De nieuwe president van Warmond GROOT STRANDVUURWERK HOEFIJZERKANTOOR DE BRANDSPUITEN ZIJN ER! ZIJN AMSTERDAMSCHE JAREN Teraardebestelling J. V. MUNSTERMAN v. HALEM'S DINSDAG 25 JULI 1939 m n Lr 1^2 nationale feestdag j ®rigineele viering in Haarlem-Oost ZOMERAVONDCONCERT H.O.V. kliste: Hélène Ludolph, sopraan Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool Voorhelmstraat 25 PAVILJOEN ZUIDERBAD NOORDERBAD De luchtbeschermingsdienst ontving ze van het Rijk Interessante Demon straties FEEST IN „DE DEO" WAT ZIJ MET DE 100.000 DEDEN' Werkloosheid als in 1932 Haarlem heeft thans 4341 werkzoekenden DE BOLLENAFFAIRE De rechtbank gelast een nader onderzoek H.O.V.-concert DE WEKELIJKSCHE KEURING IN HET KRELAGEHUIS Ondanks regen en wind zijn er gladiolen Hoe hij „de Voorzienigheid" uit breidde en moderniseerde Opvoeder der jeugd BONDSBUITENDAG K.J.M.V. STAD Va*36 vori8e week hebben wij melding gemaakt I te*1 de verschillende feestelijkheden, welke hier stede op den Nationalen feestdag ter ge- Senheid van de blijde gebeurtenis in het Prin- "ik Gezin zullen plaats hebben. De Oranje- „Prinses Juliana", de afdeeling Haarlem- at Van de vereen'SinS „Koninginnedag" ver- ekt thans nadere mededeelingen over de wel i er°rigineele feestelijkheden, welke op dien dag ken de belangstelling zullen wek- **et bestuur heeft er, evenals op andere feest- I ®Sen van het Koninklijk Huis, naar gestreefd 11 feest te organiseeren, dat door allen kan °f<len meegevierd. Dank zij de van verschil de zijden reeds toegezegde medewerking kon I ei1 er toe overgaan een idee van een der be- kursleden uit te voeren, n.l. een Noord-Hol- adsche Boerenbruiloft te doen vieren en hier- I ta? alle buurtbewoners te doen deelnemen, ge muit het navolgend programma blijkt: Oes ochtends 9 uur verzamelen zich de brui- I °ftsgasten allen in oud-Noord-Hollandsch p^tuum op den Papentorenvest, om "vandaar n een twintig-tal versierde tilbury's naar het i eestterrein aan de Zomervaart te rijden, waar P het bordes van een geïmproviseerd raadhuis trouwplechtigheid zal plaats hebben. Daarna I *|0rdt door de bruiloftstoet een rijtoer gemaakt, 'barbij naar oud gebruik en ten gerieve van de fu8d van Haarlem-Oost rijkelijk met bruid- phkers zal worden gestrooid. Teruggekomen op et feestterrein zal aldaar om 12 uur een koffie- I worden gehouden, waarbij allen welkom «Jn. Geheel in den stijl van het feest volgt des kliddags van 2 tot 4 uur de receptie. Hiertoe *°r<it een ieder uitgenoodigd en men wordt te ds verzocht niet met lege handen te komen! bruidspaar aanvaardt namelijk alle moge- pke geschenken en eventueel ook enveloppen 'bat inhoud welke geschikt zijn om ter hand kasteld te worden aan verschillende instellingen Vatl Hulpbetoon of Armenzorg, ter verdeeling 0r"3er de behoeftige gezinnen van Haarlem-Oost Te ca. 5 uur wordt de rijtoer herhaald langs' 'etl andere route en te 7 uur heeft op het 'eestterrein een gemeenschappelijke maaltijd Claats van de bruiloftsgasten. Daarna begint het I kfoote avondfeest, waaraan geheel Haarlem- I °st ongetwijfeld zal deelnemen. Tot zoover het programma. -Ongetwijfeld zal de wijze, waarop Haarlem- I P°st den Nationalen feestdag gaat vieren in ör«eden kring belangstelling* wekken. Het be- 5tUUr heeft opnieuw bewezen een feest te kunnen i ?r8aniseeren, waarbij alle buurtbewoners betrok- kunnen worden en dat in alle opzichten bel, ooft te slagen. ^oor inlichtingen wende men zich tot het ^Ofetariaat: Damiatestraat 12. I Een matig bezette zaal was klaarblijkelijk de tedtie op het allesbehalve zomersche weer en... 0& het optreden van een zoo goed als onbeken- gastdirigent uit de Residentie. Nico Ver- ®®eff, Yoeg daarbij een programma, dat slechts v°or de eene helft bekende zaken bevatte, en I V°°r de andere muziek met een vraagteeken, en 2idaar de tweede reden, althans naar alle waar- ^hijnlijkl: leid, van een minder goeü bezocht con- j "ort, .Gat het daarom minder goed geslaagd zou I posten heeten, zouden we niet graag willen be- jTfen, al hebben we onze restricties te dien op- ?'chte. Doch laten we het programma op den P6' volgen en beginnen we met Debussy s Mar- 6 Ecossaise. Dit was geen le uitvoering zoo- het programma vermeldde, want deze viel T het precies te zeggen den 29 Sept. 1931, en ^hien hoorden we haar nog een paar maal. kunnen ook nu niet zeggen dat ze bijzonder 1 hen smaak viel, daar er te wemig op detail ing der motieven en op het scheppen eener faalde sfeer werd gelet. En het was dit heen- I 'ihen over details, dit rondweg vermijden van 3® rhythmische en harmonische finesses, dat J1 s den ganschen avond eigenlijk zoo'n beetje ^binderd heeft. De groote lijn was er wel, maar afwerking liet te wenschen over. Zelfs in ?)h eigen composities „Zomernacht" en „Aan Kindeke", welke door Hélène Ludolph wer- Jb ten doop gehouden, besteedde dirigent Ni- Verhoeff niet alle teere zorg, welke toch j deze, overigens niet onverdienstelijk modern 5 »Ö&te werken, vereischen. Het. orkest domi- ti^he daardoor nogal eens en de klankproduc- w "biste de verfijning en de sfeer welke op een I ij f'g concert zoo sterk frappeerden. Het eerste i leek ons voor Hélène Ludolph door zijn vaak KpSgelegen momenten minder gunstig dan het J?®de. De zangeres kreeg bloemen, doch het I (Jbüek bereidde den componist meer een suc- I h'estime dan een warm en overtuigd applaus. G« Pastorale van Dina Appeldoorn, de onlangs gleden Hollandsche componiste, vermocht in deze wat oppervlakkige uitbeelding al *11 QCZ0 Wdt Uppci Vlct.xvrvi.0v_ u;uunviuiu0 cv- {Jhoxin sterk te boeien. De voorbereiding voor en ander zal mogelijk hiervoor ook wel wat i»i zijn geweest. Bijzonder frappeerende mo lden kwamen in deze Pastorale, reminiscen- C bekkende aan Rabaud's Procession Noctur ia' voor wat de orkestbehandelir.g en een enkel iJhia betreft, niet voor, en zooals gezegd, de Tfpretatie hiervan was ook te oppervlakkig I iJ, kunnen boeien. Het beste voor de pauze oris nog de vertolking der Rhapsodie fla- een wat ver-gezochte titel voor deze pa- hoor Roussel van het lied uit Valerius' Vj h^nckclanck „Berg' Op Zoom" en nog een paar tonische motieven, waarbij het „Slaap-kindje- 1 4h"-motief daar geleek het althans op ?%ens al heel vreemd paste, tllj ?°i blijft altijd Franck's verheven Sympho- "b d kl. terts, met haar zangrijke thema's, hemelsche motieven, haar drang omhoog. hadden we, vooral bij verschillende cli- t Web, sterker spanning, grooter geladenheid klacht, maar Nico Verhoeff vermocht het or- V niet tot deze hoogte op te voeren en het "'th6s hat hij verkreeg was daarom wel ver- 1 h, doch matig en evenmin als de verklan- van het werk overrompelend. J. S. trLher groote belangstelling had op de Al- ^dhe Begraafplaats te Heemstede de ter V bestelling plaats van wijlen den heer J. ''.i^^biisterman, in leven gepensionneerd bouw- <v"g ambtenaar bij Openbare Werken. \e er he zeer vele collega's en ambtenaren 11 wij o. m. de heeren M. Maas, directem °Penbare Werken, H. C. Spek, hoofdcom- J. H. Scherpenhuizen en P. Elffers, in- ebrs o. W., E. J. Muhren, gep. hoofdop zichter, P. J. Kievit, gep. opzichter, G. A. Dege- naar, J. N. Lobel Sr., H. de Lugt en H. J. Su- rendonk, oud-ambtenaren O. W., en vele in dienst zijnde ambtenaren, benevens enkele amb tenaren van andere takken van dienst. Toen het stoffelijk overschot in de Aula was geplaatst, voerde eerst het woord de heer A. C. Scholten. een vriend uit Utrecht, die den prettigen omgang, dien hij sedert 39 jaren met- de familie Munsterman had gehad, schetste. De overledene was steeds een trouwhartig vriend oc-k voor anderen. Namens 't personeel sprak de heer P. Elffers, Inspecteur O. W., een kort afscheidswoord, daar bij den overledene teekenend als een goed amb tenaar en trouw vriend. Ds. C. M. Briët sprak woorden van troost tot cle familie. Hierna werd het stoffelijk overschot aan de aarde toevertrouwd. Het getuigschrift, dat zij de twee voor bereidende klassen volledig gevolgd hadden, verwierven A. van Beekum, W. Blokdijk, L. Ermers, M. Esteie, M. Guldemond, W. van der Heijcen, M Jaspers, C. Lieffering, L. Plant, F. Portegies, M. Scholte, M. Semé, E. van Ake, H. van Deursen, G. Heymel, T. Zondervan, S. Arendsen, T. van Deursen, M. Gertenbach, Chr. Heeren, A. Koop man, G. Kortekaas, E. v^n der Laan, H. Mus- tert, E. Niemaffn, H. Ott, J. Paap, C. Schoone, M. Semé, T. Splinter, C. van Vrede, W. de Waard, A. Molenaar, C. van Raaphorst, T. War ners, C. van der Jagt, H. Polak, A. Roskam, L. Spoelder, B. Sytsma, P. van Veen, N. van der Veen, J. Visser, H. van Vliet, J. de Vries, P. Vrij, Chr. Wezenaar, E. Wijkhuizen, J. Zwem mer, E. Zwitser, H. Kuykhoven, F. Maasscn. 7 verkregen het getuigschrift niet. Het getuigschrift, dat zij den middagcursus gevolgd hadden in naaien en huishoudelijke vakken, verkregen: H. Bouterse, H. van der Meij, J. Ouderkerk, J. Strip and, J. Tuin, A. Uitermark, Chr. de Zwaan. 2 verkregen het getuigschrift niet. Voor het te Utrecht gehouden examen van wege den Centralen Raad voor Kinderuitzending ter verkrijging van het diploma leidster vakan tiekolonie geslaagd: J. L. Blok en M. Bolle- bakker. Overgangen. Van de eerste voorbereidende klasse naar de tweede: P. Antonisse, P. van Bremen, W. Burger, J. Cashoek, H. Dijkstra, E. Heeres, W. Heydanus, M. Keuning, W. Kruyer, M. v. d. Kuur, H.-Lub bers, G. van der Mark, W. Meinders, A. van Oudenaarden, G. Over de Linden, H. Plomp, M. Roggeveen, M. Sieuwertsen, S. Sipma, G. Tollenaar, M. Visser, L. Wevers, D. Ziere, G. Zoeteman, A. Zuetenhorst, A. Vallentgoed, K. Willemsen, J. Burggraaf, G. Deegens, F. Hille- brand, A. Kemp, G. de Korte, C. van Nieuwen- huizen, L. Rijnbende, D. Schoone, H. Smit, H. Visser, A. de Vries, H. Wezenaar, W. Croese, J. Akkerman, R. Bahlen, M. Bercht, M. van Brussel, J. Dijkmans, E. Feitsma, C. Groeneveld, E. Kamp, C. Kers, M. Kreeft, A. Kroon, J. van de Poll, A. Smit, A. Stroeve, C. Termes, W. Ven- nik, H. de Vries, A. Waleveld, W. Wijfjes, E. Bakker, J. van Beem, D. de Boer, J. Bögget, L. Bouwmeester, W. Carton, J. Drooger, M. Eng- brink, S. Hendriks, J. Hessels, J. Keur, J. Krij ger, E. Loerakker, H. Ouwerkerk, E. Rijkers, G. Stevenhagen, C. van Tongeren, A. Traksel, G. Troost, A. de Wal, D. Weij, A. van Zand- voort, H. Ardesch, M. Bakkenhoven, G. de Bei, C. Bosch, M. Bosch, W. van Eldik, L. Goeman, J. de Jong, E. Kenzen, W. de Korte, J. Koster, G. van Mourik, P. Niedorp, I. Parlevliet, K. Prevost, G. v. d. Putte, R. Schindeler, A. Smal, W. van Veen, L. Verheul en A. Visser. Hier van voorwaardelijk 13, niet bevorderd 11. Van de eerste naar de tweede costuumklasse: E. van Andel, A. de Best, G. de Graaf, J. van der Heyde, J. Jansma, F. de Jel, A. van Leeuwen, K. Mok, I. Rose, J. Schreur, S. Visser, G. Wiertz, A. Asma, R. Steenbergen, W. de Wit (vakleerlinge), W. Augustinus, M. Eveleens. E. Gaveel, D. de Jager, E. de Jong, N. Kaan, L. Landman, C. Riekwel, H. Timmerman, J. van 't Veer. Hiervan voorwaardelijk 3 leerlin gen, niet bevorderd 1. Van de tweede naar de derde costuumklasse: F. Blesgraaf, J. Bos, R. Bout, Chr. Dinges, J. Helleman, A. Hessels, A. Keesman, J. Lameyer, M. Lam, J. Maerten, C. Mulder, E. Smit, A. Sypestein, L. Vermeulen, J. van Leverink, P. Berkhout, H. Böckling, A. Anderse, A. Schuring, C. Wesseling. Hiervan 3 voorwaardelijk. Van de eerste naar de tweede klasse voor opl Ns. (kunstnaaldwerkj Staatsacte: W. Hyner, I. Hetyei, C. Verduyn. Hiervan 1 voorwaardelijk, 1 niet bevorderd. Van de tweede klasse Vooropleiding naar de eerste klasse Opl. Ns.: C. Bart, H. van Beek, S. van Beek, A. Gerus, J. Leeksma, N. van Rees—Vellinga, M. Stoeke. Hiervan voorwaardelijk 2, niet bevorderd 2. Van de eerste klasse middagcursus naar de tweede F. Bolink, L. Bosch, F. Dukkers, J. Heeren, H.Kossen, D. Kraay, P. Pelt, A. Rijbroek, A. van Zonneveld, E. van Zonneveld, A. Schaafsma-, J. Groothuize, P. Beversluis, G. Kramer, J. van der Meulen, C. Sint, M. Stouten, B. Trip, j. Schneider,, M. Weiss. Hiervan 1 voorwaardelijk. Van de eerste naar de tweede klasse hulp in de huishouding: A. Buys, B. Cassée, M. van Doorne, H. van Essen, J. Kleef, J. van Lohuizen, L. Mars, M. ter Meulen, M. Mulder, V. Nicolai, S. Piet, E. Schouten, C. Voordewind, A. Bakker, P. Breure, C. de Groot, J. Dubbelman, J. Hazeveld, E- Hyma, A. Kamsteeg, P. de Keyzer, M. Linckans, H. Nieuwenhuis, H. Petri, M. Takken, S. Wals, Th. Weyl, A. Wolff. Hiervan 7 voorwaardelijk. Van de eerste naar de tweede klasse Opl. Huishoudkundige: R. Barf, T. van Denderen, Chr. Dozy, M. van Driel Krol, G. Fischer, A. van Haastert, M van der Hell, T. Heskes, J. jonker, J. Koppen, M. Leffelaar, H. Löwensteyn, J. Milders, P. Mul der, p. Neve, J. van Overeem, A. Reinders, C. Roodenburg, J. Schoolderman, R. van Til, H. v. d. Meulen. Hiervan voorwaardelijk 1, niet bevorderd 1. Van de eerste naar de tweede klasse Avondi- opleiding Hulp der Moeder: A. van Aken, A. van Koningshoven, S. de Vries, R. Wurms. Hiervan 1 voorwaardelijk, niet bevorderd L MORGEN, WOENSDAG, 26 JULI 22.30 REIST OP AVONDRETOURS WOENSDAGMIDDAG POPPENKAST -Naar wij vernemen zal het Rijk heden aan de gemeente Haarlem een achttal draag bare-, tevens rijbare brandspuiten afleveren. Het betreft hier de langverwachte spuiten, welke voor de wijkbrandweerploegen be stemd zijn. Weliswaar is dit aantal niet vol doende immers Haarlem heeft voor. zijn 19 wijken evenzooveel spuiten noodig doch het begin is er en wij zullen hopen, dat de.resteerende brandspuiten spoedig zul len volgen. De vrijwilligers voor de brandweerploegen, die tot nu toe, wegens gebrek aan materiaal, niet praktisch konden optreden, kunnen dus nu ook daadwerkelijk aan den gang gaan. Het ligt voorts in het voornemen van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst om deze wijkspuiten te doen demonstreeren in samen werking met de Brandweer op een onbebouwd terrein aan de Jan Haringstraat (achter de zwemschool Kleverlaan) en wel op Zaterdag 29 Juli a.s. des namiddags 2.30 uur. Tegelijkertijd worden blokbrandweerspuiten, emmerspuiten e.a. gedemonstreerd, terwijl te vens brandwerende middelen ten toon worden gesteld en beproefd. Tot dit doel worden zelfs eenige brandjes gesticht, Tenslotte zullen de uitwerking en bestrijding van brandbom men op verschillende materialen worden gede monstreerd. De Commandant van de Brandweer, de heer C. J. v. d. Broek, zal via een luidsprekersinstal latie de demonstraties toelichten. Neen, het gold nu niet een gouden klooster- jubilé, noch een zooveel-jarig bestaan van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo, in den volks mond kortweg „de Deo"; geen herdenken dus van een of ander gebeuren, het gold hier slechts een bewijs van sympathie van het or kest „St. Caeciiia", dat in den vorm van een muzikalen avond den patiënten en Broeders van het Ziekenhuis een gewaardeerde afwisse ling in de dagelijksche sleur van ziekenhuis leven aanbood. O.m. werden uitgevoerd: Neboekadnezar (Ver di) „Stars and Stripes" (Sausa)L'or et l'ar- gent (Fr. Léhar)Alte Kameraden (Teike) en Doornroosjes Bruidsvaart (Rhode), het geheel onder de bekwame leiding van den heer S Noom. dirigent. Zonder veel overdrijving mag men gerust zeggen, dat dit een welgeslaagd tuinfeest was, hebben wij U in drie korte flitsen laten lezen. Hoe zou U handelen, indien U de 100.000 won? Ook maar raak koopen? Of gaat u het zorgvuldig beleggen? Bedenk echter, dat U eerst in het bezit moet zijn van één of meer briefjes. Zonder briefje geen kans. Stel derhalve niet uit, wat U heden doen kunt. De H.A.C.O.-trekking begint reeds a.s. Maandag. Komt zelf uw nummertje uitzoeken of bel nr. 13370 even op en het briefje wordt terstond bezorgd. Let op het geluksadres: Schoterweg 3 tegenover Fr. Halstheater dat zich niet liet verstoren door het hemelwa ter, dat toen juist zoo rijkelijk over Haarlem werd uitgestort. Inderdaad het was een feest èn voor de pa tiënten, én voor de Broeders, en last but not least ook voor de leden van het orkest zelf, van wie meerderen „de Deo" als patiënt nader hebben leeren kennen en waardeeren. Een woord van dank dus aan den heer F v. d. Linde, die als directeur van „St. Caeciiia" dit initiatief had genomen, een woord van dank ook aan alle leden, dien wij bij dezen 'n recht gemeend dankwoord toeroepen, in de hoop hen als muzikant nog vaak in „de Deo" te mogen begroeten. EEN LUISTERAAR. In de afgeloopen week is het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen weer met 65 gedaald, waardoor er thans 4341 ge boekt zijn. In dezelfde week van het vorige jaar ging het aantal met 4 omhoog, zoodat het ver schil dubbel gunstig is geworden. We zijn in Haarlem thans zoover, dat het peil van 1932 bereikt ik, een niet te onderschaten ge luk. De gunstige verschillen met de zeven voor gaande jaren zijn resp. 689, 874, 1850, 949, 496, 293 en gelijk. Bij deze cijfers past een enkele aanteekening. De opmerking is begrijpelijk, dat de gemeente- begrooting nu wel zeer gunstig beïnvloed zal wor den. Dit is echter slechts zeer ten deele juist. Men moet n.l. niet alleen aan de uitgaven voor steun aan werkloozen denken, maar ook aan die voor armenzorg. Voor den steun is slechts 25 pCt. voor rekening der gemeente en 75 pCt. voor het Rijk, de armenzorg moet de gemeente voor de volle 100 pCt. dragen. En juist de uit gaven voor armenzorg zijn, door de wettelijke overheveling, in den loop der jaren belangrijk gestegen. Daarnaast moet men ook niet ver geten, dat het vooral jonge menschen zijn, die afgeschreven worden ter Arbeidsbeurs. Deze ontvingen natuurlijk de lage steunbedragen. Er is natuurlijk geen reden voor pessimisme, maar men mag ook niet denken, dat Haarlem er nu voor staat als in 1932. Dat zullen straks de cijfers uitwijzen. Donderdag j.l. stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht een 57-jarig Bennebroeksch bloembollenkweeker, beschuldigd van diefstal en verduistering van eenige aanzienlijke hoe veelheden bloembollen. Als tweede kopje stond Vrijdagochtend boven ons verslag: Groote hoeveelheden tulpenbollen verduisterd door Bennebroeksch kweeker. Uit het/verloop van de buitengewoon ingewikkelde rechtszaak is echter wel gebleken, dat er geen aanleiding bestond om dat reeds zoo positief vast te ttellen. Eveneens was uit ons verslag te lezen dat een 28-jarig hovenier geen tulpenbollen' van narcissenbollen kon onderscheiden. Men zal be- begrepen hebben, dat dit pnjuist was; een 31- jarige tuinier, die zoo goed als nooit met bollen in aanraking kwam en die toevallig bij het af laden van de bollen aanwezig was geweest, had dit verklaard. De Rechtbank zou hedenmorgen uitspraak doen, doch zij heeft de zaak terugverwezen naar den rechter-commissaris voor een nader en nauwkeuriger onderzoek naar aanleiding van het pleidooi van mr. O. H. van Wijk, dat bij een nauwkeurige berekening geen tekort aan bollen zou blijken. Het programma van het tweede concert in het Bloemendaalsche Bosch o.l.v. Toon Verheij op Woensdag 26 Juli des avonds 8 uur is als volgt: 1 Ouverture „Oberon", C. M. von Weber. 2 Cassa Noisette Suite, P. Tschaikowsky. 3 Entre- act uit de opera „Chovantchina", Moussorgsky. Pauze. 4 Unvollendete Symphonie Fr. Schubert. Allegro moderato. Andante con moto. 5 Ouverture „Phèdre", J. Massenet. Het was wederom volop gladiolenbruiloft! Ze waren in grboten getale present en er was er geen die het bruiloftskleed vergeten had. In een groote verscheidenheid van kleuren en grootte waren ze ter keuring ondanks het slechte bloe- menweer der laatste dagen, maar de gladiool is een bloem die wel wat regen verdragen kan. als het maar niet waait. Wij beginnen met de fa. Konijnenburg en Mark te Noordwijk. Voor haar uitgelezen inzen ding verkreeg deze firma een diploma v- gou den medaille. Wij noemen uit deze groote collectie eenige soorten: Greta Garbo, rose wit m. licht-gele lip; Con Amore, lila m. donker-paarse vlek; Bonnie Lassie, zalm-rose; Semper Lassie, rose- rood m. lichte vlek; Ober Bayern, blauw m. wit hart; Bungalow, geel; Covent Garden, rose m. lichte lip; Effectief, zalm-rose; Mrs. Mark's me mory, purper; AU Gold, goudkleurig; Friederike, steenrood m- geelachtig hart; Gilber Herald, canariegeel; Pharao, oranjerood; Silentium, wit m. rood hart; Bellona, crême-geel; het was, met nog vele andere prima soorten een prachtige groep! De fa. Joh. Captein te Heemstede bracht primulinus Xanthia, een beste oranje kleurige gladiool. De fa. C. P. Alkemade Cz. te Noordwijk, zag haar fraaie groep ook bekroond met het dipl. v. gouden medaille. Ingezonden werd o.a. Semper Jucunda, rose, No. 102, grijsblauw; Vienne, rose m. lichte streep; Matador, rose, met naar onze meening iets te korte bloemtrossen; Sir Wm. Pitt., beste, rood; Dr. Euwe, rose m. licht hart; Gol den Age, 1. geel; Pink Germ, zalm-rose; Miss Blanche, wit; Sol, scharlaken rood; Flevo, oud rose (iets te kort); Red Signal, scharlaken rood; Delice, rose; Erato, oranjekleurig (als Thomas Edison); Pomona, rose (o.i. te kort.) Wij schre ven het reeds eerder, al zullen ze niet alle den koers uitloopen, ze zijn daarom niet on verdienstelijk. De fa. Gebr. van Schendel te Beverwijk bracht wederom prima soorten. Wij noemen er van: Van Schendel, abricooskleurig; Clingen- daal, rood met donkere vlek; Dr. Dentz, die het Engelsche certificaat heeft gewonnen, rose; Baronesse van Brienen, muiskleur; Dr. Verha gen, rood; Gold Dusk, geel. De N.V P. Bijvoet en Co. te Overveen ver kreeg ook voor haar goed verzorgde inzending het dipl. v. gouden medaille. Deze firma heeft meest Primulinussoorten; wij noemen Orchid Lilac, lila; SOnnevanck, rose m. wit hart; Yo- landa, (steenrood met gele lip)Eden, wit m. rood hart; Rose Papillon, rose m. donker hart; Miss Mary, rose m. paars hart; Bronze Beauty verkreeg het G. Verd; Potgieter, oranje m. geel hart; Pink Pearl, rose; Lisetti, crème m- rood hart; Jhr. Loudon, scharlaken rbod; verder nog de grootbloemige gladiolen Eclipse, oranje rood m. geel hart, city of Haarlem, purper; Toscanini, scharlaken rood; Mengelberg, rose- rood; Herman Hopman, zalm m. donker roode streep; Odilia, rose met rood-wit hart- en nog vele, andere goede soorten, hetgeen men van deze firma ook gewend is. De heer Frans Roozen te Vogelenzang liet een mand met verschillende beste zaailingen zien. Verder splendous, granaatrOod en nog een beste gele Yellow Trillid. De heer C. Meyer te Heiloo bracht zaailing 35, rood. De firma Bekker te Haarlem, zaailing No. 5, rose- De firma H. J. Salman te Noordwijk was er met heel veel zaailingen nog zonder naam, vele er van zullen we wel terugzien, want er wa ren heele goede bij als: Sabina, wit; Cavatine, rood m. wit hart; Grape fruit, wit m. violette lip; Don Pedro, karmijn-rood No. 50, geranium- rood; Schoonoord, wit; Addis Abeba, purper- violet en Puccini, geranium-rood- Van deze soorten is Schoonoord de winnaar van het Engelsche certificaat 1938. TA>t zoover de gladiolen. De firma Belle en Teuwen te Lisse bracht de mooie Richarda Elliottiana, met beste gele kelken. De heer Jan Groen te Sint Pancras was er met twee soorten Dahlia's, cactus Red Pearl, rood en Pompon Elsje Reeda, donker rood. De Gebr- de Ruiter te Oegstgeest brachten Mignon Dahlia No. 24. Een man, waar rust van uitgaat, de nieuwe president van Warmond. Een groote, krach tige verschijning met in zijn wezen een kalmte en bezadigdheid, die een eigen sfeer om hem scheppen, waarin het goed is te zijn. Een man, die houdt van de strakke lijn, modern van geest en opvattingen, die ruimte om zich heen wenscht, licht en lucht, die afkeerig is van mooidoenerij. Toch iets vaderlijks in zijn gebaar, dat vertrouwen geeft en vertrouwen wekt, een die de kunst verstaat met menschen om te gaan en voor al ook met menschen mee te leven, hun vriendschap te winnen. Zes jaar heeft rector de Jongh, de nieuwe president van Warmond, in Amsterdam gewerkt, op een heel bijzondere plaats en in een heel bijzondere omgeving. Als directeur der Congre gatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind had hij de leiding over heel die nijvere gemeen schap tusschen Elandstraat en Lauriergracht in het hartje van de Jordaan, van „De Voor zienigheid", het Moederhuis, het Noviciaat, de voorbereidende en lagere school, de Kweek school. Bovendien was hij belast met de gods dienstige vérzorging van het R. K. Jongens- weeshuis aan de Lauriergracht. In zijn ruime werkkamer in de pastorie aan het spiegelend groene Jordaangrachtje hebben wij vanmorgen nog even met den niepwen president gepraat en vertelde hij ons iets van zijn Amsterdamsche jaren, waarop hij met veel vreugde en voldoening zal blijven terugzien. Het waren mooie en vruchtbare jaren. Het stille werk naar bin nen natuurlijk het voornaamste. Maar daar naast kon deze rector met aanleg en liefde voor alle techniek zeer veel nuttigs verrich ten. Zoo is „De Voorzienighei een der mo dernste complexen in de oude stad geworden, niet afteen in uiterlijk aanzien, maar in hee! de inrichting. Ook de meisjes, die er wonen, hebben door zijn toedoen de vroegere gestichtskleeding ai kunnen leggen, al blijft het traditioneel costuum toch bewaard, om bij feesten er. plechtigheden te worden gedragen. Op zijn manier heeft rectc-r de Jongh ook mee de Jordaan gesaneerd. Heel wat krotten in de omgeving van „De Voorzienigheid" zijn door hem gesneuveld met als winst licht en lucht van alle zijden, ruime speelplaatsen voor de jeugd. Zoo annexeerde en saneerde hij o. m. de halve Konijnenstraat. Daarover kan de nieuwe president smakelijk vertellen. Toen hij pas in „De Voorzienigheid" stond, bemerkte hij Zondagsmorgens in de kapel dat hier het huiselijk gerucht van de aange bouwde oude huizen in de Konijnenstraat dui delijk waarneembaar was. In de volgende dagen ging hij eens op verkenning uit, langs den eenig mogelijken weg, n.l. over de daken. Daar ont moette hij op een der buurdaken een man, die opmetingen maakte. Verwonderd keek deze op „Bent u pastoor Stolk?" vroeg hij. „Neen," antwoorde rector de Jongh. „Maar u wilt misschien wat koopen?" Dat was rector de Jongh eigenlijk niet van plan maar toen hier een mooie kans werd ge boden door den man op het dak, die de eigenaar bleek te zijn, werd men het eens. De Konijnen straat-huisjes gingen over in het bezit van „De Voorzienigheid", werden gesloopt en de speel plaats der kinderen kon worden vergroot van 70 tot 300 M2. Minder vlot gingen andere anexa- ties o. a. de aankoop van een belendende bie tenkokerij in de Elandsstraat. Pas een brandje in het bedrijf hielp hief de onderhandelingen over het doode punt. En dan vertelt de nieuwe president van zijn leven. Hij, die altijd voor het parochiewerk had gevoeld, die zoo graag als pastoor midden in de parochiegemeenschap had geistaan, kreeg eerst zoovele jaren zijn plaats onder de jonge jongens van Hageveld, vanwaar de overgang naar de meisjes van „De Voorzienigheid" wei heel groot was. Nu wijzigt zich opnieuw de sfeer en komt de zooveel zwaardere arbeid onder de jongemannen van Warmond, de a.s. priesters van het diocees. Met blijmoedigheid gaat de president dez„ taak aanvaarden, maar een goede herinnering en een deel van zijn liefde blijven toch in het oude Amsterdam, de goede Jordaan met haar wankele huizen, haar welvende brugjes, haai' groene watervoren, in welks hart hij nochtans zijn drang naar ruimte, naar licht en frischheid wist uit te leven, zonder schoonheid te bezeeren de atmosfeer te storen. De heer F. Fontaine, directeur van het R. K. Jongensweeshuis aan de Lauriergracht te Am sterdam, schrijft ons nog: Het moet voor praeses Mgr. Taskin 'n troost rijke gedachte zijn, te weten, dat hij het stuur kan overgeven aan een zijner beste oud-leer lingen, rector W. J. de Jongh. Voor den nieuwen praeses echter een gevoel van groote verantwoordelijkheid te beseffen, dat hy dat roer overneemt uit de handen van hem, die zooveel jaren op onvolprezen wijze het Groot-Seminarie heeft bestuurd. En dat hij deze verantwoordelijkheid aanvoelt en er voor huivert, weten vooral zij, die hem kennen. Bij dezen man, die altijd recht op zijn doel afging, is het geen vrees voor het onbekende, maar het juiste inzicht in de taak welke thans op zijn sterke, mannelijke schouders werd ge legd. Daarom ook geen aarzeling: de bisschop riep, hij gehoorzaamde en sterk door het ver trouwen dat Mgr. Huibers in hem stelt, staat hij thans aan den opgang van een nieuw le ven, waarin hij leiden en vormen moet de nieu we geestelijkheid van het Haarlemsche Diocees. Praeses de Jongh kent het Seminarieleven. Slechts zeer kort is hij in de parochie-practijk geweest, lang genoeg om er steeds naar te ver langen, om als pastoor in nauw contact met de menschen te staan. Hoe verheugde hij zien als bijv. bij feestelijke gelegenheden de kapel van het R. K. Jongensweeshuis, waarover hij ook rector was, geheel gevuld was, en hij zijn predikatie kon inrichten als voor een parochie. Dan hoorde men den weisprekenden redenaar en voelde men de groote diepte van zijn gemoed en genoot van zijn menschenkennis. Dan was de „pastoor", zooals hij dan schertsend ge noemd werd, op zijn best. Contact met de men schen was zijn ideaal. Doch de Bisschop riep en hij, die velen on der zijn gehoorzaamheid krijgt, aarzelde niet en aanvaardde. Wij zeiden, dat rector de Jongh het Semi narieleven kende. Ruim 16 jaar was hij leeraar aan Hageveld en de studenten herinneren zich allen nog den natuurkunde-leeraar, die eerst in zijn eentje alle proeven nam, maar bij wien dan ook alles slaagde. Opgeleid voor priester, werd hij leeraar in de natuurkunde en door eigen studie, werkte hij zich op, tot een allereerste kracht. Laat in den nacht brandde vaak nog 't licht in het laboratorium, waar mijnheer de Jongh bezig was. Licht, radio, bioscoop en centrale verwarming van het seminarie waren zijn troetelkinderen. Toch bleef deze mathematicus priester in den volsten zin des woords. Nog een andere liefhebberij hield hij er op na: hij maakte de horloges van de studenten. Daarmee kwamen zij op zijn kamer en kregen contact, persoonlijk contact met den priester de Jongh. Zoo werd hij de vertrouwde leidsman van vele studenten, die nu, zelf in de prac- tijk, de banden met „mijnheer" de Jongh nooit meer verbraken. Noode verliet hij dan ook in 1933 Hageveld, vooral daarom, omdat zijn pastoors-droom niet in vervulling ging. Hij werd priester-directeur van de Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind en rector van de Voorzienigheid en het Jongens weeshuis. Ook hier zag men de ware kanten van zijn werkzame natuur: priester en practicus. Hij reorganiseerde, bouwde en verbouwde, kroop in de kelders bij de nieuwe centrale ver warming, leidde zelf dit werk, bracht de nieuwste snufjes aan op electrisch gebied en scharrelde in een blauwe overall tusschen het werkvolk door. Hij bedacht een nieuw systeem voor huistele foon. waarmee hij op dit moment nog bezig ismaar dat zal blijven rusten, hij maakte groote plannen, waarvan enkele juist dezer da gen hun beslag kregen, maar zij zullen moeten )C! worden uitgevoerd door zijn opvolger. Dat was de practicus. Maar bovenal was hij priester. iif Buiten zijn gewone werk gaf hij conferenties voor de groote gestichtsmeisjes om ze klaar te maken voor het latere leven. Alle mogelijke on derwerpen behandelde hij met zijn clubjes en het is dan ook geen wonder, dat de meisjes later na haar gestichtsleven bij Rector de Jongh aan klopten. Als grondig menschenkenner en leider van zielen werd hij ook hier in ruimen kring ge waardeerd. En het zijn vooral deze eigenschappen, welke hem zoo geschikt maken voor zijn nieuwe func tie. Als paedagoog wist hij steeds de soms afwij kende meeningen van zijn mede-werkers te waardeeren, verstond de kunst om het kind te laten uitspreken, peilde diep naar de motieven van diens handelwijze en nam dan zijn besluit. Eenmaal een besluit genomen, stond het vast. Niets was dan in staat hem van den gekozen weg af te brengen: dan was hij de leider. Het is dan ook geen wonder, dat Haarlems Bisschop het oog liet vallen op Rector de Jongh, nu praeses Taskin zijn welverdiende rust gaat nemen. In zijn sterke handen ligt het roer van War mond veilig en vele dankbare harten zullen de Sterre der Zee bidden, dat hij het schip met de gouden lading veilig in de haven mag voeren. Onze beste wenschen vergezellen hem. Praeses de Jongh ad muitos annos! De KJMV heeft haar zomerprogramma gewijd aan de problemen der lichamelijke opvoeding en vooral practische richtlijnen gegeven. Als hoogtepunt werd nu door de afdeeling Delft een buitendag georganiseerd, die door het bondsbestuur tot diocesanen dag was verheven. Om 10 uur werd de H Mis bijgewoond, op gedragen door den bondsmoderator en daarna trokken de ruim honderd deelnemers naar het DHL-terrein. In de middaguren was een driekamp georga niseerd, verdeeld in een A en een B-klasse met de nummers hoogspringen, verspringen en 100 M. hardloopen. Hoewel het bij de Jeugdbeweging niet gaat om prestaties en daar ook geen prijzen voor werden uitgereikt, is elke deelnemer natuurlijk be nieuwd wanneer hij zijn krachten met anderen meet, het resultaat te vernemen. Op de 100 M. werden tijden genoteerd van 12 seconden. Het hoogspringen werd gewonnen met een sprong van 1.50 M„ terwijl bij verspringen de afstand van 5.54 werd genoteerd. Verheugend was vooral het feit, dat de gemiddelde prestaties goed wa len en dat bijna alle deelnemers hun aanteeke ning verkregen op het KJMV-diploma. De hinderniswedstrijd en de estafette leverden spannende momenten op. Het handbalspel wordt druk beoefend en door de vijf deelnemende ploegen werden goede wedstrijden gespeeld. Vooral Voorschoten speelde een goede partij met vlot samenspel. Het was jammer dat zii bij het nemen der strafschoppen door hun kleinen keeper, die zich tijdens den wedstrijd danig had geweerd, werden gedupeerd. De tegenstanders mikten de ballen heel kalm in den bovenhoek. In de finale speelden Leiden en Delft. In het begin ging "het gelijk op maar Delft beschikte over meer uithoudingsvermogen en de eindstand was 20. De bondsmoderator sprak tot slot de aanwezigen toe. Hij dankte vooral deze KJMV- ers, omdat zij begrepen hadden waarom de jeugdbeweging dit zomerprogramma heeft ont worpen. De lichamelijke opvoeding is een nood zakelijk onderdeel van het programma van de jeugdbeweging en rekent op den steun van deze baanbrekers om de juiste gedachte over deze moeilijke materie bij allen te doen doordringen. Een krachtig applaus was een goede belofte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5