uli Gerucht en rumoer om Danzig duren onverminderd voort Nauwe samenwerking in het bankbedrijf i Opdracht aanvaard HOTEL „DE MALLEJAN" HEROPENING 29 JULI Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers Restaurant „DEN HOUT" *5 BERLIJN VOORSPELDE RUSTIG WEEKEIND Belangengemeenschap tasschen Amsterdamsche Bank en Robaver PAVILLON - RICHE - ZANDVOORT ENGELAND LAAT CHINA IN DEN STEEK HOTEL FRANSSEN DE BAROMETER Bezuidenhoutscheweg 11 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 22 JULI 1939 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21902 .ufS «uf ,uet Poolsche politieke kringen ver klaren dat inlijving van Danzig oorlog beteekent Strenge instructies aan Poolsche douane vertrek uit Polen heeft generaal Persduel om Danzig „Er bestaat geen Danzig- kwestie Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü VIERHOUTEN Gespannen verhouding Ver. Staten—Mexico HARRY POHLA MET ZUN BEROEMD ZIGEUNER ORKEST Volgens Financial News zal Londen den Chineeschen dollar niet meer steunen „Grootste overwinning sedert Hankau" De Chineesche dollar Gissingen over de formatie 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Wereldcongres van de Christelijke Jeugd Het Episcopaat acht deelname van katholieken ongewenscht Nieuwe raswetten voor Ital. Oost-Afrika De nieuwe maatregelen op Sicilië Prettige Vacantie Wilt ge U zelf in Den Haag tracteeren Ga dan in „DEN HOUT" dineeren. aparte zalen voor diners Staatsspoor Den Haag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez «tededeeüngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek op van U00( ni* tje» ,rèfJ uur' 2.3" 10 7 JU tel 85. ^2 keizerin van Annam (Fransch Indo-cnina)die een bezoek brengt aan Europa, toerd door Z. H. den Paus in audiëntie ont vangen. Hierboven zien wij de keizerin bij het verladen van aen St. Pieter, waar zij b ij het graf van den H. Petrus gebeden heeft. Rechts van de keizerin Mgr. Benjamino Nordone, secretaris van de H. Con gregatie der Ceremoniën BERLIJN, 22 Juli (Reuter) In Duit sche politieke kringen wordt een kalm Weekeinde, zonder verwikkelingen in Dan- liS, voorspeld. De geruchten, dat gouwlei der Bürckel binnenkort naar Danzig zou ®aan om den toestand te bestudeeren wor den zeer onwaarschijnlijk genoemd. In of- Ücieele kringen verklaart men niets hier in te weten. In Duitsche politieke kringen is men verder erbaasd over de groote beteekenis, welke in et buitenland wordt gehecht aan de opmer- 'bgen welke een ambtenaar van het ministe- e Van Propaganda heeft gemaakt tegen en- u e buitenlandsche journalisten. Dit betee- in het geheel geen wijziging van de Duit se politiek. politieke kringen te Warschau herinnert etl volgens Havas aan de verklaringen van eetl Woordvoerder der Duitsche regeering, die Êe2e§d heeft, dat Engeland voldoenden invloed Polen zou uitoefenen om een oorlog te voor den, en voorts, dat Duitschland den vrede bedreigt, maar den terugkeer van Danzig 6jscht. genoemde kringen wijst men er dienaan- ®aahde op dat de Duitschers gewoonlijk zulke ^klaringen afleggen, wanneer zij zich gereed ^aken het Europeesche evenwicht te wijzigen. °°lsche politieke kringen herhalen dat onder e'ken vorm ook Duitschland er naar zou stre- eb Danzig in te lijven, Polen dit zou be bouwen als een schending van den huidigen btieken toestand en op dienovereenkomstige e zou reageeren. i.,^evens herinnert men aan de recente ver- a'arin- - blijk van Maarschalk Smigly Rydz die dui- k,,,!jk gezegd heeft, dat Polen alle vreedzame ,"fith( - - te boden zal uitputten om de Danzig-kwestie 2jtlreSfilen, doch dat, indien de Duitschers den tj ®chluss willen blijven verwezenlijken, Polen Ifjb gedwongen zou zijn naar de wapenen te oJben, wetende dat het zou strijden voor zijn t)4? bankelijkheid. Ten slotte verklaart men ^°len niets eischt ten aanzien van Danzig bus s°Pri geen concessies te-doen heeft. De vre- ientfen ^"Pr°epen moeten dientengevolge gericnt cr> tot Berlijn en niet tot Warschau. verband met het neerschieten van den 0°b>chen douanebeambte heeft de Pool- e commissaris-generaal te Danzig ver- ;'ar<l, dat de Poolsche autoriteiten aan de °°'sche douane aan de grens van Polen öe *ettj Banzig opdracht hebben gegeven van Wapens gebruik te maken om het on- I^Bg overschrijden van de grens door "zigers te verhinderen. Volgens Mr 'bski ^bzj. een Reuter-bericht uit Danzig is een in uniform loopende bewoner van tok °P Poolsch gebied gearresteerd, be- CUlrt;. bltji >ls, g<* Van sP^onnage- BÜ bet zien van de 'beti Clle grenswacht trachtte Lipski te ontko- L. biaar na twee waarschuwingsschoten gaf a'ch over. Êij Ironside aan de „Polska Zbrojna" verklaard, dat hij niet in enkele woorden zijn gevoelens van erkentelijkheid jegens Polen kan uitdruk ken. Zijn voorgevoelen van hetgeen hij in Polen na enkele jaren zou zien is bewaarheid en hij wenscht het Poolsche leger en zijn leider geluk met de voorbeeldige instructie, organisatie en vooral den geest van vaderlandsliefde en plichtsgevoel, die in alle rangen merkbaar zijn. Het persduel om Danzig wordt intusschen met onverminderde kracht voortgezet. De kwestieDanzig en opmerkingen van de Engelsche pers besprekende schrijft de „Deut sche Allgemeine Zeitung": „Het Duitsche volk in Danzig en in het Rijk is er diep van over tuigd, dat hier geen sprake is van een oorlogs kwestie, doch van een harden strijd om het recht, welks natuurlijk resultaat slechts de Duitsche oplossing kan zijn en geen andere. Niet Duitschland heeft om Danzig gemobili seerd, doch Polen. Niet Duitschland heeft van een onvermijdelijken oorlogi gesproken, doch En geland en Frankrijk. De Duitsche politiek is niet wankel en behoeft ook niet op het kleinste punt herzien te worden." De „Boersenzeitung" schrijft: „Evenals het vorige jaar, toen het ging om de oplossing van de Tsjeeho-Slowaaksche kwestie, wordt Duitsch land belasterd en worden de dingen zoo voorge steld, alsof het van ons afhangt of de wereld een oorlog tegemoet gaat, of dat de vrede behouden blijft." Aan het Fransehe „Journal" wordt uit Berlijn gemeld „De toestand is ongewijzigd en het is duidelijk dat hij niet gewijzigd kan worden, zoolang de Duitschers niet bereid zijn rekening te houden met het Poolsche standpunt. Zoolang men die zekerheid niet heeft moeten alle desbetreffende geruchten en verklaringen met de grootste voor zichtigheid beschouwd worden. Overigens wordt voortgang gemaakt met de militaire voorberei dingen. Wij kunnen meedeelen, dat zij op 15 Augustus haar hoogtepunt zullen bereiken. De „Figaro" schrijft: „Min of meer officieuze Duitschers verspreiden in de hoofdsteden het gerucht, dat de kwestie Danzig geregeld zal wor den naar de wenschen van Duitschland en zon der gewapend conflict. Dit gerucht maakt deel uit van de actie welke de Duitsche propaganda voert. Er bestaat geen Danzig-kwestie. Dat in de eerste plaats. Sedert twintig jaren bestaat er een toestand, welke op eenigerlei punt niet ge wijzigd kan worden, of Polen moet daarover volkomen overeenstemming met Duitschland be reikt hebben. Welnu, Polen zal zich niet leenen tot iets, dat zijn vitale belangen, zijn economi sche onafhankelijkheid of zijn veiligheid raakt. De Polen zijn in dit opzicht eensgezind en her haald kan worden, dat Frankrijk en Engeland volkomen getrouw zijn en blijven aan de ver plichtingen welke zij jegens hen op zich hebben genomen." De algemeene opinie der Engelsche bladen om trent de gisteren afgelegde verklaring van den woordvoerder der Duitsche regeering is, dat deze geen wijziging gebracht heeft in den toestand te Danzig. De „Daily Telegraph" schrijft: „Het is te vroeg om beteekenis aan de verklaring te hechten. Indien Duitschland geen oorlog over Danzig wenscht heeft niemand anders eenige reden om er een te wenschen of te verwachten. De redenen voor de verklaring van gisteren blijven duister. Indien zij beteekent dat Duitschland besloten heeft een begin te maken met de ver mindering van de spanning en alleen Duitschland kan daartoe het initiatief nemen dan goed en wel, maar hierop moet de rest van de wereld blijven wachten." De „News Chronicle" schrijft: „De verklaring brengt geen verandering in den toestand. De beloften der Britsehe regeering aan Polen zijn volkomen duidelijk. De Nazi's deden daarom beter zich los te maken van het denkbeeld, dat Engeland een oog dicht zal houden bij de inne ming van Danzig." VOOR HET GEHEELE LAND: VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: S Eenige regen mei kans op onweer, zwaar bewolkt tot betrokken, tamelijk koel weer, zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Zon op 5.03 onder 21.10. Licht op 21.40. Maan op 12.41 onder 23.29. E.K. 23 Juli. WASHINGTON, 22 Juli. (Havas). De betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico bevinden zich in een delicaat stadium aangezien de onderhandelingen over de ont eigening der petroleummaatschappijen zijn doodgelóopen en men voor een verbreking der onderhandelingen vreest. Richberg, de advocaat der ondernemingen, heeft verklaard, dat hem een voortzetting der besprekingen nutteloos lijkt. Indien de onderhandelingen zouden ver broken worden vóór de verdaging van het Congres, zou het kunnen gebeuren, dat het departement van buitenlandsche zaken zich niet meer verzet tegen de motie-Townsend, welke bedoelt den aankoop van buitenlandsch zilver door de Vereenigde Staten te verbieden. Het zou den senaat dan volkomen vrij staan deze kwestie vóór de vacantie te beslissen. Het is niet twijfelachtig, dat de publicatie van het rapport der commissie van onderzoek naar het ongeluk van den Mexicaanschen vlieger Sara- bia in de Vereenigde Staten een beslissenden invloed zal uitoefenen op het lot der Mexi- caansch-Amerikaansche onderhandelingen. Evenwel bewaart men aan beide zijden over al deze vraagstukken de grootste gereserveerd heid. In de Vrijdag gehouden vergade ringen van commissarissen der Am sterdamsche Bank N.V. en der Rot- terdamsch Bankvereeniging N.V. is besloten de directies dier banken te machtigen om behoudens de goed keuring voor zoover noodig van de algemeene vergaderingen van aan deelhouders, het navolgende over een te komen: 1 de winsten en verliezen der beide vennootschappen worden met ingang van 1 Januari 1940 gelijke lijk verdeeld; 2) de banken garandeeren el- kaars verbintenissen; 3) van elk der banken wordt het uitgegeven kapitaal door terugbeta ling aan aandeelhouders terugge bracht tot f 35.000.000.en wordt de open reserve teruggebracht tot f 20.000.000.Hiertoe zal de Rot- terdamsche Bankvereeniging N.V.- een bedrag van f 3.000.000,aan haar stille reserve ontleenen. Hierna zullen derhalve het geza menlijk kapitaal der beide instellin gen f 70.000.000.en hare open reserves f 40.000.000.bedragen; 4) ten einde ook de stille reserve der beide instellingen op gelijke hoogte te brengen zal aan aandeel houders der Amsterdamsche Bank N.V. worden voorgesteld een nader te bepalen bedrag van omstreeks f 10.000.000.van hare open re serve over te brengen naar haar stille reserve. Hierna zal zij het deel der open reserve, hetgeen door terug brenging tot f 20.000,000.be schikbaar komt, na aftrek der ver schuldigde belastingen, uitkeeren. De heer Mr. H. A. van Nierop heeft den wensch te kennen gegeven af te treden als di recteur der Amsterdamsche Bank N.V. Voorgesteld zal worden te benoemen tot di recteuren der Amsterdamsche Bank N.V. de hee- ren Mr. K. P. van der Mandele, Mr. Y. J. H. van der Meulen, Mr. H. L. Wolterson, L. Proos Hoogendijk en Mr. B. J. K. Kolff, tot directeu ren der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. de heeren P. Hofstede de Groot, D. Andreson en Mr. W. M. Houwing; tot commissarissen der Amsterdamsche Bank N.V. de heeren Mr. Th. A. Fruin, Rob. Bruns, D. G. van Beuningen, E. Th. Geesink, A. J. M. Goudriaan, W. van der Vorm en Mr. H. A. van Nierop; tot commissa rissen der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. de heeren Gottfr. H. Crone, Herbert Cremer, M. C. Koning, J. W. Verwey, C. H. Laan, Mr. L. C. van Eeghen en F. I de Greve. De chef van het Duitsche leger, generaal Walter von Brauchitsch heeft 2500 vaan drigs op het plein voor het Tannenberg-monument toegesproken, ter gelegenheid van het jaarlijksch bezoek der cadetten aan de slagvelden in Oost-Pruisen Dagelijks gezellig Thé- en Bitteruur 'S AVONDS VAN 8 DHR TOT 'S NACHTS 2 OCR DANSEN EN VROOLIJKE STEMMINGMIJ ZIEK In ons restaurant met schitterend uitzicht op zee Dagelijks Diner dansant vanaf 2.75. Smaakvol ingerichte zalen voor Partijen, Recepties,» Diners, Vergaderingen etc. Groote gezelschappen speciale condities. TOKIO, 22 Juli (Reuter) In een bui tengewone vergadering heeft het Japansche kabinet ingestemd met de beginselen welke gisteren tusschen Arita, den minister van Buitenlandsche Zaken, en Craigie, den Brit- schen ambassadeur, zijn overeengekomen. Semi-officieel wordt nog gemeld dat Arita in de kabinetsbijeenkomst verklaard heeft, dat de voornaamste eisehen van Japan betrekking had den op de Britsehe erkenning van alle maat regelen welke het Japansche leger krachtens zijn verrichtingen moet uitvoeren. Verder zou Engeland alle maatregelen of handelingen moe ten nalaten, welke Japan ten nadeel of zijn tegenstander in China ten voordeel zouden kun nen zijn. Als resultaat der besprekingen is een overeenkomst tusschen beide partijen bereikt. Engeland zou alle Japansche eisehen betreffen de de principieele kwesties in verband met Tientsin hebben aangenomen, waarmede de weg is vrijgemaakt voor de bespreking der speciale op Tientsin betrekking hebbende vraagstukken. In aansluiting op de bijeenkomst van het ka binet, zoo meldt het D.N.B. heeft de minister van Binnenlandsche Zaken Kido den minister president Hiranoema op de hoogte gesteld van de ontwikkeling der anti-Britsche beweging in Japan. Politieke kringen merken in dit verband op dat „de in het volk ontstane en door het volk uitgevoerde anti-Britsche beweging niet beïn vloed zal worden door het resultaat der bespre kingen in Tokio. Evenmin zal terstond een uit werking te verwachten zijn op de blokkade te Tientsin, welker opheffing of voortzetting vol komen zal afhangen van de bijzondere onder handelingen welke de volgende Week zullen be ginnen." Volgens den politieken correspondent van de „Financial News" aldus wordt uit Londen bericht zal de Britsehe regeering haar onlangs gegeven steun aan de Chinee sche valnta weer intrekken. Volgens veron derstellingen welke gisteren in Londensche diplomatieke kringen wijd verspreid waren, zou dit, naar men gelooft, de eerste stap zijn in de nieuwe politiek voor het Verre Oosten, welke de Britsehe regeering thans onder druk uit Tokio gaat voeren. In politieke kringen is het gerucht, dat de steun aan den Chineeschen dollar wordt inge trokken, algemeen ontvangen als een nieuw ge tuigenis van de verandering in de Britsehe po litiek, en in verscheidene invloedrijke kringen, zoo vervolgt de „Financial News", wordt het met groote bezorgdheid beschouwd. Een parlementslid dat de Chineesche situa tie uitstekend kent, verklaarde den correspon dent van het blad, dat de intrekking van den Britschen steun aan de Chineesche valuta een noodlottige uitwerking zou hebben niet slechts op de vooruitzichten voor China zelf, doch ook op de vooruitzichten voor den Britschen han del in China. Aangezien een hechte valuta overeenkomst met Japan ontbreekt, was hij van meening, dat de geheele Chineesche bui tenlandsche handel, inclusief die van Groot Brittannië. in de handen van Japan zou vallen na de ineenstorting van de Chineesche valuta. Over het algemeen was men in politieke krin gen van meening dat, indien dit de prijs is voor een regeling van het geschil om Tientsin, deze prijs te hoog was. Een vooraanstaand deskundige in het Verre- Oosten heeft aan den Reuter-correspondent te Sjanghai verklaard, dat de val van den Chinee schen Dollar de grootste Japansche overwin ning S sedert de verovering van Hankau. De regeeringspersdienst meldt: Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een ka binet aanvaard. Over de formatiepogingen van dr. Colijn, welke voorafgingen aan het aanvaarden van de opdracht, seinde onze parlementaire redacteur; Na het bezoek, dat dr. H. Colijn gisteren aan H. M. de Koningin in den Ruigenhoek heeft gebracht, hebben zich geen bijzon dere feiten meer voorgedaan. Nadere be richten zijn niet gepubliceerd en de forma teur heeft gisteren niemand meer ontvan gen, maar heeft 's middags nog geruimen tijd op het departement van Algemeene Zaken gewerkt. Hedenochtend heeft hij minister Van Boeijen ontvangen, die ongeveer een half uur bij hem bleef. Dr. H. Colijn heeft hedenochtend ten tweeden male met prof. J. Vooys beraad slaagd. Twijfelde men tot voor enkele dagen in katholiek-politieke kringen sterk of de for mateur een kabinet in zijn geest bü elkaar zou weten te krijgen, thans houdt men re kening met de mogelijkheid dat dr. Colijn inderdaad „slaagt", d.w.z. dat hij een naar zijn inzicht bevredigende ministerlijst bui ten de partijen om zal kunnen bijeenbren gen. Intusschen hebben verscheidene bladen reeds berekeningen gemaakt over de lijst der toekom stige ministers. Gisteravond heeft de Nieuwe Haagsche Courant een lijst gebulletineerd, die er als volgt uitziet: Dr. H. Colijn, minister-president en minister van Algemeene Zaken. Dr. J. J. C. van Dijk, Defensie. Mr. J. A. N. Patijn, Buitenlandsche Zaken. Mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, Waterstaat (welk departement hij thans beheert) of Kolo niën. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Sociale Za ken, thans minister van Onderwijs, vroeger van Sociale Zaken. Dr. J. A. Nederbragt, Economische Zaken; thans voorzitter van den Havenraad te Danzig. C. W. Bodenhausen, Financiën: oud vice- president van den Raad van Indië en oud directeur van Financiën aldaar. Mr. J. A. de Visser, Justitie; thans procureur- generaal van het gerechtshof te Arnhem. Jhr. mr. O. C. A. van Lidth de Jeude, Water staat; oud-minister van Waterstaat. Dr. A. D. A. de Kat Angelino, Onderwijs; oud-directeur van Onderwijs en Eeredienst in Indië. Het is nog niet zeker of de heer Van Boeijen Binnenlandsche Zaken zal blijven beheeren of dat hij vervangen zal worden door den heer H. P. J. Bloemers, thans burgemeester van Arnhem en voorzitter van den A.N.W.B. v Het bulletin, waarin deze berekeningen werden opgenomen, werd echter later op den dag inge trokken. De Telegraaf komt hedenmorgen met een eigen lijst, met iets meer voorbehoud, doch over het algemeen van denzelfden inhoud. Wij zullen deze beide bladen op hun weg niet volgen, daar anders de waarschijnlijkheid groot wordt, dat er evenveel kabinetten worden ge noemd, als er dagbladen in Nederland ziin. Deze en dergelijke lijsten hebben slechts waar- schijnlijkheidswaarde. Ze zijn gebouwd op de veronderstelling, dat dr. Colijn's keuze beperkt is geweest tot degenen, met wie hij mondeling con fereerde, en die dus aan de buitenwacht bekend zijn. Hoe „voorloopig" deze berekeningen zijn, blijkt nu reeds duidelijk uit het feit dat, naar hans bekend wordt, de heer De Kat Angelino definitief voor de hem aangeboden portefeuille heeft bedankt. MÜn vriend vond geen vrouw naar z'n droomen. Hy vroeg in de krant, zonder schromen: Welke vrouw, dun of dik, Houdt van TIP zooals ik?" De brieven die kwamen by stroomen. Inz. D. M. Worm erve er ontving een flesch Tip. Dr. H. Colijn heeft de opdracht tot vor ming van een kabinet aanvaard. Het Japansche kabinet stemt in met de door Arita en Craigie bereikte resultaten. Engeland besluit den Chineeschen dollar niet meer te steunen. Overdracht van het legercommando in Indië. Het Episcopaat acht deelname van ka tholieken aan het Wereldcongres van de Christelijke Jeugd ongewenscht. Reeds vele vooraanstaande katholieken zijn toegetreden als stichter van het St. Willibrordusfonds. Belangengemeenschap tusschen Amster damsche Bank en Robaver. In verband met het a.s. Wereldcongres van de Christelijke Jeugd, ontvingen wij de volgen de mededeeling van het Hoogwaardig Episco paat: „De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland achten iedere deelname van katho lieke zijde aan het Wereldcongres van de Christelijke Jeugd, hetwelk fe Amsterdam zal worden gehouden van 24 Juli tot 2 Augustus a.s., ongewenscht en zij vertrouwen, dat de hun onderhoorige geloovigen zich geheel afzijdig zullen houden." ROME, 22 Juli. (Havas). De Staatscourant publiceert een wet tot bescherming van het Arische ras in Italiaansch Oost-Afrika, welke wet onlangs door de Kamer van fasces en cor poraties is aangenomen. De wet stelt Arische niet-Italianen gelijk met Italiaansche burgers en vreemdelingen, wier ethnische afkomst gelijk is met de inboorlingen van Italiaansch Oost- Afrika, met deze inboorlingen. De wet voor ziet in zware straffen tegen Italiaansche bur gers van Arisch ras, die sexueele betrekkingen onderhouden met inlandsche vrouwen. ROME, 22 Juli. (Havas.) De Italiaansche pers bespreekt uitvoerig het plan tot het af schaffen van het grootgrondbezit op Sicilië en de groote werken tot verbetering van den grond. De pers noemt dit een werk met buitenlandsche politieke beteekenis, aangezien een werk, dat zooveel tijd in beslag neemt, een bewijs is van de vredelievende bedoelingen van Italië. Het ontwerp vraagt tien jaar tijd, een groote ener gie en enorme financieele middelen. Het is der halve een bevestiging van den vredeswil van Italië. VALKENBURG L. Tel. S8. Lift. alle comf.. k. en w. str. water alle 80 kam. Garage vrij. Vr. prosp. Stand op Zaterdag 1 our n.m.: 757.5 Vorige stand: 758.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1