UIT DEN OMTREK REVlBSviJK VE Kabouter Flip en zijn vriendje Wip STAD WS Het Geheim van de zeven Schoorsteenen MAANDAG 31 JULI 1939 EERSTE BEVERWIJKSCHE R.K. SPORTWEEK Programma Athletiekdag Het jubileum van den H.V.B. De Volksbond-vacantietocht ZWEMBAD „HEERENDUINEN' Diploma-uitreiking Het Segobawerk De rioleering van de Breestraat Kruisvaartkamp Uitreiking diploma's Nijver heidsschool Collecte Zonnestraal SANTPOORT DRIEHUIS IJMU1DEN IJmuider Reddingsbrigade In de Vierdaagsche Uit de vaart Werkloosheid gestegen StormvogelsAlcmaria Victrix Visch moet zwemmen. In Engeland gemarkt Verdronken BLOEMEND AAL HEEMSTEDE Examens Haringexport naar het protectoraat HILLEGOM Apologetische cursus ZANDVOORT Em.-pastoor Oostwaard f Te Castricum plotseling overleden WINDHONDENRENNEN TE ZANDVOORT Zeer geslaagde wedstrijden VRIJWILLIGE BURGERWACHT Commandant Becking vraagt ontslag Vermoedelijk verdronken MOEDIGE REDDING DOOR AGATHA CHRISTIE Zooals wij reeds eerder bericht hebben zal de derde dag van de Beverwijksche R. K. Sport week, Zondag 20 Augustus en nationale athle tiekdag zijn. Men rekent op deelname van de beste athleten uit geheel het land. De uitnoo- digingen zijn verzonden. Het programma van dezen athletiekdag is door *t daartoe aangewezen subcomité als volgt op gesteld Klasse A: (cracksklasse): 100 M.; 400 M.; 1500 M.; 5000 M. hardloopen; tweehandig kogelstoo- ten; discuswerpen; speerwerpen; hoogspringen; verspringen polsstokhoogspringen; polsstokver- springen; hink-stap-sprong; 4 x 100 M. esta fette; 400, 300. 200, 100 M. estafette. Klasse B.: 100 M.; 400 M.; 800 M.; 3000 M. hardloopen: hoogspringen verspringen; ko- gelstooten; speerwerpen, 4 x 100 M. estafette. Klasse C.: (voor niet-athleten, dus gymnasten, voetballrs van D.E.M.. A.D.O., I.E.V.; V.V.E.; O.I.V enz)100 M, 400 M„ 800 M„ 3000 M. hard loopen; hoogspringen; verspringen; kogelstoo- ten. Junioren A: (15 en 16 jaar): 80 M. hardloo pen; hoogspringen; verspringen; 4 x 80 M. esta fette. Junioren B.(13 en 14 jaar)60 M. hardloo pen; hoogspringen; verspringen; 4 x 60 M. es tafette. Dit programma is door de D. H. A. goedge keurd, zoodat het onveranderd voor den natio- nalen athletiekdag zal gelden. Zaterdagmiddag werden onder groote belang stelling in het Gemeentelijk Sportpark alhier de eindwedstrijden gespeeld van het adspiranten- tournooi. dat georganiseerd werd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Haarlemschen Voetbalbond. De uitslag van de finale was Stormvogels Haarlem 00. Strafschoppen moesten de beslis sing brengen, waarbij Stormvogels de gelukkige was. Dit elftal kwam in het bezit van den wissel beker en elf draagmedailles. Tot slot van den middag speelden Feijenoord en het Haarlemsch elftal een eerewedstrijd, die eveneens in een gelijk spel, 2—2, eindigde. In de dezer dagen gehouden bestuursverga dering van den Ned. Kath. Volksbond heeft het bestuur definitief besloten dit jaar geen vacan- tietocht te organiseeren. Men ziet geen kans, nu door de afwijzende beschikking van B. en W. op een desbetreffend herhaald verzoek geen geldinzameling gehouden mag worden, een der- gelijken tocht te financieren. Wel zal getracht worden deze aangelegenheid in andere banen te leiden. Vier en twintig leerlingen van den heer Breu- gel, badmeester van het zwembad „De Heeren duinen", werden gisteren door de heer P. Borst en J. Bleeker geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames A. Holstein, M. Groen, L. Gonkel, M. Lau, mevr. Meesters, W. Haantjes, J. v. Beek, T. de Mon, C. Boumeester, W. Heiligers, H. de Bruin, mevr. Jung—de Bruin, R. Brandwijk en G. Hagendoorn. Voorts de heeren H. Scheffer, G. v. d. Wiele, S. Groen, W. Kaster, C. Floor, J. Gjaltema, T. v. d. Berg, T. Ballast en W. Buur. Ter bevordering van het Segobawerk is alhier een commissie gevormd, waarin zitting hebben genomfen de heer N. J. Out, wethouder van Sociale Zaken, voorzitter; Mr. L. Spaan, direc teur van Sociale Zaken; C. B. Meijer (Bever wijksche Bestuurdersbond)P. van der Peunen (Beverwijksche Bestuurdersbond)W. Niesten (R. K. Volksbond); A. A. Schellevis, Wijk aan Zee (R. K. Volksbond); F. H. Schutter ((Chris telijke Besturenbond) en J. van Someren (Chris telijke Besturenbond). De commissie zal tevens het contact onder houden met het gemeentebestuur. Zaterdag in den laten namiddag zijn de rio- leeringswerken in de Breestraat. gereed gekomen. In verband met de vacantie van de bouwvak arbeiders werd alles „op haren en snaren" ge zet om het zoover te krijgen, want Beverwijk's voornaamste verkeersweg kon als zijnde een on derdeel van de verbinding met het Noorden, niet eenweek lang voor alle verkeer worden afge sloten. Zaterdagmiddag te 4 uur werd de straat voor het verkeer vrij gegeven en vanaf dat oogenblik was' zij gehuld in een permanente stofwolk. Het droge zand, dat op de herstelde bestrating was gebracht, werd door de passeerende auto's in dichte wolken opgejaagd zeer ten ongerieve van de tallooze Zaterdag-avond-wandelaars en niet minder van de bewoners. De sproeiwagen had hier wonderen kunnen doen. Het wegdek vertoonde al heel spoedig teeke nen van verzakking en verkeert in een deplo- rabelen toestand. Voorloopig zal dit wel zoo blijven omdat de weg eerst „tot rust" moet komen. In tegenwoordigheid van vele ouders der leerlingen der Nijverheidsschool aan de Briniostraat, werden door den direc teu, den heer H. J. Zeeman de diploma's met een toepasselijk woord aan de geslaagden uitgereikt. Gediplomeerden, cursus 1938 -1939: afd. Ma chinebankwerker P. Lustig, M. v. Bavinckho- ven, J. v. Vliet, B. Blok, W. Kok, M. Veerbeek, J. Visser, C. Voorburg, B. de Jong, J. W. Dek ker, M. L. Spaans, J. A. Visser, A. v. d. Bo gaard, P. N. de Haan, M. Gerrits, A. Dekker (prijs), M. v. Kleef, W. K. Pieters, K. Keuris, H. Taconis, J. Otto, J. Zuiderduyn. M. Wie- gant. C. Nijsen, I. Dircks, P. Kraayenveld, G. Gaarthuis, B. Wilbrink, A. Perisuti, J. G. Gaart- huis, C. Dekker, F. Zwanenburg, P. v. d. Bra- ber, K. J. Oosterveen, F. Tegel, J. Erbrink, H. ter Haar. Afd. ElectrotechniekJ. N. H. Swart, H. Tho mas, A. H. Smit, E. v. d. Linden, D. Carati, A. Visser, W. v. Driel (prijs), J. L. Langendijk, J. Zaal, J. de Witte, W. Rietman, L. Groen, S. Rumping, R. Beyer, C. Tijman, H. de Haan, L. Jongsma, C. Zwart, R. Boerkoel, J. Snel, L. E. Gouda. Afd. Timmeren: A. v. Eerden, S. de Boer, C. Rijkens, K. Smit (pry's), H. Schoone, J. v. d. Mey, S. Bouma, J. de Niet, J. Zuurbier, M. Knapen, B. v. d. Roer, J. Bouwens. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen: J. Thomas, J. M. Boom, J. Been, C. de Boer, J. v. Duivenvoorde, W. v. Opzeejand, H. de Regt, L. Otte, J. v. Gamereri, N. Heynis, N. Butter, J. den Dunnen, P. Stelder, H. Langendijk, K. Wij- ker, F. v. d. Wint, K. A. Kruiff, W. M. Hoefak- ker, L. Kattestaart, W. Kuil, P. v. d. Laan, A. v. Riessen, W. Kremer, M. Dekker (prijs), J. A. ten Napel, J. Kramer, M. Ritskes. Bevorderd van de le naar de 2e klas (afd. machinebankwerken)J. E. v. Gooi, P. Gaas beek, W. Kooy, J. G. Schuurman, D. Kroon, D. v. Fucht (v.w.), J. Dekker, A. D. Hoos (v.w.), A. T. Kunnen, H. J. de Goede, J. de Boer, K. Tijtsma, W Brans, R Marinus, A. G. Duin, S. Kremer, S. Schenk, J. v. Es, B. Ophoff, L. Smit, G. Inia, C. Beentjes, L. S. Kaandorp, Y. W. de Wildt (v.w.*, R. Klijzing, H. Wijker, F. Kist de Ruyter, A. G. Oversteegen, J. M. Peeters, J. F. Zwanenburg, D. v. d. Bend, A. v. Woensel, H. Veltman, N. J. Kroone, M. Kraayenveld (v.w.), W. A. Kraayenveld, J. P. Harsveld, B. J. Bühre A. Rumping, G. W. Spruit, R. Brouwer, E Boots, A. Born, J. Duivestein, G. Six, J. F. Troost, L. Keessn, K. Nierop, C. Wijker, L Toornvliet D. Post (v.w.), C. Bos (v.w.), J. H Duykers, J. H. Demmers, P. D. Lampers, P. v Eerden, G. Haver, P. F. J. Huberts, J. F Straatsburg, D. Quakkelaar, J. Otter, A. Tur kenburg, A. Snoek, E. J. Postma, P. C. v. Loon S. Zonneveld. J. C. v. Riessen, S. Slotemaker J. Kok, E. v. d. Acker, C. J. G. Heilig, M. P Hartmans. Afd. motorrijtuig- en rijwielherstellen: B. v. Dijk, G. W. Kamkes, J v. d. Bosch, L. J. Eikel hof, P. T. Ydema (v.w.), W. D. Ulrich, W. v. d Lugt, J. J. v. d. Veldt, Th. Peeperkoorn, P. J de Heyer, P. Bakker, H. Doeve, J. Adelaar, G Zuyderduin, H. A. Priester, J. Vos (v.w.), S. N H. Rumping, U. J. v. Wijngaarden, G. L. Wijs man, J. Pepping, S. Hol; slag, Th. v. d. Linde M. Poppe, A. P. C. Snoeks, J. J. Steding, C. J A. Bleeker (v.w.), R. Rill, L. Schol, M. J. W. v Beem, H. Goethals, H. P. Oudejans. Afd. electrotechniek: C. de Waard, J. Vooys J. H. Roos, J. Peekei, J. Steenkamp, N. J. v. d Aar, C. J. v. Wateren, D. Inpijn, J. J. Ooster man, H. Garritsen, W. Verhey, J. v. d. Wel, C. v. Scherpenzeel, C. M. Bol, E. Klok, A. J. B Kommer, G. M. Smits, P. v. Vuuren, Y. Tol, B. Rob, S. B. Millenaar, H. Born, M. M. Holt- slag, P. J. J. Vlietstra, A. v. Beek, G. P. Winkel W. Pieters, A. Molenaar, H. ten Kate, P. Nue- sink, J. J. Wal, Q. Krijnen, J. Breur, J. S. Koe- lemey, G. J. Wagenaar, G'. M. Leeuw, J. Porte, J. J. G. Welbom. Afd. timmeren: H. Weber, A. W. Slief, C. P. Handgraaf, J. Th. Kuys, L. v. d. Veen, J. Chr. Heese, A. Passchier, J. Zonneveld, J. Pellikaan. Vervolgens werd aan den besten leerling van iedere afdeeling uit het z.g. Dick van Leeuwen fonds een prijs uitgereikt; deze bestond uit ge reedschap. Hierna deelde de directeur mede, dat door het bestuur der school een cursus voor scheeps- werktuigkunde zal ingesteld worden. Tot slot sprak de heer J. v. Eerden namens de talrijke aanwezige ouders een dankwoord tot de leeraren, waarna de school bezichtigd werd. De Zonnestraalcollecte welke Zondag j.l. in de Gemeente Velsen is gehouden (uitgezonderd Santpoort) heft opgebracht 382.78. Herziening plannen van uitbreiding. Het hoofd van het gemeentebestuur van de gemeente Velsen brengt ten openbare kennis dat vanaf 30 Juli gedurende 14 dagen op de gemeente secretarie in de vierde afdeeling voor een ieder ter inzage zal liggen, het plan tot herziening van het plan tot uitbreiding, aanwijzende de be stemming van den daarin begrepen grond in hoofdzaak, en van het plan van uitbreiding, vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, en wel in dien zien dat voor gronden, lig gende ten westen van den Burgemeester En- schedelaan, tusschen de Molenstraat en den Pastorieweg, te Santpoort deels de bestepiming in onderdeelen wordt bepaald en anderdeels die bestemming wordt gewijzigd, zulks met de daar bij behoorende bebouwingsvoorschriften, zooals dat plan en die bebouwingsvoorschriften zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 25 Juli 1939. Inschrijving harddraverij. Dat de hard draverij een succes zal worden is bijna zeker. De inschrijving n.l. overtreft al verre de stoutste verwachtingen en is nu reeds tot een aantal ge stegen, zooals het maar zelden bij korte baan- draverijen pleegt voor te komen. Zoo zijn er reeds 36 inschrijvingen waaronder we ook Frie- sche deelnemers opmerken. Onder de deelnemende paarden merken we enkele namen op, die in vorige draverijen al vele successen hebben geboekt. Enkele inschrijvers zijn Huthus, Zoo Doorloo- per, Zus Braun, Young, Vostar, Zonnestraa Anna V, Zoeklicht Carlsman Donald, Ijlbode en Windekind, Het belcofd een spannende strijd te worden. Opbrengst collecte. De collecte, gehouden ten bate van de St. Elisabethvereeniging in de parochie van Engelmundus, heeft de pracn- tige som opgebracht van ƒ201.15. Voor het dezer dagen gehouden examen ter verkrijging van het Eenheidsdiploma E.H.B.O. slaagden de dames: VeugerEveleens, A. Zwemmer, A. Barg, I. van PoptaVisser, H. Wyker—Blom en de heeren: J. van Beelen, C. Nauta, C. den Hollander, P. Hoffman, J. Wier- sma, H. A. E. Huygens, D. Bakker en A. v. d. Wal. De cursus werd geleid door dr. J. Mac Daniel te Driehuis. haring naar Duitschland en het Protectoraat zal, naar verwacht wordt, wel laat in het ssi» zoen een aanvang nemen. Dit is wel een der belangrijkste fatcoren dat de prijzen van ver- sche haring haast tot een minimum is gedaald. Talrijke plaatsgenooten hebben aan de Vier daagsche Afstandsmarschen deelgenomen. De fraaie draagmedaille werd behaald door vier leden van het politiecorps, n.l. de heeren Rit- man, Woudenberg, J. de Bruin en Verhoef. Van de Kennemer Jagers W. v. d. Braber, P v. d. Steen, C. Wijker, A. Baak en C. Visser. Van de Vrijwillige Burgerwacht nam een zestal leden met succes deel De stoomtrawler Hercules IJm. 196 van de reederij „De Vem" zal naar alle waarschijnlijk heid niet meer ter visscherij uitvaren, daar de noodige reparatiekosten te hoog blijken te zijn. Vermoedelijk zal deze trawler voor den sloop verkocht worden. De trawler „Clazina Luther IJm. 60" even eens van „De Vem" is uit de Haringhaven ge haald en zal, indien de reparatiekosten niet al te hoog zullen zijn, weer voor de visscherij klaar gemaakt worden. Het aantal werkloozen is gedurende de afge- loopen week gestegen van 1634 tot 1696. Van deze werkzoekenden waren 1160 geheel en 345 gedeel telijk werkloos. 93 waren werkend, terwijl 98 werkzoekenden geplaatst werden in een gesub sidieerde werkverschaffing. Op het Stormvogelsterrein vond gisteren de tweede wedstrijd plaats van de serie nederlaag wedstrijden. De rust ging met 5—0 voor Storm vogels in. De eindstand was 6—3. Stormvogels probeerde ais nieuwe midvoor den D.N.V.B - speler A. Snoeks, die enkele goals voor zijn re kening nam. Zoo dacht ook het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging er over en besloot haar leden op Donderdag 17 Augustus een excursie aan te bieden naar de Heinekens Bierbrouwe rijen in Amsterdam. De stoomtrawler Jacqueline Clasine werd van wege de lage vischprijzen door de directie van „De Vem" naar Grimsby gedirigeerd en be- somde 375.ofwel ca. f 3300.welk bedrag hier zeker niet gehaald zou zijn. Auto-cngeval. Zaterdagmiddag omstreeks half drie kwam een auto, bestuurd door den heer C. J. G. uit Rotterdam, van de richting Overveen op den Bloemendaalscheweg. Deze auto passeerde een vuilnis-auto, juist toen een wielrijder achter dezen vuilnis-auto vandaan kwam. De fietser botste tegen eerstgenoemden auto aan en hij viel op den weg: Hij kreeg geen letsel, doch het rijwiel werd vrij ernstig be schadigd. Dij autobestuurder treft geen schuld. Mulo-examen leerlingen Bronstee-school. Bij de dezer dagen gehouden Mulo-examens slaagden aan de Bronstee-school voor Uitge breid Lager onderwijs, de vólgende leerlingen. Voor diploma B: Gauthier Jutte, Johan Vlaanderen, Johan Dieckman, Jacques Kiburg, Kick Disselkoen, Arnout Grondhoud, Hans Pauw, Addy Sijlaart en Riek van de Veen. Voor diploma A: Jos Dekker, Jan Bos, Ge rard de Groot, Leo Straus, Kees Kok, Gerard de Graaf, Johan van Vlandingen, Gerard Koop man, Kees Verbeek, Henk Smits, Arnout Ver meulen, Gerrit Dekker, Piet IJtsma, Kitty Mos, Marie Schelling, Gladijs de Carpentier, Toos van Weel, Corrie van Werven, Hetty Renzen, Clazina van de Rotte, Annie Platerink en Mien- tje Koenders. Twee leerlingen werden afgewezen. De IJmuider matroos C. B., die sinds eenigen tijd op een Duitschen trawler vaart, is dezer dagen op de Noordzee over boord geslagen en. verdronken. Voor het Mulo-diploma slaagden A. Jans. P. de Vries, M. Michels, D. Dekker, P. Kiest, H Oostendorp, H. Visman, J. Vissinga, L. Vissinga, en C. Cillissen. Naar wij vernemen is onze Nederlandsche Handelsdelegatie er in geslaagd met de betrok ken instanties van het Protectoraat Bohemen en Moravië een handelsovereenkomst te sluiten, waarbij bepaald is dat voor een bedrag van R.M. 136.000 mag worden ingevoerd voor ge zouten haring. In 1937 bedroeg deze import RM. 256.000. Zooals te verwachten was, worden de talrijke conserveni'abrieken in Sudetenland, Bohemen en Moravië, welke voor IJmuiden wel tot de beste afzetgebieden behoorden voor den versche en gezouten haring, thans gedwongen in Duitschland te bestellen. De export van versche Vierdagentippelaars. Door den heer M. Vis werd tijdens de laatste Vierdaagsche de 55 K.M.- tocht voor de negende maal geloopen, terwijl de heer J. C. Toledo dezen marsch voor den eersten keer tot een goed einde bracht. De 40 K.M.-marsch werd geloopen door de dames A. van Heerde en R. Litjens voor de eerste maal; door den heer A. Guldemond ^ven- eens voor de eerste maal, door den heer F Müller voor de tweede, en door den heer J. Pa ling reeds voor de vierde maal. Bravo! De Jansknapen van de St. Agathaparochie gaan de tweede helft van Augustus met toe- 1 stemming van de Centrale Kruisvaartleiding voor enkele dagen op een boerderij te Egmond- Binnen een Kruisvaartkamp opslaan. De afdeeling Beverwijk van den Ned. R.K. Volksbond zal, naar wij vernemen, in het a.s. winterseizoen een achttal apologetische cursus avonden organiseeren voor haar leden. Deze avonden zullen worden verzorgd door den cen traal adviseur, kap. R. L. M. van Ginkel. Het ligt in de bedoeling eventueele vragen door de leden zelf te laten stellen en deze dan te beantwoorden. Zandvcortsche Reddingsbrigade. Heden avond zal de Zandvoortsche reddingsbrigade een groote seinoefening op zee houden. Hieraan zal medewerken de seinafdeeling van de brigade, alsmede het varend materieel. De seinafdeeling staat onder leiding van den heer E. H. Brok- meijer Jr., terwijl de boot-commandanten hun instructies zullen krijgen van den heer P. van der Mije, commandant der Z. R. B. De aan vang is bepaald op tien uur. De oefening zal plaats hebben langs de geheele „kustlijn" van Zandvoort. Waarschijnlijk zal ook neg een kano worden opgespoord met behulp van zoeklichten. Te Castricum is in den ouderdom van 65 jaar overleden de zeereerwaarde heer G. J. Oostwaard, sedert 1936 rustend pastoor van ons bisdom. Pastoor Oostwaard was in Castricum, de plaats, waar hij tot 1936 pastoor was, voor het bijwonen van een priesterfeest. De overledene werd op 15 Augustus 1900 tot priester gewijd. Hij was kapelaan te Zaandam in de parochie van Sint Willibrordus buiten de Veste, kapelaan in de parochie van Sint Willi brordus te 's-Gravenhage en vanaf 1930 pastoor te Castricum. In 1S36 vroeg hij zijn emeritaat aan en vestigde zich hierna aan de Sophialaan te Hilversum. Pastoor Oostwaard is nu gekomen aan het eind van een welbesteed leven. Steeds was hij zorgzaam voor de belangen van zijn parochia nen, waarvan allen die aan hem zijn toever trouwd geweest kunnen getuigen. Dinsdag a.s. te 7.30 zullen de plechtige zie- ievespers met rozenhoedje in de RJK. kerk te Castricum worden gehouden. Woensdagmorgen na de lauden van half tien volgt de plechtige H. Requiemmis, waarna bijzetting in het fami liegraf plaats vindt. Onder vrij groote belangstelling vonden Zon- middag op het gemeentelijk sportterrein te Zand voort windhondenrennen plaats begunstigd door buitengewoon fraai zomerweer. Deze rennen had den plaats onder auspiciën van de V.V.V. en met medewerking van de 's Gravenhaagsche Wind- onden Renvereeniging. De middag werd geopend door den heer W. van Haaren, voorzitter van de kynologenclub „Kennemerland", die in het bijzonder burgemeester H. van Alphen hartelijk welkom heette. Het was de eerste maal dat deze wedstrijden te Zandvoort worden gehouden en zonder eenigen twijfl mag worden vastgesteld, dat zij een groot succes zijn geworden, terwijl ook het publiek geestdriftig en enthousiast was. Naar onze meening zullen deze windhondenrennen bewijzen, dat ook deze sport door de badgasten hoogelijk gewaardeerd worden. De fraaie baan was 375 meter lang en aangezien een der races werd afgelegd in den tijd van 22y2 seconde, het geen gepresteerd werd door den Greyhound .Cheerful Bishop", liep deze hond dus met een uursnelheid van 60 K.M. Deze Cheerful Bishop heeft dit jaar ook in de groote internationale rennen gewonnen te Krefeld, Dortmund en Keulen en telkens wist hij ook hier met een flin- ken voorsprong over de eindstreep te gaan. De uitslagen luiden: Greyhounds A Klasse: 1. Cheerful Bishop (eigenaar J. J. Wories, Den Haag); 2. Blue Pearl Pride of Holland (J. van der Schulp, Den Haag); 3. Last-Dash van Joh. Hibbeler, Den Haag en 4. Aranka Belwin van N. Pleysier uit Vlaardingen. Greyhounds B klasse: le serie; 1. ThinkshewaS van K. Wories, Den Haag; 2. Breau van M. P. Nigten, Rijswijk; 3. Bompy van J. de Klein. Den Haag en 4. Osirius van G. W. Diederek, Voor burg. 2de serie: 1. Fair Girl van J. Tempelman, Den Haag; 2. Bliksem van S. Pape, Rotterdam; 3. Slipper van A. J. Bunschoten, Den Haag. Ben Hur van J. Schouten, Rijswijk, staakte telkens na een kleinie vijftig meter en bleek nog te wei nig gedresseerd te zijn. Whippets A klasse. 1. Luuk van R. van der Linden, Rotterdam; 2. Shirley van denzelfden; 3 en 4 werden Johny en Lazy du Zwaenhoek,, beide van mevr. Koning, Voorschoten; 5. King-1 Speed van H. Wories, Den Haag. Whippets B klasse. 1. Letty van R. van der Lin den, Rotterdam; 2. Sjors van J. M. Ancher, Den Haag; 3 en 4 Fly en Pittchen, beide van Joh- Hibbeler, Den Haag; 5. Billy Boy van mevr. Huigi Den Haag. Hierna vond nog eén wedstrijd plaats op d® hindernisbaan voor Greyhounds, waarvan de uitslag was: lste serie: 1. Last-Hash; 2. Breau; 3. Slipper» terwijl Osirius staakte. 2de serie: 1. Thinkshewas; 2. Bompy en 3. Ben Hur, die tweemaal staakte. 3de serie: 1. Aranka-Belwin; 2. Blue Peari Pride of Holland; 3. Fair Girl en 4. Bliksem. Toen er weer nieuwe eitjes in het nest van de kc^lmeesjes lagen, betrok Wip zijn post. Erg makkelijk was dat niet. Hij werd door zijn ka meraadjes bespot en zelfs kwam het af en toe tot vechtpartijen. Wip hield echter dapper vol. Eindelijk kwamen de eitjes uit en Wip was erg trotsch, dat hij zoo'n groot aandeel hierin had gehad. Wip was nog dagenlang bij de jonge koolmeesjes te vinden en hield er zelfs erg veel van. Dit voorval Was in de vogelwereld spoedig bekend en Wip genoot nu het vertrouwen van alle vogels. Hij had echter ook wel eens ruzie met enkele vogels. Vooral de specht was een echte plaag geest. Als Wip eens rustig een beukenootje zat te eten, begon de specht vlak boven zijn hoofd in den boomstam te hameren met zijn snavel, zoodat Wip de verschillende stukjes op zijn hoofd kreeg. De commandant van de Vrijwillige Burger wacht alhier, de heer C. L. Becking, heeft met ingang van 1 Januari 1940 aan den burgemeester van Haarlem eervol ontslag gevraagd. De commandant deelt ons verder nog mede, dat zijn ontslag een gevolg is van het feit, dat m'*i in invloedrijke kringen een bewapende bur gerwacht niet meer noodzakelijk acht en den nadruk meer wil leggen op de technische en economische taak van de Burgerwacht. Zondagmiddag een uur vervoegden zich bij het politieposthuis aan het stille strand te Scheve- ningen twee jongens, die vertelden, dat hu'| vriend, de 17-jarige J. F. L. L., van de Pad» Krugerlaan, om elf uur in zee was gegaan on1 te zwemmen, doch nog niet was teruggekeerd* De kleeding van den vermiste deponeerden zij bij het posthuis. De ouders, die gewaarschuwd werden, hebben deze kleeding herkend. Vermoe-' delijk is de jongen verdronken. Zondagmiddag tien voor twee raakte een 1 jarig bewonertje van den Heerensingel by h® visschen te water. Een andere bewoner van den HeerensingC' de 50-jarige B. T. V., die het ongeluk zag ge' beuren, bedacht zich geen oogenblik en sprong geheel gekleed te water, niettegenstaande he1 costuum. dat hij droeg, pas nieuw was. Hij slaagde er in het knaapje op het droge t® brengen. Deze werd door den Ongevallendienst verbon den zijn vischhaakje was in zijn kin terecht gekomen en later naar het Gr. Gasthuis ge' bracht, waar de wond werd gehecht. 30 „De kwestie is, heeren," zei Battle, aange moedigd door dezen onverwachten steun, „we weten wel iets van dit geval af. Al weien we niet, wie door den dood van prins Michaël wint, we weten wel wie er door verliest." „Daarmee bedoelt u?" vroeg Isaacstein. Met zijn zwarte ondoorgrondelijke oogen keek hij den detective strak aan. Zooals hij daar zat, deed hy Battle sterk denken aan een ratel slang met den „bril" op. „U en Mr. Lomax en de royalisten in Herzo- Slowakije. U zit radicaal in de soep.... Neemt me met kwalijk, heeren „Maar Battle!" viel George hem, diep gechoqueerd, in de rede. „Ga voort, Battle," zei Isaacstein. „Radicaal in de soep dat teekent de situatie volkomen. Je bent menschelijker èn intelligenter dan ik dacht." „U moet een koning hebben. De koning dien B hadt, is verdwenen. Pfft, weg!" Hij knipte met zijn vingers. »Nu is het de kunst een ander te vinden, die geschikt is en dat valt niet mee. Nee, ik hoef geen détails te weten, aan de hoofdzaak heb ik genoeg. Maar dit zou ik nog wél willen weten: staat er véél op het spel?" Isaacstein knikte. „Héél veel!" „Dan kom ik nu met m'n tweede vraag: Wie is de volgende troon-president?" Isaacstein keek Lomax aan. Lomax kuchte en leek er niet bepaald happig op, die vraag te beantwoorden. „Dat is.... jawaarschijnlijk tochja, prins Nicolaas zou ik zeggen." „Zoo," zei Battle. „En wie is die prins Nicolaas?" „Neef in den eersten graad van prins Michaël." „Hm!" zei Battle. „Vertelt u eens wat meer van hem. Alles wat u weet, maar in de eerste plaats, waar hij op 't oogenblik is." „We weten heel weinig van hem," zei Lomax gewichtig. „Als jongeman hield hij er eigen aardige ideeën op na, encanailleerde zich met de republikeinen, in één woord, leefde op een manier, die voor iemand in zijn positie hoogst ongepast was. Onder andere heeft hy in Oxford gestudeerd, en is daar geschorst om de een of andere escapade, geloof ik. Twee jaar geleden deden er geruchten de ronde, dat hij dood was. Ze waren afkomstig uit den Kongo maar het bleef gelukkig bij geruchten, feiten werden het niet. En een paar maanden ge leden, bü het inzetten van de royalistische reactie, verscheen prins Nicolaas weer ten tooneele." „Zoo," zei Battle. „Waar was dat?" „In Amerika." „Amerika!" Battle keerde zich naar Isaacstein en vroeg laconiek: „Petroleum?" De man in den fauteuil knikte. „Hij stelde zich op dit standpunt: de Herzo- Slowaken, als ze weer een koning wilden hebben, zouden hém prefereeren boven prins Michaël, om zijn meer verlichte ideeën en zijn moderne opvattingen; in dat verband werd de nadruk gelegd op zijn vroegere democratische sympa thieën. En als tegenprestatie voor financieele hulp zou hij dan concessies doen aan een zekere groep Amerikaansche financiers." Hoofdrechercheur Battle vergat zijn flegma- pose en liet een langgerekt gefluit hooren. „Dat is 't 'm dus," mompelde hij. „En onder- tusschen zijn de royalisten doorgegaan met de zaak van prins Michaël te steunen, zeker in de overtuiging, dat zij zouden winnen. En nu ge beurt dit!" „Je gelooft toch nietbegon Lomax. „Er stond veel op 't spel," zei Battle. „De eigen woorden van Mr. Isaacstein. En wat hij heel veel noemt is waarschijnlijk heel, heel veel!" „Genoeg menschen op de wereld, die zich voor- een zeker bedrag als werktuig laten ge bruiken," stelde Isaacstein rustig vast. „Voor het oogenblik is Wallstreet ons de baas. Maar ze zijn nog niet van me af. Als u uw «land een dienst wilt bewijzen, hoofdrechercheur, zorg dan dat de moordenaar van prins Michaël ge vonden wordt," „Er is één ding, dat my veel te denken geeft," zei George Lomax. „Waarom is de adjudant, kapitein Andrassy, gisteren niet met den prins meegekomen?" „Dat heb ik al laten onderzoeken," zei Battle. „En 't antwoord op die vraag is heel eenvoudig. Hij is in de stad gebleven om voor de volgende week eenontmoeting te regelen tusschen den prins en een zekere jongedame. Baron Lolopretjzyl keurt dat soort dingen ten streng ste af, vindt ze, met het oog op den huidigen stand van zaken, indiscreet en daarom moest de prins voorzichtig te werk gaan. Volgens inge wonnen informaties was hij nogal een man, die van dat soort dingen houdteen fuifnum mer, als ik het zoo maar zeggen mag." „Ja," zei George gewichtig. „Jatot mijn spijt moet ik zeggen: ja!" „We moeten nog met iets anders rekening houden," zei Battle aarzelend, alsof hij bang was te veel te zeggen. „Koning Victor is in Engeland." „Koning Victor?" Lomax dacht met gefronste wenkbrauwen na- ,,'n Bekende Fransche inbreker, meneer Lomax. De Süreté heeft ons gewaarschuwd." „Och natuurlijk," zei Lomax. „Nu herinner ik 't me weer. 'n Speciale juweeiendief, niet? Hij is toch de man geweest Hij brak zijn zin middenin af. Isaacstein, die strak in het vuur had zitten staren, keek juist één seconde te laat op, om den waar schuwenden blik te zien, dien Battle den indis- creten Lomax toewierp. Maar hij was een man, die in hooge mate het vermogen bezat de stemming van anderen aan te voelen en dus stond hij op. „Je hebt mij zeker niet meer noodig, Lo max?" vroeg hij. „Neen, beste kerel, neen." „Dan ga ik weg. Is 't me ook toegestaan, hoofdrechercheur, naar Londen terug te gaan?" „Tot mijn spijt moet ik hierop neen ant woorden, Mr. Isaacstein," zei de politiebeambte beleefd. „Als ik u vrij liet, zouden de anderen op dezelfde rechten aanspraak maken. En dat mag ik niet toestaan." „Neen, natuurlijk niet. In orde, hoofdrecher cheur." Mr. Isaacstein ging de kamer uit en deed de deur zorgvuldig dicht. ,,'n Beste kerel, die Isaacstein," mompelde Lomax uit gewoonte-beleefdheid. „Een sterke persoonlijkheid," stemde hoofd rechercheur Battle toe. George Lomax begon weer de kamer op en neer te loopen. „Dat laatste, wat je zei, is van groot gewicht," zei hij. „Koning Victor in Engeland! Ik dacht dat hij in de gevangenis zat?" „Een paar maanden geleden ontslagen. De Fransche politie heeft hem onder observatie willen houden, maar hij is tusschen hun vin gers doorgeglipt. Hadden ze trouwens wel kun nen verwachten. Een van de meest gewiekste leden van het langvingerige gilde. Ze denken, dat hij naar Engeland gegaan is; waarom, weet ik niet. maar zij zullen er wel een goede reden voor hebben en daarom hebben ze ons gewaar schuwd." 1 „Wat zou hij in Engeland komen doen?" „Die vraag mag u beantwoorden, Mr. Lo max," zei Battle veelbeteekenend. „Wat! Je denkt toch nietJe gelooft toch niet!.... Je weet natuurlijk wat er verteld wordtja, ik zie 't aan je gezicht. Ik was natuurlijk toen nog niet ik bekleedde niet de positie van tegenwoordig, maar ik heb het ver haal van wijlen Lord Caterham gehoord. Een verschrikkelijke catastrophe „Jadie Koh-i-noor!" zei Battle naden kend. „Ssst! Battle!" George Lomax keek ongerust om zich heen. „Discretie!èn geen namen noemen. Alles, maar géén namen noemen. Als je 't erover hebben wilt, zeg dan K." Hoofdrechercheur Battle veranderde weer jn den model-politie-beambte. „Je denkt toch niet, dat Koning Victor deze misdaad je denkt toch niet aan verband PvtnccpVipn 9" ,,'t .Is niet onmogelijk; anders niet- Als u even met uw gedachten teruggaat, -M-1- hoiiiax, herinnert u zich, dat er vier plaatsen Waren, waar eh.... een zekere koninklijke Dezoeker den diamant verborgen kon he m. De Schoorsteenen was een van de vie onmg Victor werd drie dagen na de113 ver dwijnen, zullen we maar zeggen, v .tie k, te Parijs gearresteerd. Ik heb al die J n ge„ hoopt, dat hij ons den een of ande ag de plaats zou.aanwijzen." ^ordt vervoigcU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 12