Preludium der Nederlandsche wielerkampioenschappen Nederland thans vijfde in het landenklassement Waterhuishouding OOMS DOOR SMITS UITGESCHAKELD! Kooken of vuuR TWEEDE DAG VAN DE KAAG WEEK ELFDE ETAPPE ZONDER EENIGE EMOTIE ZONDAG 23 JULI 1939 Verder hebben alle sprint-favo rieten zich voor de beslissende races kunnen plaatsen Regen veroorzaakt twee uur oponthoud Smits klopt Ooms Overmacht van Arie van Vliet Resultaten Saenden eerste in de regenboog klasse A MOTORSPORT DE NATIONALE WEGRACES TE ZANDVOÓRT WUËêmÊÈ WÈmÊÊÊÊÊÊÊÊË TOUR DE FRANCE De Korver verzuimde 10 K.M. vóór Marseille zijn kans. Ton van Schendel had tegenslag Galateau wint de elfde etappe Veelbelovend De Korver stapt af Pech voor Anton v. Schendd B2 LAWNTEl Mej. Rollin Couquerd^ verliest en wint IW (Van onzen redacteur) Er was slechts een handjevol toeschou wers aanwezig, toen de N.W.U.-voorzitter jhr. J. L. v. d. Berck van Heemstede de voorwedstrijden van de Nederlandsche baankampioenschappen met een kort woord opende. Voor een deel zal zulks wel aan de minder gunstige weersomstan digheden hebben gelegen, maar temeer omdat militairen en werkloozen gratis toe gang hadden, meenden we toch op een grootere belangstelling te mogen rekenen. De lucht was zwaarbewolkt to enhet start schot voor de eerste series, die der amateurs, werd gelost. Verrassingen vielen hierbij niet te noteeren. Derksen, Van Gelder, Smits, Pronk, H. Ooms en Moeke allen min of meer favo rieten wisten zich met het grootste gemak in de kwart-finales te plaatsen. Ook bij de onafhankelijken ging het van een leien dakje, maar toen kwam de regen den boel in de war sturen. Meer dan twee uur hebben renners, offi cials en toeschouwers zitten wachten of de heer Pluvius er zoo langzamerhand nog niet genoeg van kreeg. En inderdaad, om kwart voor vijf was het zoover, dat de renners in de baan konden verschijnen. Er kwam toen zelfs een weldadig zonnetje bij om het geheel een beetje kleurrijker en vroolijker te maken. Ook nu kwamen de overwinningen en ne derlagen daar terecht, waar ze verwacht wer den. Bij de amateurs plaatsten zich op deze wijze in de finale Ooms, Derksen, Smits en Pronk, die in de kwart-finales Van Gelder, Moeke, De Best en Leene regelmatig wisten te kloppen. Vooral de zege van Pronk op Leene mocht er wezen. Derksen In de halve finale (eerste rit) zorgde Smits voor een verrassing door Ooms een gedecideer de nederlaag toe te brengen. In de voorlaatste bocht werd hij door den Haarlemmer naar den kop gedrongen, maar daar demarreerde hij plotseling ook zóó fel, dat Ooms er ondanks een hevige krachtsinspanning niet meer aan te pas kwam en met een half wiel werd ge klopt. Voorbij de finish kwamen beide renners echter met elkaar in botsing. Ooms kwam eraf met een gebroken pedaal, maar Smits maakte een hevigen smak en moest evenbij gebracht Worden. Pronk deed alle moeite om het Derk sen lastig te maken, doch slaagde hierin niet. De winnaar van den Grand Prix zege vierde met ruim één lengte. Derksen kon zijn zege in de tweede manche bevestigen en plaatste zich daardoor H® in de finale. Ook Smits bleek weer sterker dan Ooms. De coming man uit Tegelen reed den eersten rit uitermate tactisch, dook hoog uit de bocht toen Ooms wilde demarreeren en schoot prachtig langs hem heen. Bij voorbaat overtuigend geklopt, leverde Ooms in de beslissing geen strijd meer. In de finale komen dus de beide vrienden Derksen en Smits. Bij de professionals moest v. d. Vijver het in de eerste manche tegen Van Egmond op nemen. Laatstgenoemde reed bij het ingaan van de voorlaatste ronde aan den kop maar v. d. Vijver wipte kalm over hem heen en won met enkele lengten. Het verschil tusschen Van Vliet en Pijnenburg was beduidend geringer, maar de zege van den wereldkampioen was in feite toch veel klinkender, omdat hij eerst in de laatste 50 Meter aanzette en toen .inder daad ook vrij gemakkelijk won. In de tweede manche deed Van Vliet het weer eens anders. Hij demarreerde in de voor laatste bocht, liet Fijnenburg een groote krachtsinspanning verrichten om weer bij te komen en ging er toen in de laatste 100 Meter opnieuw vandoor om den Tilburgenaar geen schijn van kans meer te geven. Jefke v. d. Vijver klopte in deze manche Van Egmond reeds vóór de eigenlijke sprint begon en vloog opzittend met grooten voorsprong als eerste door de finish. In de finale Van Vliet en v. d. Vijver. Bij de onafhankelijken werden de halve finales verreden tusschen: v. d. Linden, Her- bershof, te Loo en v. Rijn. In de eerste manche klopte v. d. Linden te Loo met groot verschil; Herbershof had met van Rijn meer moeite, maar bleek tenslotte een half wiel sneller. In de tweede manche bevestigde v. d. Linden zijn zege op te Loo met even groot gemak; Her. bershof deed tegen v. Rijn hetzelfde, zoodat v. d. Linden en Herbershof in de finale kwamen. Tijdens de wedstrijden achtervolging waar in Pellenaers tegen Kremers een onverwachte nederlaag leed begon het opnieuw te stcrt- gieten, zoodat jury en renners met hun hebben en houden zich zoo spoedig mogelijk in veilig heid stelden onder een beschuttend dak. Eerst na geruimen tijd konden de wedstrij den worden voortgezet. De uitslagen luiden: Sprint amateurs: le serie: 1. M. v. Gelder 13 2/5 sec.; 2. C. de Best; 2e serie: 1. J. Derk sen 12 2/5 sec.; 2. v. d. Heijden; 3e serie: 1. P. Smits 13 sec.; 4e serie: 1. Pronk 13 sec., 2. Buchly; 5e serie: 1. H. Ooms 13 2/5 sec., 2. Pruis; 6e serie: 1. O. Moeke 13 2/5 sec., 2. Smit. Herkansing: le rit: 1. C. de Best 13 2/5; 2e Arie v. d. Linden, teruggekeerd naar de categorie der onafhankelijken, plaatste zich met groot gemak in de finale rit 1. Greeve 14 2/5; 3e rit: 1. B. Leene 13 2/5, 4e rit: 1. Evers 13 1/5 sec., 2. Remkes. Finale herkansing: 1. B. Leene 13 2/5 sec., 2. de Best. Kwartfinales, le rit: 1. H. Ooms 13 1/5 sec., 2. v. Gelder; 2e rit: 1. J. Derksen 14 3/5, 2. Moeke; 3e rit,: 1. Smits 14 sec., 2. de Best; 4e rit: 1. Pronk 12 3/5 sec., 2. Leene. Halve finale eerste manche, le rit: 1. Smits 13 1/5, 2. Ooms; 2e rit: 1. Derksen 13 sec., 2. Pronk. Tweede manche le rit: 1. Derksen 12 3/5 sec., 2. Pronk; 2e rit: 1. Smits IJ sec., 2. Ooms. Sprint professionals: le serie: 1. A. van Vliet 12 3/5 sec., 2. J. Pijnenburg; 2e serie: 1. J. v. d. Vijver 12 4/5 sec., 2. Peperkamp; 3e serie: 1. J. van Egmond 13 sec., 2. Kremers. Herkansing: 1. Zwartepoorte 13 sec., 2. Pel- lenaars; kwartfinale, le rit: 1. A. van Vliet 13 45 sec., 2. Pellenaars; efEh2 o?4ivcs,zz. fwgs 4 5 sec., 2. Zwartepoorte; 2e rit: 1. Pijnenburg 12 4/5 sec., 2. Kremers; 3e rit: 1. J. v. d. Vijver 13 sec., 2. Pellenaars; 4e rit: 1. J. v. Egmond 12 4/5 sec., 2. Peperkamp. Halve finale, eerste manche, le rit: 1. v. d. Vijver 12 1/5 sec., 2. J v. Egmond; 2e rit: 1. A. van Vliet 12 4/5 sec., 2. J. Pijnenburg. Tweede manche, le rit: 1. A. v. Vliet 12 3/5, 2. Pijnenburg; 2e rit; 1. J. v. d. Vijver 13 1/5 sec., 2. J. v. Egmond. Sprint onafhankelijken: le serie: 1. A. v. d. Linden 13 3/5 sec., 2. H. te Loo; 2e serie: 1. F. Herbershof 14 sec., 2. Roes; 3e serie: 1. J. de Gans 14 sec., 2. Westbroek. Herkansing: 1. F. v. Rooij 13 1/5 sec., 2. v. Rijn; kwartfinales, le rit: 1. A. v. d. Linden 13 sec., 2. Westbroek; 2e rit: 1. H. te Loo 13 3/5, 2. v. Rooij; 3e rit: 1. Herbershof 14 sec., 2. de Gans; 4e rit: 1. v. Rijn 14 sec., 2. Roes. Halve finales: eerste manche, le rit: 1. v. d. Linden 14 4/5 sec., 2. te Loo; 2e rit: 1. Herbershof 13 4/5 sec., 2. v. Rijn; tweede manche, le rit: 1. v. d. Linden 13 4/5 sec., 2. te Loo; 2e rit: 1. Herbershof 13 4/5 sec., 2. v. Rijn. Achtervolging: le rit: 1. Zwartepoorte 6 min. 49 4/5 sec., 2. P. van Nek 6.51 sec.: 2e rit: 1. Pijnenburg 6.53 1/5 sec., 2. Tentor 7.06; 3e rit: J. van Egmond 7.6 1/5, 2. v. d. Broek 7.26 3/5; 4e rit: 1. Boeyen 6.45 sec., 2. v. Hout 6.52 sec.; 5e rit: 1. Groenewegen na 7 ronden Geesing ingehaald; 6e rit: v. d. Voort 6.50 2/5, 2. Peper kamp 7.2 1/5; 7e rit: 1. Kremers 6.49, 2. Pel- lenaars(l) 7.5 2/5; 8e rit: 1. Savelsberg 6.40 1/5, 2. Reuter 6.47 1/5; 9e rit: 1. Schulte 6.38 1/5, 2. v. Schijndel 6.48: 10e rit: 1. Klink 6.42 1/5. 2. Griffioen 6.46 2 5; 11e rit: 1. Slaats 6.46 4/5, 2. Bosland 6.53 1/5. Achtste finaies: le rit: 1. Pijnenburg 6.413,5, 2. Zwartepoorte 6.44 4/5. 2e rit: 1. Groenewegen 6.311/5, 2. v. d. Voort 6.52. 3e rit: 1. Schulte 6.413/5, 2. Boeyen 6.47. 4e rit: 1. Slaats 6.35; 2. Saveiberg 6.43; 5e rit: 1. J. v. Egmond 6.39.4; 2. Griffioen 6.43.4; 6e rit: 1. Klink 6.30; 2. Kremers 6.36. Kwart-finale: le rit: 1. Pijnenburg 6.36 2/5; 2. Saveiberg 6.37.1; 2e rit: 1. Groenewegen 6.28; 2. Slaats (1) 6.34 3/5, e meest geraffineerde vorm van ijdeiheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. en nwi'ven aanzien van Het weer op den tweeden dag van de Kaag- week bood precies het tegenbeeld van dat op den eersten! Toen was er veel zon en weinig wind, nu een loodgrijze hemel met een behoorlijke bries, die echter op som mige oogenblikken geheel afvlakte. Af en toe joeg een fiksche regenbui -de tal rijke toeschouwers naar de veilige ruimte van de kajuit of de Kaagsociëteit, doch dat deed niets af aan het welslagen van dezen tweeden Kaagdag. Het belangrijkste feit was de overwinning van Leen de Wit met de „Saenden" in de sterk be zette regenboogklasse A, waarin niet minder dan 17 jachten aan den start verschenen. De .uitslagen luiden; Starklasse: 1. „Aldebaran", st. Stork; 2. „Deneb", st. Drijfhout van Hooff; 3. „Altair", st. Braat. 45 M2. klasse: 1. „Foehn", st. A. G. Sijthoff; 2. „Walta", st. C. A. Vermaat; 3. „Blauwe Vo gel", st. P. Molenaar. Vrijbuiterklasse: 1. „Jan Brass", st. J. Dors man; 2. „Graaf de Lumey", st. L. J. Fonteyn. Drakenklasse A: 1. „Zilvermeeuw", st. B. J. Moret; 2. „Thedo 2", st. A. Carpentier. Drakenklasse B: 1. „Stormvogel", st. H. W. v. d. Steen; 2. „Zenith", st. W. Bakker. Olympiajollenklasse al: 1. „Glipper", st. D. Kagchelland; 2. „Wardy", st. R. Lemstra. Olympiajollenklasse a2: 1. „Zomerweelde", st. J. H. H. J. de Jong; 2. „Daphnia", st. P. H. R. Borgerhoff Mulder. Olympiajollenklasse b: 1. „Flossie", st. E. H. v. d. Berg; 2. „Roy", st. C. G. Vink. 12 M2. sharpieklasse a: 1. „Wieko", st. C. M. H. Nauta; 2. „Wilgenhoek", st. J. H. Louwerse. 12 M2. sharpieklasse b: 1. „Hoera 2", st. J. Vlaming; 2. „Mieke 2", st. A. G. Gulcher. Noord-Ned. 16 M2. klasse al: 1. Marie", st. M. van Dijk; 2. „Kwaje Hoek 2", st. K. L. v. d. Horst. Noord-Ned. 16 M2. klasse a2: 1. „Algri", st. J. Alberda; 2. „Jarom 2", st. J. Hulk. Noord-Ned. 16 M2. klasse b: 1. „Beatrix", st. S. de Wolf; 2. „Windekind", st. C. J. v._ d. Bas. Pampusklasse met bij zeilen: 1. „Ruiter", st. R. Reitsma; 2. „De Steur", mevr. G. C. v. d. Steur. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. „Oppasser- tje", st. H. Stumpe; 2. „Spriet", st. J. M. G. Schrama. Regenboogklasse a: 1. „Saenden", st. L. de Wit; 2. „Phecda", st. G. Deichmann. Regenboogklasse b: 1. „Duck", mej. P. Ver- sluys; 2. „Hein", st. W. L. Berghoef. 12-voetsjollenklasse a: 1. „Ree", st. C. W. Schaap; 2. „Ans", st. G. Landsman. 12-voetsjollenklasse b: 1. „Repl", st. J. Volle- bregt; 2. „Kruimeltje", st. N. A. de Joncheere. Waren wij eenige dagen geleden in de gele genheid te vermelden, dat het bekende „motor sportfonds" niet minder dan 8 zilveren bekers beschikbaar had gesteld voor de winnaars van de nationale wegraces, welke Zaterdag 5 Aug., door de K.N.M.V., pp het „Circuit van Zand- voort" worden georganiseerd, thans kunnen wij mededeelen, dat inmiddels ook een tweètal be kers voor de snelste rondetijden in de junior en seniorklasse werden aangeboden. Deze beide bekers, een fraaie geste van twee vooraanstaande firma's uit den motorhandel, zullen er zeker toe bijdragen, dat de strijd in de diverse klassen nog spannender en interes santer zal worden, dan reeds algemeen werd verwacht. fl- - j- - v De Kaagweek is Vrijdag begonnen met de eerste wedstrijden. Er was weinig wind. Een der regenbogen in actie (Van een specialen verslaggever) MARSEILLE, 22 Juli. De elfde etappe van Montpellier naar Marseille is weinig belangwekkend geweest. Men zou het gedrag van de renners in deze etappe het best kunnen ver gelijken met dat van deelnemers aan een zesdaagsche. Immers, bij een zes- daagsche doen de renners uren niets, wordt er in een kalm tempo gereden en ten gerieve van het publiek volgt er dan ook nog een jacht van een half uurtje. Vandaag was het in de ronde van Frankrijk precies eender. Er werd urenlang gewandeld, geen oogenblik werd het tempo verhoogd en alleen in het laatste uur, met de finish in zicht, werd er ernstig gestreden, lie pen er enkelen weg en moest het peleton, of het wilde of niet, wel mee. Uit de resultaten zal men kunnen zien, dat deze etappe weinig cm het lijf heeft gehad, hetgeen tot gevolg heeft, dat de verschuivingen in de algemeene rangschikking niet van beteekenis waren. Wij kunnen ons haast niet voorstellen, dat wij nog geen drie dagen geleden liepen te ijsbeeren boven op den Tourmalet. Een vochtige, koude wind en een dichte mist deden ons rillen en diep in onze jassen gestoken liepen wij toen te trap pelen om ons warm te houden. Gisteren en van daag hadden de renners en volgers last van de hitte. Troosteloos is dit 'gedeelte van Frankrijk en al zijn wij dan niet door het meest beruchte gebied, La Crau, getrokken, toch had ook hier de zon vrij spel, brandde fel op de lichamen der renners, die tevergeefs beschutting zochten in de schaduw van eeh enkelen boom, die er tusschen de kale verweerde rotsen stond. Gelukkig bracht een speelsch windje nog wat verkoeling, anders zou de overgang tusschen koude en hitte voor sommige renners misschien wel eens te snel kun nen zijn geweest, met wellicht minder aangena me gevolgen. Trouwens, daarover verwondert men zich iederen dag meer: de deelnemer aan de Ronde van Frankrijk moet over een door en door ge zond lichaam beschikken, dat bestand is tegen koude, hitte, regen en wina. Alle organen moeten normaal blijven functionneeren, al is het water hier anders, het eten vreemd en hei: klimaat volkomen tegenovergesteld aan dat wat hij ge wend is. De renner, die dit physiek het best kan verdragen, brengt het het verst in den tour, want de vorm is snel verdwenen bij een stoornis van een der organen. Van menigen collega hebben wij dezer dagen de opmerking gehoord, dat de Neder landsche wielrenners in het bijzonder be schikken over een sterk lichaam. Zij zullen het nu en in de toekomst ver brengen bij dergelijke wedstrijden. Het eenige dat hun ontbreekt, is ervaring, waardoor vaak tacti sche foutjes worden begaan, welke tijd en plaatsen kosten in de rangschikking. Zooals wij reeds schreven heeft het peleton het grootste deel der étappe gewandeld- Van De mensch bestaat uit ziel en lichaam en het lichaam bestaat voor het grootste deel uit wa ter. Een bankgebouw bestaat voor 't grootste deel uit steen, maar de zaak waar het op aan komt, zijn de geldswaarden, die in en uitgaan, De steenen zijn maar middel; en zoo is het ook ongeveer met de rol van het water in het lichaam. Een bekende -spreuk is: Corpora non agunt nisi soluta; alleen opgeloste stoffen oefe nen werkzaamheid uit en deze spreuk is bijna altijd juist (niet juist b.v. in 't geval van ont plofbare stoffen). Het water is het universeele oplosmiddel, waardoor er in 't lichaam iets gebeuren kan. Bij een volwassen persoon is het watergehalte van het lichaam 60 pCt., bij zuigelingen 66,4 pCt. bij nog jongere vruchten veel en veel hooger en oude menschen zijn vaak min of meer uitge droogd. De waterrijkdom voor jonge menschen is ge zond, want hun stofwisseling moet snel gaan. Hoe meer oplosmiddel, des te sneller gaan de reacties; en de scheikundige gebeurtenissen gaan op jongen leeftijd sneller dan op ouderen leef tijd. Een oppervlakkig mensch zou daaruit con- cludeeren, dat oude menschen, die waterrijk, dus sappig zijn, ook wel oud zullen worden, maar de ervaring wijst het anders uit. En dat is trouwens volgens de algemeene wet, dat iemand dan het gezondste is, wanneer zijn con stitutie met zijn leeftijd overeenstemt. De er varing leert dan ook, dat oude droge menschen lang leven. Ik heb mijn leermeester prof. Rui- tinga wel eens hooren zeggen: Corpora sicca durant, droge lichamen blijven. Het watergehalte hangt ook samen met den voedingstoestand: goedgevoede menschen zijn minder waterrijk en hebben meer vet. Het vet heeft n.l. betrekkelijk weinig water noodig, om in de vetdepots opgeslagen te worden. Vet is lichter van' soortelijk gewicht dan water; dus dikke, vette menschen drijven gemakkelijk op het water. Het watergehalte hangt ook samen met ziekte en gezondheid: iedereen heeft gehoord van wa terzucht, waarbij een groote hoeveelheid dun, waterachtig vocht zich onder de huid verzamelt, of soms in de buik- en borstholte; dit komt voornamelijk bij hart- en nierlijders voor, maar wat de beenen betreft, ook bij gezonde men schen, die spataderen hebben. In die gevallen is dus het watergehalte verhoogd. Dit is op zichzelf beschouwd niet zoo gevaarlijk als een snel waterverlies, zooals dat bij heftige diar- rheeën voorkomt. Zulk een uitdroging is levens gevaarlijk, en een inspuiting van vocht (een bijzonder samengesteld vocht) onder de huid kan dezen menschen het leven redden. Maar bij gezonde menschen en zelfs ook bij niet heel gezonde menschen blijft het water gehalte tot op zekere hoogte constant. Dit is een enorm ingewikkelde regeling, zóó ingewikkeld, dat wij die niet kunnen overzien. Maar verschil lende bijzonderheden daaromtrent zijn ons toch goed bekend. Het water komt bijna uitsluitend in het lichaam door spijs en drank. Een volwas sen persoon neemt per dag 27002800 gram wa ter op; het watergehalte van de verschillende spijzen is daarbij gerekend. Het water wordt uitgescheiden door de nie ren, de ingewanden, met de ademhaling en met het zweet. Om een ruw denkbeeld te geven van de hoeveelheden, zou men kunnen aannemen, dat, wanneer iemand per dag 3 liter water kwijt raakt, er 2000 gr. met de urine verdwijnt, 100 met de ontlasting, 300 met de ademhaling en 700 door de huid. Over de wateruitscheiding met de ontlasting is niet veel bijzonders te vertellen; dat de mensch ook water uitademt, is aan iedereen bekend. Wel interessant is te weten, dat een zekere uitscheiding door huid en longen altijd plaats grijpt, ook als de persoon in rust is, en geen spijs of drank tot zich neemt. Dan is het wa terverlies per dag langs huid en longen toch nog zoo iets als 300 gram. Wordt iemand warmer, dan beginnen de zweet- klieren te werken, en bij groote inspanning komt het water bij druppels tegelijk uit de klieren te voorschijn. Op die wijze kan de mensch vele liters vocht in korten tijd verliezen. Ook dit heeft zijn gevaar, zooals voor enkele jaren met de groote hitte is ondervonden. Toen meende men nog, dat marcheerende soldaten niet moes ten drinken, maar wij weten thans, dat een sterke uitdroging door zweeten de kans op een zonnesteek grooter maakt. Het meest bestudeerd is natuurlijk de water uitscheiding door de nieren; en dit is op zich zelf reeds zulk een ingewikkeld probleem, dat er nog steeds op tal van punten geen volkomen zekerheid bestaat. In de eerste plaats is de nier in staat een verdunde of geconcentreerde urine af te scheiden; in het eerste geval is het gehalte aan opgeloste stoffen gering en de kleur dan ook zeer licht; in het tweede geval is het ge halte aan opgeloste stoffen groot en de kleur donkerder en het soortelijk gewicht hooger. De nieren passen, zich dus bij den watertoe stand van het lichaam aan; is er veel vocht bin nengekomen, dan produceeren zij een dunne, wa terrijke urine, en in 't tegenovergestelde geval juist andersom. Hoe weet nu de nier, om het zoo te zeggen, wat zij te doen heeft? De algemeene opinie is, dat dit in hoofdzaak afhangt van den water rijkdom van het bloed. Waterrijk bloed laat het water gemakkelijker los dan geconcentreerd dik bloed. De zaak laat zich verduidelijken, wanneer men beschouwt, hoe het water en andere stoffen uit het bloed in de nieren overgaan. Ruw uit gedrukt, gaat het water door den wand van het bloedvat heen en komt dan terecht in een van de millioenen nierkanaaltjes, die te zamen komen in grootere kanalen, die weer tenslotte in 't nier bekken uitmonden. Maar dit is dan ook heel ruw uitgedrukt. De nierkanaaltjes bestaan uit ver schillende deelen: 't eerste heet de Bowmansche kapsel en ziet er uit als een kogeltje met 'n dub belen wand, dus als een voetbal. Op de plaats van het ventiel komt er een bloedvat in, dat zich zoozeer kronkelt, dat 't den geheelen binnenbal vult en daarna weer den bal verlaat. Het water nu zweet door de wanden van het bloedvat en door den binnenbal naar de ruimte tusschen binnen- en buitenbal. Deze ruimte staat in open verbinding met een kanaal, dat als een slangetje den bal verlaat. Dit kanaaltje krijgt nu een ge- slingerden vorm en heet de gedraaide buis; daar na krijgt het een rechten vorm en loopt in de richting van den buitenkant van de nier naar het nierbekken en dan weer terug, zoodat het een lis vormt. Dit heet de lis van Henle, die dit or gaan het eerst beschreven heeft. Welnu, men houdt het er tegenwoordig voor, dat het water wordt uitgescheiden in het eerste deel, n.l. de Bowmansche kapsel. Een groot deel der opge loste stoffen in het tweede deel, n.l. de gedraaide buisjes, en de zouten vooral in het derde deel, nl. den eersten schenkel van de Henlosche lis. Ook deze verdere gedeelten der kanaaltjes worden na tuurlijk door bloed omspoeld. Het eerste gedeel te, nl. de Bowmansche kapsel, wordt dan ook wel eens de eigenlijke waterklier genoemd. Er zijn er millioenen. Deze kapsels nu nemen meer water op, wanneer er meer water in 't bloed is. Natuurkundig kunnen wij dit eenigszins begrij pen, omdat het water in het bloed dan niet zoo vastgehouden wordt. Het is voor een deel althans een kwestie van osmose. Bepaalde opgeloste stoffen trekken het water tot zich. Hoe meer van die opgeloste stoffen in het bloed, hoe sterker zij het water vasthouden en dus hoe dikker het bloed, des te minder water wordt er losgelaten en gaat door den wand naar de nierkanalen. Op die wijze is er een automa tische regeling. Maar het is waarschijnlijk niet zoo automatisch, als in een proef met leven- looze wanden. Behalve deze regeling, speelt de bloedsdruk een groote rol: hoe hooger de bloedsdruk, des te meer water wordt afgescheiden. Bij abnormaal lagen bloedsdruk houdt de urine-afscheiding op. Maar nu moeten we iets verder gaan. Vanwaar komt het water in het bloed? Dit komt uit de weefselen, uit spieren, hersenen, klieren enz. Nu heeft ten eerste elk weefsel een bepaald water gehalte noodig, om goed te kunnen functionnee ren; het gehalte kan soms zeer varieeren, al naar den toestand van het bepaalde weefsel. Ten tweede zijn er factoren, die op het alge meen watergehalte invloed uitoefenen en als zoo danig kennen wij ten eerste het algemeene ge halte aan zouten hoe meer zouten, hoe meer water; vandaar dat bij zwakke nieren soms een zoutloos dieet wordt voorgeschreven, want dan laat het lichaam het water beter los en hebben de nieren het gemakkelijker. Verder wordt het algemeene watergehalte beïnvloed'door verschil lende klieren met inwendige secretie, zooals het pancreas met zijn insuline, de schildklier met het thyroxine, de bijnier met adrenaline. En ten laatste heeft het zenuwstelsel zelf een invloed op het watergehalte. Er is zelfs een bepaald plekje in de hersenen aan te wijzen, waarvan de prikkeling een groot waterverlies te weeg brengt. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat wij er heel veel van weten, maar juist het feit, dat wij zooveel weten duidt aan dat er een groot aantal factoren zijn, die meehelpen om de waterhuis houding te regelen. En dit maakt de behandeling van afwijking der waterhuishouding, dus vooral de gevallen van waterzucht, vaak zoo moeilijk. Maar anderzijds wordt onze bewondering op gewekt voor de ongelooflijke ingewikkeldheid der regeling, omdat met de eischen van elk orgaan en elk weefsel rekening gehouden moet worden, en toch alles vanzelf verloopt. Nietzsche drukte het voortreffelijk uit met de woorden: „Uw gansche lichaam is één groot verstand." Dr. TH. H. SCHLICHTING 11* ETAPPE 22 JULI 212 KM CONTROL EPL A A TSEN NIMES TARASCON stremy .SENAS LUNEL STcANNAT SAl^N Montpellier naar Aix gebeurde er werk®J^. niets bijzonders en ook de ontvluchting»^ ging van Neuens, 40 KM. vbor het aa „jL stadje in de Provence, werd weinig serieus 8 nomen. Een ploegmaat van Vietto, BelJy haalde den uit den band gesprongene weer en opnieuw werd het tempo gedrukt, tot K.M. in het uur. Men had van Aix naar Marseille i» r' dot* male omstandigheden slechts 30 K.M. binnenweg van 55 K.M. uitgezocht, welke een aantrekkelijke streek liep. Het sterk kr° kelende binnenweggetje liep in de boschnJ omgeving van den 700 M. hoogen Pilon du R en op dit gedeelte bestond gelegenheid ge"° om een uitlooppoging te wagen. 15 K M. voor Marseille raakten Pierre CM mens en Galateau weg, het peleton volgde ui direct en dank zij den talrijken s-bochten w£lS het tweetal weldra uit het gezicht verdwe»e^' De Korver wilde er achter aan gaan en K.M. voor de Fransche havenstad lag hij v achter de twee vluchtelingen met een kilo»1® ;ifg d»' ter voorsprong op het peleton. Handig 8 Lambrichts voorop zitten om te beletten, de groep de achtervolging op scherpe wijze z inzetten. DOch tot groote verwondering v£il' di9 den Zuid-Limburger stopte de Korver, dacht, dat hij het niet zou kunnen halen, liet zich door het peleton opslokken. Intussche bereikten Clemens en Galateau met 1 niin voorsprong het prachtige stadion van Marsei gC" waer Galateau op gemakkelijke wijze voor enthousiast publiek, de étappezege in de vvaC sleepte. het Vrijwel alle renners kwamen te zamen stadion binnen, Ook Albert van Schendel, minicus, Lambrichts, de Korver en g mons bevonden zich er bij. De laatste had K.M. voor de finish een lekken band gehad hij had bijzonder snel moeten rijden om peleton nog voor de eindstreep te pakken krijgen. het Eén Nederlander ontbrak echter op appèl; Anton van Schendel. Bij Les Roubca^ een 20 K.M. voor Marseille, was zijn aclU band gesprongen, omdat deze er niet goed omgedaan. De fiets begon te slingeren t. onze landgenoot kwam op de keien teic'0p, Gelukkig liep hij geen ernstige blessures slechts wat schrammen en schaafwonden, ongeval berokkende hem echter een aanz'^j, lijken achterstand, zoodat hij als een jj laatster, het stadion binnenkwam met rui» minuten verschil op den winnaar. .„ei Daar staat echter tegenover, dat NedeJimj tot de vijfde plaats in de landenrangschik - is gestegen, omdat Pagès van Zuid-W Frankrijk met grooten achterstond te seille arriveerde. mcp Zondag wordt de twaalfde étappe ge' van Marseille, naar Monaco, over Saint phael, totaal 278 K.M. De uitslag luidt: 1. Galateau, 6 uur 30 55 sec.; 2. P. Clemens, zelfden tijd; 3. le Gr 6 uur 31 min. 55 sec.; 4. Thiétard, 5. W5'a Jaminet, 7. Fréchaut, 8. Wagner, allen ze' v, tijd; 9. ex aequo een groot peleton o.w. Schendel, Lambrichts, Mareaillou, Archam allen in 6 uur 31 min. 55 sec.; i6. Dom» efl de Korver, Vlaemynck, Hellemons, Vietto S. Maes. ijjii' T. v. Schendel kwam als een der laatsten nen in den tijd van 6 uur 41 min. 19 sec" dat hij twintig k.m. voor Marseille g«v was, wegens het springen van een band. De algemeene rangschikking luidt: 1- jg; 73 uur 56 m.in. 57 sec.; 2. S. Maes, 74, 00, 3. Vlaemynck, 74, 3, 03; 4. Vissers, 74. g, 5. Lambrichts, 74, 6, 37; 6. Archambaud, 'jg, 32; 7. Mareaillou, 74, 10, 12; 8. Disseaux. 7' 15; 9. Thiétard, 74, 14, 43; 10. Ritserveldb 16, 31; 11. M. Clemens, 74, 17, 38; 12. v. u 3g; berghe, 74, 20, 19; 13. Fréchaut, 74, 33, j, 14. Galateau, 74 25, 05; 15. (1) A. v. Sch» 74, 26, 15; 26. (16) Dominicus, 74 46, o-O c|, (10) de Korver, 75, 5, 7; 35. (4) T. v. Scb« 75, 6, 10; 46. Hellemons, 75, 34, 55. ,;S 2" 222 uur, 31 min., 49 sec.; 2. Frankrijk Z°'. 4, 21; 3. Frankrijk A„ 223, 6, 42; 4. Belg»3^, 223, 14, 4; 5. Nederland, 223, 19, 45; 6. F'a rijk N.O., 223, 22, 1; 7. Frankrijk Z.W., 233'^„ 39; 8. Luxemburg, 223, 46, 30; 9. Frankrijk 224, 43, 16; 10. Zwitserland, 225, 36, 29. Het landenklassement luidt: 1. Belg"3 Mej. Rollin Couquerque werd Zaterdag» Kel' in den halven eindstrijd van het dames s. spel geslagen door mej. Kovac. In het ^\V dubbelspel won onze landgenoote met mej- stein van mej. Somagy en mej. Popp. ^,eTile Heeren-enkelspelhalve eindstrijd: (Duitschland) sl. Goepfert (Duitschland) èl 1_6, 4—6, 6—4, 6—2. Henkei (Duitschla»1' Koch (Duitschland) 64, 62, 61. fgod Dames-enkelspel, halve eindstrijd: m Sperling (Denemarken) sl. mej. Somagy1 lav)9 garije) 61, 63. Mej. Kovac (Jougo-0 sl. mej. Rollin Couquerque (Nederland) 6-1. (V'5; Heerendubbelspel: Sith en Anderson sl. Cavriani en Del Bello (Italië) 3 0, pp' 4—6, 62, 6—4. Goepfert en Metaxa (Du g-A land) sl. Billington—Godsell (Engeland) t'- 63, 97. De Stefani en Canapele G'a, Cejnar en Siba (BohemenMoravië) 7— 16, 16, 63. jtjcP, Dames-dubbelspel: mej. UIJstein /t^ede(, land) en mej. M. Rollin Couquerque 'pg9' land) sl. mej. Somagyi en mej. Fopp (1 rije) 6—0, 4—6, 6—2. vro^ Gemengd dubbelspel: de heer en 111 Schroder (Zweden) sl. mej. Kovac (Vo» gX vië) en Mayer (Duitschland) 7—5, 3 v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6