Londen erkent de Japansche belangen in China Geen Engelsche leening aan Berlijn in het zicht Nieuwe President van Warmond Buitenland steunt Iersche actie Het nieuws van heden A CEEN NADEEL VOOR DE CHINEESCHE VALUTA «,°L de hem vervolgens gestelde vraag of hij verzekering wilde geven, dat er geen over- komst gesloten zou worden bij deze komende handelingen, ten aanzien van wat ook. op zou zijn berekend om nadeel toe te Tgcn aan de Chineesche valuta of aan de y^bten van (jroot-Brittannië om credieten te Penen aan dc Chineesche regeering voor doel dit ook zij, antwoordde Chamberlain DE BESPREKINGEN VAN HUDSON MET W0HLTAT Z.H. DE PAUS NAAR CASTEL GANDOLFO VEREENIGDE katholieke pers Chamberlain verklaart in Lagerhuis: mmmê JIjREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N*SSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Harlem 25 cent per week; per kwartaal '3-25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 25 JULI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21906 Volgens verklaring van Craigie geldt de overeenkomst ook voor Sjanghai en Koelangsoe 2aI nu anti-Britsche agitatie eindigen? De overeenkomst kardinaal leidde het Werk der brandweer Halifax voor het Hoogerhuis Een verklaring van Craigie Chineesche zilverschat aangehouden Nieuw incident op het gebied van Danzig Poolsche verkenningstroep over de grens 2 Tijdens een niet-offideel onder houd werden te Londen enkele mogelijkheden overwogen Minister Hudson zal niet aftreden Het Weer imiiiiiiiiiiimimiiiiiiNiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiij Halifax over de kwestie NIEUWE AMBASSADEUR TE BRUSSEL Benoemd de zeereerw. heer W. J. J. de Jongh Opzienbarende mededeelingen van minister Hoare over de terro ristische campagne H. Vader ontvangt den Poolschen ambassadeur Goede Osservatore Romano over Action Frangaise en de politiek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelïngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 24 Juli (Reuter)Op vragen be seffende den huldigen toestand in Tient- en de besprekingen in Tokio heeft mi- hister-president Chamberlain in het Lager was een verklaring afgelegd, waarin hij ®eide: »I>e aigemeene toestand in Tientsin is "hgewijagd. Er zijn geen incidenten gemeld. leveringen zijn goed, maar blijven onder- Worpen aan vertragingen bij de versper- "Lhgen." aanzien, van de onderhandelingen in To 0 zeide Chamberlain: ..Sinds 15 Juli zijn preliminaire besprekingen Tokio gevoerd tusschen den Britschen am- ®®sadeur en den Japanschen minister van Bui- •tia-ndsche Zaken, alvorens zou worden begon- t-ert met de onderhandelingen over een regeling Van den toestand in Tientsin. Bij het begin ö®r besprekingen gaf de Japansche regeering drukking aan de opvatting, dat, wanneer tehieringen gemaakt wilden, worden bij de op- tffing van misverstanden en de vestiging van tere betrekkingen, het van essentieel belang |t'as' dat de achtergrond erkend werd, waar den men den toestand in Tientsin moest zien. LMt, zoo vervolgde Chamberlain, had niets u,t te staan met de politiek der Britsche regee- fte" jegens China, doch tos een feitelijke kwes- Er waren vijandelijkheden aan den gang China op groote schaal. Het Japansche leger j^oest voorzieningen treffen voor zijn eigen vei- ?heid en de handhaving van de openbare orde 1,1 de bezette gebieden en was derhalve ver acht tot het nemen van maatregelen om er voor te dragen, dat geen nadeel werd toe bracht aan deze aangelegenheden. Teneinde den weg te effenen voor besprekin- over Tientsin kwam de Britsche regeering ''•feevoïg tot overeenstemming met de Japan- She regeering ten aanzien van de volgende for- "mUe; >.öe Britsche regeering erkent ten volle den b'dii den bgen toestand in China, waar vijandelijkhe- op groote schaal aan den gang zijn; zij emt er nota van, dat zoolang die staat van ill voortduurt de Japansche strijdkrachten China bijzondere behoeften hebben ten aan- 6ri Van het behoud der eigen veiligheid en handhaving van de openbare orde in de er haar controle staande gebieden, en dat die oorzaken of daden moeten onderdruk- °f uit den weg ruimen, welke hen zullen heli *o, ethmeren of him vijand ten goede zullen 'hlen. Lte Britsche regeering heeft niet het vpor- hemen eenigerlei daden of maatregelen te bcgunstigen, welke nadeelig zouden kun- zijn voor het bereiken van bovenge noemde doeleinden door de Japansche troe- jteft en zij zal gebruik maken van deze ge- egenheid. om haar politiek in dit opzicht bevestigen door het aan de Britsche auto- ^teiten en de Britsche onderdanen in China bhidelijk te maken, dat zij zich moeten ont- °Uden van dergelijke daden en maatrege len." vorP6Ze tekst werd reeds in een deel onze ge oplaag gepubliceerd. Red.). ^Edo. 24 Juli (Havas). Zoodra de brand °btd aartsbisschoppelijk paleis te Toledo was dij. eItt begon het geheele personeel onder lei- °v6rKVan" kardinaal Goma y Tomas met het (Jij. brengen der kostbare kunstschatten. Tot te».1 werd tusschen het paleis en de daar v0rm°Ver liggende kathedraal een ketting ge- (tr- De kardinaal wees vervolgens zelf aan s ahdweerlieden dé plaatsen, vanwaar water he). Worden gegeven. Toen de pogingen, om t(6 paleis te redden vruchteloos bleken, begaf teu rciinaal-aartsbisschop zich met zijn ge- 111 gebed. in bevestigenden zin, daaraan toevoegende, dat de besprekingen beperkt blijven tot plaatselijke problemen te Tientsin. Op de vraag van Arthur Henderson, van de Labouroppositie, of de concessies niet in feite een de-facto-erkenning zullen vormen van de Japansche souvereiniteit ten aanzien van deelen van China, die thans onder controle staan van de Japansche gewapende macht, antwoordde de premier ontkennend. Op de vraag van Greenwood, of er eenige wijziging, welke ook, is gebracht in de Britsche politiek jegens China, antwoordde Chamber lain: „Neen", waaraan hij toevoegde, dat de verklaring geenerlei wijziging insluit in de Brit sche politiek in China. Lord Halifax heeft in het Hoogerhuis een ver klaring afgelegd, gelijkluidend aan die van Chamberlain in het Lagerhuis. De minister van Buitenlandsche Zaken voegde hieraan toe, dat in het verloop der besprekingen, die leidden tot de overeenkomst op deze formule tusschen Arita en Craigie, was overeengekomen: le. Dat het niet in de bedoeling der Japan sche regeering lag om de Britsche regeering te verhinderen stappen te doen bij alle gevallen, die zich zouden kunnen voordoen. 2e. Dat de Britsche regeering het duidelijk maakte, dat naar haar opvatting niets in de formule de positie en verplichtingen van derde mogendheden raakte.-Dit punt werd door beide partijen als vanzelfsprekend beschouwd. 3e. De Britsche ambassadeur wees de Japan sche regeering op het groote belang van een weerhouden der pers van het uitspreken van overdreven verwijten en eischen, welke slechts nadeelig kunnen zijn voor het resultaat der onderhandelingen over de plaatselijke proble men, die thans op het punt staan aan te van gen. 4e. De Britsche ambassadeur heeft krachtige protesten ingediend betreffende de anti-Brit- sche agitatie. Verwacht kan worden, dat, als resultaat van de overeenkomst, die thans tot stand is gekomen, deze agitatie zal ophouden. Tegenover de Japansche en buitenlandsche pers heeft de Britsche ambassadeur Craigie, te Tokio, volgens Domei verklaard, dat de Britsch- Japansche overeenkomst niet alleen van toe passing is op Tientsin, maar op alle andere deelen van China, die onder Japansche con trole staan. De overeenkomst heeft ook betrekking op Sjanghai en Koelangsoe, doch zij geldt slechts voor Engelsche onderdanen en belangen en heeft geen beteekenis voor de rechten en be langen van andere nationaliteiten. De politie van Tientsin had vernomen, dat heimelijk een Chineesche zilverschat uit de Britsch-Pransche nederzetting werd weggevoerd en zij heeft derhalve het Britsche schip „Siang- wo" op de Peirivier aangehouden en een hoe veelheid zilver van 3750 kilo ter waarde van drie millioen yen in beslag genomen. Een der Chineesche opvarenden is gear resteerd. De provinciale regeering te Peking heeft het zilver geconfisqueerd. DANZIG, 24 Juli (D, N. B.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich een nieuw incident voorgedaan aan de Danzigsch- Poolsche grens. Volgens een bericht van net betrokken douanestation, heeft een Poolsche verkenningstroep de grens overschreden en is een kilometer ver op Danzigsch gebied door gedrongen. Schoten zijn beiderzijds gevallen. De Danzigsche regeering heeft bij de Pool sche diplomatieke vertegenwoordiging in ver band met dit incident geprotesteerd. Zaterdagmiddag reikte Koning Leopold, in het Academiënpaleis te Brussel de onder scheiding steekenen uit voor daden van moed en zelfopoffering LONDEN, 24 Juli (Havas). In het Lager huis heeft minister-president Chamberlain verklaard, dat er geen sprake is van het verschaffen van een leening aan Duitsch- land. Een vraag was hierover gesteld door den La- bour-afgevaai'digde Greenwood. Volgens Reuter verklaarde de premier verder, dat het kabinet ook geen kennis draagt van de mogelijkheid om hierover besprekingen te beginnen ten einde den vrede te koopen. „Er was ons van deze be sprekingen niets bekend, noch wist een andere minister, behalve de bij deze zaak betrokken minister, hier iets van af. Het is niet de bedoe ling van de Britsche regeering besprekingen van dezen aard te beginnen. Op de vraag van Harris (Lib. opp.) antwoord - VOOR HET GEHEELE LAND: S Aanvankelijk nog regenbuien, plaatselijk met onweer, tegen den avond opklarend, |j nog koel, zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. =j ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: 1 De kans is groot, dat morgen weersverbe- tering, althans eenige stijging van de dag- temperatuur intreedt. ilillllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllllllllli Op de Duitsche radiotentoonstellingwelke te Berlijn icordt gehouden, een nieuioe uitvinding een z.g. „Portaphon" te zien. Deze portaphon bestaat uit 'n draagbaren batterij-versterker met 'n megaphon terwijl de microfoon en luidspreker zijn gecombineerd. Met dit toestel kan men tot op een afstand van 100 M, spreken. de Chamberlain zelf gaarne te willen weten wie verantwoordelijk is voor de onthulling de zer besprekingen. De premier verklaarde ove rigens geen enkel bijzonder nadeel te zien in deze particuliere bespreking, welke van per soonlijken aard was tusschen Hudson en een Duitschen regeeringsambtenaar. Het kwaad (indien er sprake is van kwaad) zit in de ont hulling aan de bladen van hetgeen is gebeurd. Chamberlain voegde hieraan nog toe, dat sir Horace Wiïson ook Wohltat op diens bezoe ken in Engeland vaak heeft ontmoet, doch met dezen geen zaken heeft besproken, waarop in deze verklaring wordt gezinspeeld. In verband met bovenstaande verneemt Reuter, dat Hudson, de minister van Over- zeesehen Handel, niet zal aftreden. In het Hoogerhuis heeft Lord Snell de be sprekingen met Wohltat eveneens ter sprake ge bracht. Hij vroeg namelijk of de regeering een verklaring daarover kon afleggen. Halifax antwoordde: „Ik neem aan, dat lord Snell doelt op de berichten, die de laatste paar dagen de ('ondc hebben gedaan naar aanlei ding van de besprekingen van den minister voor Overzeeschen Handel en den economischen adviseur .van veldmaarschalk Goering, Wohltat. Deze laatste was op bezoek in Engeland als Duitsche vertegenwoordiger ter walvischvangst conferentie, terwijl het tevens tot zijn verant woordelijkheid behoorde om zaken te bespre ken betreffende het vluchtelingenvraagstuk. Voor zoover mij bekend is, aldus lord Halifax, gingen de opdrachten van Wohltat niet verder dan deze zaken. Wel was het geenszins onge woon, dat Hudson en Wohltat elkander zouden ontmoeten en onderwerpen bespreken, waarbij zij wederzijds belang hebben en waarvoor zij ieder voor zich in hun officieele functies ver antwoordelijk zijn. Hudson heeft mij doen weten, dat de bespre kingen in de richting gingen van stappen, welke genomen zouden kunnen worden tot het tot stand brengen van een verbetering in den bui- tenlandschen handel van de voornaamste in- dustrieele landen. In dit verband zette Hudson uiteen, dat de oplossing van de politieke kwes tie een noodzakelijke inleidende stap was (waarmede hij natuurlijk bedoelde het herstel van het internationale vertrouwen). Zij bespra ken wat gedaan zou kunnen worden tot weg neming van de bestaande belemmeringen voor de ontwikkeling van den internationalen han del, o.m. de overeenkomsten tot betaling met gesloten beurzen, valutabeperkingen, import quota, enz. De bespreking over economische kwesties van dezen aard leidde tot besprekingen over finan- cieele stappen, die genomen zouden kunnen worden om in den beginne de moeilijkheden te overwinnen. Hudson, die er steeds den nadruk °P had gelegd, dat hij slechts zijn eigen per soonlijke inzichten weergaf en zich voor oogen hield, dat een herstel van het internationale vertrouwen een eerste noodzakelijkheid vorm de, zeide van meening te zijn, dat, wanneer het internationale vertrouwen zou zijn hersteld, er meer ruimte zou zijn voor samenwerking op dit gebied door de voornaamste belanghebbende landen. Hiervan uitgaande, aldus Halifax, is er geen enkele grond vóór de verklaring of ver onderstelling, dat deze opmerkingen die zich voordeden tijdens een niet-officieel gesprek, een voorstel zouden inhouden tot het verstrek ken van een leening van ons land aan Duitsch- land. LONDEN, 24 Juli (Reuter) De Koning heeft de benoeming bekrachtigd van sir Lancelot Oliphant, plaatsvervangend onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken, tot ambassa deur te Brussel en gezant te Luxemburg, als opvolger van sir RobertClive. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft den zeereerwaarden heer W. J. J. de Jongh, thans directeur der Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind „De Voorzienigheid" te Amsterdam, benoemd tot president van het Theologicum te Warmond, als opvolger van Z. D. H. mgr. H. J. M. Taskin. De bisschop heeft den nieuwen president gisterenavond persoonlijk van zijn benoeming in kennis gesteld. De zeereerw. heer Wilhelmus Joannes Jaco bus de Jongh werd geboren te Weesp 9 April 1890 en priester gewijd 15 Augustus 1915. Hij werd assistent te Diemen 21 Augustus 1915, kapelaan te Driehuis 26 Augustus 1916, leeraar aan het Klein-Seminarie te Voorhout, later te Heemstede, 28 October 1917 en rector van de Voorzienigheid en directeur der Congregatie aldaar 20 Juli 1933. De nieuwe praeses van het Groot-Seminarie Warmond heeft zich in de functie, welke hij thans moet neerleggen, doen kennen als een uitstekend organisator. In „De Voorzienigheid'' heeft hij moderne ideeën doorgevoerd en ver nieuwingen laten aanbrengen. Tot zijn groote verdiensten mag hier zeker wel gerekend worden het feit, dat hij het vroe gere „gestichts"-leven der meisjes omgevormd heeft tot een „huiselijk leven", waardoor alle meisjes zich thuis voelden in één groot gezin. In zijn huidige functie is hij ook een ware menschenkenner gebleken, een deugd, welke een praeses van een Groot-Seminarie vooral moeilijk kan ontberen. Zijn vriendelijke, aan gename omgang heeft hem vele vrienden doen verwerven, wat o.m. wel blijkt uit het feit, dat hij de connecties met zijn oud-leerlingen van „Hageveld" steeds aangehouden heeft. Ongeveer 18 jaar is hij natuurkundeleeraar in „Hageveld" geweest en hij is het met gansch zijn hart gebleven, wat wei duidelijk bleek uit de liefhebberijen op gebied der natuurkunde, waar aan hij zich in de „Voorzienigheid" overgaf. Algemeen zal men zich in het bisdom verheu gen over deze voor praeses De Jongh zoo eer volle benoeming. LONDEN, 24 Juli (Reuter) Minister Hoare heeft in het Lagerhuis verklaard: „Wij zijn in het bezit van een betrouwbare inlichting, dat de campagne der Iersche terroristen door buitenlandsche organisaties met aandacht wordt gevolgd en metter daad wordt gestimuleerd. Ik zou het Huis echter willen vragen niet aan te dringen op bijzonderheden." Hoare heeft deze verklaring afgelegd bij de indiening in tweede lezing van het wetsont werp tot voorkoming' van geweldpleging. De minister voegde aan zijn mededeeling toe dat het niet in het openbaar belang zou zijn na dere inlichtingen te geven. Het Huis moet de verzekering van den minister aanvaarden, dat het geen matelooze verdenkingen betreft, ge baseerd op praatjes, doch omlijnde conclusies op grond van betrouwbare gegevens. Met het oog op deze rapporten over buiten- landsch gekuip en een ondervinding van zes maanden, welke doet zien, dat het terrorisme grootcn omvang kan aannemen, kan het depar tement volgens Hoare niet veilig uiteengaan zonder de bij de wet toegestane machtsmidde len te versterken tot handhaving van de orde. De geldigheid der wet wordt gesteld op twee jaren. Na gesproken te hebben over een document dat de politie in handen was gevallen, waarin plannen voor de campagne van de Iersche ter roristen werden onthuld, zeide Hoare dat se dert Januari 57 aanslagen van terroristen wa ren voorgekomen te Londen en zeventig In ae provincies. Daarbij werd een man gedood. 75 personen werden gewond. Wegens terroristische activiteit zijn 66 mannen veroordeeld. De politie heeft 1500 gelignietpatronen, 1000 slaghoekjes, 2 ton chloorkali en ijzeroxyde, zeven gallons (een gal lon is ongeveer 4% liter) zwavelzuur en een hoeveelheid aluminiumpoeder, die voldoende zouden zijn geweest om schade aan te richten voor millioenen ponden sterling en voor het ver lies van minstens 1000 menschenlevens, in be slag genomen. VATICAANSTAD, 24 Juli (Stefani). Z.-H. Paus Pius XII heeft hedenmorgen den nieuwen Poolschen ambassadeur Papee in plechtige audiëntie ontvangen. De ambassadeur overhan digde zijn geloofsbrieven met een toespraak, waarin hij o.m. zeide dat Polen zal trachten het vredesstreven van den H. Vader te be gunstigen. Z.H. de Paus antwoordde met een kort dankwoord en ontving Papee vervolgens in een particuliere audiëntie in zijn privé-bi- bliotheek gedurende een half uur. Na deze audiëntie wisselde Papee met Kardinaal-staats secretaris Maglione bezoeken uit. Verklaringen van Chamberlain en Hali fax aangaande de overeenkomst met Japan. Londen zal geen nadeel aan de Chineesche valuta toebrengen. Chamberlain deelt mede dat er geen sprake is van een leening aan Duitsch- land. Minister Hoare verklaart dat de actie der Iersche terroristen vanuit het buiten land wordt gesteund. Z. H. de Paus is naar Castel Gandolfo vertrokken. Tot president van het Groot-Seminarie Warmond is benoemd de Zeereerw. Heer W. J. J. de Jongh. H.H. Wijdingen en benoemingen bij de Paters Lazaristen. Persstemmen over het nieuwe kabinet. New-Yorksche beurs: stemming luste loos; slot gedrukt. reis We wenschen in deze dagen velen 'n goede reis. Honderden trekken naar Lourdes en de Maria-vereerders vra gen niet of de internationale toe stand sommige kleinvreezenden al te angstig maakt: zij gaanMaria ter eere. Anderen ondernemen een pelgri mage naar Kevelaer, naar Romenaar Lisieux en ze bidden voor zich en heel de menschheid. Weer anderen ondernemen een kleine of groote va- cantiereis en een tocht waarvoor onze voorouders maanden voorbereiding en kapitalen noodig hadden, wordt hun nu door het moderne reissysteem mo gelijk gemaakt met een minimum van voorbereiding en geld. We wenschen allen: een goede reis. Dit zij geen los gezegde, geen beleefdheidsfrase, dit zij een bede voor 'n voorspoedigen tocht. We weien wel dat we heen reizen. Zul len ive terugkeeren? We hopen het allen. Maar de wensch van ons: „een goede reis" zij een wensch van den diepsten zin voor tijd en eeuwigheid. We zijn allen pelgrims; we zijn allen reizenden naar een land van gedroomd geluk aan de overzijde der bergen. Goede reis God zij met u! Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 24 Juli: Hedenavond om half zeven is de H. Vader naar Castel Gandolfo vertrokken. De stoet bestond slechts uit een drietal auto's. Er was een kleine politiemacht op de been. De H. Vader zat in een der auto's met den maestro di camera Mgr. Mella. Enkele honderden geloovigen juichten den H. Va der op het St. Pietersplein toe. Verwacht wordt, dat de H. Vader op 20 September naar Rome zal terugkeeren. Het feit, dat de opheffing van het verbod van de „Action Frangaise" hier en daar in de pers een politieke interpretatie heeft gekregen geeft de „Osservatore Romano" van heden avond aanleiding nog eens uitdrukkelijk te ver klaren, dat de redenen die tot opheffing van het verbod hebben geleid van strikt godsdien- stigen aard zijn. De „Action Frangaise" heeft: le. Een openlijke en lofwaardige intentie van eerbied voor den H. Stoel afgelegd. 2e. De be gane dwalingen betreurd. 3e. De eerbiediging van het Kerkelijke leergezag uitdrukkelijk aan vaard. 4 De Congregatie van het H. Officie verklaarde dat de opheffing van het verbod geenerlei oor deel inhield betreffende de zuiver politieke doeleinden van de „Action Frangaise." De be wering, dat met de opheffing van het verbod ingegaan is tegen de directieven van Paus Leo XIII moet volstrekt van de hand gewezen wor den. Ook de objectie, dat de „Action Frangaise" niet te goeder trouw zou zijn, moet beantwoord worden dat de H. Stoel alleen kan afgaan op de intenties en verklaringen door de leiders dezer beweging afgelegd. Het staat aan God te oordeelen over de innerlijke beweegredenen. Stand op Dinsdag 1 uur vjn.: 753.2 Vorige stand: 753.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1