„Waarom dat geaarzel te voortdurende Moskou?" Polen weigert invoer van bepaalde producten uit Danzig Erfpachtskwestie te Amsterdam Het nieuws van heden Fractieleiders bij de Koningin Prins van Mysore bij den H. Vader WAAWIG ANTWOORD VAf\ CHAMBERLAIN „DE ANSCHLUSS WORDT VOORBEREID" KING HALL IN PARIJS VEREENIGDE katholieke pers Lagerhüisoppositie vraagt ongeduldig: BUREAUX k'OOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21918 Wij wilt* zelfs niet in schijn in breuk naken op de onafhanke- lijkhid van andere staten Politiek in China is niet gewijzigd De debatten 11Ehamberlain aan het woord De officieuze Gazeta Polska over den wapenaanvoer naar de Vrije Stad Weerbare toeristen Manoeuvres in de Middellandsche Zee "111 Tweede deel van het rapport der Raadscommissie verschenen Verscherpt toezicht te Londen Het Weer Versperringsballons boven Londen. De Engelsche hoofdstad wordt thans over spannen door een net van ballons die bij wijze van oefeningtot 5 Augustus hun beschermende taak moeten vervullen. Zesduizend soldaten zijn hierbij in de weer „Ik geloof, dat Mussolini meer denkt aan de tentoonstelling van 1942 dan aan een oorlog" Tegen ver-Duitsching van Tsjechië Protest van een Tsjechisch dagblad Vroeg op De heeren Albarda en Schouten op den Ruigenhoeh Een ongewoon schouwspel in Castel Gandolfo Prinses Armgard te Soestdijk SECTE VAN „iGEESELAARS TE ROME *i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inpet mededeelingen 50 cent; Idem op peg één 65 :ent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek LOND#. 31 Juli. Tijdens de Maandag Sehouden&itting van het Lagerhuis, waarin Chamber}!" officieel mededeeling deed van de kornet stafbesprekingen te Moskou, zeide de""nisiier-Presitlent, dat aan het hoofd de Britsche delegaties zullen staan admiraal Sir Reginald Drax, luchtmaar- schalk Si Charles Burnett en majoor John Haywood Verschei(!ne leden opperden de gedachte van opzegging an het Britsch-Japansche handels verdrag iniav°iging vah de Vereenigde Staten. Chamberlal antwoordde hierop: „Deze aange legenheid vreisoht een nauwkeurig onderzoek en lot mijn sjjt ben ik niet in staat vandaag een Verklaring P te leggen. Overleg met de Domi nions zou podzakelijk zijn." Chamber"11 wees er op, dat de doeleinden der fegeeringervan Engeland en de Vereenigde Sta ten in hetidgemeen hetzelfde zijn, döch dat de omstandigpden niet geheel overeenkomen. De miniser-president zeide verder niet in staat te zij iets toe te voegen aan de mededee lingen omlpnt de financieele onderhandelingen met Polen.3e onderhandelingen daarover duren hog voort. Het detó over de buitenlandsche politiek in het LagerHis werd geopend door den liberalen afgevaardifïe Sinclair. Deze zeide, dat het debat het juttigst zou zijn, indien men niet den hadruk bief leggen op de geschilpunten van vroeger, doh zou trachten zoo juist mogelijk te Worden inlicht over de beginselen van de bui- tenlandsch politiek der regeering en de prac- tische toep;ssinS daarvan. „Laat rrd het ronduit zeggen aldus Sin clair {Windruk bestaat, dat Chamberlain nog sterker d»> de minister van Buitenlandsche Za ken naar pacificatie neigt en nog minder resoluut is in zijn 'erzet tegen agressie. Het is zeer noo- flig, dat (f- premier voor sommige zijner aan hangers dudelijk maakt, dat het verzet tegen agressie e> de opbouw van een vredesfront een politiek vm hemzelf en van de regeering was. Wij hebbel gelukkig geen behoefte aan een nieu we verzektring ten aanzien van onze betrekkin gen tot Srankrijk: Wij verheugen ons in een duidelUke. samenwerking tusschen beide landen, in liet bijzonder in de lucht (applaus). >taar wel is een nieuwe verzekering omtrent de onderhandelingen met Rusland dringend noo- dië-." Sinclan; zeide, dat het Huis eigenlijk niet voor een langr periode verdaagd mag worden, al- vorens d» onderhandelingen met Rusland vol tooid zijn. Reeds lang te voren had men het Huis volledig Terslag over de onderhandelingen moe ten uitbrengen. arbeidersafgevaardigde Dalton noemde de vertraging m de onderhandelingen te Moskou ernstig etl zeideijIndien wij konden bereiken, cat Rusland naast Frankrijk en ons staat, dat een pact. uitgewerkt door soldaten, zeelieden en vliegers van de drie landen, wordt geteekend. en indie:i ook Hitier daarvan zeker was, dan is het geen overdrijving te zeggen, dat wij dit jaar en misschien zelfs voor een lange periode seen oo-iog zouden hebben." „Dit diplomatieke getreuzel aldus Dal ton ,s zonder precedent." Zij, die er voor verantwoordelijk zijn, dragen ook cje verant woordelijkheid voor het in geva.ar brengen van d«n wereldvrede. Dalton sprak de hoop uit, dat. de militaire vertegenwoordigers voor Moskou dep politici een voorbeeld zullen geven en spoe- diS tot <;en resultaat zullen komen. liet zou het beste zijn, wanneer Halifax een Ê2Oek San Molotof ging brengen of Molotof y°cr een bezoek uitnoodigde. Men verkeert thans het stadium, waarin men tot persoonlijk con- act zou kunnen komen en het zou voortreffelijk wanneer Halifax Molotof zou ontmoeten en hambeilain met Stalin van gedachten zou l&sele^ ^tinis tér-president Chamberlain, die met luide eJUichihgen begroet werd, zeide, dat er groot yyrSchil bestond tusschen de redevoeringen van Sinclair en Dalton. Dalton, aldus de premier, ®eft den minister van Buitenlandsche Zaken bekend ais een man in boeien, zonder eigen getand, die slechts kan zeggen, wat de mi ester-president of de minister van Financiën in den mond geeft. dalton heeft gevraagd, wat wij sinds Maart 8eCaan nebben voor den opbouw van het Vi edesfront. Wat de bewapening betreft, hebben daarvan zal het Huis zich inderdaad be- *hst zijn, een goed gebruik van onzen tijd ge- ^akt. Onze defensie is thans inderdaad van *0rihidabel karakter. De regelingen, die wij in sathenwerking met Frankrijk hebben getroffen met Polen en Turkije, zijn van belang bij den opbouw "an het vredesfront Wij hebben Griekenland en Roemenië de ver zekering gegeven, dat zij niet zonder vrienden ui de weield staan en dat zij het niet behoeven te steller, buiten den steun van degenen, die beloofd hebben hen te hulp te komen, indien sij zouden worden aangevallen. Uit Daltons rede blÜkt, dat het vredesfront voor hem slechts één mogendheid van eenige beteekenis inhoudt, n.l. Rusland. Zoowel Dalton als Sinclair hebben laten door schemeren, dat naar hun meening de schuld voor de vertraging in de onderhandelingen met Rusland geheel bij Engeland ligt. Indien, aldus de premier, ik mij beperk, indien ik weiger in discussie te treden over de verschillen, die het tot stand komen van een overeenkomst tot dus verre verhinderd hebben, dan is dat een maat staf voor de oprechtheid van mijn verlangen tot een overeenkomst te komen Ik kan het Huis de verzekering geven, dat het eenige zelfbeheersching heeft gevergd niet over te gaan tot correctie van den verkeerden in druk, dien Dalton heeft trachten te doen ont staan. Om diezelfde reden zal ik geen historisch overzicht van de onderhandelingen met Rusland geven. Ik weet zeer wel, dat er in andere lan den menschen zijn, die zeer naijverig de vorde ringen onzer overeenkomsten gadeslaan en zeer verheugd zouden zijn met alle munitie, die zij zouden kunnen gebruiken om verdeeldheid tus schen de Sovjet-regeering en ons te zaaien (applaus) Het is natuurlijk geen geheim, dat cle Rus sische regeering en de samenwerkende Franseh- Britsche regeeringen er tot dusverre niet i'n ge slaagd zijn tot een voor alle partijen bevredi gende definitie van den term „indirecte agressie' te komen, ofschoon alle drie regeeringen be seffen, dat een indirecte agressie even gevaar lijk als een directe kan zijn en alle drie re geeringen verlangen een bevredigende methode te vinden, om tegen die agressie op te treden. Terzelfdcrtijd hoeden wij ons er zeer voor maar den schijn op ons te laden, dat wij inbreuk willen maken op de onafhankelijk heid van andere staten. En indien Engeland en Frankrijk het niet met de Sovjet-re geering eens zijn over de definitie van de „indirecte agressie", is dat juist daarom, omdat de formule, die zij bepleit, naar onze meening, deze dóór ons verworpen be teekenis heeft. Ongetwijfeld gebruiken de Britsche en de Fran- sche regeering meer tijci voor haar antwoorden, doch Molotof voert zijn onderhandelingen ter plaatse, terwijl de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk zich tot hun regeeringen hebben te wenden en ook onderling overleg hebben te plegen. Wij toonen zeker groot vertrouwen en een oprecht verlangen tot een overeenkomst te komen, wanneer wij er in toestemmen sol daten, marinemenschen en vliegers naar Rus land te zenden om te bespreken, hoe wij mili taire plannen kunnen opstellen nog voor wij de verzekering hebben, dat wij op de politieke punten tot overeenstemming zullen komen. De Russische commissaris voor Bui tenlandsche Zaken heeft als zijn mee ning te kennen gegeven, dat, wanneer wij een begin zouden maken met mili taire besprekingen waaraan hij groote waarde hecht de politieke moeilijkheden niet onoverkomelijk zou den blijken te zijn. Die meenings- uiting heeft bij ons den doorslag ge geven, toen wij tot dit zeer ongewone besluit kwamen. Het is de oprechte hoop van de Fransche en van de Britsche regee ring, dat de verwachtingen van Molo tof bewaarheid zullen worden. (Zie vervolg op pag. 2) 99 DANZIG, 31 Juli. (D.N.B.) De Poolsche regeering heeft aan de regeering van Danzig medegedeeld, dat zij de door de Danzigsche douane-autoriteiten uitgereikte douanever klaringen voor verzendingen der firma Ama- da-Unida te Danzig naar Polen met ingang van 1 Augustus niet meer zal erkennen. De Senaat van Danzig heeft tegen deze bedrei ging ernstige bezwaren ingebracht, aldus het D.N.B., daar de verwezenlijking er van een „directe actie" en een schending van de Poolsch- Danzigsche overeenkomst van 22 Maart 1937 beteekent, welke niet is opgezegd en tot 31 Juli 1940 loopt. De Senaat van Danzig heeft tegelijkertijd ten duidelijkste geprotesteerd tegen een samenkop peling van deze zuiver economische aangelegen heid aan de kwestie der werkzaamheid van de Poolsche douané-inspecteurs. In zijn protest heeft de Senaat van Danzig ook de kwestie van den invoer in Polen van haring, die Danzigers vangen, ter sprake ge bracht. Van Poolsche zijde was ook daartegen een invoerverbod uitgevaardigd. Ook deze invoer is volgens het D.N.B. niet in overeenstemming met het beginsel van een gemeenschappelijk econo misch gebied en beteekent eveneens een „directe actie" van Polen. De regeering van Danzig zou er op hebben bewezen, dat zij ingeval de bedreigingen tegen de fabrikaten van de firma Amada-Unida zou den worden verwezenlijkt en het invoerverbod op haringen uit Danzig niet zou worden inge trokken, zij zich genoodzaakt zou zien direct met economische tegenmaatregelen te antwoor den. WARSCHAU, 31 Juli. (Havas) Voor het eerst spreekt het officieuze Poolsche blad „Gazeta Polska" in een correspondentie uit Danzig over militaire voorbereidingen in de Vrije Stad. Hierover geeft het heden: de volgende bijzonder- Vóór de crisis van Maart j.l. bevonden zich in Danzig duizend manschappen van de Landes- polizei, die thans gereorganiseerd zijn tot drie regimenten van 1500 manschappen elk. Twee van deze regimenten zijn reeds gevormd en met het derde is men bezig. De S.S. en de Heimwehr var Danzig tellen ongeveer duizend man en de drie politie-regimenten kunnen beschouwd wor den Ms een divisie infanterie. De S.S. vormen de technische troepen van Danzig. Al die troepen worden bijna geheel door Duitschers gevormd, die als „toeristen" in Mei en Juni over zee naar Danzig gekomen zijn. Een aantal is ook over land gekomen. Op het oogenblik wordt het militaire centrum ingericht te Matzkau. Zoolang dit nog niet ge reed is, zijn de troepen gelegerd in verschillende lokalen en gebouwen. Het in Danzig aangekomen zware geschut is ingescheept in Hamburg en Stettin en des nachts gelost in de dokken van Schinau. Op dezelfde wijze zijn naar Danzig vervoerd drie batterijen veldartillerie en tien batterijen luchtdoelgeschut. Verder zijn 36» stuk ken antitank-geschut, 36 stukken ander geschut en eenige stukken van 15 c.M. thans geplaatst te Heubude aan de kust. Een deel van deze be wapening bevindt zich natuurlijk op den grens- weg tusschen Oost-Pruisen en 't gebied der Vrije Stad. De Berlijnsche correspondent van de „Gazeta Polska", die dit artikel geschreven heeft, zegt voorts, dat aan die grens incidenten zijn voor gevallen en dat Poolsche douanebeambten zijn toegetakeld met het doel contröle onmogelijk te maken en den invoer van wapenen in Danzig te vergemakkelijken. Een groot deel der wapenen is van Tsjechischen oorsprong. Alle wegen op het gebied der Vrije Stad, welke naar Polen lei den, zijn versterkt en van antitank-geschut voorzien. De correspondent besluit met op te merken, dat deze voorbereidingen niet beschouwd kun nen worden als te dienen tot de verdediging van Danzig tegen een Poolschen aanval, want Polen wenscht geen aanval op de Vrije Stad te onder nemen. Het zijn voorbereidingen op den gevaar lijken weg naar den Anschluss met het Duit- sche rijk. Het Poolsche staatsblad publiceert vandaag op grond van de aan den president der republiek op het gebied der landsverdediging verleende vol machten twee decreten inzake de organisatie des lands in „crisistijd". Het eerste decreet maakt het mogelijk in het geheele land alle transportmiddelen voor motor- en voor paardekracht op te eischen. Het tweede decreet machtigt in vredestijd bij eenkomsten van den krijgsraad te doen houden. Het laatste decreet moet den strijd tegen de spionnage vergemakkelijken. TARANTE, 31 Juli (Stefani) Van 24 tot 30 Juli zijn op de Middellandsche Zee belang rijke manoeuvres gehouden, waarbij niet al leen bijna alle schepen en duikbooten van ae Italiaansche marine en watervliegtuigen, doch ook uitgebreide formaties van de luchtmacht van het leger hebben deelgenomen. De manoeu vres stonden onder leiding van admiraal Ca- vagnari, die zich aan boord bevond van den kruiser Pcla. ■BMW s' x:-v Het Albaansche leger is thans bij de Italiaansche weermacht ingelijfd. De foto toont generaal Pariani, chef van den ltaliaanschen generalen staf. terwijl hi; bij gelegenheid der inlijving te Tirana de Albaniërs inspecteert De raadscommissie van onderzoek inzake erfpacht te Amsterdam, heeft het tweede gedeelte van het eerste deel van haar rap port gepubliceerd. De in dit gedeelte ver melde feiten geven de commissie, naar zij mededeelt, geen aanleiding aan hetgeen zij in het algemeene gedeelte van haar op 15 Juni verschenen rapport schreef, iets toe te voegen of daarin iets te wijzigen. Met deze publicatie is dus het eerste ge deelte van het rapport voltooid. De wijze van gronduitgifte en de vraag waarin ver betering dient te worden aangebracht resp. of Amsterdam tot een geheel nieuw systeem van gronduitgifte zal moeten overgaan, zal de commissie behandelen in het tweede ge deelte van het rapport, dat pas na geruimen tijd zal verschijnen, omdat de commissie al het werk, dat aan dit onderzoek verbonden is, nog moet verrichten. In het thans gepubliceerde deel zet de com missie dan het verslag voort van het onderzoek, dat zij heeft verricht naar tal van gevallen, die in het eerste gedeelte van het rapport nog on opgehelderd bleken. Het betreft hier een groot aantal kwesties betreffende gronduitgifte, welke door de commissie zijn nageplozen en door haar van commentaar voorzien. Voorop stelt de commissie nadrukkelijk, dat zij op grond van alle door haar onderzochte geval len van oordeel is, dat de ambtenaren van den Dienst der Publieke Werken, in het onderzoek betrokken, bij hun werkzaamheden en handelin gen niet anders beoogd hebben, dan het ge meentebelang te dienen en dat geenerlei twijfel gewettigd is aan de integriteit van deze ambte naren. Voorts deelt de commissie mede, dat zij nog negentien verschillende klachten van bouwers heeft ontvangen over het niet toewijzen van grond. Naar het oordeel der commissie zullen deze klachten wel altijd blijven bestaan, zoolang de drang tot bouwen te groot is in verhouding tot den beschikbaren bouwrijpen grond. Ten aanzien van de integriteit van de ambtenaren van het Grondbedrijf hebben ook deze klachten geen twijfel bij de commissie gewekt. Tenslotte vermeldt de commissie in de inlei ding op het tweede gedeelte van het eerste deel van haar rapport, dat zij in totaal tot en met 28 Juli 84 vergaderingen heeft gehouden. LONDEN, 31 Juli (Havas) Press Associa tion verneemt, dat uit voorzorg voor de moge lijkheid van nieuwe aanslagen van Iersche ter roristen militaire wachtposten zijn geplaatst voor het tuighuis van Woolwich in Zuid-Londen, waar aanzienlijke hoeveelheden wapenen en mu nitie liggen opgeslagen. Deze maatregel zal tot nader order van kracht blijven. Men weet niet, wanneer de autoriteiten nlich- tingen hebben bereikt over een op dit tuighuis beraamden aanslag. VOOR HET GEHEELE LAND: gedeeltelijk bewolkt, geen regen van be teekenis, iets warmer, matige, aan de kust tijdelijk krachtige, Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. PARIJS, 31 Juli (Havas). Stephen King Hall is Maandag in Parijs aangekomen en heeft in zijn hotel de Parijsche pers ont vangen. In correct Fransch zeide hij vaak in de Fransche hoofdstad te komen om de Fran sche openbare meening rechtstreeks te lee- ren kennen. Hetgeen hij thans te zeggen had, resumeerde hij tot drie punten: Allereerst wil ik het mis verstand wegnemen, aldus King Hall, dat ver wekt is door één der vier brieven, welke ik ge stuurd heb aan talrijke Duitschers, ambte naren, zakenlieden, leden der nat. soc. partij, waarin ik de meening uitte, dat Ingeval van een oorlog, Italië geen doeltreffenden steun voor Duitschland zou beteekenen wegens zijn moeilijke strategische positie In Italië dacht men, dat ik hiermede den persoonlijken moed en waarde van den ltaliaan schen soldaat op het spel zette. Het geeft blijk van een slecht begrip van de mentaliteit van een Britschen marine-officier te veronderstel len dat hij zulk een oordeel zou vellen. Ik denk alleen, dat het Italië aan hulpbronnen ont breekt en dat de beste soldaat het zonder voed selvoorziening niet volhoudt. Ik geloof overi gens, dat Mussolini meer denkt aan de ten toonstelling te Rome van 1942 dan aan een toekomstigen oorlog. Vervolgens zette King Hall net doel uiteen van zijn brievenzendingen naar Duitschland. In mijn briefwisseling, aldus de Engelschman, streef ik er niet naar de feiten te vermelden welke de Duitscher niet kent, want de be schaafde Duitscher kent de feiten wel. Doch ik ben van meening, dat de onafhankelijkheid van den geest gunstig is voor den vrede en dat mijn initiatief een uitwisseling van politieke denk beelden tusschen de Duitschers kan doen ont staan. Ten slotte moge ik hieraan toevoegen, dat ik een particulier journalist ben. Uiteraard heb ik vrienden in de regeering, doch ik ben een vol komen onafhankelijk man. De persvertegenwoordigers vernamen vervol gens uit gestelde vragen, dat King Hall can- dfdaat zal zijn voor het Britsche parlement bij de komende tusschentydsche verkiezingen in Lancashire, en wel voor de „National Labour Party". Hij is ook voornemens binnenkort een zending brieven te richten naar Frankrijk en wellicht ook naar Italië. Gevraagd naar de antwoorden, welke hij op zijn brieven ontvangt, zeide King Hall, dat deze anoniem en meerendeels fel zijn. PRAAG, 31 Juli. (Havas) Naar aanleiding van het feit, dat de Duitsche pers de Tsjechen reeds herhaaldelijk heeft beschuldigd van traagheid en lijdelijkheid, publiceert de „Poledni List" een artikel, dat het noemt „Een bewijs van den goeden wil der Tsjechen om met de Duitschers samen te werken." Het blad stelt voor, dat als grondslag voor de betrekkingen tusschen beide nationaliteiten de ontwerpen en eischen der Sudeten-Duitsche party worden genomen. „Wat toen wit was aldus het blad kan thans niet zwart zyn geworden. De Duitschers hebben geprotesteerd tegen ver-Tsjeching, wij protesteeren tegen ver-Duitsching. wy kunnen slechts de waarheid beseffen, dat dingen, die op geweld berusten, niet duurzaam kunnen zyn." Zondag is een bedevaart naar de graven van de Koningen van Bohemen gehouden. Meer dan 30.000 menschen hebben daaraan deelgenomen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het lied van Koning Wenceslaus. Het officieuze Poolsche blad „Gazeta Polska" over de militaire voorbereidin gen in Danzig. Uiteenzetting van Chamberlain in het Lagerhuis over de Britsche buitenland sche politiek. H.M. de Koningin ontving Maandag nog de leiders der S.D.- en A.R.-fractie, de heeren ir. Albarda en J. Schouten. Prinses Armgard te Soestdijk aange komen. New Yorksche Beurs: Lustelooze stem ming. o De morgenstond heeft goud in den mond. Het is heerlijk vroeg op te daan. Nooit is de natuur zoo bekoor lijk, nimmer is de stemming zoo op gewekt. Zoowel in bosch en hei als zan het strana of in de stad zijn de morgenuren bijzondere uren. Ook voor den arbeid. Men doet veel en oleizierig af in den ochtendstond. En gij die laat opstaat zult eens. wan neer ge vroeg naar den trein moet in lezen vacantietijd, ietwat beschaamd staan wanneer u in onze steden reeds zóóveel menschen zoo vroeg op ziet. Oa niet te laat naar bed: de uren vóór twaalven zijn dubbele uren zei len onze voorouders, doelende op middernacht. We kunnen die aanwij zing behartigen. En dan vroeg op staan! Probeer het en u zult er veel oleizier van beleven. H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag vijf uur op den Ruigenhoek ontvangen ir. J. W. Albarda, voorzitter van de sociaal democratische Tweede Kamerfractie. Daarna heeft HM. om 6 uur ontvangen den voorzitter van de A.R.-fractie, den heer J. Schouten. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.c). 31 Juli: De H. Vader ontving heden in speciale audiëntie den Erfprins van Mysore, Zün gemalin, zoon en drie dochters. De prins was met een groot gevolg naar Castel Gan dolfo gekomen, waar de bevolking zich naar het vorstelyk gezelschap in de vreemde In dische kleeding de oogen uitkeek. Tydens ae audiëntie, waarbij alleen de prin- seiyke familie bij Z. H. den Paus was toegelaten, overhandigde de Erfprins den H. Vader een antiek, uit ivoor gesneden kruis. De H. Vader schonk een Prins de;' gouden jaarmedaille van Zijn pontificaat. Na deze audiëntie was de H. Vader zoo welwillend ook het gevolg van den Prins in audiëntie te ontvangen In Zijn toespraak dankte ae H. Vacier voor het feit, dat de Katholieken in Mysore een zoo gunstige positie innamen. De H. Vader wenschte de bevolking en haar regeering vrede en wel vaart onder den zegen van den Almachtigen God. De Erfprins antwoordde hierop in bloem rijke Indische taal, waarbij hy o.m. wees op de culturele en liefdadige activiteit der Katho lieken van Mysore. Maandagavond om half acht is de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard op het paleis Soestdyk aangekomen. De Prins had zijn moeder per auto te Amersfoort afgehaald. ROME, 31 Juli. (Havas) De politie van Rome is opgetreden tegen een secte van fanatici, die in een deftige wük van Rome ..louienngsbijeen- komsten" hielden, waarin de godheid werd aan geroepen en de „geloovigen" zichzelf kastijdden. De leden der secte zijn gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1