We luisteren naar... financien HET NIEUWE KABINET PRESENTEERT ZICH EERSTE KANAALVLUCHT VÓÓR30 JAREN Waterstanden Dagfilm postvluchten i DINSDAG 25 JULI 1939 TWEEDE KAMER Indische pers evenmin enthousiast Bezetting van Koloniën een zwakke stee Radio in Indië NIEUWE BANKBILJETTEN IN INDIË Op 25 Juli 1909 vloog Bleriot van Calais naar Dover Thans 32.000 lucht reizigers per jaar Kapitein gedood DE O. 19 NAAR INDIË VERTROKKEN BEP VAN KLAVEREN WINT VAN LOCATELLl Woensdag 26 Juli 481ste STAATSLOTERIJ 9 l ooo o.po S G. S Vaals. J' A' 25 Woensdagmiddag debat over de Regeeringsverklaring By den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer was het nieuwe Kabinet voltallig achter de regeeringstafel aanwezig. Bij de behandeling der ingekomen stukken deelt de voorzitter, mr, J. VAN SCHAIK, mede, dat een Koninklijk Besluit is ingekomen van 25 Juli 1939, no. 3, waarbij het H. M. de Koningin heeft behaagd: 1. Het aangeboden ontslag van de heeren mi nister van Staat dr. H. Colijn, minister van Al- gemeene Zaken, mr. J. A. N. Patijn, minister van Buitenlandsche Zaken, H. van Boeijen, mi nister van Binnenlandsche Zaken, dr. J. -J. C. van Dyk, minister van Defensie, niet aan te nemen; 2. Met ingang van heden: te ontheffen van het beheer ad interim van het departement van Financiën: den minister van Staat, dr. H. Colijn, minister van Algemeene Zaken, met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen diensten. 3. Met ingang van heden, op de meest eer volle wijze ontslag te verleenen aan de heeren: mr. C. M. J. F. Ooseling, als minister van Justitie; dr. J. R. Slotemaker de Bruine, als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, als minister van Waterstaat; mr. M. P. L. Steenberghe, als minister van Economische Zaken; mr. C. P. M Romme, als minister van So ciale Zaken; Ch. J. J. M. Weiter, als minister van Kolo niën; met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan H.M. en den lande be wezen; 4. Met ingang van heden te benoemen: tot minister van Justitie mr. J. A. de Visser, procureur-generaal bij het gerechtshof te Am- hem; tot minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen: dr. B. J. O. Schrieke, buitenge woon hoogleeraar aan de Universiteit te Am sterdam, oud-directeur van Onderwijs en Eere- dienst in Ned. Indië; tot minister van Financiën: C. W. Bodenhau- sen, oud-vice-president van den Raad van Ned. Indie, oud-directeur van Financiën in Ned. In dië; tot minister van Waterstaat: jhr. ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal; tot minister van Sociale Zaken: dr. ir. M. H. Damme, directeur-Generaal der Posterijen, Te legrafie en Telefonie; tot minister van Koloniën: C. van den Bus- sche, oud-vice-president van den Raad van Ned. Indië. 5. Tijdens de ontstentenis van een minister van Economische Zaken het beheer van het departement van Economische Zaken ad interim op te dragen aart den minister van Staat, dr. H. Colijn, minister van Algemeene Zaken. Na behandeling van de ingekomen stukken legde Dr. H. COLIJN de regeeringsverklaring af, welke eldefs in dit nummer wordt afgedrukt. Na de regeeringsverklaring stelt de voorzit ter voor de beraadslagingen daarover Woens dag te 1 uur te houden en den spreektijd te bepalen op 45 minuten per spreker. Tevens stelt hü voor de suppletoire begrooting van Defensie voor 1939 en de op de agenda voor komende contingenteeringswetjes te behande len Woensdag na de bespreking der regeerings verklaring. Hiertoe wordt besloten. De vergadering wordt hierna verdaagd. DATAVIA, 25 Juli (Aneta) Ook de Indische pers wijdt uitvoerig aandacht aan het nieuwe kabinet. Het „A.I.D. de Preangerbode" neemt in de eerste plaats de bezetting van koloniën in be schouwing, en constateert, dat de heer Van den Bussche in hooge mate mede-verantwoordelijk is voor het beleid, dat voor 1936 leidde tot af braak tot een geraamte van de Indische weer macht. Het blad had gaarne aan het Plein'een minister van koloniën geziên, die een pleiter is voor versterking van de Indische weermacht. De verwachtingen dienaangaande van den heer Van den Bussche zijn uiterst gering. Het blad wijst er voorts op, dat de heer Bodenhausen een fi nancier is uit de oude school, die een duivels kunstenaar zou zijn, indien hij er in zou slagen de elschen op sociaal gebied en op defensie gebied te combineeren met een sluitende be grooting. Het blad voorspelt, in verband met de afwezigheid van gezaghebbende nationale figuren, dit kabinet een zeer kort leven. In een hoofdartikel zegt de „Indische Cou rant", het nieuwe kabinet besprekend, dat dit 't kenteeken moest dragen van een nood-kabinet, waarbij de afzijdigheid van de katholieken niet valt te verwonderen, gezien de consequente principieele houding, welke dezen van stonde af aan hebben ingenomen. Het ministerschap van den heer Bodenhausen zal voor Nederland beteekenen, gelet op de Indische ervaringen, dat men nog meer de tering naar de nering zal moeten zetten, terwijl het ministerschap van den heer Van den Bussche een teleurstel ling is, daar hij een middelmatige, hoogst voor zichtige figuur is. De „Locomotief" en de „Java-Bode" zijn van oordeel, dat het ontstaan, het verloop en de oplossing van de politieke crisis een uitdagend karakter dragen van de zijde van den heer Colijn, eerst jegens het kabinet, thans jegens dë parlementaire meerderheid en straks tegen het Nederlandsche volk. De bewering verwer pend als zou binnen het oude kabinet niet voldoende medewerking zijn geweest tot bezui niging, zien beide bladen de nieuwe formatie als een principieele Colljniaansche omschake ling naar een werkloosheidspolitiek, waarbij de tot dusver toegepaste pijnstillende middelen worden verworpen en de werkloosheid zelve wordt aangepakt door het terugvoeren der werkloozen naar het bedrijfsleven. Deswege zijn de heeren Colijn en Damme de zwarte schapen, tegen wie reeds thans de wolven der parlemen taire meerderheid zich keeren. Vermoedelijk zal deze strijd binnenkort voor het forum van het Nederlandsche volk worden uitgevochten, zoo dat het nauwelijks zin heeft de verbeterde kan sen voor de defensie van Nederlandsch-Indië in beschouwing te nemen. De „Deli Courant" is verheugd, daar het ka binet vijf figuren omvat, van wie een groot deel van hun carrière in Indië lag, hetgeen een belofte is, dat Indië's stem in het moederland voortaan wellicht beter zal worden verstaan en begrepen dan tot dusver het geval scheen te rijn. Wij zullen nu op de daden van dit kabinet moeten wachten, maar dit is op het oogenblik niet de belangrijkste vraag. De belangrijkste vraag ligt in de daden van het parlement. Het „Algemeen Handelsblad voor Ned. Indië" is van meening, dat men zich op grond van de individueele bekwaamheden van de nieuwe le den van het kabinet niet teveel mag voorstel len van het welslagen, aangezien de ervaring leert dat knappe deskundigen het eerst en zeer radicaal mislukken in de politieke sfeer. Het blad constateert, dat de heer Colijn met veel handigheid de katholieken in een dwang positie heeft gemanoeuvreerd, vandaar de uit barstingen van woede. Het blad vreest, dat de benoeming van den heer Van den Bussche beteekent, dat het de partement een bekwaam en ijverig hoofd ambtenaar rijker is geworden, maar veel meer ook^niet. De „Sumatra Post" ducht een verzwakkng in de landspolitiek van het optreden der katho lieken, die een technische vraag betreffende de correctie van de toch reeds uitgebreide so ciale maatregelen dreigen te maken tot een politieke strijdleuze. Indien de heer Colijn er in slaagt den eersten aanval af te slaan, zijn de kansen voor het ka binet niet zoo slecht, omdat het den katholie ken niet wel mogelijk is de consequenties van de omverwerping te dragen, al zal uiteraard een losse meerderheid op het stuk van sociale aangelegenheden kunnen worden verkregen. „De Koerier" (R.K.) wijst er op. dat, behalve de heeren Colij.n en Van Dijk, er geep vertegen woordiger van groote volksgroepen in 't kabinet is opgenomen, hetgeen beteekent óf dat al die volksgroepen niet zijn aangezocht, omdat men haar politieke overtuigingen wil uitschakelen, óf dat het aanzoek van zulke voorwaarden ver gezeld ging, dat die groepen het niet konden aanvaarden. Een kabinet is gevormd, dat 70 pet. van het Nederlandsche volk niet achter zich weet in de allervoornaamste taak. de saneering der werkloosheid. Dit schept een zeer moeilijken politieken toestand in een demooratsch land. Het blad wijst op het doel van de R.K. Staats partij, waarbij de sociale zorg van de regeering, in het bijzonder inzake de werkloosheid, de Pri maire taak is. omdat zonder een moreel en phy- siek gezond volk geen krachtige defensie, geen goede economie en geen goede financieéle poli tiek mogelijk is. Het „Bat. Nieuwsblad" wijst, onder het hoofd „Arm Holland", er op, dat nauwelijks het bericht omtrent de aanvaarding vaji de opdracht door den heer Colijn bekend was, of de deurwaarder beteekende namens de Katholieken zijn poli tieke executie. Onder die omstandigheden heeft het weinig zin om over de levenskansen van het kabinet te schrijven of een oordeel te geven om trent de daarin opgenomen persoonlijkheden. Dit zakenkabinet is al begraven voordat het is geboren. Het .Nieuws van den Dag voor Nod.-Indië" zou. in plaats van zaken-kabinet, liever' zeggen knappe-koppen-kablnet. daar de nieuwe minis ters stuk voor stuk hebben getoond uit het goe de hout te zijn gesneden. Hoewel zes van de li ministers oud-Indische hoofdambtenaren zijn, wachte men zich om te veronderstellen, dat de rollen nu omgekeerd zouden zijn fen Nederland niet langer Indië, maar Indië Nederland regeert. Het blad meent dat vaststaat, dat dr. Colijn de oplossing zocht in versterking der regeer kracht. Een publicatie-ordonnantie ingesteld BATAVIA, 24 Juli (Aneta). Bij den Volks raad is een radio-publicatie-ordonnantie inge diend In de memorie van toelichting op deze ordon nantie wordt er op gewezen, dat, door de ont wikkeling van de radio-techniek en de pers berichtgeving eenerzijds en van internationale politieke factoren anderzijds, de vrije bericht geving steeds meer aan beteekenis wint en ook als aanvulling van zoogenaamd copy-right- nieuws meer en meer aantrekkelijk wordt. Juist hier echter ontbreekt iedere waarborg voor een selectie, welke in het algemeen belang noodzakelijk is. Het ligt voor de hand, zoo vervolgt de me morie, dat met deze kostelooze berichtgeving veelal specifieke doeleinden worden nagestreefd, welke schadelijk kunnen zijn voor het nationaal belang en de orde en rust in Nederl.-Indië in gevaar kunnen brengen. Daarom is een preven tief toezicht onmisbaar. In de memorie is dan verder uiteengezet,-dat daarvoor een vergunningsstelsel is ontworpen, waaronder ook het c.q.-nieuws valt. Het schema van deze regeling is als volgt. Een algemeen verbod tot publicatie van buiten- landsch radio-nieuws in den meest ruimen zin, voor zoover dit niet gedekt is door een ver gunning. De vergunningen zijn verdeeld in drie soorten. De meest-omvattende vergunning is die, wel ke den houder de bevoegdheid geeft het radio nieuws aan anderen ter publicatie door te geven en welke ook publicatip door afnemers zal dek ken. Deze kan slechts worden verleend aan een bedrijf van een persagentschap, dat voldoende waarborgen biedt voor deskundige en critische verhandeling van het nieuws. Voorshands komt daarvoor uitsluitend het persbureau „Aneta" in aanmerking. De tweede soort van vergunning zal slechts eigen publicatie dekken. De derde soort betreft den her-omroep van buitenlandsch nieuws. De P.T.T.-dienst zal het technisch toezicht uitoefenen. Van vergunninghouders zal cijns worden ge heven Het algemeen publicatie-verbod wordt doör een strafbepaling gesanctionneerd. Met de hierboven aangeduide vrije bericht geving wordt bedoeld le. berichtgeving per radio-telegrafische berichtgeving voor zoover deze door ieder, die deze berichten opvangt, mo gen worden gebruikt (zgn. c.q.-perseni. BATAVIA, 25 Juli (Aneta) Met ingang van 1 Augustus geeft de Javasche bank nieuwe bankbiljetten uit in coupures van f 25, f 50, f 100, f 200, f 500 en f 1000. De uitvoering hiervan is in denzelfden trant als de nieuwe biljetten van f 5 en f 10, die eeni ge jaren geleden in circulatie werden gebracht, en waarvan het hoofdmotief is de beeltenis yan Vorstenlandsche edelen. Dertig jaar geleden vloog Louis Blériot over het Kanaaltien jaar later vestigde een Fransch vliegtuig de verbinding voor handelsdoeleinden tusschen Parijs en Lon den. 1909 en 1919, twee belangrijke data uit de geschiedenis der commercieele aviatiek. Direct daarna werd, om deze eerste lucht lijn ter wereld te exploiteeren, een maat schappij opgericht: de „Compagnie Géné rale Transaérienne", vervolgens de „Air- Union".... ten slotte de „Air-France." parijs_Londen, een der drukste trajecten, werd spoedig het belangrijkste luchtvaart traject ter wereld. Van de ouderwetsche Bréguet 14 kwam men tot de machtige Bloch 160, die in één uur en tien minuten zestien passagiers in alle comfort over brengt. De gemiddelde snelheid van 120 K.M. is thans tot 300 K.M. gestegen Op de lijn ParijsLonden doet het succes der luchtvaart voor commercieele doeleinden zich eiken dag meer gelden. Teneinde een dui delijk beeld te geven van den vooruitgang dezer Fransche luchtvaartlijn, volgen hier eenige cijfers: In 1919 werden afgelegd 46.495 K.M. en ver voerd 295 passagiers alsmede 7674 Kg. vracht goed; in 1931 1.034.789 K.M. afgelegd met 13.057 passagiers, 1.087.048 Kg. vracht en 10.773 Kg. mail. Het vorig jaar werden 995.350 K.M. af gelegd met 31.919 passagiers, 313.373 Kg. vracht en 67.600 Kg. mail. Van September 1919 tot 31 December 1937 werden afgelegd 13.671.900 kilometers, vervoerd 200.000 passagiers, 9.011.533 Kg. bestel- en vrachtgoed en 109.138 Kg. mail. Dit belangrijke passagiersvervoer wordt, in beide richtingen, door elf dagelijksche diensten verzorgd. Deze gegevens geven een duidelijk genoeg beeld van den weg, die sinds 30 jaar werd af gelegd en er is geen commentaar noodig om den nadruk te leggen op de beteekenis van de vlucht van Louis Blériot, toen hij, op 25 Juli 1909, het Kanaal van Calais naar Dover over stak, wat toen als „het hoogtepunt van de ver overing van het luchtruim" gold. Deze opzien barende gebeurtenis vond evenveel weerklank als de vlucht New-York—Parijs van Charles Lindbergh, die 18 jaar later, in Mei 1927, werd uitgevoerd. Louis EHériot! Zijn naam zal geschreven blij ven op de eerste bladzijde van het Gulden Boek der Luchtvaart. Hij was ingenieur, meer rijk aan ideeën dan aan geld, en voelde zich tot de aviatiek aangetrokken, toen deze zich nog in het beginstadium bevond. In dien tijd werd voor de luchtvaart meer vermetelheid dan techniek, meer moed dan wetenschap vereischt: in één woord, een werkelijk dus in die dagen irrationeel en ongerijmd geloof in haar lotsbestemming was noodig om iets te kunnen bereiken. Slechts zeer weinigen voldeden aan deze vereischten, toen Louis Blériot in het be gin van deze eeuw op de eerste moeilijkheden en hindernissen van 'dit probleem stootte. De eerste vlucht in gesloten circuit van de eene stad naar de andere deed Blériot begrijpen, wat men in de toekomst van de luchtvaart kon verwachten, en op dat oogenblik begon hij te denken over een vlucht over het Kanaal. Met een buiten gewonen moed zet hij zich aan den arbeid, en in het jaar 1909 construeert hij een toe stel, waarmede hij van plan is, wonderen- te verrichten: een zwakke ééndekker,waar op hij een armzaligen motor van 25 P.K. monteert, en waaraan hij in ééns zijn for tuin en zijn leven, zijn eigen goeden naam en den roem van de Fransche luchtvaart ging toevertrouwen. Dit broze toestel was het resultaat van zijn stoutmoedigheid, herstelde fouten, zwijgzaamheid, van het risico, dat hij op zich had durven nemen, van intuitie en berekeningen. Het is de beroemde „Blériot XI", samengesteld uit hout, zeildoek en ijzer, waarin Louis Blé riot het beste legde, wat in hem was. In de maand Juli van het jaar 1909 was hij gereed; een vlucht met een passagier gelukte en hij legde in 44 minuten en 20 seconden een afstand van ruim 41 K.M. af, het traject Chi- chery—Croix—PiquetChevilly. Hierna achtte Blériot de vlucht over het Kanaal, traject van 39 K.M., binnen zijn bereik, en dong hij naar den prijs van 25.000 francs, door de „Daily Mail" uitgeloofd voor den eersten vliegenier, die het Kanaal overstak. Hij'riep de hulp van de Fransche regeering in, die hem beloofde, hem gedurende zijn poging te doen begeleiden door den torpedojager „Escopette." Op den 25sten Juli, 's morgens in alle vroegte, was het somber weer. Louis Blériot was ziek, hij had zich ernstig aan één zijner voetéh verwond. Indien hij verstandig was, zou hij van zijn poging afzien, maar uit zijn- oogen straalde meer geestdrift dan voorzichtigheid. Hij richtte zich op met be hulp van zijn krukken en men heeschhem aan boord van het vliegtuig. Hij trok er op uit om de zee te over winnen en vloog op van Calais om in Dover te landen en de ongeloovige en verbaasde wereld te toonen, wat men toen reeds kon verwachten van een in die dagen hoogst rudimentaire techniek, die echter gediend werd door moedige mannen. Blériot heeft zich een plaats in de Ge schiedenis veroverd. Hij zal voor komende ge neraties blijven: de man, die over het Kanaal vloog; en toch was dit heldenfeit niet meer of minder opmerkelijk dan de vluchten van stad tot stad, die hü eenige maanden eerder had volbracht. Dezen bijzonderen roem verwierf hü echter door de politieke beteekenis van de Kanaalvlucht. Toen Louis Blériot's vliegtuig den Britschen grond raakte, veranderde plotse ling de geografische positie van Engeland: het was geen eiland meer! Met zijn motor tegen vracht auto gebotst SOEKABOEMI, 25 Juli. (Aneta). Vanmorgen trachtte kapitein S. A. C. van Doorn op een motorfiets een colonne motorrijders te passee- ren in de bocht bij Tjiseureuh. Van de andere zyde kwam een vrachtauto. Uitwijken bleek on mogelijk en bij de daarop volgende botsing werd kapitein Van Doorn doodelijk gewond. H.Ms. O. 19, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse K. van Dongen, is heden morgen van den Helder vertrokken ter aanvaar ding van de reis naar Indië. Een van Klaveren in uitstekenden vorm heeft gisteren in den Doelentuin te Rotterdam een overtuigende zege behaald op Locatelli, die ver de mindere was van den Nederlander en dan ook op punten verloor. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending (8.0010.00; 10.207.30 en 8.0012.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. VARA-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 en 2.00 Esmeralda. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 Orgelspel. 4.30 Gramotoonmuzlek. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. 6.40 Reportage. 7.10 Viool en piano. 8.05 Berichten ANP. 8.20 VARA-orkest. 8.45 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Zang en orgel. 10.45 Esmeralda. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. NORV-Uttzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Christ, gemengde koren. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 1.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Voor Jeugdige postzegelverzame- 3.00 Ensemble v. d. Horst. 4.15 Bussums kinderkoor met piano. 5.45 Gramofoonmuziek. Hierna: Berich ten. 7.15 Land- en tuinbouwcauserie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8 00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniglng. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.20 Causerie. 9.35 Gewijd concert. 9.50 Declamatie. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Arnhemsche Orkestvereeniglng. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITYVICH, 1500 M. 11.25 aramofoonmuzlek. 11.35 Reg Stead's orkest. 12.20 Orgelspel 12.50 Populair concert. 1.00 Uit Zwitserland. Rusticanella-orkest. Verzasca-koor en Paradise Mando line-ensemble. 1.35 Dansmuziek. 2 20 Fluit, cello en harp. 2.40 Whlnyates strijkkwartet. 3.20 Militair orkest. 5.10 Tusschenspel. 5.20 Lew Stone's band. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 Berichten. 7.05 Vioolvoordracht. 7.20 Variétéprogramma. 8.35 Revue-programma. 9.20 Berichten 10.15 Cabaretprogramma. 11.00 Wally Dewar's Band. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.30 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Cellovoordracht. 3.50 Zang. 4.05 en 5.05 Gramofoonmuziek. 5.25 Ballly-orkest. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.45 Viola d' amore-voordracht. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.50 Cellovoordracht. 8.25 Gramofoonmuziek. 10.20 Symphonleconcert m. m. v. solisten en Gouverné-koor. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Kurt Rehfeld's orkest, Stuttgarter Volksmusik en solisten. 1.35 Kleinorkest en solisten. 2.30 Populair concert. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Kur-orkest Bad Meinberg. 5.50 Orkest en koor. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.30 Hans Bund's orkest. 9.20 Orkest m. m. v. soliste 11.00 Amusementsorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Los Companeros-orkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Belgisch pianokwartet. «.20, 7.20, 7.45 en 8.20 Gramofoonmuz. 9.30 en 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Dansorkest. 12 50 Gramofoonmuziek. 1 30 Dansorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 en 5.55 Dansorkest. 6.35 Zang. 7.05, 7 35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Symphonleconcert m. m. v. soliste. 10.30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 HJ-ensemble. 9.05 Gramofoonmuziek. 10.40 Blaas-ensemble. 11.20 Strijkkwartet en solist. Competitie K.N.Z.B. De waterpolowedstrijd U. Z. C.Dolfijn, wel ke Vrijdag j.l. gestaakt moest worden, is thans uitgespeeld. De ontmoeting eindigde in een 2l-overwinning voor U. Z. C. Door deze overwinning komt U. Z. C. thans met H. P. C. het volgend seizoen in de hoofd klasse uit. (Niet officieel) lste klasje, 2de lijst Trekking van Dinsdag 25 Juli 1.' Hooge Prijzen 20.000.— 16460 5.000.9696 2.000.— 1545 1.000.— 6590 9936 10817 17498 400.— 6017 200.— 4127 9957 20255 100.— 9797 11242 12616 20687 Prijzen van 20.— 1035 1060 1087 1090 1108 1160 1161 1203 1217 1279 1296 1319 1323 1343 1491 1526 1578 1611 1639 1645 1689 1735 1736 1765 1833 1958 1988 2010 2040 2053 2057 2063 2100 2115 2173 2204 2205 2206 2324 2360 2371 2400 2425 2441 2471 2509 2529 2538 2544 2557 2568 2571 2592 2594 2599 2618 2627 2635 2681 2684 2693 2715 2725 2777 2790 2824 2861 2904 2954 2959 2977 2988 2992 2996 3036 3051 3087 3172 3194 3202 3215 3231 3249 3254 3279 3292 3301 3348 3379 3395 3396 3513 3602 3608 3654 3656 3664 3665 3719' 3725 3751 3856 3871 3943 3945 3977 4003 4005 4055 4086 4131 4244 4281 4347 4420 4438 4482 4498 4530 4598 4620 4655 4663 4088 4696 4702 4749 4907 4927 4989 5003 5019 5025 5133 5166 5178 5200 5255 5256 5263 5292 5322 5364 5383 5384 5410 5429 5493 5497 5540 5605 5608 5613 5638 5729 5746 5834 5842 5904 5922 5924 5955 5956 5964 5967 6018 6061 6106 6120 6135 6148 6151 6207 6247 6305 6335 6369 6394 6403 6451 6504 6561 6581 6583 6626 6645 6661 6774 6778 6893 6923 6957 6968 6974 6989 7061 7091 7108 7128 7130 7193 7199 7207 7241 7256 7285 7291 7308 7313 7320 7361 7409 7414 7446 7450 7453 7454 7589 7609 7695 7704 7740 7750 7791 7795 7805 7950 7969 8015 8018 8089 8125 8131 8153 8185 8201 8321 8335 8437 8454 8467 8469 8474 8568 8591 8619 8658 8677 8734 8745 8792 8801 8869 8920 8936 8949 8987 9009 9019 9140 9213 9241 9272 9294 9308 9324 9477 9486 9533 9608 9628 9630 9656 9674 9772 9933 9985 9992 10052 10053 10089 10110 10140 10155 10229 10288 10326 10347 10380 10458 10469 10481 10520 10543 10568 10574 10580 10599 10635 10684 10743 10773 10787 10791 10831 10840 10866 10869 10909 10910 10935 10958 10997 11058 11074 11095 11118 11141 11189 11214 11307 11317 11320 11334 11342 11358 11398 11469 11478 11495 11497 11500 11503 11519 11546 11554 11556 11590 11618 11621 11633 11653 11665 11668 11671 11711 11716 11722 11729 11739 11762 11770 11784 11810 11811 11833 11866 11869 11879 11892 11894 11948 11972 11979 12001 12018 12138.12161 12186 12187 12200 12216 12227 12239 12264 12268 12276. 12316 12324 12359 12363 12366 12466 12480 12558 12573 12576 12592 12635 12682 12687 12691 12725 12757 12767 12776 12801 12916 12970 13005 13038 13106 13128 13138 13144 13152 13213 13241 13250 13337 13359 13387 13407 13428 13497 13505 13533 13548 13639 13646 13688 13791 13824 13856 13888 13899 13P12 13929 13969 13986 13992 14002 14015 14048 14058 14060 14100 14138 14168 14182 14208 14294 14322 14349 14381 14403 14436 14471 11498 14505 14542 14556 14617 14702 14804 14827 14880 14924 14974 14976 15004 15112 15186 15205 15213 15258 15264 15280 15354 15403 35430 15443 15450 15454 15470 15472 15520 15521 15527 15534 15537 15539 15548 15549 15560 15594 15610 15628 15664 15689 15702 15713 15725 15770 15795 15814 15818 15890 15924 15944 15985 16001 16003 16017 16055 16084 16092! 16104 16146 16240 16242 16254 16305 16317 16355 16356 16391 16423 16456 16457 16480 16502 16598 16607 16767 16848 16877 16888 16893 16947 16978 17118 17142 17179 17201 17203 17214 17228 17240 17292 17293 17359 17513 17562 17654 17697 17708 17710 17719 17733 17778 17838 17844 17912 17917 17946 17990 18071 18122 18173 18185 18201 18219 18267 18394 18395 18409 18437 18440 18486 18512 18514 18532 18654 18574 18608 18640 18645 18676 18690 18703 18714 18768 18788 18805 18815 18847 18891 18895 18968 18974 19038 19044 19073 19080 19131 19178 19241 19309 19353 19354 19382 19457 19462 19474 19477 19483 19.509 19520 19551 19558 19575 19608 19624 19627 19653 19676 19678 19698 19717 19719 19769 19792 19807 19808 19838 19841 19873 19879 19910 19915 19927 19944 19945 19946 20001 20067 20068 20084 20138 20252 20267 20363 20366 20416 20460 20463 20468 20481 20545 20557 20650 20683 20784 20812 20857 20875 20915 20974 20979 20983 21042 21045 21074 21106 21110 21116 21160 21181 21194 21225 21238 21247 21320 21380 21386 21466 21472 21478 21518 21553 21636 21645 21665 21670 21673 21689 21719 21727 21797 21802 21804 21837 21838 21929 Verbet, ie klasse, le lijst: 13843 m. z. 13846. 1003 1182 1443 1706 2018 2193 2422 2552 2626 2747 2961 3142 3278 3469 3695 3954 4261 4592 4723 5065 5269 5450 5707 5928 6107 6312 6580 6866 7086 7219 7333 7551 7794 8119 8384 8607 8849 9134 9340 9668 G Sedert Gisteren bO o O sr. O 60 OS Keulen 6 u. Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St.. Andr. W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreeswijk 1. w Maastr. H.s. 1) Borgh Lith 39 56 13 10 l0 75 556 '10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43,1'. 14.23 13.70 7,61 0.82 38.72 11.22 8.84 3.40 8.82 0 941 2.97 0.11 0.00 40,67 10.88 4.60 0.46 0.05 0.04 002 0.C0 0.03 0.00 0 04 0.00 001 0.00 0.C0 000 0.00 0.09 0.00 0.00 0 00 0.04 0.00 0.00 0.00 0.00 0 00 000 0.00 0.20 0.00 0.00 0.04 0.00 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zün by geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zyn bü geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.50- AP 12 u 0.46— AP 2 u 0.45— AP Stadswater 8 u 0.50— AP 12 u 0.46— AP 2 u 0.45— AP WATERSTAND 25 Juli 24 Juli Rheinl 3 56 3.64 Breisach 3.58 2.78 4.15 4H 5 72 5 60 4.78 4 68 Kehl Maxau Mannh Strassb. Diedesh, Mainz Lohr 3.80 2.70 3.74 0.— Amstelwater 8 u 0,50- AP 12 u 0.46- AP 2 u 0.45— AP IJselm water 8 u 0.16— AP 12 u 0.07- AP 2 u 0.11— AP OP DEN RIJN 25 Juli 24 Juli Ems - Caub 3.15 3 08 Coblenz 2.81 2.84 rrier 0 26 013 Keulen 2.78 2.73 Dusseld 2 13 2 01 Ruhrort 1 20 1.08 Wesel 1 10 0.96 Emmerik 2.33 2 27 De goudprijs te Londen daalde met tot 148/5/i. Er werd 205.000 omgezet. De Londensche beurs werd ten gunste W invloed door de bereikte overeenkomst r schen Engeland en Japan. De 5 pet. JuPa sche leening 1907 steeg van 29/4 tot 33 n- Volgens het jongste bulletin van het W ternationale Rubber-Restrictie Comité 0 f droegen de viereld-rubbervoorraden.P^ einde Mei slechts 397.748 ton, tegen per einde April en 567.791 per einde MRl Worthington Pump boekte in het kwartaal een netto winst van 119.326 tes een verlies van 214.490 in het tWRe kwartaal 1938. De Spiegel Inc. boekte in het tweede k^L taal een netto-winst van 362.508 of fu'r per aandeel, tegen 303.929 of 0.15 V. aandeel in dezelfde periode van het v°,.. jaar. In 't eerste halfjaar bedroeg de 1lf winst 688.271 of Ó.36 per aandeel, een netto-verlies van 27.294 in het ee' half jaar 1938. De Texas en Pac. Rr. boekte aan ontvangsten in Juni 116.000 tegen 417 in Juni 1938. Volgens de „New York Sun" toont winstcijfer over het tweede kwartaal fs van honderd Amerikaansche industrie ondernemingen, die haar verslagen tot den publiceerdeneen stijging van 9-1 v' tegenover het eerste kwartaal 1939, en. ,gg, 89.6 pet. tegenover het tweede kwartaal De winsten waren in het eerste half ia 78.1 pet. honger dan in dezelfde periode v het vorig jaar. De staking bij General Motors kost W mij. millioenen dollars. Zij weigert, daar de hoogste loonen in de automobiélindusu betaalt, verdere loonsverhooging. De onderhandelingen in het petroled'Jf1 conflict tusschen de V.S. en Mexico z0,fj. zijn doodgeloopen. De advocaat der kaansche ondernemingen achtte voortz* ting nutteloos. De Mid Continental Petroleum boe naar raming over het eerste half jaar een netto-winst van 0.30 per aandeel°v het eerste kwartaal bedroeg het ver11 37.957. De staalproductie in de Vereen. StatR wordt thans op 60.6 pet. der capaciteit B raamd, tegen 56.4 pet. de vorige week. is de hoogste stand bereikt sedert einde F vember 1938. Men verwacht een verdere ve hooging der staalschroot-prijzen. nS. De Shell Union stelt 24 Augustus a' 57.42 mill. 3/2 pet. obligaties per 1951 ve vallende tot den koers van 102.5 af losbaar. De index van de Federal Reserve E0<irt betreffende de industrieele productie in ft. Vereen. Staten bedroeg voor Juni j.l. 87,1 gen 92 voor Mei j.l. De American Celan'ese boekte in het eer* half jaar naar raming een netto-winst va' 3 millioen of 1.70 per aandeel. '•-GRA JWrois, 3 «iyk, Th *e', J. v- ,n te 's- J; Kuijpe 5>er en W s'nten, Ist» ZwiE: :-a Heu» {tlhage. .Beeri ;ariy, M e Heerle -'•an, j. f' Janss* M. toiraad, 'ertand I Pelze* -au Vl< 6 Ven, ^Urne; Mae «ovens, %ten s! jokers, l, 5ter, f ®obreurs wtdo. "«ree, V ®ernan, JWOlle; Bolt, Zw l°°r dip- - Scho; to°r diP' l- Nitrs ««zei, G De president van de Western Union vtf' mon - af viacht, dat de winst in het eerste half ir.. bijna voldoende zal zijn voor de rentebS'f ling. In het eerste half jaar werd een vsr J geleden van 1.5 millioen. In Juni j.l een record netto-winst behaald. Woolworth boekte in de eerste helft Juli de grootste omzetten sedert begin en verwacht wordt dat in dit jaar niw record-omzetten worden bereikt. De binnenlandsche Amerikaansche mobiel-verkoopen aan particulieren in J j.l. worden op 301.371 auto's geraamd, tR9 321.614 wagens in Mei. In Juni 1938 bear gen de verkoopen 189.939 wagens, hetO" een verhooging aangeeft van 59 pet. ten arf zichte van Mei 1938. In het eerste half i.gg bedroegen de kleinhandélsverkoopen l'e( mill, wagens, tegen 1.17 mill, stuks eerste half jaar 1938, een stijging dus fltt gevende van 43 pet. e& De automobiel-verkoopen door de kaansche fabrieken bedroegen in het e.eInOl half jaar 1.57 mill, wagens, tegen 9°J- stuks in het eerste half jaar 1938. De v koopen van personenwagens beliepen a Juni 246.704 tegen 136.531 wagens in J 1938. cl Het koperverbruïk in Amerika bedroeg Juni 57.878 ton, hetgeen een nieuw was sedert October 1938. Het verbruik „j 7u.34 grooter dan in Mei j.l. De maand J.jg, was de beste maand sedert September 1 toen het verbruik 67.500 ton bedroeg- De koperverkoopen in Amerika bedroef,1 ill Vrijdag en Zaterdag j.l. tezamen 18.60 771 lb., tegen 2.70 mill. lb. Donderdag j.l, 18^ De koperschroot-prijs steeg met Vb 1° dollarcent per lb. *rste De Phillips Petroleum boekte in het e:gP half jaar een winst van 3.77 mill, of f per aandeel tegen 5.58 mill, of 1-20 1,1 eerste half jaar 1938. HEEN Driemaal per week luchtpost naar Indië a a T3 ce rt 0) a. 03 H AMSTERDAM LEIPZIG BOEDAPEST.. ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA RANGOON.... BANGKOK.... PENANG MED AN SINGAPORE.. BANDOENG... Juli 20 20 24 24 25 jull 24

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6