Koninklijke waardigheid Een uniek verdedigingsobject AKKERTJES Het Joego-Slavisch bezoek aan Londen Krachtig streven naar neutraliteit Beter resultaat te Tokio De moeilijkheden Van Belgrado v,ek" ECONOMISCH ACCOORD BERLIJN-BOEKAREST Buitenlandsch Overzicht MOEILIJKHEDEN BIJ DE LEGERING Kerkelijk Leven VRIJDAG 21 JULI 1939 llka& Vft. brev, lukt om- „Engeland moet vrijwillig de nieuwe orde erkennen en zijn politiek aanpassen" IJs ter verkoeling Overeenkomst heeft betrekking op producten van landbouw en veeteelt Het incident tusschen Ecuador en Peru Gezant van Ecuador dient te Lima een protest in Maastricht juichte den Prins toe Geestdrift bereikte des avonds haar hoogtepunt Naar de mijnstreek Drinkwater, dat acht kilometer ver gehaald moet worden Ontspanning en vrije tijd MÜNCHEN'S BURGEMEESTER ONDERSCHEIDEN Nationale bloemententoonstelling te Wassenaar PATER C. KÜHNE O.P. BENOEMINGEN Bij de Priesters van het H. Hart Audiëntie Y aar aanleiding van de reis van den Koning en de Koningin van Enge land naar de Vereenigde Staten van °°r<i-Amerika en de wijze, waarop de sou- ïereinen bij die gelegenheid door de Ame- 'en werden gefêteerd, heeft de heer blafl fchoi Sersma in het anti-democratisch week- „De Waag" een ietwat feodale be- 'UWing geschreven over de Koninklijke kti! Sschap in Engeland, die Edward noop- 11 te kiezen tusschen de kroon van °°t-Brittannië en de gescheiden me- *aar%heid. Hij begint zijn betoog met een totaal onjuiste opmerking.- Hij schrijft ..Nadat door den troonsafstand en het aaar°p volgende huwelijk van den vorigen 0tlIng van Engeland het Koningschap in a' land reeds een geweldigen knauw had ^kregen, is het aan het in het nauw ge- €h democratische Engeland thans ge- zijn Koning te gebruiken voor een zen- 'llg. die volmaakt in strijd is met de *aardigheid en de hoogheid van het Ko- nSschap." De hoogheid en de waardig- r'eid van het Koningschap hebben in En- echter geenszins een geweldigen auiy gekregen door den troonsafstand *ad Edward VIII, integendeel. Het waren e hoogheid en de waardigheid van het Ko- bitli tïl Gr, *r°Uw Simpson, omdat het met die hoog- 'e'd en waardigheid volgens de publieke abUiie en volgens de opvattingen van de boog; ten If °ding een gescheiden vrouw, van wie de !^ste echtgerioot nog leefde, zou huwen. et Koningschap bleef in Engeland on- ^igetast, slechts de toenmalige drager van Oio Waardigheid toonde zich in de oogen 11 zijn volk die waardigheid onwaardig, '°°hat hij haar moest neerleggen. De hoog- eUi en de waardigheid van het Engelsche °ningschap werden gesteld boven het per- ^Ulijke en particuliere verlangen van den °hing. Door den troonsafstand gaf Edward Vitt -1 zichzelf een gevoeligen moreelen auW, maar werden de hoogheid en de ^ardigheid van het Koningschap voor aöiage en prestige-verlies behoed. Hoe geschonden deze hoogheid en waardig- '6l<l in Engeland gebleven zijn, heeft de JZe> waarop thans Koning George en zijn in als dragers van de koninklijke 'Sheid en waardigheid geëerd en geres- '§ste kerkelijke en wereldlijke autoritei- in Engeland niet te rijmen viel, dat de boo, becti ben eerd worden, heel de wereld behalve heer Wigersma overtuigend bewezen. De schrijver in „De Waag" kan er wel genoegen mee nemen, dat Koningen en desnoods Presidenten elkander zoeken en „dat deze bezoeken uiterlijke ^ftooningen zijn van de verheven positie, e het staatshoofd als zoodanig inneemt," f'aar dan dienen volgens hem „bij zulke r'°oningen zij, die de natie, deze zedelij- etl geestelijke eenheid der burgers, ver- Senwoordigen zoo hoog te staan boven 't h van verre aanschouwende publiek en - zoo in pracht en praal te verschijnen, aan hunne verschijning ieder onmid- 'Uk kan beleven, dat hier datgene ver- hijnt, wat boven allen uitgaat en wat toch eri bindt: de staat, de natie en de cul- Uiir» Het strookt dan ook niet met de 1 attingen. van den heer Wigersma, dat vertegenwoordigers van Amerika in abs van een knieval voor het Engelsche °hingSpaar te maken, het op democrati- e Wijze de handen hebben geschud, den °hing op den schouder hebben geklopt en t 2elfs niet hebben ontzien de Koningin ^ggen, dat zij er zoo knap uitzag. Hij Iftdt be het verschrikkelijk en ergerlijk, dat Amerikanen de Koninklijke gasten heb- bedolven onder een lawine van uiteen- ge^ctleUrde telefoonboeken, dat zij hebben chreeuwd en op misthoorns geblazen en heidensch lawaai hebben gemaakt om getuigen van him sympathie voor de t,lCic vertegenwoordigers van een beroemd ^°hin- - •bei gsgeslacht „die zich blijkbaar zelfs niet tegen zulk een infamie willen verzet- j, ®n de heer Wigersma, die blijkbaar een Vfa 8°re opvatting van de hoogheid en de ardigheid van het Koningschap preten- te hebben dan het Engelsche Konings- zelf, concludeert, dat door dit bezoek Amerika de Koninklijke waardigheid r)e oogen van het Engelsche volk en van Seheele wereld naar beneden is gedrukt ie^e wijze, die ergernis moet wekken bij (k r' ..die de monarchale en keizerlijke hi l'c,igheid stelt boven de burgerlijke ma- VCjtVan den heer en mevrouw Roose- en dat door deze „democratische" ver- zeker wederom een der pijlers van 6c'a'ids gezag in de wereld is afgebroken. H°e onjuist deze conclusie is, heeft het Engelsche volk bewezen, toen het zijn k0 Koningspaar een triomfale thuis- bezorgde en de publieke opinie in de Qit v-v Punt unanieme Engelsche pers haar e dankbaarheid betuigde voor het wel- van de Koninklijke reis. De opvattin- h6j(jVail den heer Wigersma over de hoog- t^ha 611 C'e waardigheid van het koning- zi°b alleen maar „in pracht en ®bibii aan ^et »van verre aanschouwende Seer'ijker dan de democratische manie- Var» rJ den heer en mevrouw Roosevelt en Ze*Is denken aan die, welke neger- °en nopen zich rnet schelpen en blik te ^jr hetl' of zich met een Europeesch mili ar, l egSertje, een uniformjas of een hoo- biejjd te tooien, opdat zij bij hun stam- eer ontzag zullen inboezemen dan him haakte beenen daaronder vermogen bet De hoogheid en waardigheid van V^dgschap eischen niet noodzakelijk praal, zij eischen echter wel in- j 6 kwaliteiten van hun dragers, en 8etaS|.tlei''jke kwaliteiten worden niet aan- ^stj Ct0°r de wijze, waarop zij overeen- e het spreekwoord „'s lands wijs zou mogen vertoonen, zijn klein- 's lands eer" worden gehuldigd. Wanneer Afrikaansche spahi's een barbaarsch-schoo- ne fantasia rijden om den President van de Fransche republiek te eeren of Indianen een iid van het Engelsche koningshuis tot honorair opperhoofd van hun stam verhef fen en het een tooi van adelaarsveeren op zetten, worden de hoogheid en waardigheid van hun persoon evenzeer geëerd als wan neer president Roosevelt den Engelschen Koning op den schouder klopt of het Ame- rikaansche volk zijn hulde betuigt door meer lawaai dan in Europa gebruikelijk is. De Amerikanen hebben door hun wijze van sympathie-betuigen misschien zichzelf, maar zeker niet het Engelsche Koningspaar en diens waardigheid en hoogheid gedegra deerd. Ware hoogheid en waardigheid ken merken zich door innerlijken eenvoud, zon der dien eenvoud worden zij eerst recht een onwaarachtige vertooning. Het Engelsche koningspaar heeft overeenkomstig den plicht en de verantwoordelijkheid van zijn hoogheid en waardigheid 't belang van de Engelsche natie gediend, wetend dat dienen de hoogste en waardigste functie is van den mensch, hoe hoog zijn positie ook moge zijn. Wij zouden den heer Wigersma, die, indien hij tenminste consequent wil blijven, de wijze waarop Herman Goering met „pracht en praal" zijn hoogheid en waardigheid om geeft minder burgerlijk, gedistingeerder en koninklijker moet vinden dan die, waarop het Britsche Koningspaar de zijne in Ame rika heeft hooggehouden, willen vragen, hoe hij denkt over den innemenden en hart- veroverenden eenvoud, waarmede onze ge- eerbiedigde Koningin zich herhaaldelijk zon der eenige pracht en praal onder haar ne derigste onderdanen begeeft om in moei lijke tijden bemoedigend en belangstellend hun zeker niet altijd bijzonder gesoigneer de handen met warme hartelijkheid te drukken. TOKIO, 21 Juli (Reuter). Volgens het vanochtend na het onderhoud van den Britschen ambassadeur Craigie met den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, uitgegeven communiqué is daarbij eenige voortgang gemaakt in de richting van een overeenkomst. De besprekingen zijn verdaagd tot mor gen. Een 'later bericht van Domei meldt, dat Arita en Craigie vandaag tot overeenstem ming zijn gekomen over algemeene kwesties, welke den achtergrond vormen van het con flict over Tientsin. Van dit bericht kon Reuter te Londen geen bevestiging krijgen. Sprekende over de jongste verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis, waarin de Brit sche premier zeide dat Groot-Brittannië zijn buitenlandsche politiek niet zal laten beïnvloe den door een buitenlandsche mogendheid, zeide Harada, de woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken in een persconferentie dat Japan geenszins de bedoe ling heeft Groot-Brittannië te verplichten ziin politiek ten aanzien van China te wijzigen. Hij erkende volgens Havas de wettigheid van den sedert verscheiden eeuwen door Groot-Brittan nië in China uitgeoefenden invloed. Hij voeg de daar evenwel aan toe: „Het probleem van het Verre Oosten heeft zich in den loop der laatste jaren snel ontwikkeld en Japan moet er dus op aandringen, dat Engeland vrijwillig de nieuwe werkelijkheid erkent en zijn buiten landsche politiek daarbij aanpast." Naar Domei bericht, heeft een twaalfjarig Japansch meisje te Osaka Donderdag vijftig Yen naar minister Arita gestuurd, in een brief met het verzoek daarvoor ijsstaven te koopen, waarmee de zaal, waarin de besprekingen met Craigie plaatsvindt, kan worden gekoeld. Zij had gehoord van de groote warmte tijdens de onderhandelingen. Arita heeft haar schriftelijk bedankt, maar tevens geweigerd haar gift te aanvaarden. Een Engelsche vertaling van den brief van de be zorgde Eiko Shiozaki werd naar Craigie ge zonden. BOEKAREST, 21 Juli (Reuter) Roe menië en Duitschland hebben een protocol onderteekend, waarbij een uitgebreid pro gramma tot verbetering van den Roemeen- schen landbouw is opgesteld. Het protocol ligt in het kader van de Duitsch- Roemeensche economische overeenkomsten welke in April j.l. zijn onderteekend. Het stre ven van de Roemeensche onderhandelaars was er op gericht te zorgen, dat het programma wordt uitgevoerd door particuliere Roemeensch- Duitsche maatschappijen, welke geen nationale basis hebben. Ingeval deze maatschappijen geen overeenstemming bereiken zullen zij geheel in Roemeensche handen overgaan. Door Havas Werd van welingelichte zijde ver nomen, dat de Duitseh-Roemeensche overeen komst gebaseerd is op de volgende drie grond beginselen: Ten eerste: verbetering van de kwaliteit en hoeveelheid van den Roemeenschen oogst als mede van de melkproducten. Ten tweede: organisatie van den landbouw door groepeering van de producten in regionale opslagplaatsen. Ten derde: stabilisatie van den uitvoer door toepassing van vastgestelde prijzen voor groote hoeveelheden producten welke door Duitschland worden gekocht, en door een systeem van ver vroegde betalingen aan de boeren. Het protocol behelst verder een aantal bij voegsels inzake het kweeken van oliehoudende planten, wijnstokken, en het produceeren van melk en eieren. Als tegenpraestatie voor het koopen van land- bouw-producten en melk zal Duitschland Roe menië groote hoeveelheden materiaal leveren voor de melkindustrie, het opslaan van wijn en gedistilleerd, e. d. QUITO, 20 Juli. (Havas). De kanselarij van Ecuador publiceert een communiqué waarin wordt geprotesteerd tegen het communiqué van de kanselarij van Peru volgens hetwelk soldaten van Ecuador manschappen van de Peruaansche civiele garde hadden aangevallen. In het communiqué van Ecuador wordt ge preciseerd dat het incident zich heeft voorge daan te Aguas Verdes (district Haraguillas)dat rechtens en feitelijk toebehoort aan Ecuador, daar de Rio Zarumilla de grens vormt en de manschappen van de Peruaansche civiele garde te dezer plaatse vier soldaten uit Ecuador aan vielen. De gezant van Ecuador te Lima heeft in structie ontvangen bij de kanselarij van Peru te protesteeren. Overigens zijn bij het incident, naar de „Ul timas Noticias" meldt, geen dooden gevallen. uie maar niet verdwijnen wil. Niet willen, zegt U Maar er zijn toch "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult U bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond en elk draagt het "AKKER"-merk. Let daar dus vooral op! tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. Bij het bezoek, dat Z. K. H. Prins Bemhard Donderdag heeft gebracht aan Maastricht, is de fakkeloptocht, welke de feestviering te Maas tricht des avonds besloot, een hoogtepunt van geestdrift bij de Maastrichtsche bevolking ge worden. De lichtstoet, welke te half elf langs het gou vernementsgebouw begon te defileeren, werd ge opend door een afdeeling padvinders, die het eere-escorte vormde voor de rij der duizenden belangstellenden. De oudste Maastrichtsche muziekvereeniging, de koninklijke Harmonie, en het Oranje-Comité gingen voorop en verschillende duizenden deel nemers in organisatieverband volgden. Toen de prins met het selecte gezelschap, dat aan het intieme diner, door den Commissaris der Koningin aangeboden, aanzat, op het balcon van het gouvernementspaleis verscheen, kende de geestdrift van de menigte geen grenzen. Na het voorbijtrekken van den stoet, hetgeen twintig minuten duurde, keerde de Prins tot tweemaal toe op het balcon terug om vriendelijk te danken voor de daverende toejuichingen van het talrijke opgetogen publiek. De koninklijke zangvereeniging „Mastreech- ter Staar" bracht hierna in den fraai verlichten tuin van het gouvernementspaleis een zanghulde aan den Prins, die het koor en zijn dirigent, den heer Henri Heijdendael speciaal complimen teerde. Het was 's Prinsen wensch, dat het „Domine salvam fac Reginam nostram" van A. Giesen, dat een hulde was aan de koninklijke Bescherm vrouwe van de „Staar" werd gebisseerd. Maastricht heeft vele spontane feestvieringen gekend: de feestvreugde rond dit bezoek van Prins Bernhard vormde in deze reeks een hoog tepunt. Prins Bernhard heeft uitdrukkelijk de ver zekering gegeven, dat de buitengewoon hartelijke en spontane ontvangst der Limburgsche be volking, zoowel te Roermond als te Maastricht hem bijzonder heeft getroffen. Onder zeer groote belangstelling van de Maas trichtsche bevolking heeft Z.KH. Prins Bern hard, in gezelschap van den commissaris der Koningin, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, zijn particulieren secretaris, jhr. mr. C. Dedel en zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, vanochtend omstreeks tien uur de Limburgsche hoofdstad verlaten. Zoowel aan het gouvernementsgebouw, waar van de prinselijke standaard wapperde, tot di rect na het moment van vertrek als langs den geheelen weg, dien de prinselijke auto's volgden door de stad op haar tocht naar Lutterade-Ge- leen, voor het bezoek aan de Staatsmijn Mau- rits, hebben dichte rijen belangstellenden den Prins geestdriftig toegewuifd. Zoo luidruchtig als de bezoeken van den Joego-Slavischen Prins-regent Paul aan Rome en Berlijn verliepen, zoo stil is de gang var. zaken te Londen, Waar de regent met Prinses Olga naar het heet een privé-bezoek brengt aan zijn Engelsche vrienden, op de eerste plaats den hertog van Kent. Hetgeen intusschen niet verhinderde, dat Prins Paul verschillende Brit sche politici ontving, met wie hij besprekingen voerde. Dat men noch in de Wilhelmstrasse, noch in het Palazzo Chigi deze reis met vreugde heeft begroet, ligt voor de hand; ofschoon het Lon- densche bezoek zonder luids begeleiding van perscommentaar verliep, is het een domper op de juichkreten van de totalitaire pers, die Joego-Slavië reeds bij voorbaat bij de as had ingelijfd. De West-Europeesche reis van den Prins-regent bewijst nu, dat deze zegekreten voorbarig waren, en dat Belgrado, 2900 het al niet uitdrukkelijk het standpunt van Londen en Parijs deelt, zich toch cok niet met de as laat gelijkschakelen, ondanks de zware politieke hypotheken, die op het land rusten. Gemakkelijk is intusschen de positie van Joego-Slavië niet. De Kroatische kwestie, waar voor een bekwaam doch autocratisch premier als Stoyadinowitsj moest wijken, is door het veel belovende nieuwe kabinet nog niet tot oplossing gebracht; vlak voor de verzoening, die aan staande scheen, ketsten de besprekingen af op geheimzinnige moeilijkheden, waarin men de hand van den regent meende te bespeuren. In elk geval zouden de bezoeken van Prins Paul aan de verschillende Europeesche hoofdsteden worden afgewacht, en intusschen blijft ver deeldheid in het land heerschen, die de onaf hankelijke positie van Joego-Slavië niet bepaald versterkt. Weliswaar zeiden de Kroaten her haaldelijk niet van een buitenlandsche inter ventie te willen weten, doch dienaangaande heeft men elders te bittere ervaringen opgedaan om niet een zekere beduchtheid te koesteren. Daarnaast beperkt een zware economische band de bewegingsvrijheid van Belgrado; in 1938 nam Duitschland 43 pCt. van den Joego- Slavischen uitvoer voor zijn rekening, een per centage, dat na de verovering van Tsjechië zeker niet kleiner geworden is. Dit verschijnsel van economische afhankelijkheid van de Bal kan-landen ten aanzien van de as, en Duitsch land op de eerste plaats, heeft menigen staats man in Oost-Europa bittere opmerkingen ont lokt. In de laatste maanden trachten Londen en Parijs met credieten ea handelsverdragen het evenwicht eenigszins te herstellen, doch men kan bij lange na nog niet zeggen, dat zij daarin geslaagd zijn. Duitschland tracht langzaam maai zeker de geheele Joego-Slavische ijzerproductie in handen te krijgen, en heeft thans concessies gekregen tot het boren naar petroleum; con cessies, die aan Amerikaansche en Britsche in teressenten geweigerd werden. Is het wonder, dat Berlijn in Maart j.l. Belgrado zelfs den koers van de clearing-mark meende te kunnen voor schrijven? Tenslotte is daar de strategische positie van het land, dat door de annexatie van Albanië danig in de kriel geraakte. Sedertdien bestaat er in het Westen van Europa een duidelijke ten- denz Joego-Slavië maar „af te schrijven" hetgeen er niet zoo heel ver naast is, wijl onder deze omstandigheden een aansluiting van Joego- Slavië bij het Britsch-Fransche front practiscli uitgesloten is. Toch zijn er nog factoren, die voor het Westen gunstig werken. Op de eerste plaats is daar de macht van de openbare meening, die de vroegere bondgenooten geenszins vergeten is. Vervolgens ontmoeten de Italiaansche en de Duitsche Bal- kan-belangen elkaar in Belgrado, dat op deze wijze een zeker evenwicht bewaren kan. De aspiraties, die de as op den Balkan heeft, gaan aldus door een Joego-Slavische zeef, die uiter mate gunstig kan werken. Berlijn, en in zekeren zin ook Rome, trachten een Hongaarsch-Joego- Slavisch-Bulgaarsche wig te drijven in de Bal kan-Entente; tot dusver bereikten zij evenwel niet meer dan de vorming van een neutralen staten-ring, die meer belemmerend dan gunstig voor hun doelstellingen werkt. Kennelijk streeft Belgrado naar uitbreiding van dit neutrale sta tenblok, bemiddelend optredend tusschen de eischende en de verdedigende Balkanstaten; onder gunstiger omstandigheden zou dit bui tengewone resultaten kunnen afwerpen. Zooals de zaken nu staan, mag men niet meer hopen dan dat Joego-Slavië als een neu trale rem werkt op de as-invloeden, een rem, die Londen en Parijs niet mogen en ook. niet zullen nalaten te versterken. Een van de meest merkwaardige verdedi gingsobjecten van Nederland is wel de Af sluitdijk. Het is waarschijnlijk het meest merkwaardige verdedigingsobject van de heele wereld. Want nergens anders ter wereld heeft men een dijk gelegd, die van een zee een meer heeft gemaakt; nergens anders heeft men een dijk, die tientallen kilometers aan weerszijden door water is begrensd, aan den eenen kant door de Waddenzee en aan den anderen kant door het IJsselmeer. De kapitalen, die in dezen dijk zijn gestoken, zijn geweldig groot; het waterstaatkundig belang ervan is niet te overzien voor een leek; hij oefent invloed uit op den waterstaatstoestand van vijf provincies; hij beschermt duizenden hecta ren vruchtbaar land tegen het water, het zullen er tienduizenden worden, als alle inpolderingen gereed zijn gekomen; hij is van groot belang voor het verkeer en is hierdoor reeds een factor geworden van hooger economische waarde. Het is te begrijpen, dat de Afsluitdijk de bij zondere belangstelling van Defensie heeft en reeds heeft gehad van het eerste oogenblik af, dat de plannen voor aanleg werden gemaakt. Maar hier heeft men het groote voordeel ge had, dat men den dijk kon aanpassen aan de belangen van de verdediging, en dat men niet, zooals overal elders de verdediging heeft moe ten aanpassen aan het land. Immers de bodem bestond voor de inwoners er kwamen, die zich moesten kunnen verdedigen tegen een vijand. Toen de oorlogstechniek en de tactiek zich ont wikkelden, moest men een verdedigingsstelsel gaan opbouwen, dat zich aanpaste aan het land en gebruik maakte van het natuurlijke terrein: van een heuvel, van een moeras of van een rivier. Men kon wel kunstmatige werken aan leggen, een kanaal graven, een fort bouwen, maar men was daarbij gedwongen gebruik te maken van het terrein zooals het daar lag. Bij den Afsluitdijk nu was dat anders. Voor men begon was er niets anders dan een groote watervlakte en bij het aanleggen van den dijk kon men met alle belangen rekening houden, al zal het misschien wel eens moeite hebben gekost om alle belangen met elkaar in overeen stemming te brengen. Ook Defensie had hier bij enkele woorden en waarlijk niet de minst gezagvolle mee te spreken en zoo is hier een verdedigingsstelsel ontstaan, dat dezen dijk voor eiken vijand, die over land komt, prac- tisch onneembaar maakt. Voor een vijand, die over het water komt, heeft de Marine te zor gen, doch hierover te schrijven, valt buiten ons bestek. Er zijn op en langs den dijk verdedi gingswerken aangebracht, die dezen moeten be schermen, en de installaties, die erop zijn ge bouwd. Er staat afweergeschut tegen lucht aanvallen. Er staan mitrailleurkazematten, waarin geregeld troepen verblijven en die dus ook zijn uitgerust met die inrichtingen, die noo- dig zijn voor de dagelijksche verzorging van den troep; er zijn kanonkazematten, die mu ren hebben van gewapend beton, anderhalven meter dik; er is een hospitaalkazemat, geschikt om aan de gewonden de eerste verpleging te geven, zelfs voorzien van een nood-operatie kamer. Het is een zeer eigenaardige gewaar wording te staan in een ziekenverblijf, dat ver borgen is onder een paar meter gewapend beton, of te weten, dat een kok zijn werk doet op een soortgelijke plaats. Al deze bouwwerken zijn zeer zwaar uitge voerd; zij zijn bom- en scherfvrij en zij zijn bestand tegen een bombardement van 15 cm. geschut. Nu kan men wel zeggen, dat er tegen woordig heel wat zwaarder geschut bestaat, en dat een zwaarder bombardement dus gevaar zou kunnen opleveren, doch men mag hierbij niet uit het oog verliezen, dat er geen enkele vijand is, die oorlog voert tegen den Afsluitdijk alleen en de rest van het land ongemoeid zal laten. Het inzetten van zwaarder geschut op deze plaats zou dus tot gevolg hebben, dat dit geschut onttrokken wordt aan een ander front en in het totaal van den strijd zou dit voor ons niet anders dan een voordeel kunnen zijn. Er heerschen over den Afsluitdijk bij niet- deskundigen de raarste meeningen. Sommigen uiten de veronderstelling, dat een eventueeie vijand den dijk in de lucht zal laten vliegen om onze verdediging terug te drijven met be hulp van de kracht van het water. Anderen weer meenen, dat onze defensie zelf den dijk zal vernielen, als de verdediging haar niet meer mogelijk zou zijn. Het is misschien niet verkeerd deze meeningen met een enkel woord recht te zetten. Eerstens is onze defensie er op goede gronden van overtuigd, dat de dijk on neembaar is. En tweedens. zou zij er zich wel voor wachten hem te vernielen, omdat zij weet, wat daarvan de consequenties zouden zijn. En een eventueeie vijand zou zich deze plan nen niet in het hoofd halen, omdat hij niet weet, wat hiervan de consequenties zouden zijn. Hij kent de situatie niet en weet niet, welke verwoestingen hij zal aanrichten, die misschien voor hemzelf nog groot nadeel zullen brengen. Deze argumenten gaan natuurlijk niet op, als men van meening is, dat Defensie het land zal verwoesten om het te behouden, of dat een vijand het zal verwoesten om het te veroveren. De eenige wijze, waarop naar de meening van de deskundigen de dijk kan worden genomen, is bij overrompeling. Maar om dit te voorko men wordt hij dag en nacht bewaakt; altijd staan er menschen op post; in tijd van vrede en in tijden van internationale spanningen; er zouden zelfs menschen op post blijven staan, als de toestand zoo zou zijn, dat de Romeinen den tempel van Janus zouden sluiten, hetgeen zij alleen deden, als er nergens op de gansche wereld een oorlog werd gevoerd. In de tien eeuwen van hun geschiedenis is deze tempel van Janus slechts twee malen zeer korten tijd gesloten geweest, maar het zal niet voorkomen, dat de Afsluitdijk niet bewaakt is, al is het nog zoo korten tijd. Voor de troepen, die met de bewaking zijn belast, is hier een verblijf gebouwd, dat welis waar van semi-permanent karakter is, doch dat er toch zijn mag. Het is prettig ingericht en de thee, die de kok er schenkt is voortref felijk, al zullen slechts weinig burgers gelegen heid krijgen deze te proeven. De kwestie van de legering brengt op andere plaatsen vaak grooter moeilijkheden mee. Niet daar, waar men nieuwe kazernes heeft ge bouwd, of waar men daarmede nog doende is. Men heeft daar wel tijdelijk een oplossing moeten zoeken, die niet geheel en al voldeed, maar men heeft het beste ervan gemaakt, wat ervan te" maken was en zoodra de menschen de nieuwe kazerne kunnen betrekken is alles in orde. Temeer nog, omdat de nieuwe kazernes fraai en praetisch zijn ingericht; men zou kun nen zeggen, dat zij alle voordeelen van een kazerne hebben, doch de nadeelen missen, die aan de oude gebouwen soms wel eens verbon den waren. Moeilijker wordt de legering te velde, waar men gebruik moet maken van hetgeen de om geving biedt. Op sommige plaatsen liggen de mannen in een school, op andere plaatsen is een tooneelzaal of een vereenigingsgebouw in gebruik genomen; weer ergens anders moeten de menschen zich tevreden stellen met een stal of een schuur, die men gehuurd heeft van een boer. Men kan niet zeggen, dat het overal even comfortabel is, maar op onzen tocht, die voerde door een groot deel van het land, langs de kust en langs de grens, hebben we niemand hooren klagen, al waren er dan wel eens bij, die niet geheel en al tevreden waren. Er zijn plaatsen bij, waar het inderdaad niet meevalt; zoo was er een verblijf waar men geen drink water kon vinden, en waar dit dus met tank wagens geen oorlogstanks ditmaal van acht kilometer ver moest worden aangevoerd. Maar het transport geschiedde regelmatig, zoo dat er voortdurend goed drinkwater aanwezig was. Voor de menschen, die hier gelegen zijn, wordt op een centraal punt gekookt en het eten wordt daarna in wagens naar de ver schillende kampementen gebracht. Dat de kooktechniek van de specialisten gelijken tred houdt met de ontwikkeling van de gansche krijgstechniek, hebben we op onzen tocht her haalde malen kunnen ervaren. Er zijn nu een maal een aantal spijzen, die beter worden naar mate ze in grooter hoeveelheden worden ge kookt, en in dit opzicht heeft de soldaat veel voor op den burger. Men heeft voor de legering verschillende op lossingen gevonden. Bij een van de havenste den staat een oud fort, dat niet meer in ge bruik was, maar het was wel zoo stevig ge bouwd, dat het niet vervallen was, hoewel het een tijd leeg had gestaan. Een betere plaats voor een bom- en scherfvrije legering was niet te vinden en de legerleiding heeft er dan ook dankbaar gebruik van gemaakt om er een aan tal menschen in onder te brengen, die behoo- ren bij de kustwacht. Het is voorzien van een keuken, waar we een bord uitmuntende snert hebben gegeten van een cantine en van alles, dat bij een goede legering behoort te zijn. Een ander probleem, waarmede de legerlei ding te maken krijgt, is de kwestie van den vrijen tijd der soldaten. We hebben daarover reeds geschreven en erop gewezen, hoe moeilijk het kan zijn dezen vrijen tijd op prettige wijze door te brengen, als de manschappen gelegerd zijn kilometers ver van de bewoonde wereld of in een plaatsje, zoo afgelegen, dat men er nau welijks op de hoogte blijft van de gebeurtenis sen in de buitenwereld. Men doet hieraan, wat men kan. De cantines zijn over het algemeen zeer goed in orde; ze worden geëxploiteerd in eigen beheer, waardoor de geheele winst ten goede komt aan de manschappen; er is lectuur aanwezig en ander materiaal, waarmede men den vrijen tijd kan doorbrengen. Daarnaast worden nog andere pogingen ondernomen om de menschen bezig te houden. Een aantal heeft een muziekgezelschap gevormd, dat zeer goed voor den dag bleek te komen; anderen weer zoeken het meer in tooneel of iets dergelijks. Er bestaat over het algemeen bij de menschen een neiging den vrijen tijd door te brengen met iets te doen en niet met lanterfanten. Het eenige wat hun vaak ontbreekt, zijn de mid delen om zich bepaalde dingen aan te schaffen. Hierin begint langzamerhand verandering te komen door de medewerking der burgers, hoe wel deze misschien toch nog wel iets meer be langstelling voor de weermacht zouden kunnen toonen. Ter gelegenheid van het bezoek van den Nederlandschen gezant te Berlijn, jhr. mr. A. M. van Haersma de With, aan München, is de burgemeester van München, Fiehler, be noemd tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau. Voor de bloemententoonstelling, welke van 6 tot en met 10 September op het landgoed Duin- rell te Wassenaar zal worden gehouden, heeft H. M. de Koningin een medaille beschikbaar gesteld. Te Nijmegen is heden op 66-jarigen leeftijd plotseling overleden Pater Clemens Kühne O.P., leeraar aan het St. Dominicus-eollege te Nijmegen. Pater Kühne werd 1872 te Alk maar geboren, studeerde aan het St. Domini- cus-college te Nijmegen en later te Huissen. In 1899 werd hij priester gewijd en in 1900 be noemd tot leeraar in de Geschiedenis en Land en Volkenkunde aan het St. Dominicus-college te Nijmegen, thans te Neerbosch. Pater Kühne was een uitstekend opvoeder en een zeer ge waardeerd leeraar, die bij zijn leerlingen in hoog aanzien stond. Hij was den laatsten tijd lijdende en opgenomen in het St. Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen. Op 15 Augustus a.s. zou de ontslapene zasn 40-jarig priesterfeest hebben herdcaht. Maandag zal het stoffelijk overschot op het kloosterkerkhof van het Albertinum te Nijme gen worden bijgezet. De Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd tot rector van Huize St. Joseph te Heer pater J. Hovers S.C.J.; tot rector van het Noviciaat te Asten pater P. v. d. Heyden S.C.J.; voor de Missie van Zuid-Suma- tra de paters W. Hoffmann S.C.J., Th. Borst S.C.J, en G. Koevoets S.C.J.; voor de Missie van Congo pater H. v. d. Vegt S.C.J.; voor Argen tinië de paters L. Snijders S.C.J. en A. Comman deur S.C.J.; voor Noord-Brazilië pater Jos. Theuws S.C.J. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9