Echt 'n man öe pers over het kabinet ONS VA CANTIESPROO •ft® anders is de toon van „Het Volk" -A-P.) Tijdwinnen is het doel van deze Kerkelijk Leven DINSDAG 25 JULI 1939 ^herale juichtonen, doch sombere Roode en Roomsche klanken Luchtverkeer op Praag hersteld Vanaf Woensdag 26 Juli a.s. landt de K.L.M. weer op Ruzyne BOTSING OP GLADDEN WEG Twee ernstig gewonden naar het ziekenhuis Goede vooruitzichten in 't schoenbedrijf 19e jaarvergadering van R.K. Bond in Utrecht Nieuwe voorzitter R. K. LEESZALEN Jaarvergadering te Amersfoort Katholieke Landdag te Warmenhuizen Grondpijlers van de nieuwe gemeenschap Werktuigencrediet Commissie geïnstalleerd DE O 19 NAAR ONZE OOST De Tromp naar Amsterdam SPEK-EXPORT NAAR DUITSCHLAND H.H. WIJDINGEN EN BENOEMINGEN Bij de Congregatie der Lazaristen De inschrijving verlengd tot uiterlijk 2 Augustus Vertrek 7 Augustus UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Onderscheiding Ontslag burgemeester Sociale Zaken Veevoederonderzoek Posterijen DOOR IAN HAY ted 0ns avondk'acl van gisteren gaven wij «til de stemmen van die bladen, die in hun I aagedities hun meening over het nieuwe ka- et weergaven. Thans volgen hier nog eenige v Pfaken uit de avondbladen van gisteren. *abi e 1 e 6 r a a 1" poogt te bewijzen, dat het j,r ®et wel een meerderheid van het volk ach- u 2ich hééft, en het hoopt dan ook op een sen levensduur: Er zijn er, die beweren, dat het nieuwe Kabinet slechts een klein gedeelte der Ne derlandsche kiezers achter zich heeft. Dit is een opvatting, die wij niet deelen. Op vier Jbinisters na, die partijlieden zijn, bestaat bet nieuwe ministerie uit persoonlijkheden, ®ie uitsluitend op grond van hun uitzon derlijke kwaliteiten tot hun ambt zijn ge nepen. Achter een bekwaam vakman moge Seen partij staan, de groote meerderheid Jan ons volk eischt niet, dat een minister tot een politieke partij behoort, maar wel dat hij bekwaam is zijn ambt te vervullen. ®edert lang is het moeilijk geworden bin den de politieke partijen geschikte candi- daten voor hooge ambten te vinden. Menig- een zal het daarom toejuichen, dat de om standigheden dr. Colijn hebben gedwongen te zoeken buiten het kader der beroeps- Politici. Het heeft groote moeite gekost dit nieu we kabinet te formeeren, maar nu het er ja. zal het, naar wij vertrouwen, ten minste tot de aanstaande Tweede Kamer-verkie zingen stand kunnen houden. De tijden zijn er niet naar om onze democratische instel lingen in opspraak te brengen. Bovendien is het niet duidelijk, welke andere politieke oplossing op dit oogenblik mogelijk zou zijn Seweest. Wij hechten daarom geen geloof aan de Sombere voorspellingen omtrent den levens duur van het nieuwe ministerie. t(^et (lib.) „Handelsblad" juicht Colijn de zijnen vanzelfsprekend toe: Hu uit de politieke groepeeringen geen behoorlijk en krachtig ministerie was sa- hien te stellen, juichen wij het toe, dat de formateur het over een geheel anderen boeg heeft gegooid. De behartiging van 's lands 2aken zal nu worden toevertrouwd aan elf bekwame mannen, wier naam en verleden er borg voor staan dat zij zonder eenig voor- bordeel den weg zullen zoeken, die thans voor het land in zijn geheel het nuttigst is en practisch begaanbaar zal zijn. Dat daar bij de medewerking van R. K. ministers hioet worden gemist, is zeker niet de wensch ran den formateur, maar de wil van de Eoomsch-Katholieken zelf. In zekeren zin verduidelijkt dit het politieke beeld. Want Wanneer men de kabinetten der laatste ja ren beschouwt, is het immers voornamelijk be tweeslachtige houding der R. K. geweest, tevergeefs trachtten zij den goocheltoer bit te voeren, tegelijk te zijn wat wij nu Gemakshalve maar vooruitstrevend en be houdend zullen noemen welke een krach tig beheer, zie ook de op niets uitloopende H. K. fronde in 1935, onmogelijk heeft ge blaakt. Een formatie op partij-basis is nu Grondig vastgeloopen. Het ligt dan ook ge heel in de rede, dat thans de man, wiens ervaring, kundigheid en belangeloosheid door vriend en vijand worden geëerd, aan het hoofd komt te staan van een combina tie, wier eenig doel zal zijn: een krachtig en Zakelijk^ beheer in het nationaal belang. L ^Waardige crisis en haar oplossing, aldus 1 blad: De politieke strijd in ons land zal gestre den worden om de volkswelvaart. En deze 6trijd zal er tevens één zijn om den heer Colijn. In reactionnaire kringen heeft men de 0Pvatting, dat deze dr. Colijn onmisbaar ?ou zijn. Er is geen reden, te veronderstel- len, dat de heer Colijn zelf deze gedachte Zou verwerpen. Enkele jaren geleden was zijn prestige inderdaad zeer groot, doch het had reeds lelijke deuken opgelopen in de bmiode, die sedert 1937 was verstreken en thans mogen dan de liberalen geneigd zijn, hen anti-revolutionnair, die in economisch 0Pzicht hun geestverwant is, weer in gena de aan te nemen de vrijzinnig-democra ten zijn er niet ten tweeden male ingelopen Jo by de grote katholieke partij heeft de heer Colijn het helemaal verkorven. Van biet minder gewicht is, dat de heer Colijn o°k voor de publieke opinie zijn aureool heeft verloren. En toch blijft hij. Toch probeert hij op hieuw, de regeering in handen te houden, eh dat met een program en met een kabi net, waarvan hij bij voorbaat moet aanne men, dat zij bij de meerderheid van de Volksvertegenwoordiging geen steun zullen vhiden. T Men moet met dezen man voorzichtig zijn. *h de verhoudingen van het ogenblik ligt v°°r de hand, wat de volksvertegenwoordi ging kan doen. Zo spoedig mogelijk moet hen heer Colijn aan het verstand worden Gebracht, dat hij allerminst onmisbaar is «b dat van zijn nieuwe aanpassers-plannen hJets zal kunnen komen. Het lijkt ons voor- blsnog volstrekt uitgesloten, dat hij de kans r°Ll krijgen, aan te blijven na een afwij zende uitspraak van de Kamer; in ieder geval bevat zijn nieuwe ministerie, als wij het goed zien, meer dan één figuur, die op zulk een beslist anti-democratischen weg niet één stap zou meegaan. Als de heer Colijn en zijn nieuwe colle ga's tijd wonnen, bijvoorbeeld tot de behan deling van de begrotingen als zij dan intussen, tengevolge van een nieuwe inter nationale spanning, een beroep op de een heid des voiks zouden moeten doen och, de speculatie is niet zo gek. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" (lib.) gaf, evenals de „Nederlan der" en de „Standaard", tot nog toe geen redactioneele beschouwing. Wij ontleenen in middels een en ander aan een bericht over den mogelijken gang van zaken, waaruit wij min of meer de houding van het blad kunnen aan voelen: Uit den aard der zaak vraagt men zich in parlementairen kring af, of een derge lijke eerste ontmoeting tusschen kabinet en Kamer reeds tot „ongelukken" zou kunnen leiden in dien zin, dat een meerderheid het kabinet terstond met een motie van afkeu ring of wantrouwen ten val zou brengen. Ofschoon er ongetwijfeld bij een meerder heid, n.l. bij sociaal-democraten en Roomsch-Katholieken (en wij mogen, ge- looven wij, ook wel zeggen vrijzinnig-demo craten) ontstemming over de oplossing van de jongste kabinetscrisis bestaat, betwijfe len wij of een dergelijke motie on dit oogen- blik inderdaad een meerderheid zou halen. Eerder verwachten wij, dat men zich b.v. van R. K. zijde thans tot wat booze woor den, misschien ook zelfs tot woorden, die voorloopig van wantrouwen getuigen, zai bepalen, om dan later, wellicht in het na jaar, aan de hand van de daden van het nieuwe kabinet pas een definitieve houding te vellen. Men zal trouwens in het R. K. kamp moeten begrijpen, dat indien men nu, te zamen met sociaal-democraten en an deren, dr. Colijn en de zijnen ten val zou brengen, hieruit onmiddellijk de verplich ting voor de R. K. Staatspartij voortvloeit om dan met de sociaal-democraten, al dan niet met nog anderen, een nieuw bewind te vormen. En nu zou het ons niet verbazen als men daarvoor op dit oogenblik in R. K. kringen mocht terugdeinzen. Het „H u i s g e z i n" (R. K.) toont aan, dat het kabinet zich ook in het gunstigste geval nooit lang zal kunnen handhaven: Het „program-ministerie" zal dus positief stelling hebben te nemen, ten minste in de bekende drie urgente vraagstukken, die op politiek terrein om oplossing vragen: 's lands defensie, 's lands financiën, en de werkloosheid als 's lands ernstige sociale euvel. En dat niet enkel in elk vraagstuk op zich. maar ook in hun onderlingen samen hang. Nu geldt van tweeën een, öf het pro gram, waarmede dr. Colijn de Regeering van het land weder wenscht op te vatten, verdient en verkrijgt dan ook de instem ming van een meerderheid in de Staten- Generaal niet, öf het verwerft deze instem ming wel. Maar zelfs in dit laatste voor dr. Colijn gunstige geval is de samenstelling van het komende kabinet in zoo tastbare dishar monie met de meerderheid, waarop het zal steunen, dat het zich onmogelijk zal kun nen handhaven. De K.L.M. heeft van de zijde der Duitsche autoriteiten bericht ontvangen, dat zij weer bo ven het voormalige Tsjecho-Slowaaksche grond gebied mag vliegen en landen op Ruzyne, het vliegveld van Praag. Zooals men weet moest in Maart j.l., na de be zetting van Tsjecho-Slowakije door Duitsche troepen, het luchtverkeer op Praag gestaakt worden. De dienst der K.L.M. op Budapest, de z.g. Blauwe Donau-expres, zal voortaan dus weer de vliegvelden van Praag, Weenen en Budapest aandoen. Te Hasseltvelden kwam Maandag een auto van het instituut „Stokershorst", te Neder- weert, in botsing met een uit de richting Nij megen naderenden auto, waarin ds. Reynders uit Zuidwolde (Gr.) met vijl jongens en een medepassagier waren gezeten. In den eersten auto zaten drie passagiers. Ds. Reynders kwam met den schrik vrij, de vijf jongens werden allen licht gewond. De mede-passagier echter en de bestuurder van den anderen auto wer den ernstig gewond. Zij werden, evenals dc beide andere heeren uit Nederweert, die lichte verwondingen opliepen, per ziekenauto naai Venlo overgebracht. De overigen werden, na ter plaatse te zijn verbonden, met een vracht auto naar Venlo vervoerd ter verdere behan deling. Beide auto's waren op de tramrails terech: gekomen, zoodat de Maasbuurtspoorweg niet kon passeeren. Als vermoedelijke oorzaak van het ongeluk wordt genoemd het slippen van een der wa gens tengevolge van het natte wegdek. „Wanneer wij willen vaststellen, dat al wat het Bondsbestuur gedaan heeft zelf gedaan moest worden1?en wjj bezien nu onze Organisatie, dan mogen wij toch ze ker zeggen, dat wy vooruitgegaan zijn." Deze conclusie stond vermeld in het 19e jaarverslag, dat ter tafel kwam op de 19e jaarvergadering, welke de Ned. R. K. Bond van Schoenwinkeliers- en Schoenmakerspatroons- vereenigingen Maandag en Dinsdag in Utrecht houdt. In het openingswoord van den voorzitter, den heer A. Linneweever, kwam de voldoening, welke de genoemde conclusie uitdrukt, meer gedetailleerd tot uiting. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Bergers ontleeenen we nog het vol gende In het afgeloopen jaar is meer gewerkt aan de innerlijke versterking van de afdeelingen en een betere administratie dan aan propa ganda naar buiten. Nieuwe afdeelingen werden opgericht en het ledental bleef constant. De omliggende plaatsen in Utrecht zyn in bewerking, zoodat verwacht mag worden, dat in het komende jaar het leden- en afdeelin- gengetal sterk zal stijgen. In den algemeenen toestand in de repara tie-bedrijven was vooral in het voorjaar eenige opleving te bespeuren, mede ook in de maat schoenmakerijen. De schoenwinkeliers waren over het alge meen goed tevreden. Nu reeds kan men de goede uitwerking van de Vestigingswet bespeuren, Volgens het financieel verslag van den heer C. de Jong, sloot de inkomsten en uitgaven- rekening met een bedrag van f 3386.38. Voor het volgend jaar werd f 3400 begroot. Aan propaganda zal ongeveer tweemaal zoo veel worden uitgegeven als in de vorige periode. Het voorzitterschap van den Bond werd vier jaar volijverig waargenomen door den heer A. Linneweever uit Den Haag. Maandag werd in zijn plaats gekozen de heer P. v. d. Ing, uit Nijmegen. Herkozen werden als bestuurslid de heeren Schlaghecke en Stryards, nieuw gekozen wer den de heeren Peters uit Hoensbroek en Q. v. Dael uit Amsterdam. Het voorstel van het Bondsbestuur de con tributie met f 1.— per jaar te verhoogen'werd aangenomen. Bij de bespreking van de voorstellen der ver schillende afdeelingen beloofde het hoofdbe stuur het vraagstuk betreffende een vaste basis voor de loonen van werknemers in het schoen- bedrijf ernstig te zullen bestudeeren. De vergadering wordt voortgezet. Tijdens het week-eind is te Amersfoort de jaarvergadering gehouden van den bond van R. K. Leeszalen. Zaterdagavond werden de deelnemers officieel ten stadhuize ontvangen. Mr. J. C. graaf van Randwijck sprak een wel komstwoord en wees op de plaats, die Amers foort steeds heeft ingenomen op het gebied van ontwikkeling en cultuur. De voorzitter, de heer P. v. d. Putt uit Eind- heven, beantwoordde deze toespraak. Daarna begon de jaarvergadering in Ami- citia. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan het werk van den Bond en dat van de afdeelingen. Spr. wenschte den adviseur, Mgr. Sweens, geluk met zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ter gelegen heid van zijn 50-jarig priesterfeest. De rekening van 1938 sloot met een batig saldo van f 1896.62. De begrooting 1939 werd aangenomen met een bedrag van f 3267.66. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer ir. Remmers en in de vacature mr. W. P. M. v. d. Loo dr L. A. H. Albering te Breda. Het resultaat van de enquête inzake strijd tegen de particuliere uitleenbibliotheken was dat in bepaalde plaatsen zoowel ten aanzien van de uitleenbibliothekeen als ten aanzien van het uitleenen aan minderjarigen een po- litie-verordening deze zaken regelde, terwijl er andere plaatsen zijn, waar een commissie zeer nuttig werk verricht. Op het meerendee! is echter geen toezicht van de overheid aan wezig. Uit de discussies die volgden kwam duide lijk vast te staan dat alleen de rykswetgever een einde kan maken aan den zeer onge- wenschten en gevaarlijken toestand op dit terrein. Een discussie van anderen aard volgde op de bespreking van het verslag der enquête inzake intensiveering van boekuitleening. In het bijzonder werd gewezen op het feit, dat er St. Vincentiusvereenigingen zijn, die groote uitleenbibllotheken bezitten. Genoemd werd b.v. Haarlem, waar de Vincentiusbibliotheek 84000 boeken per jaar uitleent, tegenover die van de R. K. Leeszaal 34000. In overleg met het hoofdbestuur van de St. Vinoentiusvereeniging zal getracht worden een weg te vinden, die hieraan een einde zal maken. Stelling werd genomen tegen hen, die een monopolie opeischten voor de R. K. Leeszalen en Bibliotheken. Gewezen werd op het feit, dat ook anderen, genoemd was de bibliotheek van de paters Capucijnen te Helmond, de taak hadden om te bevorderen, het goede boek te brengen onder de menschen. De vergadering werd Zondagochtend voort gezet, nadat Mgr. Sweens om negen uur in de kapel van St. Joseph, een H. Mis had op gedragen. Dr. Smits, conservator van de R. K. Univer siteitsbibliotheek te Nijmegen hield een rede over; Kathedraal en encyciopaedie. Analyse en synthese in boek en kunst. Na afloop der vergadering dineerden de congressisten gezamenlijk in de Hooge Witte Het congres werd besloten met een tocht naar de Hooge Veluwe. De katholieken van Noordhollands Noorder kwartier hebben Zondag een drukbezochten land dag gehouden te Warmenhuizen. De eerste spreker was prof. dr. A. Steger uit Heemstede, die tot onderwerp had gekozen „Rechtvaardigheid en liefde als grondslag voor de nieuwe gemeenschap". Spr. zette uiteen, dat evenals de leden van het gezin hun plichten hebben tegenover het gezin, ook de leden van de volksgemeenschap hun plichten hebben tegen over die gemeenschap. Er is by velen een gemis aan liefde en plicht. De meesten zijn tegenwoordig ingesteld op de eigen persoonlijkheid en missen de gemeen schapsgedachte. God heeft den mensch zoo ge maakt, dat deze de gemeenschap behoeft. Ook uit natuurlijk oogpunt is het zoo, dat hoe beter men den ander doet, hoe beter men zelf het maakt. Alle menschen kunnen niet hetzelfde doen en daarom is het een vergissing, dat de eene mensch meer waard zou zijn dan de an dere. Iedere mensch ontleent zijn waarde aan de plaats, die hij in het maatschappelijk bestel in neemt tot belang van het algemeen. Allen moe ten samenwerken om aller behoeften te kunnen voldoen. God heeft de wereld geschapen voor allen. De wereld is echter in wanorde; enkelen heb ben alles, de massa wordt tot paupers. Orde brengen in deze wanorde, dat is wat moet ge schieden. We moeten terug naar God en naar de juiste beleving van de zedenwet. Na de pauze sprak aalmoezenier Bangert over de grondpijlers voor de nieuwe gemeenschap. In zijn op het bouwbedrijf geïnspireerde rede riep spr. allen op om mede te werken aan den bouw der nieuwe gemeenschap door het be oefenen van de christelijke liefde. Er is geen zekerder manier om Gods genade te verliezen dan door de naastenliefde te verzuimen in het leven, maar er is ook geen veiliger middel om veel genaden te verkrijgen, dan door den naaste te beminnen. Volgens het woord van Christus hebben we niet het minste recht iemand van onze liefde uit te sluiten. Het werkelijk onder houden van het gebod der liefde zal een geheel nieuwe gemeenschap voortbrengen. Iedere daad van naastenliefde is een daad van opbouw, iedere overtreding van het liefdegebod is een daad van sabotage van de nieuwe gemeenschap. De Landdag werd met een kort lóf, gecele breerd door deken G. Kuijs van Schagen, be sloten. Op het departement van Economische Zaken is heden geïnstalleerd de commissie voor toe wijzing van het „werktuigencrediet", welke in stallatie namens den minister van Economische Zaken is geschied door dr. H. M. Hirschfeld, directeur van handel en Nijverheid Deze wees er op, dat dit crediet gezien moet worden als een onderdeel van een algemeene positieve middenstandpoiitiek, welke door den minister van Economische Zaken is voorgestaan. Het werktuigencrediet gaat een stap verder op den weg naar differentieering. Het zal spe ciaal dat deel van den middenstand, hetwelk kan worden aangeduid met „ambacht en kleine industrie", in staat stellen tot het financieren van technische objecten. Verschillende omstandigheden hebben er toe geleid dat bij deze beide groepen een sterke credietbehoefte wordt gevoeld. Niet alleen echter ten aanzien van deze kleine nijveren, doch ook uit een oogpunt van algemeen en industrieel belang leek het ge- wenscht hier hulp te bieden. Het zou te be treuren zijn wanneer hun productieve krachten niet tot ontwikkeling konden worden gebracht en een nijverheid, welker belang moet worden erkend, niet in staat zou blijken zich te hand haven. Ook sociaal gezien zal met deze hulp een nuttig werk worden verricht. Uiteraard zullen slechts degenen, die uit hoofde van hun persoon en hun vakbekwaam heid en credietwaardigheH daarvoor in aan merking komen, in staat worden gesteld va het nieuwe crediet gebruik te maken, middels hetwelk zij nieuwe machines en werktuigen kunnen aanschaffen en in het algemeen hun outillage zullen kunnen verbeteren. Het zal de taak der commissie zijn, de nor men voor deze credietgeving vast te stellen en een beslissing te nemen op de aanvragen, wel ke haar, vergezeld van een prae-advies, door de Nederlandsche Middenstandsbank zullen wor den voorgelegd. Zij zal hierbij mogen rekenen op de medewerking van den rijksnijverheids- dienst, welke in het bijzonder de nijverheids- consulenten bij de uitvoering van dit crediet ter beschikking stelt voor het uitbrengen van een technisch advies, waarbij o.m. rekening zal worden gehouden met den aard en den omvang van het bedrijf, de verhoudingen in den betreï- fenden bedrijfstak en de kwaliteiten van aan vrager als vakman. Deze rede werd beantwoord door den voorzit ter der commissie, dr. Groenevtld Meyer, ad ministrateur bij het departement van Econo mische Zaken. Wij weten, aldus spreker, uit verschillende maatregelen door den minister getroffen en bevorderd, welk een warm hart hy den middenstand toedraagt. Dit is ons zoo juist opnieuw gebleken uit de wijze waarop ons is uiteengezet, welke taak onze commissie t.a.v. het industrieele deel van dien stand wacht. Wij zijn ons ten volle bewust dat zy niet een gemakkelijke zal zijn en dat wij meermalen voor moeilijke besiissingen zul len worden geplaatst. Ons is echter duidelijk aangegeven met wel ke overwegingen wij rekening zullen hebben te houden. Wij zullen deze bij de uitvoering van onze taak voor oogen houden en gelooven alsdan te kunnen slagen met den arbeid, welk ons heden is opgedragen. H.M.'s O 19, de nieuwste aanwinst van de onderzeevloot van de Koninklijke Marine, zal hedenochtend elf uur onder commando van den luitenant ter zee eérste klasse, K. van Don gen, van Nieuwediep naar Oost-Indië vertrek ken. Maandag verrichtte de marine-comman dant, schout bij nacht, H. Jolles, vergezeld van den commandant van den onderzeedienst en kapitein luitenant ter zee, C. Hellingman, de laatste inspectie aan boord. Hij wenschte de uit 36 koppen bestaande bemanning een goede reis. H.M.'s flottieljeleider .Tromp", die 19 Augustus naar Indië zal vertrekken, vertrok Maandag middag voor een kort verblijf naar Amsterdam. De Duitsche „Reichsanzeiger" publiceert een verordening, welke het invoerrecht op door regen varkensspek, ingevoerd in stukken van ten minste 4 Kg. gezouten of gerookt, voor de periode 1 Augustus a.s. tot 1 October van het volgende jaar verlaagt van 150 op 30 mark per 100 kilo netto. Z.H. Exc. Mgr. dr. Michael Buckx, S.C.J., heeft Zondag in het Missiehuis St. Joseph van de Lazaristen te Helden-Panningen de volgen de Wijdingen toegediend: de Kruinschering: aan de Fraters Joannes de Boer (Volendam), Henricus de Baar (Kerk- driel)Gerardus Beunen (Roosteren, L.), Joan nes van Bilsen (Ulvenhout), Theodorus te Braake (Groenlo), Jacobus de Ceuster (Prin- cenhage), Gerardus Coenen (Breda), Jacobus Driessen (Sevenum), Petrus Haazevoet (Am sterdam), Adrianus Naalden (Beek, N.B.), Cor nelius Oliemeulen (Millingen), Martinus Op- genoord (Susteren), Petrus Smeets (Swalmen). De vier Mindere Orden: aan Lambertus Bar- tels (Breda), Petrus Buyssen (Leunen-Venray) Gulielmus Coenen (Breda), Joannes Lauwen (Hoeven), Gerardus van Rijnsoever (Utrecht), Jacobus Smeets (Wessem, L.), Daniël Touw (Princenhage) Het H. Subdiaconaat: aan Ignatius Dwidja- soesastra (Madioen, Java), Leonardus Dietvorst (Breda), Bernardus Gales (Rumpen), Bernar- dus Haazevoet (Amsterdam), Bernardus Harm- sen (Bergh/Zeddam), Joannes Hennekam (Rucphen), Jacobus van den Heuvel (Kerk- driel), Leo Jenneskens (Venray), Martinus Kempener (Gronsveld), Albertus Kroes (Haar lem), Leo Laureyssen (Tilburg), Petrus Nota (Oosterhout), Henricus Oomen (Panningen,L.), Henricus Passchier (Haarlem), Bernardus de Vries (Harlingen), Gulielmus van der Geest (Beverwijk). Het H. Priesterschap: aan Petrus van der Btorght (Bergen-op-Zoom), Josephus Burm (Kloosterzande), Leo Ebisch (Panningen, L.), Gerardus de Graaff (Amsterdam), Franciscus Janssen (Boschkapelle, Z.), Leonardus Meuf- fels (Dieteren, L.). Allen van de Congregatie der Lazaristen. Van de pasgewijde priesters zullen binnen kort vertrekken naar de Missie van Brazilië de weleerw. heeren Gerardus de Graaff, Fran ciscus Janssen en Leonardus Meuffels; voor de Missie van Soerabaja (Java) de weleerw. heer Petrus van der Borght. Voor het Seminarie Wernhoutsburg .Zundert) werd benoemd de weleerw. heer Jos. Burm, en voor het Rectoraat Rumpen (L.) de weleerw. heer Leo Ebisch. We hebben den 75sten reiziger ingeschreven voor de reis die de Vereenigde Katholieke Pers en de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken tezamen hebben georga niseerd naar Boedapest, waar de na tionale feestdag wordt gevierd. De reis duurt 1 4 dagen van 7 tot en met 20 Augustus. Op den heenweg wor den Bazel, Luzern, Fluelen, Milaan, Padua en Venetië, op den terugweg Keulen bezocht. Na telegrafisch overleg met Boe dapest hebben we thans kunnen vaststellen als uitersten termijn voor inschrijving af 122 plus f 3 admi- nistratiegeld2 Augustus. Onherroepelijk moeten we dan de inschrijving sluiten. Meldt u onmid dellijk aan bij de Vereen. Kath. Pers, N. Z. Voorburgwal 67-73, Amster dam, telef. 46878, waar nog enkele geillustreerde prospectussen verkrijg baar zijn. Alle deelnemers worden verzocht geen Duitsch geld mee te nemen, maar wel Zwitsersch, ltaliaansch en Hongaarsch. Nadere mededeelingen ontvangt iedere deelnemer en deelneemster. Aan den reserve-kapitein H. D. Kloosterman van het 6e reg. inf. is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den res.-dirig.-paardenarts met den rang van ma joor W. Voorthuysen, van den mil. veterinai- ren dienst, en aan den res. eerste-luit. voor spec, diensten J. Donner, van het vrijw landworm- korps motordienst Aan den res.-eerste-luit. mr. S. G. M baron van Voorst tot Voorst, van het 2e reg. veldart., is vergunning verleend tot het aannemen en dragen op de uniform van de ordeteekenen van officier der orde van Leopold II en tot het dra gen op de uniform van de ordeteekenen van ridder der orde van Malta. Aan A. J. van Buul, brandmeester in de brandkringen A en B te Dordrecht, is de zil veren e acre-medaille, verbonden aan de ord» van Oranje-Nassau, toegekend. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille in zilver aan F. Boeff, binder, tevens chef van de afdeeüng ex peditie by de N.V. Ieidsch Dagblad te Leiden Aan J. C. van Beek is op verzoek met 7 Augustus 1939 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Deurne, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen. Bij het departement van Sociale Zaken zyn benoemd tot commies in vasten dienst a. te rekenen van 1 Januari 1939 mr. dr. J. L. J. van de Kamp, b. te rekenen van 1 Juli 1939 mr. A. C. M. van de Ven, beiden te voren op arbeidsovereenkomst werkzaam. Met 1 September 1939 is op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. B. R. de Bruyn als directeur van het rykslandbouwproefstation voor veevoederonderzoek te Wageningen, onder dankbetuiging Met 15 Juni is aangewezen als directeur van het P. en T. kantoor te Tilburg de referen daris der P.T.T. L. K. Arkema, thans aange wezen als directeur van het postkantoor te Tilburg. Met 1 Augustus 1939 zijn aangewezen als directeur van het P. T. en T. kantoor te Naald wijk, resp. Valkenswaard, de hoofdcommiezen der P.T.T. W. Jans y L. J. Hulsman en met 16 Augustus 1939 als directeur van het P. en T. kantoor te Hoensbroek-Treebeek de hoofd commies der P.T.T. G. Kok. Met 16 November 1939 is aangewezen als di recteur van het telegraafkantoor te 's-Graven- hage de referendaris der P. T. en T.: J. A. Risseeuw, thans aangewezen als adjunct-in specteur der P. T. en T. Met 1 September 1939 is als directeur van het P.T. en T. kantoor té Brielle aangewezen de hoofdcommies der P.T. en T.: J. E. Greve- ling en met 1 Augustus 1939 is als directeur van het P.T. en T. kantoor te Dedemsvaart aangewezen de hoofdcommies der P.T. en T.: J. Zoet. bed. oei stomdronken? Niet zoo'n roesje na ®süst verstandig," vond Jimmy Marrable. ^bbiaal." iItaayeer?„ "hjn eerste jaar." 1 te weten, hoe het was.' ^list vers „UpP indruk?" *''een ik biet" zei Hughie ronduit. „Ik werd lch(w den volgenden morgen wakker met mijn „tyfen aan in bed." ».2;ev ad ie in bed gelegd?" •Ep anhere lui." ie hebt die proef niet herhaald?" Nergens goed voor. Ik weet nu precies, '.bat ik kan hebben." attah Weet je iets wetenswaardigs," merkte Nb ernstig op. „En wat ben je nu van p tp;, beginnen? Geen zin, om de wereld eens V hi, en? Dat heb je altijd graag gewild. Maar h%cis t dan grondig. Neem er vijf jaar voor, des- hNï'ott Je zult het echt Prettig gaan vinden. Niqt vind ik 't verstandig, dat je geen dienst v br.j, Als er ergens oorlog is, kun je er altijd edestS' nog wel insteken en kazerneleven in bd zou je hart doen roesten. Het heeft je vader toen hij vijf en twintig was, bijna ver moord. Daarom vroeg hy verplaatsing aan en trok naar de grenzen en werd commandant van een regiment Gurkha's. Leven uit de eerste hand, dat moeten wij Marrable's hebben! Tus schen mijn twintigste en drie en twintigste heb ik geen voet hier in het land gezet. Ik zou graag met je meegaan, als ik niet zoo oud wasen dan mijn jicht.... Maar je zult over de heele wereld verscheidene van mijn goede vrienden terugvinden. Ik kan je niet voor hen allen aan bevelingsbrieven meegeven, want sommigen spre ken geen Engelsch en anderen kunnen lezen noch schrijven. Neem mijn raad aan en ga er op uit. Engelanjl is geen land voor een jongen kerel met geld en zonder werk, voordat hij dertig is en trouwen gaat. Heb je zin, Hughie?" Hughie scheen er tegen op te zien. Zijn oom vervolgde „Geld genoeg, immers? Nu je meerderjarig bent, heb je achttienhonderd pond per jaar. Schulden? Dan zal ik je wel helpen." „Niet de moeite waard. Toch, hartelijk be dankt." „Nou, waarom zou je dan niet gaan?" „Ik doe niets liever, maarzei Hughie langzaam. „Nou?" „Ik weet nietdat is te zeggen...." „Ik weet het wèl," zei Jimmy Marrable met zijn eigen openhartigheid. „Je weifelt tusschen je instinct om een drom mels verstandig ding te doen en je overweldi gend verlangen, om een verdraaid onverstandig ding te doen." Hughie werd vuurrood. Zijn oom ging door: „Je wilt dat meisje trou wen." Hughie stoof op. „Ja zeker," zei hy, vrij uit dagend. De sigaar gloeide onverstoorbaar. „Je denkt dus, dat het leven je geen grooter geluk kan bieden?" „Daar ben ik zeker van," zei Hughie als ver kondigde hij de volstrekte waarheid. „En je bent een en twintig?" „Ja-a," klonk het minder heftig. Jimmy Mar rable rookte peinzend. „Ik ben een oude vrijgezel," zei hij eindelijk, en die heeten niets van liefde af te weten. De waarheid is natuurlijk, dat ze er veel meer van afweten dan de rest." „Waarom?" vroeg Hughie vol plichtsbesef. „Wel, om de doodeenvoudige reden dat een oude verweerde vrijbuiter meer van krygstak- tiek afweet dan een keurig aangemonsterde re- cruut. Hij heeft meer ondervonden. Hoe langer iemand vrijgezel blyft des te meer kan hij zich een weg door het leven banen. Als een man jong trouwt, beperkt hij zyn kans op succes tot het minimum. Het ergste is, dat hem dit niets kan schelen, als hij het meisje maar krijgt, dat hij hebben wil. Dat is de reden, waarom de be roemdste mannen of ongelukkig, of heelemaal niet getrouwd zijn. Getrouwde mannen zijn nim mer eerzuchtig geweest. Ze streven niet moei zaam naar...." „Dat behoeven ze ook niet te doen," zei Hug hie. „Iemand loopt toch ook niet achter een tramwagen aan als hij hem eenmaal te pakken heeft." „Dat is de kwestie juist, Hughie. Je stelt voor op, dat alle geluk ter wereld in dien eenen tramwagen zit. Bovendien zijn trams bestemd voor lui boven de dertig. Jonge menschen be- hooren te loopen." Hughie vond dat het gesprek te hoog voor hem werd en liet alle beeldspraak varen. „Dus volgens u mag een man niet voor zijn dertigste trouwen?" „Heelemaal niet! Dat hangt heelemaal van 't type af. Als hij fatsoenlijke, degelijke, gewone kerel is, die een kantoorkruk als een trap naar den top der wereld beschouwt en geen aanleg heeft voor een avontuurlijk leven, hoe eerder hij zich dan vestigt als een tevreden onde kin derwagentrekker, des te beter voor hem en de natie. Geloof je, dat jy tot dat soort behoort, Hughie?" „Ne-e-e," zei Hughie gerekt. „Maar ik ben nog al goedleersch." Jimmy Marrable gooide zijn sigaar het raam uit en richtte zich op. „Luister eens, Hughie, dan zal ik je vertellen, wat je bent! Je bent de zoon van een moeder, die uit haar slaapkamerraam klom langs een gootpijp, waarlangs ik nog geen aap zou vertrou wen, om met den man, dien ze liefhad, er van door te gaan. Je vader was commandant van het meest brute inlandsche regiment, dat ik ooit gekend heb. Je grootvader was een ontdekkings reiziger. Ik ben zelf een zwerver van aard. Van je verwanten sterft er één op de drie in bed. Je komt van een ras, dat liever zelf gaat kijken, dan de dingen uit de krant te lezen en dat er uitstekend slag van heeft met menschen om te gaan. Dat zijn zeldzame eigenschappen. Als Jij een vrouw op sleeptouw neemt op je een en twintigste, dan wordt dat een ramp. Of jij zit je thuis op te vreten van verveling, of je gaat er op uit en laat haar verkniezen. Is dat ver standige praat, of niet?" Hughie zuchtte als een stoomketel. „Ja, verdraaid!" zei hij. „Wil je me dus beloven niet hals over kop te trouwen?" „Misschien wil ze op me wachten," peinsde Hughie. „Hoe oud is ze?" „Net als ik, een en twintig." „Hm," zei Jimmy droogjes, „dat wil zeggen, dat ze prachtisch tien jaar ouder is dan jij. Maar misschien wil ze. Varkens leeren misschien nog eens vliegen. Wil jij me echter beloven, dat je ernstig zult nadenken voordat je besluit, niet nëar het buitenland te gaan?" „Ja," zei Hughie. „Nu dat het geval is," vervolgde zijn oom op gewekt, „moet ik jenog een paar dingen zeggen. Als je naar het buitenland gaat, zie ik je mis schien nooit meer terug." „Maar," vroeg Hughie ongerust, „er is toch niet iets mis met uw gezondheid, wel?" „Drommels, nee hoor! Maar als een Marrable eenmaal op hol slaat, dan kan zelfs Methusalem er niet op rekenen, dat hij hem nog terugziet. Ik wil dus met je praten, nu ik je nog bij me heb. Ik heb deze gelegenheid aangegrepen, nu ik toch in de stad was, om mijn notaris te spre ken. Ik heb myn testament gemaakt. Ik ben nog wel fit, maar ik ben van het jaar toch vijf tig geworden. En laat ik je nun maar dadelijk vertellen, dat ik je niets vermaakt heb. Nijdig?" „Heelemaal niet." „En ik heb mijnheer Lancelot evenmin iets nagelaten." Hughie keek nu een beetje verwonderd. „Ik ben van plan hem op eigen beenen te zet ten, voordat ik er tusschen uit knijp," verklaar de Jimmy Marrable. „Nu meteen zelfs. Dat is deels de reden, waarom ik in de stad ben. Ik zal een som beleggen, die hem twee honderd pond jaarlijks zijn heele leven op brengt. Hij is nu bijna zestien en hij zal zyn fortuin zelf moe ten beheerenzijn eigen rekeningen en schoolgeld betalen en zoo meer. Net als ik Jou heb laten doen. 'n Jongen moet in zijn jeugd met geld leeren omgaan. Dan verprutst hij den boel niet, als hij veel omhanden krijgt. Ik geef hem niet meer, omdat hij dan niet zou gaan werken. Tweehonderd is genoeg. Daar kan een sukkel van leven, maar Lancelot is een verwaande jonge vent en hij zal zelf wel gaan werken, om meer te verdienen." Jimmy Marrable zweeg en keek zijn neef iet wat geprikkeld aan. „Nou, heb je niets aan dit gesprek toe te voe gen?" vroeg hij eindelijk. „Ik kan niet zeggen, dat ik er nog veel kans toe gehad heb," antwoordde Hughie. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3