic Refining boekte in het de kwartaal een onveranderde ne^°,' hall van 0.25 per aandeel. In het eerste jaar 0.40 tec/en 0.96' per aandeel l,ag}- overeenkomstige periode van het vorig 1 1 yit De Louis Nashville keert een divide^ van 1.25 per aandeel tegen 1 Per deel in Februari j.l. (jOf De Pennsylvania Rrd. boekte in raming een 16.5 pCt. hoogere bruto-uj dan in Juni 1938, toen deze 29.01 77711 j 11 bedroeg. De wagonverladingen bereikic^g, de vorige week een record sedert Oct. De koperverkoopen in Amerika t>cdrj, Woensdag j.l. 834.000 lb. Gisteren ^-^v7771, ton export-koper verkocht, tot den Prlj mi7 10.35 dollarcent per lb. Woensdag ïL ton. afl)0 Volgens opgave van de Federal A4 0<fl Bank of New York werd gisteren ^7 goud uit Engeland ingevoerd. In per 19 Juli 53.17 millioen uit 7.45 mïllioen uit Nederland, 2.81 rn„gifi uit Zwitserland, S 2.64 millioen uit O a 892.000 uit Britsch-Indië, 445.OUUg0gll Mexico, 165.000 uit Ecuador en uit Australië. jt**" De Pennsylvania Power and LigW> waarschijnlijk begin Augustus 95 „etf0 hyp. obligatiën en 28.5 millioen 9 obligatiën uitgeven. n De Amerikaansche wagonverladinQe dc in de afgeloopen week ten opzichte u ge> voorafgaande week met 114.700 ivag.eic U' stegen en ten opzicht van dezelfde 10 het vorig jaar met 71.500 wagons. !(tl A. M. J. v. Pampus E. P- N. Z Voorburgwal 326/28 Dir. Amster' da®1 VERHUUR VAN SAFE-LOKET"1® IN HET REIS SEIZOEN vanaf f 1.— p- De Nederlandsche Veehouderijcentraie^ fi ter kennis van belanghebbenden, van. DeiaiigneDuenaeu, gang van Maandag 24 Juli 1939 tot na kondiging te IJmuiden voor haar versch spek zal worden ingenomen Vereenigde Ijsfabrieken en Koelhuis IJmuiden. d«5 muiaen' uieden De inlevering zal kunnen §esc udr Dinsdags en des Donderdags van 9—- van 2—5 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6