NELSON mÊ Joego-Slavië's neutraliteit Groeiende invloed van de as? Frankrijk waakzaam voor zijn buitenlandsche veiligheid Belgrado bewaart het evenwicht DE BANKCONCENTRATIE S Immmmmmmmmmmmmmi [ijl fnimmi BELANGRIJKE DECRETEN AFGEKONDIGD MONUMENT VOOR KONING ALBERT ONTHULD Kerkelijk Leven MAANDAG 31 JULI 1939 ■'VBtv BESCt^RM uw constitutie ROOK 1 CENTS -IMPORT VIRGINIA CIGARET De vredespogingen van den H. Vader Sluiting van congres te Ljoebljana Belangrijke verklaring door Chamberlain Geheele wereldpolitiek komt vanmiddag ter sprake Doodelijke ongelukken bij vliegfeest Vele Ieren reeds uit Engeland vertrokken Terroristische actie door Duitsch geld gesteund? Arbeid of geld voor den Spaanschen Staat Suner spreekt over de binnen landsche moeilijkheden Reis van Koning Carol had reeds resultaat Turkije wil bemiddelen tusschen Roemenië en Rusland Duitsch vliegtuig verbetert records Mgr. Sramek ontsnapt uit Tsjechië Ter herinnering aan een Paus-alpinist KOSTBARE KUNSTSCHATTEN IN ENGELAND ONTDEKT Voor verschillende gevallen kan ook in vredestijd de doodstraf worden toegepast Gezinssteun door een vrijgezellenbelasting Doodstraf in vele gevallen De steun aan het gezin De treffende plechtigheid heeft Zondagmiddag te Luik plaatsgevonden Ernstig vliegongeluk in de Sovjet-Unie DOODELIJKE AANRIJDING ONDER STAPHORST Eucharistisch Congres te Djokja Deelneming van 12.000 inheemsche katholieken BRAND DOOR BLIKSEM INSLAG Groote schuur door de vlammen vernield Blikseminslag BENOEMINGEN PATERS LAZARISTEN Binnen zes weken tijds, dus met be kwamen spoed, schijnt de belang rijke regeling, waarbij twee van onze grootste en belangrijkste bank instellingen, de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, besloten tot een zeer nauwe samenwerking, tot stand te zijn geko men. Moet men dezen spoed enkel toe- sehrijven aan zakelijke voortvarend heid, die niet van lange discussies en remmende weifelingen en overwegingen houdt? Of zijn er andere motieven in het spel geweest, die dit opmerkelijke' fusie-proces hebben versneld en vol tooid? De positie van beide banken is, ofschoon die van de Amsterdamsche Bank niet zóó gunstig was als die van de indertijd met regeeringshulp overeind gehouden Rotterdamsche Bankvereeni- ging, zoo sterk, dat men niet mag den ken aan twee zwakken, die door samen werking sterk trachten te worden. Wij hebben hier te doen met twee sterken, die te zamen zich nog krachtiger ma ken. Hebben misschien de abnormale buiten- en binnenlandsche omstandig heden de concentratie-zucht aangewak kerd? Buiten de grenzen heérscht oor logsgevaar en binnen de grenzen heeft het de laatste weken in de politiek zwaar gerommeld. De door de liberale „haute finance" gaarne geziene breuk in het positief-Christelijk kabinet, dat bij de groote financiers weinig of geen crediet had, leidde tot een tweetal mislukte ka binetsformaties, die beide reeds gingen in de richting van een terugkeer tot een meer liberale politiek. Het is zeker, dat de leeningschuwheid van het vierde ka- binet-Colijn ook geweten moet worden aan den twijfel over een succes in de groote bankwereld van een voor natio nale doeleinden uitgeschreven staats- ieening, en het is ook zeker de N.Rott. Crt. heeft het duidelijk te kennen gege ven dat er millioenen beschikbaar zouden zijn, indien de „ruïneuze'' werk- loosheidspolitiek van minister Romme maar in Colijniaansche richting zou worden omgebogen. Ook in de verdedi ging van zijn vijfde semi-liberale kabi net heeft Colijn gezinspeeld op de moei lijkheden, die de emissie van een staats- Jeening waarschijnlijk zou ontmoeten, indien werd voortgegaan op den sinds 1937 ingeslagen en gevolgden weg. Heb ben de heeren van de Robaver en de Amsterdamsche Bank gespeculeerd op een duurzaam succes van den tot libe- raliseeren hervallen Colijn en zijn vijf de zgn. program-kabinet? Hebben zij door concentratie een crediet-instelling willen scheppen, die in staat zou zijn met zware leeningen een liberaal-ge tinte Colijnsche formatie levensvatbaar heid in te pompen? Indien dit de spe culatie zou zijn geweest, zou zij zooals zoo vele speculaties zijn mislukt. Maar of zulke bedoelingen bij de heeren heb ben voorgezeten, valt niet te constatee- ren, al mag het merkwaardig heeten, dat bij de concentratie de enkele katho lieke namen, welke men onder die der commissarissen dezer bankinstellingen aantrof, niet meer voorkomen bij de uit gewisselde. De wegen der „haute finance" zijn moeilijk na te speuren voor outsi ders en wanneer zij zich eens bloot geeft, gelijk zij dat in het beruchte manifest der negen mannen heeft gedaan, dan blijken die wegen te gaan in een weinig vertrouwen wekkende richting. 1' A a GEGARANDEERD ZUIVERE LONDEN, 31 Juli. De apostolische delegaat in Engeland, mgr. Godfrey, heeft bij zijn bezoek aan Kendal tot de geloovigen een toespraak ge houden, waarin hij o.m. zeide: „Ik kan u de verzekering geven, dat de H. Vader alle mogelijke dingen zal doen om met Zijn autoriteit en Zijn grooten invloed de Europeesche moeilijkheden tot een gunstige op lossing te brengen. In deze tijden van interna tionale onrust en angst, moeten wij vertrouwen hebben op God. Richt u tot God en vraag Hem, dat Hij den vrede moge brengen, waarnaar de geheele wereld verlangt." LJOEBLJANA, 31 Juli. (Havas). Het inter nationaal congres van Christus Koning te Ljoebljana' in Joego-Slavië is Zondag met groote plechtigheden geëindigd in bijzijn van een vertegenwoordiger des Konings, den pause lijk legaat Mgr. Hlond, primaat van Polen, en zestigduizend personen. Kardinaal Hlond droeg de pontificale H. Mis op, welke door 600 zangers werd gezongen. LONDEN, 31 Juli Vanmiddag bij de bespreking der buitenlandsche politiek door het Lagerhuis zal Chamberlain naar de „Daily Telegraph" meldt een uitvoerig overzicht geven van de wereldsituatie. Men verwacht, dat hij in het bijzonder zal spre ken over de onderhandelingen der drie mo gendheden te Moskou, over de positie van Danzig en over de conferentie te Tokio. Het zal het eerste volledige debat worden over de buitenlandsche politiek, dat sinds twee maanden in het Lagerhuis is gehouden. FRANKFORT a. d. MAIN, 31 Juli. (D.N.B.) Gisteren zijn hier vliegfeesten gehouden, waar aan vliegers uit 14 landen deelnamen en welke door 150.000 toeschouwers werden bijgewoond. Bij den internationalen vliegwedstrijd deden zich twee ongelukken voor. De vlieger Taxis kwam om het leven doordat zijn toestel per ongeluk met den grond in aanraking kwam, terwijl een voorbijganger gegrepen werd door een vliegtuig dat een noodlanding moest ma ken. Het slachtoffer is aan de opgeloopen ver wondingen bezweken. LONDEN, 31 Juli. (Havas) De politie is er thans van overtuigd dat zij zich van de meest op den voorgrond tredende en actiefste leden van de IRA heeft ontdaan. Er zullen dan ook geen massa-uitwijzingen meer geschieden, terwijl er geen sprake van is dat voor het vervoer der verdachten van een oorlogsschip gebruik zal worden ge maakt, zooals enkele dagen geleden in de pers werd bericht. Naar het weekblad „Reynolds" schrijft, heeft de Britsche schatkist het bewijs in handen ge kregen, dat uit Berlijn geld gezonden is naar Londen en Dublin om de terroristische actie van het Iersche Republikeinsche leger te steu nen. De politie is er evenwel niet in geslaagd te ontdekken langs welk kanaal het geld zijn bestemming bereikt. Niettemin is het verkregen bewijs van des te meer beteekenis, aangezien vol gens de Duitsche wet zonder toestemming der rijksregeering geen deviezen naar het buiten land mogen worden gezonden. De Iersche officieele kringen zijn inmiddels zeer verontrust over de nawerking welke de $ÉSf» De uitbreiding van het Philips' hoofdkantoor te Eindhoven, volgens ontwerp van ir. Roosenburgy werd dezer dagen in gebruik genomen. Op den voorgrond de gloei lampenfabriek van 1891 (Van onzen Oost-Europeeschen correspondent) In de afgeloopen week hebben in de Euro peesche pers wederom geruchten de ronde ge daan, dat men te Berlijn nieuwe plannen uit werkte om tegen den herfst den invloed van het Duitsche Rijk zoowel Op politiek als econo misch gebied op den Balkan, met name in Joego-Slavië en Bulgarije, te versterken, en dat men aan Belgrado zelfs de wenschelijkheid te kennen had gegeven, dat het uit de Balkan- Entente zou treden om daarna met Bulgarije en Hongarije een driebond te vormen en zich onvoorwaardelijk achter de revisionnistische eischen van Boedapest en Sofia ten aanzien van Roemenië te stellen. Als eerste uiting van dit nieuwe politieke offensief van Berlijn in de tv'ee Slavische staten van den Balkan beschouwt men het aangekondigd bezoek aan Belgrado van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, in den herfst van 1939 en de kennelijke versterking van den economi- schen invloed der as-mogendheden in Joego slavië gedurende de vijf eerste maanden van 1939. Deze geruchten hebben in bepaalde landen reeds een zekere onrust veroorzaakt over het toekomstig lot van Joego-Slavië en Bulgarije Doch welke zijn de feiten? Het valt op de eerste plaats niet te ontkennen, dat de as-mogend heden alle pogingen in het werk stellen om Joego-Slavië zoo nauw mogelijk aan zich te verbinden, wat duidelijk blijkt uit de voor en kele dagen door het Joego-Slavische ministerie van Handel gepubliceerde gegevens over den Joego-Slavischen in- en uitvoer gedurende de eerste vijf maanden van 1939. Deze gegevens toonen aan, dat het aandeel van Italië in den Joego-Slavischen in- en uitvoer resp. is geste gen van 2.5 procent tot 11.93 procent en van 3.1 procent tot 10.4 procent in 1939, terwijl het aandeel van Duitschland een gemiddelde toe name vertoonde van 7 procent. Gedurende de eerste vijf maanden van 1939 kwam niet min der dan 55.31 procent van den totalen Joego- Slavischen invoer uit Duitschland en Italië en slechts 9 procent uit Engeland en Frankrijk, zoodat de as-mogendheden economisch een on bestreden positie in Joego-Slavië innemen. Wil dit echter ook zeggen, dat Joego-Slavië eveneens op politiek gebied met handen en voeten aan de willekeur van Rome en Berlijn is overge leverd? Om op deze voor de Europeesche politiek zoo belangrijke vraag een goed gefundeerd ant woord te geven, hebben wij ons niettegenstaan de de tropische hitte van 40 graden Celsius die in Belgrado heerscht, aan de beklimming gewaagd van de Takovska ulica, welke recht streeks uitkomt in de Miloscha Velikogstraat, waar de Joego-Slavische regeeringsgebouwen en de meeste gezantschappen zijn gevestigd, om in het minister-presidium met een autoriteit in zake de Joego-Slavisch-Italiaansche en de Joego-Slavisch-Duitsche commercieele en poli tieke betrekkingen een kort onderhoud te heb ben. Onze vriendelijke zegsman greep reeds on middellijk het geheele vraagstuk bij de kern aan: „Onze politieke betrekkingen met Italië en Duitschland eenerzijds en met Frankrijk en Engeland anderzijds kunnen worden vergeleken met de banden, die man en vrouw en dezen met vader en moeder verbinden. Evenals de man eerst en vooral met zijn vrouw in vrede moet leven en hij in geval van conflicten haar zijde moet kiezen, zoo ook zijn wij gedwongen op de eerste plaats met Italië en Duitschland op vriendschappelijken voet te leven en hen te ondersteunen. Zouden deze hiervan echter ge bruik maken om zich tegen „vader en moeder* Frankrijk en Engeland, te keeren, dan zouden wij ons gedwongen zien onze oorspronkelijke houding te verlaten en hun eiken steun te ont zeggen. Men kan in Rome en Berlijn niet ver wachten, dat wij de wapens zouden opnemen tegen hen, waarmede wij vier jaar lang schouder aan schouder op het slagveld hebben gestaan. Wat onze betrekkingen met Duitschland be treft, deze zijn altijd zeer goed geweest; het heeft steeds de idee van een machtigen, Joego- ftlavischen staat ondersteund. Duitschland heeft bijv. inzake het Servisch-Kroatisch vraagstuk nooit partij gekozen of agitatie gevoerd, ter wijl het zelfs gaarne zou zien, dat Joego-Sla vië en Bulgarije tot één staat versmolten. Ber lijn heeft er n.l. belang bü, dat zijn producten zoo weinig mogelijk grenzen passeeren en dat de weg naar Bagdad door zoo weinig mogelijk staten loopt, zoodat Duitschland slechts bij een uitbreiding der Joego-Slavische grenzen, die het dichter bij Mesopotamië brengen, ge ïnteresseerd is. Met Italië was het eenigszins anders, daar dit land jaren lang een anti-Joego-Slavische politiek heeft gevoerd en getracht heeft de ver schillende geschilpunten tusschen de Serven, Kroaten en Slovenen te verscherpen om aldus in het bezit te komen van Dalmatië, dat het in 1915 te Londen was beloofd. Het doel hier van was Joego-Slavië in drie deelen te doen uiteenvallen, waarvan Slovenië en Kroatië bij Italië zouden worden ingelijfd. Niettegenstaan de onzen goeden wil, die duidelijk bleek uit het voor Joego-Slavië nadeelige verdrag van Ra- pallo in 1920, de bezetting van Fiume in 1922, de overeenkomsten van Santa Margherita in 1923, van Belgrado in 1926 en van Nettuno in 1927, bleven de verhoudingen tusschen Joego- Slavië en Italië zeer gespannen en Rome sloot in 1931 zelfs een aantal vriendschapspacten met Griekenland, Turkije, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Oostenrijk en Albanië om Joego- Slavië te omsingelen, terwijl het Joego-Sla visch-Italiaansche vriendschapspact van 1924 werd opgezegd. Was Italië bijv. op dit oogen- blik Albanië binnengevallen, dan zouden wij ongetwijfeld den oorlog hebben verklaard; In April 1939 waren wij hiertoe niet gedwongen, aaar Italië zijn anti-Joego-Slavische politiek, dank zij de Italiaansch-Duitsche samenwerking, reeds had verlaten en de bezetting van Alba nië geen bedreiging meer "vormde voor de Joego-Slavische onafhankelijkheid. Momenteel zijn de Italiaansch-Joego-Slavische betrekkin gen zeer hartelijk en men schijnt zich in Ita- liaansche kringen zelfs in het geheel niet meer voor het Servisch-Kroatisch vraagstuk te in teresseeren. Wat onze betrekkingen met Hongarije be treft, deze zijn zeer gunstig, alhoewel het dui delijk is, dat wij Boedapest niet in zijn revi sionnistische eischen ten aanzien van Roeme nië kunnen ondersteunen. Zoolang Hongarije een pion blijft op het schaakbord der Duitsch- Italiaansche politiek, is iedere regeling der han gende vraagstukken onmogelijk, doch in geval Hongarije geneigd blijkt te zijn een zuiver Hon- gaarsche politiek te volgen, dan twijfel ik er niet aan, of Roemenië zal tot verschillende concessies bereid zijn. Men voelt er te Boeka rest weinig voor door concessies aan Honga rije te verleenen in de kaart te spelen van de Italiaansche en Duitsche politiek op den Bal kan en in het Donau-bekken." Uit deze uiteenzetting van onzen geachten zegsman blijkt duidelijk, hoe de politieke kan senverhoudingen op den Balkan staan en in hoeverre de geruchten over den Duitschen in vloed in Zuid-Oost Europa met de waarheid en de politieke feiten overeen stemmen. Engelsch—Iersche betrekkingen van de terro ristische actie ondervinden. Vele aanhangers van De Valera gelooven thans dat de terreur niet beoogde te pogen Noord- en Zuid-Ierland te vereenigen, doch veeleer te verhinderen, dat deze kwestie zal worden opgelost. Dulanty, de Iersche hooge commissaris in Lon den, zal deze week ongetwijfeld een stap bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken onderne men. Hij zal laten uitkomen dat zijn regeering geen bezwaar heeft tegen de maatregelen, welke Engeland tegen de terroristen heeft getroffen, doch tevens de hoop uitdrukken dat deze maat regelen niet zuilen leiden tot massa-uitzettingen van Ieren. De Iersche openbare meening zou zeer verstoord zijn op Engeland indien onschul dige lieden het slachtoffer van deze uitzettingen zouden worden. Voorts meent men te weten dat aanhan gers der Iersche republikeinsche partij stap pen ondernomen hebben bij den Pauselijken Nuntius Mgr. Robinson, aangaande een beweerde weigering van katholieke aalmoe zeniers om den terroristen de H.H. Sacra menten te verleenen. MADRID, 31 Juli. (Havas). Als een'persoon lijke verplichte dienst jegens den staat, zullen de Spaansche burgers tusschen 18 en 50 jaar jaarlijks twee weken arbeid moeten verrich ten in het belang van den nationalen opbouw, of een bijdrage moeten betalen, welke met de waarde van deze arbeidsprestatie overeenkomt en niet hooger geschat zal worden dan 25 pe seta's. De Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken Suner verleende Zaterdagavond een interview aan een correspondent van Reuter. De minister wees de berichten over interne wrijving in het land rondweg van de hand en zeide, dat gelukkig voor Spanje geen twee groe pen bestaan in de Spaansche politiek. Het is slechts een natuurlijk iets, dat wanneer een nieuwe staat tastende voortschrijdt op zijn weg voorwaarts, er incidenten zijn. Wat het geval met Queipo de Llano betreft: deze zei'- «- -e-jr eenvoudig en vlot geregeld. Generaal Jague staat op zeer goeden voet 'net Suner; tus schen den minister en den generaal bestaat geen enkel verschil van meening. Door de commissie, welke het Spaansche goud, dat was gedeponeerd bij de Fransche Bank te Mont de Marsan, heeft gehaald, werd Zondagmiddag veertig ton vijfdollar stukken overhandigd aan den gouverneur van de Spaan sche Bank, PARUS, 31 Juli. (Havas). De „Excelsior" ver neemt uit Londen: Volgens hier van gezagheb bende zijde ontvangen berichten heeft het be zoek van Koning Carol aan Istanboel resultaat opgeleverd. De president der Turksche repu bliek zou aangeboden hebben als bemiddelaar op te treden tusschen Roemenië en Rusland. Turkije, dat uitstekende betrekkingen met de Sovjet-Unie onderhoudt, schijnt voor het ver vullen van deze rol. in een goede positie te verkeeren. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.)Een tweemoto- rig bombardementsvliegtuig heeft Zondag het wereldrecord over 2000 kilometer met een nut tigen last van 2000 kilogram verbeterd door een gemiddelde uursnelheid van 501 kilometer tc bereiken. Het record stond met 469 kilometer op naam van een Italiaansch toestel. Het DuitJ sche toestel verbeterde bij dezelfde vlucht de wereldrecords over 2000 kilometer met een nutti gen last van 1000 kilogram en zonder nuttigen last. Naar de „Times" berichtte is Mgr. Sramek, die in verschillende Tsjechoslowaaksche kabi netten zitting heeft gehad en leider was van de Katholieke Volkspartij, is op illegale wijze uit Bohemen en Moravië ontsnapt. De Gestapo heeft na deze ontsnapping een enorme activiteit betoond. Een aantal spoorwegarbeiders bij de Poolsche grens is gearresteerd en de woningen van hooggeplaatste geestelijken zijn van onder tot boven nagezocht. Mgr. Sramek, die in Bohemen en Marovië een belangrijken aan hang bezat, is de eerste politieke leider van de rechterzijde die over de grens is uitgeweken. ROME, 31 Juli. Ter herinnering aan Paus Pius XI zal op 8 Augustus in de Mantova-berghut op de Vioz-berg een gedenksteen worden ont huld waarvan het opschrift luidt: „Waar de berg hemel wordt tot blijdschap van de sterken tot moed voor de kinderen en tot geloof voor de geloovigen willen wij ons herinneren Pius XI Paus en vriend van de Alpen Augustus 1939". De Mantova-hut die zich op 3535 meter hoogte bevindt, is de hoogste berghut van de Oost- Alpen. LONDEN, 31 Juli (Reuter) Naar de „Daily Mail" bericht hebben oudheidkundigen te Sul- Ion Hoo bij Ipswich (Suffolk) het graf ontdekt PARIJS, 31 Juli. (Havas). Onder de zeer belangrijke decreten, welke het staats blad Zondagmorgen publiceerde, bevindt zich dat betreffende „de buitenlandsche veiligheid van den staat". Voor verscheide ne gevallen worden zeer zware straffen vastgesteld. Ook in vredestijd kan de dood straf worden toegepast. Het decreet betreffende de buitenland sche veiligheid van den staat bestaat uit twee deelen: Het eerste heeft betrekking op het eigenlijke delict van verraad, dat met den dood gestraft kan worden, en het tweede op aanslagen jegens de buitenland sche veiligheid van Frankrijk. Het delict van verraad betreft Franschen die de volgende daden zouden bedrijven: de wape nen voeren tegen Frankrijk, betrekkingen on derhouden met een buitenlandsche mogendheid om deze aan te zetten vijandelijkheden te on dernemen tegen Frankrijk, aan een bui tenlandsche mogendheid Fransche troepen of aan Frankrijk toebehoorende gebieden in handen spelen, militairen er toe aan zetten in dienst te gaan van een buiten landsche mogendheid, in oorlogstijd contact onderhouden met een buitenlandsche mogend heid om ondernemingen tegen Frankrijk te be gunstigen, alsmede aan een buitenlandsche mogendheid inlichtingen of geschriften betref fende de nationale verdediging verstrekken. Als geheimen der nationale verdediging wer den aangemerkt: le. Inlichtingen van militairen, diplomatie- ken, economischen of industrieelen aard, die slechts aan bevoegde personen bekend mogen zijn en tegenover derden geheim moeten blij ven. 2e. Voorwerpen, geschriften, teekeningen, plannen, kaarten, foto's e.a., die slechts aan bevoegde personen bekend mogen zijn. 3e. Inlichtingen betreffende de maatregelen, welke genomen zijn om de daders en mede plichtigen aan overtredingen jegens de veilig heid van den staat te ontdekken en te arrestee- Het decreet betreffende de „buitenlandsche veiligheid" bevat verder de bepaling, dat in den zin van deze wet met Franschen gelijk ge steld worden: de bewoners van een land waar over Frankrijk het gezag uitoefent, alsmede buitenlandsche militairen of matrozen die in dienst van Frankrijk staan. Voorts bepaalt het decreet, dat elke Franscli- man de doodstraf zal oploopen, die moedwillig een vaartuig, een onderdeel van de luchtmacht, een levering, een werk in aanbouw, een instal latie of materiaal dat gebruikt wordt voor de nationale verdediging vernielt of beschadigt. Ook hjj die een defect veroorzaakt, dat den aanbouw kan vertragen of het functionneeren belemmeren, kan met den dood worden ge straft. Tot aanslagen op de buitenlandsche veilig heid rekent men de volgende daden: Frankrijk door vijandige handelingen bloot stellen aan een oorlogsverklaring, in vredes tijd op Fransch gebied soldaten aanwerven voor een buitenlandsche mogendheid, in oor logstijd zonder toestemming der regeering briefwisseling of betrekkingen onderhouden met onderdanen eener vijandige mogendheid, of dit ter kennis brengen van het publiek of van een niet bevoegd persoon. In oorlogstijd zullen aanslagen op de buitenlandsche veilig heid van den staat gestraft worden met dwang arbeid. in vredestijd met gevangenisstraf van een tot vijf jaar en een boete van duizend tot tienduizend francs. Verder publiceerde het staatsblad van Zon dagmorgen het decreet betreffende de geboor te en de belastingmaatregelen tot steun aan de gezinnen. Vrijgezellen, gescheiden personen of weduwen zonder kinderen zullen volgens dit decreet onderworpen worden aan een compen satie-gezinsbelasting, welke voor de inkomens beneden de vijftigduizend francs drie procent en voor die boven de 800.000 francs twintig pro cent zal bedragen. De tusschenliggende inko mens zullen met een progressief percentage be last worden. Echtparen, die meer dan twee jaar gehuwd zijn en geen kinderen hebben, worden onder worpen aan een belastingspercentage, dat een derde minder bedraagt dan dat der vrijgezel len. Van de belasting worden vrijgesteld: be lastingplichtigen die invaliditeitspensioen ge nieten voor 40 procent en lager, en belasting plichtigen die een of meer kinderen tot hun last hebben. van een Angelsaksisch koning. Hierin bevonden zich zeer waardevolle gouden en zilveren voor werpen, zooals een massief gouden helm die met edelsteenen is bezet. Deze schatten, waar van de waarde op een millioen pondsterling wordt geschat, zijn naar het Eritsch Museum overgebracht. LUIK, 31 Juli. (Belga)Te Luik is Zondagmiddag, in het kader van de Water tentoonstelling, het Koning Albert-monu ment onthuld in tegenwoordigheid van Ko ningin Elisabeth, Koning Leopold en zijn kinderen. Ook de hertogin van Vendome en de hoogste autoriteiten des lands waren aanwezig. Het monument is opgericht aan \de samenvloeiing van Maas en Albert-ka- naal. Bij de onthulling was Koningin Wilhel- mina vertegenwoordigd door mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, den commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg. In den ochtend had mr. dr. van Sonsbeeck een bloemruiker neergelegd by het monument voor Koning Albert op het kerkhof van Ro- bertmont. MOSKOU, 31 Juli (Havas) Zaterdag heeft zich een ernstig vliegongeluk voorge daan, waarover nog geen bijzonderheden bekend zijn. De divisie-generaal Victor Kholzoelof, majoor Serge Tsjerkassof, de militaire ingenieur Alexander Titof en de adjudant Iwan Koernitsjei zijn om het leven gekomen. Naar aanleiding van het ongeluk, waarbij generaal Kholzoelof om het leven is gekomen publiceert de „Prawda" onder meer een necro logie geteekend door generaal Stern. De be richten, volgens welke Stern als bevelhebber der troepen in het Verre Oosten zou zijn ver vangen door generaal Popof schijnen dus on juist te zijn. Toen de 65-jarige landbouwer D. Slager Za terdagmiddag op de fiets uit een zijweg den rijksweg te Staphorst wilde oprijden en niet voldoende op het verkeer lette, is hij aoor een auto uit Zwolle aangereden. Slager werd met bloedende wonden aan het hoofd opgenomen en is 's avonds aan de gevolgen van het ongeval overleden. De auto, die in een heg tot stilstand kwam, is vrij aanzienlijk beschadigd. DJOKJAKARTA, 31 Juli (Aneta). Het Eucharistisch Congres te Djokjakarta is Za terdagmorgen plechtig geopend in het gouver neur Bijleveld-stadion, waar een altaar was op gericht. Hiernaast stonden d? zetels voor H.H. H.H. Exc. Mgr. Willekens, Apostolisch-vicaris van Batavia en Mgr. Panico, apostolisch dele gaat voor Azië en Australië en de apostolische prefecten. Zaterdagavond hield Mgr. Willekens een preek, welke werd gevolgd door een toespraak van den voorzitter van het hoofdcomité voor het Eucharistisch Congres, welke ongeveer 12.000 inheemsche geloovigen aanhoorden. Zondagmorgen half zes droeg Z. H. Exc. Mgr. Panico een Pontificale H. Mis op. In den loop van Zondag werden op verschil lende plaatsen zes bijeenkomsten van Javaan- sche en Europeesche geloovigen gehouden, ter wijl des avonds een plechtig Lof werd gecele breerd. Zondagavond ongeveer half acht is de blik sem ingeslagen in een leegstaande schuur van den heer P. de Vries te Rossum. De schuur brandde tot den grond toe af. De vlammen sloegen over naar de woning van den sigaren winkelier Weverling; ook dit huis is verloren gegaan. Tijdens een hevig onweer, dat Zondagavond boven een deel van Walcheren woedde, is bliksem ingeslagen in de hofstede „Meiwerf' onder de gemeente Vrouwenpolder, bewoond door den landbouwer Maas. De groote schuur, waarin landbouwwerktui gen waren geborgen, diende ook voor stalling en twee veulens vonden een dood in het vuur, evenals een varken, dat aanvankelijk gered kon worden, doch in de vlammen terugliep- Het overige vee liep in de weide. Het woonhuis kon met veel moeite worden gespaard, doch de inboedel, welke men naar buiten had gebrach heeft door de hevige slagregens veel schaci^ bekomen. Het pand en de inboedel waren ge deeltelijk verzekerd. De Hoogeerw. Provinciaal der Lazaristen heeft benoemd voor Brazilië de Weleerw. h® ren Gerardus de Graaff, Amsterdam; -ya ciscus Janssen, Bosch, Kapelle; Leonardus Me fels, Dieteren; naar Java: de Weleerw. ren Petrus van der Borght, Bergen op Z naar het klein-seminarie te Wernhoutsüu Zundert, de Weleerw. heer J. Burm, Kk>os zande; naar het lectoraat te Rumpen (L-) Weleerw. heer Leo Ebisch, Panningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2