Fransche decreten goedgekeurd Nog steeds strubbelingen tusschen Tokio en Londen Stadt Schanke I De kabinetscrisis Het nieuws van heden w BESPREKINGEN MET HINDERNISSEN OVERDREVEN RUMOER OVER SPANJE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WINDHONDENRENNEN BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N-V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 30 JULI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21916 Het historisch paleis van den Kardinaal-Primaat van Spanje in Toledo, dat vele zeer waardevolle kunstschatten bevatte,, werd door een hevigen brand geteisterd, ten gevolge waarvan het dak en de bovenste verdieping totaal vernield werden Bonnet geeft een overzicht over den internationalen toestand Inhoud der nieuwe gezinscode' Inhoud van nieuwe wetten Hitier feliciteert Mussolini Het Weer ||||||||||||||II|||||||||I!I|||II|||1||I||||||||||||J minim! Reeds acht I.R.A.-leden uitgewezen Waar bevindt zich de leider Sean Russell? Minister Munch over oorlogstoestanden Denemarken wil niet anders dan neutraal blijven De Opperste Sovjet neemt besluiten Vakhrusjef voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Te Sjanghai hebben de Japanners vier Britsche soldaten ge vangen genomen Japanners handhaven monetaire eischen De anti-Britsche campagne Incident te Sjanghai Washington en Tsjoengking ri Geweldige wolkbreuken hebben de stad Chemnitz en omgeving geteisterd. De groote overstroomingen, die daarvan het gevolg waren, hebben in dit gebied aan zienlijke schade aangericht. Brandweer en leden van den arbeidsdienst zijn in Leukersdorf druk bezig met opruimings- en herstelmaatregelen Teruggave van Spaansch goud door Frankrijk heeft groote voldoening gewekt Autarkische politiek wordt gevolgd In de nabijheid van Tokio is een over de 200 jaar oude irissentuin, die tot de mooiste van de geheele omgeving be hoort en tijdens den bloeitijd door hon derden bezocht wordt. Over kleine hou ten bruggetjes gaan de bezoekers dan langs de bloembedden van dezert gewel digen tuin Chineesche aanval in Zuid-China Japanners beschieten de kust bij Macao Japanners bombardeeren W oetsjau In zee verdronken 16-jarige jongen uit Den Haag bij Den Helder omgekomen Dr. J. DE GROOT NAAR BAARN Heden diner a 1.15 Reisgezelschappen belangrijke reductie o DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Zooals het klokje tikt Nieuwe besprekingen te Moskou AMSTERDAM Familie-Hot el-Pension de Bruyn m NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inoei mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 eeni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 29 Juli. (Havas). De minister raad, die vanochtend onder voorzitterschap van Lebrun is bijeengekomen, heeft met al- gemeene stemmen een aantal wetsdecreten en verordeningen goedgekeurd. Tot deze wetsdecreten behoorden dat, waarbij de zit ting van de Kamer tot 1 Juni 1942 wordt verlengd, dat betreffende de „gezinscode" en dat waarbij strenger toezicht wordt in gesteld op radioberichten. Verder werd besloten dat de duur der ar beidsweek op de staatsbureaux in het ver volg 46 uur zal bedragen. Ook heeft Bonnet in den ministerraad een algemeen overzicht gegeven van den internatio nalen toestand. Ten aanzien van de besprekin gen te Moskou zeide hij, dat deze op de voor naamste punten practisch ten einde zijn ge bracht. Slechts raceten in politiek opzicht nog enkele détailkwesties worden geregeld. De drie regeeringen verschillen nog van meening over een der artikelen van het pact n.l. dat hetwelk betrekking heeft op de omschrijving van indi recte agressie, doch de indruk is, dat de be sprekingen op dit punt niet op fundamenteele moeilijkheden zullen stuiten. De militaire besprekingen zullen waarschijn lijk de volgende week geopend woelen en even wijdig loopen met de politieke onderhandelingen. De Britsche militaire missie, die onder leiding zal staan van een generaal van de luchtmacht en een admiraal, zal tegen het midden der vol gende week naar Parijs vertrekken en vandaar naar Moskou, tegelijk met de Fransche mili taire missie onder leiding van generaal Doumenc. In een uiteenzetting van de motieven, welke hebben geleid tot het wetsdecreet tot verster king van de diensten tot bestrijding van de spionnage, verklaart de minister van Binnen- landsche Zaken, dat het drijven van buitenlan ders moet worden geneutraliseerd en doeltref fend bestreden. Het toezicht in het moederland en in Afrika moet worden gecoördineerd, de buitenlandsche vereenigingen moeten worden gadegeslagen en de middelen tot controle bij de voor de landsverdediging werkende fabrieken moeten worden verscherpt. Het wetsontwerp, dat het fiscale regiem vast stelt van de voor de landsverdediging werkende ondernemingen, heeft ten doel de behaalde winst binnen redelijke grenzen te houden. Het wetsontwerp inzake de „gezinscode" bepaalt, dat een premie zal worden uitge keerd bij een eerstgeborene, variecrend, naar gelang van de streek, van 2000 tot 3000 franken, in twee gelijke termijnen te vol doen, te weten een bij de geboorte en de tweede zes maanden na de geboorte. Verder zullen familietoeslagen worden gegeven voor gezinnen met ten minste twee kinde ren. In dit opzicht zullen alle burgers vol komen gelijk zijn. De toeslagen zullen gelden tot het veertiende jaar van het kind, of tot het zeventiende jaar indien het kind nog school gaat °f een vak leert. BERLIJN, 29 Juli Hitier heeft aan Musso lini, die Zaterdag 56 jaar is geworden, volgens Tf-N.B. een gelukwensch van den volgenden in houd gezonden: „Op uw verjaardag van heden groet ik u in trouwe verbondenheid met mijn hartelijkste tvenschen voor uw persoonlijk welbevinden en foor het verder slagen van uw historischen ar beid. Ik gedenk heden dankbaar het in Mei van öit jaar gesloten Duitsch—Italiaansche vriend- tchaps- en verbondsverdrag, waardoor onze heide volken tot een onverbrekelijke lotsgemeen- Schap zijn aaneengesloten, die haar sterkte zal bewijzen in de verdediging der levensrechten van Oize volken, zoowel als in het behoud van den ®uropeeschen vrede.'' i VOOR HET WESTEN: Toenemende bewolking met later plaatse- l| lijk eenigen regen, iets koeler. Meest ma- tige Zuid-Westelijke wind. §j VOOR HET OOSTEN: E Droog warm weer, zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. LONDEN, 29 Juli (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsohe Zaken tot nu toe op grond van de gisteren van kracht geworden wet tot bestrijding van terrorisme reeds acht bevelen tot uitwijzing heeft onderteekend, Intusschen blijft de politie onvermoeid jacht maken op verdachten. Ook gaat men de ver blijfplaats na van Sean Russell, die zich chef van den staf van het Iersche republikeinsche leger, het I.R.A., noemt en in de laatste 24 uur in Londen zou zijn gezien. Naar echter vandaag uit New York aan Reuter gemeld wordt hebben de immigratie-autoriteiten aldaar geen bericht ontvangen dat Russell de Vereenigde Staten heeft verlaten. BERLIJN, 29 Juli (D.N.B.) De „Europaei- sche Revue" publiceert een artikel van den Deenschen minister van Buitenlandsche Zaken Munch, waarin deze o.a. schrijft dat, indien een oorlog tusschen de machtsgroepen zou uit breken, Denemarken evenals andere gelijkge zinde staten zijn geheele streven er op zou richten uit dezen oorlog te blijven. Denemar ken rekent er op dat alle staten deze neutra liteit geheel en al zouden eerbiedigen. Wat onzen handel betreft met staten die zich met elkaar in oorlog zouden kunnen be vinden, aldus schrijft Munch, zijn wij voorne mens dezelfde lijn te volgen als in den wereld oorlog. Wij willen tegenover onze beide belang rijkste afnemers, Engeland en Duitschland, trachten het handelsverkeer in overleg met beide landen in stand te houden en wel met een verdeeling tusschen de beide landen, die een soortgelijk karakter draagt als onder nor male omstandigheden. MOSKOU, 29 Juli. (Tass) De slotbijeenkomst van de tweede zitting van den Oppersten Sov jet van Sovjet-Rusland werd vandaag in het Kremlin gehouden. De vergadering heeft met algemeene stemmen de bepalingen goedgekeurd voor de verkiezingen van plaatselijke sovjets en afgevaardigden der arbeidersklasse in Groot Rusland. Vervolgens werd een Opperste Raad van Groot Rusland gekozen, bestaande uit 75 leden, waaronder 29 vrouwen. Met algemeene stemmen werden de verordeningen goedgekeurd, die door het presidium van den Oppersten Sovjet van Groot Rusland in de periode tusschen de eer ste en tweede zitting zijn uitgevaardigd, waarin afgevaardigde Bulganin werd ontheven van zijn voorzitterschap van den raad van volkscom missarissen in Groot Rusland, in verband met zijn benoeming tot waarnemend voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet- Unie en voorzitter van den raad van bestuur der staatsbank. Afgevaardigde Vakhrusjef werd benoemd tot voorzitter van den raad van volkscommissa rissen in Groot Rusland. Hij werd met applaus door de afgevaardigden begroet. TOKIO, 29 Juli. (Domei). De Keizer heeft Zaterdagmiddag minister van Buitenland sche Zaken Hasjiro Arita in audiëntie ont vangen. Arita heeft verslag uitgebracht over de ontwikkeling der besprekingen te Tokio. Naar Reuter uit Londen verneemt, wordt het rapport van den Britschen ambassadeur te Tokio over de moeilijkheden, die bij de onderhande lingen met de Japansche regeering zijn gerezen, gedurende het weekeinde te Londen bestudeerd. De volgende conferentie te Tokio is op Maandag bepaald, teneinde Halifax de gelegenheid te ge ven den toestand te bestudeeren. De moeilijk heden hebben betrekking op de kwestie der Chi- neesche valuta. Te oordeelen naar de te Tokio beschik baar zijnde aanwijzingen vorderen de Britsch-Japansche besprekingen over de kwestie-Tientsin goed, zij het niet zonder moeite. Zaterdag is, volgens Domei, beslo ten de economische kwestie te verwijzen naar een Britsch-Japansche commissie, die Maandagochtend bijeen zal komen. Het langzame vorderen der besprekingen heeft den anti-Britschen bond van burgers aanleiding gegeven Maandag op twee punten der Japansche hoofdstad anti-Britsche betoogingen te organi- seeren. De bedoeling is een optocht te houden door de straten rond de Britsche ambassade. Dezelfde bond heeft aan alle provinciale en ge meenteraden in het land een rondschrijven ge zonden waarin gewezen wordt op de verslechte ring van de situatie ten aanzien van de bespre kingen te Tokio, en er op aangedrongen wordt tegen Engeland in opstand te komen. Volgens een bericht uit Tientsin hebben de Japansche militaire autoriteiten aldaar ver klaard, dat de besprekingen te Tokio geen zin hebben als geen overeenstemming wórdt bereikt over de economische vraagstukken, met inbegrip van het verbieden van de circulatie van den fapi of Tsjoengking-dollar in de Britsche con cessie en het uitleveren van het zilver in specie, dat bij de Chineesche banken in de Britsche concessie berust. Japansche matrozen hebben aldus bericht Reuter uit Sjanghai Zaterdag vier soldaten van een Schotsch regiment in hechtenis geno men, die bezig waren met het aanbrengen van prikkeldraad in een doorgang van den Britschen verdedigingssector nabij de noordelijke grens van de internationale concessie. De Japanners hebben ook een vrachtauto van het Britsche leger in beslag genomen. Later werd bericht, dat na besprekingen tus schen de plaatselijke Britsche legerofficieren en Japansche marine-officieren de vier gearresteer de Britsche soldaten, na twee uur te zijn vast gehouden, vrijgelaten zijn, terwijl ook de leger auto werd teruggegeven. Gebleken is dat de betrokken Britsche solda ten zich zonder het te weten in den doorgang door het aan den Britschen verdedigingssector grenzende gebied, dat door de Japanners bezet is, hadden begeven. Naar uit Tsjoengking wordt bericht, beschouwt zoowel de Chineesche regeering als het Chinee sche volk de opzegging door de Vereenigde Sta ten van het handelsverdrag met Japan als een eerste uiting van de uiterste bezorgdheid der regeering te Washington over den toestand in het Verre Oosten. Dr. Wang Tsjoeng Sjoei, de minister van Bui tenlandsche Zaken, heeft verklaard dat de Ver eenigde Staten blijkbaar bereid zijn hun positie en prestige in den Stillen Oceaan te handhaven. Het is de hoop van dr. Wang, dat de Vereenigde Staten nog een stap verder zullen gaan en een meer concrete en positieve houding zullen aan nemen ter onderdrukking van het internationale onrecht en herstel van den internationalen vre de, het wederzijdsche vertrouwen en den goeden wil. Het Chineesch-Amerikaansche instituut voor cultureele betrekkingen heeft een boodschap ge telegrafeerd aan president Roosevelt én staats secretaris Huil, waarin wordt verklaard dat de stap der Vereenigde Staten er toe zal bijdragen den goeden wil van 400 millioen Chineezen te versterken. BURGOS, 29 Juli. (Reuter). Van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de alarmeerende berichten, welke in het bui tenland in omloop zijn, in den tegenwoor- digen politieken toestand geen grondslag vinden, hoewel niet ontkend wordt dat men een overgangstijd doormaakt. Er wordt aan de overplaatsing van Queipo de Llano grooter belang gehecht dan de omstandigheden rechtvaardigen. Welke houding de generaals ook zullen aannemen ten aanzien van de leiding der politiek, al dus verklaart men, er bestaat geen twijfel over hun trouw jegens Franco. Over een terugkeer van de monarchie is in Spanje nog niet gesproken. Verder worden de aan generaal Aranda in een aan een krant te Lissabon verleend inter view toegeschreven verklaringen volkomen apo crief genoemd. De teruggave door Frankrijk van het Spaan- sche goud heeft in Spanje groote voldoening gewekt en zal er, naar verwacht wordt, veel toe bijdragen de Fransch-Spaansche betrek kingen te verbeteren en bovendien een dekking te geven voor aankoopen in het buitenland, waaraan de Spaansche industrie zulk een be hoefte heeft. Spanje, aldus verklaart de minister van Han del, is bereid te onderhandelen over handels verdragen met het buitenland, doch op voet van gelijkheid en vrij van vernederende voor waarden weke de nationale waardigheid zou den tekort doen of de handelsvoordeelen in ge vaar brengen. Het einddoel der Spaansche eco nomische politiek is autarkie Hoewel hij het bestaan van moeilijkheden niet ontkende gaf de minister uitdrukking aan zijn optimisme ten aanzien van de directe economische vooruit zichten. Volgens een bericht van Havas uit Madrid heeft de minister voor de industrie nog ver klaard dat de invoer in Spanie thans een vijf de is van den invoer vóór den oorlog. Deze vermindering noemde hij logisch wegens het gebrek aan deviezen. De handelsverdragen zijn verscheurd. Spanje spreekt thans een nieuwe taal tot de wereld. Het kan niet dulden dat men onder het voorwendsel het handelsvoor deelen te verleenen voorwaarden oplegt. Spanje is meester van zijn eigen lot. De koloniseering is ten einde. Ten slotte verklaarde de minister een over tuigd voorstander te zijn van autarkie. H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond negen uur op den Ruigenhoek ontvangen den vice- president van den Raad van State. SJANGHAI, 29 Juli iReuter) Het ver keer op den spoorweg van Sjanghai naar Nanking, welke onder Japansch toezicht staat, is gedesorganiseerd als gevolg van een aanval van Chineesche guerillatroepen op een punt van de lijn op 100 mijlen van Sjanghai. Volgens den woordvoerder der Japanners heb ben ongeveer 400 man guerillatroepen de rails vernield en de ontsporing veroorzaakt van de locomotief en acht wagons van een stampvollen trein, welke van Woe,si op weg was naar Tsjangtsjau. Een buitenlander, die in een anderen trein r.aar Nanking reisde, zeide, dat hij voorbij Woesi had hooien schieten. Men had hem ver teld, dat guerillakrijgers de rails hadden ver nield en slaags waren met Japanners. Zijn trein stopte en keerde naar Sjanghai terug. Verder hebben Zaterdag Japansche oorlogs schepen de kust beschoten in de buurt van Wangsjoen (Zuid-China). Aan dit bericht, dat uit Macao is ontvangen, wordt toegevoegd, dat alle landingspogingen der Japanners werden af geslagen. Generaal .Tsjang Wai Tsjang, de be velhebber der Chineesche troepen, is verscheiden malen aan den dood ontsnapt. Daar de grana ten op landerijen terecht kwamen moesten de boeren, die bezig waren met het binnenhalen van den oogst, hun werk staken. Japansche vliegtuigen blijven met machinege weervuur de boerderijen en dorpen bestoken, evenals het 'verkeer op den weg. Er is een groote vluchtelingenstroom naar Macao. Op 26 dezer hebben Japansche vliegtuigen Woetsjau in de provincie Kwangsi gebombar deerd. Er zijn zestig dooden en meer dan 300 gewonden. De school van de Amerikaansche zending en een ziekenhuis van het Roode Kruis werden verwoest. Zaterdagmiddag is bij het baden aan het strand te Huisduinen de 16-jarige Gerard Bur gers, afkomstig uit 's-Gravenhagé, in de Noord zee verdronken. De jongen was pas voor het Mulo-examen geslaagd en bracht zijn vacantie bij familie te Den Heider door. Hij had zich met eenige vrienden naar het strand begeven om te baden. Er stond een krachtige stroom en toen de jon gen, die niet kon zwemmen, door een golf werd omvergeworpen, werd hij door den stroom mee gesleurd. Hij verdronk jammerlijk voor <3e oogen van zijn vrienden. Ofschoon onmiddellijk pogingen in net werk werden gesteld, óm hem nog te redden, mocht hulp niet meer baten. Eén agent van politie begaf zich met een boot in zee en eenige zwem mers trachtten den jongen te bereiken, doen tevergeefs. Naar wij vernemen is de behandelende ge neesheer van H. K. H. Prinses Juliana, ar J. de Groot, naar Baarn vertrokken. Hij heeft zijn intrek genomen in het Badhotel. GROOTE te ZANDVOORT (Gem. Sportterrein) HEDENMIDDAG AANVANG 2.30 UUR Entrée 60 cent en 30 cent, bel. inbegr. LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 Dagelijks wisselende menu's Huzarensla Poulet-soep Zalm, eïersaus, gekookte aardappelen Ossetong, Champignonsaus, doperwten, purée IJs met slagroom Zonder Visch 90 ct. Inplaats van het voorgerecht Hors d'oeuvre varié ÏT40 Ons Diner a 1.75 is een Lucullus-maaltijd De inhoud van nieuwe Fransche wetten, waaronder de „gezinscode", werd gepu bliceerd. De Japanners hebben te Sjanghai vier Britsche soldaten een tijdlang gevangen gehouden. Uitvoer van groenten en fruit naar België per 1 Augustus slechts op vertoon van invoervergunning. Prins Bernhard opent het Horthy-tour- nooi Nederland verliest van Hon garije. Een tweede en een vierde plaats voor Nederland in de voorlaatste Tour de France-etappe. New-Yorksche beurs: stemming gemak kelijk. Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens...." My home is my castte zeggen de Engelschen. Eigen haard is goud waard zeggen wij. Een teleurgestelde vader bromt weliswaar: „thuis is het ook niet alles" maar zoo iemand is een mopperpot. Iedere vo gel bouwt zijn eigen nestje en ieder mensch verlangt naar een klein ge zellig plekje dat „van hem is". De klok die we als kind hebben hooren tikken is ons dierbaar geworden en noode nemen ive afscheid ervan wan neer het „moderne" interieur ofwel de „tand des tijdseen nieuwe nood zakelijk maken. Het klokje is van ouds het symbool der gezelligheid, der huiselijke intimiteit, de afteller onzer levenuren Tot zoover was de schrijver met zijn artikel gekomen toen zijn jongste op merkte: „maar vader we hebben een electrische!" Zooals het klokje thuis tikt Ja, we hebben veel in onzen mo dernen tijd te herzien. LONDEN, 29 Juli (Havas) Morgen of over morgen zal tusschen den ambassadeur van Frankrijk en Engeland en Molotof wederom een gedachtenwisseling plaats vinden, vóór de verklaring die Chamberlain in het Lagerhuis moet afleggen over den stand der Britsch FranschRussische onderhandelingen. Naar men in diplomatieke kringen verwacht zal de premier dan tegelijkertijd kunnen mede- deelen. dat binnenkort stafbesprekingen zullen worden geopend. P. C. HOOFTSTR. 8-10 Dij Museum en Letdschepl Logies met ontbijt f 2.— Volledig pension f 3.5Ó Per week of per maand speciale prijzen Stand op Zondag 1 uur v.m.; 756.2 Vorige stand: 761.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1