kantjes van het kabinet O Kampvuur in een grootsch openlucht-theater Londen tracht er het beste van te maken Terugtocht in het Verre Oosten Grootste ooit in Nederland gebouwde militaire vliegtuig Een waarschuwing aan Sovjet-Rusland W - Kerkelijk Leven ECONOMIE !mmm BRIEF VAN KARDINAAL HINSLEY NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES Fokker T9 is bijna voltooid J Buitenlandsch Overzicht k DINSDAG 25 JULI 1939 Dr ten ïen 4 W"~ H. PRIESTERWIJDINGEN ^OUDEN KLOOSTERFEEST Werkvergunningen voor vreemdelingen Kosten met 1 Augustus verhoogd MEISJE NEERGESTOKEN Jongeman handelde uit minnenijd ROVER SCOUT MOOT Prachtige uiting van broederschap der jeugd in de groote familie der wereld" Stem van den Chief klonk uit Afrika Boodschap van den Chief Uit Roosendaal vertrokken, met 1780 deelnemers Een vacantie aan zee Wie is de gelukkige? Jongeman had het niet gemakkelijk Studie-ijver thans beloond ACTIE NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP Belangstelling uit het buitenland SANATORIUM DEKKERSWALD EN HELIOMARE ooit leSee: nder de huidige internationaal moeilijke omstandigheden eischt het landsbelang dringender dan zekerheid omtrent het te voeren ja'ingsbeleid. Twee jaar lang heeft er erheid daaromtrent bestaan, al is die erheid niet zoo sterk gebleken als zij 'l4ar buiten wel scheen. Immers zooals ^olijn op een vrij willekeurig en in- Nationaal hachelijk moment de posi- Christelijke zekerheid prijs heeft en, zoo had hij het naar zijn belie- «tkele pok vroeger b.v. na een jaar of na maanden kunnen doen. Is die Zakelijke zekerheid dus achteraf J®leh niet steviger geweest dan de 'eken veranderlijkheid van Dr. 'ih's inzichten en standpunten zelfs de meest belangrijke vraagstukken, de namen van de nieuwe ministers, met Dr. Colijn diens vijfde kabinet dten, bekend zijn, is de zekerheid om- ®dt het te voeren beleid nóg onzeker- dan de bij de kabinetscrisis verloren Kane. Het is echter zaak, dat het land j. de onzekerheid der te lange regee- Sscrisis op zeer korten termijn de °°tst mogelijke zekerheid krijgt ten "Zien van de plannen en het program A dit buiten het parlement om ge- J-nide kabinet, de grootst mogelijke y etheid, die Dr. H. Colijn geven kan, ls die dan ook niet zóó groot als wel dschelijk moet worden geacht. Id afwachting van het regeeringspro- &ram kunnen wij al wel eenige waar schijnlijkheden signaleeren naar ^dleiding van de gepubliceerde namen. v de waarschijnlijkheden, die de* bitter van den raad van ministers minister van Algemee'ne Zaken biedt, UVen wij ons, gezien de met hem op- ane ervaringen, nog niet uitlaten. tJer houvast bieden de namen van Z. ,,,C' Gr. J. J. C. van Dijk als minister Ijd Defensie en van Z. Exc. Mr. J. A. ^atijn als minister van Buitenland- 5j e Zaken. De eerste naam waarborgt, jj. aan de militaire defensie van het k alle aandacht zal worden besteed, ^aar niet dat er nog voldoende aan- JJht en middelen zullen overblijven r de sociale defensie, welke in be- ^f'jkheid niet voor de militaire mag öerdoen. Bij minister Patijn blijft de kdhaving van een strikte zelfstandig- msp°iitiek jn goede handen, zoodat op L Punt geen reden voor ongerustheid koeft te bestaan. Met Jhr. Ir. O. C. A. Lidth de Jeude heeft Dr. H. Colijn minister van Waterstaat teruggeno- e ed, wiens kunde en ervaring en voor k liberaal merkwaardige sociale inslag door de katholieken indertijd hoo- V^ijk werden gewaardeerd. Het aanblij- van Z. Exc. H. van Boeijen als Jnister van Binnenlandsche Zaken 'jnt er op te wijzen, dat de plannen t een Nederlandschen wereldomroep f de daaraan verbonden consequenties r radio-beluisterend Nederland zullen rden uitgewerkt en doorgezet. Dat wij ij1 ^r°f- dr. B. J. o. Schrieke aan On- '^ijs minder zouden mogen verwach- dan van zijn voorganger, die bijna [J^anent dreigde te worden in die ctie, js aj heei erg onwaarschijnlijk. It rkwaardig is voorzeker de figuur van V H. Damme aan Sociale Zaken, Kirnrieer men bedenkt, dat onder dezen l^6cteur-generaal het bedrijf der P.T.T. t,, een zeer winstgevend is gemaakt, e door een vérgaande mechanisatie, l Erdoor levend personeel als overbodig kË Worden uitgeschakeld en door een H Van lijdelijke aanstelling op k mdscontract inplaats van vaste aan- 50 'hg. Voor de moderniseering en l]e merciaiiteit van het P.T.T.-bedrijf ift ir. m. H. Damme zich zeker groo- Verdiensten verworven dan voor het hetlale welziin van een groot deel van 0 daaraan verbonden personeel. Over ül aildere nieuwe ministers valt voor- weinig te zeggen. Zeker is, dat ^o'ijn zich met in hun vak over het .^meen bekwame en rijp erva- 1(1 mannen heeft omringd, maar ook in jk vak hoogst bekwame en rijp ervaren Pben zijn als minister wel eens jam- lfi djk mislukt. In één opzicht dwingt 6 nieuwe combinatie onmiddellijk en 'ijrt eerbied af en wel door den leef- van verschillende harer deelen. men bedenkt, dat Indische ^lfdubdel Plegen te tellen, dan wordt de zeventigjarige Dr. Colijn, die tijy Indische jaren achter den rug heeft, «.baarlijk oud-testamentarische wijze enkelen van zijn nieuwe collega's nroefd. de kloosterkapel van de Paters der H.H. W en te Valkenburg' zal Z. H. Exc. Mgr. dr. G. '®ns de H. Priesterwijding' toedienen aan Werenfridus (Herman Beekman) paters; (J° Hendriks), Polycarpus (Antoon g erkamp), Gilbertus (Laurentius Duyx), An- i -.winyt vauijci lus vAjauieutius uu^aj, nn- Drjjj (Michel Scheyen), Marcellus (Louis ,Diya Wenceslaus (Jan Rutten), Thaddeus d? v. d. Linden), Daniel (Wim Poels), Ju- (Jac. de Visser). 2 Augustus zal de Eerw. Zuster Liguorim W aa§ herdenken, waarop zij vóór 50 jaar haar M(.(ö e deed in de Congregatie der Zusters van ae. Moederhuis Tilburg. •tgjJler Liguorini (in de wereld mej. M. Pol- is geboortig van Amsterdam en reeds ge- Vde 35 jaar verbonden aan het klooster te Gr. Kerkstraat 13. s d' Ontvangst van 't nieuioe Kabinet E IË Is nogal tainelijlc koel, s Maar één aspect ervan geeft mij Toch heusch een warm gevoel. if Het is iets, dat niet vaak gebeurt, §j Maar echt, het doet toch goed, Het geeft aan heeren rijmelaars s i: En dichters weer wat moed, Want daar is een minister bij, Die is naast ingenieur Ook nog professor, handelsman En tevens directeur. 't Is zonder twijfel heusch een kei, Die minstens telt voor drie, Hij komt dus aan 't Departement Van onz' economie, Maar weet ge wel me dunkt, ik hoor s Den kreet al, dien ge slaakt! Dat deze prof, deez' econoom, Gedichten heeft gemaakt! De fabel van onpractisch-zijn Van dichters is weerlegd: Deez' Excellentie dichtte óók, En lang nog niet zoo slecht! 't Bewijst dat men bij dichters tóch fj Wel economen vond. Wat logisch is; als 't niet zoo was Dan kwamen ze nooit rond! j| In elk geval: ik schep weer moed En klim weer in mijn pen, En blijf nog even rijmelaar Tot ikminister ben! HERMAN KRAMER I illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllli Bij K. B. van 23 Juni 1939 zijn de kosten der werkvergunningen voor vreemdelingen verhoogd Bij dit besluit, dat 1 Augustus in werking treedt, zijn deze bedragen vastgesteld op drie gulden voor iederen vreemdeling, te wiens be hoeve een vergunning wordt verleend; twee gulden voor een verlenging van zulk een ver gunning. In de herberg van W. te Terwinselen, Heer- lensch gebied, tegenover de Staatsmijn, heeft de 20-jarige zoon des huizes, H. W., de 19-jarige dienstbode M. J., op wie hij verliefd was, doch die niets van hem wilde weten, daar zij kennis had met een anderen jongen, met een aardap pelschilmesje een steek toegebracht, vlak onder het hart. Het meisje verloor veel bloed en zeeg bewusteloos neer. Een ontboden geneesheer achtte den toestand zeer ernstig. Het meisje werd per ziekenauto naar het S. Jozef-zieken huis te Heerlen overgebracht. De dader werd gearresteerd en ter beschikking gesteld van den Commissaris van politie. Maandag was de toestand van de dienstbode naar omstandigheden redelijk wel. Het bergachtige land blijkt bij uitstek geschikt voor het houden van kampvuren in grooten stijl. Want je behoeft er niet lang te zoeken om een natuurlijk openluchttheater te vinden, waar plaats is voor duizenden menschen. In zoo'n na tuurlijken openluchtschouwburg treedt hier wel een zeer origineel gezelschap op, wanneer de gloed in het houtvuur knappert en de duizenden voortrekkers en bezoekers zich tegen de helling neerzetten voor het groote kampvuur. Ik zie een Zwitser met een zware bas sjouwen. Die hebben ze expres van hun Heimat meege bracht om er hun muziek mee te begeleiden. Zweden hebben zich in nationale kleederdracht gestoken om er hun dansen des te beter in te doen uitkomen. Je hoort een dozijn en meer ta len spreken, als je even rondloopt. In de verte Zagen we nog een glimp van het Loch More tusschen de bergen door. De toppen hadden hun slaapmuts al op voor den nacht en een flauwe schemering trok zich terug achter de bergen, de zon zonk weg. Het is een koude kille avond zooals we er hier al verschillende hebben meegemaakt maar toch is er overvloedig plezier en iedereen is goed ge zind. Vlot en geestig zijn de meeste nummers van de Engelschen en Schotten, de zang van de Hon garen en Polen klinkt zwaar en sonoor, terwijl het Sarie Marais van ons Nederlandsche contin gent keurig gezongen wordt, en door de meesten wordt meegeneuried. Het voornaamste van dezen avond is wel de boodschap van den Chief Baden Powell. Die woont al geruimen tijd in een bungalow in Mid den Afrika en vanuit Kenya hèeft hij nu naar Londen getelefoneerd. Daar is het opgenomen en wordt het nu weer uitgezonden. „Hallo, Voor trekkers, daar zit ik duizenden mijlen van jullie af, want ik kan niet bij je zijn op de Moot. Maar ik ben blij, dat ik toch in staat ben iets tot je te zeggen en je persoonlijk te kunnen gelukwen- schen." Het is al tamelijk laat als ik in mijn slaapzak schiet. Ons Nederlandsche contingent heeft de laat ste dagen in de Rover-Moot stad het initiatief genomen voor eenige internationale partijen, die naar we merken ten zeerste werden gewaardeerd. Vooreerst was er een initiatief van ons uitge gaan voor een hike met vertegenwoordigers van vreemde contingenten. Ieder van ons zou een of meer buitenlanders vragen voor een tocht in de bergen. Die tochten kun je hier uitzoeken uit een twintigtal en kun je tevoren aanvragen, zoo dat ze voor een gids zorgen. Zoo zijn we er dan deze week apart een keer op uit getrokken om de broederschapsgedachte tot uiting te brengen. Toen we startten, waren er 35 bij elkaar, van wie 10 Nederlanders en ver der Engelschen, Schotten, een paar Hongaren, een Belg, een Australiër, een Britsch-Indier, twee Liechtensteiners, een Zwitser en nog en kele anderen. Vandaag heeft het Nederlandsche contingent bovendien nog zelf een tea georganiseerd en was het gezelschap nog uitgebreider. Jamaica zat naast Canada en Zwitserland zag ik bij Austra lië zitten. Enfin, als ik het naar de Rover Moot moet afmeten is heel mijn aardrijkskundige ken nis in de war. Maar nu wist ik ook meteen, waarom Comm. Telder die groote blikken beschuiten had meege nomen. Het was voor onze teagasten, die wer den n.l. getracteerd op Hollandsche beschuiten met kaas. Het is aardig om te zien, hoe de verschillende landsaarden met elkaar in gezellig contact ko men. Het was een aardige geste van Comm. Oos- terlee, om de aanwezigen in drie talen te ver welkomen; zijn wensch dat ze 'n prettigen mid dag zouden hebben in het Nederlandsche kamp is zeker vervuld. Onze Nederlandsche katholieke verkenners ziin goed verzorgd. Iederen morgen draagt de Neder landsche aalmoezenier van het contingent de H. Mis voor hen op. Maar behalve de contingents aalmoezenier zijn er nog twee andere priesters, die het contingent vergezellen, terwijl sinds gis teren ook de hoofdaalmoezenier der Katholieke Verkenners dr. A. Ramselaar is aangekomen. Zondag om kwart over acht heeft de Bisschop van Dunkill voor de katholieke jongens van de Rover Moot een stille H. Mis gelezen, waaronder liederen werden gezongen in de landstaal door de verschillende contingenten, terwijl na de H. Mis een brief werd voorgelezen dien kardinaal Hinsley schreef aan Lord Somers, den vertegen woordiger van B. P. De derde wereld Rover-Scout Moot is een prachtige uiting van broederschap der jeugd in de groote familie van de wereld. Moge de bijeenkomst van jongemannen van meer dan 42 landen bij gelegenheid van den 21sten ver jaardag der voortrekkersbeweging leiden tot een wijder en dieper beleven van het nieuwe gebod van de liefde. Het spreekt vanzelf, dat ieder zijn eigen land 't meest liefheeft. Maar om dezelfde reden moeten alle andere lan den worden samengebracht door wederzijd- sche vriendschap omdat het welzijn van de gezinsleden afhangt van het geluk van het geheele gezin. De toorts van kameraadschap zal op de aarde een vuur doen ontbranden dat door geen evangelie van eigenbelang of rassen onderscheid moge worden gedoofd. Aan alle katholieke deelnemers van deze Moot zend ik mijn rijksten zegen, aan de geheele bijeen komst mijn allerbeste wenschen en aan u, dierbare Lord Somers, mijn hartelijke geluk- wenschen met het volledige succes van deze World Rover-Scout Moot. w.g. A. Kard. HINSLEY De grijze 83-jarige bisschop was zichtbaar on der den indruk. Maar ook de voortrekkers zullen dit H. Misoffer niet gemakkelijk vergeten, opge dragen tegen de helling der bergen, terwijl rond om de toppen zich omhoog heffen en het zware wolkendak schoren, dat over het grootsche land schap hangt. Vandaag zijn de pelgrims van de Natio nale Bedevaart naar Lourdes vertrokken. Het aantal deelnemers is aanzienlijk grooter dan verleden jaar, 1780 pelgrims, tegenover bijna 1500 het vorige jaar, waaronder plus minus 300 zieken. De reis wordt gemaakt met vier extra treinen, van welke één de z.g.n. Oranje-trein van Nijmegen uit via Maastricht en de overige drie van uit Roosendaal den tocht hebben aanvaard. Deze vier treinen werden te Roosendaal uit voornamelijk Belgisch en overigens uit Neder- landsch en Pransch materieel samengesteld. Za terdag was dit buitenlandsche materieel te Roo sendaal aangekomen, waar het spoorwegperso neel, in overleg met het bestuur der Nederland sche Vereeniging voor Nationale Bedevaarten, de handen vol had om de treinen naar de juiste indeeling saam te stellen. Dank zij het tijdig arriveeren van al dit wa- genmaterieel had de samenstelling dezer treinen een vlot verloop. In den afgeloopen nacht is de Oranje-trein naar Nijmegen vervoerd, om heden omstreeks 't middaguur van daar via Maastricht den tocht te aanvaarden. Vanmorgen heerschte te Roosendaal op 't sta tion wederom de jaarlijksche groote drukte niet alleen in verband met het vertrek der overige treinen, doch ook wegens de aankomst, enkele uren te voren, van de honderden en honderden pelgrims, velen uitgeleide gedaan door hun fa milie, uit alle oorden van het land. Behalve met de gewone diensttreinen, met auto's en autobussen, arriveerden ook eenige honderden beevaartgangers met een drietal extra ingelegde treinen. Eerstens kwam te even over 10 uur een extratrein uit Den Haag, met enkele speciale zieken-wagons. De zorg voor het transport der zieken was toe vertrouwd aan een groep Roode Kruis-man- schappen. Vervolgens reed een kwartier daarna de exratrein uit Amsterdam binnen, terwijl na nog slechts circa vijf minuten de extratrein van EindhovenTilburg binnenstoomde. Er heerschte groote bedrijvigheid op de per rons in verband met het transport van de hon derden zieken naar den gereed staanden zieken- trein, bij welk werk zich de dames en heeren van de Roosendaalsche Transportcolonne alsook verschillende religieuze en leeken-verpleegsters wederom zeer verdienstelijk maakten. Ook arriveerden een 60-tal Verkenners uit ver schillende afdeelingen, die te zamen onder lei ding van den heer B. H. Schute, uit Teteringen, den tocht meemaken, teneinde in Lourdes als brancardiers te fungeeren. Als hun geestelijke leider maakt kapelaan D. Slootemaker, te Gin- neken, den tocht mee. De gehpele pelgrimsreis staat onder de tech nische leiding van den heer Jos. Stieger, uit Breda, terwijl Jhr. F. van Nispen tot Sevenaer als directeur van den ziekentrein optreedt. Als aalmoezenier voor de zieken treedt op pastoor L. Willenborg van Bloemendaal, terwijl de ge heele Bedevaart onder de geestelijke leiding staat van deken H. Meijer uit Asten. Dan Purol meenemen! Dit geneest zonnebrand en voorkomt vervellen. Doos 30 ct. In de trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van ƒ20.000.— gevallen op no. 16460. -w*r- In een van de hoekjes van de Fokker fabrieken in Amsterdam, goed beschut tegen nieuwsgierige blikken, hoort men al eenigen tijd het fel gerucht van het lasschen en het lawaai der overige metaalbewerkers. Hier werkt men n.l. aan een geheel nieuw type militair vliegtuig, dat in opdracht van de Nederlandsch-Indisehe Regeering gebouwd wordt. Het wordt een vervaarlijke, geheel metalen bommenwerper, type T 9. Zoo op het eerste gezicht lijkt het vliegtuig wel veel op den T 5 luchtkruiser, zooals die op het oogenblik bij ons luchtwapen in gebruik is. Maar dat waren gemengde constructies, terwijl de T 9, niet alleen grooter in af metingen, zwaarder in gewicht en bewape ning, bovenal grootere snelheid aan dito actieradius zal paren. Men doet erg geheimzinnig met dit toestel, er wordt niemand, maar dan ook niemand, die met den bouw niets te maken heeft, bij toege laten, nog minder een nadere inlichting ver strekt. Het eenige, wat we er op het oogenblik over kunnen mededeelen, is, dat dit twee- motorige toestel nagenoeg' gereed gekomen is en zeer binnenkort naar één der vliegvelden waarschijnlijk Schiphol zal worden vervoerd voor de finishing touch en de proefvluchten. Het ligt in de bedoeling van 't Indische Gou vernement bij het welslagen der proefvluchten een groote serie dezer T 9-bommenwerpers in opdracht te geven. Het ontwerp is in alle op zichten superieur aan de Glenn Martin-bommen werpers, waarvan groote series in gebruik zijn. Het behoeft geen betoog dat de eerste vluchter, van dit jongste product der nationale vliegtuig industrie met spanning worden tegemoet gezien. I V> hris 1 Voor het begin der in Mei en Juni van dit jaar gehouden examens ter verkrijging van net middenstandsdiploma algemeene handelskennis werd bekend gemaakt, dat de minister van Economische Zaken besloten had een zilveren medaille uit te loven aan hem of haar, die net beste examen zou afleggen. Bij geljjkheid van cijfers zou deze medaille worden toegekend aan de (n) gene, die onder de moeilijkste omstan digheden zou hebben gestudeerd. Na zorgvuldige schifting onder de duizenden geslaagden is gebleken, dat deze unieke onder scheiding moet worden toegekend aan den heer E. J. van Dijk, geboren 7 Augustus 1909, wonen de te Schouwerzijl in Groningen. Deze candidaat, een werklooze bakkersknecht, komt voort uit een behoeftig gezin met tien kinderen. Hij heeft de lagere school niet geheel kunnen doorlocpen, want op zijn twaalfde jaar reeds moest hij het zijne er toe bijdragen, om in de behoeften van het groote veedrijvers-gezin te voorzien. In zijn zestiende levensjaar stond zijn vader hem toe een vak te leeren en de jongeling koos dat van bakker. Hij bleef in dit bedrijf werk zaam, totdat hij in April van dit jaar buiten betrekking geraakte. Na de lagere school heeft hij geen ander on derwijs genoten dan dat, benoodigd voor het thans behaalde diploma. Voor het bezoeken van den cursus moest hij telkens 28 K.M. per rijwiel afleggen. Aangezien zijn vak hem niet toestond, op de werkdagen te studeeren, besteedde hij daaraan den Zaterdagavond en den geheelen Zondag. Hij behoorde tot de ijverigste leerlingen en bleek over een goed verstand te beschikken. Van Dijk heeft zijn lessen zelf moeten be kostigen uit zijn weekloon, want zijn moeder, die reeds eenige jaren weduwe is, was niet in staat iets bij te dragen. hristus heeft aan Zijn Kerk voor- 1 speld, dat zij om Zijnentwille vervol- gingen zou moeten verduren. Zalig zij, I die vervolging lijden om de Gerechtig- f held, want hunner ls het Koninkrijk der Hemelen. IllIHMIIINiniHIIMIIIKMIIItllllMlimM De verklaring, die minister-president Cham berlain gisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd over de Britsche politiek in het Verre Oosten, wijzigt weinig in het beeld, zooals dat ontstaan is na de publicaties in de Japansche pers over de resultaten op de conferentie te Tokio bereikt. De Britten mogen al nadrukkelijk beweren, dat de verklaring geen wijziging brengt in de Brit sche politiek in China, de Japanners, en vele anderen met hen denken daar anders over en terecht. Lord Halifax heeft den Chineeschen gezant, die ten zeerste verontrust een bezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken bracht om inlichtingen in te winnen, gepoogd gerust te stellen, doch op de nauwkeurige vra gen van den gezant over het negen-mogend- heden-verdrag heeft hij slechts een vaag ant woord kunnen geven. Dit verdrag van Washing ton van 1922 bepaalt in art. 1, dat alle ver dragsluitende partijen, waartoe zoowel Groot- Brittannië als Japan behoorden, de integriteit van het Chineesche grondgebied, zijn onafhan kelijkheid en souvereiniteit zullen respecteeren; art. 2 verlangt van die partijen, dat zij geen overeenkomsten of arrangement zullen aangaan met degenen, die art. 1 schenden. Nu kan de Britsche regeering, en de conservatieve pers met haar, langs allerlei kronkelredeneeringen de overeenkomst te Tokio goedpraten, het lijdt geen twijfel, dat de Britsche erkenning van de Japansche behoeften in het bezette gebied strij dig is zeker met den geest van het verdrag van 1922. Toch is het verzet tegen dit gedrag van de Britsche regeering zeer zwak; en wel om be grijpelijke redenen. De situatie in Europa ge doogt niet, dat Londen zijn aandacht en kracht verdeelt tusschen Oost en West, en zelfs de felste opposanten in het Lagerhuis beseffen, dat zij geen politieke munt kunnen slaan uit de houding van Chamberlain, daar hun simpelste partijganger zal beseffen, wat het zwaarste is, en dat men dat het zwaarste moet laten wegen. De Duitsche pers knoopt hieraan de conclusie vast, dat Engeland klaarblijkelijk niet tegelijker tijd zijn belangen in het Verre Oosten en die in de Middellandsche Zee kan verdedigen, on danks de enorme maritieme macht, waarover dit wereldrijk beschikt. Dit moge den Britten een bittere pil zijn, doch zij waren voldoende realisten om dit bijtijds te erkennen en „to make the best of it". Dat zij er het beste van gemaakt hebben, blijkt wel uit den zuren toon waarop de totalitaire pers het succes van den Japanschen anti-komintern-genoot bespreekt. Dat met de Britsche verklaring „de achter grond opgeklaard is", moge intusschen al Waar zijn; niettemin blijft nog heel wat te bespreken over. In beginsel is het Britsche front in het Verre Oosten doorbroken; doch dat de Britten bereid zijn zich thans volledig over te geven, is op zijn minst twijfelachtig. Voor de Engel schen gaat het er thans om hun terugtocht zoo goed mogelijk te dekken, om nieuwe stellingen te betrekken; voor de Japanners om hun over winning zoo goed mogelijk te consolideeren. Dat blijkt wel uit het verschil tusschen de Japan sche en de Britsche bladen, die de pas bereikte overeenkomst bespreken: terwijl de eerste van Engeland een vérgaande medewerking eischen zeggen de laatste, dat Engeland slechts een strikte neutraliteit in acht blijft nemen. De strijd can de „nieuwe orde" is nog lang niet opgelost, en onder de rustig geworden oppervlakte blij ven de krachtige stroomingen tegengesteld. Behalve Tsjoengking, bitter teleurgesteld, staat de vierde macht in Azië Rusland, verbeten aan den kant toe te zien. Was een van de motieven, die de Britten hadden om den Japanners toe te geven, misschien het bijkans uitzichtlooze verloop van de reeds vier maanden durende onderhandelingen te Moskou? Iedere wijziging in de verhouding tusschen twee componenten van het krachten-parallclogram in Azië brengt noodzakelijkerwijze ook een verandering voor de twee andere mee dus ook voor Rusland, dat in Sachalin en bij het Boeir-meer twee uiterst gevoelige aanrakingspunten met Japan bezit. Voor het eerst, en dat nog wel op den plechtig gevierden vlootdag der Sovjet-Unie, klinkt in de Krasnaje Zuanya uit Wladiwostock een ge luid van vrees voor Japan, dat thans wel eens geneigd kon zijn de militaire escapades aan de Mongoolsche grenzen op grooter schaal te gaan uitvoeren; en op Sachalin, Waar het visscherij- conflict van dit voorjaar ternauwernood is bij gelegd, dreigen nieuwe oneenigheden over ar beidstoestanden in Japansche fabrieken, waar over de Russische rechtbank een scherp vonnis velde. Beoogde Londen met de overeenkomst van Tokio tevens druk uit te oefenen op Moskou, of was het zelfs een duidelijke aanwijzing, dat de Engelschen geen hoop meer hebben op deel name van de Sovjet-Unie aan het anti-agres siefront en op deze wijze den Russen hun wraak laten gevoelen? Het eerste is op zijn minst waarschijnlijk; Londen laat Moskou mer ken, dat een houding van hautaine onaantast baarheid niet past aan een land, dat kwetsbaar is als Rusland in het Verre Oosten. Of de Brit ten hiermee iets bereiken, blijft voorloopig nog de vraag: Reuter wist over de besprekingen van Zondag slechts mede te deelen, dat zij „normaal vorderen". Is dit reeds een stap in de goede richting? De belangstelling voor de actie naar de Nieu we Gemeenschap begint ook in het buitenland zienderoogen toe te nemen. In België, Zwitserland, Frankrijk, Ned. Oost- Indië en Ned. West-Indië werd reeds in dagbla den en tijdschriften over de actie geschreven. Ook in de Vereenigde Staten blijkt de actie niet onopgemerkt te zijn gebleven. Het weekblad „America" bevatte onlangs een enthousiast gestemd artikel van de hand van C E. Mc. Gui- re, waarin om. wordt opgemerkt, dat „de oude daadkracht, die de Hollanders uit vroeger eeuwen rond de wereld deed varen en tot voor aanstaande ontdekkers en kolonisten maakte, niet dood is, zeker niet onder de katholieken, maar zij is nu gericht op een ander doel." De zer dagen vervoegde zich op het secretariaat van de actie de Amerikaansche pater John W. Stafford, C.S.V. op doorreis naar Leuven, al waar hij een dezer dagen tot doctor in de so ciologie zal promoveerer.. Gaarne had hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om persoonlijk te worcen ingelicht over het genomen initiatief, het doel en de wijze waarop de actie in Nederland is opge zet, waarvan hij in Amerika reeds het een en ander had vernomen. Blijkbaar was veel voor hem als Amerikaan een openbaring en met groote bewondering en geestdrift nam hij van de plannen* kennis. In Amerika blijken de katholieken in hun actie op alerlei terrein nog te veel geïsoleerd en geheel gescheiden te werken, zoodat voor alles naar een meer organisatorisch en syste matisch verband zal moeten worden gestreefd. Als een eerste practisch resultaat van het onderhoud met dezen Amerikaanschen pries ter, die ook in de jeugdbeweging in de Ver eenigde Staten een belangrijke functie ver vult, werd besloten diverse daarvoor in aan merking komende personen in Amerika met de verdere ontwikkeling van de actie in Neder land voortdurend en volledig op de hoogte te houden. Het jaarverslag van de Vereeniging R.K. Her stellingsoorden voor longlijders en zwakke kin deren bevat wederom zeer uitgebreide gegevens over de onder haar beheer staande Sanatoria „Dekkerswald" te Groesbeek en „Heliomare" te Wijk aan Zee. In een voorwoord herdenkt de voorzitter der vereeniging dr. N. P. van Spanje, de in het begin van 1939 overleden leden van den Raad \an Bestuur, Em.-pastoor L. Stolk en Oud- Notaris B. H. Grijseels, die beiden hun krach ten gaven voor de Vereeniging. Uit het verslag van dr. A. J. Henneman over „Dekkerswald" blijkt, dat de kleine ver bouw en de moderniseeringen zeer goed vol doen. Het aantal verpleegdagen is wederom ge stegen en wel tot 85107 over het jaar 1938. Elke kleine uitbreiding wordt direct weder door patiënten ingenomen. De Geneesheer-Directeur schrijft: „Wederom hadden wij met plaatsge brek te kampen, niet weinige patiënten trokken hun verzoek tot opname in, toen zij vernamen, dat de wachttijd zeker acht tot tien weken zou duren". Het verslag bevat verder zeer uitgebreide gegevens over de geneeskundige behandeling der patiënten, de patiëntenbeweging, resultaten enz. Dr. M. H. P. P. van Haeff, geneesheer-direc teur van „Heliomare" deelt in zijn overzicht mede, dat het aantal verpleegdagen in „Helio mare" is gestegen van 60808 in 1937 tot 70196 in 1938. Ook hier weder gebrek aan plaats. Zeer veie patiënten moeten op opname wachten. Zeer interessante mededeelingen bevat dit ver slag over de geneeskundige behandeling, het chirurgisch ingrijpen en de verkregen resultaten. Van de 150 patiënten, die aan tuberculose in beenderen enz. geleden hadden, vertoonde geen enkele bij ontslag verschijnselen van actieve tu berculose. In het algemeen zijn de verkregen resultaten zeer gunstig. De geneesheer-directeur sluit zijn verslag als volgt; „Gaarne breng ik hier dank aan alle me dewerkers. Zij mogen allen de voldoening sma ken, dat elk van hen het zijne of hare heeft bij gedragen om aan vele patiënten hun gezondheid terug te bezorgen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9