D ECHT 'N MAN MORGEN SLUITING DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 2 Augustus is de laatste dag waar op men zich kan laten inschrijven Voor onze Sprookjes- reis Automatische telefoon in Indië Plannen in voorbereiding Kip broedde op een gestolen schat Dader had van drie mille nog vijf gulden over NED. TAFELTENNISBOND De jaarvergadering REGEERINGSANTWOORD AAN DEN VOLKSRAAD Geen minder juist gebruik van genealogische inlichtingen DOOR IAN HAY Meer verkeers- discipline Onjuiste voorlichting van medische zijde BOSCH- EN HEIDEBRAND OM NIJMEGEN PROEFTOCHT VAN DE KLIPFONTEIN N.V. vader en zoon Valsche munters in de val geloopen FILMSTUDIEDAGEN VAN DE GRAAL Theorie en practisch werk JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN Van het gestolen geld leefden zij royaal Visschersboot door een bui overvallen Opvarenden behouden aan wal gebracht VACANTIEDRUKTE OP DE WEGEN Dringend beroeprijdt voorzichtig DOODELIJKE VAL Mr. van Eyl, gekozen raadslid van Tilburg, omgekomen R.K. VROEDVROUWENBOND Groote schutting omver gewaaid Voetganger ernstig gewond onder vallend hout JONGEN MAAKT EEN FLINKE ZWEEFVLUCHT Honderd kilometer afgelegd NOG EEN BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND Bliksem ingeslagen te Blerick TROPISCHE PRACHT IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN Geen audiëntie UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Bodemkundig instituut Defensie We moeten voor onzen verzamelpas en Voor de definitieve bespreking- der treinen en hotels uiterlijk op den avond van 2 Augustus precies weten wie deelnemen aan onze vacantiereis door vijf landen van 7-20 Augus tus naar Boedapest. Daarom is 2 Augustus de laatste dag dat er nog deelnemers wor den aangenomen bij de Vereenigde Katho lieke Pers, N.Z. Voorburgwal 65-73, Am sterdam, telef. 46878, onder storting der reissom (f 123 en f 3) op ons gironummer 22884. BATAVIA, 31 Juli (Aneta) De commissie fan bijstand voor den P.T.T.-dienst besprak de vernieuwing en uitbreiding der telefoonnetten. Het ligt daarbij in de bedoeling om de vernieuwing op enkele netten gepaard te doen gaan met automatiseering van den dienst. Na enkele weken speuren is het de Medan- ■che politie gelukt den dader van den diefstal, welke onlangs in de dependance van den sultan van Serdang gepleegd werd, te arresteeren. Het hieek de Javaan S. te zijn die van de gouden sieraden, welke hij tot een waarde van ruim drie duizend gulden wegnam, niets meer over had. Zijn geheele bezit bestond uit vijf gulden. Nabij Laboean Deli werd dezer dagen een Javaan gearresteerd, toen hij een gestolen speld bij het pandhuis wilde beleenen. De man ver klaarde eerst het sieraad van een hem onbe kenden Javaan S. te hebben ontvangen, doch verder geen inlichtingen te kunnen verstrekken, welk verhaal in twijfel werd getrokken. Later kwam echter aan het licht, dat deze S. geen verzonnen persoon was, doch dat deze inder daad bestond. De arrestant wist wel degelijk Wie S. feitelijk was, aldus lezen wij in het Bat Nieuwsblad. Deze dief bleek namelijk een beruchte figuur uit Langsa te zijn, waar hij voor vijf diefstallen wordt gezocht. Verder wordt hij nog verdacht Van een diefstal te Loeboek Pakam en van een diefstal te Tebing Tinggi. Then de politie dit eenmaal wist, volgde zij het spoor van S. Dit leidde naar een inlander te Pangkalan Soesoe, die voor zes gulden een der gestolen haarspelden (die een verkoop waarde had van 210) van S. gekocht had- De man begroef dit sieraad in het bosch, doch wees de politie de juiste plaats aan, zoodat men het weer kon opgraven. Verder kwam men terecht bij een Chinees te Pangkalan Soesoe, die een gouden tientje voor zes gulden had gekocht. Ook deze bekende con tact te hebben gehad met S. Tenslotte voerde het spoor nog naar een Chi nees te Tandjong Poera, die twee spelden met een verkoopwaarde van 2000 voor 35 zou hebben gekocht. De Chinees, een goudsmid, ontkent zulks tot nu toe echter en bij hem zijn ook geen aanwijzingen gevonden dat hij het sieraad nog bezit. Zoo dus juist is, dat hij het kocht, heeft de goudsmid de sieraden wellicht reeds in andere voorwerpen verwerkt teneinde elk spoor uit te wisschen. Verder bleek, dat S. nog tochten maakte naar Siantar en Sibolga om tenslotte weer in Medan terug te keeren, waar hij verleden week Don derdag in een huis aan den Djalan Oetama werd gearresteerd. S. bekende de inbraak te hebben gepleegd, aldus meldt de Deli Crt. De eerst gearresteerde Javaan heeft hem daarbij geassisteerd door op den uitkijk te blijven staan. Bij zijn arrestatie had S. vrijwel niets meer van de buit over. Zijn geheele bezitting vormde vijf gulden, die in beslag genomen zijn. Zooals hierboven reeds gemeld is, verklaarde de gearresteerde dief, dat hij van zijn buit twee kabajaspelden, met diamanten bezet, verkocht had aan een Chineeschen goudsmid in Tand jong Poera voor 35. Bij het politie-onderzoek bleef de man aan vankelijk ontkennen, doch na een ondervraging Van eenige uren viel hij toch door de mand. Volgens de Sum. Post bekende hy tenslotte de kabajaspelden van S., den dief, te hebben gekocht. De diamanten had hij eruit gehaald en het goud omgesmolten. Dit goud had hij aan een anderen chinees verkocht tegen den geldenden marktprijs. De diamanten had hij in een papier verpakt en verborgen op de plaats waar een kip aan het broeden was Onmiddellijk na deze bekentenis bracht de politie den man naar Tandjong Poera, waar hij in zijn keuken de broedende kip aanwees- Op deze plaats werd inderdaad het pakje aange troffen, waarin niet minder dan twee groote en 70 kleine diamanten waren. Zoo is dus de diefstal van de sieraden in de pasangrahan geheel tot klaarheid gebracht. Al het gestolene, behalve dan het bankje van tien en de sigaretten in den sigarettenkoker, is thans terecht. De Nederlandsche Tafeltennisbond heeft Za terdag j.l. te Utrecht zijn vierde algemeene le denvergadering gehouden, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer J. L. Hiemstra. Het jaarverslag van den secretaris werd zon der discussie goedgekeurd, bij de bespreking van het verslag van den penningmeester zijn enkele aanvallen gedaan op den hoogen post reiskosten. Na een heftig debat werd besloten de con tributie ongewijzigd te laten, met uitzondering voor de leden, die niet aan de competitie deel nemen. Het voorstel van het hoofdbestuur om het ontwerp tournooi- en wedstrijdreglement aan te nemen op proef voor één jaar werd door de vergadering goedgekeurd. Ook het jaarver slag van den hoofdcompetitieleider werd goed gekeurd. Zijn voorstel tot instelling van een protest-commissie vond na eenige discussie steun in de vergadering. ®r werd een centrale protest-commissie gekozen, waarin zitting heb ben de heeren Langerveld te Den Haag, Poel geest te Hilversum en van den Brink te Utrecht. Het competitiereglement, aangevuld met amen dementen, is thans goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing zijn de aftredende leden, de heeren Heemstra, Niemantsverdriet en Koelo bij acclamatie herkozen. De heer J. Swart te Groningen werd in de vrijgekomen vacature gekozen. In verband met het komende lustrum stelde hét hoofdbestuur voor de koninklijke goedkeu ring op de statuten van den bond aan te vragen en een internationaal lustrum tournooi te or- ganiseeren. In principe ging de vergadering met dit voorstel accoord. Zij droeg het hoofd bestuur op de mogelijkheden tot organisatie van een internationaal tournooi nader te onder zoeken. Tijdens de vergadering heeft de voorzitter aan de kampioensteams de prijzen uitgereikt. BATAVIA, 31 Juli (Aneta) In de avond vergadering van heden heeft de regeeringsge- machtigde voor Algemeene Zaken, de heer Hartevelt, de verschillende sprekers beantwoord over onderwerpen, de eerste afdeeling van de begrooting betreffend. De regeering, zoo zeide spreker, wijst er op, dat het vraagstuk van een eventueele uitbrei ding van den Volksraad verre van eenvoudig is. Dit college functionneei't in den tegenwoordi- gen vorm in het algemeen bevredigend en weer spiegelt de Indische samenleving redelijk goed. Daarom is de regeering niet geporteerd voor veranderingen. De opgeworpen denkbeelden om meer leden dan thans door verkiezing te doen aanwijzen en om een meer rechtstreeksch kies recht voor den Volksraad in te voeren, zullen de aandacht hebben. Het denkbeeld betreffende uitbreiding van het aantal zetels van Ne- derlandsch-Indië tot het vroegere peil is, met het oog op financieele overwegingen, afgewezen. De wijziging van het eedsformulier voor re den van den Volksraad, zooals door den heer Thamrin voorgesteld, wordt geen verbetering geacht. De opmerkingen inzake het commissariaat voor Indische Zaken zullen aan den minister van Koloniën worden overgebracht. De verhou ding tusschen de Indische regeering en de technische aanschaffingsinstituten in Nederland maakt een onderwerp van nauwgezet onderzoek uit, dat neg niet is beëindigd. De regeering stemt in met de opmerkingen inzake de beteekenis van het landsarchief. Een inlichtingendienst is, in tijdelijken opzet, thans aanwezig. Een meer permanente instelling voor historische voorlichting en documentatie zal in oogenschouw worden genomen zoodra de finan cieele omstandigheden dit toelaten. Het is der regeering niet bekend, dat van verstrekte genealogische inlichtingen dn het buitenland een minder juist gebruik zou zijn gemaakt. oor het bloed van martelaren wordt de akker der Kerk vrucht baar. Na die uitbarsting van dankbaarheid wijdde Allerton zijn aandacht weer zoo aan de flesch, dat hy al spoedig moeite had, om het brandende eind van zijn sigaar uit zijn mond te houden en Hughie zat te piekeren over de eigenaardige, maar zeer natuurlijke omstandigheid, dat, wat voor den eenen man een mondje vol is, voor den ander te veel en voor een derde een verlo- vingsimddel wordt. En weer wrd zijn aandacht getrokken door het meisje aan de piano. Nod dy Kinahan keerde juist van een tocht naar de bar terug met een flesch champagne en een hoog glas, dat hij op de piano zette, om ten tweede male met een glas brandy terug te kee ren. Het meisje, al zag ze denkeiyk meer, dan haar neergeslagen oogen deden vermoeden, bleef onverstoord doorspelen zoodat het glas rondom zyn zwaardere compagnon heen begon te dansen. Mijnheer Kinahan schonk zich een groot glas champagne met een flinken scheut brandy in en dronk het leeg met een vroolijk knikje, naar het meisje. ,,'n Koningsborrel!" bromde Hughie. „Benieuwd hoeveel hij ervan op kan. Ik zou hemHê, daar! Dat moet uit zyn! Wat 'n hond!" Hij stond halverwege op. Mijnheer Kinanan vulde het leege glas weer het champagne, goot de rest van de brandy erby en bood datzelfde glas, waaruit hy gedronken had, aan het meis je aan. Het meisje werd vuurrood, schudde het hoofd en ging door met spelen. Noddy Kinahan was niet gewend, dat zijn beleefdheden werden afgeslagen. Hij liep om de piano heen, nam het meisje stevig bij haar schouder en hield het schuimende glas aan haar ippen. Ze gaf een gil, hield op met spelen en trachtte het glas in handen te krijgen. Hughie Marrable had dergelijke scènes meer meegemaakt en wist, dat zoo'n meisje wel meer ververschingen van bezoekers aannam, ook al waren die straf genoeg om een gewone vrouw binnen tien minutep alle zelfbeheersching te doen verliezen. Bovendien had hy een echt Brit- schen afkeer van een scène. MaarTot zijn eigen verwondering was hij met één sprong bij de piano. Doch mijnheer Kinahan, die op dat oogenblik zijn best deed, de lippen van het meisje met het glas van elkaar te duwen, was nog meer verbaasd. Plotseling schoot een groote gespierde hand over zijn schouder heen en trok het glas weg om het onder de piano te werpen. Tegelijkertijd schudde een ongekende kracht hem door elkaar, dat zijn tanden klapperden en duwde hem daarna met zijn rooden neus op de toetsen met als gevolg een schrille dissonant. De eigenaar bemerkte het niet dadeiyk, maar toen de muziek onderbroken werd en overging in een valsch lawaai, kwam hij naar de piano toegerend en het instrumentale gedeelte der scène werd nu omgezet in een vocale uitvoe ring. Hughie liet Kinahan los en wachtte be daard af, of deze hem zou aanvallen. Als hy de De K.N.A.C. schrijft ons: De door de K.N.A.C. aan de pers verstrekte gegevens inzake de verkeersongevallen over de maand Mei 1939, waaraan zü aan de hand van de verkeersongevallenstatistiek de conclusie vastknoopte, dat er onder alle categorieën van weggebruikers een ernstig gebrek aan verkeers- discipline moet worden geconstateerd, hetwelk de dringende behoefte doet gevoelen aan een meer doeltreffend verkeerstoezicht op den weg, heeft tot velerlei commentaar geleid in dag- en weekbladen, hetwelk niet onbesproken kan blijven ten behoeve van een goed inzicht in het vraagstuk van dezen tijd: de verkeersveiligheid op den weg. Hoewel uit de officieele en door de K.N.A.C. vermelde gegevens blijkt, dat slechts 28,7 pCt. der doodelijke verkeersslachtoffers veroorzaakt werd door fouten van bestuurders van motor rijtuigen en de andere ruim 70 pCt. door fouten van andere weggebruikers, komt het meeren- deel der commentaren toch neer op het oude refrein: alles is de schuld van de motorrytuig- bestuurders. Het moet elk onbevooroordeeld beschouwer toch duidelijk zijn, waarom de K.N.A.C. vraagt om meer verkeersdiscipline bij alle categorieën van weggebruikers, wanneer de oorzaken der doodelijke ongevallen ook volgens de beschik bare gegevens vrijwel gelijkelijk over deze cate gorieën zijn verdeeld (28,7 pCt. door motorrij tuigbestuurders, 28,2 pCt. door voetgangers en 25,3 pCt. door bestuurders van niet motorische vervoermiddelen)Met een enghartige beper king van den strüd voor de verkeersveiligheid tot een dezer categorieën zal immers het eeni ge werkelijke doel het beperken der ver keersongevallen logischerwijze niet bereikt kunnen worden in die mate als beslist nood zakelijk is. Ten eenenmale ontgaat de K.N.A.C. ook het nut van een communiqué als door de Vereeni- ging van Artsen-Automobilisten versterkt, waar in betoogd wordt, als zoude de K.N.A.C. door haar verzoek om meer doeltreffend verkeerstoe zicht de plichten der zelf-verantwoordelijkheid der verkeersdeelnemers „willen afwentelen op de schouders eener verkeerspolitie". Het zal toch een ieder duidelijk zijn, dat door beter ver keerstoezicht, dat opvoedend en correctief moet werken, deze zelf-verantwoordelijkheid juist belangrijk geprikkeld zal worden, temeer aan gezien zoodoende vele verkeersdeelnemers ein delijk kennis zullen krijgen van verkeersregels, die hen thans veelal nog geheel onbekend zijn, zooals uit vele rechtzittingen en o.m. ook uit de uitgebreide correspondentie van de K.N.A.C. ten duidelijkste blijkt. Men vergete immers niet, dat de verkeersdeelnemers, voor zoover zij geen motorrijtuigbestuurders zijn, nimmer een ver plicht examen der verkeersregels ondergaan, zoodat zij deze eerst in de harde practijk moe ten leeren. Zonder doeltreffend verkeerstoezicht wordt deze kennis, tot schade van het algemeen, nooit verkregen, al zal de uitgifte van een po pulaire verkeerscode, waarvoor de K.N.A.C. sinds jaren ijvert, mede aan de bezwaren tege moet kunnen komen. De K.N.A.C. betreurt het, dat een foutieve voorlichting van medische zijde, die slechts de strekking heeft, dat een medische keuring van motorrijtuigbestuurders de panacée voor alle kwalen zou zijn, weer zoovele nieuwe misver standen in het leven zal roepen en doet een beroep op alle welwillenden om den strijd voor de verkeersveiligheid te voeren, op een zoo breed mogelijk front en onafhankelijk van de vraag of de eventueele tekortkoming nu begaan wordt door een automobilist, motorrijder, wiel rijder of voetganger of anderszins. Men denke daarbij in hoofdzaak aan de drie gouden regels voor een veilig verkeer: welle vendheid, voorzichtigheid en juiste toepassing der verkeersvoorschriften. Zondagmiddag omstreeks half vier werd de brandweer gealarmeerd voor een omvangrijke bosch- en heidebrand op de terreinen onder Nijmegen in Heumensoord. Het betref hier een kostbaren aanplant van jonge dennen met onderbeplanting. De Nijmeegsche boschbrand weer, onder leiding van den plantagemeester, den heer Schmidt, trok onmiddellijk met groot materiaal uit, om het vuur te bestrijden. Dank zij mede de hulp van wandelaars, slaagde men er in den brand te beperken tot ongeveer an derhalf hectare bosch, voornamelijk dennen en heide. Evenals bij de laatste boschbranden in de bosschen van Groesbeek van het Staats- boschbeheer, werd ook hier aan kwaadwillig heid gedacht. Een wandelaarster kon de poli tie eenige aanwijzingen geven. Daar de brand waarschijnlijk gesticht is op een gebied, dat ligt onder de gemeente Heumen, stelt de Heu- mensche politie een ernstig onderzoek in. De jongste aanwinst van de Vereenigde Ned. Scheepvaartmaatschappij, het motor-vrachtpas sagiersschip „Klipfontein"' voor de Holland— Afrika-Lijn, heeft Zaterdag op den officieelen proeftocht van Rotterdam naar Amsterdam, be wezen volkomen zeewaardig te zijn, en wat de snelheid betreft, veel meer te kunnen prestee- ren dan is gecontracteerd. Hoewel de leverings-snelheid was vastgesteld op 17 mijl per uur, heeft het schip een topsnel heid behaald van 2014 mijl en wat meer zegt, ruimte maar had, dan zou hy hem wel een be leefdheidslesje geven, dat hij niet gauw vergeten zou. Maar mijnheer Kinahan was een te goed politicus om zyn vuile werk zelf te doen. Hij schold zyn tegenstander weliswaar zoo meester- ïyk uit, dat niemand hem dat kon verbeteren, maar Hughie voelde wel, dat hy dat slechts deed om zijn eer te redden. Er kwam een sluwe, be rekenende uitdrukking irr zijn varkensoogjes, die niet paste bij zyn uitbundige scheldparty en Hughie begon te beseffen, dat men nog op an dere wijze vergelding kan zoeken dan door een pak slaag. Kinahan had een paar maal rondgekeken naar de nieuwsgierigen, die achter zyn rug opdron gen. En op dat oogenblik ontdekte Hughie een paar echte boeven, die op hun gemak naderbij geslenterd kwamen. Ze schenen op een bevel van Kinahan te wachten die blijkbaar nooit zon der zijn trawanten uitging. Het begon er ernstig uit te zien. De eigenaar, doodsbenauwd voor herrie in zijn inrichting te meer omdat er reeds verscheidene nieuwsgierigen naar binnen geko men waren, smeekte de menschen, toch weg te gaan. Het meisje zat nog steeds op de piano kruk, bevend als een riet en Hughie stond be schermend over haar heen gebogen. Op een af stand zat Allerton achter twee leege flesschen en trachtte met een tevreden gezicht en onhan dige vingers een zilveren vork, waaraan hij een banaan geprikt had, in zijn knoopsgat te wur men. Plotseling hoorde Hughie zich toespreken door iemand vlak achter zyn rug. „Zeg Johnny Bull, je doet heusch beter, hier vandaan te gaan. Die twee boeven van Noddy zullen je geen steek zonder dat daarby van eenige trilling sprake was. Onder de vele genoodigden bevond zich de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. P. Beelaerts van Blokland, die het vorige jaar onze regeering heeft vertegenwoordigd by de feesten in Zuid-Afrika. Toen de Klipfontein in volle zee was, volgde de overdracht van het schip. Naar wy vernemen, zal de Klipfontein 7 Augustus eerst een z.g. kustvaart maken, welke in Hamburg wordt beëindigd, waarna het schip 18 Augustus de eerste reis in den geregelden dienst op Zuid-Afrika zal aanvangen. Vrydagnacht 21 Juli heeft de politie een val sche munter gearresteerd in de benedenstad van Batavia, vertelt het Nieuws van den Dag in Indië. Er liep daar een vyftienjarige inlandsche jon gen, die van een sigaretten-verkooper een pakje strootjes kocht en met een valsch kwartje pro beerde te betalen. De verkooper accepteerde het geldstuk echter niet. De jongen haalde een ander kwartje voor den dag, dat eveneens valsch bleek te zijn. „Dat lijkt me sterk," zei de jongen en hij haalde een derde kwartje te voorschyn, doch ziet: dit derde geldstuk was ook al even valsch als zijn voorgangers. De sigarettenverkooper „nam het niet", noch het geldstuk, noch de poging om hem valsch geld in de handen te stoppen en waarschuwde een toevallig voorbij komenden rechercheur, die den jongen aanhield en naar het sectiebureau bracht, waar hij duchtig aan den tand werd ge voeld. Tenslotte bekende de jeugdige boef, dat hy valsche kwartjes in omloop moest brengen in opdracht van zijn vader, die voor de fabricatie van de geldstukken zorgde. De dader, die goudsmid van beroep bleek te zijn, en dus over alle attributen beschikte om naast zijn gewone bedrijf ook dat van valsche munter uit te oefenen, werd van zijn bed ge licht en ondervraagd, doch de edele papa heette alles wat zijn zoon gezegd had, een groote leu gen. Hij wist van niets en was een eerhjk man. Het zal hem weinig baten. Er waren voldoende termen aanwezig om vader en zoon aan te houden en t.z.t. zal de waarheid wel aan het licht komen. De Graal zal van 30 Augustus tot 4 Septem ber filmstudiedagen houden aan den Ouden Scheveningscheweg 90 te Den Haag. Als sprekers treden op Pater W. Creutz Luhleitner S. J., die zal spreken over „Begrij pen en doen"; een Vrouwe van Nazareth, die het onderwerp „Film: modern wereldaposto laat" zal behandelen; Jan Hin die een betoog houdt over „Een film wordt film"; A. J. Ci troen, die „Het geluid in de film" zal bespre ken; L. Thyssen, die de „raaklijnen tusschen de film en andere kunsten" zal aantoonen; S. P. van 't Hof, die spreekt over „Van Faraday tot Walter Ruttmann" en Bernard Verhoeven, van wien men een uiteenzetting zal hooren over „De structuur van de K.F. A." Er zullen bovendien filmvoorstellingen wor den gegeven en men zal ook practische werk zaamheden verrichten. Het programma vermeldt verder, dat Lily Bouwmeester zal komen helpen by de beoefe ning van het filmspel. Reeds eenigen tyd schaduwde de Haagsche politie een jongmensch. dat opvallend royale uitgaven deed. De vorige week is de politie er toe overgegaan den jongen te arresteeren en aan een verhoor te onderwerpen. Hij bleek te zyn de 17-jarige loopjonegn A. Zï. F. C. H. De 18-jarige koopman H. H. L., in wiens gezelschap hy zich meestal bevond, werd eveneens aangehouden. Een huis zoeking by H. leverde resultaat op: de politie vond een gouden rand van een repeteerhorloge, dat te zamen met vele andere gouden en zilve ren voorwerpen op 29 Juni by een inbraak in een perceel aan de Van Voorschotenlaan was ontvreemd. Na een lang verhoor bekenden de beide aangehoudenen zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Daar H. loopjongen was by een apotheek van De Volharding in de Van Ostadestraat en daaT op 8 Juni bij een inbraak geld vermist was. leg de de politie hier verband tusschen. Het bleek, dat inderdaad H„ die van de situatie op de hoogte was, bygestaa ndoor zyn vriend U. de braak had gepleegd. Toen het geld van deze tweede inbraak was doen, zoolang ze geen wenk krygen, maar dan zal het er ook slecht voor je uitzien. Ga hier langsvoorby het tooneel. Dan kom je aan de achterdeur." Na deze ongetwyfeld verstandige raadgeving nam de jongeman achter het buffet de cham- pagneflesch en het gebroken glas op en slenter de naar zijn plaats terug. Hughie, begrijpend, hoe goed die raad was en overtuigd, dat hij den buffetchef verkeerd beoordeeld had, liet zyn plan om Kinahan in armen van zyn twee tra wanten te gooien en henzelf met de koppen tegen elkaar te slaan, varen en draaide zich om naar het deurtje achter zich. Opeens viel zijn blik op het meisje aan de piano. Hy bleef even staan. „U moest liever met me meegaan," zei hy. Zonder een woord te zeggen, ging het meisje hem voor naar de deur. Hughie hield die voor haar open en ze liepen een smal gangetje door en kwamen in een steegje achter het restaurant terecht. Eenmaal buiten, greep Hughie het meisje by haar arm en snelde met haar verder, tot ze aan den helder verlichten strandweg gekomen waren. Daarna vertraagden ze hun schreden en Hughie keek zyn gezellin met grappige ver bazing aan. „Wat moet ik nu wel met u beginnen?" vroeg hij. „Brengt u me maar thuis," antwoordde het meisje snikkend, hoewel ze zich tot dan toe heel rustig en bedaard had gehouden. „Waar woont u ergens?" „In Brooklyn." opgemaakt, besloten zy tot een derde inbraak, thans in de Van der Burchlaan. Dit is echter bij een poging gebleven, daar. terwijl zü nie mand in huis verwachtten, de dienstbode luid keels begon te gillen. Ook deze poging hebben zy bekend. Maandagmorgen is 'n Harderwyker visschers- vaartuig, de HK 33, door een bui overvallen en gezonken. De opvarenden werden na een half uur gered door een andere Harderwijker, die hen behouden aan wal bracht. Naar gissing ligt de botter op ongeveer 52 graden 31 minuten N.B. en 0 graden 33 minu ten O.L. van Amsterdam. De mast steekt boven water uit. Het wrak ligt gevaarlyk voor de scheepvaart. Schepen, die by Marken varen tusschen de visschery palen 8 en 9, zouden precies op het wrak loopen. El zyn een licht- en een wrakboei geplaatst. Nu de vacanties officieel zijn begonnen, doet de K.N.A.C. een dringend beroep op alle weg gebruikers nog meer dan anders de voorzichtig heid in het verkeer te betrachten en de wel levendheid op den weg, die zooveel kan by- dragen om de veiligheid te bevorderen, zooveel mogelyk in acht te nemen. Wanneer ieder zich voorneemt een goed en voorzichtig weggebrui ker te zijn, dan zal het aantal verkeersonge vallen tot een minimum beperkt blyven. Laten geen ongelukken op den weg een schaduw wer pen over uw vacantievreugde en die van an deren. Bedenkt, dat ook de andere weggebrui kers door een ondoordachte manoeuvre of ver- keersfouten in gevaar kunnen worden gebracht! Zaterdagavond was mr. Theo v. Eyl, uit Til burg, met eenige kennissen per fiets op weg van Diessen naar Tilburg. Op 'n gegeven oogen blik geraakte hy, vermoedeiyk door een defect aan zijn stuur, zyn evenwicht kwijt en kwam te vallen. Bij dezen val liep hij een hersenschud ding op; hy werd naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Hoewel zijn toestand aanvankelyk geen reden tot ongerustheid baarde, is hy Zondagochtend overleden. Mr. van Eyl, die ongeveer 40 jaar oud is, was bij de laatste verkiezing tot lid van den gemeen teraad van Tilburg gekozen. Zyn opvolger op de lyst der R.K. Staatsparty is de heer A. Jansen. De R. K. Vroedvrouwenbond hield dezer dagen de 18e jaarvergadering te Sittard. De voorzitster, mej. M. Loyen, te Waubach (L.) memoreerde, hoe in het afgeloopen jaar de bond weer vruchtbaar heeft gewerkt en spoorde de leden aan om toch vooral de colle ga's, die nog geen lid van den bond waren, aan te sporen toe te treden. Tot slot sprak zy haar leedwezen uit, dat mej. C. Stoffers te Roermond, die zooveel jaren de vergadering als presidente heeft geleid, wegens ziekte niet aanwezig was en betreurde dit te meer, omdat mej. Stoffers dit jaar haar 40-jarig Jubilé als vroedvrouw heeft gevierd. Spr. had haar nu op deze vergadering willen feliciteeren en haar, nu ze met pensioen gaat, het eere lidmaatschap van den bond willen aanbieden. Vanuit de vergadering kwam het voorstel om haar een bloemenhulde te brengen, welke dan vergezeld zou gaan met het aanbieden van het eere-lidmaatschap. Onder applaus werd dit voorstel goedgevonden. De secretaresse, dej. M. C. Schaap te Ber gen (N.-H.), bracht notulen en jaarverslag uit. De penningmeesteresse, mevr. Goodende Groot te Den Haag, bracht een optimistisch verslag uit, dat als batig saldo 241.had. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen en mej. Loyen als voorzitster gekozen. De zeereerw. zeergel. heer P. Ruy - ter te Helden-Panningen hield een lezing over „Een pionier in het maatschappelyk leven". Maandagmiddag omstreeks half vier is de schutting, welke sedert den stadhuisbrand in 1929 langs de Breestraat te Leiden staat, ten gevolge van een rukwind over een lengte van ongeveer twintig meter omvergewaaid. In deze drukke straat werd een voorbyganger, de 62-jarige gepensionneerce spoorwegbeambte J. B., wonende aan de Oranjegracht te Leiden, door het vallende hout getroffen. De man werd door den eerste-hulp-dienst in bewusteloozen toestand naar het St. Elisobethsziekenhuis over gebracht, waar bleek, dat hij een hersenschud ding en een gecompliceerde beenbreuk had op- geloopen. Zijn toestand baart zorg. Op last van de gemeentelijke autoriteiten zal de schutting rond het geheele stadhuis, waar van het exterieur nagenoeg geheel voltooid is, worden verwijderd. Door de ravage moest het verkeer worden om gelegd. Alleen het tramverkeer werd gehand haafd. De 16-jarige Max Christern uit Apeldoorn heeft Maandag van het vliegveld Teuge, waar een zweefvliegkamp wordt gehouden, een vlucht van meer dan honderd kilometer gemaakt. Hij startte door middel van de lier om half twee en landde omstreeks half vijf te Bargerooster- veld, in de buurt van Emmen. De bliksem is geslagen in de boerenhofstede „Buitenhorst", gelegen aan het Boekend onder de gemeente Blerick. Alhoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zy wegens gebrek aan water niets uit richten. Huis en inboedel gingen verloren. In de tropische kassen van den Haagschen Dierentuin staan op het oogenblik schitterende planten in bloei. In de allereerste plaats de geheimzinnige Lotusbloem, die een heerlijke geur door de kassen verspreidt, ze zijn zacht roze van kleur en ongeveer 25 cm. middellyn. Voorts bloeit de passiefloren, welke in dezen tijd van het jaar zoowat iederen dag nieuwe bloemen voortbrengt. Dan is er de wasbloem; deze bloem doet aan onze sierster denken en is prachtig van kleur. Ook de cacao- en de bana nenboom staan in bloei, terwyl de pinda's en de ryst bijna ryp zijn. De Victoria Cruziana bloeit ook af en toen, maar men kan dezen bloei moeilijk van te voren bepalen. Als men in deze prachtige kassen wandelt en zich laat voorlichten door den hortulanus, dan waant men zich in een ander werelddeel en als men dan weer buiten komt, dan voelt de warme zomerlucht bepaald koel aan. De geheele tuin is trouwens een en al bloemen pracht waartusschen de meest zeldzame dieren verblyf houden, alleen de alles vernielende apen stellen zich tevreden met een kale rots en hun capriolen houden het publiek meestal een half uur en langer als aandachtig toeschouwer vast. De audiëntie van den minister van Water staat zal 4 Augustus a-s. niet worden gehouden. ,Dan moeten we met een tram. Ga maar mee." Hy nam haar arm weer, ditmaal weifelend, en haastte zich met haar naar een tram. Daar gingen ze in een hoekje zitten en begonnen hun rit van twintig kilometer naar Brooklyn Bridge „Kijk eens," zei Hughie, zoodra ze reden. „Ik zie dadelijk, of ik een dame voor heb. Wat deedt u daar eigenlijk? U bent immers ook een Engelsche?" „Ja, ik begrijp, dat u er verbaasd over bent. Ik kom uit Londen. Vader was hoofdonderwijzer in Sydenham. Drie jaar geleden stierf hy en ik bleef alleen achter, zonder een cent. En toen het er zoo ellendig voor me uitzag, ontmoette ik Dennis Maclear en trouwde met hem. Een elec- tricien. We kwamen hierheen om ons geluk te beproeven en na heel wat moeilijkheden sche nen we er bovenop te komen, toen Denn'S zijn linker arm en been in een raderwerk ver wondde, zoodat hy nu al drie maanden bed legerig is. Dat was erg, vindt u niet?? Hy wordt heel langzaam beter en de dokter zegt, dat hy mettertyd weer heelemaal normaal zal zyn. Maar ja. spaargeld raakt ook eens op en „Dat begryp ik en u hebt dus in dien tyd het huishouden moeten onderhouden, niet waar?" „Ja, en omdat pianospelen zoowat mijn eenige bekwaamheid is, nam ik dit baantje over van een vriendin, die ermee ophield. Ze zei erbij, dat ze het my durfde aanbieden omdat ik een getrouwde vrouw was. Ik heb echter ondervon den zooals u zelf hebt gezien dat ze er niet veel om geven of je al getrouwd bent." .Hoeveel verdiende u daar?" vroeg Hughie. Toegekend is de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. Sprengers, fabrieksbaas by de N.V. Everts Van der Weijden, schroefbouten- en draadnagel- fabrieken te Helmond; in brons aan L. J. Ja cobs, stoker-carboniseerder bij de N.V. J. Brou. v/er*' lakenfabrieken, te Tilburg, Met ingang van 1 November 1939 is aan dr. D. J. Hissink te Groningen op zyn verzoek eer vol ontslag verleend als directeur van het bo demkundig instituut aldaar, onder dankbetui ging voor de bewezen belangrijke diensten. De luitenant ter zee der le klasse A. H. I. Kramers is 1 Augustus 1939 geplaatst by het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. „Een dollar per avond." Niet te veel." Heter dan niets en hongerlyden," zei de prac tische mevrouw Maclear. „Kunt u niets anders krijgen?" „Ja, als iemand hier genegen zou zyn een jonge vrouw, zonder referenties of voorspraak, als accompagneuse of leerares aan te nemen, ook al is ze nog by niemand anders in betrek king geweest, die getuigen over haar geeft, dan zou het wel gaan." Hughie keek haar nadenkend aan. „U neemt het wel heel flink op. Ik bewonder uw moed." „Een getrouwde vrouw met een zieken man heeft niet veel gelegenheid om over moed of geen moed na te denken," antwoordde mevrouw Maclear. „Ze moet nu eenmaal aanpakken. En tegenover Noddy baat alle moed ter wereld niet. Als u er nietja, mag ik misschien uw naam weten? De mijne is u bekend." Hughie noemde zyn naam. Ze stapten uit en liepen een straat van Brooklyn in. Beneden aan een trap bleef de jonge vrouw staan. Gaat u misschien even mee kyken naar myn man, mynheer Marrable?" vroeg ze. „Het is tien verdiepingen hoog en we hebben hier geen lift, maar ik weet zeker, dat Dennis heel blij zou zyn, als hy u persoonlyk kon bedanken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3