Klopveegzuigers Processen om Teyler's erfenis R.K. Sportdagen te Haarlem Haarlem, 26 Juli WAARSCHUWING DE KANS WOENSDAG 26 JULI 1939 - Ontgoochelde erfgenamen en rijke schatten N De opbrengst der Zomerzegels Voor ruim f 2200- verkocht minder PROGRAMMA RADIO- CENTRALE Donderdag 27 Juli 5e ZOMERCONCERT H.O.V. Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale HAGEMAN R. K. EXAMENS Meisjesschool (Mulo) Koningstraat 20 BIJ HET HEENGAAN VAN MEJ. A. B. C. SORMANI EERSTE PLECHTIGE H. MIS KATHOLIEKEN! BEDEVAART NAAR DEN BRIEL Cor Wals behaalde Dinsdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam het stayerskampioenschap van Nederland over 100 KM. 1939. Jhr. van den Bergh van Heemstede, voorzitter der Ned. Wielren Unie, is Wals behulpzaam bij 't aantrekken van de kampioenstrui Gemeenteraad Vuilnisemmers Geloofsbrieven Hamerpunten R. K. Jongensschool Zandvoort's historie Oude herinnering noodeloos verwaarloosd De Gasthuispoort Tweede dag vraagt de aandacht van onze sportliefhebbers Gymnastiek, athletiek en wielrennen En nu a.s. Zondag AGENDA Bioscopen 27 Juli Bioscopen Apotheekdiensten ORGELBESPELING BURGERLIJKE STAND GELUKSKANTOOR STAD Voor de zooveelste maal heeft de Haarlem se Rechtbank een dezer dagen uitspraak ge daan in een Teyler-erfenis-zaak en de vordering v&n een Duitscher, genaamd Olthoff, die recht beende te hebben op een uitkeering van een 'c8aat, dat ten onrechte onder berusting van de ^eyler-stichting zou zijn, afgewezen. E>e echtgenoote van Pieter Teyler v. d. Hulst heette Catharina Olthoff. Pieter die in 1778 hi Haarlem overleden is had zijn echtgenoote een legaat geschonken van f 100.000. In 1784 is Mevrouw Teyler v. d. Hulst zelf overleden doch bleek niets van het geld te hebben'gebruikt. Na tten van de dame hebben herhaaldelijk be- *'eerd dat het legaat nimmer aan mevrouw v. d. j ^Ulst zou zijn uitgekeerd, doch in het Gemeente- I archief moet het document aanwezig zijn dat dit *el het geval is geweest en nog een ander be- P<Js dat ook de nalatenschap van mevrouw °lthoff aan de rechthebbenden is uitbetaald. Haarlemsche Rechtbank heeft echter alle 2aken afgewezen op grond van verjaring. De Teyler-erfenis-zaken zijn in den loop der «ren een Haarlemsche attractie geweest. Her haaldelijk zijn voor de over't geheele land ver- Pfeide erfgenamen van Teyler vereenigingen Gesticht om gezamenlijk het geld bijeen te bren- een ter betaling van proceskosten. Herhaaldelijk Jok zijn door de nakomelingen van Teyler in Haarlem vergaderingen gehouden waar 't soms Opgewonden toeging. Velen wisten hun kalmte bewaren en begrepen dat het uiterst moeilijk ?°U zijn, aangenomen zelfs dat het gelijk geheel aan den kant der erfgenamen zou zijn, na zoo veel tijd nog genoegdoening te krijgen. En zoo is Jet uitgekomen, want tot in hoogste instantie beeft de Justitie uitgemaakt, zonder op de zaak I }elve verder in te gaan, dat de vordering ver aard is. Op andere erfgenamen, de meest eenvoudige Jbder hen vooral, maakten de rijkdommen van reyier echter een fascineerenden indruk, in een P die dagen uitgegeven brochure, getiteld „De juistere Zaak van wijlen Pieter Teyler v. d. «Wst, eindelijk opgelost doorlezen wij b.v. 06 volgende passage: I ..Toen (na een bezoek aan den notaris, onder 'ens berusting het Teyler-Testament moest a'in) gingen wij voor de leus het Teyler-museum eehs bekijken. Daar werden wij vriendelijk ont vangen en mochten alles eens bekijken. Ik stel- zoo'n bediende verschillende vragen b.v. '■Wien behoort al dat moois? Is het van de stad 1 Jf het land?" De bediende deelde mede, dat hij J'et wist wie eigenaar was, doch hij wist wel. 'at de directeuren het naar willekeur beheerden an er aan niemand rekenschap van hoefden te geven enz. Toen ik zag, dat ik niets meer ge- *®ar kon worden, draaide ik het blaadje om en JJOeg of ik het boek nog eens mocht hebben, V'aarin ik als bezoeker bij mijn komst mijn naam Pad geplaatst. Toen gevraagd werd met welk :°el, verklaarde ik in 't volle "publiek, dat ik in ;at boek wide zetten, dat ik dit gestolen goed jachtig vond, waarop de bedienden antwoord- dat zij het niet konden helpen. Daarop arvoegde ik mij bij den Officier van Justitie te Haarlem om een klacht in te dienen." ■th diezelfde brochure bewijst de schrijver, öat hij bij zijn pogingen om met zijn directe Medearbeiders, waarmede hij schouder aan Jehouder stond, binnen afzienbaren tijd de Tey- Mstichting te Haarlem haar laatsten adem uit 'e doen blazen" langzamerhand aan hallucinaties ^as gaan lijden. ..Als ik zoo schreef hij", bij avondschemering ij}, de verte den ledigen horizont van de heide rj'-' Apeldoorn gadesla, meen ik daarin somtijds l 'e episode van mijn levensgeschiedenis (de Tey- ^rkwestie op te lossen) weerspiegeld te zien. oah af de eerste stonden, dat ik mijn voet op <j5J glibberige pad zette tot aan het huidige JJ.Senblik zie ik al die personen verrijzen, om v 'J nog meer verdriet en ellende, tegenspoed en PPrslachtigheid te bezorgen, dan zie ik de één <1 opgeheven arm, de ander als een brieschen- leeuw op mij afkomend, de vijf zoogenaamde a*1Pcuteuren en directeuren van de Teyler-stich- „bg. Tevens zie ik den Officier van Justitie p Haarlem deze vijf heeren beschermen en a ïst lachend op mij toekomen, maar dan zijn •n opheffen om mij te vernielen. Maar ik trot- u 1ïr hem. Verder zie ik een (door de vijf hier in genoemde heeren) omgekochten Rijks- enaar vluchten, omdat hij op verlangen deze heeren zijn archief heeft verknoeid t| °°r er een notaris in te lasschen, die nooit be- |j.aah heeft in Haarlem) en mij daarom persoon- ljb vreest en dan zie ik nog aan dienzelfden Prizont hoe een Minister van Justitie Den Haag W cht als ik met mijn mede-arbeiders in deze *®stie op audiëntie kom en tenslotte zie ik hoe U} Haarlemsche Rechtbank al deze personen in J'herming neemt, sprekende in naam der W' rechters, aangesteld door de wet en s. eed afgelegd hebbende om heilig recht te k reken, vinden in al deze personen geen schuld, ^bt Wij hebben hen gewogen op hun namen Diet op hun daden" ^°oals de zieletoestand van den schrijver van brochure, was ook de gemoedsgesteldheid van Ijverigste, de dweperigste, de fanatiekste an- tje erfenisjagers en men moet groot medelijden d hen hebben, want hun gansche leven werd ^ardoor bedorven, tijdens en ook na het erfe- (j^Oroces. Immers: dat zij met het vonnis van haarlemsche Rechtbank genoegen zullen heb- ijj ëenomen, is uitgesloten en het zou niemand ,,p °even te verwonderen als over eenigen tijd k hernieuwde actie in het leven kwam om Ij ^eyier-bezit in handen te brengen van de Q'delingen van Pieter Teyler v. d. Hulst. Teyler eigenlijk was? Thomas Taylor, 8WS "aam spoedig verdiescht werd tot Teyler, Cr, In 1655 te Haarlem in hoogen ouderdom v^ rh in de St. Anna Nieuwe Kerk begra- •W Delijk hemzelf ging het ook zijn nazaten bijt hen vleeze. Zijn achterkleinzoon Isaac, fa- van zijden stoffen, huwde in 1701 met h>lo.la van der Hulst, uit welk huwelijk in het t^V^d jaar een zoon geboren werd, die den van Pieter ontving. Later werden hem j°ii& dochters geboren, welke echter beiden ,stierven. Deze Pieter, wiens naam tot op hüidigen dag aan de Haarlemmers gemeen lik z°u blijven, voegde aan zijn familienaam 2Üner moeder toe en noemde zich Teyler v. d. Hulst. Gelijk zijn voorzaten oefende hij de zijdetrafiek uit en hij spon er zij bij, genoeg om belangrijke sommen te besteden zoowel voor lief dadige doeleinden als voor het bijeenbrengen van verzamelingen op het gebied der wetenschap en kunst. Behalve als voedsterheer van kunst en wetenschap, vertelt S. Kalff, onderscheidde Pieter Teyler v. d. Hulst zich als steunpilaar van die Doopsgezinde Gemeente, bij welke reeds de stamvader van zijn geslacht zich had aange sloten. Hij was het b.v.. die het geld verschafte voor den aankoop van een perceel in de Groote Houtstraat, noodig om aan de Doopsgezinde kerk een ingang in die straat te verschaffen. Dat hij er warmpjes bij zat getuigt zijn testament, dat spreekt van zijn „plaisirtuin aan het Zuider Spaarne" van zijn stallingen, paarden en rijtui gen, van de juweelen, paarlen, kleinoodiën, die in den boedel zullen gevonden worden. Bij tes tament bepaalde deze rijkaard, dat zijn vermo gen, onder het beheer van vijf directeuren en een boekhouder, moest worden aangewend voor de stichting van twee wetenschappelijke genoot schappen. Aan de eerste werd opgedragen de studiee en ontwikkeling van „onderwerpen, tot de waarheid en de vrijheid in den christelijken godsdienst en den burgerstaat behoorende". In de wandeling heet zij Teyler's Godgeleerd Ge nootschap. De tweede vereeniging moest zich bezig houden met onderwerpen in verband staande tot natuurkunde, geschiedenis, penning kunde, dicht- en teekenkunst. Deze zou bekend worden als Teyler's Natuurkundig Genootschap. Jaarlijks moest ieder daarvan een prijsvraag uitschrijven, waarvoor een gouden medaille ter waarde van f 400 werd uitgeloofd. Als zetel van deze genootschappen werd aangewezen het huis in de Damstraat bij het Slepershoofd, waar Teyler 37 jaren achtereen en tot zijn dood in 1778 gewoond had. De verzamelingen van Tey ler, door hem nagelaten en door de opvolgende bestuurders zeer uitgebreid, werden in het fun datiehuis bewaard totdat dit te klein werd en het Teyler-museum aan het Spaarne werd ge sticht. Het bestaat uit een Natuurkundig kabi net, een bibliotheek (volledig wat de Natuurlijke Historie betreft) met een laboratorium en een sterrenwacht, een kamer is geheel voor de geolo gie bestemd en door beide Genootschappen zijn jaarlijks een aantal wetenschappelijke werken uitgegeven. Er is een aanzienlijke collectie teeke- ningen, prenten, Rembrandt- en andere etsen, schilderijen en antieke kunstwerken bijeenge bracht. De Teyler-stichting beschikte immer over een ruime beurs om op kunstveilingen te koopen, vertelt S. Kalff. Tijdens zijn leven stichtte Tey ler zelf nog het naar hem genoemde Teylers- hofje, aan het Klein Heiligland. Later werd het overgebracht naar 'n plek aan den Koudenhorn. Kon Pieter v. d. Hulst eens uit zijn graf op staan (hij werd 14 April 1778 in de Groote Kerk begraven) hij zou gewis oordeelen, aldus S. Kalff, dat met zijn stichting zijne eigene voor stellingen verre overtroffen waren. Het is deze stichting, waarvan de rechtmatig heid der fundatie en van bestuur betwist wordt door de nazaten van Teyler (wat het geheel betreft) en door de nakomelingen van Catharina Olthoff, Teyler's tweede vrouw, voor wat de haar nagelaten f 100.000 aangaat. Er is dit jaar in Haarlem voor f 2229.82 jnin- der aan zomerpostzegels verkocht dan in 1938- In 1938 was voor een bedrag van f 8721.60, in 1939 voor een bedrag van f 6491.78 verkocht. De overwaarde der verkochte zegels die zooals men weet ten goede zou komen aan cultu- reele en sociale doeleinden bedroeg dit jaar f 2343.31 y„ tegen f 2867.62X» in 1938, wat dus f 524.31 minder is. In 1938 werden verkocht 20.544 zegels van 1 y, ct. (verkoopprijs 3 et,.(in 1939 18.173)28.314 ze gels van 3 ct. (verkoopprijs 5 ct.), in 1939 zegels van 2)4 ct. (verkoopsprijs 5 ct.), in 1939 14.800; 17 833 zegels van 4 ct. (verkoopprijs 6 ct.), in 1939 zegels van 3 cent (ver koopprijs 6 ct.), in 1939 19.189; 35.029 zegels van 5 ct. (verkoopprijs 8 ct.), in 1939 19.027); 16.733 zegels van 12ct. (verkoopprijs 16 ct.), in 1939 15.829. Programma I: Hilversum II. Programma II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.00; Radio P. T. T. Nord 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; London Regional pl.m. 3.05; Keulen 4.20; Ned Brussel 5.20; Radio P. T. T. Nord 6.05; Fr Brussel pl.m. 6.50; Parijs Radio 7.20; Keulen 8.20; Parijs Radio plm. 8.30; Fr. Brussel 9.20; Keulen 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Radio P. T. T. Nord 9.20; Luxemburg pl.m. 10.05; London Regional 10.35; Droitwich 12.05; London Regio nal 2.05; Droitwich 2.35; London Regional pl.m. 6.45; Droitwich pl.m. 7.00; Stuttgart of Diversen 9.50; Droitwich 10.20. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.008.00 eigen gramofoonplatenconcert. Filmsterrenpa- rade. 1 Ho! Ho! Paul Robeson; 2 Will you remember, J. MacDonald en N. Eddy; 3 Ich hab' vielleicht noch nie geliebt, Zarah Leander; 4 Was kann so schön sein, Gitta Alpar; 5 Schlösser die im Monde liegen, Richard Tauber; 6 Mein Herz ruft immer nur nach dir, Jan Kiepura; 7 One night of love Grace Moore; 8 Mr. and Mrs. is the name, Dick Powell; 9 Ich tanze mit dir in den Himmel, hinein, L. Harvey en W. Fritsch; 10 Nur eine Stunde, Pola Negri; 11 Climbing up, Paul Robeson; 12 Merci mon ami, Zarah Leander; 13 Roses in December, Dick Powell; 14 Dort wo die Walder griihn, Gitta Alpar; 15 Vilja Lied, Richard Tauber; 16 Ich sing mein Lied, Jan Kiepura; 17 Ciribiribin, Grace Moore; 18 Lovely Lady, Bing Grosby; 19 Mazurka, Pola Negri; 20 Notte a Venezia; 8.0012.00 Diversen. Donderdagavond 27 Juli zal het orkest ge dirigeerd worden door Marinus Adam en als GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 HAARLEM solist zal medewerking verleenen Thomas Magyar, violist. Het bestuur der H.O.V. verheugt zich er op, de medewerking van dezen Hongaarschen violist, die reeds in verschillende plaatsen met succes is opgetreden, te hebben verkregen. Met orkest begeleiding zal hij ten gehoore brengen het be roemde vioolconcert van P. Tchaikowsky. Het orkest begint dezen avond met de Ouver ture „Egmont" van L. v. Beethoven en zal na de pauze de eerste Symphonie van Robert Schumann spelen. Een programma dat zeker een groote belang- ling waard is. Van bovengenoemde school slaagden dit jaar 33 leerlingen, n.l. J. Bilars. H. v. Buuren. J. Geerlings, A. Hoeker, I. Krouwels, E, de Loor, Tr. Preyde, M. v. Roon, P. Stavenuiter, P. Ver duin, A. v. Buchem, D. Freriks, C. de Graaf, N. Koot, M. Kuipers, E. du Maine. M. Pulles. E. van Schendel, E. Tummers, R. Willigers, J. de Werd, C. Boon. A. Zwager. Van de Modevakschool behaalden het diploma voor costumière de dames Corrie Rustma.n. Adrie Geurts, Rie v. d. Horst, Josephine Hus- tinx, Nolly v. Kampen, Rie Schreurs. De cursussen voor opleiding tot costumière en steno-typiste worden begin September hervat. Mej. Sormani gaat de St. Liduinaschool in Haarlem-Noord verlaten, nadat zij hieraan ruim twaalf jaren werkzaam is geweest. Het bereiken van den vervroegden pensioengerech tigden leeftijd is hiervan de oorzaak. Dit afscheid is voor velen pijnlijk, omdat zij met mej. Sormani jaren lang op de meest vriendschappelijke wijze hebben samengewerkt. In mejuffrouw Sormani zien wij weggaan de stille, bescheiden en vriendelijke onderwijzeres van de school aan de Timorstraat. Hun afge vaardigde schrijft ons: In alle drukke werkzaamheden was zij de een voudige raadgeefster, een die je zoo echt ver trouwelijk op kon steunen. Die voor het hoofd en de collega's van de school de vriéndelijke, be reidwillige dienaresse was met volkomen behoud van haar persoonlijke zelfstandigheid. Haar vriendelijke hulp, die altijd zoo beschei den werd aangeboden, werd gaarne aanvaard en met haar vriendelijken glimlach wist zij velen van hare jongere collega's op te beuren in moei lijkheden, welke aan het onderwijs verbonden zijn. Haar ijver en opofferingsgezindheid waren groot en sympathiek. Ouders, collega's, kinderen en schoolbestuur danken juffrouw Sormani. Zij weten, dat zij geen prijs stelt op uiterlijk huldebetoon, maar op deze wijze willen zij haar dank brengen voor alles wat zij voor hen heeft gedaan. Dat God haar een goede gezondheid moge ge ven en zij nog vele jaren van een welverdiende rust zal mogen genieten. Op Zondag 6 Augustus 1939 hoopt de eerw. frater Theodoricus Nico Schrijver van de Or de der Minderbroeders Capucijnen de H. Priesterwijding te ontvangen uit dé handen van Z. H. Exc Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Zijn eerste plechtige H. Mis zal door hem worden opgedragen op 20 Augus tus 1939, des morgens om 9 uur in de parochie kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, Paul Krugerstraat te Haarlem. VAN HAARLEM EN OMSTREKEN Dit jaar kunt U niet naar Kevelaar, neemt daarom deel aan de groote De Haarlemsche processie gaat dit jaar OP DONDERDAG 27 JULI A.S. Voorziet U tijdig van plaatskaarten. welke verkrijgbaar zijn aan de bekende adressen en in Geb. St Bavo, Smede- straat 23. Haarlem. De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om 2 uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Den heer C. Pels werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Tette- rodeschool. In de vorige vergadering diende de heer PEPER (C.P.) een motie in, waarin de raad als zijn meening zou uitspreken, dat de reiniging van de gemeentelijke vuilnisemmers in zoo danige hoeveelheden dient te worden gegund, dat zonder een veelvuldig gebruik van jeug dige werkkrachten, allen die er aan werkzaam zijn, een normaal weekloon kunnen verdienen en dat reeds bewezen diensten niet verwaar loosd mogen worden. B. en W. werden in deze motie uitgenoodigd, naar de meening te han delen Alvorens de kwestie in behandeling kwam, debatteerde de raad over de vraag of B. en W. al of niet prae-advies moeten uitbrengen. De stemmen staakten bij het voorstel om het col lege zulks te verzoeken, zoodat vanmiddag her stemming noodig was. Het voorstel werd nu verworpen met 16 tegen 15 stemmen. De motie met 18 tegen 13 stemmen. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen le den werden onderzocht en in orde bevonaen. zoodat tot toelating werd besloten. De raad besloot: Garant te blijven voor een conversie-leening 4 pCt. en 5 pCt. in 3 5/8 pCt.) van de Wo ningstichting „Ons Huis"; Goed te keuren de jaarstukken 1938 van de woningbouwvereenigingen „Huis ter Cleeff" en „Onder Dak"; Eenige suppletoire begrootingen vast te stel len; Grond te verkoopen aan de Oudaenstraat (Vondelkwartier) en Marsstraat (A. P. Win- nubst) Vast te stellen een voorschot op de wette lijke vergoeding der R.K. School voor woon wagenkinderen; In verband met de aanhoudende verzoeken dm gasaansluiting, de credieten voor muntgas meters en leidingen opnieuw te verhoogen met resp. f 17.000 en f 6000; Twee automobielen aan te schaffen voor Centraal Vervoer; Het crediet voor de verbouwing van de R.K. Jongensschool aan de Nieuwe Gracht moet met f 2200 verhoogd worden. De raad besloot daar toe. Zandvoort, gij moet u diep schamen! Waar is uw trots, uw roem gebleven? Daar zijt gij mannen en vrouwen van het goede Zandvcorc- sche geslacht, waar is uw hoop en uw trouw, waar Is de herinnering aan het kleine, doch roemruchte visschersplaatsje met zijn stoere visscherlieden, zün flinke vrouwen en jonga- doch teren? Wij zoeken en vinden niets. Heelemaal niets? Ja, waarlijk onder de weinige tastbare her inneringen is zoowaar nog een overblijfsel van dien tijd, toen de Zandvoorters nog regeerden over de Zandvoortsche zee en het Zandvoort- sche duin. Daar staat nog een schuit van wel eer. Nog is zij daar en getuigt van den ouden tijd, toen alles zoo heel anders was dan tegen woordig, toen de eene Zandvoorter den an dere nog wilde helpen om des broods wille. Toen verbondenheid en volkskracht de meest beste hoedanigheden van ons Zandvoortsche volk vormden. Want de oude Zandvoorters vormden een volk op zich zelf, dat ondeelbaar en on verwoestbaar scheen. Wie zich keerde tegen één Zandvoorter kreeg het heele dorp tegen zich en menig Haarlemmer van dien tijd wist precies waar het grondgebied van Zandvoort begon cn zijn genoeglijk uitstapje meestal eindigde!! Het nieuwe is gekomen en het oude is ver gaan. Ons dorp is veranderd en het volk van Zandvoort is veranderd. Tempora mutantur, nos et mutamur in illis.... De tijden veranderen en wij met hen.... Alleen in het oude dorp leeft nog de Zand voortsche idee en daar wonen nog de echte ge moedelijke, rondborstige Zandvoorters met n>n blauwe truien en zeemanspetjes, met de onder deurtjes en lage vensters vlak boven de straat. Daar leven zij voort met hun herinnering aan dat goede dorp van weleer. Daar wordt ook nog diezelfde gemeenschapszin gevonden, wars van iedere persoonlijke meening en overtuiging. Daar leeft nog het echte Zandvoort. Het Zandvoort van heden is ten opzichte van dien tijd wel zeer veranderd en zijn levenswijze en zijn bevolking ondergingen belangrijke wij zigingen. Toch is het thans nog zóó, dat niet iedere hier geboren en getogen inwoner tot de ..Zandvoorters" gerekend wordt, ook al heeft nij van kind tot grijsaard met het dorp meegeleefd. Het visscherijbedrijf van Zandvoort is be houdens de herinnering geheel verdwenen. Ja, gelukkig bezitten wij de representanten uit dien tijd nog en wij mogen trotsch zijn op die kerels. Maar onze eigen vloot van bommen en schuiten is weg Nog één schuit is er over als.bezienswaar digheid!! En van deze schuit spraken wij daar straks al. Die ééne mooie en goede herinnering hebben wij een „eereplaats" gegeven, omdat wij er zoo trotsch op zijn! Omdat wij zoo trotsch zijn op dat goede en werkzame volk van Zandvoort, dat bij nachten en ontij den zwierf over de wijde watervlakte met zijn kokende golven, die het bootje heen en weer wierpen of het beukten, dat de spanten kraakten. Neen, dat stoere volk was niet bang en ken de geen vrees. Kende de schipper 't spreuk je niet van het gebrandschilderde raam uit het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis (thans op het raadhuis): „Is God met ons, wie kan ons deeren. So wij sefjlen of laveeren". In het Kostverlorenwandelpark, op een arm zalig duintje, omgeven door prikkeldraad en overdekt met een planken beschot staat de her innering aan den meest grooten tijd van Zand voort. Er is niemand, die er naar kijkt, want feitelijk is er weinig van te zien. De mast met het wind vaantje ligt neergehaald op het dek. Flanken ontnemen ieder gezicht op dat stuk historie, dat iedere Zandvoorter het hart snel ler doet kloppen. Maar niemand zal hiertegen opkomen. Niemand voelt blijkbaar behoefte om hier de stem te verheffen tegen deze onrecht vaardigheid. Zandvoorters, waarom moet dit onrecht voortbestaan? Zijt gij het er niet over eens. dat deze oude schuit een betere plaats waardig is? Is het „Schuitengat" niet de ge schiktste plaats? Daar is ruimte in overvloew op het groote parkeerterrein, dat onlangs zoo keu rig werd verhard. Hier komt deze schuit vol komen 'tot haar recht, mits sierlijk opgetuigd en opgeschilderd. Menige badgast zal er dan een blik voor over hebben. En eerst dan is het een bezienswaardigheid geworden1 Het Scheepvaartmuseum, aan wien de schuit naar wij meenen te weten thans toebehoort zal hiertegen zeker geen bezwaar hebben. Er zijn voorts nog Zandvoorters genoeg, die er eenige vrije uren aan spendeeren willen om de schuit op te kalefateren. Wij zullen thans afwachten, hoe men op dit voorstel reageert. Of men deze onrechtvaardige bejegening van Zand- voorts historie nog langer zal bestendigen? Het gaat om een goed stuk Zandvoort, dat niet weggedrongen mag worden door 't voort schrijdende van dezen tijd I De raad besloot aan de regenten vin het St. Elisabeths Gasthuis machtiging te verleenen tot het doen verbreeden van de Gasthuispoort en het doen maken van een transformatiesta tion. De kosten bedragen f 7500. (De vergadering duurt voort) Na den uitstekend geslaagden eersten dag vragen we thans de volle aandacht voor den tweeden van onze R.K. Sportdagen. As. Zondag zal op het R.K. Sportpark te Heemstede het R.K. Sportfestijn worden voortgezet met een programma dat er in alle opzichten zijn mag. De eerste dag der R.K. Sportdagen ligt uit den aard der zaak nog kersversch in het geheu gen en we mogen over het verloop, daarvan vol op tevreden zijn. Op al zeer duidelijke wijze werd getoond dat de R.K. Sportbeweging zeer zeker iets goeds kan organiseeren en het was daarom jammer dat nog niet meer Katholieken van hun belangstelling hebben blijk gegeven Maar zij die er geweest zijn, sn dat waren er nog vrij velen, zullen ongetwijfeld kunnen ge tuigen van een sportdag welke volkomen aan de verwachtingen heeft beantwoord. We heb ben onder de vrij talrijke aanwezigen personen opgemerkt die nog nooit op een R.K. sportveld waren geweest en dezen vooral toonden zich verbaasd over de schitterende inrichting bij H. B. C. Dat had men toch waarlijk niet kun nen droomen. En de geboden sport? De critiek is uitermate gunstig en dat van personen die op sportgebied nog al wat gewend zijn. En wat het meest verheugde, was ongetwij feld het feit, dat ook van officieele zijde groo te belangstelling bestond voor ons sportfestijn. En daarom hebben we het volle vertrouwen in het welslagen van den tweeden dag. De eerste is een prachtige reclame geweest voor onze beweging in het algemeen, maar voor den twee den dag in het bijzonder. Vooral omdat het programma voor dezen tweeden dag zich zoo bij uitstek leent voor mas sale propaganda. Op Zondag a.s. zullen de gymnastiek, athle tiek en wielrensport hoogtij vieren met een zeer varieerend programma, dat, zeer zeker het aanzien ten volle waard zal zijn maar dat ook vele spannende wedstrijden op allerlei gebied vermeldt. We hebben ons licht eens opgesto ken bij den algemeenen leider van dezen dag. den heer Dick Vreeswijk, die met zijn zeven honderd gymnasten een groot deel van het programma zal vullen. De heer Vreeswijk had goede verwachtingen van den tweeden dag omdat volgens hem. de gymnastiek alleen al tot een massaal bezoek uitnoodigt. Het R.K. Sportpark, dat den laatsten tijd onder de eminente leiding van den heer Fer- dolage al een zeer grondige verbetering heeft ondergaan, wordt voor deze gelegenheid in een kampplaats herschapen, welke voor de drie takken van sport zeer geschikt is In verschil lende vakken zal het programma worden af gewerkt en alleen reeds de voorbereidende werkzaamheden hebben ontzettend veel van de Commissie gevergd. Maar as. Zondag zal het R.K. Sportpark niet alleen gereed zijn om het programma tot in de puntjes tot zijn recht te laten komen, ook op een groote publieke be langstelling heeft men gerekend. Bepalen we ons voor vandaag echter alleen tot de gymnastiek dan zien we dat de volgende vereenigingen met niet minder dan zevenhon derd turners en turnsters aan het programma medewerken. De R.K. Dames Gymnastiek-vereenigingen Blauw Wit Haarlem. D. O. S., Velsen, T. V. L. Haarlem, Hercules Overveen, Leonidas Haar lem, S. S. S. Beverwijk en St. Christoforus Halfweg. De R.K. Heeren gymnastiek vereenigingen D. O. K. Heemskerk, S. S. S. Beverwijk, St. Christoforus Halfweg en Winfried Haarlem. Het geheel begint met een marschwedstrijd van de deelnemende gymnastiekvereenigingen door de zgn. Indische buurt te Heemstede. De start heeft plaats om kwart over één uur van af de Broederschool aan de Molenwerfslaan en eindigt op het R.K. Sportpark waar dan om kwart voor twee de opmarsch op het terrein door alle deelnemende vereenigingen het begin van het veldprogramma aankondigt. Wat de oefeningen betreft het volgende. Al- gemeene vrije oefeningen voor heeren en jon gens vragen de aandacht. Een kleuterles voor meisjes en een voor jongens. toestel-turnen heeren aan hoogrek. brug en ringen. Ook de dames en meisjes houden alsemeene vrije oefeningen. Dit alles wordt afgewisseld met interessante wedstrijden op athletiek- en wieirengebed, zoo dat we steeds iets anders te zien krijgen. Een programma vol afwisseling en hei peil van on ze gymnasten is er borg voor dat we van uitstekende sport kunnen genieten. De R.K. Gebouw St. Bavo: „De Landbouw", 8 uur; Proza, 8 uur; Dames St. Caecilia, 8 uur. Rembrandt: Snip en Snap-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Cinema; „Kom je ook op de races" en ..De avonturen van Bill Peck", 8 uur (alle leeftij den). „Ons Prinsesje loopt", 106 uur. Luxor: „Ons Prinsesje loopt", 102 u.; „Het meisje uit het verre Westen". 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden) Frans Hals: 50 min.-programma, 101 uur; „100 mannen en een meisje", 7 en 9.15 uur Gebouw St. Bavo: Fed. Gr. en Fr. handel, 3 uur; R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 35 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-concert, 8 uur. „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: Snip en Snap-revue, 2.30, 7 ea 915 uur (alle leeftijden). Cinema: „Kom je ook op de races" en ,.De avonturen van Bill Peck", 8 uur alle leeftij den). „Ons Prinsesje loopt", 106 uur. Luxor: „Ons Prinsesje loopt", 102 u „Het meisje uit het verre Westen", 2-30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Frans Hals: 50 min.-programma, 101 uur; „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 u. De avonddiensten der apotheken zul len tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door; Th. Klinkhamer, Koninginne weg 69; Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Hals-apotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman. Bin nenweg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; apotheek Aerdenhout Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. Gymnastiek is den kinderschoenen reeds lang ontgroeid en met het klimmen der jaren heeft men groote technische vorderingen gemaakt. Daarover lang uit te wijden lijkt ons niet noo dig. Het is genoegzaam bekeno en voor dege nen die het dan nog niet wisten is het a. s. Zondag dan zeer zeker een uitgezochte dag om zich hiervan te komen overtuigen. Zeven honderd gymnasten zullen a.s. Zondag een schitterende demonstratie geven van hun kunnen. Zeven honderd gymnasten verwachten, dat de R.K. sportliefhebbers uit Haarlem en Omgeving van hun medeleven met de R.K. sportbeweging blijk zullen geven. Te Haarlem zal in de Groote of St. Bavo- kerk op Donderdag 27 Juli, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert een orgelbespeling worden gegeven. Het programma luidt: 1. Praeludium en Fuga g gr. t. J. S. Bach 2. a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt b. Wir glauben all' an einen Gott J. S. Bach 3. Sonate III F. Mendelssohn Bartholdy 4. Allegretto N. W. Gade 5. Improvisatie over een Poolsche kerkzang M. Surzvnski 6. Final C. Franck Geboren: 23 Juli: d. v. E. Joorenten Bosch; 24 Juli: z. van A. SchoutenBrokmann; 25 Juli: z. van G. M. van Balenvan Vastenhcven; z. van G. B. H. DoumaTrap; z. van C. G. Ver- eunstter Braake; z. van A. M. Bom—van den Broek; 26 Juli: z. van A. de GrootWielinga. Overleden: 25 Juli: G. N. van Nieuwenhoven, 65 jaar, Z. B. Spaarne; 26 Juli: F. Wijs, 75 jaar, Warmoesstraat. Ondertrouwd: 26 Juli: W. Petersen en E. H. Noppen; (J. de Vries en P. J. Ravelli; G. J. M. du Maine en M. G. F. Sweerts; D. Zijistra en W. C. Abbink; G. B. H. Prins en M. Dernison; P. C. van der Schriek en A. D. van Dijck; J. B. Kaestner en Th. J. Melchior; P. H. Vergers en A. Rump; P. J. J. van de Gevel en J. A. Kuijpers; L. E. ter Poorten en C. B. W. van Leon; F. H. J. de Klerk en G. J. Assendelft; J. Koelemeijer en J. Misset; Th. H. Metzelaar en B. Holterman; A. Hoogendijk en G. M. van Diggelen; W. F. Engelhart en A. Holleman; C. D. Ch. Moorhoff en C. H. van Haaren; W. J. Oling en C. E. Marchand; J. E. Zwaanswijk en E. M. Hoonhout; M. Bosch en P. E. A. van Loevezijn. Gehuwd: 26 Juli: J. de Lugt en A. Tijdgaat; B. L. Huiskens en A. E. Moreels; J. H. van Engelen en A. C. van der Zijden; J. Beijen en H. C. Koehorst E. A. J. Bronstring en M. E. .van Thienen; A. A. van Hoorik en A. M. Ruig- voorn; W. Zwart en C. M. de Ligt; J. de Vries en E. M. Dasis; S. Hoffmann en E. A. Rich ter; J. de Vos en G. Jansen; J. Versterre en P. van der Meer; D. B. H. Kiihl en A. R. Pfla- nitzer; R. J. van Roodselaar en J. M. Hoog- lugt; P. C. van Wieringen en A. M. Brouwer; A. W. Eelman en C. P. Dalebout; H. W. Wijk huizen en M. C. Meijerink; J. B. Lijnzaat en E. M. Oelmann; J. Huijssen en M. Bax; C. Rou- bos en A. Bernhard; J. H. Ter Meulen en H. Ackermann; S. Blankert en J. M. Jansen; C. V. ten Brink en M. A. L. Jansen. De aandacht der Abonné's wordt speciaal gevestigd op de groote trekking van CREDIT NATIONAL 1920 op DINSDAG 1 AUGUSTUS. Hoofdprijs: 1 Millioen Francs, circa 50.000 en duizenden andere prijzen. Storting a 2.50 geeft recht op de volle prijzen; dus niet l/20ste, doch geheel. Elke kooper ontvangt de trekkingslijst franco thuis. Denkt U er echter om, betrek Uw Loten uitsluitend bij JANSSTRAAT 1, hoek Nieuwe Gracht, Telef. 21101, Giro 134408, alsmede bij H. KLEIJ's Gelukskant., Leidschestraat 10 en L. ALDERS, Gen. Cronjéstraat 20. Een Telefoontje en het Lot wordt U thuis bezorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5