JtÜJf CK Jaap CEBUTO Zandvoortsche vermaken in 1840 Haarlem, 31 Juli boog azijn Drukke dag te Zandvoort Parijs MAANDAG 31 JULI 1939 Eerste H. Mis te Aerden- hout-Bentveld Pater Theodorus Kor stenbroek feestelijk ingehaald Eerste H.H. Missen te Nieu w-V ennep Van de weleerw. heeren M. en C. Tulen De eerste plechtige H.H. Missen De receptie PROGRAM RADIO-CENTRALE Dinsdag 1 Augustus De GROOTE REVUE met IN REMBRANDT nog slechts Zj- DAGEN „Drenkeling" keek naar zijn eigen redding Bekend menschenredder vloog gekleed te water, maar DE GEMEENTELIJKE BUREAUX Op den dag der blijde gebeurtenis HET JUBILEUM VAN DEN HEER LEO SPEET Orgelbespeling vewEi» uw BtT Een Hollandsche wedren Duizenden kwamen per tram en trein Het einde was een fiksche donderbui AGENDA Bioscopen 1 Augustus Bioscopen Apotheekdiensten BURGERLIJKE STAND Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, *Tn;nan XmxteJi zertaen. STAD Zaterdagavond heeft de parochie van den H. Antonius v. Padua te Aerdenhout-Bent- veld een harer pas gewijde priesters op fees telijke wijze ingehaald. Pater Theodorus Korstenbroek van de orde der Dominicanen, die op Zondag 23 Juli zijn H. Priesterwij ding ontving aan het Albertinum te Nijme gen door Mgr. Diepen, werd aan het station te Haarlem verwelkomd door zijn ouders, den parochieherder, pastoor W, M. Bosch, en een voor deze gelegenheid gevormd comité be staande uit buurtbewoners. Terwijl men in enkele auto's naar het ouderlijk huis reed, stond reeds geruimen tijd een groep lieftallige bruidjes den neomist af te wachten voor de woning van de familie Kor stenbroek. Door de zorgen van het comité was de voortuin geheel met eerebogen versierd, waar zich vooraan een groot van bloemen ge vormd kruis bevond in de wit-gele kleu ren. Vele vlaggen in de onmiddellijke omgeving verhoogden het feestelijk aspect. Tegen vijven arriveerden de auto's en begeleid door de bruid jes schreed de neomist onder het zingen van een welkomstlied naar de ouderlijke woning. Des avonds bracht de Zandvoortsche muziek kapel onder leiding van Reinier van 't Hoff een serenade aan den neomist, waarbij groote be langstelling was van parochianen. Zondagmorgen te half elf was de eerste plech tige H. Mis en reeds vroegtijdig hadden pa rochianen en belangstellenden zich een plaatsje verzekerd, terwijl ook velen voor de kerk ble ven wachten om getuige te zijn van de intrede van den nieuwen priester. Vanuit de pastorie, voorafgegaan door bruidjes en misdienaars, as- sisteerende geestelijken, werd de celebrant naar den ingang der kerk geleid. Pater Korstenbroek alsmede de diaken en sub-diaken waren hierbij geheel voor de plechtigheid gekleed met kazui fel en dalmatieken. Terwijl de stoet in de kerk naar het altaar schreed werd door het koor een driestemmig Veni Creator van Olivier Koop onder leiding van den heer Joh. Versteeg ge zongen. De jonge geestelijke werd aan het altaar geassisteerd door twee ordepaters, pater Lector Ign. Grollenberg O. P. als diaken en pater Dr. E. van der Meer O. P. van de Oxford Universi teit uit Engeland als sub-diaken, terwijl pastoor Bosch als presbyter assistens fungeerde. Een woordje van lof verdienen zeker wel de misdie naars, die extra hadden gestudeerd, daar de ritus van de paters Dominicanen nogal ver schilt met die der wereldheeren. Voor in de kerk hadden de ouders en verdere familieleden plaats genomen. Het koor voerde de mooie Missa Eucharistica van Lorenzo Pe- rosi uit voor vier-stemmig gemengd koor. De solo's werden gezongen door den heer P. Jun- ger uit Overveen. De kerk was op smaakvolle wijze versierd met groen en bloemen. Boven den altaarboog was een doek aangebracht met de woorden „Gij zijt Priester in eeuwigheid". De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan Roosenhart, eveneens een zoon der parochie, thans kapelaan te Delft, die als tekst gekozen had: „En op hem zal rusten de geest des Hee- ren". Evenals de profeet Isaias juichen kon in zijn voorzienenden geest bij de geboorte van Christus: Een Kind is ons gegeven, een Zoon is ons geschonken, zoo kunnen wij heden ju belen om dezen Alter Christus, want de priester is een andere Christus. Ook vandaag mag de juichtoon weerklinken: Eere aan God in den hooge, want Christus blijft voortleven in den priester. Met de bede, dat deze nieuwe priester Gods door het gebed van de geloovigen welbe haaglijk moge zijn bij God en de menschen en Gods zegén op zijn verderen levensweg zou mogen blijven rusten, eindigde de gewijde re denaar. Na de H. Mis werd door het koor een priestercantate gezongen van Guido Gezelle en getoonzet door Petrus de Bree pr. Des middags te twee uur werd een drukbezochte receptie ge houden door den neomist ten huize zijner ouders, waar o.m. de zeereerw. heer Henri de Greeve eh dr. J. P. M. Sterck blijken van per soonlijke belangstelling gaven. Door het eerder genoemde comité werd aan den jongen priester namens de omwonenden aangeboden een gou den ziekendoosje en een dito voor H. Olie. Te vier uur des middags werd een plechtig Lof door den wijdeling gecelebreerd, waarbij wederom vele parochianen en belangstellenden tegenwoordig waren. uws Het zeldzame feest, dat twee gebroeders te gelijk hun eerste plechtige H. Mis doen. nadat zij gelijk en in dezelfde orde priester gewijd zijn, werd dezer dagen in de parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Nieuw-Vennep gevierd. Zaterdagavond werden de weleerw. heeren M. en C. Tulen door den zeereerw. heer pastoor H. A C. M. Wennen en de,n heer van Schie van het station te Hillegom afgehaald. Aan de grens der gemeente stonden opgesteld de feestcommis sie, de bekende Venneper ruiters en de harmonie „Crescendo" van Hillegom. Onder de vroolijke tonen van de muziek en begeleid door een groote menigte vrienden en belangstellenden ging het daarna op het dorp aan. Bij het dorp stond een groep van zestig bruidjes, die de neomisten naar de kerk brach ten. Hier was de belangstelling zeer groot. De zeereerw. heer pastoor H. A. C. M. Wennen sprak hier het welkomstwoord. Hij herinnerde aan de vele moeilijkheden, die overwonnen zijn, aan de moeilijke examens en studiejaren en ver heugde zich met de neomisten, familie en paro chianen over dezen dag. nu aan dit alles een einde is gekomen en de kroon op het werk is gezet. Aan het einde van zijn rede verzocht hij aan de neomisten, om de aanwezigen hun eer sten priesterlijken zegen te geven. Nadat de neo misten hun zegen hadden gegeven, werd 't wel komstlied gezongen. Een plechtig Lof werd daarna door den wel eerw. heer C. Tulen gecelebreerd, met assistentie van zijn broeder, den weleerw. heer M. Tulen en den eerw. heer W. van Schie. ook een zoon der parochie, die het volgend jaar de H. Wij ding van het priesterschap hoopt te ontvangen. De kerk was door de feestcommissie, onder de leiding van den heer T. G. van Alkemade, bij zonder fraai met bloemen versierd. Ook waren het ouderlijk huis en de toegangs weg aardig versierd, terwijl velen de vlag had den uitgestoken. Echter moeten wij hier een opmerking maken en wel deze: By dergelijke gelegenheden be speurt men heel erg, hoe slecht de weg naar de kerk is. Het wordt toch wel tijd, dat de weg naar de R.K. kerk stofvrij wordt gemaakt. Zondagmorgen om half tien werden de neo misten van hun ouderlijk huis afgehaald door de feestcommissie en een groote groep bruidjes, die onder leiding van de eerw. Zuster Ludwina haar taak keurig vervulden. Voor de kerk stonden de Misdienaars met kruis en kaarsen en zoo ging het de kerk in. De twee neomisten met hun moeder in het mid den en gevolgd door Broeders en Zusters en familieleden. Het kerkgebouw was al spoedig tot :n de hoekjes gevuld. De plechtigheid der eerste plechtige H.H. Mis sen ving aan met het vierstemmig Veni Creator van Jos. Beltjens; voorts voerde het koor ö.l.v. den heer M. G. van Staveren de vierstemmige Missa Sanctae Virginis van J. P. Stehle uit, aan het orgel begeleid door den heer B. Duwel. In het priesterkoor had plaats genomen de oua-pastoor der parochie, de zeereerw. heer A. C. van den Berg.. De plechtige Mis werd opgedragen door den oudsten van de twee gebroeders neomisten, den weleerw. heer C. Tulen, daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor H. A C. M. Wennen als presbyter assistens, den weleerw. pater C. de Koning M.S.F. als diaken en den weleerw. heer W. van Schie als subdiaken; als ceremoniarius fungeerde een eerw. heer theolo gant. De pastoor hield de feestpredikatie, zulks naar aanleiding van de woorden uit het St. Joannes- Evangelie: Zooals de Vader Mij zond. zoo zend Ik U. De gewijde redenaar achtte het een bui tengewone vreugde de beide neomisten namens familie, moeder, zusters en broers, vele vrienden en andere belangstellenden te mogen gelukwen- schen met hun weliswaar huiveringwekkende, doch toch ook schoone roeping tot het priester schap. De beide neomisten, tot dusver slechts verbonden door de banden des bloeds, zijn nu ook nog met elkaar verbonden door de heilige banden van het Priesterschap. Na uitgeweid te hebben over de macht van den priester, die God op het altaar doet nederdalen, wees spr. ook op het groote offer van het priesterleven. Over al is de priester een andere Christus, als Chris tus is hij de van God gezondene en daarom is zijn zending groot en verheven, doch ook zal hem, evenmin als Christus, het offer van teleur stelling en laster niet bespaard blijven. Wat er ook moge komen, spr. wenscht de bei de neomisten van harte geluk met hun verhe ven uitverkiezing en hp vraagt de parochianen hun priesters steeds in hun gebed te gedenken; dat zal het schoonste geschenk zijn. dat zij hun aan kunnen bieden. Zich richtend tot de moeder van de beide priesters, wier hart wel vervuld moet zijn van groote dankbaarheid jegens God, nu zij haar bei de kinderen aan het voor haar zoo bekende al taar ziet staan, wenscht spr. haar van harte geluk met het geluk van haar kinderen, die thans de paarlen zijn aan de kroon om haar hoofd. Ook de andere familieleden wenscht spr. geluk, den wensch uitsprekende, dat zij zich den priesters altijd waardig zullen toonen. Tenslotte vraagt de de pastoor zijn parochia nen in deze feestvreugde niet te vergeten om te bidden voor nieuwe priesterroepingen in de pa rochie, want na den a.s. priester, die het volgend jaar zijn eerste H. Mis hoopt op te dragen, zijn er geen priesterstudenten in deze parochie. Ook aan de neomisten vraagt spr. een gebed om nieuwe priesterroepingen, hun tenslotte Gods zegen toewenschend voor hun beider priester leven. Terwijl aan het hoogaltaar het plechtig H. Offer werd voortgezet, droeg de jongste der beide neomisten, de weleerw. heer M. Tulen, aan het Maria-altaar zijn eerste H. Mis op. Toen het zangkoor het Jesu Dulcis van B. Kothe zong, reikte de oudste neomist aan zijn moeder en andere familieleden de H. Communie uit. hetgeen een ontroerend moment was. Een plechtig slot van de plechtigheden vorm de de feestelijke priestercantate van Theo van der Bijl, door het zangkoor op voortreffelijke wijze uitgevoerd, met de heeren J. v. d. Zwaan als tenor-solist en C. van Staveren als bariton solist. Na den middag had er om half twee een re ceptie plaats. Bijna geheel de parochie verscheen in het patronaatsgebouw, om de neomisten en familie geluk te wenschen. Namens het feestcomité werd door den heer F G. Alkemade het geschenk der parochie onder couvert aangeboden. De neomist C Tulen sprak een woord van dank aan den heer Alkemade en het feestcomité. Het plechtig danklof om 4 uur werd gecele breerd door den neomist M. Tulen, daarbij ge assisteerd door zijn broer als diaken en den wel eerw. heer W. v. Schie als subdiaken. Onder dit Lof sprak de neomist C. Tulen, mede namens zijn broer, een woord van dank tot alle parochianen voor hun buitengewoon medeleven gedurende zijn studietijd en voor deze dagen. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot den zeereerw. heer A. C. v. d. Berg. oud-pastoor der parochie, voor de meer dan bijzondere mede werking tijdens beider studiejaren. Hij besloot met den wensch, dat de parochianen hen niet zouden vergeten in hun gebed, terwijl hij de toe zegging deed de parochianen van O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen niet te zullen vergeten. Het plechtig Lof werd besloten met den Lofzang Te Deum en den Zegen met het Allerheiligste. Prog. I: Hilversum II. Porgr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.00 Gram. muziek; Radio PTT Nord 10.20; Droitwich 11.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; London Regional 3.20; Pauze 4.15; Keulen 4.20; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brussel 7.05; Ned. Brussel 7.20; Keu len 7.50; London Regional 8.35'; Keulen 8.50; Ned. Brussel 9.20; Keulen 11.20. In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Programma 4; Ned. Brussel 8.00; Radio PTT Nord 9.20; Diversen 10.05; London Regional 10.35; Droitwich 1.20; Radio PTT Nord of Di versen 6.50; Droitwich 7.05; London Regional 9.50; Droitwich ca. 10.10; London Regional 11.50. Programma 5; 8.00—7.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verdi, Mozart Weber. 1 Troubadour (verk. uitv.) Ver. Sol, koor, orkest. 2 Eine kleine Nachtmusik, Mo zart, Sachsische Staatskapelle; 3 Der Freischütz. Weber, Philh. orkest van Berlijn; 4 La Travia- ta, Verdi, Symphonie-orkest. 8.0012.00 Di versen. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ontstond op 't Zuiderstra'nd ter hoogte van den post der Zandvoortsche Reddingsbrigade een geweldige consternatie, doordat een dame luid huilende en gillende aan den bekenden menschenredder en strandpachter Jacob Kraaaijenoord kwam ver tellen, dat haar zoon om hulp schreeuwde en naar alle waarschijnlijkheid aan het verdrinken was. Kraaijenoord bedacht zich geen oogenblik, gordde een zwemvest om en begaf zich gekleed te water. Inmiddels rukte ook de reddingsbrigade uit met de boot en tuurde ijverig over zee om den vermoedelijken drenkeling' te ontdekken. Op de tweede bank echter zag men enkele zwem mers.. die zich rustig vermaakten en geen blijken gaven van in doodsnood te verkeeren. Op het strand echter stond een jongeman het gejaagde gedoe met belangstelling aan te zien, totdat hem plotseling twee armen om den hals vielen van zijn verontruste moeder, die niet wist, da haar zoon reeds lang uit het water was. Het geval werd nu eenigszins pijnlijk, war.t Kraaijenoord bevond zich nog steeds in het water terwijl de boot van de reddingsbrigade rus teloos over de zee kruiste. Het publiek kreeg schik in het geval en riep beiden terug. Er volgde hierna nog een interne scène op het postgebouw van de Z.R.B., waarbij de moe der gebruik maakte van de gelegenheid om haar excuses aan te bieden. Voor de brigade was hei een welkome afwiseling, waarbij tevens bleek dat Kraaijenoord neg steeds paraat is. De gemeente-secretarie en alle gemeentelijke instellingen, behalve de hieronder genoemde, zullen op den dag, volgende op den dag van de geboorte van een Koninklijken Prins of een Ko ninklijke Prinses, gesloten zijn. Geopend zullen zijn: het bureau van den Burgerlijken Stand (des voormiddags van 9 tot 10 uur en voor reeds over eengekomen bezoeken op dien dag van 9 tot 11 uur; het voltrekken der voorgenomen huwe lijken gaat door; het kantoor van het Havenwezen aan de.i Koudenhorn; de Stads-Apotheek op de uren, welke nader aan het gebouw der Stads-Apotheek zullen wor den bekend gemaakt; het koelhuis van het Openbaar Slachthuis (des voormiddags van 7 tot 8 uur) de gemeentelijke Bank van Leening doch al leen indien de sluiting op Zaterdag plaats heeft, en dan uitsluitend van 3 tot 5 uur voor het afhalen van beleende panden; het Gemeentelijk Laboratorium voor Patho logische Bacteriologie (Zondagsdienst) de Gemeentelijke Zwem- en Badinrichtingen (des voormillags van 7.30 tot 10 uur). Het ophalen van vuilnis en asch zal op dien dag niet geschieden. Niet toegankelijk zullen zijn de gemeentelijke sportterreinen, terwijl tevens de winkels op den dag der geboorte (mits deze niet valt op een Zondag) en op den onmiddellijk daarop volgen den dag tot 12 uur 's nachts geopend mogen zijn. Zoo ook de tapperijen beide dagen tot des nachts 2 uur. Indien de geboorte op een Zaterdag plaats heeft, zal als onmiddellijk daarop volgende dag worden beschouwd de daarop onmiddellijk vol gende Maandag. De heer Leo Speet, die gelijk gemeld 1 Augus tus zijn zilveren journalistenjubileum viert, zal morgen te zijnen huize, Rijnegomlaan 19, Aer- denhout, receptie houden van half 3 tot half 5. mmm Te Zandvoort werden Zondag op het Gem. Sportterrein groote windhondenren- nen gehouden, waarvan hierb oven een interessant snapshot In de groote of St. Bavo-kerk te Haarlem zal op Dinsdag 1 Augustus 1939, des avonds van 8.159.15 uur. door den heer Jacob Bijster het volgende programma werden uitgevoerd: 1 Praeludium et Fuga f. kl. t„ J. S. Bach; 2 Koraalbewerking: Allein Gott in der Höh' sei Ehr, J. S. Bach; 3 Choral 3 a kl. t., Cés. Franck; 4 Clair de lune, Louis Vierne; 5 Pièce Héroïque, Cés. Franck; 6 Vrije improvisatie (over Psalm 68). U^r em 'Haas' Azijn (abrieken - Haarlem In een bij de erven Bohn te Haarlem in 1844 verschenen boekje vertelt A. Beets (dus niet Nicolaas Beets) onder het pseudoniem van Hippophylus, van een eenige jaren te voren in de Zandvoortsche duinen gehou den paardenwedren. Het geval zelf heeft niet veel om het lijf, omdat de wedren als vertooning vrijwel een mislukking was en omdat het verhaal ook verre van spannend is, doch om er achter te komen hoe en waarmede onze voorvaderen van een hon derd jaar zich amuseerden, is het leerzaam en het navertellen waard. De zesde en zevende September zijn voorbij gegaan, zoo begint de schrijver zijn verhaal. Op die dagen zouden er wedloopen van in- en uit- landsche paarden plaats hebben; daar zouden rijke en kostbare prijzen gewonnen worden; in één woord, dat zouden heerlijke dagen zijn. Die wedloopen zijn er geweest, die prijzen zijn ge wonnen, die heerlijke dagen zijn voorbij. Het is geen kurkdroge zomer geweest, deze zomer. Integendeel, het regende alle dagen voor twee en des Zondags minstens voor drie. In den Hout kondt ge wel schijf schieten. Op laatsten ker- mis-Zondag was het jassen-weer, en mooi vuur werk, waar de sociëteit „Trouw moet Blijken" het publiek op tracteerde in den Hout, werd van den eenen Zaterdag tot den anderen uit gesteld. Het regende alweer en toen de regen wat ophield en het vuurwerk werd afgestoken, was het koud als in November. Het mooie vuur werk was grootendeels nat, en dat was naar. De Hartjesdag, die uitzet van den zomer, viel ook tegen. Zeker, het regende niet, maar het stormde. In één woord, alles, alles viel tegen en toch was iedereen wel te moede, in de hoop op een mooien September, de maand der Hol landsche wedloopen. Hollandsche wedloopen. zoo mijmert de schrijver verder, wat klinkt dat grootsch, wat wekten die woorden ieders ver beelding op. Voor de prachtige vertooning wa ren de zesde en zevende September bestemd en omdat het renpark in de Zandvoortsche duinen was aangelegd, mocht men met reden veronder stellen, dat daar voor de toeschouwers plaats genoeg zou zijn. Van een eersten, tweeden en derden rang en eene plaats van een dubbeltje voor kinderen en dienstboden, kon niets ko men, want dan zouden er amphitheaters ge timmerd moeten worden en dat zou er in ge hakt hebben. Zonder onderscheid liet men dus iedereen hetzelfde betalen. Voor den persoon, voor de paarden, welke men voor het rijtuig had, voor ieder wiel van het rijtuig, voor alles moest gedokt worden. De berekening werd in de courant gezet. Iedereen kon dus vooruit we ten wat de grap hem kosten zou. Maar er zou gewedrend worden, de Koning zou er ook zijn, en wie is niet graag waar Zijne Majesteit is. De Maatschappij kon het niet helpen, dat Zijne Majesteit naar Weimar op kraamvisite was ge weest en nu heel wat anders te doen had. Een veelbelovend programma maakte aan de kijk grage menigte bekend, wat er te zien zou zijn en niet gezien werd. In de laatste dagen van Augustus werden in een winkel in Haarlem een kostbare beker, een gouden zweep en twee keu rig nette, fijnbewerkte doekspeldjes ten toon gesteld. Het waren de door de Prinsen uitge loofde prijzen en premiën. Eindelijk brak de zesde September aan. Het was een heerlijke dag. Het zou warm worden en dat was al een extraatje. Des morgens vroeg begonnen de voetgangers, die van de naastbij liggende duinen voor niets wel iets hoopten te zien, de lange wandeling naar Zandvoort, of liever naar het renperk. Er waren er zonder bagage, gelukkig, zoo ze maar het noodige had den om ten behoorlijken tijde en plaatse aan te leggen, want ach, de paarden-maatschappij staat in een treurige oppositie tot een andere vereeniging; ze is een doodsteek voor de ma tigheid! Anderen, die wat meer in de melk te brokken hadden, stapten doodbedaard voort Dank zij het prachtige zomerweer be leefde de badplaats Zandvoort gisteren zijn eersten drukken Zondag van het hoog seizoen. Het was zeer druk aan het strand en aan de boulevards, waar het publiek ge noot van de koesterende warme zonnestra len na een lange periode van donker regen achtig weder. Aan het strand culmineerde de drukte in de badinrichtingen, waar men onder hoogspanning de vele baders en baadsters „verwerkte". Ook de strandpaeh- ters hebben gisteren voor het eerst na lan gen tijd een „goeden" dag kunnen registree- ren. Zandvoort leefde van dezen dag weer eens geheel op. Tram en trein brachten duizenden uitgaande en verkoeling zoekende stedelingen naar hier, waar 't breede strand en de frissche zee lokten voor 'n gezonden dag in de natuur. Het „dagje naar Zandvoort is voor velen nog altijd een waar evenement, waarbij vooral de kindei en reikhalzend uitzien naar het oogenblik, waar op de Zandvoortsche tram of trein zich in be weging zet, de vrijheid tegemoet! En zoo is er gisteren dan weer genoten op een wijze, zooals dat alleen aan het Zandvoortsche strand mo gelijk is. Ouders en kinderen, ooms en tantes, neefjes en nichtjes hebben kuilen gegraven, dammen opgeworpen, met emmertjes water ge sjouwd enz. Zeilbootjes voeren af en aan om zeer velen ook in de gelegenheid te stellen Zandvoort vanuit zee te zien. 'Eén groot aantal kano's en bootjes zorgde voor het noodige vertier ook op zee, zoodat alles een bont ge wriemel was van zonnende, badende, varende, genietende en blije menschen en kinderen. Tegen een uur of zes teekenden zich echter tegen den zuidelijken en oostelijken hemel don kere wolken af, die niet veel goeds beloofden. Derhalve werden inderhaast tram en trein op gezocht om voor de bui in de plaats van inwo ning terug te zijn. Eerst tegen half negen ech ter barstte de bui los en toen was de badplaats spoedig uitgestorven, hetgeen toch niet weg neemt, dat velen hadden genten van dezen pret- tigen dag. met de vrouw aan den arm en een schep kin deren vooruit of achteraan, waarvan de een de kabas met aangekleede broodjes, peertjes en madera, althans gevulde maderafleschjes droeg, terwijl een ander uit voorzorg met een para- pluie beladen was. Zoo stapten allen welgemoed den nieuwen Olympischen spelen tegemoet. Een paar uur later stelden de rijtuigen der hono- ratiores zich in beweging of trokken de een- loopers naar „De Groene Valk", vanwaar men voor een koopje naar het renperk zou worden gebracht, onder bepaling echter, dat men zich ook voor den terugtocht verbond. Tot de lief hebbers van dit middel behoorde ook de schrij ver van het verhaal. Te tien uur arriveerde hij gelukkig en warm aan het Valkje, zich ver heugende, dat hij zich den vorigen avond reeds van een plaatskaartje voorzien had, maar, o, ramp, hij vernam, dat alle rijtuigen reeds ver trokken waren en dat hij wachten moest op een tweede lading. Eindelijk verscheen er weer een omnibus. Had niet het vooruitzicht van dsn heerlijken wedren allen man een riem on der het hart gestoken, niemand zou het op den duur in den propvollen en snikkend warmen wagen hebben uitgehouden, maar de verbeel ding was vol van paarden, jockeys, Koning en Prinsen en dus.... kon alles worden verduurd. Bij de Zandvoortschelaan, vlak voor de brug over de Leidsehevaart, lyeld de „paardentem mer" plotseling stil en, zoo schrijft Beets, wij hoorden zeggen: „Ziezoo, Bart, kom er nu maar af, dan zal ik je wel over de brug jassen." De spreker was de moedige zoon van den eigenaar van den omnibus, maar aangezien ik uit aange boren vreesachtigheid meende, dat de jonge heer den omnibus wel eens in de vaart kon jassen, inplaats van er over, verliet ik het rijtuig, om 'mijnen weg wandelend te vervolgen. Ik moet echter gul uit bekennen, dat ik met een gevoel van spijt den over de brug gejasten omnibus zag voorbij rijden, ofschoon een goed vriend, die mij later eene plaats in zijn rijtuig aanbood, mij weldra met mijn lot verzoende. Eindelijk stond de schrijver na dezen ge weldig gewichtigen tocht per rijtuig (hoe vreemd doet het verhaal nu in onzen tijd van fietsen, Zandvoortsche tram, auto enz.) in de file van rijtuigen, die één voor één in het heiligdom van den dag werden toegelaten. Ieder rijtuig mocht negen per sonen en niet meer bevatten. De rijtuigen, die met overwicht verschenen, moesten dus een deel van hun last afladen vóór zij bin nenreden om dien dadelijk weer aan te vullen, zoodra zij hun standplaats hadden ingenomen. Toen het onze beurt was om binnen te rijden, ontwaarde ik aan de lin kerzijde van den ingang een vierkant ge bouwtje, waarin een man zat, die de entrée- gelden inde. Een heer met het groene lint om den hoed en het paardje op de borst, stond te paard op schildwacht naast het huisje. Het was iemand van een vlug be grip, want met één oogopslag zag hij hoe veel paarden vóór, hoeveel wielen onder, hoeveel personen er in een rijtuig waren. Wij betaalden en kwamen er dus in. De leden reden links, de niet-leden rechts. De eersten om iets, de anderen niets, geen van allen om bijzonder veel te zien. Omtrent de plaats voor den wedren vertelt Beets het volgende. De buitenlijn was met een dijkje, waarachter een tamelijk breede sloot liep, afgebakend. Buiten den dijk stonden op eenige passen van elkander dragonders te paard. De binnenzijde der renbaan was met paaltjes, door dikke touwen aan elkander gehecht, af gezet. Voor die touwen, vlak achter de rijtui gen, had de infanterie afstandsgewijze post gevat. Geen honden, geen dienaren der heilige justitie werd men gewaar. De rijtuigen stonden in een cirkel aan de binnenzijde der renbaan in de lengte naast elkaar, voor en achter golf den de ruiters en voetgangers vroolijk dooreen. Aan de linkerzijde, op de helft der baan, be vond zich de tribune voor de vorstelijke per sonen en de leden der maatschappij. Op eenigen afstand vandaar, meer naar den ingang, was een kleinere tribune, waarop een soort van telegraafje en een bengel (klok) om aan de menigte het afrijden der paarden bekend te maken. Nog nader bij den ingang, iets meer naar achteren, werden de jockeys gewogen. Wel dra waren er eenige minuten over den bepaal den tijd verloopen. De menigte werd min of meer ongeduldig, de spanning hoe langer hoe grooter, de zon brandender en brandender, de hitte om te smoren. Eindelijk, ten half één, ver scheen wel niet Zijne Majesteit, maar toch wel hunne Koninklijke hoogheden, de Prins van Oranje en de Prinsen Frederik en Alexander. Bij hunne komst hief de muziek der dragonders het Wilhelmus van Nassouwe aan. Op het hooren dier geliefde tonen stond de natie, zoo verre ze hier bijeen was, als één man in hare ïijtuigen, op, rekte de halzen zoo lang moge lijk uit, tuurde zoo ver zij kon en zag.... niets. Eindelijk breekt het gewenschte oogen blik aan, het luiden van een bengel wordt m de verte gehoord, men ziet gekleurde stippen als dwaallichtjes achter de menigte voorthuppelen, het zijn de mutsen der jockey s. Eensklaps begint de telegraaf te werken, een ijzeren pannekoek wordt over eind gezet, de dwaallichtjes bewegen zich sneller, de wedren is aangevangen. Alles is in beweging, alles staat op, alles kijkt. De programma's worden in allerijl voor den dag gehaald, de veertien paarden zijn in aantocht, wie zal winnen? Daar komen ze, één paard, nog één paard, twee paarden, weer één paard, nog drie, het is uit! De veertien paarden zijn onder acht jockey's verdwenen en losse paarden zijn er niet gezien. Wie lost dit raadsel op? Ik heb maar acht paarden gezien; ik telde er zeven; er moesten er veertien zijn; ja, de andere rijden zoo aanstonds; de winnaars van Gebouw St. Bavo: Best. Landarbeiders, 8 u. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Concert, 8.15 u. Rembrandt: Snip en Snap-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Luxor: ,,Ons Prinsesje loopt", 102 u.; „Het meisje uit het Verre Westen". 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Frans Hals: 50 min.-programma 101 uur; „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. (alle leeftijden). Cinema: ,,D'r op of d'r onder"; „De reddende engel" (alle leeftijden) 8.15 uur. ,,Ons Prinsesje loopt", 116 uur. Gebouw St. Bavo: Afdracht Graf. Bond, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 8.159.15 uur. Rembrandt: „Snip en Snap"-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Luxor: „Ons Prinsesje loopt", 102 uur; „Het meisje uit het Verre Westen", 2.30, 7 en 915 uur (alle leeftijden). Frans Hals: 50 min.-programma, 101 uur; „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden) Moviac: Jeugdvoorstelling 2.30 uur; „De Krio- bebijter'' (alle leeftijden), 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddienst der apotheken zullen tot en met Vrijdagvond worden waar genomen door: C. G. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park apotheek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen - daalscheweg 341; apotheek Aerdenhout, Zand voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen - daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. iedere zeven rijden eindelijk om den prijs; ah, zoo mijnheer, ik had het zóó niet be grepen! Dat was zoo schering en inslag van de meeste gesprekken. Over den terugtocht lezen wij: Ook die terugtocht had zijn bezwaren. Van wege de warmte. De warmte werd onverdraag lijk, vooral voor de wandelaars. Zwijgend en mat stappen ze voort. Hier een dametje, dat haar geblakerd gezichtje tot een volle maantje opgezwollen tevergeefs tracht te verbergen ach ter haar zakdoek, grijs van het stof. Daar een heer, boos, omdat hij ook niets gezien heeft, ginds een ander, die onder een kunstlach tracht te verbergen het „wat hebben ze ons beet ge had", daar weer een dikke zwoeger, bek af, met de jas over den arm, den hoed op een stok, het vest open, in het zweet zijns aan- schijns voortkruipend, reikhalzend uitziend naar een oase in de woestijn. In de rijtuigen zijn zieken. Dames met zonnesteken, anderen lij dende aan indigestie naar ziel en lichaam. Dan barst een zwaar onweder los en de af loop is rampzalig. Men komt thuis, moe, ver slagen, verhit, boos en door en door nat. Geboren: 27 Juli J. J. M. van GiffenVisser, z. 28 Juli M. L. NieuwenhuizenJanij, z. A. E. Zandstra—Steen voorden, z. 29 Juli A. M. Le Fe- vreAkerboom, z. A. C. DraijerBoots, d. H. BeelenCobelens, z. H. A. Ramaker—Roelfse- ma, z. H. Bismeijervan der Heeft, d. 30 Juli J. M. E. Gennissen—van der Horst, z. 31 Juli H. B. WorselingHoogstad, d. Getrouwd 3i Juli. A. H. P. Klementkow en W. H. van Loenen. W. A. P. Handgraaf en J. E. Walker. Overleden: 28 Juli W. H. de Laat, 76 jaar, Gasthuislaan. C. Sluijters, 59 j., Leidschestraat H. Verdel, 19 jaar, v. Raephorststraat. L. Groot, 39 jaar, Slachthuisstraat. 29 Juli. W. Schepers- Wisse, 48 jaar, Lorentzkade. 30 Juli G. Boting. 70 jaar, Schotersingel. -'.r fl m .J V de „Lichtstad" die U zooveel te zien en te genieten geeft, dat het zonde is, Uw kostelijke tijd te verdoen met het zoeken naar een geschikt hotel. Laat Cebuto alle beslommeringen van U overnemen, dan bent U on bekommerd uiten veel voor- deeliger ookl Uit de Cebuto Massakeu*: 6 dg Parijs 49.— 7 dg. Vogezen 56.75 81/jdg. Fransche Jura en Savoye M 74.50 13 dg. Fransche Rivièra 112. 4 dg. Hannover-Hamburg-Bremen.. 51.50 6 dg. Rijn 46.50 Ook voor privéreizen, vlieg- en bootpas sages, chèques, en verzekeringen CEBUTO HOUTPLEIN 34 HAARLEM TEL 1644S Agenten: Spaas, Rjjksstraatw. 2L Haarlem N. Tel. 16531 Fa. Bruynzeel, bij Velserp.. Velsen-N TeL 3064

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5