Japansche druk op concessie te Kanton toegenomen Geen bespreking met Berlijn Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers PAARLRIVIER WORDT AFGESLOTEN VLOTTE BESPREKINGEN TE TOKIO DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN C scP gifi da1 ÜJ ^EAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27'H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITtE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 26 JULI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21908 Maatregelen tegen de Britsche concessie te Tientsin worden nog niet verzacht Tsjoenkïng verstoord op Londen Het oordeel van Tsjang Kai Sjek Officieele verklaring uit T sjoengking Het Weer „ALL RISKS" VERZEKERING I De moord op den Poolschen beambte Spanning tusschen Slowakije en Hongarije Economische onderhandelingen wérden uitgesteld *et Kapïtooï bedreigd Brandweer bluscht een blik met vet ^Htsche verkiezingen in October? rnationale toestand zou dan gunstig zijn geregeld Wandelen maakt dorstige kelen en zeker bij de Vierdaagsche Afstandsmarschen. Op het kazerne-terrein te Nijmegen wordt de afternoon-tea gratis verstrekt en ver hoogt de vriendschappelijke stemming spoedig Strijd in Mandsjoekwo wordt voortgezet Nog steeds vallen dozijnen Sovjet-vliegtuigen neer Ariërs behoeven nog niet te betalen De Britsche vlucht boven Frankrijk Minister la Chambre brengt bezoek aan Londen De voltallige delegaties zullen hedenmorgen om elf uur opnieuw vergaderen Washington handhaaft zijn politiek De houding van Washington Hitier te Bayreuth Zijn gezondheid is uitstekend Minister Stanley over de schorsing van de handelsbesprekingen met Duitschland Egyptische militairen naar Turkije Onderhoud van Jordana met Queipo de Llano Jaarvergadering van tandartsen te Zuerich PRINS BERNHARD OPENT HORTHY-TOÜRNOOI Jongetje te Amsterdam doodgereden Eert ander kind werd zwaar gewond ooS «jt» or«6 o# rtier" - 01 it et?' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 :em per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hongkong, 25 Juli. (Havas). uit Sjamien, de buitenlandsche concessie te banton, wordt vernomen dat de Japan- *che druk op de concessie de laatste da- merkbaar is toegenomen. De Paarl- hvier zal Donderdag gesloten worden voor de Britsche, Fransche en Amerikaansche kanon neerboo ten, die de buitenlandsche bewoners van Sjamien gewoonlijk van voedsel voorzien. Men heeft aan talrijke Chineesche firma's te Kanton verboden 'aken te doen met buitenlandsche banken en zakenlieden te Sjamien. Een controle op a"e personen, die de concessie betreden of Verlaten, wordt voorbereid. Homei meldt uit Tokio, dat de Japansche ^'litaire autoriteiten in Noord-China besloten ebben de maatregelen tegen de Britsche con- sie te Tientsin niet te verzachten, alvorens Iceland de overeenkomst van Tokio in prac- brengt. F m Tsjang Kai Sjek heeft in een gisteren te Tsjoengking gehouden toespraak verklaard dat Japan gedoemd is te falen, wanneer bet hoopt dat China zich zal onderwerpen boor toedoen van chanteerende mogend- beden, welke met Japan compromissen aan- Baan of probeert verraders er toe te bren gen het Chineesche bedrijfsleven in de ^ar te sturen. Tiij betoogde, dat er geen sprake kan zijn eenige parallel tusschen dén huidigen 'tand in het Verre Oosten en dien in Europa vóór Muenchen. Te spreken over een „Muenchen voor het Verre Oosten" achtte hij onjuist. Wij gelooven niet, dat onze vrienden ons zullen verlaten, wanneer wij stand houden. Sprekende over het vraagstuk der valuta verklaarde Tsjang dat ondanks den jongsten val van den wisselkoers „de grondslag van ons nationale bedrijf even hecht is als ons mili tair apparaat". Hij gaf de verzekering dat de Chineesche regeering zeer zeker de waarde van de nationale munt zal handhaven, ten behoeve van wettige transacties buitenland sche valuta zal beschikbaar stellen en gepaste maatregelen zal nemen om het hoofd te bie den aan den toestand. Ten aanzien van de buitenlandsche valuta onthulde de generaal dat de Chineesche regee ring reeds een gezonder en rationeeler me thode van controle in studie heeft, welke een grondige en definitieve oplossing van het vraagstuk beoogt. De Chineesche autoriteiten te Tsjoengking hebben volgens Reuter den inhoud vernomen van de formule, waarop de Britsche regeering heeft toegestemd in beraadslagingen met Tokio. Zij kunnen hun teleurstelling niet verhelen over de houding, welke de Britsche regeering thans ter conferentie van Tokio aanneemt, al dus de woordvoerder van het Chineesche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Het is ten zeerste te betreuren, aldus ver klaarde de woordvoerder verder, dat de Brit sche regeering het gepast acht de z.g. bijzon dere eischen der Japansche strijdkrachten in China te erkennen en het is ook verwonderlijk, dat de Britsche regeering op zich zou hebben genomen het den Britschen autoriteiten en onderdanen in China duidelijk te maken, dat zij moeten afzien van daden of maatregelen, welke nadeelig zouden zijn voor de Japansche strijdkrachten bij het doel, dat deze zich stel len. De Chineesche regeering merkt met zekere voldoening op dat naar Chamberlain in het Lagerhuis heeft verklaard het voor Groot Brittannië onmogelijk is zijn politiek op voor schrift van een andere mogendheid te wijzigen,, en dat de Britsche verklaring geen enkele wij ziging' brengt in de Britsche' politiek in Chna. De Chineesche regeering vertrouwt oprecht, dat ondanks de misvattingen waartoe de bekend making van de formules aanleiding heeft gege ven, de Britsche regeering een standpunt zal innemen, dat in overeenstemming is met haar wettelijke en moreele verplichtingen jegens China bij de behandeling van de z.g. geschillen over Tientsin, en door haar optreden de vast beradenheid van haar politiek ten aanzien van den door de Japansche agressie geschapen toe stand zal bewijzen. Bijna drieduizend „Girl scouts" uit Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden, onder wie zich ook de Deensche kroonprinses Ingrid bevindt, houden een groot kamp in de nabijheid van Aarhus (Denemarken)Een dezer dagen bracht Koning Christiaan van Denemarken tijdens een ochtendrit onverwachts een bezoek aan het kamp VOOR HET GEHEELE LAND: Matige tot zwakke wind uit Noordelijke M richtingen, later in het Westen zwak ver- anderlijk, gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis, behoudens nog kans op onweer in het Oosten, iets warmer. 1111 i 1111111111111111111 1111111111111111111111111111111111 i 111111U ASSURANTIEBEZORGERS o VAN SCHILDERIJEN, JUWEELEN BONTWERKEN 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 1111111 i 111111M1111111111111111 i 11111111111111111111111111111111111 i 11111111111111111 r? WARSCHAU, 25 Juli. (Havas), Uit Pool- sche bron wordt gemeld dat de nationaal-so- cialisten, die den Poolschen douanebeambte Boedziewicz vermoord hebben, gevlucht zijn naar Malborg in Oost-Pruisen. v BRATISLAVA, 25 Juli (Havas). Op initiatief Hongarije zijn de economische onderhande- Ben tusschen Hongarije en Slowakije, die v °rSen te Boedapest hadden moeten beginnen, °°r onbepaalden tijd uitgesteld. ^k?raaf Esterhazy> de leider der Hongaren in k ^akije, schrijft in zijn blad dat de Hon- e<*he minister van Buitenlandsche Zaken, W tegenover hem verklaard heeft, dat zijn j>,56ering verplicht was van de onderhandelin- biet de Slowakken af te zien als antwoord tjc de heftige anti-Hongaarsche campagne, die Vetste dagen in de Slowaaksche pers is ge- ^ASHINGTON, 25 Juli (Reuter). In den ^egen morgen werd rook gezien in een vleu- Van het Kapitool. Onmiddellijk rukten in deelen der stad brandweerauto's uit en in lv ei1 tijd had zich voor het gebouw een groote ^ehenmenigte verzameld. Het bleek, dat in t °*der het gebouw gelegen keuken van het bt atirant van den Senaat een blik vet in hetnci was gevlogen. Pinnen een minuut was vüur gebluscht. 25 Juli (Havas). De „Daily Sketch" dat de Britsche regeering, in de hoop ^hst'6 *ntemationale toestand vóór het najaar ^tglg zal worden geregeld, den datum waarop V-qp Üilijk de algemeene verkiezingen zullen t'8- b" Sehouden heeft bepaald op 25 October :Se verkiezingsagenten van de Conserva- Vü^tij hebben volgens het blad gisteren cties in yerband hiermede ontvangen. HSINKING, 25 Juli (Domei). Dinsdagoch tend vroeg hebben de Japansche en Mandsjoe- rijsche strijdkrachten een algemeen offensief ontketend tegen de 2000 man Sovjet- en Mon- goolsehe troepen, die over de Khalka-rivier Mandsjoekwo waren binnengedrongen, en die thans gestadig naar deze grensrivier worden teruggedrongen. Volgens een communiqué van het hoofdkwar tier van het Kwantoengleger hebben de Japan sche vliegtuigen gisteren boven Nomonhan slag geleverd met ongeveer 160 vijandelijke machi nes, waarvan er 41 werden neergeschoten. De verliezen aan Japansche zijde bedroegen 4 doo- den en 2 gewonden, terwijl één vliegtuig niet naar zijn basis terugkeerde. PRAAG, 25 Juli. (Havas). De Slowaaksche regeering en de regeering van het protecto raat bereiden een moratorium voor voor Ariërs, die financieele verplichtingen hebben tegen over Joden. Deze maatregel is, naar men zegt, noodzakelijk geworden doordat na de publica tie der economische wetten tegen de Joden deze met alle middelen trachten zich contant geld te verschaffen en hun Arische schuldena ren aldus in een moeilijke positie brengen. LONDEN, 25 Juli (Reuter). Aan de vandaag gemaakte oëfenvlucht over Frank rijk hebben bijna 240 middelzware en zware bommenwerpers deelgenomen. Verder bericht Havas dat de Fransche mi nister van Luchtvaart Guy la Chambre met den chef -van den staf van net luchtleger, ge neraal Testut, te Londen is aangekomen, om de plechtigheid ter gelegenheid van het feit dat Blériot dertig jaar geleden over het kanaal vloog bij te wonen. Dinsdagmiddag heeft minister la Chambre in het parlementsgebouw een langdurig onder houd met zijn Engelschen collega Kingsley Wood gehad TOKIO, 25 Juli. (Domei) Het Britsch-Japan- sche comité, voor Japan bestaande uit consul Tanaka en kolonel Ohta, en voor Engeland uit generaal Piggott en consul Herbert, heeft in de woning van den vice-minister van Buitenland sche Zaken de kwestie besproken van het hand haven van orde en rust in de Britsche concessie van Tientsin. Deze kwestie vormt het moeilijkste punt der individueele vraagstukken rondom Tientsin. Vernomen wordt, dat de besprekingen verliepen in vriendschappelijken geest overeen komstig het acooord, dat tusschen Arita en Craigie bereikt is inzake de algemeene vraag stukken, welke den achtergrond vormen van de situatie van Tientsin. Welingelichte kringen gelooven, dat indien de Engelschen en Japanners hierover eenstemmig heid bereiken Ge regeling der andere afzonder lijke kwesties van Tientsin, incl. die van eco- romischen aard, gunstig beïnvloed zal worden. Het Japansche kabinet is vanmorgen bijeen gekomen om verschillende vraagstukken te be spreken. Arita bracht verslag uit van de Britseh- Japansche conferentie. De minister van Finan ciën deelt mede, dat de voornaamste oorzaak der devaluatie van de „Fapi" of den Chineeschen dollar gelegen is in de terugtrekking van den steun door het egalisatiefonds. Hij voorspelde een verdere inzinking van de Fapi en drong aan op de fórmuleering eener onafhankelijke valuta- politiek door Japan, teneinde het hoofd te bie den aan den val van de Chineesche valuta. In een officieel communiqué wordt ge zegd dat de commissie van vier, welke is ingesteld om bepaalde bijzonderheden ten aanzien van den toestand te Tientsin te bestudeeren, van 9 tot 17.45 bijeen is ge weest, en dat de voltallige delegaties Woensdagochtend om half elf zullen bijeen komen. Volgens Reuter voorspelt men in krin gen te Washington, die eenig gezag hebben, dat de regeering der Vereenigde staten niet van haar politiek in het Verre Oosten zal afwijken, ongeacht de houding van Engeland. Ambtenaren van het ministerie van buiten landsche zaken zeiden, dat Washington niet voornemens is een overeenkomst te sluiten zooals Engeland gedaan hèeft, zelfs al zou Ja pan daarop hopen, in het algemeen betreurt men de gevolgen, die de Britsch-Japansche overeenkomst voor het moreel der Chineezen kan hebben, hoewel men erkent, dat Engeland eenige verontschuldigingen kan aanvoeren, in de eerste plaats zijn zorgen in Europa. BERLIJN, 25 Juli (Reuter). Hitler was van avond te Bayreuth aanwezig bij een feestelijke opvoering van een opera van Wagner. Dit feit is voldoende om de onjuistheid aan te toonen van in het buitenland in omloop gebrachte ge ruchten, dat Hitier ongesteld zou zijn, zoo wordt in politieke kringen verklaard. Want van niemand die twee zenuwinstortingen heeft ge had kan redelijkerwijze worden verwacht, dat hij urenlang een opera van Wagner volgt. Bij telefonische navraag in het huis„van me vrouw Winifred Wagner waar Hitler vertoeft werd vernomen, dat Hitiers gezondheid uitste kend is. Van vandaag tot Vrijdagavond 12 uur zullen, naar wordt medegedeeld, geen vliegtuigen bin nen een straal van 2 kilometer_va.il het theater Bayreuth mogen vliegen,,. LONDEN, 25 Juli. (Reuter). In het La gerhuis heeft de minister van Handel Stanley verklaard, dat geen ambtenaar van zijn departement of van het departe ment van Overzeeschen Handel of van dat voor exportcredieten een ontmoeting met Wohltat heeft gehad tijdens het bezoek van den Duitscher. Op de vraag of het, als resultaat van dat bezoek, in de bedoeling lag de Düitsch-Brit- sche handelsbesprekingen, die na de gebeur tenissen van Maart geschorst waren, te her vatten, antwoordde Stanley, dat de toestand blijft zooals hij na de gebeurtenissen van Maart had medegedeeld, n.l. dat de bespre kingen geschorst waren met het oog op den politieken toestand. Verder heeft in het Lagerhuis minister Si mon verklaard dat de besprekingen met de Poolsche delegatie betrekking hebben op twee afzonderlijke punten. In de eerste plaats heeft de Britsche regeering aangeboden uitvoercre- dieten tot een bedrag van acht millioen pond te garandeeren. Ten aanzien van het tweede punt, de contante leeningen van Engeland en Frankrijk aan Polen, is men er niet in geslaagd de voorwaarden zoo spoedig vast te stellen, dat het huis vóór het reces de wetgevende maatregelen zal kunnen behandelen. Ook heeft men Simon gevraagd of de regeering geen maatregelen zou nemen om een verdere depreciatie van den Chinee schen dollar tegen te gaan, aangezien de Britsche politiek handhaving van deze va luta scheen te beoogen. Simon antwoordde dat voor dergelijke maatregelen een nieuwe wet noodig zou zijn. Het is in Palestina nog steeds niet rustig. Hierboven zien wij een mitrailleursnest, opgesteld in een ziekenzaal van een Joodsch ziekenhuis te Jeruzalem CAIRO, 25 Juli. (Havas). Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Egyptische re geering heeft besloten de volgende maand een militaire delegatie, bestaande uit 15 hoofd officieren, naar Turkije te zenden. De delega tie zal versterlcingswerken in oogenschouw ne men en manoeuvres bijwonen. Daarna zal een Turksche delegatie een bezoek aan Egypte brengen. De Japanners oefenen een sterken druk op de concessie te Kanton uit. Verklaringen van Tsjang Kai Sjek en de regeering te Tsjoengking over de Brit sche politiek tegenover China. De besprekingen der Britsch-Japansche commissie te Tokio hadden een gunstig verloop. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende een aanvullende be grooting voor Indië's defensie. Antwoord op vragen van Kamerlid in zake het betrekken van Nederland in het garantie-vraagstuk. Aanmerkelijke daling der werkloosheid. Nieuwe schutsluis bij Zaandam geopend. Jongetje te Amsterdam doodgereden; een ander zwaar gewond. In de veertiende etappe van den Tour de France zegevierde de Franschman Gloarec. New-Yorksche beurs: na vaste opening volgde een inzinking; slot onregelmatig. Op 't nippertje Hoevelen onzer speculeeren op het „nippertje"! We wachten tot het laat ste oogenblik om onze pasfoto te la ten maken en moeten hemel en aarde bewegen om nog juist op tijd onzen pas gereed te krijgen. We steken op 't laatste moment den rijweg over en ontspringen nog net den rijdenden dood. We hadden al den tijd om den trein te halen maar komen toch in de laatste minuut hijgend aan. We heb ben al lang „willen" meedoen aan een gezelschapsreis maar komen precies te laat wanneer de termijn van aanmel ding gesloten is. Zoo zijn ten minste velen onzer. We speculeeren op het laatste nippertje. Ook op onze reis naar de eeuwigheid. Het gaat nog wel, D,e weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens. We „zullen" zoo veel nóg, doch plotseling moet Elcker- lyc zijn rekening en verantwoording afleggen. Het is allerellendigst: dit speculeeren op het laatste oogenblik. Goddank als men op 't nippertje den hemel nog inkomt maar waag 't er niet op.' Zeker is zeker en maak dus tijdig uw rekening in orde. BflJRGOS, 25 Juli (Havas). Generaal Queipo de Llano is vanochtend door den ondervoor zitter van den ministerraad Jordana ontvangen. Het onderhoud duurde twintig minuten, waar na de Llano terug ging naar het hotel, waar hij zijn intrek heeft genomen. Jordana heeft geen communiqué gepubliceerd en weigerde eenige mededeeling te doen. ZUERICH, 25 Juli (Zw. Tel. Ag.). De 33ste jaarlijksche vergadering van de Internationale Tandartsenfederatie is begonnen onder voor zitterschap van prof. Stoppany. Elf landen zijn vertegenwoordigd, met name België, Nederland, Ierland, Frankrijk, Italië en Palestina. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdagmiddag a.s. te drie uur de officieele openingsplechtigheid verrichten van het waterpolotournooi om den Horthy-bokaal te Doetmchem. Dinsdagavond 7 uur is in de eerste Jan Steenstraat hoek Ferd. Bolstraat te Am- sterdam een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 5-jarig jongetje werd gedood en een ander jongetje, eveneens 5 jaar oud, zwaar gewond. In de Eerste Jan Steeustraat stond een groote" open vrachtauto. De chauffeur woont daar ter plaatse. Deze wilde om zeven uur zijn wagen eenigszins achteruit zetten, doch al vorens dit te doen, joeg hij een groepje spe lende kinderen van het voertuig. Hierna zette hij den wagen achteruit. Plotseling bemerkte hij, niet verder te kunnen en hij vermoedde, dat hij met een achterwiel vast zat tegen het trottoir. Hij boog zich uit de cabine en con stateerde toen tot zijn grooten schrik, dat een kind achter het achterwiel lag. Snel verliet hij den wagen en ontdekte ook achter het an dere wiel een jongetje. Hoewel van alle zij den hulp werd geboden, bleek een der jonge tjes reeds te zijn overleden, terwijl het ander zwaar gewond was. De met spoed ontboden G. G. D. vervoerde het gewonde knaapje naar het Wilhelminagasthuis, terwijl het stoffelijk overschot van het andere jongetje naar het Binnengasthuis werd gebracht. Beiden woon den in de Jan Steenstraat. Zooals begrijpelijk, is de verslagenheid in deze buurt groot. De politie heeft den chauifeur een verhoor afgenomen, doch deze bleek geen schuld te hebben. Het tragische gebeuren bracht een groote volksmenigte op de been. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 760.8 Vorige stand: 754.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1