Laatste Nieuws Kabouter Flip en zijn vriendje Wip rwpia» Mdmhdvonden daQ Beschedign^uietj Drijfpartij op den laatsten Kaagdag Scotland Yard op speurtocht Stafbesprekingen te Moskou Het Geheim van de zeven Schoorsfeenen WOENSDAG 26 JULI 1939 Holland wint den regenboog- vöedstrijd van Friesland Veel regen, weinig wind Raadhuisprijsvraag van Amsterdam B. en W. niet teleurgesteld door de resultaten Britsche vliegtuigen alle teruggekeerd Minister La Chambre spreekt over vliegtuigproductie De conferentie te Fulda Het laatste handboek voor vinger afdrukken nagedrukt in Amerika Cursussen per brief (i t j PAUSELIJKE WOORDEN OVER VREDE EN RECHT DOOR AGATHA CHRISTIE Jespinma^feenï'n I de beenen namen Britsche en Fransche staf officieren binnenkort naar de Sovjet-unie R. K. Dam- en Schaakclub St. Bavo Heemstede Goedkoope trein De laatste Kaagdag zette in met trooste- loozen regen en een volkomen gebrek aan wind, waardoor de team-wedstrijd Hol landFriesland in de regenboogklasse ont aardde in een drijfpartij. Friesland begon de laatste race met een 58.148.1 achterstand, aangezien Van der Sluis door een protest van Van de Velde werd uit gesloten, hetgeen den Friezen op een verlies van negen kostbare punten kwam te staan. Met het oog op het lichte weer stond het bij voorbaat vast, dat de Noordelijken, die aanvan kelijk niet hadden willen starten in verband met de wijze van behandeling der ingediende protesten, geen kans zouden zien dezen ach terstand in te loopen. Het resultaat was met die verwachting geheel en al in overeenstem ming. Holland legde beslag op de eerste, tweede, derde, vijfde en negende plaats, waardoor de eindbalans een Hollandschen puntenvoorsprong van 93.268.1 aanwees. In den namiddag werd het weerbeeld gun stiger, er kwam toen een flinke» bries uit het Noordwesten opzetten, zoodat de Fries vroolijk gelegenheid kreeg revanche te nemen voor de smadelijke nederlaag in de morgenuren. Hij deed dat op overtuigende wijze, doch kon niet verhinderen, dat Deichmann in deze klasse den hoofdprijs in de wacht sleepte. Het punten- verschil 90 tegen 73 was trouwens vrij groot. De uitslagen van den laatsten dag waren: HollandFriesland regenboogwedstrijd: 1. J. de Vries (H.); 2. L. de Wit <H.); 3. W. Z. van de Mey (H.). Puntenaantal van dezen dag: Friesland 20, Holland 35.1. Totaal Holland 93.2 p., Friesland 68.1 p. 45 m2. klasse: 1. Blauwe Vogel, st. P. Mole naar; 2. Coppelstock, st. J. C. H. Sieverts; 3. Walta, st. C. A. Vermaat. Vrijbuiterklasse: 1. Jan Brass, st. J. Dors man; 2. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteyn. Drakenklasse A: 1. Thedor, st. A. Carpentier; 2. Anja Katinka, st. J. A. van Breemen. Drakenklasse B: 1. Stormvogel, st. H. W. van der Steen; 2. Vief, st. G. G. Matthieu. Olympiajollen klasse A 1: 1. Vlipper, st. D. Kagchelland; 2. Magneet, st. J. R. v. d. Berg. Olympiajollen klasse A 2: 1. Fram, st. mej. C. van Gooi; 2. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong. Olympiajollen klasse B: 1. Tartane, st. P. J. G. Fumee; 2. Mayhom, st. C. Bredius. 12 m2. sharpie klasse A: 1. Sirius, st. J. Lo- kin; 2. Ronny 3, st. H. Overmans. 12 m2. sharpie klasse B: 1. Ideaal, st. J. P. J. Schoten; 2. Kannibaaltje, st. S. Doyer. Noord Ned. 16 m2. klasse A 1: 1. Sobat, st. L. H. Bijl; 2. Zwerver 2, st. W. Reynders; 3. Marie, st. M. van Dijk. Noord Ned. 16 m2. klasse A 2: 1. Ibis. st. P. C. v. d. Wilt; 2. Kwaje Hoek 2. st. K. L. van der Horst; 3. Ahoi, st. F. Oly. Noord Ned. 16 m2. klasse B 1: 1. Roerdomp, st. J. Brunt; 2. Beatrix, st. S. de Wolf. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Ruiter, st. R. Reitsma; 2. De Steur, st. mevr. G. C. H. van der Steur. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Oppasser- tje, st. H. Stumpe; 2. Vinguin, st. W. Klomp. Regenboogklasse A: 1. Dolfijn, st. K. Vrolijk; 2. Phecda, st. G. Deichman; 3. De Bruiser, st. R. A. van der Sluis. Regenboogklasse B: 1. Duck, st. mej. P. Ver- sluys; 2. Titia, st. Tj. Maas. 12 voetsjollen klasse A: 1. Hella, st. H. Evers: 2. d'Artagnan, st. W. van der Valk; 3. Dr. Knock, st. R. Kagchelland. 12 voetsjollen klasse B: 1. Repl, st. J. Vo'.le- bregt; 2. mej. T. Swart; 3. Henny, st. H. War ners. De hoofdprijzen zijn als volgt behaald: 45 m2. kruiserklasse: 1. P. Molenaar 37 pnt.; 2. A. G. Sijthoff 35 p. Vrijbuiterklasse: 1. L. J. Fonteyn 59 pnt.; 2. J. Dorsman 53 pnt. Olympiajollen klasse A: 1. D. Kagchelland 91 pnt. en J. H. H. J de Jong 90 pnt. 12 m2. sharpieklasse1. C. M. H. Nauta 97 pnt.; 2. Jac. F. Stap 84 pnt. Noord Ned. 16 m2. klasse: 1. J. Alberda 87 pnt. en M. van Dijk 80 pnt. Regenboogklasse A: 1. G. Deichmann 90 pnt.; 2, K. Vrolijk 73 pnt. 12 voetsjollen klasse A: 1. R. Kagchelland 100 pnt.; 2. G. Landsman 100 pnt. 12 voetsjollen klasse B: 1, J. Vollebregt. noodig. Z.H. de Paus voegde hieraan toe, dat Zijn boodschap aan de wereld inzake een wa ren en onwankelbaren vrede, gegrondvest op rechtvaardigheid, eer en vrijheid overeenkomt met de overtuiging van het Poolsche volk, dat deze boodschap met volledig begrip heeft ont vangen. Verschenen is de Memorie van antwoord op het Verslag der Af deelingen van den Amster- damschen gemeenteraad over de voordracht in zake den bouw van een raadhuis in de hoofdstad. Het Algemeen Verslag, zoo wordt hierin ver klaard, vestigt den indruk, dat de raad. achteraf bezien, met de tot dusver verkregen resultaten niet tevreden is en dat hij het vraagstuk op een breedere basis zou willen zien gesteld. Beteekent dit, dat de raad er toe zou neigen te besluiten, een nieuwe prijsvraag uit te schrij ven of aan een aantal architecten opdracht te verstrekken tot het maken van een ontwerp zonder nauwkeurig programma, zonder vastge stelde bouwsom en zonder een aangewezen bouwterrein, dan moeten B. en W. met den meesten nadruk ontraden, dien weg in te slaan, omdat, naaf hun stellige overtuiging, dan tot in lengte van jaren van een reëele oplossing van het laadhuisvraagstuk geen sprake zal kunnen zijn. Het denkbeeld, ook het terrein tusschen het Oosteinde en den Amstel mede te bestemmen voor den bouw van het Raadhuis, is niet nieuw. Bij de aanvaarding van dit denkbeeld zou aan het thans beschikbare terrein, met een opper vlakte van 17.800 m2 of 27.026 m2, indien men mederekent het terreingedeelte, noordelijk van de verbindingslijn Weteringschans-Sarphati- straat, worden toegevoegd een oppervlakte van rond 17.700 m2. Een verdere uitbreiding, nl. met het terrein, gelegen tusschen het Westeinde en de Pieter Pauwstraat, zou de oppervlakte met nog rond 13.700 m2 doen toenemen. Zoowel in het eene als in het andere geval zou voor den Raadhuisbouw beschikbaar wor den gesteld een terrein van een omvang, die, naar de ervaring bij de prijsvraag heeft ge leerd, volmaakt overbodig is om een aan alle te stellen eischen voldoend Raadhuis te ver krijgen. In beide gevallen zouden ook volko men onnoodig de kosten ver boven de beschik bare bedragen worden opgevoerd. De meening der leden, dat bij 't projecteeren van het gebouw zuidelijk van de rechte verbin dingslijn SarphatistraatWeteringschans een waardige oplossing mogelijk is, wordt door B. en W. gedeeld. Inderdaad kan hiermede een vrijere en dus rustiger ligging van het raadhuis ten opzichte van zijn omgeving en het verkeer worden verkregen. Bovendien biedt deze oplos sing de grootste zekerheid voor de toekomst, al., dat bij een belangrijke, thans nog niet voor ziene, toeneming van het verkeer niet zeer groote kosten zullen moeten worden gemaakt, om een ordelijken toestand te kunnen handhaven. Wanneer de raad het thans door hen gedane voorstel aanvaardt, daarbij ook het advies vol gende van die leden, welke aanbevelen, de voor dracht aan te nemen, zullen B. en W. alles wat in hun vermogen ligt doen om zoo spoedig als mogelijk is tot de uitvoering van den raad huisbouw te geraken. Zooals bekend, stellen B. en W. den raad voor aan de architectencombinaties Duintjer- Kamter en Berghoef-Vegter, wier ontwerpen in de prijsvraag werden bekroond, opdracht te ge ven een definitief raadhuis-plan te ontwerpen. Zij voegen hieraan nog het volgende toe. Wanneer de Raad zich met hun voordracht vereenigt, de beide architecten-combinaties een definitief ontwerp hebben gemaakt en B. en W. zich, wanneer die ontwerpen daartoe aan- .eiding geven, opnieuw tot den Raad wenden om een definitieve beslissing te verkrijgen, dan staat naar hun meening ook op dat oogenblilc de Raad nog volkomen vrij. Ten aanzien van de opvatting, dat de prijs vraag geen resultaat heeft opgeleverd, deelen B. en W. de meening der Jury. dat, hoewel de prijsvraag niet onmiddellijk het gewenschte resultaat heeft opgeleverd, zij toch positieve resultaten van groote waarde heeft voortge bracht en een redelijke kans, het gewenschte resultaat toch te bereiken. B. en W. zijn het dan ook geheel oneens met die leden, die als hun meehing uitspraken, dat de Nederlandsche bouwmeesters niet in staat zijn gebleken, een ontwerp te leveren voor een Amsterdam waardig raadhuis en die de prijs vraag een lijdensgeschiedenis noemden Naar de meening van het college heeft de prijsvraag het mogelijk gemaakt, in het bijzonder door de uitgebreide en toegewijde medewerking van zeer vele Nederlandsche architecten, dat het beste is verkregen, wat de Nederlandsche bouwmeesters konden bieden. Van een gebleken beschamende onmacht dezer bouwmeesters is, naar het oordeel van B. en W., geen sprake. Ook bij de niet- bekroonde ontwerpen van de openbare prijs vraag waren vele. die een hoog peil bereikten, zij het ook, dat de Jury meende, haar verlangens nog hooger te moeten stellen. LONDEN, 25 Juli. (Reuter) De vliegtuigen der Britsche luchtstrijdkrachten, die hebben deelgenomen aan de vlucht boven Frankrijk, zijn thans goed en wel in hun bases terugge keerd. Er waren groepen bij, welke zonder tus- schenlanaing naar Marseille, een afstand van 1400 mijl, en terug zijn gevlogen. Alle toestellen zijn op den vastgestelden tijd teruggekeerd. Aan het Dinsdagavond door de Britsche af- deeling van de Alliance Francaise gegeven ban ket ter herinnering aan den vliegtocht van Blériot over het Kaaal, thans dertig jaren ge leden, heeft de Fransche minister van Lucht vaart, Guy la Chambre, hulde gebracht aan de nagedachtenis van den beroemden Franschen vlieger. Na zijn prestatie hadden de Fransche en Engelsche vliegers nog slechts één hemel. De minister zeide, volgens Havas, dat de om vang van den gezamenlijken vliegtuigbouw in Engeland en Frankrijk op het peil is van dien der natie, welke het eerst de menschheid een vernietigenden herbewapeningswedloop heeft opgelegd. Indien nooddig zal dit tempo worden verdubbeld, daar de industrieele mogelijkheid der beide landen nog veel grooter is. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) te doen voorlezen. Wel zal op een der Zondagen na de beëindiging der bisschopsconferentie een gemeenschappelijke verklaring vanaf den kan sel in alle Duitsche kerken worden gepubliceerd In tegenstelling met in het buitenland ver spreide bericht als zouden mgr. Preising, bis schop van Berlijn en mgr. van Galen, bisschop van Miinster. zich dezer dagen in verband me de a.s. bisschopsconferentie van Fulda naar Rome begeven, vernemen wij, dat deze beide kerkvorsten voorloopig geen bezoek aan de Eeuwige Stad zullen brengen. Een dergelijke beraadslaging van vertegenwoordigers van het Duitsche Episcopaat in het Vaticaan. zou van Duitsche zijde als een provocatie kunnen wor den opgevat, hetgeen zeker niet opportuun kan worden geacht in verband met de vredesactie welke het Vaticaan reeds sedert enkele maan den bezig is te ontplooien. Naar het K.N.P. uit goede bron verneemt, zal dit jaar de conferentie der Duitsche bisschoppen aan den voet van het graf van den H. Bonifacius in Fulda een aanvang nemen op Maandag 21 Augustus. Voor de eerste maal zullen dit jaar ook de Oostcn- rijksche bisschoppen en de kerkvorsten uit het Sudeteniand aan de voor dc Katholieke Kerk in het Derde Rijk zoo belangrijke bij eenkomst deelnemen. Naast de 24 Duitsche bisschoppen zullen der halve daarbij tegenwoordig zijn kardinaal dr. Th. Innitzer van Weenen, de Prins-Aartsbis schop dr. Sig. Waltz van Salzburg, alsmede de bisschoppen mgr. dr. Gföllner van Linz, mgr. dr. Hefter van Klagenfurt, mgr. dr. Pawlikowski van Graz, mgr. dr. Memelauer van Sankt Pöl- ten en mgr. dr. Weber van Leitmeritz in Su deteniand. Verder zal ook een vertegenwoordi ger van den Aartsbisschop van Praag, n.l. vi caris-generaal mgr. Branitz, ter conferentie aan wezig zijn, daar een gedeelte van Sudeteniand tot genoemd aartsdiocees behoort. Naar het K.N.P. van welingelichte zijde ver neemt, zou het in de bedoeling liggen om dit maal in tegenstelling met andere jaren geen gezamenlijk herderlijk schrijven van den kansel] Van een niet alledaagsche sensatie is Scotland Yard opeens het middelpunt geworden. Inge volge een kabelgram van den heer Edgar Hoover, hoofd van de Amerikaansche speciale recherche, bekend als de „G"-mannen, heeft de inspecteur-generaal van Scotland Yard in structies naar Amerika, geseind voor het instel len van een onmiddellijk onderzoek inzake het aldaar nadrukken van één van Scotland Yard's laatste handboeken met de allernieuwste gege vens over de wetenschap der politioneele vinger afdrukken. Dit boek is een der merkwaardigste in zijn genre. Het werd samengesteld door ex-inspec- teur H. Buttley, tot voor kort hoofd van de vingerafdrukken-afdeeling op Scotland Yard, maar nu verbonden aan de sectie der politieke recherche van het Ministerie van Binnenland sche Zaken, die in zijn werk werd bijgestaan door inspecteur F. Cherrill, thans hoöfd van voornoemd departement en door inspecteur S. Birch. Elk dier drie autoriteiten heeft de vruchten van jarenlange eigen studie en een uitzonderlijke verzameling afdrukken voor het handboek gebruikt. Niet alleen heeft het samen stellen van dit boek drie jaren geduurd, maar het bevat bovendien de nauwkeurige beschrij ving van een geheel nieuw systeem tot het verkrijgen van duimafdrukken, hetwelk door deze specialisten werd uitgevonden. Het geheele boek is geïllustreerd met duizenden vingerafdruk ken van internationale misdadigers uit den allerlaatsten tijd. Van dit handboek werd maar een beperkt aantal exemplaren gedrukt, ter verspreiding onder de politie-specialisten in het buitenland Als 'n voorzorgsmaatregel was op het hand boek auteursrecht genomen, door het te laten registreeren in Stationery Hall. De Amerikaansche politie had bemerkt, dat heele hoofdstukken uit het handboek zijn ge- copieerd door een of anderen particulier in de Vér. Staten, die dit plagiaat-materiaal in een klein handboek heeft bijeengebundeld, om dat te gebruiken, voor zijn specialen cursus-per- brief, waarvoor hij leerlingen in alle staten van Amerika en zelfs in Engeland, Frankrijk en Japan heeft weten te krijgen. In een brief aan deze studenten wordt hun medegedeeld dat zij, na het verkrijgen van hun „graad", speciaal in aanmerking zullen komen voor een betrek king op de hoofdbureaux op Scotland Yard. De inspecteur-generaal van de Londensche politie heeft te kennen gegeven, den dader een proces aan te zullen doen wegens schending van het auteursrecht. Maar omdat een derge lijke actie in Amerika heel wat moeilijkheden zou opwerpen de Ver. Staten staan nog af zijdig tegenover de Geneefsche Overeenkomst worden intusschen óók andere stappen over wogen, om aan deze grove letterdieverij paal en perk te stellen. ROME, 25 Juli. (Reuter) In Zijn antwoord op de toespraak van den nieuwen Poolschen am bassadeur bij het Vaticaan, Papee, die zijn ge loofsbrieven heeft overhandigd, heeft de Hei lige Vader gezegd, dat hoe meer de moeilijke strijd om het bestaan en het bereiken van eigen verlangens der Individuen en gemeenschappen noopt de toevlucht te nemen tot physieke kracht, en daaraan een onverdiend overwicht te geven boven net heilige rechtsbegrip, des te meer zijn voor het huidige geslacht de opvoe dende wijsheid en de moederliefde der Kerk 26 „Zuid-Amerika,"' dacht Anthony, „is ge woonweg niets, vergeleken bij dit." Hij had zijn plan-de-campagne al gemaakt. Hij ging de waarheid vertellen de waarheid met één kleine verandering en minus één ernstig feit. „Het verhaal begint een drie weken geleden in Boelawayo," begon Anthony. „Mr. Lomax weet natuurlijk wel, waar Boelawayo ligt, een vooruitgeschoven post van het Britsche' konink rijk, niet waar? Wel bekend, maar niet bepaald bemind. Nu dan, ik zat in Boelawayo met een vriend van me, een zekeren Jimmy McGrath, te praten Hij zei den naam langzaam en duidelijk zon der één oog van George Lomax af te laten. Bij het hooren van den naam sprong Lomax meer dan een decimeter uit zijn stoel op en onderdrukte met moeite een uitroep van ver bazing. „Het resultaat van dit praten was, dat ik me een week daarna naar Engeland inscheepte om een soort van boodschap voor Mr. McGrath te doen. En daar er op zijn naam passage was ee- Eiken morgen, als ik naar 't station ging, liep ik hem voorbij. Van gezicht kende ik hem al een paar jaren; ook wist ik dat hij Krol heette. Hij had geen ongunstig voorkomen. Maar ik beweer altijd, dat je niet op 't uiterlijk van iemand aan kunt. Hij deed niets meer. Ik moest dag in dag uit, 's morgens naar 't station loopen, om den trein te halen en m'n brood te ver dienen. Hij behoefde alleen z'n hc^id of kat uit te laten. Ofschoon hij bij me in de buurt woon de, heb ik nooit precies geweten waar. Heb ik al gezegd, dat ik 't land heb aan men- schen, die 't altijd en eeuwig over hun tuin hebben? Niet? Nu, dan zeg ik 't nu. Die men- schen, die voortdurend praten over uitdunnen op 12 centimeter afstand, over mest, over te véél, te weinig regen, over koude en warme kas sen en al dien onzin! lederen morgen, als ik dien Krol passeerde, vroeg ik me af, wat hij vroeger gedaan had. Tooneelspeler? Verzekeringsagent? Op een och tend, toen ik nog al laat was, moest ik in plaats van te loopen, naar 't station hollen. Toen ik een hoek omsloeg, struikelde ik over den riem van Krols hond. Ik lag, m'n tasch vloog open, m'n hoed rolde weg en ik zat vol modder. Krol raapte eerst mij op, daarna m'n tasch en m'n hoed en deed z'n best de modder van me af te krabben. Zoo maakten we nader ken nis. En toen ik zoo goed en kwaad als 't ging, schoon was, hoorde ik m'n trein wegpuffen. „Ik ga niet mee," zei ik spijtig. „Ja, u hebt pech," constateerde hij. Zoo raakten we aan den praat. „Wilt u wel gelooven, dat ik jaloersch kan worden op menschen als u, die dagelijks naar de stad moeten," zei Krol. „Dat lijkt me een aangenaam, afwisselend leven. Toen ik nog jong was, erfde ik al een burgerinkomen. Ik heb 't genoegen van it zakenleven nooit gekend." „Maar de ellende dan ook niet," opperde ik. „Dat is zoo," gaf Krol toe. „En ik heb een grooten troost. Mijn tuin." Ik verschoot van kleur, want ik voelde wat komen zou. En 't kwam. „Ik heb een heel aardigen tuin," hernam Krol, „en 'k heb mettertijd verstand gekregen van 't tuinieren. Ze zeggen, dat er hier uit dien zandgrond niets te halen is. Onzin." „Hoe kon ik dat geklets in de kiem smoren? Ik kende 't soort, 't Was onverbeterlijk. Maar ik wilde 't toch probeeren. „Ik ben aan m'n been gewond, geloof ik, zoo even bij dien val. Op de plek waar vroeger al eens gesneden is." „O ja?" zei Krol. „Ik zeg altijd, 't ligt er maar aan, hoe je zandgrond aanpakt." „Verschrikkelijk," dacht ik. „Hij denkt alleen maar aan z'n tuin. Zoo zijn ze allemaal." „Meermalen gesneden zelfs," begon ik weer. „Den eersten keer was 't niet zoo erg. Maar toen t tegen de zeven keer begon te loopen.. „Neem nu bijv. doperwtjes, die willen niet P zand, zeggen ze. Maar als u ziet wat i k bere „Ja, ik weet nog precies dat de chir"r® zei...." snerpte ik, maar kwam niet verö^.' Krol viel me in de rede met rabarber. Ik te praten over m'n derde operatie., hij hins me een aardappelentafereel op. Ik vroeg o dacht dat ze m'n been zouden afzetten. Hij ste de daar tegenover dat hij in één seizoen twe maal komkommers had geplukt. Ik sneed n* vierde operatie aan, maar hij antwoordde, hij een prima middel kende om luis weg krij gen Toen gaf ik t op. We scheidden. Maarhoe ik er aan toe was, kan ik niet beschrijven^ lederen morgen met dien kwibus voortaan moeten praten in den trant van: „Mooi wee voor de slaboon- tjes, hè? Heer- j" lijk, dat re- l Waarom ZC gentje vannacht. zien." En dat iederen morgen? Neen, dat zou niet gebeuren. Toen ik thuis kwam, zei ik dan ook tege:n vrouw: „Weet je wat we gaan doen? We i ken er tusschen uit. We gaan in de Vechtstrek wonen." „Waarom?" vroeg m'n vrouw. ïk vertelde haar van Krol. „Ik wil niet eiken dag boontjes en sla rw» m'n hoofd gegooid krijgen, als ik naar 't stati i ga. Die tuinierende renteniers zijn compleet gt We gaan verhuizen, anders wordt t mijn d°o We verhuisden dus en ik zag Krol niet me Nu hebben we een aardig huisje in Breukeie 't Komt me wel wat duurder, maar ik ben tenminste van dien tuinierenden Krol af. 't is al vier jaar geleden, dat ik voor hem de viucn nam. Dezer dagen kwam ik Dorgers tegen, die n mij in Laren gewoond had en er nog woont- „Hoe is 't in Laren?" vroeg ik. „Zie je K1 nog wel eens?" „Krol?" verwonderde zich Dorgers, „wel neew die is verhuisd. Al jaren." „Verhpisd, zeg je, en al jaren?" „Vier jaar al," zei Dorgers. „Vier jaar!" echode ik. „Ja," zei Dorgers. „Hij vertelde me altijd a®* hij op een vervelenden kerel was gestooien z'n naam heb ik niet gehoord die ouophou* delijk tegen hem over z'n operatie aan z'n bee zanikte. Dat kon Krol niet uithouden. Daarom nam hij de beenen en verhuisde naar Loo drecht. Ik kan 't me heel góed indenken. J« zeker ook." Sedert dien dag waren Flip en Wip onaf scheidelijke vrienden. Van vroeg tot laat zwier ven ze samen door de bosschen. Waar ze maar konden, hielpen ze elkaar, en altijd kon men die twee samen vinden. nomen, besloot ik ook onder dien naam te rei zen. Ik weet niet, onder welke categorie overtre dingen het reizen onder een valschen naam thuis hoort, maar als 't erg is, zal Mr. Battle 't me wel vertellen en me voor zooveel maan den opbergen." „Het verhaal alstublieft, meneer," drong Battle aan. „Toen ik te Londen aankwam, ben ik, linea' recta, naar het Blitz Hotel gegaan, 't Doel van mijn verblijf te Londen was de zending, waar over ik het zoo straks al gehad heb, 't afleveren van een manuscript aan een uitgeversfirma. Maar ik was er nog geen uur of ik kreeg al be zoek, twee deputaties van vertegenwoordigers van twee politieke richtingen. De een pro beerde zijn doel op geoorloofde, de andere op niet bepaald geoorloofde manier te bereiken- Nummer een heb ik afgepoeierd, met nummer twee heb ik afgerekend. Maar daarmee waren de moeilijkheden niet afgeloopen. Dienzelfden nacht werd er in mijn kamer ingebroken een van de kellners van het hotel was de schuldige. „De politie is daarvan niet in kennis ge steld, is 't wel?" vroeg Battle. „Nee, er was niets van waarde weggenomen, weet u. Maar de gérant van het hotel weet er wél van en die kan mijn verhaal bevestigen en u ook vertellen, dat de kellner in kwestie dienzelfden nacht van het tooneel verdwenen is. Den volgenden dag belde de uitgever me op en stelde me voor, een van zijn menschen het manuscript te laten halen. Ik ging accoord; dat gebeurde den dag daarop en sindsdien heb Wip werd een graag geziene gast bij de ka bouters en altijd was hij welkom. Wanneer hij met zijn scherpe nagels aan de deur krabte, werd hem- dadelijk door een kabouter openge daan, die hem met 'n sierlijken zwaai van zijn puntmuts begroette. ik niets meer gehoord, dus ik denk, dat alles in orde is. En nu kreeg ik gisteren, als Jimmy McGrath, een brief van Mr. Lomax hier...." Anthony wachtte even. De geschiedenis, die eerst nogal précair geweest was, begon nu amusant te worden. Lomax schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. „Ah.... nu herinner ik 't me!" mompelde hij. „Met zoo'n groote correspondentie ook! En een andere naam, nietwaar? Hoe kon ik het weten! Maar dat wil ik toch even zeggen," ging hij met verheffing van stem voort, „dat ik dit, dit zich uitgeven van een ander, buiten gewoon ongepast vind. Ik twijfel er dan ook geen oogenblik aan, of u heeft zich schuldig gemaakt aan een ernstig vergrijp, dat zeker niet onge straft zal blijven." „In dien brief," ging Anthony, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, voort, „deed Mr. Lomax me verscheidene voorstellen betreffende genoemd manuscript. En hij ein digde met mü uit naam van Lord Caterham voor 't week-end hier uit te noodigen." „Met het meeste genoegen, met het meeste genoegen," viel Lord Caterham hem joviaal in de rede. „Buitengewoon aangenaam u hier in ons midden te zien. Beter laat dan nooit, niet?" Lomax keek hem met gefronste wenkbrauwen veelbeteekenend aan. Hoofdinspecteur Battle zat Anthony strak aan te staren. „Wilt u daarmee uw aanwezigheid gisteravond hier verklaren, meneer?" vroeg hij. „Waarempel niet," zei Anthony verontwaar digd. „Als ik ergens behoorlijk uitgenoodigd Ook met de vogels in het bosch werden Wip en Flip goed bevriend. In het begin wilde het tusschen de vogels en den eekhoorn niet erg vlotten, daar deze vroeger wel eens eieren uit hun nest roofde. Maar Flip had hem dit afge leerd. word, klim ik niet 's avonds laat over den tuin muur, sluip het park door en probeer of ik ook door een van de openslaande deuren naar bin nen kan komen. Nee, dan laat ik me tot voor de deur rijden, bel netjes aan en veeg mijn voeten.... Maar ter zake. Ik schreef Mr. Lomax terug, dat het manuscript al in handen van den uitgever was en dat ik daarom voor z'n vriendelijke uitnoodiging moest bedanken. Maar toen die brief verstuurd was herinnerde ik me iets iets dat me, merkwaardig ge noeg, bij het schrijven van den brief ontschoten was." Hij zweeg even: nu was het oogenblik waarop hij zich op gevaarlijk terrein begeven moest, daar! „Ik heb u nog niet verteld, dat ik, toen ik met den kellner Giuseppe aan het worstelen was, op dat oogenblik een stuk papier in mijn hand hield, een klein stukje papier van een groot stuk afgescheurd, met een paar woorden er op.... Toen, in dien bewusten nacht, zei den ze me niets, maar na het ontvangen van den brief van Mr. Lomax kwamen ze me weer in de gedachten, omdat in dien brief ook over De Schoorsteenen gesproken werd. Ik haalde het stuk uit mijn portefeuille en herlas de woorden, die er on stonden. Ik had 't bij het rechte eind. Hier heeft u 't bewuste papier, heeren, dan kunt u voor u zelf zien. De woor den zijn: De Zeven Schoorsteenen 11.45, Don derdag." Battle bekeek het stukje papier nauwkeurig. ,,'t Was natuurlijk heel goed mogelijk, dat de woorden: De Zeven Schoorsteenen op het LONDEN, 26 Juli De diplomatieke cor respondent van de Daily Telegraph meent te weten, dat de Britsche regeering thans bereid is, aan Moskou te verzoeken om stafbesprekingen tusschen de beide landen te openen zonder te wachten tot de bijzon derheden van het ontworpen driezijdige anti-agressiepact zijn uitgewerkt. Waar schijnlijk zullen In een zeer nabije toekomst stafofficieren van leger, vloot en lucht macht naar Moskou worden gezonden. Volgens den diplomatieken medewerker van de Times zal Seeds nieuwe instructies ontvan gen. De geheele kwestie zal dan uit een anderen gezichtshoek worden bezien. Het voorgestelde pact zou uit twee deelen bestaan, een politiek en een militair, tezamen vormend hetgeen de Russen een „organisch politiek-militair geheel" noemen. Tot dusver is de nadruk bij de onder handelingen uitsluitend gelegd op het politieke deel, in welk opzicht op de meeste punten overeenstemming is bereikt. Daar sommige punten echter nog regeling behoeven, is men op de gedachte gekomen, spoedig met de mili taire besprekingen te beginnen, opdat beide deelen terzelfdertijd van kracht worden, het geen van den aanvang af de wensch der Sovjets is geweest. Waarschijnlijk voorzien de jongste Britsche instructies, die gisteren verzonden zijn, in dit punt. Als men op dezelfde wijze te werk gaat ,als bij de besprekingen met Polen en Turkije, zou een sterke Britsche missie naar Moskou gaan, doch tot dusver is hieromtrent nog geen officieele mededeeling gedaan. Volgens het Fransche blad Petit Parisien ver wacht men, dat als alles goed blijft gaan bin nen een tiental dagen te Moskou de besprekin gen tusschen de generale staven kunnen worden geopend. Van Fransche zijde zou generaal Dou- menc, de commandant van het legerkorps te Rijssel en weldra lid van den oppersten oorlogs raad, met het voeren van de technische onder handelingen worden belast. De naam van den Engelschen generaal, die terzelfdertijd naar de Russische hoofdstad zou worden gezonden, is nog niet bekend. Voor het persoonlijk damkampioenschap den nog de volgende partijen beëindigd: le klasse: J. v. d. ZwanA. Masteling G. BroekmanJ. v. d. Zwan J. SchilderJ. Draijer G. WoesJ. Weijers G. DoesJ. Weijers J. WullemsJ. Stevens Tweede klasse: N. ZomerW. Wullems J. v. d. VorstP. Camphuysen W. TeeuwenA. v. Kol P. v. d. VorstL. Booms wef" 2—0 0-2 2-0 2—0 2-0 2-0 2-0 2-0 1-1 2-0 Dinsdagavond werden de groepswedstrijd^11 voortgezet met de hiernavolgende resultaten: Dammen Groep A: J. WarmerdamJ. v. d. Zwan J. DraijerL. v. d. Voort Groep B: W. Teeuwen—G. Does J. WeijersR. Nieuwenhuys Groep C: N. ZomerJ. Wullems v. KolN. Zomer J. WullemsT. Broekman J. v. d. VorstWitteman Groep D: B. WillemseP. Stokman W. WullemsDiependaal Shaken Groep A: F. Boting—J. Olijerhoek W. HerbstD. Rump Groep B: J. Verbeek—H. Rump n Groep C: A. de JongH. v. d. Weiden 1 B. StevensP. v. d. Voort 2—0 1-1 0-2 2—0 2—0 2-° 2—0 aiëei>rl 2-0 afget,r' 1-0 1"? O"* Wij vestigen de aandacht van onze lezers de advertentie, voorkomende in dit blad. aa^ gaande den goedkoopen trein op Woensdag Augustus. 3 OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENK^ papiertje niets met het huis van dien naam te maken hadden. Maar 't kon ook zijn van wel. En Giuseppe was in elk geval iemand met lange vingers. Dus besloot ik, op den avond van den dag, op het papiertje vermeld, hier naar toe te tuffen, te kijken, of alles in orde was, ergens in de buurt te gaan slapen en Lord Caterham den volgenden morgen op te bellen om hem te waarschuwen voor de langvingerige nachte lijke bezoekers." „Zeker, zeker," zei Lord Caterham aanmoe digend. „Zeker, zeker...." „Ik kwam nogal laat, 'n foutieve tijdbereke- ning gemaakt wat den duur van den rit hier heen aanging en dus zette ik den auto dadelijk, toen ik een geschikte plek zag, stop, klom over den muur en liep dwars door het park op het huis af. Toen ik op het terras kwam waren alle ramen donker; stil en vredig lag het huis in zijn uitgestrekten, schemerigen tuin. Ik wilde me juist omkeeren om weg te gaan, toen ik opeens een schot hoorde. Het leek mij toe, dat 't uit het huis kwam en daarom liep ik het terras dwars over en probeerde, één voor één, de deuren. Maar ze waren allemaal solide ge sloten en uit de kamers er achter kwam geen enkel geluid. Ik bleef nog een poos staan luis teren, maar alles bleef stil en toen dacht ik, dat ik me wel vergist kon hebbendat het schot wel van den een of anderen strooper afkomstig zou zijneen doodgewone gevolgtrekking, als u 't mij vraagtde omstandigheden in aanmerking genomen." „'n Zeer gewone gevolgtrekking," stemde hoofdrechercheHT Battle met een stalen toe. „Ik reed, zooals ik me voorgenomen naar de uitspanning terug, vroeg daar kameren hoorde vanmorgen wat hier beurd was. Ik begreep onmiddellijk, dat lKonl» de verdachten zou behooren gezien de standigheden kon het niet anders eö besloot ik, dadelijk hier naar toe te op en het verhaal te doen, misschien dat die manier de handboeien ontliepu\e Kolonel Melrose keek hoofdrech^rcheur van terzijde aan. „Het verhaal is wel geloofwaardig, mij," zei hij. mjji» „Ja," zei Battle, „vanmorgen houd i*. handboeien nog maar in m'n zak." „Nog wat te vragen, Battle?" «itg®* „Ja, op één punt zou ik graag wat vQOr ■pider inlichtingen hebben. Wat was breidér inlichtingen hebben. Wat was een manuscript Bij die vraag keek hij Lomax aan. .ytcl*, „De mémoires van wijlen graaf StyiP be- gaf Lomax gemelijk ten antwoord. „Ik hoef niet meer te weten," zei Battle- begrijp 't volkomen!" Hij keerde zich weer tot Anthony. jjP „Weet u wie hier doodgeschoten Cade?" ,rf da' „In De Vroolijke Vrouwtjes werd verw»"> het een zekere graaf Stanislaus was ,lg naam, die er veel op lijkt." (Wordt verve tf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10