5 Karei van St. Andries TERUG NAAR HET EIGEN „HEIM U wel smaken!" Kerkelijk Leven ZONDAG 23 JULI 1939 VAN WEEK TOT WEEK "«■te •"et "at «ïra hou v^^en van Andreas Houben ontleenen, Ve NEDERLANDERS UIT ZUID-TIROL Onderhandelingen over schadevergoeding Fonds gewapenden dienst in de Nederlanden Zomertentoonstelling te Laren Opening in Hotel Hamdorff AMERIKAANSCHE OORLOGS BODEMS TE ROTTERDAM Een kruiser en twee torpedojagers VRACHTAUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Chauffeur kwam er goed af LANDELIJK FRUITTEELT CONGRES Voorbereiding voor de Frucoto te Tiel Wij zijn geen schuldenaren van hei vleesch, zoodai wij naar hei vleesch zouden moe ien leven. Wani als gij naar hei vleesch leefi, zuli gij moe ien sierven. Wanneer gij ech ter door den geest de werken van hei vleesch doodi, zuli gij leven. Epistel Herinneringen aan de mobilisatie-jaren Een unieke vereeniging in ons land te Leerdam bijeen Diplomatie BENOEMINGEN Bij de paters Franciscanen H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO STUUR VAN FIETS IN ONDERLICHAAM Jongen aan de gevolgen overleden UIT DE STAATSCOURANT Justitie Politie H.B.S. emancipatie der Engelsche katholieken, ijk een feit geworden in 1829, werd ker- bevestigd door het herstel van de bis- °Ppelijke hiërarchie in 1850, maar was daar- hog lang niet geestelijk voltrokken. Pa- f teiii. Vettel; k«ijk ®dmond haalt een aardig woord van den gen Thomas Morus aan, dat ons te meer l' omdat het ook toepasselijk is op de Ne- abdsche katholieken, wier emancipatie ter- er tijd werd ingezet en bevestigd: zij „wa- biet gewoon om op hun vrijgeworden voe- marcheeren." ^€fWiji hier Broere en Thijm optraden, wa- het ginder Wiseman, Manning, Newman ^aber, die de cultureele emancipatie leid- on het ontzag voor deze groote namen U ons onwillekeurig de moeilijkheden on- ^batten, waarmede deze voormannen wor- *h®n. in de practijk hadden zij met aller- kleinigheden, en wat veel erger is allerhande kleinheid te maken. Door an- ^öenkenden vaak fel aangevallen, vonden 111 het eigen kamp niet altijd den noodi- steun. Veel van hun arbeid, en die hun hot liefst was, leverde geen zichtbaar sue- °P. Vooral het bekeeringswerk, waarvan idealisme zich aanvankelijk te veel had ^r8esteld, vorderde maar uiterst langzaam. «assicnist, pater Dominicus, die zich let- t, 'ik doodwerkte om Engeland voor de Ka- °heke Kerk te winnen, wist op den duur niet r> hoe hij aan geld moest komen om de J°hhen kerken af te bouwen en klaagde in al i brieven over het nijpend tekort aan ar- ^krachten. Hij stierf in 1849 en voor de t Passionistengemeenschap in Engeland dit een onherstelbaar verlies, want pater ^inicus was de man van het initiatief ge- de geboren organisator, die met één oog de geestelijke landkaart overzag en pre- r, 'Wist, wat er telkens gedaan moest worden. h opvolger zou hem kunnen evenaren. Pa- ïgnatius Spencer, hoewel een zeer vroom ijke, kon het heelemaal niet. Hij had tie yjh'ë oog voor de stoffelijke bijkomstigheden het missiewerk, overschatte de lichamelijke ^'dskracht van de paters en had weinig idee eht de financieele consequenties eener Nierstichting, en raakte zoo al spoedig in "ehulden. De paters leefden in de bitterste 1hoede. Onderwijl kende Engeland een felle '"katholieke agitatie, te vergelijken met den itorm van 1853, maar vee! dieper ingrij- 5hd in het volksleven, zoodat men vreesde, ahe katholieke priesters uit het land gezet "hen worden. K0hder deze omstandigheden kwam Andreas j.0hben naar Engeland, nog weinig wereldkun- toet een gebrekkige kennis der taal, zeker «en <tli htan, om bij het Engelsche publiek da- ,1Jk in den smaak te vallen. Men liet den burger zorgen voor uitgeweken Ieren in het is Stone, waar de Passionisten een paro- vekerk hadden. Hier bleek hij op zijn plaats. begreep de mentaliteit van de bevolking "a eenige jaren vertrok hij dan ook naar J^bd, waar hij, met slechts een korte on- 'eking, in de hoofdstad Dublin werkzaam 4 tot zijn dood. Hij woonde er in het kloos- (j. Vi»n Mount-Argus en trok al spoedig veel Jhtvolk, dat in hem een bijzonder begena- 2ag. Ruim dertig jaar is pater Karei van Andries in Dublin werkzaam geweest. Hij ijf v ®r zelfs wonderen gedaan, die nauwkeu- Verhaald worden in de stukken, verzameld lit hij het proces zijner zaligverklaring, maar V heeft weinig békeeringen gemaakt. Merk- ijj. 'hige paradox der heiligheid! De populaire Gods, voor wien de passagiers op straat tram stapten, omdat zij hem zien wil- en door hem gezegend worden, die aan k de hand oplegde, en zij genazen; wiens 1 een Pelgrimsoord werd, heeft met zijn Clke werk geen groot succes gehad! Daar in Ven moest hij onder Ieren zijn, om zich ïaJ61 "e kunnen geven op de wijze, die men vVftardde. t^^b het korte verblijf in Engeland, dat zijn 'hischen tijd onderbrak, is niets bijzonders Vertellen, behalve dat hij nauwelijks opviel. b|,Ner!and schitterde de deugd van den Lim- qfêer %r rn Engeland was zij niet minder groot, het was, of zy dof werd. Komt het door l), ."Uiige geestelijke verstandhouding tusschen bsC] '6ïï W C^en' van geslacht op geslacht het boj ehe geloof hebben bewaard? Onder ge- katholieken, ook al waren zij niet altijd bauwgezet in de vervulling van hun gods- C'Wichten 'bis voelde pater Karei zich beter lij l(l han onder Anglikanen of andersdenken- hoewel toch hun bekeering zijn ideaal was e0st. Blijkt hier niet, hoe krachtig de na- bjke bkh, aanleg van de menschelijke persoon- medewerkt om den aard van het bo- W "'burlijke leven te bepalen? Andreas hleef een plattelands-Limburger uit b^^geleen, ook overzee, en het is als Lim- r' dat hij den hoogen staat van deugd e> die door de documenten voor het s der zaligverklaring verondersteld wordt. ^aardig is nog, dat deze hooge staat hat[i|.rJcUg'd zich zoo weinig laat definieeren. hjja ®dmond, aan wiens bock wij de levens- hieromtrent: '«et 1 ls niet gemakkelijk, een juiste beschrij- 1 0 te - - - geven van zijn heiligheid of van zijn bcijj '''he deugd. Er is in zijn groei tot heilig er, Seetl waarneembare ontwikkeling van bloesem, tot vrucht. Wij zien hem r, s een rijzende zon, die reeds bij haar hoven de plaats zijner geboorte Mun- haar stralende glanzen schoot, om ®ds hooger te stijgen, langs de hemel- Clgië--EngelandIerland, waar ze heeft "^(.^.^hit,teren in vollen middag-gloed. Is hij het systematisch te werk gegaan, aftellend, ie() tyare, de trappen, die hij moest beklim- Kr,?111 hoven op den berg der beschouwing of de warmtegraden, welke hij V^.ben moest, alvorens het hoogtepunt van oo^'118 111 et God te bereiken? Niets, maar htij^ k heelemaal niets, wijst ons in die rich- Ket karakteristieke van zijn heilig heid kunnen wij slechts afleiden uit datgene wat zijn metgezellen uitwendig bij hem heb ben waargenomen. Volgens hun eenparig ge tuigen zijn het deze drie trekken: eenvoud, nederigheid en geest van gebed. Dit laatste vooral typeert hem." Neemt men de nogal weidsche beeldspraak van pater Edmond voor lief, dan is die ver gelijking met de zon ook wel bruikbaar om aan te duiden, dat de deugd van pater Karei bij een bewolkten hemel minder stralend werd, al gaf zij haar licht. Dit blijft voor ons een der merkwaardigste kenmerken. „Dit volk is zoo echt goed en zoo vol van eenvoudig geloof" getuigde de Limburger over zijn Ieren, en uit het onderling begrip tusschen priester en volk vonkte bij hem de deugd. Ook het priesterlijk karakter zijner heiligheid zal men niet mogen veronachtzamen. Pater Edmond wijdt er een afzonderlijk hoofdstuk aan. Maar al vermeldt het wetenswaardige gebeurtenissen, het geeft toch geen beeld van een bijzonderen zielsstaat. Wij gelooven, met alle waardeering voor het boek van pater Edmond, dat men de verkla ring der geestesgesteldheid van Andreas Hou ben dieper zal moeten zoeken. Natuurlijk doet dit niets te niet van hetgeen de schrijver op merkt. De laatste verklaring van iemands hei ligheid zal ons wel altijd terugwijzen op een voudige 'deugden, zooals de nederigheid, de gehoorzaamheid, den geest van gebed, de op offerende naastenliefde. De beoefening van deze deugden is een noodzakelijke voorwaarde. Zij is echter nog geen karakteristiek van de heiligheid. De verschillen, die wij waarnemen tusschen Sint Augustinus en Sint Antonius, Sint Pranciscus en Sint Thomas, Sint Ignatius en Sint Xaverius worden niet zoozeer bepaald door de deugden, die deze heiligen hebben be oefend, want ze hebben allen wel dezelfde deugden beoefend, hoogstens met een onder scheid in voorkeur, zoodat men b.v. bij Sint Franciscus het eerst aan de armoede denkt, bij Sint Ignatius het eerst aan ae gehoorzaam heid, bij Sint Xaverius het eerst aan den zie lenijver. Om tot een karakteristiek te komen, is echter de waarneming van deze verschillen niet genoeg. Men moet de heele persoonlijk heid bestudeeren, den levensstijl, de bijzondere reacties, de psychologie van de figuur, kortom: men moet voor al het menschelijke aandacht hebben, en vervolgens moet men nagaan, hoe deze bepaalde mensch door de beoefening der algemeen bekende christendeugden zijn natuur lijken aanleg adelde en vervolmaakte. Sint Augustinus zou, zonder heilig te worden, toch een wijsgeer en stylist van beteekenis zijn geweest. Sint Ignatius een goed militair, Sint Alfonsus een schrander jurist; zij hadden groote natuurlijke bekwaamheden, die werkdadig kon den zijn, ook zonder de bijzondere genade. Andreas Houben had zulke gaven niet. Hij was geen groot verstandsmensch, geen oor spronkelijke persoonlijkheid, maar hij was wel een echte Limburger van zijn land en zijn tijd. In de kazerne heeft hij heimwee en wordt eenzelvig. Hij heeft een omgeving noodig, die hem weldadig opneemt en stimuleert. Hij kent uiteraard hetgeen men de eenzaamheid van alle heiligen heeft genoemd, maar die een zaamheid is hem niet voldoende. (Men over- schat tegenwoordig deze „eenzaamheid" wel eens; het feit, dat er zooveel kloosterorden be staan, bewijst, hoezeer de gemeenzaamheid ook in de deugd met onze natuur overeenkomt.) Andreas Houben heeft behoefte aan Limburg- sche „gezelligheid". Dit is geen gezapigheid, maar het is de onderlinge wisselwerking van de gemoedswarmte, in het gezin, in den vrien denkring, in het klooster, in de parochie. Deze gezelligheid nu vond hij in Ierland, niet in Engeland. En hoewel hij er zonder eenige klacht afstand van deed, kon zijn diepste we zen haar niet missen. Hij is, zou men kunnen zeggen, de heilige van deze warme mensche lijke, Limburgsche „gezelligheid", van dit wel dadige gemoedscontact, dat in het natuurlijke leven vaak zoo veel tot stand brengt en dat ook in de gemeenschap der heiligen wel dege lijk op zijn plaats is. Een „tragisch-eenzame" werd deze Limbur ger nooit. Tusschen zijn Ieren in Dublin ge dijde hij pas ten volle. Ziedaar de meest op vallende trek van het karakter zijner deugd, die wij als men ons goed verstaat een „heroïsche gezelligheid" zouden mogen noe men. Er bestaat niet alleen heroïsche eenzaam heid, doch ook heldhaftige gemeenschapszin! Zien wij Andreas Houben zóó, dan kunnen wij den „heilige, van Mount-Argus" ook met volle recht als een Nederlandschen heilige hul digen, want zijn karakteristiek is tusschen die der andere heiligen, wat juist het karakte ristieke van den Limburger is tusschen de overige Nederlanders. De eenvoud was bij hem de natuurlijke bron wel der goedheid en der gemoedelijkheid, die zich door beproeving en ascese zuiverden tot bovennatuurlijke liefdadigheid. Hij stierf in 1891, daags voor Driekoningen. A. v. D. 99 De Nedcrlandsche regeering is, naar de N.R. C. verneemt, evenals de Zwitsersche, met de Italiaarvsche regeering in onderhandeling ge treden over schadevergoeding aan Nederlan ders die uit Zuid-Tirol zijn uitgewezen. Een positief resultaat ten deze is op het oogenblik nog niet bereikt De 124ste jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Neder landen is op den 5den Juli 1939 te Amsterdam^ gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat o.a. de volgende mededeelingen: De inkomsten over '38 bedroegen 63.703.06(4. Onder de deelgerechtigden bevonden zich 74 verminkten uit Oost-Indië, één blinde uit de koloniën, één blinde zonder veldtochten, twee infirmen uit de koloniën, vier infirmen zonder veldtochten en 754 veteranen. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden opgenomen één ver minkte en 99 veteranen. A Zaterdagmiddag is onder groote belangstel ling de Zomertentoonstelling van werken van de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars LarenBlaricum in de Kunstzaal van Hotel Hamdorff te Laren geopend. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op den burgemeester van Blaricum, den heer J. J. Klaarenbeek, en de heeren Dr. M. Noordewier en David Schul- man, resp. voorzitter van £e Vereeniging van Beeldende Kunstenaars Hilversum en van de Gooische Schildersvereeniging te Laren. De voorzitter, de heer W. M. van der Werk, hield een openingsrede, waarin hij allereerst zeide verblijd te zijn onder de vele belangstel lende aanwezigen den burgemeester van Bla ricum en de voorzitters van de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars Hilversum en de Gooische Schildersvereeniging te zien. Dat de burgemeester van Laren hier niet aanwezig is, aldus vervolgde spr., vindt niet zijn oorzaak in een gemis aan belangstelling. Van den beginne af heeft de burgemeester de tentoonstellingen geopend met een kernachtige toespraak van een geheel eigen en persoonlijk karakter. Daaraan is een einde gekomen, toen eenige leden zich van onze vereeniging afscheidden en een tweede vereeniging stichtten. De burgemeester vond het toen verstandiger geheel onzijdig te blijven en hij heeft zich sindsdien dan ook afzijdig ge houden. Spr. herinnerde eraan, dat de burge meester binnenkort zestig jaar wordt en dat hij ongeveer dertig jaar van zijn leven aan het hoofd van het schildersdorp heeft gestaan. Al die jaren heeft hij de belangen van de schilders behartigd en sterk met de schilders meegeleefd. Daarvoor zijn de schilders hem dankbaar en de vereeniging blijft het betreuren, dat van den nieuwen band tusschen de schilders, de veree niging en den burgemeester niet meer naar buiten blijkt. Spr. noemde de tentoonstelling een mooie tentoonstelling, hetgeen hjj dankte aan de leden die het afgeloopen jaar met verblijdend resultaat hebben gewerkt. Maar mooie schil derijen geven nog geen mooie tentoonstelling, Daarvoor heeft de commissie gezorgd, die met fijnen smaak, gegrond op een jarenlange er varing, de werken heeft „genangen". Spr. me moreerde, dat van den overleden voorzitter Co Breman drie representatieve werken werden opgehangen, waarvoor dank werd gebracht aan mevr. en mej. Breman. De tentoonstellingscommissie werd floor ons gekozen, zoo vervolgde de heer van der Werk, uit kundige, ervaren schilders. Wie kan immers beter een schilderij beoordeelen dan een schil der en wie kan beter de belangen van de schil ders behartigen. Naar deze waarheid is echter weinig gehandeld. In de Colleges van Toezicht op de Academies van Beeldende Kunsten zit ten wel bankdirecteuren of scheepvaartonder nemers, maar geen schilders. Museumdirecteu ren die schilderijen aankoopen zijn natuurlijk vaak kundige menschen, die de kunst tot het publiek brengen, maar het zijn toch geen schilders. Zoo zou spr. nog meer voorbeelden kunnen aanhalen, maar hij wilde toch volstaan met er op te wijzen, dat onder de schilders het ge voel leeft opzij gezet te worden en miskend te zijn. Door scheppende cultuur heeft Neder land een hooge plaats ingenomen in de rij van cultuurstaten. Kostelijke Nederlandsche schil derijen maken, op gevaar af te gronde te gaan, verre reizen in vreemde landen om daar de trompet der faam te blazen voor Nederland. Dit alles heeft de schilders doen beseffen, dat zij het recht hebben erkend te worden. Zij hebben zich vereenigd in de Nederlandsche Fe deratie van Vereenigingen van Beeldende Kun stenaars, welke een nauw contact bewaart met de Centrale Commissie voor Kunstbelangen. Onder leiding van bekwame bestuurders hebben deze lichamen heel wat tot stand gebracht zooals den Tentoonstellingsraad, de Adviescom missie, welke den Minister zal voorlichten bij de verdeeling van de opbrengst van Zomerpost- zegels, en het contact met het Werkfonds, dat het vooruitzicht heeft geopend op meer artis tieke opdrachten aan kunstenaars. Spr. meende te hebben aangetoond, wat de schilders te wijten hebben aan hun verdeeld heid en wat door samengaan verkregen kan worden. De heer van der Werk hoopte, dat de schilders hieruit leering zouden trekken. Een dracht maakt Macht. Met deze woorden ver klaarde spr. de tentoonstelling geopend. De tentoonstelling omvat 97 schilderijen, teekeningen en grafisch werk, 11 beeldhouw werken en potteriën, en is geopend tot 3 Sep tember a.s. Zaterdag is het eskader Amerikaansche oorlogsschepen, bestaande uit den lichten krui ser „Trenton" en de torpedojagers „Jacob Jones" en „Badger" te Rotterdam aangekomen. De schepen, die tot 1 Augustus blijven, zul len dagelijks te bezichtigen zijn. De „Trenton" meerde als eerste aan de Parkkade, terwijl de beide andere schepen een eind de rivier opvoeren tot voorbij Hr. Ms. kruiser „Sumatra", die tijdens het bezoek de honneurs waarneemt. Met een wijden boog namen zij daarop ligplaats langszij van het admiraalschip. Direct na de aankomst ontving schout-bij-nacht H. Ellis Jackey bezoek van den wachtkapitein van het corps mariniers, kapitein Van De Berg, den consul-generaal der Vereenigde Staten, Harold D. Clum, den waar- nemenden havenmeester, den heer B. Vermaas, den officier van piket van Hr. Ms. „Sumatra", luitenant-ter-zee Feenstra, die vergezeld was van den verbindings-officier luitenant-ter-zee Frijlink, den Amerikaanschen marine-attaché M. Kelly, terwijl korten tijd later de comman dant van het corps mariniers, overste Lugt, een bezoek aan boord bracht. Maandag zal de schout-bij-nacht de officieele tegenbezoeken afleggen, terwijl biuvemeester Oud waarschijnlijk Maandagmiddag een visite zal brengen aan de „Trenton". Ook worden enkele boot- en autotochtjes voor- officieren en bemanning voorbereid. Vrijdag middag om half vijf zullen de officieren van de drie bodems op het stadhuis ontvangen worden. Zaterdagmorgen is te Eesterga. nabij Lemmer, een ongeluk gebeurd, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Bij het laten instappen van school kinderen in een schoolbus, begaf een der kin deren zich te ver op den Sneekerstraatweg. Juist op dat moment kwam een vrachtauto uit de richting Lemmer aan. Om een aanrijding met het kind te voorkomen, week de chauffeur naar links uit. Hij kwam in aanraking met een boompje, dat afknapte. De auto sloeg over den kop en kwam in een sloot langs den weg terecht. De chauffeur, die in een zeer benarde positie verkeerde, kon echter vrij spoedig door omwo nenden worden gered. Hij had slechts enkele schrammen aan het gelaat opgeloopen en was overigens ongedeerd. De auto werd totaal ver nield. Onder voorzitterschap van den heer N. F. Cambier van Nooten, burgemeester van Tiel, is Vrijdagmiddag in het stadhuis te Tiel een ver gadering gehouden van het comité voor de Don derdag 5, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 October te Tiel te houden gewestelijke fruittentoonstelling. De voorzitter bracht uitvoerig rapport uit over de door de werkcommissie verrichte werkzaam heden. Hieruit bleek, dat allerwegen groote be langstelling ondervonden werd en dat de ten toonstelling zoo groot zal worden, dat de oor- sprQnkelijk uitgezochte terreinen te klein waren gebleken. Op advies van den gemeente-architect, den heer J. van Eijk, werd daarom besloten de tentoonstelling op het terrein van de voormalige oude haven te houden, een terrein, dat ook een meer monumentalen opzet mogelijk maakt. Op dit terrein zullen dan de vijf groepen der tentoon stelling, waaronder ook een groep handelsinzen dingen, binnen, wat de groep handelsinzendin gen betreft ook gedeeltelijk buiten, ondergebracht worden. Het landelijk fruitteeltcongres, dat door een speciale commissie geregeld wordt, zal in de zalen van het spaarbankgebouw gphouden wor den. Op dit congres, dat Donderdag 5 October begint en Vrijdagmorgen 6 October om 12 uur eindigt, zullen zes vooraanstaande deskundigen voordrachten op fruitteeltgebied houden. Tenslotte gaf de algemeen secretaris, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Zoelen, een beeld van de tot op heden met de stichting van het garantiefonds bereikte resul taten. De leden van „D.V.V.R." (dum vivimus vi- vamus redivivus), vereeniging van kameraden te Rotterdam van het vm. 35e bataljon land- weerinfanterie, die in de mobilisatiejaren waren gelegerd in Leerdam en omgeving, waren Za terdag vergaderd in het oude stadje aan de Linge om te herdenken, hoe zij vijf en twintig jaren geleden tot elkaar kwamen. Het bestaan van deze vereeniging mag een unicum in den lande worden geheeten. In den namiddag werden bestuur en leden ten stadhuize ontvangen door burgemeester Hanemaayer, de wethouders en den gemeente secretaris. Hartelijke toespraken werden ge wisseld, waarbij gewezen werd op de bijzonder goede samenleving van de Leerdamsche bur gerij met de landweer van 1914. Een fraai uit gevoerde gedenkplaat, ter herinnering daaraan en versierd met de wapens van Rotterdam en Leerdam, werd door de vereeniging aangeboden. Deze werd aangebracht in de vestibule van het gemeentehuis, waar in de mobilisatiejaren de staf van het 35e zetelde. De burgemeester verklaarde deze uiting van sympathie gaarne te aanvaarden. Generaal-majoor Cramer, daartoe speciaal overgekomen, heeft in zijn kwaliteit van hoofd bestuurder van den nationalen bond „Het Mo- bilisatiekruis" de vereeniging het witte mobih- satiekruis met diploma aangeboden en sprak woorden van hartelijke genegenheid met doel en streven van „D.V.V.R." Ook waren aanwez'g de kolonel b.d. G. Nij- pels, oud-groepscommandant en kolonel b. d. Decker, oud-vakcommandant van het 35e, die getuigden van den goeden geest onder de landweermannen in de mobilisatiejaren, een geest die thans, na vijf en twintig jaren, nog onverzwakt voortleeft in „D.V.V.R." Met een gemeenschappelijken maaltijd, opge luisterd door een concert van de plaatselijke harmonievereeniging, werd de herdenking be sloten. De Leerdamsche bevolking heeft dit bezoek van de Rotterdammers hartelijk ge waardeerd. De regeering van Venezuela heeft bij de Venezolaansche legatie te 's-Gravenhage de posten van gezantschapsraad en van militair attaché ingesteld en heeft voor deze functies aangewezen de heeren Vicente Alamo Ybarra en kolonel Mariano H. Lopez Mendez. De Provinciaal der paters Minderbroeders Franciscanen heeft de volgende paters aange wezen om hun universitaire studies voort te zetten: pater Anno Galama O.F.M. voor de studie v.d. klassieken, pater Gebhard Voorvelt O.F.M. Fransch; pater Sybrand Galama O.F.M. klas sieken; pater Elzearius Bonke O.F.M. moraal theologie; pater Oswin v.d. Lubbe O.F.M. v.d. Ned. letteren; pater Arno Miedema OF.M. v.d. dogmatische theologie; pater Bertrand var. Bilsen O.F.M. kerkelijk recht; pater Walbert v.d. Vlist O.F.M. klassieken. Verder zijn de volgende paters voor de mis sies aangewezen: Voor de Custodie van het H. Land pater Gedeon Stol O.F.M.; pater Fraternus Beekman O.F.M. Voor de Missie van China: pater Leonorus Schoorl O.F.M.; pater Terentianus Seesink OF.M.; pater Hunger Bult O.F.M.; pater Sanctes Molenkamp OF.M.; pater Maternus Dassen O.F.M. Voor de Missie van Java: pater Dacianus v.d. Hoogen O.F.M. pater Gerbert Vermeulen O.F.M.; pater Albuinus Kohier O.F.M.; pater 'E'dwold' Rossen O.F.M.; broeder Cassianus Boss O.F.M. Voor de Missie van Karachi: pater Alexius Bors O.F.M.; pater Ulfried Hendriks O.F.M.; pater Richard Reijnen O.F.M. Voor het Commissariaat in Brazilië: pater Anastasius Appelboom O.F.M.; pater Cassius de Ruyter O.F.M.; pater Serenius v. d. Vlugt O.F.M.; pater Basilius Lokkerbol O.F.M. En de fraters: fr. Bonifatius Nieuwenhuizen O.F.M.; fr. Rufinus Muré O.F.M.; fr. Gabriël Seesink O.F.M.; fr. Ambrosius Bode O.F.M.; fr. Methodius de Haas O.F.M.; fr. Jeroen Jan sen O.F.M, H. M. de Koningin is Zaterdagmiddag om streeks vier uur op het paleis Het Loo aan gekomen. Donderdag kwam de 13-jarige H. van der Vegte uit Lemelerveld, terwijl hij met zijn kameraad jes naar school fietste, in botsing met een pas- seerenden vrachtauto. De jongen kreeg daarbij het stuur van de fiets in het onderlichaam en moest naar huis worden overgebracht. Hoewel zijn toestand aanvankelijk gunstig leek, verergerde die later dermate, dat opneming in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk werd geacht. Daar is de jongen thans aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in net kanton Terborg is benoemd: F. A. van Seters, ontvanger der registratie en domeinen te Doe- finchem. 0 Benoemd tot commissaris van politie te Rhe- den: C. Borstlap, thans hoofdinspecteur van politie te Delft. Burgemeesters Met ingang van 1 Augustus 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeente Beemster; w. C. Ninaber, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van de gemeente Koedijk. Zijn opnieuw benoemd: met ingang van 15 Augustus 1939, tot bur gemeester der gemeente Gilze en Rijen, dr. J. C. M. Sweens; met ingang van 4 Augustus 1939. tot burge meester der gemeente Middelstum, F. v. Anken, secretaris dier gemeente; met ingang van 9 Augustus 1939. tot burge meester der gemeente Ulrum, W. H. Hartvelt; met ingang van 9 Augustus 1939, tot Durge- meester der gemeente Warffum, W. J. Hoen. Met ingang van 1 September 1939 is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de rijks hoo- gere burgerschool te Utrecht: J. G. Hoffenkamp, onder gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als leeraar aan de rijks hcogere burger school te Ter Apel. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de ïijks hoogere burgerschool te Leeuwarden: M. H. van de Ven, wonende te Zwolle. Met ingang van 1 September 1939 is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de rijks hoogere burgerschool te Deventer: J. Tj. Groenman, thans tijdelijk leeraar aan die school. Aan dr. E. F. Jacobi is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Goes. Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelharnis: C. Soeteman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5