I fc Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I j Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen j STAD De Eeuwfeest herdenking wm Dr. Deckers bij de Koningin De storm boven Oost-Brabant ■SP ||g| V. TSJECHIË KRIJGT WEER EEN LEGER IHnrni-iinnnitnininmiimniniiimiinmflHnininnimnnminiDimnnimimmiiiiinniiiininiiiinniiiimi «iiiinmiinitiiuiimiininiiiiuiiiiiitumiiiiiiiiiiiiiHiitinniniiniHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiuiil DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 Van den spoorweg Haarlem Amsterdam en van de Camera Obscura" in September a.s. De diverse commissies HAARL. CRICKETBOND C.V.H. 3R.C.H. Haarlem 4Bloemendaal Gevonden voorwerpen Geslaagd Instituut Mercurius Examen hoofdakte IJMUIDEN DE VISSCHERSHAVEN ALS DROOGDOK DE BURGERWACHT IN DE VIERDAAGSCHE ZEILWEDSTRIJD IJMUIDEN—SOLENT Voetbaltournooi VELSEN V erkeer songeval Diploma zwemmen V.Z.V. II kampioen Personalia '■MÊk mz Mn ZANDVOORT HEEMSTEDE HILLEGOM VOGELENZANG VOORHOUT WM DE BLOEMBOLLENVEILING TE BOVENKARSPEL Weinig animo EERSTE MINISTERRAAD i r Jeugdige slachtoffers van de zee Het droeve ongeval te Castricum Vijf jaar voor valschen munter JONGEN OP SLAG GEDOOD Knuppelstok sloeg tegen zijn borst Een nader onderzoek gelast Zevenduizend man voor hand having der binnenlandsche orde Tegen ver-Duitsching van Tsjechië Een ,,vredesencycliek"? Op het rustige Castel Gandolfo zou de H. Vader dit rondschrijven voorbereiden Nieuw ministerie in Spanje? Hooibroei veroor zaakte feilen brand Kapitale Noordholland sche boerderij in asch gelegd 2 S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiiiiHiiiiiiiiiiia De eeuwfeestherdenking in September eischt een omvangrijke organisatie en, gezien het feit, dat geen entree's zullen worden geheven om de feestelijkheden te kunnen bijwonen, ook een moeilijke financieele voorbereiding. Het is daarom verheugend, dat aan het groote voor deze feesten benoodigde bedrag thans nog maar een betrekkelijk gering gedeelte ontbreekt en de organisatie van al hetgeen tot deze feesten behoort, reeds zoo ver gevorderd is, als inderdaad reeds het geval is. Het eere-comité voor deze feesten bestaat uit: Mr. dr. A. baron Röell, Commissaris der Ko ningin, eere-voorzitter; dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, voor zitter; mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten; mr. A. Bruch, lid van Gedep. Staten; A. W. Michels, lid van Gedep. Staten; E. Polak, lid van Gedep. Staten; mr. M. Slingenberg, lid van Gedep. Staten; mr. dr. P. J. Witteman, lid van Gedep. Staten; mr. M. A. Stufkens, griffier der Prov. Staten van Noordholland; M. A. Rei- nalda, wethouder van Haarlem; E. van der Wall, wethouder van Haarlem; F. van Meurs, wethouder van Amsterdam; mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris van Haarlem; prof. dr. ir. A. Goudriaan, president-directeur der Nederl. Spoorwegen; mr. G. Sluis, president der Arron- dissements-rechtbank; luit.-kolonel H. J. Steen- sel gezegd van der Aa, Garnizoenscommandant; luit.-kolonel A. M. M. van Loon, commandant korps motordienst. De algemeene commissie, weike de organisatie van deze, op initiatief van „Haarlems Bloei" piaats vindende feesten op zich heeft genomen, is als volgt samengesteld: W. J. B. van Lieint, wethouder, voorzitter der' stichting „Haarlems Bloei", voorzitter; mr. A. Beets, voorzitter der H.O.V.; A. G. Boes, wethouder; H. F. Boot, voorzitter der vereen. .Klunst zij ons doel"; J. L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen; ir. W. J. Burgersdijk, directeur der Ncord-Zuid- Hollandsche Tramweg Mij.; A. van Driel, direc teur van Centraal Vervoer; D. J. van Ellinck- huijsen, lid van de organisatie-commissie voor den optocht; B. Engelenberg, voorzitter van de optocht-organisatie; G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum; ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken; Ph. A. Mees, directeur-hoofdredacteur v. d. Oprechte Haarl. Courant; Herman Moerkerk, artistiek leider; jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel; G. M. Nieuwenhuis, redacteur correspondent var. het ,.Alg. Handelsblad"; R. Feereboom, directeur-hoofdredacteur v. „Haar lems Dagblad"; A. W. Schaefer, voorzitter afd. Haarlem en Omstreken „Horecaf"; Leo Speet, hoofdredacteur v. de „Nieuwe Haarl. Courant"; S. Staal, redacteur van het dagblad „Het Volk"; J. J. Swens, voorzitter van de Kamer van Koop handel; J. L. Tadema, voorzitter der vereeniging ,,Haeriem"; jhr. F. Teding van Berkhout Jr., di recteur der Twentsche Bank; E. H. Tenckinck, commissaris van politie; ir. H. F. Ott de Vries, directeur der Centrale Werkplaats der Nederl. Spoorwegen; mr. Th. Westerwoudt, directeur der Nederl. Handel Mij.; C. S. Th. van Gink. directeur van „Haarlems Bloei", secretaris. Teneinde een goede werkverdeeling te krijgen, is de algemeene commissie als volgt in werk- commissies verdeeld: Commissie voor Financiën: J. J. Swens, jhr. F. Teding van Berknout Jr., mr. Th. Wester woudt, C. S. Th. van Gink. Comnnssie voor tentoonstelling en tooneel: mr. A. Beets, A. G. Boes, G. D. Gratama, J. L. Tadema. Commissie voor de propaganda: C. S. Th. van Gink; Ph. A. Mees; Herman Moerkerk; G. M. Nieuwenhuis; Robert Peereboom; Leo Speet; S. Staal. Commissie voor vervoer en verkeer: ir. W. J. Burgersdijk, A. van Driel, ir. M. H. Maas, ir. H. F. Ott de Vries, E. H. Tenckinck. Commissie voor den optocht: hr. dr. J. C. Mol lerus, voorzitter; Herman Moerkerk, artistiek leider, H. F. Boot, J. L. Bouwer, C. S. Th. van Gink, leden van de administratieve commissie voor den optocht; D. J. van Ellinckhuijsen, B. Engelenberg, organisatie-commissie voor den optocht. Commissie voor het Oud-Hollandsche Markt plein: J. L. Bouwer, C. S. Th. van Gink, ir. M. H. Maas, J. L. Tadema, E. H. Tenckinck. CiV.H. trok het eerst naar de wickets, maar trof van Rcon in geweldigen vorm aan en voor 16 punten zat C.V.H. aan den kant. Van Roon 7 voor 7. Zonneveld 2 voor 9, R.C.H. deed het rustig aan en op een totaal van 127 voor 3 werd gestopt. G. van Musscher 67 n.o.. Zonneveld 11 en W. Kok 31 no.o., G. van Lan- gelaar 2 voor 43 en P. Broekmeijer 1 voor 29 De Bloemendalers wonnen hun vierden wed strijd en toevallig alle op de beide Haarlem elftallen. Bloemendaal scoorde 80 punten waar van G. Kesting 33. L. van der Meij 22 en J. Roo- zen 13. Hetem 1 voor 19, P. Kruijt 2 voor 35, C. Dek ker 4 voor 15 en J. Plas 2 voor 8. Alleen P. Kruijt presteerde iets op het bowlen van Beijk en van der Meij en scoorde 20 punten, de rest faalde volkomen en voor 64 was het ge beurd. Van der Meij kwam met de fraaie cijiers 9 voor 26 uit den strijd. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril in étui, bur. v. politie, Smedestr.; flesch. inh. eau de cologne. Ten Waart, Lange Molen straat 16 rd.; fototoestel, Klaassen. Duvenvoor- destraat 24: polshorloge, Galle, P. de Hoog straat 13, Heemstede; heerenhorloge met ket ting, zirkzee, Leidscheplein 27 rd-; paar dames handschoenen, v. Impelen, Zuiderstraat 37 rd.; regenjas. Voerman, J. de Breukstraat 7; regen jas, v. Deursen, Spoorwegstraat 22 zw.; regen jas, bur. v. politie, Smedestraat; regenmantel, v. Dijk, Spoorwegstraat 20 rd.; portemonnaie met inh., van Gastelen, SOendastr. 24; porte monnaie met inh-, Moser, Kampersingel 64; portemonnaie met inh., Buis, Jud. Leijsterstr. 16; damesportemonnaie met inh., bur. v. politie Smedestr.; portemonnaie met inh., Brasser Keizer Wilhelmstr. 17, IJmuiden; fietspomp, v. d. Kroft, Karolingenstraat 21; damesportemon naie met inh-, Markens, Atjehstr. 39; rijwiel- belastingplaatje, Jochems, Schoterstraat 13; padvindersriem, Veen, Tempeliersstraat 43 hs.; slipover, Donker, Ursulastraat 14 rd.: kinder schoen, Geerlings. Weltevredenplein 55; heeren- vest, bur. v. politie, Smedestr.; ijzeren op staander (vermoed, van auto), Faasen, Brou wersstraat 55 F. Mejuffrouw G. M. Beun behaalde het Mer- curiusdiploma voor Engelsche handelscorres pondentie. De heer J. J. Beun behaalde het Mercurius- diploma voor Duitsche handelscorrespondentie. Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein alhier gehouden examens zijn ge slaagd: voor machineschrijven mej. F. H. H, Wildeboer te Aerdenhout-Bentveld (50 letter grepen oer minuut)mej. J. G. W. Arts te Haar lem (60 lettergr.) en de heer D. van der Blij te Hoofddorp (55 lettergr.)afgewezen geen. Voor stenografie Nederlandsch mej. H. C. Drost te Haarlem (130 lettergrepen per minuut met eervolle vermelding); terwijl onderstaande leerlingen van het Instituut „Mercurius" slaag den voor het examen boekhouden, afgenomen dcor de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen: de heeren A. de Loor, W. A. Windig en van Keeken, allen uit Haarlem. HAARLEM, 31 Juli. Geëxamineerd 3 vrou welijke en 5 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren A. Tolenaars (Hoofd dorp) en R. J. Noorman en J. Groeten, beiden uit Alkmaar. De stoomtrawler Alkmaar" IJm. 31 moest van een nieuwe huidplaat voorzien worden, het geen onder normale omstandigheden in het droogdok moet geschieden. Men kreeg evenwel een ander idee en belastte den trawler aan één zijde zoo zwaar, dat hij slagzij kwam te liggen en men de nieuwe huidplaat wist aan te brengen. Aan de Vierdaagsche werd deelgenomen door leden van de Burgerwacht, die allen het par cours tot een goed einde wisten te brengen. De leider der ploeg, de heer B. Tijl, reeds voor de 4de maal, de heeren G. D. Pel en K. van Veelen ieder 2 maal en voorts de heeren W Floor en K. Hilgeman (len keer). Gisterenmiddag 12 uur startte een achttal fraaie jachten voor de bekende IJmuiden Solent race, die vorig jaar door C. Bruynzeel met de „Zeearend" werd gewonnen. Buiten de pieren gekomen werd een denk beeldige lijn getrokken tusschen de brulboei en een aanwezige sleepboot van Bureau Wijsmuller. Na het vlaggenstartsein koersten de jachten met een krachtigen Zuidwester tegen wind naar Solent. Kort na het vertrek keerde het Duitsche jacht „Norwind" van kap.-luit. L. Erckmann (Marine Regatta Verein) weer in de haven terug, daar het groote zeil in flarden gescheurd was. De „Norwind" gold als een der sterkste concurrenten van onzen landgenoot- Hier achtte men de kans groot, dat met dezen Zuidwester storm een noodhaven zal worden opgezocht door de deelnemers. Solent is gelegen aan de Zuid kust van Engeland, bij het eiland Wight. Het is aan de Stormvogels-adspiranten mo gen gelukken om de finale van het adspiranten- tournooi van den Haarlemschen Voetbalbond met 10 te winnen, waardoor zij in het bezit kwamen van den titel en een fraaien wissel beker. Op den Wijkerstraatweg had gistermiddag een verkeersongeval plaats doordat een 24-jarige fietser een stilstaanden groentewagen wilde pas- seeren en uitweek op den rijweg. Door een achteroprijdenden motorrijder uit Rotterdam werd hij gegrepen en tegen den grond geslin gerd. Het slachtoffer, dat aanvankelijk bleet liggen, bleek later met enkele schaafwonden aan armen en gezicht er van af gekomen te zijn. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Voor het diploma A- van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen slaagden onze plaatsgenooten mej. M. Victor en de heer G. W. Kockx. voor het diploma B de heeren J. C v. d. Bos en H. Willems. leden van den IJ.R.B. Door een 8—0 overwinning op de Amsterdam- sche zwemvereeniging „Dolfijn" 2 wist het 2de zevental van V.Z.V. ongeslagen kampioen te worden van zijn afdeeling. Burgerlijke Stand Geboren; Jan H- Th., z. v. J. H. Jansen en M. E. C. Verhoeven, Zandvl. 253; Elisabeth A. Cath., d. v. A. H v. d. Meij en J. M. van Wonderen, Haltestr. 65: Gerrit J., z. v- J. Kraaijenoord en A. C. Kuiper, Bilderdijkstr. 28. Overleden: A. Schuiten, echtgen. van E. Bol, 65 jaar. Zandvoortsche vierdagcnloopers Aan de dit jaar gehouden vierdaagsche afstandsmar- schen werd met succes deelgenomen door de heeren W. J. Geesink, Arie Molenaar, H. Vree man, P. van der Mije en K. van der Mije. De twee eerstgenoemden namen voor de eerste maal deel en legden 55 km. per dag af, terwijl de andere drie deelnemers 40 km. behoefden af te leggen wegens hun leeftijd. Laatstge noemde liep reeds voor de vierde maal in suc cessie. Vreemd luchtverschijnsel. Op den Burge meester Engelbertstraat waren eenige kinde ren aan het spelen, toen plotseling een luid ge raas hen deed opschrikken. Het bleek, dat een zestal zware koperen patroonhulzen uit de lucht was komen vallen, welke vermoedelijk afkomstig waren van een juist te voren gepasseerd Ne derlandsch militair vliegtuig. Door enkele voor bijgangers zijn de patroonhulzen aan het bu reau van politie gedeponeerd. Er zal een onder zoek worden ingesteld. Dit jaar geen processie naar Kevelaer. We gens omstandigheden zal dit jaar de Haarlem- sche bedevaart naar Kevelaer, waarbij de leden van Heemstede zich altijd aansloten, niet ge- nouden worden. Hiervoor in de plaats zal op 15 Augustus a.s. in de St. Antoniuskerk, Nieuwe Groenmarkt te Haarlem een Kevelaersdag gehouden worden. Des morgens om 8.45 uur is er een Solemneele Hoogmis tot intentie van de leden der broeder schap. Des avonds óm zeven uur wordt er een Lof gecelebreerd met Mariapreek, te houden door den Zeereerw. heer H. A. C. M. Wennen, pas toor te Nieuw-Vennep, waaronder een groote Kevelaersche processie. Aangehouden. Zaterdagmiddag werd alhier door de Hillegomsche politie de zeventien-jari ge C. S. aangehouden, die te Haarlem een rij wiel had ontvreemd. De dader is op transport gesteld en naar Haarlem overgebracht. Te water gereden. Zondagmorgen geraak te een met 'n ponny bespannen wagentje, be stuurd door den heer B. de C. uit Heemstede, in het water langs de Meerlaan. In het wagen tje waren tevens drie kinderen gezeten. Het geheel werd door omstanders en door ae politie behouden op het droge gebracht. Bestuurder en kinderen kwamen er met een nat pak af. Diefstal. Bij de politie te Vogelenzang werd aangifte gedaan van diefstal van den inhoud van drie palingfuiken, welke in een spoorsloot aldaar waren uitgezet. Een fuik werd vernield. Mishandeling. Door den heer B. J. y. d. L. werd bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat hij op den Leidschevaartweg een klei ne woordenwisseling had gehad met den heer C. R. uit de Zilk, gem. Noordwijkerhout. waar bij hij een zoodanigen klap kreeg, dat hij be wusteloos naast zijn rijwiel op den grond bleef liggen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Diefstal van snijboonen. Door den heer H. J. G., tuinman, wonende te Haarlem, werd bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat uit zijn tuin aan de Oosterduinlaan 20, 25 pond snijboonen waren ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Auto in beslag genomen. Door ds politie te Aerdenhout werd een auto aangehouden, waar van de stuurinrichting niet in orde was. Nadat de auto door een vakkundig persoon was her steld, werd hij vrijgegeven. Voor het Mulo-diploma slaagden onze plaats genooten W. v- d. Veen, A. Broek, B. van Pel, P- Kieft, J. vinninga, G. Rijke, J. Snijders, A- Verbaan en T. Verkerk. Hengelwedstrijd. Onder begunstiging van prachtig vischweer had Zondagmorgen de eerste hengelwedstrijd plaats voor de leden der pas opgerichte hengelclub „Sport en Vriendschap De belangstelling hiervoor was een succes, de vangst echter niet 20 leden namen aan dezen wedstrijd deel. Er werd 1% uur gevischt. De deelnemers werden aangenaam verrast door de aanwezigheid van burgemeester van Berckel en diens echtge noote. Na afloop verzamelden allen zich in café „Boerhave", waar de burgemeester met eenige toepasselijke bewoordingen de prijzen uitreikte Spr. deelde mede dat hij gaarne het Bescherm- heerschap dezer voor hem sympathieke ver eeniging aanvaardde en zeide zijn moreelen en indien noodig ook financieelen steun toe, wat met een spontaan applaus werd beant woord. De voorzitter, de heer C. van Werkhoven P.zn., dankte namens allen den burgemeester voor zijn groote bereidwilligheid. De eerste prijs werd gewonnen door den neer Meeuwenoord, voor den grootsten gevangen visch een prachtige brasem. De prijs was een hen gel van 6 M.; 2de prijs J. Hensbergen; 3de prijs D. v. Werkhoven C.zn.; 4de prijs G. v. Werkhoven C.zn. Nog werden eenige prijzen verloot, voor die genen die niets gevangen hadden. In de maand Augustus zullen wederc-m 2 wed strijden worden georganiseerd. Burgerlijke stand. Geboren: Adrianus An- t-onius. z. van A. Warmerdam en A. M. Zoet; Adrianus Cornells Maria, z. van A. A. Heerings en A. J. v. d. Voorn. Gehuwd: Wilhelmus Adrianus Heemskerk, oud 22 j. van Noordwijk met Alida Adriana v. d. Meer. oud 23 j.; Petrus Johannes Lang'- veld, oud 31 j. te Lisse met Cornelia Petronella Alida Hermans, oud 30 j.; Hendrik Jozeph Renee en Wilhelmina Johanna Rip, won. te Haarlemmermeer. Ondertrouwd: Marinus Cornells van den Aartweg. oud 30 j. won. te Hillegom en Anna Johanna Werkhoven, oud 27 j. De eerste veiling van leverbare late en darwin- tulpen werd Zaterdag gehouden, waarvoor maar matig belangstelling bestond. Kooplust gering. De beste en mooist in de huid zijnde partijen werden er uit gepikt, terwijl de rest onverkocht bleef. Een groot surplus van late tulpen kan worden tege moet gezien. Besteed werd voor: Albino 12 op 185—200, 11-12 160—170, Allard Pierson 12 op 130, 11-12 100105, Alberio 12 op 130140. Anton Mauve 140, Baron de la Tonnaye 12 op 130, Bleu Aimaible 11-12 100. Brahms 12 op 135, 11-12 100, Clara Butt 12 op 130135, City of Haarlem 12 op 180190, Carrara 130155, 11-12 100—105, 10-11 75, Dillenburg 12 op 135, Early Queen 130155, 11-12-100, 10-11 75, Early Beauty 12 op 130, 11-12 100. Farncombe Sanders 12 op 130, Fantasy 12 op 35, 11-12 105110, Fabriola 12 op 140, 11-12 110, Firjof Nansen 12 op 155, Favo riet 12 op 130, Generaal French 12 op 130, Ingl. Yellow 12 op 130, Ingl. Pink 12 op 130, Kign George V 12 op 135, Krelage's Triumph 12 op 145 —160, 11-12 110—120, Le Nötre 12 op 130, 11-10 110, La Tuhp. Noir 12 op 130, La Salie 11-12 115, Moonlight 12 op 135, 11-12 110, Mr. Moon 12 op 130, 1-12 105, Mad. Krelage 12 op 135, Mozrt 12 op 130. 11-12 100, 10-11 70, Mr. Darling 12 op 130, 11-12 100, Meijerbeer 12 op 280, Oranges and Lem. mons 12 op 145, 11-12 120, Pr. of Haarlem 12 op 130, 11-12 100, Princes Elisabeth 12 op 130135, Ph. de Commines 12 op 130, Picotee 12 op 130, Papaver 12 op 130, Rose Copland 12 op 155165, 11-12 110—125. 10-11 75, Rev Ewbank 12 op 130— 135, 11-12 100, Sonja 12 op 130, 11-12 100, Sultan 12 op 130 11-12 100, Scarlet Admiraal 12 op 130, The Rose 12 op 135. 11-12 110, Telscopium 12 op 130, Sultan 11-12 100, 10-11 70, Themis 12 op 130, Triston 12 op 130, Verona 12 op 130, 11-12 100, 10-11 70, Will. Copland 12 op 130, 11-12 100, Will. Pitt 12 op 130, 11-12 100—110, Weber 2 op 135, 11-12 100—105, Zwanenburg 12 op 130—140, 11-12 115, Zenober 12 op 130—135. 11-12 100, Zim- mermann 12 op 130, 11-12 100, Zenith 2 op 165, Prof. Zeeman 12 op 130. Alles in centen per 100 stuks. Maandag is op het departement van Justitie de eerste gewone ministerraad gehouden van het demissionnaire kabinet. hristus heeft aan Zijn Kerk voor- speld, dat zij om Zijnentwille vervol- gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig- r heid, want hunner is het Koninkrijk i Zondagnacht werd Woensel door een cycloon geteisterd. Hierboven 'n straat vol met afgeslagen dakpannen, terwijl overal de ruiten zijn gebroken. De stads reiniging haalt de pannen met auto's vol weg. Van dc kerk aan het Pastoor van Arsplein werd het geheele dak verhield (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag vier uur op den Ruigenhoek ontvangen dr. L. N. Deckers, voorzitter van de R. K. Fractie in de Tweede Kamer. Betreffende den storm, welke boven Oost- Brabant gewoed heeft, meldt men ons nog het volgende De zware storm, die uit België kwam opzet ten, trok over de plaatsen Bladel, Eersel, Reu- sei, Steensel, Veldhoven, Eindhoven en Best. Op al deze plaatsen werd veel stormschade aangericht. Het telefonisch verkeer met de Kem pen is verbroken, evenals met de dorpen Ves- sem en Best. Van de kerk te Steensel werden diverse ramen vernield, ook de pastorie had veel van den geweldigen storm te lijden; alle pannen daarvan werden van het dak gerukt. Te Eersel werd het kerkhof zwaar beschadigd Op den weg Eindhoven—Den Bosch zijn 20 boo- men op den verkeersweg terecht gekomen, waar door het verkeer veel vertraging ondervond. Er heersche in het landelijke Sloten groote verslagenheid. Het treurige bericht, dat de zee bij Castricum vier jeugdige slachtoffers heeft geëischt, allen in en om Sloten woon achtig, heijft diepen indruk gemaakt en het medeleven met de ouders is zeer groot. Donderdagmorgen om half tien zal in de St. Pancratiuskerk te Sloten een pechtige H. Mis van Requiem worden gecelebreerd, terwijl daarna de stoffelijke overschotten op het R.K. Kerkhof aldaar ter aarde zullen worden be steld. De rechtbank te Rotterdam heeft een 46- jarigen broodbezorger wegens het maken van valsche rijksdaalders en guldens veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Deze man is vroeger wegens hetzelfde feit reeds eerder veroordeeld. De Officier van Justi tie had een gevangenisstraf van 9 jaar ge vraagd. Zijn 47-jarige broer, die een valschen rijks daalder in betaling had gegeven, werd vrijge sproken. der Hemelen. Aan het Ruiten A-kanaal onder de gemeente Sellingen is een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 14-jarige sclieepsjager is gedood. De jongen liep achter zijn paard, dat een schip trok, toen het tuig plotseling brak. De knuppel- stok, waaraan de jaaglijn was bevestigd, schoot los en sloeg den jongen tegen de borst. De jongen was vrijwel onmiddellijk dood. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. Tegen een 50-jarigen vertegenwoordiger uit Ovcrschie, die 17 Mei, 11a veel gedronken te hebben, achter het stuur van zijn auto klom en (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Onze correspondent te Praag seint ons d.d. 31 Juli- Krachtens een speciale verordening van Hitier heeft de Tsjechische regeering, wel ker leger eenige maanden geleden werd ontbonden, thans vergunning gekregen een verdedigingscorps voor de handhaving van de binnenlandsche orde en veiligheid op te richten. Dit kleine leger, met inbegrip van de 230 officieren, zal uit 7.000 man bestaan, terwijl uitsluitend Tsjechen er in zullen worden opgenomen. Het leger staat onder 'n Tsjechischen ge- neraal-inspecteur en zal eigen uniformen dragen. Het opperbevel is in handen van president Hacha. De ver-Duitsching van het Sudetenland wordt krachtig voortgezet. In het district Hultschin, dat een oppervlakte heeft van 330 vierk. KM. is een gebied van .4.800 H.A. toebehoorende aan Tsjechische eigenaars „geliquideerd" en ter be schikking gesteld van de nieuwe Duitsche eige naars. VATICAANSTAD, 31 Juli. Wij hebben reeds meermalen melding gemaakt van ge ruchten, die te Rome de ronde doen over een „vredesencycliek" van Paus Pius XII, die binnenkort men noemt als datum zelfs reeds 15 Augustus zou verschijnen. Uiteraard berusten deze berichten grootendeels op gissingen en op gevolgtrekkingen, die men maakt naar aanleiding van verschillende ge beurtenissen. Vanzelfsprekend is bij deze be richten voorbehoud noodzakelijk. Het Vaticaan ewaart bij dergelijke aangelegenheden steeds een voorzichtige zwijgzaamheid. In dit licht moet men ook het volgende bericht van Stefani beschouwen. Dit persbureau schrijft: „Het is bekend, dat elke Paus bij het begin van Zijn pontificaat een encycliek richt tot de bisschoppen der wereld, waarin Hij Zijn geeste lijk programma uitstippelt. Ook van Paus Pius XII verwacht men zulk een encycliek, waaraan men, met het oog op den internationalen toe stand, een bijzondere beteekenis hecht. Naar verluidt, zou de encycliek op komst zijn en voor 15 Augustus gepubliceerd worden. In kringen van het Vaticaan echter verklaart men dienaan gaande niets te weten, doch gelooft men, dat dit eerste document van zoo groote beteekenis door Paus Pius XII zal worden uitgegeven vanuit het Vaticaan in het a.s. najaar. Dezelfde kringen herinneren er aan, dat de Paus onlangs in de Sixtijnsche kapel het woord gericht heeft tot de Kardinalen en bisschoppen en in een redevoering', welke per radio werd uit gezonden, in groote lijnen reeds zijn program ma heeft ontvouwd, dat gebaseerd is op de hand having van vrede en gerechtigheid. Uiteraard zal de Paus zich tijdens zijn verblijf op Castel Gandolfo met de encycliek bezig houden, welke zeer uitvoerig belooft te worden. LISSABON, 31 Juli (Havas). Volgens uit Spanje ontvangen berichten zou Franco een nieuw ministerie hebben gevormd. Te Burgos verwacht men ieder oogenblik hiervan de officieele bekendmaking. Te Heer Hugowaard is Maandagmiddag, toen men op de boerderij van den heer J. Lont in de Berkmeer bezig was met het uithalen van den hooiberg, daar het hooi broeide, brand ontstaan. Spoedig sloeg het vuur aan alle kan ten uit. Daar het hier een Noordhollandsche boerderij gold, waar woning en bedrijf onder onder één kap liggen, werd ook het woonhuis spoedig aangetast door de vlammen. De sterke wind wakkerde het vuur hevig aan, zoodat de brandweer, die met de motorspuit uitrukte, voor een hopelooze taak stond. De kapitale boerderij brandde tot den grond af. zeer gevaarlijk reed op den Goudschensingel te Rotterdam, terwijl hij bovendien een agent, die op de treeplank van den auto gesprongen was, op zeer gevaarlijke manier trachtte te verwijde ren, n.l. door zeer dicht langs de boomen te gaan rijden, had het O.M. bij de Rotterdamsche rechtbank 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft thans een nader onder zoek gelast, om na te gaan. in hoeverre het gebruik van sterken drank van invloed kan zijn geweest op de toerekenbaarheid van den man, die intusschen in vrijheid is gesteld-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4