Belgische renners beheerschten den Tour de France i Onze renners aan het woord Onze landenploeg op de zevende plaats Sylver Maes won de Ronde en den prijs voor den veelzijdigsten renner, België-B het lande NEDERLAND VEROVERDE ZICH EEN RONDE-NAAM De eindstand Rennerskaravaan in Parijs teruggekeerd DE LAATSTE LOODJES tfb MAANDAG 31 JULI 1939 Sylver Maes PARIJS, 30 Juli. De groote strijd om de eereplaatsen in Desgrange's Tour de France is gestreden. Gestreden met wis selend succes voor de 80 deelnemers, die vóór drie weken vol goeden moed uit de Fransche hoofdstad waren vertrokken. Hij werd een deceptie voor de meer dan dertig renners, die moesten uitvallen, een succes voor de overigen, die hedenmiddag in het Velodrome d'Hiver een triomfantelijken intocht hielden. Het grootste succes van dezen Tour is voor de Belgen. Sylver Maes won op klinkende wijze en veroverde tevens den Prix Pernod, toegekend aan den veelzijdigsten renner. En boven dien won de Belgische B-ploeg den eersten prijs in het landen klassement. Veel beter kan het al niet! Maar ook voor Nederland was deze Tour de France een succes. Een succes waarover ons hieronder nog een en ander van het hart moet. Zes Nederlanders slaagden De Van Schendels onze knooppunten PARIJS De Belg Marcel Kinl, die als eerste in hel Velodrome d'Hiver ie Parijs arriveerde De zwaarste ronde 1. S. Maes 132 3 17 2. Vietto 132 33 55 3. Vlaemynck 132 35 25 4. M. Clemens 132 39 26 5. Vissers 132 41 22 6. Marcaillou 132 48 33 7. Disseaux 132 50 11 8. Lambriehts 132 51 18 9. Ritserveldt 132 51 44 10. v. Overberghe 132 53 1 11. Gianello 132 59 12 12. Passat 133 40 13. Mallet 133 5 22 14. Archambaud 133 10 11 15. A. v. Schendel 133 13 18 16. Gallien 133 13 39 17. Thiétard 133 16 50 18. Didier 133 22 24 19. Naisse 133 27 10 20. P. Clemens 133 28 5 28. De Korver 134 18 51 37. T. v. Schendel 134 55 23 39. Dominicus 134 56 36 46. Hellemons 135 47 33 AMERICAN CIGARETTE Landenrangschikking De Korver. Lambrichtr A. van Schendel Lambriehts rijdt niet te Ginneken Maar contractueel in Parijs Piet van Nek naar Italië Voor deelname aan de wereld kampioenschappen VAN AMSTERDAM WINT RONDE VAN BEEK PUIT DE SPORTWERELD OH^1 lllllll lit lil lllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIMIIMIIIIIIIItllllllMIMIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIMIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van een specialen verslaggever) PARIJS, 30 Juli. Herhaaldelijk hebben wij in de laatste weken onze meening over de Ronde van Frankrijk en over de prestaties van de renners gezegd. Het leek ons interessant aan het einde van den wedstrijd ook eens de opi nie van de zes Nederlandsche renners, die de ronde hebben uitgereden, te vragen. Lambriehts vond het eigenlijk niets bijzon ders; het is een beetje hard gegaan af en toe, maar anders was het net een gewone koers. Hij heeft nog wat hinder ondervonden van de in dit voorjaar ondergane blindedarm-opera tie. Hij is te vlug begonnen met trainen waar aan zijn physiek gestel niet spoedig genoeg gewend was. Overigens dacht hij niet, dat hij zoo goed in deze ronde zou gaan. Hij achtte de beklimming van de bergen in de ronde van Zwitserland veel gemakkelijker dan die in de ronde van Frankrijk. En de zwaarste rit? Dat was zeker voor hem de étappe over den Ga- libier en den Izeran, waar hij door de koude van veel heeft moeten afzien. Op een vraag onzerzijds waarom hij zoo weinig initiatief getoond had om te ontvluch ten en te trachten een étappe te winnen, deel de Lambriehts mede, dat het gewoonweg niet lukte er tusschenuit te komen, omdat ieder een op hem lette. Albert van Schendel achtte de tijdritten in dividueel zeer moeilijk, het vorig jaar waren ze per ploeg gegaan, hetgeen veel eenvoudiger voor de renners was. Bovendien achtte hij het in deze ronde een groot bezwaar, dat in me nige étappe het vertrek zeer vroeg bepaald was, de renners konden daardoor veel minder sla pen, waardoor zij weer eerder vermoeid waren. Maar overigens was hij volkomen tevreden met Zijn prestatie in deze ronde. André de Korver was van meening, dat het hem eigenlijk was meegevallen. In het begin achtte hij de ronde zeer zwaar, doch toen de helft eenmaal voorbij was, ging het hem steeds gemakkelijker af. Hij was niet gewend étap pewedstrijden te rijden, hij wist niet hoe dat eigenlijk moest. En ook had hij nooit bergen beklommen, ook daaraan heeft hij moeten wennen en het bleek in de Alpenétappes, dat hij al heel wat ervaring uit de Pyreneeën had overgehouden. Anton van Schendel heeft de ronde van Frankrijk voor de vierde maal gereden en ook voor de vierde maal volbracht. Hij achtte de ronde van het vorig jaar veel zwaarder, om dat de weersomstandigheden toen veel war mer waren. Hij was volkomen tevreden met de verschillende successen, die hij in enkele étap pes had behaald. Met zijn eerste en verschillende tweede plaatsen en ook zijn vierde en vijfde plaats in énkele andere étappes, kan Anton van Schen del op een zeer verdienstelijke 33e ronde te rugzien. Dominicus heeft een revanche genomen voor het vorig jaar. Naar men zich herinnert is hij toen te Luchon uit den koers genomen, om dat hij 1 uur en 20 min. achterstand op den leider in de algemeene rangschikking had. Ook hij vond deze ronde zeer zwaar en het ging hem steeds moeilijker af, toen hij zich te Tou louse niet meer fit gevoelde. Het meest heeft hij geleden in de etappe van Briangon naar Annecy over den Galibrier. Nooit van zijn leven zea hij dezen rit vergeten. Hij heeft enkele malen moeten afstappen om zijn knieën weer warm te wrijven en in zijn handen te klappen, omdat hij anders het stuur niet meer kon vasthouden. En ten slotte de laatste Nederlander in de algemeene rangschikking, Hellemons, die voor de tweede maal de ronde heeft gereden. In 1938 eindigde hij als 55ste en ditmaal is hij 48ste geworden. De bergritten vond hij zeer zwaar, in het bijzonder den tijdrit over den Izeran. Overigens luidde zijn oordeel, dat de pret tige omgang tusschen de jongens onderling en de vriendschappelijke besprekingen, die de renners met verschillende Nederlanders, die de ronde hebben gevolgd, hebben gehad, zeer zeker vruchten hebben afgeworpen. Men voelt zich als renners niet zoo alleen op de étappe, als men af en toe een Nederland- schen wagen met landgenooten tegenkomt die opbeurende woorden zeggen of inlichtingen geven, die de renners van nut kunnen zijn. Wat dat betreft was er een heel groot verschil met het vorige jaar, aldus Hellemons. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiimiMiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiii (Van een specialen verslaggever) Onder daverend gejuich van tien duizenden langs de wegen van Dij on naar Parijs is de groote karavaan van de Ronde van Frankrijk in de Fransche hoofdstad teruggekeerd, na in achttien etappes ruim 4.000 K.M. te hebben afgelegd. Moe zijn allen, want zwaar was de tocht, groot de inspanning, welke in alle gedeelten zonder uitzondering werd gevergd, maar tevens zijn allen voldaan, om dat het tenslotte het doel van de ronde was om in Parijs terug te keeren. Lang niet alle coureurs konden aan den tour beginnen met de gedachte, dat zij de ca paciteiten bezaten om winnaar te worden, lang niet alle renners zelfs konden aanspraak ma ken op een der eerste plaatsen, maar wel wis ten alle tachtig dapperen, die het zware werk aandurfden, zich zelf krachtig genoeg om bij het beginpunt terug te keeren. Velen zijn daarin evenwel niet geslaagd en wij hebben in den loop van de ronde herhaal delijk de namen moeten noemen van hen, die opgaven. Hierbij waren twee coureurs van de Nederlandsche equipe. Verder is het niet ge komen en dat is onze voornaamste trots; zes Nederlanders hebben de ronde volbracht en zij kunnen volkomen tevreden zijn over de be haalde resultaten. Zeker, reeds in vorige ronden hebben ver schillende landgenooten hun capaciteiten kun nen toonen, doch behalve de gebroeders Van Schendel hebben ze nooit geschitterd. Dit jaar debuteerde een volledige Nederlandsche ploeg, waarin vier renners opgenomen waren, die de ronde kenden: Albert en Anton van Schendel, Hellemons en Dominicus, en vier, die in de ronde debuteerden, Lambriehts, de Korver, Gommers en Sijen. Is het niet verheugend, dat juist twee debutanten gedurende den gehee- len Tour de France zoo voortreffelijk gereden hebben? De Fransche kranten noemen Lambriehts om strijd de ontdekking van den Tour. Inder daad, wij kenden den jongen, soepelen Lim burger als een coureur van de eerste klasse. Maar dat hij er in zou slagen onder de eerste tien tc eindigen, dat hadden wij zelfs niet durven denken. De Korver heeft zijn stoere kracht uitstekend gebruikt. Hij heeft dooi moeten bijten op een moment van inzinking in de Pyreneeën, maar het zal hem een vol doening zijn te hebben ervaren, dat zijn po gingen niet tevergeefs zijn geweest. Twee zeer sterke renners in de Nederland sche equipe waren de gebr. Van Schendel, te vens de „knooppunten" van de ploeg, omdat zij met hun kennis van de Fransche taal op lossing konden brengen in vele moeilijkheden. Albert is beter geklasseerd dan Anton, maar de laatste heeft een etappe gewonnen en werd verschillende malen tweede. In iedere Ne derlandsche ploeg zijn zij onmisbaar, ook al wegens hun ervaring in de ronde. Dominicus heeft zich gehandhaafd, na dagen van inzinking. Hij was langen tijd de derde man voor het landenklasse ment, toen De Kor ver lichamelijk suk kelde. In de Neder landsche ploeg is Hel lemons in onze oogen het raadsel: een uit stekend type coureur met groot uithou dingsvermogen, maar met weinig succes Deze nederlandsche kampioen lijkt ons in de ronde wat schuch ter, min of meer ver- Toon van Schendel dedigend en hij kan meer dan hij tot nu toe heeft laten zien. Het is slechts een zeer korte revue van de indrukken, welke wij tijdens de vele uren, dat 18e ETAPPE 30 JULI 349KM. CONTROLE PLAATSEN -HWEDSTRIJD TEGEN H HORLOGE FONTAINEBLEAU MORET^ PONT-S-rONNE 1 TROYES b-~jTviLlENEUVE SENS L'ACH S.SEINE MUSSY CHATILLON SECTOR 2 AISEY \baigneux stseine\ - L'ABB SECT. 1 DIJON^ onze auto achter, voor en temidden van de renners reed, hebben kunnen opdoen. De voornaamste indruk is echter deze, dat de samensteller van de ploeg er in geslaagd is een achttal vrienden naar Frankrijk af te vaardigen. Wij zagen dit herhaaldelijk gedurende de etappes, wij hoorden en voelden dien geest van vriend schap in de korte uren van rust. Was het vandaag, tijdens üe lange, moei zame, laatste etappe niet zoo, dat Dominicus aan Anton van Schendel zijn wiel afstond, toen deze een lekken band had en dat de ge- heele ploeg op Lambriehts en De Korver na dezen dag Albert van Schendel steunde, die plotseling last kreeg van een opgezwollen spier in zijn linker dijbeen en moeilijk mee kon? Het is slechts de illustratie, de uiterlijke demonstratie van saamhoorigheid en kame raadschap, welke leven in het groepje Neder landsche jongens, met rood-wit-blauwe truien, dat zoo dapper weerstand bood aan die onge hoorde moeilijkheden, welke de Tour ter op lossing biedt. Om al deze redenen zijn wij tevreden en het zou zonder twijfel ondankbaar zijn nu reeds wenschen voor het komende jaar kenbaar te gaan maken. Trouwens, het is moeilijk alle ge dachten, alle indrukken te rangschikken, nu de rust is gekomen over de rondzwervende ka ravaan. Tijd zal er noodig zijn, om alles te laten bezinken, doch men kan er van over tuigd zijn, dat de ervaringen, opgedaan in de volgens allen zwaarste Ronde van Frankrijk, een volgend jaar opgeld zullen doen. Bewezen is, tegen zoovelei mee ning in, dat de Nederlandsche cou reur, mits moreel en lichamelijk goed voorbereid, mits ook onder goede leiding, het onmogelijk zware werk van den Tour de France aan kan. Daarom ging het dit jaar en alles wat wij meer bereikt hebben is overwinst. Henri DesgTange, de groote organisator van den Tour de France, heeft waarschijnlijk bij de samenstelling van deze ingekorte Rondo van Frankrijk niet geweten, welk een onmogelijke taak hij op de schouders van de renners legde. Inderdaad, alleen de allerbesten konden dit werk volbrengen, wij hebben in onze beschou wingen over de ronde herhaaldelijk gewezen op alles, wat voor een gewoon mensch eigenlijk te zwaar was en wij zullen thans niet recapitu- leeren. Men late slechts nu, tijdens deze be schouwing, even de gedachte gaan langs de- achttien etappes: ons aller oordeel zal gelijk luidend zijn. Den laats ten dag nog moesten de renners 351 K.M. afleggen, voordat zij in Parijs waren. Zij hebben ook vandaag warmte, regen, wind en onweer moeten doorstaan, Eén man, Ja- minet, van de Fransche ploeg, moest opgeven 200 K.M. vóór het einde, met de haven in zicht. Alle anderen kwamen vanmiddag het over volle Pare des Princes-stadion te Parijs bin- uur min. sec. nen. De Belgen bevestigden hun overwinning: Sylver Maes won de voornaamste prijzen: hy won de ronde en den Prix Pernod, Marcel Kint legde beslag op de eer van een overwinning in de laatste etappe. Er was vanmiddag feest in het groote sta dion: de deelnemende ploegen werden een voor een aan het juichende publiek voorgesteld, bloemen werden aangeboden en men hield niet op met vragen en roepen om eereronden van de favorieten. Daarna kwam de rust, de voor allen heerlijke gedachte, dat morgen niet 300 K.M. strijd wach ten. Er volgen een prettige thuiskomst en vele engagementen. De ronde van Frankrijk-1939 is voorbij en is een succes geworden. Een succes ook voor de Nederlandsche coureurs, wier prestaties zoo zijn gewaardeerd door de wielersportliefhebbers in ons land, getuige de bergen van aanmoedigin gen, welke onze jongens mochten ontvangen. De herinnering aan een evenement blijft totdat het volgend jaar de nieuwe werkelijk heid roept. De uitslag van de eerste halve etappe van Dijon naar Troyes over 151 K.M., luidt: 1. Ie Grèves 5 uur 2 min. 10 sec.; 2. Fournier; 3. Neuville; 4. Sofietti; 5. Passat; 6. Jaminet,' al len in denzelfden tijd als le Grèves. Verder op de zevende plaats 43 andere renners, onder wie A. v. Schendel, T. v. Schendel, Lambriehts, Hel lemons en de Korver, allen in denzelfden tijd als le Grèves. 50. Dominicus in 5 uur 5 min. 33 sec. Het resultaat van de tweede halve etappe van Troyes naar Parijs over 200 K.M. luidt: 1. Kint 6 uur 30 min. 49 sec.; 2. S. Maes; 3. Archam- baud, zelfden tijd; 4. v. Overberghe 6 uur 32 min. 2 sec.; 5 Gloarec; 6. Galateau; 7. P. Cle mens; 8. Mallet, allen zelfden tijd als 47; 9. le Grèves 6 uur 32 min. 54 sec.; in het peloton van le Grèves reed ook Lambriehts; 33. de Korver 6 uur 34 min. 19 sec.; 34. T. v. Schendel 6 uur 34 min. 37 sec.; 35. Dominicus 6 uur 34 min. 47 sec.; 45. Hellemons 6 uur 35 min. 29 sec.; 46. A. v. Schendel, zelfden tijd. Jaminet heeft na de eerste halye etappe den strijd gestaakt wegens maagkramp. De eindstand in de landenrangschikking luidt 1. België-B. 398 uur 17 min. 20 sec.; 2. Frank rijk-A. 398.53.7; 3. België-A. 398.53.38; 4. Lu xemburg 399.20.55; 5. Noord-Oost-Frankrijk 399.40.40; 6. Zuid-Oost-Frankrijk 399.55.29 7. Nederland 400.23.27 8. West-Frankrijk 404. 23.27; 8. West-Frankrijk 40.7.57; 9. Zwitser land 405.2.47 In het contract, dat de renners met het ge organiseerd blad van de ronde van Frankrijk, l'Auto, hebben aangegaan, staat o.a., dat de tien eersten van de algemeene rangschikking verplicht zijn den eerstvolgenden Zondag op de Pare des Princesbaan te rijden. Lambriehts is achtste geworden en behoort dus tot degenen, die in aanmerking komen. Reeds was de overeenkomst getroffen, dat de Tour de France-renners Zondag 6 Augustus op de baan te Ginneken zouden moeten rijden. In d t verband zal Lambriehts zijn overeenkomst met deze laatste baan niet kunnen nakomen. De directeur van de baan te Ginneken heeft echter alle renners gecontracteerd en in de ko mende dagen zullen besprekingen worden ge voerd om tot een oplossing te komen, welke illen renners genoegdoening kan geven. Eindelijk danParijs! Geen bergen meer met haarspeldbochten en verrader lijke hellingen; geen tijdraces, geen zadel pijn meer, geen broeihitte, geen vrieskou, geen slecht voedsel, kortom niets meer van het vele leed en het weinige lief, dat voor den deelnemer aan de Ronde van Frankrijk is weggelegd. Tachtig renners zijn drie weken geleden uit Parijs vertrokken, door een enthousias te menigte toegejuicht vóórdat ze nog maar iets gepresteerd hadden. Een kleurig en fleurig lint van strijdlustige renners, vol goeden moed en uitgerust voor den zwaren kamp met de luimen en grillen van land schap, klimaat en Vrouwe Fortuna, Negen en veertig renners, waaronder zes Nederlanders, zijn in Parijs teruggekeerd. Maar nu was het geen kleurige groep meer. Het waren menschen die onmogelijk zwaar werk achter den rug hadden en de laatste restjes kracht uit hun lichaam persten; het lichaam, dat reeds zooveel had moeten ver duren in Alpen en Pyreneeën en op vele verraderlijke étappes daaromheen. Stuk voor stuk zijn ze blij dat ze aan de ronde mochten deelnemen, maar grooter is hun vreugde om het feit, dat het nu afgeloopen is. Hun doortocht door Parijs was opnieuw een zegetocht, maar nu een triomf waar voor ze zich werkelijk ten volle hebben uit gesloofd, een verdiende hulde aan de kra nige athleten, voor wie de Izeran niet te hoog en de Galibier niet te grillig was. We zullen over dezen Tour niet veel meer zeggen. Ten slotte hebben onze lezers nu reeds drie weken lang hun voedsel over de ervaringen van onze renners in de Ronde der ronden te verteren gehad en dat is wel letjes geweest. Welnu dan, laat ons nog even vluchtig de prestaties van onze renners bespreken. Onze jongens die het puik hebben gedaan in dezen Tour en die wij schreven zulks reeds vóór den aanvang van deze Ronde meer dan in het landenklassement in de persoonlijke rangschikkingmet een achtste plaats voor Lambriehts en een vijftiende voor Albert van Schendel, uitstekend voor den dag gekomen zijn. Trouwens ook Desgrange heeft zijn bij zondere waardeering uitgesproken voor de uitstekende verrichtingen van onze jongens. Niet alleen, dat hij hen voor hun doorzet ten en voor hun meerendeels eminente prestaties met een ext/a-premie beloonde, ■maar bovendien heeft hij de toezegging ge daan, dat, wanneer er volgend jaar vier landenploegen van twaalf renners zouden worden uitverkoren, dat dan met Italië, Frankrijk en België, een Nederlanasche ploeg zal worden aangezocht. En dat terwijl onze ploeg zijn deelname van dit jaar alleen aan het wegblijven van de Italianen dankte! In meer dan één opzicht blijkt dus, dat onze jongens niet voor niets hun beste krachten aan het grootste wielerevenement van dit jaar hebben gegeven. Zij hebben den Nederlandschen rennersstal in het bui tenland een klinkenden naam bezorgd; het lijdt voor ons geen twijfel, dat de Neder landsche wegrenner dit seizoen in het bui tenland meer contracten zal kunnen krij gen dan ooit te voren. En ten slotte eere wien eere toekomt een woord van lof aan collega Joris van den Bergh. Wij zijn het niet eens geweest over de wijze icaarop vóór den aanvang van den Tour de France de kwestie van het leiderschap werd behandeld, maar toen eenmaal bekend was, dat Joris ojficieus als raadsman zou optreden, hebben we on middellijk geschreven: het is prachtig dat Joris van den Bergh de renners vergezelt. En voor ons staat het vast dat niet in het minst de bescheiden en verstandige leiding van Van den Bergh een groot aandeel in het succes van onze Nederlandsche ploeg heeft gehad. Naar wij vernemen heeft de N.W.U. alsnog den renner Piet van Nek aangewezen om uit te komen op de wereldkampioenschappen te Milaan. Hij zal met Demmenie deelnemen aan den wegwedstrijd voor professionals. Zaterdag werd voor de eerste maal de Ronde van Beek verreden. De uitslagen luiden: Nieuwelingen, over 20 ronden, 29 K.M.: 1. Griensven (Den Bosch) 45 min. 44,6 sec.; 2. Keyzer; 3. Vos, beiden zelfden tijd; op 300 me ter: 4. Creners; 5. Savelkouls; 6. Lens (België); 7. van Doormalen; 8. Petrie; 9. Liebregts; 10. Jonken. Amateurs, 45 ronden, 65 K.M.: 1. van Bohee- men (Amsterdam, 1 uur 48 min. 52 sec., 2. Saes, 3. Hofman, 4. Engel, 5. Werthler, 6. Lodewijks, 7. Hofstede, 8 Beuts, 9. Heerland, 10 Segaar. Professionals en onafhankelijken 80 ronden 117 K.M.: 1. Van Amsterdam 2 uur 58 sec.: op twee lengte 2. Valentijn, op 10 sec. 3 Over- wheel, 4. Demmenie op 20 sec., 5 Buuron, 6 Raes (België), 7. Wesemaal (België, 8. de Hoog, 9. Motké, 10 van Geene, 11. Banken, 12. Hout zeel, 13. Sijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9