We luisteren FINANCIEN Rondom het paleis Soestdijk Onze Jubileumreis 1 Dagfilm s Waterstanden MAANDAG 31 JULI 1939 Voorbereidingen getroffenom het blijde nieuws zoo spoedig mogelijk te verspreiden 130 missionarissen namen afscheid Plechtigheid in het Missiehuis te Steyl VIJFJARIG MEISJE DOOD GEREDEN Tragisch ongeluk bij het zwemmen Bij duiksprong tegen basalt glooiing gestooten Nationaal Verbond der K.J.M.V. Bestuurderendagen te Tilburg A. DEN DOOLAARD Thérèse Neumann overleden DE ARBEIDERS IN HET KAMP TE DIEVER MOTORSPORT TERREINKAMPIOENSCHAP- PEN VAN BRABANT Renooy levert op Eysink de beste prestatie VAN HET KATHOLIEKE KAMP Ski-ongeval ernstiger gevolgen dan men aanvankelijk dacht TANDEMRIJDERS AAN GEREDEN R.K. LIMBURGSCHE VOETBALBOND Jaarvergadering te Venlo DAMMEN R.K. Landskampioen schap Overige uitslagen ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 9 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen? De inschrijving voor onze vijf- landenreis van 720 Aug sluit 2 Augustus Staatsexamen Nijverheidsonderwijs Dinsdag 1 Augustus Examen hoofdakte POSTVLUCHTEN MARKTEN .3 a g 3 6 S I 1 N s - o.co o.oo o.oo Langzamerhand begint er eenige span ning te komen rondom het paleis Soestdijk, waarop thans weer de aandacht van het gansche Nederlandsche volk en van het geheele Rijk is gevestigd, zoowel hier in Europa als overzee. Het paleis biedt het gewone beeld, zooals het daar ligt langs den grooten verkeersweg. Auto's rijden er langs in razende vaart, al zijn er wel een aantal bestuurders, die hier even hun snel heid verminderen. Bij de poorten staan de rijksveldwachters op wacht en op de voet paden langs den weg blijven een aantal wandelaars met bijzondere belangstelling naar het paleis staan kijken: inwoners van Baarn en vacantiegangers, die in deze mooie streek hun vrijen tijd komen door brengen. Ook in de hotels, die in deze zomerdagen vrij druk bezet zijn, is de drukte van de aan staande gebeurtenis merkbaar. In het Badhotel is nog steeds de telexinstallatie aanwezig, die in het begin van het vorige jaar dienst heeft gedaan en die langzamerhand tot een beziens waardigheid is geworden. Zij zal ook nu weer haar dienst hebben te verrichten, want het A. N. P. zal in dit hotel zijn intrek nemen om het blijde nieuws zoo spoedig mogelijk wereld kundig te maken. Wereldkundig in den letter lijken zin van het woerd, want niet alleen in Nederland stelt men belang in den zegen van ons Koninklijke Huis. Hotel Trier tegenover 't paleis heeft eveneens zijn telexinstallatie. In dit hotel wonen thans eveneens twee telefonis tes uit Amsterdam, die de zorg zullen hebben over de tijdelijke centrale, die hier is aange legd. Een tiental lijnen zorgen voor de directe verbinding van Hotel Trier met de hoofdstad en met het geheele land. Als men thans hoort praten over hef „bijkantoor Trier", behoeft men niet bezorgd te zijn, dat de Rijkstelefoon zich zou bezig houden met al te grootsche en gevaarlijke annexatieplannen, want met dit bijkantoor is alleen de tijdelijke centrale be doeld. welke hier in het hotel van dien naam is aangelegd en waar de dienst op het oogen- blik nog niet al te zwaar is. Want er wordt hier wel een drukte van journalisten verwacht, maar het is er thans nog heel erg rustig. De rust wordt nog versterkt door de loome zomer hitte. welke de laatste dagen weer iets te zwaar op dit boomenrijke landschap drukt en die de menschen van alle energie schijnt te berooven. Maar deze technische installaties en de aanwezigheid van de Amsterdamsche tele fonistes te Baam zijn teekenen, die er op wij zen, dat deze rust slechts schijnbaar is, om dat er de spanning onder verborgen zit, die zich weldra zal uiten in het snelle en haastige werk, dat verbonden is aan de moderne wijze van berichtgeving. In den loop van deze week zal een detache ment rijksveldwachters te Soestdijk arriveeren, dat belast zal worden met de regeling van het verkeer, hetwelk, zooals bekend, na de geboor te omgelegd zal worden, zoodat moeder en kind van een volkomen rust zullen kunnen genieten. Een der komende dagen verwacht men Prin ses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, die voor eenigen tijd haar intrek op het paleis Soestdijk zal nemen. Naar verluidt staat van de komst van H. M. de Koningin nog niets vast in verband met de heerschende kabinetscrisis. Zaterdag en Zondag hebben in het Moeder huis van de Paters van het Goddelijk Woord (S.VD.) 130 missionarissen op plechtige wijze af scheid genomen. Zaterdagmiddag vijf uur kwam de internun tius, ZH.Exc. mgr. Giobbe te Tegelen aan en werd begroet door den provinciaal, rector O. Miss en pater dr. Freitag. De burgemeester van Tegelen, mr. Pesch, be groette mgr. Giobbe in de Fransche taal, waar voor de internuntius dankte en daarbij de me- dedeeling deed, dat hij van Z.H. den Paus een speciale opdracht had ontvangen om de bevol king van Tegelen den zegen van den H. Vader over te brengen. Na een kort bezoek aan de St. Rochuskerk begaf mgr. Giobbe zich naar het monument van den zaaier. Hier volgde de be groeting door den superior-generaal der Orde, pater Grendel uit Rome waarbij de missie-pro curator, pater Meijer, den hoogen gast het Missiekruis aanbood. Daarop volgde een avondconcert in een der thinan van het Missiehuis, door de koninklijke harmonie „St. Caecilia", waarbij een tweedui zendtal gasten en bezoekers tegenwoordig wa ren. Zondagochtend celebreerde Mgr. Giobbe een pontificale H. Mis. Te half drie verrichtte ZH. Exc. de plechtige uitreiking der Missiekruisen aan de Missionarissen. In de aula van het Missiehuis werd een kunstavond gegeven, waarbij toespraken in de Nederlandsche. Fransche en' Duitsche taal wer den gehouden. Koorzang en orkestmuziek wis selden de toespraken af. De Bisschop van Roermond, Z.H.Exc. mgr, dr. J. H. G. Lemmens, richtte het woord tot de scheidende missionarissen en hun familieleden. Voorlezing werd gedaan van een telegram van Z.H. den Paus, die aan allen den Pauselijken Zegen schonk. Het slotwoord sprak prof. dr. F. Féron. Meer den 1200 gasten, onder wie vele buiten landers, woonden dezen kunstavond by. Zondagmiddag is te Wintraken (gemeente Munstergeleen) het vijfjarig dochtertje van den heer Daemen onder een auto geraakt en ge dood. Het meisje stak, komende uit de dorpsstraat, onverwacht den rijksstraatweg Sittard—Heerlen over om zich naar de ouderlijke woning te be geven, welke aan de overzijde van den rijks weg is gelegen. De auto kwam uit de richting Sittard en werd bestuurd door een dame uit Sittard. De kleine kwam onder den wagen en was op slag dood. De vader, die aan de deur van zijn woning stond, had het kind nog beduid te blijven staan, maar het meisje had dit teeken niet begrepen en wos doorgeloopen. Het lijkje is naar het lijkenhuis van het zie kenhuis te Sittard overgebracht. Het kind was het jongste in een gezin van negen kinderen. Zondagmiddag waren eenige Jongelui in de Vliet te Voorschoten aan het zwemmen en ge bruikten daarbij een stapel hout als afzet- plaats voor een duiksprong. De 19-jarige H. van M. uit Voorschoten nam op deze wijze een sprong, doch is daar bij waarschijnlijk met het hoofd tegen de ba- saltglooiing gebotst, waardoor hij bewusteloos geraakte. In bewusteloozen toestand en met een groote wonde aan den schedel werd hij uit het water gehaald. Leden van de E. H. B. O. hebben onder leiding van dr. C. J. Kerkhof ge- ruimen tijd getracht door kunstmatige adem haling en met behulp van een zuurstofappa raat de levensgeesten op te wekken, doch zij mochten daarin niet slagen. Ter plaatse is het slachtoffer geestelijke bijstand verleend. Tragisch is, dat de ouders van den jonge man op een vacantiereis zijn en men hen niet kon bereiken, zoodat het stoffelijk overschot naar de woning van een familielid is vervoerd, Zondag en Maandag heeft het Nationaal Ver bond der K.J.M.V. zijn nationale bestuurderen dagen gehouden. In de middaguren van Zondag kwamen de be- stuurderen der afdeelingen uit alle oorden van het land aan het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart aan den Bredascheweg te Til burg bijeen. De opkomst was zeer groot. Nadat de afgevaardigden een kort H- Lof hadden bijgewoond, begon bm drie uur de eerste studiebijeenkomst. De nieuwe Verbondsvoorzitter, de heer Bert Sprangers uit Hamersveld, sprak hartelijke woorden van welkom,, speciaal tot den Ver- bondsmoderator L. Beune, alsmede tot de dio cesane en plaatselijke moderatoren, de afge vaardigden van den Kath. Middenstandsbond, van den Katholieken Werknemenden Midden stand, van de Katholieke Jonge Werkgevers en van de Katholieke Verkenners. De Verbondsvoorzitter leidde daarna het on derwerp der as winteractie in, die zal gericht zijn op het katholieke familieleven, in het bij zonder op het gezinsleven, en mede in verband met de Actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap." Vervolgens was het woord aan den eersten inleider, prof. J. H. Niekel van het Seminarie Warmond, die sprak over het onderwerp „Ge meenschap- gezin K.J.MV." spreker legde er den nadruk op, dat het bij het streven naar een betere samenleving er allereerst om gaat den mensch te verbeteren. De mensch moet leeren inzien, dat zijn persoonlijk welzijn afhankelijk dient gesteld te worden van het welzijn van anderen. Aangezien overigens het gezin een der belangrijkste cellen is voor de grootere gemeen schap, moeten wij er in de eerste plaats op uit zijn de gezinsgemeenschap te verbeteren om daardoor mede te werken aan de verbetering van de groote gemeenschap. In gezin en in or ganisatie moet ook de K.J.M.V.-er ernaar streven de echte gemeenschapszin in zich te doen vaardig worden. Tijdens de inleiding van prof. Niekel waren Proost J. Colpaert en de advicaat mr. A. J. Dua uit Gent, als vertegenwoordigers van de Vlaamsche K.J.M.V., ter vergadering versche nen. Zij werden door den verbondsvoorzitter har telijk welkom geheeten en de vergadering zong hun „De Vlaamsche Leeuw" toe. Na een korte pauze volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarna de Verbondsvoor zitter, de heer Sprangers zelf de tweede inlei ding uitsprak, die handelde over het onder werp „Onze Ouders en wü in het gezin, ons voornaamste levensmidden." In een geestdriftig betoog wekte deze spreker de K.J.M.V.-ers op de verhoudingen in het gezin van de kinderen tot hun ouders zoo ideëel mogelijk te houden en hij stelde hier met name de Goddelijke deugden van onderdanigheid en liefde, die Je zus in het gezin van Nazareth beoefende, ten voorbeeld- Nadat ook over deze inleiding een gedachten- wisseling was gehouden, volgde een hartelijke huldiging van den afgetreden Ver bondsvoorzit ter, den heer G. Peet uit Hilversum. Onder algemeene instemming der vergadering werd aan den heer Peet het eere-voorzitter- schap van het Verbond aangeboden, terwijl hem tevens als stoffelijk blijk van waardeering een fraai geschenk, dat vergezeld ging van een oor konde, werd geoffreerd. Een praatavond, onder leiding van prof. Nie kel. besloot den eersten dag. Uit Muenchen wordt gemeld, dat volgens plaatselijke bladen Thérèse Neumann van Kon- nersreuth den 19den Juli j.l. is overleden. Het is intusschen niet mogelijk gebleken, deze be richten te controleeren. De Minister van Sociale Zaken heeft blij kens een brief van de Directie van den Rijks dienst voor de werkverruiming, goedgevonden dat de arbeiders uit de gemeente Emmen, welke in het kamp „Diever B." gehuisvest zün en eens in de veertien dagen voor rekening van de Overheid naar huis vervoerd worden, voor eigen rekening naar huis gaan op den Zaterdag, dat zij niet voor rekening van de Overheid naar huis mogen. Over deze aangelegenheid is indertijd veel te doen geweest. Het bezwaar tegen een veertien- daagsch kamp leidde indertijd tot moeilijkhe den en schorsingen, terwijl zelfs pogingen zijn gedaan, de geheele werkverschaffing in Drenthe stop te zetten. Thans is de Minister in- zooverre aan de be- zwaren van de arbeiders tegemoet gekomen, dat zij elke week naar huis mogen. Echter slechts eens per veertien dagen voor rijks rekening. Zondag zijn onder auspiciën van de K.N.M.V. de motor-terreinkampioenschappen van Brahant onder gunstige weersomstandigheden en enorme belangstelling verreden. De zware klasse 500, 350 en 250 moesten 15 ronden ter lengte van 4.8 K.M., de kleine klasse van 225 kub. c.m. 12 ronden rijden. De uitslagen luiden: 125 cm.: 1. J. C. Verkerke (Utrecht) op Eysink Jubileum. 2. Les Ravenhall (Den Haag) op Eysink Jubileum. 250 ccm. klasse: 1. G. Veer (Borculo) op Ve- locette.- 350 ccm. klasse: 1. De Haan (Strijen), op Ariel. 500 cm. klasse 1. D. Renooy (Hintham) Eysink Alpenjager. D. Renooy heeft op Eysink Alpenjager de beste prestatie van den dag geleverd en won den Mo- torsportfondsbeker. Naar men zich herinneren zal, heeft de be kende schrijver en alpinist A. den Doolaard eenigen tijd geleden in de Zwitsersche Alpen in de buurt van het Junkfraujoch, op een skitocht een gecompliceerde beenbreuk opgeloopen. Na geruimen tijd in het ziekenhuis te Wengen te zijn verpleegd, is hij onlangs naar zijn tijdelijke woonplaats in Heide (bij Antwerpen) overge bracht, met zijn been evenwel nog in gips. Thuis echter vorderde de genezing minder spel dan verwacht werd en het geblesseerde been begon weer pijn te doen. Den Doolaard heeft zich toen laten onderzoeken door dr. Verbrugge, chef van de chirurgische afdeelingen van de Ant- werpsche ziekenhuizen, die constateerde, dat het gebroken been niet voldoende gegroeid was en een operatie noodzakelijk zou zijn, omdat Den Doolaard anders niet meer de skisport of alpinisme zou kunnen beoefenen. Hij is nu in het St. Camillegesticht te Antwerpen opgeno men, waar hij vandaag geopereerd zou worden. Vanochtend is onder de gemeente Nieuw en St. Joosland een ernstig verkeersongeluk ge beurd. Een dame en een heer. die op een tandem met ingebouwden motor een vacantietocht maakten, zijn door een vrachtauto uit Rotter dam. die links reed, om een auto te passeeren, aangereden. Zij werden zeer ernstig gewond en zijn, nadat hun ter plaatse geneeskundige hulp was verleend. naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Hun toestand is zeer ernstig. Wie de slachtoffers zijn. is nog niet bekend. Zii zün vermoedelijk afkomstig uit Noord-Holland. Te Venlo heeft j.l. Zaterdag de algemeene jaarvergadering plaats gehad van den R.K. Limburgschen Voetbalbond. In zijn openings woord wees de bondsvoorzitter de heer Kockel- mans erop, dat het afgeloopen jaar voor den bond zeer belangrijk is geweest. Sprekend over de reorganisatie wees de heer Kockelmans erop met hoeveel moeilijkheden deze gepaard gaat. Het staat vast dat allen voor een landelijke bond zijn. I.V.C.B. en R.K .F. zullen verdwijnen en zich oplossen in een na- tionalen bond. Het gedachte plan zal natuurlijk een compromis zijn en er zullen offers moeten worden gebracht. Ten slotte schetste spreker de verhouding tusschen I.V.C.B. en R.K.L.V.B. om hierdoor de stijgende overgang aan te toonen van L.V.B.- clubs naar den IVCB. In 1937 speelden er Van de 335 elftallen 55 in den IVCB; in 1938 van de 318 elftallen 60 en in 1939 van de 301 elf tallen 65. Uit het jaarverslag blijkt, dat de omvang van de organisatie de laatste jaren vrijwel stationnair is gebleken. 1938 bedroeg het ledental 7039 senio ren en 1989 junioren; in 1939 6889 senioren en 2003 junioren. Naar aanleiding van het jaarver slag werd er uit de vergadering op aangedron gen de leidraad voor scheidsrechters ook aan de vereenigingen beschikbaar te stellen. De voorzitter zegde toe dit te bespreken. Het jaar verslag werd vervolgens goedgekeurd. Bij het financieel verslag werd de achterstal lige schuld der clubs besproken. De voorzitter deelde mede dat er een strenge regeling op komst was. Vervolgens kwamen de voorstellen aan de orde. Het bestuursvoirstei regelende de aange brachte wijziging voor wat de tweede Zondag betreft, zoodat in de toekomst de adviseur zoo noodig een Zondag in de maand bepaalt, dat er niet gevoetbald wordt, werd aangenomen. Een vporstel van het bestuur om een einde te maken aan het afstaan van velden aan andere dan toegelaten vereenigingen werd verworpen. Gisteren werd te Amsterdam voor Groep Noord gespeeld in het gebouw van de St. Jo- sephsgezellenvereeniging aan de Stadhouders kade. Voor deze 3de ronde stonden 3 partijen op het program, waarvan echter de partij Meester Wortel geen doorgang kon vinden wegens ver hindering van laatstgenoemde door familie omstandigheden. Deze partij zal later worden vastgesteld. StolkBelderok was een onregelmatige partij waarin Wit de hekstelling nam. Zwart kon zulks eveneens doch vereenvoudigde het spel. Stolk met Wit vond niet steeds de juiste voortzetting, verzwakte zijn verdediging en moest tenslotte het verbreken van de hekstelling toelaten. In de hierna ontstane schijnbaar gelijke stelling wist Belderok het spel te herleiden tot een voor hem voordeelig flankspel. Mede door de gehavende verdediging werd het spel voor Wit zeer zwaar, terwijl Belderok zijn tegenstander ook geen kans gaf om zijn spel gunstig te ont wikkelen. Tegen het eindspel bleef er voor Wit niets anders over dan een stuk te offeren om erger te voorkomen. In een vrijwel gewonnen stelling maakte Belderok door een geestig zetje een einde aan de partij. EisingHoogland was een zeer bijzondere partij. Wit opende met 3126, 3227, waarte genover Zwart aanvankelijk Holl. spel stelde. Eenige zetten later week echter ook Hoogland af, waarna het een typisch onregelmatig spel werd. Eising speelde fel op Zwart's korten vleu gel en trachtte daar met diverse dreigingen voordeel te behalen. Een logisch gevolg was dat Zwart trachtte aan de andere zijde een aanval te ondernemen. Meerdere malen bleek het echter dat Wit meer doortastend optrad, waardoor hij dan ook ge- ruimen tijd de beste kansen behield. In het eindspel forceerde Wit het eerst een doorbraak en meende door een schijfoffer winstkansen te behouden, doch ook door uitstekend verdedigen kon Zwart minstens gelijk spel houden. In een stand waarin Zwart niets meer te vreezen had werd tot remise besloten. Een zeer interessante partij. De stand in deze groep luidt thans: G. Eising J. Meester G. Haver G. Belderok B. Hoogland J. Wortel G. J. Stolk 2 1 1 1 2 1 1 1 2 Brauw-Wit ISeagulls, 10—5, Kinheim— EDO II 9—16, Catchers—Schoten I 0—14, Quick I—Blauw-Wit II 19—4, R. C. H. I— Ajax II 27—8, Zeeburgia—H. H. C. II 23—8 (Zee- burgia kampioen van klasse 2 b), EDO III E. H. S. I <15—7, T. H. B. I—Hercules 19—21. In den loop van de week speelde Schoten I ook nog tegen EDO II en won met 19—14. De sluiting der inschrijving voor de reis naar Boedapest door Zwitserland en ItaJUë van 720 Augustus voor f 123.plus f 3. adm.-geid hebben we verleden week uitge steld tot 2 Augustus. We houden ons daar aan en daarom heeft men tot "Woensdag 2 Augustus nog gelegenheid deel te nemen en zich op te geven bij de Vereenigde Ka tholieke Pers, N.Z. Voorburgwal 65-73, Am- tot 2 Augustus uitgesteld. Daarna is het on herroepelijk te laat. Alle deelnemers hebben de eerste mededeelingen ontvangen: een stierdag, telef. 46878. De „laatste dag" is dus boekje wordt heden verzonden. AMERSFOORT. (Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit.) Na voortgezet examen slaagden voor A: F. M. de Groot, M. J. A. de Leur, W. C. Tamis, J. H. Claessen, E. H. H. Hartmahs, E. G. G. M. Rutten, J. A. Goderie, G. J. Visser, W. J. de Graaff, F. J. ter Beek en S. Bijleveld. BERGEN. (R. K. Huishoudschool.) Geslaagd voor het einddiploma Huishoudschool D. U. M. Bouchier, Hoorn: J. J. Brautigam, Amsterdam; M. J. v. Berkum, Alphen a. d. Rijn; F. M. Brinkman, Amersfoort; M. A. Elderhorst, Zoe- terwoude; C. M. v. Eeden, Noordwijk; A. C. Geling, Winschoten; H. Hulsebosch, Zilk; F. J. Hendriks, 's-Graveland; E. M. Kuypers, De Weere; C. M. Kuys, Castricum: P. C. Kroon, Amsterdam; J. C. M. Kromwijk, IJselstein; A. M. Kordes, Den Helder; M. B. Kuilboer, Heer- Hugowaard; F. J. M. Lauxtermann, Amster dam; A. C. A. Luyxk, Hoorn; C. A. Poel, De Rijp; M. A. Ruiter, Spierdijk; A. M. Sinnige, Den Helder; E. M. Schilder, Spierdijk; J. W. D. Verwijmeren, Hilversum; E. C. de Wit, Boven- karspelA. M. de Wit, Grootebroek; A. M. de Wildt, Heemskerk. Afgewezen 2. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-tTitzendlng (8.0011.00; 11.30—6.30 en 7.0O—12.00) 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuzlek. 10.50 Causerie „De vrouw en het wereld beeld". 11.00 Causerie over Madame Curie. 11.30 Aeolian-orkest. 12.15 Berichten. Gramofoonmuzlek. 1.00 Interview. 1.15 Viool en orgel. 2.00 Zang met plano. 2.30 Causerie „Huiselijk leven in Fez". 3 00 Jetty Cantor's ensemble. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en sollet. 6.28 Berichten. 7.00 AVRO-Dance-Band. 7.30 Planovoordracht. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.05 Causerie „De oorsprong van de ope ra". 9.25 Gramofoonmuzlek. 9.35 Omroeporkest en solisten. 10.15 Radiotooneel. 10.40 Reportage. 11.00 Berichten ANP. Illeecu's ensemble. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Plechtige Hoogmis. 10.00 Berichten. 12.30 Lajps Veres* Hongaarsch orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuzlek 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodlsten en solist. 6.30 Berichten. 7.0C Berichten. 7.15 Causerie „Handwerk en machine ln de smeedkunst". 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Haarlemsche Orkestvereeniging. 9.15 Rococo-octet. 9.40 Inleiding volgende uitzending. 9.50 Eerste acte opera „Turandot". 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Krlstel's Troubadours. 11.30 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.50 Orgelspel. 12.20 BBC-Zangers. 12.50 Norris Stanley-sextet. 1.20 Liedjes enflUuetten. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.05 New Hippodrome-orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.00 Orgelspel. 4.20 Rae Jenkins' trio. 4.35 Philh. Strijkkwartet. 5.20 Westminster Players 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Berichten. 7.05 Medvedeff's Balalaika-orkest. 7.20 Kutcher-trlo. 9.20 Berichten. 10.10 Dansorchest. 10.50 Oscar Rabin's dansorkest. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9 30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.10, 1.45, 2.35 en 3.30 Gramofoonmuzlek. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Zang. 4.05 Gramofoonmuzlek. 4.40 Zang. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.25 Giardino-orkest. 6.35 Gewijd concert. 7.20 en 8.25 Gramofoonmuzlek. 8.50 Krettly-kwartet en solisten. KEULEN, 456 M. 8.50 Schrammelensemble en solisten 12.20 Militair orkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Kleinorkest, Joe Bund's orkest. 7.00 Pianovoordracht. 7.30 Populair concert. 8.50 Fritz Weber's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Sarba-orkest. 1.50, 5.20, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuzlek. 9.20 Selectie uit de opera „Manon Les- caut". 11.00 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20, 1.30 en 5.20 Gramofoonmuzlek. 7.05 Trompetvoordracht. 7.35 Litterair-muzikaal programma. .9.20 Symphonle-orkest en soliste. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Orkest. 10,50 Fluit en cembalo. 11.20 Otto Dobrlndt's orkest en solist. ARNHEM. Geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd: de dames M. M. Eken en J. A. H. C. de Kort, beiden uit Nijmegen. GRONINGEN. Geëxamineerd 5 mann. en 3 vrouw. cand. Geslaagd: de heeren J. Mulder, Groningen; W. Stroetenga, Paterswolde; K. de Poel, Leek en de dames T. Venekamp, Niekerk en P. S. King ma, Groningen. BREDA. Geëxamineerd: 8 mannelijke candi daten. Geslaagd: A. J, Loonen, Breda; J. Th. W. J. Speeks, Eindhoven; W. J. M. Straetmans, Boxmeer; G. W. J. Vrenken, Boxmeer; G. Th. A. van Meer, Bergen op Zoom. Afgewezen: 3 ROTTERDAM. (Rotterdam I) Geslaagd: de dames M. C. Kapteyn den Bouwmeester, S. L. v. d. Ploeg, M. A. M. Scheffers en T. Zoethout, allen te Rotterdam. ROTTERDAM. (Rotterdam II) Geslaagd: J. L. v. d. Velde, Zierikzee; G. M. Monsjou en mej. J. Ph. v. Drunen, beiden Alphen a. d. Rijn. LEEUWARDEN. Geëxamineerd: zeven man nelijke candidaten, van wie slaagden: de hee ren S. Koopmans te Franeker en S. Hibma te Bolsward. UTRECHT Geslaagd de heeren: F. G. W. de Wit te Amersfoort, G. L. A. M. van Gooi, te Jutphaas, J. v. d. Veen te Amerongen en mej. E. Geldof te Huizen. ZWOLLE. Geslaagd: de heeren J. M. Duif, Zwolle; F. C. Schoenmakers, Zwolle en A. Smet- sers, allen te Zwolle. De goudprijs te Londen bleef onveran derd op 148/61/2. De omzet bedroeg 229.000. De banlcclearings in 47 steden der Ver. Staten bedroegen in de week per 26 Juli 5.197 millioen tegen 4.802 millioen vorige week en 4.651 in dezelfde periode van het vorige jaar. Marshall Field boekte in 't tweede kwar taal een netto-winst van 607.051 of 0.10 per aandeel. In 't eerste halfjaar s 1.035.235 of 0.09 per aandeel. De Chili Copper, dochter Mij. der Ana conda Copper keert een onveranderd kwar taalsdividend uit van 0.50 per aandeel. Tidewater boekte in het eerste halfjaar een netto-winst van 2.331.000 tegen S 5.993.000 in dezelfde periode van het vo rig jaar. Z\j betaalt 0.15 per aandeel te gen 0.25 vorig kwartaal. 300 Amerïkaansche mijen boekten in het tweede kwartaal een ruim 56 pCt hoogere winst dan in het tweede kwartaal 1938. De staalpraductie in het Pittsburgh- district wordt thans op onveranderd 50 pCt. der capaciteit geraamd en in het Youngs- town-district op 54 pCt. tegen 53 pCt de vo rige week. 3e kw. 3448; vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 75, 3e kw. 50—60; varkens (levend gewicht) le kw. 51, 2e kw. 50, 3e kw. 49; schapen le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kW. 30; lammeren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 17, 2e kw. 15, 3e kw. 13; lammeren le kw. 11, 2e kw. 8, 3e' kw. 6. Overzicht: Vette koeien en ossen; aanvoer minder, handel tamelijk, prijzen le en 2e kw. als vorige week, 3e kw. iets hooger, prima koe 78 ct„ prima os 68 ct. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen le kw. goed te handhaven, 2e en 3e kw. iets hooger, prima tot 1.02. Schapen en lammeren: aanvoer klein, handel lui, prijzen van vorige week te handhaven. Varkens: aanvoer Iets hooger, han del willig, prijzen iets hooger. Klein partijtje schapen voor export verkocht. ROTTERDAM, 31 Juli. Aardappelen. Briel- sche Eigenheimers 34, Brielsche ronde 34, Brielsche eerstelingen 34, Eigenheimers po ters 23, Geldersche ronde 3.504, Westland- sche ronde drielingen 2—3, idem drielingen 2 —3, idem eerstelingen 34, idem ronde 34 per 100 kg. Aanvoer voldoende. Handel kalm. ROTTERDAM, 31 Juli. Vlas. Aangevoerd werd: 3700 kg. blauw, schoon 6472 ct., 100 kg. wit Zeeuwsch 6573 ct., 6700 kg. Hollandsch geel 6573 ct., 450 kg. Dauwroot 6064 ct. per kg. Markt nog steeds flauw gestemd, prijzen zijn zwak, weinig kooplust; tenslotte werd al les verkocht. HEEN I TERl'G AMSTERDAM, 31 Juli. Veemarkt. 282 vette koeien: le kwal. 72—80, 2e kwal. 62—70, 3e kw. 5058 cent per kg. slachtgewicht. 13 stieren 4452 cent per kg. slachtgew. 88 melk- en kalf- koelen 180.00—260 per stuk. 38 vette kalveren: 2e kwal. 48—54 3e kwal. 36—46 cent per kg. levend gewicht. 152 nuchtere kalveren 6.00—10, 97 schaoen 10.0018 per stuk. 424 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 6162 cent, enkele hooger, zware varkens 5960, vette varkens 5758 cent per kg. slachtgew. Overzicht. Slachtrunderen zeer matige aan voer, stille handel, prijzen vast. Melkkoeien ma tige aanvoer, stille handel, prijzen onveranderd. Vette kalveren zeer matige aanvoer, stille han del, prijzen iets lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen lager. Schapen minder aanvoer, stugge handel, prijzen constant. Varkens magere aanvoer, gedrukte handel, prij zen iets lager. Eenige beste vleeschvarkens 1 tot 2 cent boven de noteering. ALKMAAR, 31 Juli. Veemarkt. 8 paarden 125.00 —240, 83 vette koelen 110.00—275, redelijk. 87 graskalveren 32.0052 en vette kalveren 40.0070 per stuk, 6085 cent per kg. 60 nuchtere slacht- kalveren 6.00—18, 86 vette schapen 15.0022, 283 vette varkens, zware Der kg. 5053 cent. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Juli. 33000 kg. Roode kool 11.50, 8000 kg. Gele kool 1.602.30, 80.000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 1.80 2.80. Drielingen 1.502.20, Eigenheimers 2.403, Blauwe Eigenheimers 2—2.80. 5100 kg. vroege Witte kool 90 cent, 760 kg. Slaboonen 6.707.30, 1150 kg. Zilveruien: Zilvernep 5.70—6.10, Zilver- drielingen 2.502.70. NOORDSCHARWOUDE, 31 Juli 1750 kg. Roode kool 1.00, 5700 kg. Uien 4.20. grove 3.503.80, nep 4 40—4.90, 50 kg. Bieten 1.60. 74800 kg. aardap pelen: bonken 1.802, Schotsche Muizen 1.80— 2.40. drielingen 2.102.40, Ronde Drie 1.601.70, Eigenheimers 2.00. Blauwe Eigenh. 2.20—2.50, 1.2600 kg. vroege Witte kool 90 cent, 670 kg. Sla boonen 6.507. 4900 kg Zilverulen 1.401.90, Idem Nep 5.50—5.90, Idem drielingen 3.30—4. AMSTERDAM, 31 Juli. Aardappelmarkt. Muizen 2.603.20. N.H. Eigenheimers 3—3.40, N.H. Blau we Eigenh. 3.20—3.80, N.H. bonte Eigenh. 44.20, Zeeuwsche Eigenheimers 3.203.80, idem blauwe Eigenh 3.204, Zeeuwsche bonte 44.20, idem poters 2.403, Hillegommer Muizen 4.405. Alles per 100 kg. Aanvoer 177000 kg. HOORN, 29 Juli. Veemarkt. 2 schrammen 35.00. Hendel matig. LEIDEN, 29 Juli. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (contr.) 1.36, prima boerenboter 1.241.31 per kg. Aanvoer 420 kg. Handel goed. LEIDEN. Turfmarkt van 2429 Juli. Geen aan voer. Prijzen 7.00—8 per 1000 stuks. WESTLAND, 29 Juli. Export. Middenprys v. d Westl. veilingen. Alicante <3744, Champion 44 60, muscaat 5564, dubb. boonen 6—8 cent per kg. Aardappelen 30—65, poters 2555 cent per 25 k g. Netmeloenen 817, ananas 1234, suiker 14 42 cent per stuk. Tomaten 5066, B 5060, O 5064. CC 50, bonken 5055 cent per bak. OUDEWATER, 31 Juli. Kaasmarkt. Aan voer 55 partijen, 2475 stuks, 12375 kg. le soort met rijksmerk 2122.50, 2e soort met rijksmerk 1920. Handel matig. ROTTERDAM, 31 Juli. Veemarkt. Aange voerd totaal 2169 stuks, t.w.: 592 vette runde ren, 291 vette kalveren, 14 nuchtere kalveren, 604 schapen en lammeren, 668 varkens. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 60, 3e kw. 3448; vette oasen le kw. 64, 2e kw. 58, Driemaal ni per week luchtpost q a es Cj *3 V O n c 4> u •a s 0 naar tndiè V 0. V 0 O H a Z •H w Id Jul Juli AMSTERDAM 22 29 27 25 30 28 LEIPZIG BOEDAPEST.. ATHENE 22 29 27 25 29 27 RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH 30 28 26 28 30 25 DJ ASK JODHPUR 24 29 2? 27 29 24 ALLAHABAD. CALCUTTA RANGOON 25 30 28 30 26 28 BANGKOK.... PENANG 22 MEDAN 29 25 27 SINGAPORE. 26 29 22 BANDOENG... 27 30 29 25 27 MAANDAG 31 Juli G h p cö p. CS w bo tt) O 5 3 d OJ «-( Sedert Gisteren 8 00 C5 Keulen 6 u. 39 56 39 49 0.05 Lobith 13 10 12.03 0.21 Nijmegen 10 75 9.55 0.17 Kampen 5 56 41.0 0.16 Westervoort 10.52 9.43 0.18 Deventer 3.00 1.03 0.14 St. Andr. W 11.11 10.04 0 18 Belfeld 5.16 3.34 0.11 Venlo 0.24 0 16 Grave 0.53 0.00 0.00 2) Sluis 43.1 40.69 Arnhem 14.23 10.84 0.00 Vreeswijk 1. w. 13.70 000 Maastr. Hs. 0.00 1) Borgh. 7,61 4.57 0.00 Lith 0.82 1.02 0.00 0.00 0.00 000 0.00 0.00 0.00 000 000 0.02 0.02 0.00 0.00 0.05 0.10 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt Sl acht 0.40 M. hooger te zijn by geheel geopend 3tUW. nrave 2) De waterstand aan de peilschaal te ur»* (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.41— AP 12 u 0.38— AP 2 u 0,35- AP Stadswater 8 u 0.42— AP 12 u 0,38— AP 2 u 0.35— AP WATERSTAND 31 Juli 29 Juli Amstelwater 8 u 0.42- AP 12 u 0.38- AP 2 u 0.35- AP IJselm. water 8 u 0.02- AP 12 u 0.04- AP 2 u 0.05— AP OP DEN BUN 31 Juli 29 Rheinf. 3.46 3.69 Ems Breisach 358 3'87 Caub Kehl 4.10 4.45 Coblenz Maxau 5.86 6.34 Trier Mannh 5.29 5.58 Keulen Strassb. Dusseld Dledesh. 4 22 4.29 Ruhrort Malnz 3.16 3.15 Wesel Lohr Emmerik 3.82 3.48 0 49 3 55 288 2 02 1.90 3.11 3.72 3.32 0.89 2 57 61 142 2.68

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6