Het uitbreken van.... den wereldoorlog Hoofdpijn Hartjes Chamberlain vertrouwt op het anti-agressiefront Voorzichtig en kalm vertoog 1 TEGEN DE PARLEMENTAIRE DEMOCRATIE De loop der ge beurtenissen in 1914 Krachtiger houding jegens Tokio DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 t tf Be aanstaande blijde gebeurtenis auto smakt wielrijder Buitenlandsch Overzicht En thans 25 jaar later Kerkelijk Leven mmm- - t ft f ONZE CONSUL-GENERAAL TE HAMBURG VERTROKKEN Velen deden hem uitgeleide Nationaal omroepprogramma op den nationalen feestdag TEGEN DEN WEG Slachtoffer zwaar gewond icvea. VAN MIJNHARDT STUDIE-KAMPEN Voor intellectueele werkloozen VACANTIECURSUS VOOR DE BINNENVAART PLEZIERBOOT OVERVAREN EN GEZONKEN Drie opvarenden gered uit het Sneekermeer PROTEST TEGEN VROEGE ZA TERDAG A VONDSLUITING JONGEN VOOR RIJDENDEN AUTOBUS GEVALLEN ZIEKTE VAN WEIL GECONSTATEERD GEEN AUDIËNTIES VAN MINISTERS De Sultan van Langkat grootvadei MOEDER-OVERSTE HERMANDA Wanneer men de liberalen op hun woord zou gelooven, zou men moeten aannemen, dat er geen vuriger en meer overtuigde voorstanders en voorvechters van de parlementaire de mocratieën van onze volksvrijheden zijn dan zij. Het is een bij de liberalen ge liefde methode, geloof en vertrouwen te Vragen in hun woorden. Ook Dr. Colijn Paste die methode toe, toen hij zijn vijf de kabinet als een program-kabinet voorstelde en de Kamer verzocht om vertrouwen en geloof te hechten aan de Woorden van de door hem geformuleer de regeeringsverklaring en de daarop volgende daden af te wachten. Onder de leiding van de Katholieken heeft de Kamer dat gelukkig niet ge daan. Waar de schoon-klinkende woor den, ook na de toelichting van Dr. Co- lijn, een allerminst bevredigenden en vertrouwenwekkenden indruk maakten, achtte de Kamer het onder de huidige omstandigheden onverantwoord de daaraan evenredige daden af te wach ten. Nu duidelijk gebleken was, dat bij de verschillende kabinetsformatie-po gingen geen enkele serieus in de richting van een meerderheidskabinet was ge gaan, en slechts beproefd was de per soonlijke financieele en sociale inzichten Van Dr. Colijn en aanverwante geestes- gezindheden in strijd met de opvattingen van de meerderheid in de volksvertegen woordiging te doen zegevieren, heeft de Kamer terecht den eigenzinnigen for mateur een onverbiddelijk halt toege roepen, De liberalen kermen en kreunen nu, dat- de snelle en overhaaste val van het vijfde kabinet-Colijn het aanzien en het prestige en de soliditeit van de Parlementaire democratie in ons land heeft aangetast en wijten dit natuurlijk aan de Katholieken, die het initiatief namen voor de motie van afkeuring, Welke Colijn en zijn partners na drie dagen tot ontslagaanvrage noopte. Deze Voorstelling van zaken is door-en-door valsch. Dr. Colijn en de liberalen, die hem steunden en stijfden in zijn stre vingen tegen de meerderheid van he volksvertegenwoordiging in, hebben een ernstig gebrek aan eerbied voor de Parlementaire democratie aan den dag gelegd. Toen het zonneklaar bleek, dat voor zijn persoonlijke liberalistische hobbies geen parlementaire meerder heid te vinden was, had Dr. Colijn vrij - Willig van kabinetsformatie moeten af- 2ien. Hij deed dat niet, maar vormde ten ministerieele ploeg, waarin meer hberalen zaten dan in de Kamer zelf, en stelde een program op, waarin nie mand anders dan de opstellers zelf ver trouwen hadden. Hij heeft gemeend ons democratisch parlement naar zijn on democratische hand te kunnen zetten, maar de volksvertegenwoordiging heeft zich uit zelfbehoud en zelfverdediging daartegen met kracht verzet, aldus be wijzend, dat zij meer vitaliteit bezit en gezonder is dan hijzelf en zijn liberale vrienden schenen te veronderstellen. En nu vragen wij in gemoede aan de kroko dillentranen vergietende liberalen, die nu zelfs in het buitenland weerklank vindende, pogingen aanwenden om de toekomst van ons democratisch parle mentaire stelsel in discrediet te bren gen, wie of dat stelsel een grooteren dienst hebben bewezen? Zij zelve en Colijn, die getracht hebben de meerder heid van het parlement te negeeren, of zij. die geëischt hebben, dat er op recht matige en redelijke wijze met die meer derheid rekening werd gehouden? In de Kamer vormen de liberalen een onbe- teekenende en weinig talrijke fractie, buiten de Kamer in de „haute finance" en achter de schermen van het geeste lijke en cultureele en maatschappelijke leven oefenen zij nog een invloed uit vrelke volkomen onevenredig is aan hun getalssterkte en voof het land in hooge mate ongezond genoemd moet worden als die van een kwaadaardig negenoog. Van liberale oligarchie naar anti-de- rnocratische autoritaire regeeringsvor- men is maar één stap. Heeft de N.S.B niet haar eerste benden gerecruteerd uit de rangen der liberalen? Neen. wanneer de liberalen wenschen, dat wij weer meer vertrouwen en geloof zullen hech ten aan hun woorden, wanneer zij zeg gen ons democratisch parlementaire staatsbestel en de daaruit voortvloeien de volksvrijheden te willen verdedigen, dan zullen zij daaraan evenredige daden moeten stellen. Tot zulke daden kunnen zij de gelegenheid krijgen, wanneer straks een beroep op hen gedaan zou worden om mede te werken aan een waarlijk nationaal kabinet met een zoo breed mogelijke basis in het parlement ter behartiging van de groote nationale belangen overeenkomstig den wil van de grootst mogelijke bereikbare meer derheid des volks. Maar dan moeten zij eerst de zilte krokodillentranen van het gezicht vegen, dit' zij thans over den mislukten aanslag op ons democratisch parlementair staatsbestel vergieten, en ophouden met het scherpslijpen van de nu eenmaal bestaande en te respec teeren, maar ook te overbruggen tegen stellingen in ons volk. 107 missionarissen van Steyl-Uden (Congregatie van het Goddelijk Woord), die- Zondag in Steyl uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe het missiekruis ontvangen hebben Voor het vertrek van den middagtrein uit Hamburg naar Nederland verzamelden zich Maandag vele landgenooten en buitenlandsche vrienden van den scheidenden consul-generaal der Nederlanden te Hamburg, baron Van Aers- sen Beyeren van Voshol en barones Van Aers- sen Beyeren van Voshol—van Asbeck, om, na een ruim tienjarige ambtsperiode in deze Hanzestad, beiden een hartelijk vaarwel toe te roepen. Een feestmaaltijd, welken de Nederlandsche vereeniging aanbood, alsmede een banket van het corps consulaire, hadden onlangs dit vertrek reeds ingeluid, doch thans kwamen nog ver scheidene Nederlandsche zakenlieden met hun familieleden naar het Hauptbahnhof, om ge tuigenis af te leggen van hun sympathie met de familie Van Aerssen. Zeer onder der. indruk van deze vele blijken van medeleven werden nog vele handdrukken gewisseld en toen het vertreksignaal gegeven werd, moet het voor de familie Van Aerssen een groote voldoening geweest zijn, te kunnen constateeren, dat de Nederlandsche kolonie te Hamburg hen slechts zeer noode zag vertrekken. schen vacantiecursus voor de binnenvaart van Roermond naar Born vertrokken. Tijdens den cursus, die de geheele week zal duren en welke onder leiding staat van den hee; G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, zullen verscheidene in leidingen worden gehouden, betrekking heb bende op het vakonderwijs en lager onderwijs aan schippers en schipperskinderen en ver band houdende met sociale vraagstukken, o over de resultaten van de schipperswerkkampen. Ook staan eenige officieele ontvangsten en een bezoek aan de internationale tentoonstel ling voor watertechniek te Luik op het pro gramma. Ter voldoening aan den wensch van den mi- 11 teer van Binnenlandsche Zaken zullen op ^en nationalen feestdag ter gelegenheid van a.s. blijde gebeurtenis in het koninklijk huis de vier groote omroeporganisaties (AVRO, KRO, NCRV en VARA) een in onderling overleg sa mengesteld „nationaal programma" verzorgen. De verzorging van dit nationaal programma geschiedt aldus, dat over den zender Hilversum D (301.5 M.) de KRO en de NCRV gemeen schappelijk zullen uitzenden, terwijl de gemeen schappelijke uitzending van de AVRO en de VARa over de zenders Hilversum I (Kootwijk 1875 M., Jaarsveld 415 M.) zal geschieden. Valt dtt nationaal programma op een dag, dat ds AVRo gewoonlijk uitzendt, dan geschiedt ds Programma -verzorging over Hilversum I van 8—16 uur door de VARA en van 1624 uur door de AVRO. Valt dit nationaal programma °P een dag, waarop de VARA gewoonlijk uit- ^hdt, dan zendt de AVRO uit van 8—16 uur ®n de VARA van 1624 uur. De taakverdeeling 'Usschen den KRO en de NCRV op Hilversum II is op dezelfde wijze geregeld, een en ander niet dien verstande, dat de VPRO gelegenheid ijgt, binnen het kader van dit nationaal pro gramma zelfstandig een uitzending te verzor- een van 19.2020.00 uur. Deze uitzending ge schiedt zoowel over Hilversum I als over Hil versum II. Voor het geval, dat de geboorte van een ^rins of van een Prinses mocht zijn op een tijdstip, dat des morgens te 7 uur het heuglijk reit door middel van kanonschoten bekend ge maakt zal worden, zullen de uitzendingen van jTe omroepvereenigingen op dien dag ook te uur 's morgens aanvangen, ongeacht of deze samenvalt met den nationalen feestdag. Voor het geval, dat de blijde gebeurtenis of ficieel bekend zou worden tegen 12 uur 's nachts zullen de omroepvereenigingen hare uitzendin gen voortzetten tot uiterlijk 0.30 uur. Bij onvoorziene omstandigheden zal naar be- ^hd van zaken gehandeld worden. De programma-verzorging naar Oost- en jvest-lndië geschiedt zelfstandig door den *mohi. Te Krimpen aan den IJssel is Maandagavond ter hoogte van het z.g. veer van De Vries, dat Verbinding geeft naar Capelle aan den IJssel, ®eh ernstig ongeluk geschied. De 33-jarige schoenmaker J. N. uit Krimpen aan den IJssel, kwam met zijn fiets de veer- at*>ep op en wilde juist den IJsseldijk overste gen, toen uit de richting Gouda een vracht- aUto, bestuurd door den heer A. G. uit Krim pen aan den IJssel, naderde. N. werd gegrepen en tegen den weg gesmakt. Hij kreeg een zware schedelbreuk en verdere bloedende verwondingen. In hoogst ernstigen gestand werd hij een in de nabijheid staande jVoning binnengedragen. Men vreest voor zijn en alle andere pijnen Het kamp, dat het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen in Nederland in de K. J. V.-Centrale te Gin- neken heeft georganiseerd, is uitstekend ge slaagd. Hierin heeft het Nationaal Verbond aanlei ding gevonden, nog een kamp speciaal voor werkloozen uit de meer intellectueele kringen, in de maand September te oiganiseeren. Het ligt in de bedoeling van de organisato ren, deze jonge menschen te vormen tot lei ders, die bij de jeugdwerkloosheidsbestrijding de directeuren der werk-kampen ter zijde kun nen staan. Wanneer zij de lessen met vrucht hebben gevolgd, zal hun een diploma worden uitgereikt. Wij vernamen, dat ook niet K. J. M. V.-ers aan dit kamp kunnen deelnemen. De Nationale Verbonds Moderator en de Diocesane Moderator van het bisdom Breda ontwerpen thans plannen om ook speciaal voor het winkel- en kantoorpersoneel een ontwik kelingskamp te organiseeren. Dit studiekamp zal verschillende maanden in beslag nemen, vanwege de uitgebreide voorlichting en leer stof. Het instructievaartuig „Prinses Juliana'' van het onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam, is met deelnemers aan den jaarlijk- Maandagmiddag is op het Sneekermeer een zeven-meter luxe motorboot uit Leeuwarden door de stoomboot „Watersport 2", eveneens thuisbehoorende te Leeuwarden, overvaren. In de motorboot zaten een dame, haar echt genoot en een vriend. De aanvaring geschiedde met zulk een kracht, dat de boot in zeer korten tfjd zonk. Met groote moeite werden de drie opvarenden op de stoomboot gebracht. Een deel van de boot steekt boven water uit. Van lichten was bij den krachtigen wind en den sterken golfslag geen sprake. Daar de boot niet ver van het groote scheepvaartwater ligt, zal er een roode vlag bij donker een rood Licht bij geplaatst worden. Nadat de drie „schipbreukelingen" zich in het paviljoen aan het Sneekermeer van droge klee- ren hadden voorzien, zijn zij naar Leeuwarden teruggekeerd. De gemeentepolitie van Wymbritseradeel en de rijksveldwacht leiden het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring, welke nog niet tot klaarheid is gebracht. Te Groningen werd een Comité opgericht tegen de actie, die van personeelswege wordt gevoerd voor wetswijziging tot winkelsluiting op Zaterdagmiddag 6 uur. Het is een onderdeel der Algémeene Groningsche Winkeliersvereeniging. Het is thans bezig een petionnement op te stellen Maandagmiddag is op den rijksweg te Geleen de elfjarige J. A. K. met zijn rijwiel gevallen. Op hetzelfde oogenblik kwam een autobus van „De Valk" te Valkenburg aanrijden, welke niet meer kon uitwijken. In hopeloozen toestand is hij naar het hospitaal te Sittard vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. Kalm en waardig zoo wordt de rede ge noemd, waarin de Britsche premier gisteren in het Lagerhuis de brandpunten van de inter nationale politiek hetgeen heden ten dage hetzelfde is als internationale spanning be schouwde; doch de in de Britsche pers min of meer gesuggereerde sensationeele mededee- lingen bleven uit, evenals welke mededeeling ook, die werkelijk nieuws bevatte; of het moest zijn de verklaringen omtrent de situatie in het Verre Oosten, die zooal niet naar de letter dan toch naar den geest een krachtiger houding van Engeland doen vermoeden. Cham berlain houdt niet overmatig van de pers, en hij heeft dat in deze rede niet onduidelijk la ten merken; het moet hem ook onaangenaam zijn, dat Fleetstreet hem het gras voor de voeten wegmaait, zoodat zijn mededeelingen in het parlement telkenmale mosterd na den maaltijd schijnen. Anderzijds houdt die pers, ook de regeeringsgetrouwe, niet overmatig van hem: zij verwijt hem gebrek aan ruggegraat, waardoor in het „andere" kamp het vermoe den zou kunnen ontstaan, dat hij om den vin ger te winden is. Ook nu weer heeft Chamber lain de kans gemist een verklaring af te leg gen, die in vastheid en bondigheid niets te wenschen overlaat, en die aan alle partijen voor eens en voor altijd duidelijk maakt, waar Engeland zal staan als het tot een acute ver scherping van de situatie komt. Deze houding van den Britschen premier geeft den achter- dochtigen, die zich het verloop van de ge beurtenissen van verleden jaar nog maar al te goed herinneren, de verwachting in, dat Chamberlain het met zijn „anti-agressie" niet zoo heel erg meent, als het op daden zou moeten aankomen vandaar de wederzijd- sche geprikkelde stemming bij premier en op positie. Wat de preventieve werking van dat „anti- agressiefront" betreft zijn de partijen het wel eens geworden. In de hoop, dat deelname van Rusland aan dit blok de kansen op een ge wapend conflict aanmerkelijk zal verminderen, heeft Londen, dat tegenover het bolsjewistischs Rusland minstens even wantrouwig staat als tegenover het nazistische Duitschland, vergaan de concessies aan Moskou gedaan; thans heeft het er dan officieel in toegestemd militaire be sprekingen aan te knoopen nog voor de poli tieke besprekingen tot een definitief resultaat geleid hebben. Zeer zeker zal dit de zeer ach terdochtige Russen geruststellen; doch ook hier moeten de meeningen botsen ten aanzien van het punt, waarop het politiek overleg stuitte: de „indirecte agressie", die de neutra liteit der Baltische staten in gevaar brengt. Doch de toon, waarop Chamberlain over de onderhandelingen te Moskou sprak, wettigt de veronderstelling, dat de jongste Britsche con cessie den Russen zooveel vertrouwen in zal geven, dat de nog bestaande moeilijkheden niet meer onoverkomelijk zullen blijken, en dat de overeenkomst een feit zal zijn, voor het straks op een krachtproef zal aankomen. Die krachtproef wordt nog altijd verwacht en wel inzake Danzig. Chamberlain heeft wel gepoogd het Lagerhuis omtrent de militaire voorbereidingen in de Vrije Stad eenigszins gerust te stellen, doch hetgeen de Berlijnscne( correspondent van de officieuze „Gazeta Polska" terzelfdertijd aan zijn blad seinde, met nauwkeurige cijfers en data, verzwakt de kracht van die geruststellende woorden ten zeerste. Het niet-vlotten van de Britsch-Pool- sche onderhandelingen over een leening, waar aan de Weichselrepubliek zoo dringend be hoefte heeft, moet op degenen, die het betrek kelijk optimisme van den Britschen premier niet deelen, een pijnlijken indruk maken. Voor het reces van het parlement komt er niets meer van en de leening zou toch evenzeer als het begeerde verdrag met Moskou een pre ventief middel zijn tegen al te agressieve be doelingen van de leiders van het Derde Rijk. Over deze besprekingen hangt een geheimzinnig waas, dat niet bevorderlijk kan zijn voor den goeden gang van zaken zeker niet waar het in de bedoeling ligt indruk te maken op de Wilhelmstrasse, waar men vooral op de finan cieele zwakte van Polen speculeert. Ten aanzien van Japan sprak Chamberlain een heel wat krachtiger taal; waarschijnlijk onder den invloed van de netelige positie, waarin Nippon is komen te verkeeren na de opzegging van het Amerikaansch-Japansche handelsverdrag. Hoewel hij terecht niet zoover ging als de oppositie verlangde, klonken zijn woorden toch heel anders dan in de ver klaring van de Britsch-Japansche overeenstem ming van verleden week: naast Uncle Sam voelt John Buil zich veel sterker. Doch zoolang Uncle Sam zijn plannen nog niet volledig ont vouwd heeft, is een zekere reserve gewenscht meer dan een opzegging van handelsverdra gen zullen op Tokio bedekte bedreigingen in druk maken. Alles bij elkaar krijgt men den indruk, dat Chamberlain in zijn hart de situatie in het Verre Oosten voor Engeland belangrijker acht dan hetgeen in Europa dreigt. Hij heeft het vaste vertrouwen, dat het anti-agressiefront c'e dreigingen dicht bij huis zal wegnemen, en dat, nu de partijen minstens op voet van gelijk heid gekomen zijn, een vreedzame overeenstem ming mogelijk is. Daarom was zijn rede van gisteren gematigd, om de atmosfeer niet ontij dig te bederven. Moge blijken, dat die voor zichtigheid van den Britschen premier berust op wijs inzicht in den chaotischen toestand, waarin ons werelddeel verkeert. De moordaanslag van Serajewo wordt als de naaste aanleiding tot den wereldoorlog be schouwd. Maar de vraag is gewettigd: zou wanneer de chauffeur van den eersten van de vier auto's, waarmede de Oostenrijksche troon opvolger, Aartshertog Franz Ferdinand en zijn gemalin den tocht door Serajewo maakten zich niet bij een straathoek had vergist, waar door de stoet tot staan kwam en de moorde naar Princip slechts voor het mikken had zou dan de geschiedenis een anderen loop hebben genomen? Op deze vraag valt slechts een aarzelend antwoord te geven De Euro peesche sfeer was zóó geladen, dat men al gemeen sprak van de groote „Kladderadatsch' die zeker binnen afzienbaren tijd moest ko men Na de Balkanoorlogen voerde de oude Do- nau-monarchie, economisch zulk een voortref felijke eenheid, maar in zijn vele naties ver deeld en verscheurd, een agressieve Balkan politiek, vooral tegen Servië, welk land de regeering te Weenen wilde „isoleeren en ver kleinen" (doelstelling, vermeld in een brief van Franz Joseph aan Wilhelm II). Aan de Donaumonarchie was echter Duitschland vastgeketend door een verbond, dat de roman tische Imperator-Rex van Duitschland onder alle omstandigheden met „Nibelungentreue wilde doorvoeren. Frankrijk was verbonden met het Tsarenrijk, dat aan het vermolmen was. Engeland wachtte slechts op een aanlei ding om af te rekenen met zijn grootsten concurrent op de wereldmarkt, met het zoo machtig geworden Duitschland, welks regeer ders het niet had kunnen overhalen tot bond genootschap of accoord. In de autoritaire monarchieën beheerschte het militaire appa raat heel den toestand. De generale staven waren bereid. Het ontstaan van den wereldoorlog is in derdaad veroorzaakt door een complex van ge beurtenissen en feiten: door boos opzet van eenige geweldenaars, vooral in Oostenrijk en Rusland, door onhandigheid der politieke lei ders in bijna alle landen en vooral door zake lijke tegenstellingen van economischen of' psy- chologischen aard, maar in afloop wel onaf wendbaar. Maar hoe dan ook, thans vijf en twintig jaar geleden was de uitbarsting er opeens. Zelfs toen Oostenrijk den oorlog aan Servië had verklaard en de vijandelijkheden waren begon nen door het bombardement van Belgrado, ge loofde men en hoopte men algemeen, dat het conflict gelocaliseerd zou blijven. Toen echter bekend werd, dat Rusland mobiliseerde, bleek, dat de lawine niet meer te houden was. De monarchen trachtten op het laatste moment nog, toen het te laat was, tegen de lawine op te werken. Keizer Wilhelm, Koning George en Tsaar Nikolaas telegrafeerden elkander over en weer en gaven verzekeringen van vredelievend heid. Het kon niet meer baten. De leidende staatslieden hadden de teugels niet meer in handen. De gebeurtenissen werden sterker dan de menschen. En wat het ergste was: de oor logspsychose maakte zich van de volken mees ter. De Internationale deed nog zwakke po gingen om den vrede te redden. Hermann Müller, de latere Duitsche Rijkskanselier, toen secretaris der Duitsche sociaal-democratische partij, snelde naar Brussel en Farijs en hield volksvergaderingen met medewerking van den Franschen pacifist en sociaal-democraat Jean Jaurès, die in zijn redevoeringen op den voor grond stelde: „het eenige verdrag, dat wij er kennen, is dat, wat ons aan de geheele mensch- heid bindt". Maar ook de leden der Interna tionale waren reeds in den greep van de oor logspsychose. Een etmaal later zouden ze „en bloc" de oorlogscredieten voteeren. Jaurès werd vermoord. Te Berlijn stroomden de mas sa's samen voor het keizerlijk paleis in den Lustgarten. De Keizer verscheen op het bal kon en sprak zijn befaamde woorden; „Ik ken geen partijen meer. alléén Duitschers". De menigte zong het choraal: „Nun danket alle Gott". In de straten daverde de kreet: „Nach Paris!" En in Parijs was het niet an ders, maar daar luidde de kreet: „A Berlin". De consulaten en gezantschappen der „vij andelijke" mogendheden werden bestormd, de onderdanen van „vijandelijke" staten werden gemolesteerd en verjaagd. En het regende mobilisatiebevelen en ulti mata. Op 31 Juli teekent Franz Joseph het algemeene mobilisatiebevel en geeft het be roemde manifest uit: „Aan mijn volken". Op 1 Augustus verklaart Duitschland den oor log aan Rusland, omdat het niet binnen den per ultimatum gestelden termijn zijn mobili satie had gestaakt. Duitschland mobiliseert Op dienzelfden eersten Augustus mobiliseert ook Frankrijk. „Van een tot drie uur hield ik het tragische bevel in mijn handen," verklaar de later de minister van Oorlog Messimy. Op bevel van den premier Viviani en den gene ralissimus Joffre moest het gepubliceerd wor den. sche vesting Libau. De Duitsche generale staf begint het plan-Schlieffen uit te voeren. Op 2 Augustus bezetten de Duitschers het Groot hertogdom Luxemburg. Het ultimatum aan Brussel wordt overhandigd: vrije doortocht. Koning Albert wijst het af. De Duitschers schenden ook de door hen gegarandeerde Bel gische neutraliteit en de aanval op de vesting Luik begint. Dit brengt Engeland in het ge weer. Het „vodje papier" van den Duitschen Rijkskanselier Von Bethmann Hollweg doet zijn intrede in de wereldgeschiedenis. Italië verzaakt zijn bondgenootschapsplichten als lid van den Driebond en blijft neutraal. Het machtige Duitschland trekt ten wereld oorlog op twee krukken; het zwakke Oosten rijk en het nog zwakkere Turkije. Aan de an dere zijde statjp aanvankelijk Frankrijk, Rus land, Engeland en België. Dra sluit Japan, later China zich aan. Dan volgt Italië. En tenslotte de Vereenigde Staten. Het enorme complex der geallieerde en geassocieerde mo gendheden wordt een feit. Bijna heel de we reld staat tegenover de Centralen, die alleen nog maar aanwas krijgen van Bulgarije. Het zal altijd de roem van Duitschland blijven, vier jaren lang niet alleen stand ge houden te hebben, maar ook half Europa in zijn macht te hebben gehad. Maar heel het door fronten omgeven Duitschland was als het ware een belegerde vesting geworden. En de honger en het gebrek aan grondstoffen wer den de vijanden, die tenslotte het Duitsche rijk op de knieën dwongen. Vijf en twintig jaar zijn verloopen. En weer leven we in tijden van spanning. De toestand is zóó, dat een nieuw Serajewo, bij wijze van spreken, weer aanleiding zou kunnen worden tot een nieuwen wereldoorlog. Die naaste aan leiding zou alleen maar een anderen naam hebben. Duitschland, thans Groot-Duitschland, en Italië staan als autoritaire rijken vrijwel te genover heel de wereld. Vooral als Engeland het nog eens wordt met Rusland, dat trouwens stevig met Frankrijk is verbonden. Buiten Europa kan men Japan beschouwen als bond genoot van Duitschland en Italië. Maar de verbondenheid der Anti-Komintem-mogend- heden is vol onzekere elementen. Japan heeft in het Oosten de handen vol. En velen meenen, dat, trots alles, Italië een „onzekere canto- nist" blijft, evenals in 1914. Het ergste in den tegenwoordigen toestand is wat men noemt „de fatale invloed der ver starring in de verhoudingen binnen en tus- schen de naties". De organisatie der volken in den Volkenbond is niet tot rijpheid kunnen komen. Deze organisatie had, ware zij gelukt, en hadde men haar niet min of meer geba seerd op de beginselen van Versailles, de grootste en machtigste vredesfactor kunnen zijn. Een tweede element van onvrede is de nederlaag der democratie in groote landen als Duitschland en Italië. De despotie in deze landen en in de sta ten, die zij ingelijfd of onder protectoraat ge steld hebben, is nog grooter dan in de voor- oorlogsche monarchieën, met het gevolg, dat de legerbesturen schier almachtig zijn en dat dood en leven afhangen van den wil der dic tatoren. wier macht in 1914 nog iets onge kends Was. Van een ingrijpen van de een of andere In ternationale is thans heelemaal geen sprake meer. En het allerergste is, dat. trots allen voor uitgang in het verkeer, te land, te water en in de lucht, trots telefoon, telegrafie en radio, de volken nog véél verder van elkander af staan dan vroeger, dat begrip over en weer bijna is uitgesloten, dat heele statencomplexen hermetisch hun grenzen voor alles sluiten en dat er een scheidsmuur van ideologieën door de wereld loopt. In die „verstarring in de verhoudingen bin nen en tusschen de naties" ligt het grootste gevaar voor heden, dat tenslotte nog op de spits wordt gedreven door een bewapening over en weer, waarbij die van 1914 kinderspel was. W. F. Er was op het allerlaatste oogenblik nog eenige aarzeling geweest. Er was na een laat ste onderhoud met den Duitschen gezant von Schön nog een vleugje hoop geweest. Maar Duitschland eischte behalve neutraliteit ook de bezetting door Duitsche troepen van de ves tingen Toul en Verdun. Dit was onmogelijk. Ook in Rusland was er aarzeling geweest. De tsaar had de mobilisatie nog willen herroepen. En nog na de afkondiging der mobilisatie te Berlijn hoopte de Keizer, na berichten uit Lon den te hebben gekregen, op een schikking in het Westen en wilde het legerbestuur dwin gen alleen naar het Oosten op te rukken. Maar dit alles waren maar korte opflikkeringen. Mars stond reeds in het veld. Op den lsten Augustus dringen de Russen Oost-Pruisen binnen en den dag daarna bom bardeeren Duitséhe oorlogsbodems de Russi- De ziekte van Weil is dezer dagen geconsta teerd bij den heer O., te Bergum, die deze ziekte waarschijnlijk heeft opgedaan bij het zwemmen aldaar. De patiënt is ter verpleging opgenomen in een der ziekenhuizen te Leeuwarden. De Regeeringspersdienst meldt: In verband met de omstandigheid, dat de leden van het kabinet demissionnair zijn, zul len de ministers geen algemeene audiëntie kunnen verleenen. MEDAN, 1 Aug. (Aneta) Tengkoe Kama- lia, een dochter van den Sultan van Langkat, schonk het leven aan een dochter. Dit; is het eerste kleinkind van den sultan. In verband hiermede worden in het Langkatsche verschei dene feestelijkheden voorbereid. in het Moederhuis te Heythuizen is in den juderdom van 54 jaar overleden de eerwaarde Moeder Maria Hermanda, in de wereld M. J. L. van Wensem, Provinciaal Overste der Neder landsche Provincie van de Zusters van de boet vaardigheid en van de Christelijke liefde van de derde orde van den H. Serafijnschen Vader Franciscus. De plechtige uitvaart en begrafenis zullen geschieden in het Moederhuis te Heythuizen Donderdag 3 Augustus

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9