Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Vleeschhal moet levend deel der Groote Markt worden Laatste Nieuws De woeste Alpen hebben hun werk grondig gedaan LAMBRICHTS WEER VIJFDE Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Vietto 's macht totaal gebroken r UITBREIDING DER ST. THERESIASCHOOL DONDERDAG 27 JULI 1939 Belgisch offensief geslaagd öuuiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiinimuiuimiHuiuiiiiiimiuiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuuuiii GEMEENTERAAD De heer Klein Schiphorst over het eigen-beheer-systeem der ge- meente en het recht van den aannemer Nog geen imbecielen- school Oudegracht-boulevard Gemeentelijk drukwerk De St. Theresiaschool Aannemers en eigen beheer COMPETITIE-INDEELING 1939 Rooilijnen De Leeszaal en Vleeschhal Imbecielen-school Onbewoonbare woningen Radio-distributie Benoemingen TERAARDEBESTELLING J. C. DROSTE Examen hoofdakte HAARLEM, Geëxamineerd acht candidaten Geslaagd de heeren P. Vugt, Westwoud, en P, Neltman, Heiloo, (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Thans ontploffing in Victoria Station De verjaardag van den moord op Dollfuss Diplomatieke mutaties door Ankara R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LEIDEN Huishoud- en Industrieschool TOUR DE FRANCE^ Sylver Maes wint ongenaakbaar met drie minuten voorsprong en ontneemt den Franschman de gele trui Sylver Maes Eerlijk gevecht Eindelijk dan hebben de Belgen eens niet teveel gezegd. Tot op he den was het niet veel anders dan mooi-praterij van fouten en tekort komingen, zoodat we het ook maar niet voetstoots aannamen, toen men schreef „Ons offensief komt in de Alpen en daar zal Sylver Maes de leiderstrui veroveren." Welnu, de opzet is gelukt. Met grooten voorsprong op zijn naaste concurrenten heeft Sylver Maes de 15e etappe van Digne naar Brian- gon gewonnen. En nu het zoover is meenen we niet dat de Belg zijn gele trui nog zal moeten afstaan. Vietto eindigde met 17 minuten ach terstand op den huidigen leider Tegenslag van De Korve* ,tt° \cK he? St L «us 'een Zuidwest Frankryk met nog slechts ners in den koers. *or NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"1111! Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiii^ STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergadering van den Haarlemschcn gemeenteraad kwamen de volgende punten nog aan de orde: Bij het onderzoek van de geloofsbrieven van nieuwe leden bleek, dat verschillende benoem den verklaard hadden, geen openbare betrekking te bekleeden, terwijl de commissie van onderzoek wist, dat zij zulks wèl deden. Daar geen van deze openbare betrekkingen echter strijdig wa ren met het raadslidmaatschap, werd tot toela ting van alle leden besloten. Bij de ingekomen stukken was het bekende verzoekschrift van de besturen der vereeniging Ged. Oudegracht-Boulevard en der R.K. Jon gensschool, om de verbetering van de Ged. Oude gracht spoedig te voltooien. Verschillende wen- schen werden in dit adres nog naar voren ge bracht. Wethouder REINALDA (S.D.) zeide, dat in dit adres gesproken wordt van een geschil tusschen Ged. Staten en den Raad. Zulks is echter niet juist. Wat de kleine desiderata betreft verzocht spr. den Raad, het vertrouwen in de gedra gingen van B. en W. uit te spreken. Zulks ge schiedde. Het hoofdbestuur van den Bond van Patroons In de Grafische Vakken verzocht, om in het ver volg alle te Haarlem gevestigde drukkerijen in aanmerking te doen komen voor het leveren van het voor deze gemeente benoodigde drukwerk. Wethouder REINALDA wees erop, dat deze Bond een organisatie is, van ongeorganiseerde patroons. De gemeente maakt alleen gebruik van die drukkerijen, die de collectieve arbeids overeenkomst toepassen. B. en W. zullen verzoek in studie nemen en het resultaat ter visie van den Raad leggen. B. en W. stellen voor een crediet te verleenen van f 22.914 ten behoeve van het bestuur der St. Theresiaschool aan den Kleine Houtweg, voor de uitbreiding van het schoolgebouw met 3 les lokalen en het aanbrengen van eenige verande ringen. De heer WEUSTINK (R.K.) besprak een pas sage in de toelichting van dit voorstel. Er staat namelijk: .Hoewel naar onze meening de kosten van den bouw van de 3 leslokalen op de aan het be stuur in eigendom toebehoorende Fröbel- en Montessorischool ingeval van vervreemding (o.a. verkoop) ingevolge art. 205 9e lid, tot een be paald gedeelte op adressant in de eene plaats kunnen worden verhaald, overwegen wij of het nog noodig en mogelijk is voor meerdere zeker heid het gebouwencomplex eventueel voor het geheele bedrag der verbouwingskosten hypothe cair te verbinden. Wij stellen ons voor hierover by de beoordeeling van de uit te voeren plannen met het schoolbestuur in overleg te treden." Spr. achtte een hypotheek onnoodig. Wil het college meer zekerheid, dan kan in da overeen komst een clausule worden opgenomen, dat een en ander niet vervreemd en alleen voor onder wijsdoeleinden gebruikt mag worden. De wette- ïyke bepalingen zorgen er overigens voor, dat de gemeente het haar toekomende terug krijgt. De passage is dan ook overbodig. De heer WOLZAK (AR.) wees er op, dat al leen over hypothecair verband terloops gespro ken wordt. De medewerking voor de uitbreiding is er niet van afhankelyk. Wethouder BOES (V.D.) wees er op, dat zich hier een eigenaardig geval voordoet, omdat drie klassen gebouwd worden op een gebouw, dat eigendom is van een vereeniging en waarin een fröbelschool is ondergebracht. De zinsnede in de toelichting is er alleen in gebracht uit be leefdheid voor de commissie van onderwijs, die deze kwestie besprak. Het bestuur heeft er geen bezwaar tegen, maar uit de besprekingen zal wel voortvloeien, dat een hypotheek niet noodig is. Het voorstel werd goedgekeurd. Het voorstel was simpel. B. en W. vroegen verhooging van het crediet voor de uitvoering in werkverschaffing van den aanleg van een sporthaven met verdere werken om en nabij het Noorder Spaarne. Oorspronkeiyk was een bedrag van f 126.850 beschikbaar gesteld, maar hierby was op uitvoering in eigen beheer gerekend. De minister achtte het echter noodzakeiy'k, dat het werk zou worden aanbesteed. „Hierdoor", aldus B. en W. in hun voorstel, „zal de raming echter f 9150 hooger moeten worden gesteld voor winst en risico aannemer ^en bijkomende kosten." De discussie over "dit voorstel liep echter nog al hoog, maar bracht geen verandering in de te verwachten goedkeuring. De heer WESTERVELD (S.D.) begreep den minister niet. Nog kortgeleden zijn op bevel van het Ryk tientallen kweekelingen met akte uit geschakeld om kosten te besparen. En nu gaat men extra-kosten maken, om werkkrachten in te schakelen, terwijl daartoe geen enkele nood zaak is. De heer CASTRICUM (R.K.) juichte dit Afdeeling I, le klasse: DWS, Sparta, Stormvo gels, Hermes-DVS, KFC, Feijenoord, ADO, DHC, 't Gooi, DFC. Afdeeling II, le klasse: Ajax, VUC, Haarlem, VSV, RFC, DOS, Blauw-Wit, CVV, Xerxes, HBS. voorstel toe, omdat hier een normalen gang van zaken gevolgd wordt. Men zal zien, dat het werk nu uiteindelijk goedkooper wordt. Daar aan het geheel echter werkverschaffing ten grondslag ligt, kon spr. zijn stem niet aan het aanvullings- crediet geven. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) maakte zich zeer boos over bovengenoemde passage, waaruit hij kon beluisteren: „Zie je nou wel, nu er een aannemer ingeschakeld wordt, moet het werk zooveel meer kosten." De begrooting is door de Heidemaatschappij op eigen-beheer-systeem gemaakt. In het be-., stek staat, dat er f 4000 voor onvooorziene uitgaven is uitgetrokken. Die moet men dus om het verschil met de aanneemsom te bepalen, onmiddellijk aftrekken. Herhaal- deiyk worden in het land stemmen ge hoord, aldus spr., dat het uitvoeren van werken in eigen beheer te veel kost. Mr. de Jong, wethouder van Openbare Werken te Rotterdam, verklaarde nog onlangs: „Eigen beheer is peperduur". Spr. hekelde de gedragslijn van Openbare Werken. Men wist daar, dat de minister by werkverschaffing aanbesteden eischt. Toch probeerde men dezen eisch eerst te ontdui ken. Dat is geen methode. Wethouder REINALDA begreep niet, dat de heer Klein Schiphorst zich zoo boos maakte over een zaak, die niet aan de orde is. Het is in aannemerskringen, volgens spr., nog een vraag, of het wel goed is op werkverschaffings-objec- ten in te schrijven, omdat het risico zeer groot is en de aannemer o.a. menschen van de arbeids beurs moet nemen, die lang geen 100 pCt. kun nen leveren. Het is dus volkomen logisch, dat het risico gedekt moet worden. De dienst van Openbare Werken vraagt slechts eigen beheer, als achteraf blijkt, dat de aannemer het werk bijna niet kan uitvoeren. Dat was ook zoo met het object aan het Zuiderbuitenspaarne. B. en W. willen in dit geval nog eens een proef nemen en zij hebben eenvoudig 10 pCt. voor den aan nemer gecalculeerd. De VOORZITTER verklaarde, dat eenzelfde kwestie zich tijdens zijn verblijf in Zwolle heeft voorgedaan. De heer Klein Schiphorst moet dus niet denken, dat het hier om een specifiek Haarlemsch verschijnsel gaat. De heer KLEIN SCHIPHORST bleef erbij, dat B. en W. direct het crediet voor aanbesteding hadden moeten vragen. De opmerking van den heer Westerveld wilde spr liever niet nader kwa- lificeeren. Het medelijden van den wethouder met de aannemers kon spr. alleen in gevallen als het onderhavige ontdekken. De aannemers kunnen overigens zelf hun boontjes wel doppen. Spr. gaf eenige frappante staaltjes van ge dragingen van gemeentebesturen die werken in eigen beheer willen uitvoeren. De ervaring heeft spr. geleerd, dat men tot veel dubieuze dingen in staat is. Het voorstel werd daarna aangenomen. Voorgesteld werd de achtergevelrooilijnen voor bouwblokken gelegen tusschen Brouwers vaart, Leidschevaart, Oranjestraat en spoorbaan vast te stellen. De heer KLEIN (R.K.) rekende op dispensatie in niet te voorziene gevallen. Soms loopt de rooilijn dwars door de keuken van een der bewoners en zy zijn nu bang, dat ze bij een keukenbrand, of als er b.v. een schoorsteen om waait, geen vergunning tot herbouw krijgen. Wethouder REINALDA dankte den heer Klein voor de gelegenheid hem geboden, om een geruststellend woord te spreken. De bouwver ordening is onvoldoende voor de binnenterreinen, daarom is deze verordening noodig. Natuurlijk vallen gebeurtenissen als door den heer Klein genoemd, buiten dit bestek. B. en W. stellen voor, het aanbrengen van boekenrekken en electrische verlichting in den kelder van de voormalige Vleeschhal en het maken van een boekenkast in de gang langs de raadzaal aan het Prinsenhof mogelijk te maken, door een crediet te verleenen van 3353.' De heer NOORDHOFF (S. D.) meende, dat dit crediet door vele anderen zal worden ge volgd. De oplossing is niet elegant, het pro bleem is gebleven. Spr. diende een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd met een algeheele, doeltreffende oplossing te komen. De heer KLEIN (R. K.) betreurde het, dat nu reeds een beslissing genomen moet worden over de bestemming van een deel van de Vleeschhal. Waarom bekijkt men deze kwestie eerst niet in haar geheel? De heer BIJVOET (R. K.) stelde deze vraag ook en wees op de artikelen die o.a. ook in de Nieuwe Haarl. Crt. zijn verschenen. De heer VISSER (C. H.) wilde een groot deel der Vleeschhal voor museum inrichten. De heer WOLZAK (R. K.) vroeg of de muur naast de raadzaal niet vochtig is. Wethouder REINALDA (S. D.) deelde mede, dat het college de artikelen las en groote belangstelling heeft voor het pro bleem. De Vleeschhal moet een levend deel van de Groote Markt worden; daarnaast moet de waardigheid van het gebouw in acht worden genomen. De zaak zal bespro ken worden met deskundigen o.a. met den directeur van het Frans Halsmuseum. De kelder kan intusschen reeds de bestem ming krijgen, die wordt voorgesteld. Hij is bij uitstek geschikt voor dit doel. In de huisvesting van de Leeszaal en Bi bliotheek zal de eerste jaren wel geen ver andering komen, maar bevredigen doet het onderdak zeker niet. In de toekomst wordt aan een groot centraal gebouw gedacht voor ver schillende diensten; de leeszaal zal dan een breedere huisvesting krijgen. De vraag van den heer Wolzak zal bekeken worden. De motie-Noordhoff kan teruggenomen wor den, daar B. en W. het volkomen eens zyn met den gedachtengang. Verschillende factoren mo gen daarbij echter niet vergeten worden. De motie werd ingetrokken, het voorstel werd goedgekeurd. Het voorstel betreffende de rechtspositie voor het personeel by de scholen voor Open baar Lager Onderwijs, werd tot de volgende vergadering aangehouden. Op 2 Februari j.l. verzochten een drietal leden B. en W. om prae-advies op een voor stel om een school te stichten voor imbecielen in het gebouw aan het Klein Heiligland. B. en W. achtten deze school ongeschikt, konden nog geen andere bevredigende oplos sing vinden en deden dan ook geen voorstel. Zij verklaarden echter diligent te zullen blijven. De heer DRILSMA (S. D.) was ontevreden over dit zeer gebrekkige prae-advies. Er wordt eigeniyk niets in gezegd, terwyi de materie toch zeer ernstig is. Spr. heeft alleen uit de toelichting begrepen, dat het in de bedoeling ligt zulk een school te stichten. Het gaat dus alleen nog maar om een geschikte plek. Maar hoelang kan deze zaak dan nog hangende blijven? De heer WOLZAK (A. R.) noemde de con clusie van den heer Drilsma, dat B. en W. de school noodzakelijk achten en dat zy er zal komen, zeer voorbarig. Maar als deze conclusie juist is, moeten toch nog de commissie van onderwijs en de raad gehoord worden. De heer WEUSTINK (R. K.) meende, dat de kwestie even in de onderwijs-commissie be sproken is. Spr. betwijfelde of deze school ge- wenscht is; men heeft scholen voor buitenge woon lager onderwijs, waar een goede split sing gemaakt is voor de imbecielen. Dit systeem achtte spr. voorshands veel beter. Wethouder BOES (V. D.) noemde de con clusie van den heer Drilsma niet geheel juist. B. en W. achten de school wenschelijk, maar willen er niet veel geld aan besteden. Het ge bouw aan het Klein Heiligland is geheel on geschikt en zou moeten worden afgebroken. Een school voor imbecielen vraagt bovendien veel meer outillage, ze zou wellicht 80.000.— kosten. Dit bedrag mag niet gevoteerd worden. B. en W. hebben ook nog andere scholen be keken, maar de oplossing is nog niet gevonden. Het gaat hier om 3 x 15 kinderen. De oplos sing aan de R. K. school is zeer gelukkig ge weest, bij den bouw is op een en ander ge rekend. De VOORZITTER toetste <ie wenschelijkheia aan de kosten en concludeerde, dat de school aan het Prinsen Bolwerk wellicht geschikt zou kunnen worden gemaakt. Men wil dit echter niet en daarom moet rustig verder gezocht worden, mét goeden wil. Het voorstel werd daarna ingetrokken. Voorgesteld wordt de termijn voor ontrui ming van een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen met 6 maanden te verlengen. De heer WESTERVELÖ (S. D.) vroeg de uiterste aandacht van het college voor deze zaak, opdat de betrokken bewoners van de af gekeurde panden ten spoedigste een goede huisvesting zullen vinden. Wethouder REINALDA verklaarde, dat deze zaak inderdaad de volle aandacht heeft. B. en W. stellen voor hen te machtigen aan den Minister verlenging te vragen van de aan de gemeente in 1935 verleende machtiging voor den aanleg van een radio-distributie-inrichting. Daarna met de vergunninghouders een over eenkomst aan te gaan, die o.a. inhoudt, dat aan de gemeente betaald moet worden een vast bedrag berekend naar 1.50 per aangeslotene per jaar, over het aantal aangeslotenen per 1 Mei 1939, verhoogd met 1.per jaar voor eiken aangeslotene boven dat aantal. De heer PEPER (C.. P.) zag in deze over eenkomst een eeuwigdurende exploitatie door particulieren. Hij wilde beperking tot 1947. Misschien krijgt de gemeente dan nog een kans. Wethouder BOES (V. D.) zeide, dat de dis tributie goed marcheert en zelfs beter is dan de meeste, bovendien de volle instemming heeft van de aangeslotenen. Ër is geen enkele reden om aan gemeentelijke exploitatie te denken. Besloten werd, dat de vergunning zal ein digen op 1 Mei 1952 of op zooveel vroegeren of lateren datum als tot welken de machtiging na 1947 door het Rijk zal worden verlengd. Het voorstel werd goedgekeurd. Tot tydelijk leerares aan de H. B. S. A werd benoemd mejuffrouw D. Geldof. Tot onderwyzeres aan de school voor Voor bereidend L. O. No. 4 mejuffrouw G. C. van Riet Raap. De vergaderirng werd daarna gesloten Op de algemeene begraafplaats te Heemstede had Woensdagmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer J. C. Droste, oud directeur der bekende chocoladefabriek van de firma Droste. Onder de vele aanwezigen zagen wij o.m. den heer A. Teerink, directeur van de fabriek, den heer J. H. Senff, secretaris der directie, den heer W. Stolp, gedelegeerd commissaris, den heer J. J. Gude, hoofdvertegenwoordiger van het bedrijf, den heer H. J. Zwart, algemeen bedrijfsleider, en vele tegenwoordige en oud- employé"s der fabriek, benevens talrijke oud vrienden, waaronder o.m. oud-generaal dr. W. Kersbergen, oud hoofd van den geneeskundigen dienst in Indië. Toen het stoffelijk overschot de aula werd binnengedragen speelde het orgel het Praelu- dium van Bach: „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit" en de Schubert-Litaney: „Rust in Vrede, alle Zielen", terwijl bij het uitdragen de koraal „Wilt heden nu treden" werd gespeeld. Nadat het stoffelijk overschot onder een schat van bloemen, waaronder een krans der directie, in de groeve was neergelaten, dankte een neef van den overledene namens de familie voor de bewezen belangstelling. LONDEN, 26 Juli. (Reuter). In het depot van Victoriastation is vanavond een bom ont ploft. Drie kruiers en drie andere personen bevonden zich in de ruimte toen de ontplof fing zich voordeed. Een kruier werd naar een ziekenhuis overgebracht, terwijl twee anderen overstuur zijn. Een toeschouwer zeide, dat hij een verschrik kelijke ontploffing had gehoord en een rook wolk zag komen uit de bagageruimte. De men schen stoven in alle richtingen uiteen. Een man en een vrouw, die even te voren waren geholpen, werden door de kracht der ontploffing tegen den grond geworpen. Hun gezichten werden roetzwart. Verder meldt Reuter dat het Lagerhuis van daag in derde lezing eenstemmig het wetsont werp strekkende tot het bestrijden van daden van geweld heeft aangenomen. WEENEN, 26 Juli (Havas). Op den vijfden verjaardag van den moord op bondskanselier Dollfuss werd geen officieele H. Mis opgedragen te Weenen, doch in verscheiden kerken werden stille heilige Missen gelezen voor de zielerust van den „kanselier-martelaar". Velen trokken ook voorbij het graf van den kanselier en legden bloemen neer. Geen enkele hinderpaal werd aan deze betuigingen van aan hankelijkheid in den weg gelegd. Vijf personen in burger bewaakten evenwel het graf. ANKARA, 26 Juli (D.N.B.) De Turksche regeering heeft besloten tot een aantal diplo matieke mutaties. De ambassadeur in Parijs gaat naar Teheran, de ambassadeur uit Tehe ran naar Athene, de gezant in Boedapest is benoemd tot ambassadeur te Parijs, de gezant in Belgrado wordt ambassadeur in Moskou, de gezant in Brussel gaat naar Warschau en de gezant in Madrid gaat naar Belgrado, terwiji een legatieraad bij het ministerie van Buiten- landsche Zaken tot gezant in Stockholm is benoemd. In het begin van de volgende week worden verdere mutaties verwacht. Bij de dezer dagen gehouden examens voor het 2e gedeelte van de akte N VIII (praktijk) zijn alsnog geslaagd de dames: J. M. M. Meyer, Voorburg; C. M. Schroder, Hillegersberg en M. A. M. Mönking, Bussum. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: A. van Cittert, C. Fles, J. v. d. Hoeven, F. v. d. Hoeven, D. v. d. Kloej, A. Vinju, allen te Leiden; G. Kluytmans, Oegst- geest; W.v. Bockel en A. Dekker, Hazerswoude; M. van Dooren en J. van Harteveld, Roelof- arendsveen; P. Nieman, Warmond; C. Persoon en M. de Vroomen, Lisse; T. Zonneveld, Alphen a. d. Rijn; H. Eibers, Rotterdam; C. Sprey, Bodegraven. Niet geslaagd 1. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" werd uitgereikt aan de dames: M. Beenker, J. Braakman, I. van Driel, M. Middelkoop, W. Vinju, S. van Zwieten de Blom, allen te Lei den; E. Rotteveel, Oegstgeest; M. Barentsen, G. Krösschell en N. Zuiderduyn, Voorschoten; G. Dijksman, A. Parlevliet, J. Schouten, Kat wijk aan Zee; E. v. d. Eykel, Rijnsburg; L. Lommerse, Hillegom; L. Roodenburg, Abbenes; A. Ruigrok, Voorhout; W. Schouten, Lisse; C. Warmerdam, Noordwijkerhout; N. van Zwie ten, Langeraar; N. v. Eeden, Noordwijk-binnen. Niet geslaagd I. Het diploma „Coupeuse" werd behaald door de dames: N. van den Bos, J. Kreffer, J. Sülzle, allen te Leiden; A. Hulsebosch, Voorhout; C. Parlevliet, Katwijk aan Zee; M. v. d. Post, Zoe- terwoude; F. de Roode, Leiderdorp; W. Sloot weg, Hazerswoude; M. Touw, Alphen a. d. Rijn en J. Warmerdam, Noordwijkerhout. Geslaagd voor examen „Costuumnaaien" de dames: A. Middelkoop, C. Minderman, E. Riet bergen, E. de Vos en H. Wagemaker, allen te Leiden; M. Kranenburg, Leiderdorp; M. Le geer, Voorschoten; H. v. d. Vlugt, Sassenheim; H. Volwater, Woubrugge; C. Driebergen, Rijns burg. Niet geslaagd 1. Geslaagd voor het examen van den 4-jarigen Middagcursus de dames: J. Anneeze, J. Ha- goort, N. Hoornweg, M. Rührwiem, A. Rutgers, A. Segaar, C. Treur en G. Zirkzee, allen te Lei den; C. van Egmond, Oegstgeest; K. Haasnoot, Katwijk aan Zee. Het getuigschrift van den 2-jarigen Dag voorbereidenden cursus werd uitgereikt aan A. van Haasteren, E. Kerstens, E. Ouwerkerk, M. van Riet, J. Prenen, E. Verheuvel, L. van Al- bade, J. van Groeningen, C. Kalkhoven, A. Kooien, A. Mooten, J. de Neef, J. Planjer, T v. d. Pot, R. Uljee, R. Vlaardingerbroek, J. Wilschut en W. v. d. Zeeuw, allen te Leiden; M. Damen, Voorhout; J. Driessen, S. Stuif zand, Oegstgeest; L. Hillenaar, Hoog Made: E. Hol, A. v. d. Post, C. van Veen, C. Velzeboer, Zoeterwoude; M. Juffermans, Warmond; W. Kok, Hillegom; J. Mosseveld, Sassenheim; M. v. d. Eykel, Voorschoten; A. v. Osnabruggen, Leiderdorp. Niet geslaagd 2. Het getuigschrift van den 2-jarigen Middag voorbereidenden cursus werd behaald door: J. Groeneveld, A. Guldemond, A. Rasink, S. Te gelaar, A. Versney, allen te Leiden; M. Aker boom, A. v. d. Hoeven, Oegstgeest; G. Hockx, A. Kwakernaak, J. Snel, Leiderdorp; A. v. d. Hulst, Voorhout; W. v. Ryn, Voorschoten; M. Schrama, Katwijk Rijn; M. Warmenhoven, Katwijk aan Zee. Niet geslaagd 1. Het diploma van de 2-jarige Avondopleiding „Costuumnaaien" werd behaald door de dames: J. van Beest, C. v. d. Berg, R. Herreur, C. Kreezemeijer, A. Leemans, J. Ponstein, J. Schouten en A. Zwetsloot, allen te Leiden; R. Duinhoven, Warmond; A. Dudink, Veur- Leidschendam; L. Guyt, K. Kulk, Katwijk aan Zee; G. Hakker, Oegstgeest; A. van Leeuwen, Hazerswoude; C. Vromans en A. den Hartog, Zoeterwoude; C. Wijsman, Rijnsburg. .Niet geslaagd 3. Geslaagd voor het examen van den 3-jarigen Volledigen Avondcursus de dames: C. Massaar, J. Neuteboom, J. Rekelhof, N. Schipper, allen te Leiden; N. v. Heusden en J. v. d. Pol, Voor schoten; A. v. d. Kwaak, Oegstgeest. Niet geslaagd 4. (Van een specialen verslaggever) BRIANgON, 26 Juli. Scherp sta ken de drie ruggen der Fransche Alpen, welke op de étappe van Digne naar Briancon moesten wor den beklommen, d'Alios, de Vars en d'Izouard, af tegen den hel blauwen hemel. Schel blakerde de zon de kleine menschen, die zich verstoutten op hun fiets naar boven te klimmen, lang zaam, kruipend als vliegjes tegen de hellingen, tusschen de stofwolken op werpende volgauto's in. Meedoo- genloos teisterde het noodlot de ren ners bij de kilometers lange afdalin gen, waar menig bandje knapte op de met scherpe keisteenen of fijn kie zel bestrooide smalle serpentine wegen. Driemaal moesten de renners naar boven, tot 2250 meter toe, waar de sneeuw in vaal grijze hoogte aan den kant van het pad lag, drie maal vlogen de beklimmers der bergen in dui zelingwekkende vaart naar beneden, waar bij hoogteverschillen van 800 meter als normaal werden beschouwd. Het is een onmenschelijk zware rit geweest, en alle omstandigheden werkten daartoe mede: de groote afstand van 220 K.M., de beklim ming van drie toppen van meer dan 2.000 me ter, met de daarop volgende zeer steile afda lingen, de groote hitte en de zich in zeer slechten toestand bevindende wegen, waardoor de renners veel, wat men in hun taal noemt, hebben moeten „afzien". Alvorens het eind punt Briangon te bereiken, voor de weten schap, dat deze étappe beslissend zou zijn voor het eindresultaat, een van de laatste kansen, zoo niet de laatste voor hen, die zich nog naar boven wilden werken en last but not least den genadeloozen strijd tegen de hoogst geklasseer- den met als inzet het meesterschap van de ronde van 1939. En toch is dit gevecht van kracht en moraal eerlijk geweest, tot de laatste kilo meters toe en na dezen monsterkamp is Sylver Maes als overwinnaar naar voren gekomen. Tweemaal was hij met Vissers en Ritserveldt het eerst op de pashoogte, op den Alios en den Vars, maar in den klim naar den laatsten berg, d'Izouard, heeft de stoere Vlaming, na een inzinking bij de afdaling van den Vars te hebben gehad, de tanden op elkaar gezet. Voort vloog hy, den laatsten rechter over menschelijk kunnen op en als eerste be reikte hy nu de Izouardpashoogte met bijna 3 minuten voorsprong op Gallien, 5% min. verschil met Giar.ello, en bijna 7 minuten voorsprong op Vissers, den held van de Pyreneeën. Toen lag Vietto bijna een kwartier achter en was het ge vecht om de leiderspositie beslist. Want in de afdaling naar Briancon wist Sylver Maes zijn voorsprong niet alleen te behou den, doch hij wist er zelfs nog seconden aan toe te voegen, zoodat hij onder storm achtige toejuichingen als winnaar in het oude vestingstadje aankwam. Het ware beter onze indrukken te laten be zinken, alvorens ze aan het papier toe te ver trouwen en daarom beperken wij ons voorloo- pig tot de belangrijkste feiten. Terwyi wij, als te Annecy ook de laatste Alpenétappe achter- den rug is, nog gelegenheid genoeg zullen vin den, om al datgene, wat zich in de laatste da gen heeft afgespeeld, te beschrijven. Wij kunnen u vertellen van Vissers, den heerscher in de Pyreneeën, met hun goede we gen, Vissers, die ook op de slechte wegen der Fransche Alpen prachtig klom en tweern» eerste werd, op den Alios en den Vars, ^rihe. bij de beklimming van den Izouard niet stand bleek tegen den onverzettelijken wil te winnen van Sylver Maes. je Veel zou er te schrijven zijn over Vietto, vandaag onttroond is, wiens achterstand op eerste pashoogte 23 seconden bedroeg, in afdaling weer bijkwam, doch bij de beklim®1 van den Vars moest lossen, en bijna twee nuten later doorkwam dan Vissers, doch meesten tijd verloor op den Izouard. f Met bijna een kwartier achterstand op Sy1 Maes begon de kleine, pientere Franschmad laatste afdaling, doch de Belg reed als e bezetene, zoodat Vietto zelfs nog tyd verl°° or de Zeer veel zouden wij kunnen zeggen ovei Nederlanders. Natuurlijk, pech hebben gehad, maar De Korver is wel het meest handicapt geweest. Vijf lekke banden zÜnvap zwaar genoeg, maar zijn val in de afdaling den Vars heeft hem zooveel nadeel berokk® dat zyn groote kans op een zeer goede P1 te Briancon, verkeken was. Klom De Korver niet schitterend Alios op, en passeerde hij niet met Albe van Schendel met slechts 25 seconden aC^ terstand op Vissers het hoogste plint? Hee De Korver niet Mjii groote capaciteiten v<?r toond bij de beklimming van den twee1!®® reus, den VaX's en kwam hy daar niet vijfde door, tezamen irtet Mallet op sle®® 50 seconden op Vissers, Ritserveldt en Sy t«gj| ver Maes, terwijl Neuville er nog tussc lag met II seconden? di® Bloedend werd deze wilskrachtige jonger veel meer gepresteerd heeft in deze ron°e' 0s- ooit van hem verwacht werd, bij de ie egp gevaarlijke afdaling van den Vars door val in het losse grint aan het dijbeen e beide armen gewond. De gang was er toetapd de moraal was even weg, hij kreeg achtel en verschillende renners vlogen hem v Wel herstelde hy zich nog, maar verder da 39e plaats te Briancon bracht hij het ^ep meer dan een half uur achterstand °P winnaar. ni»116 Lambrichts had ons bij het vertrek te ^ep verteld, dat hij er zin in had, Maar h rl5t. beginne hebben wü er weinig van ëe nl0es' Want hij was een van de eersten, die lossen bij de beklimming van den no'o^' had 40 seconden achterstand op de PaS_,,arid had 40 seconden achterstand op de P^'sta'1! op den Col de Vars bedroeg zijn ac ~,aS bh evenwel 5 minuten en op den Izouard meer dan tien minuten achter. pi®' Maar deze verschillen waren relatie j<j®b groot, want zijn andere concurrenten ^jfS nog grooteren achterstand gekregen, v0pr' Vietto en Archambaud had de Zuiderling bijgestreefd. iach® Te Briancon verklaarde hij ons later i' dat het dalen toch veel beter was geSa in de Pyreneeën. scb®rt' Toen wij hem vroegen hoe dat kwam, ste hij: iets W „Ik had geen stofbril op, nu zag pa»' de snelle afdalingen; ik reed maar ha g{ie beneden en later bleek, dat het wel was gegaan. Maar Archambaud ben m j(. h® g voorbij in de rangschikking, daar ben vjjfd blij om en ik zal alles doen om nHJ plaats te behouden." Vi® De algemeene rangschikking luidt: 1. S. Maes 100 uur 51 min. 34 sec-Ljt'epiyb 101.8.46; 3. Vissers 101.13.05; Archat,L 101.15.04; 5. Lambrichts 101.19.06; 6- Th baud 101.23.16; 7. Marcaillou 101.24.06: jjitse* tarcJ 101.25.15; 9. DIsseaux 101.26.10; j2- velat 101.26.40; 11. M. Clemens 101-26. 'g7; 1 Overberghe 101.30.32; 13. Passat 10U. 16. {j. Gianello 101.36.28; 15. Mallet 101.39-S*'^31.5»j v. Schendel 101.43.50 29. Domimcus j,ep" 31. De Korver 102.36.36; 39. T. v. 102.55.42 47. Heliemons 103.41.18. Het landenklassement ziet er als v°IgjLig# 1. België B 304 uur 7 min. 54 sec.; 2- ord" 304.39.21; 3. Frankrijk 304.40.28; 4. ^,rapKf^ Frankurijk 304.41.36 5. Zuidoost .e(icrl» 305.15.01; 6. Luxemburg 305.30.12; 7- 305.34.55; 8. West Frankrijk 308.4.17; 9- land 309.13.28. i tot ?*6t •ring »ing Vp hde >t ov *11, twe® P f ef'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4