Nachtelijke schietpartij aan de oevers van de Theiss trekt troepen terug uit Midden-China Japan („PROTECTOR" I Danzigs nieuwste vinding ■PV Labour wil nieuw Lagerhuisdebat Het nieuws van heden HONGAREN EN ROEMENEN RAAKTEN SLAAGS DIT JAAR NIET NAAR HET BUITENLAND ALLERLEI GISSINGEN DE BAROMETER I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21920 Roemenië breekt de scheepvaart onderhandelingen met Hongarije af Jongste van een reeks grensincidenten De Hongaarsche lezing Het Weer Het wordt warmer! Denkt aan Boldoot! I INBRAAK-VERZEKERINC Britsche ministers brengen vacan- tie in eigen land door Senaat maakt onderscheid tusschen douaniers en grensbeambten Decreten in Polen Motorveer gekapseisd 44 personen verdronken Relletjes in Bombay Speciaal over de Britsche politiek in het Verre Oosten De Chineesche valuta Begunstigd door het maanlicht bombardeerden de Japanners de stad Tsjoengking Slechts weinig schade aangericht Wereldtentoonstelling een échec Echter groote belangstelling voor Nederlandsch paviljoen Belangrijke functie voor dr. Schacht? Dijk. Eer is teer Het vastberaden Albion Politiek van bevrediging is begraven, schrijft Eden Henderson was in Bayreuth NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inoez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BOEKAREST, 1 Aug. (Havas). In een van Roemeensche zijde gepubliceerd officieel communiqué wordt melding gemaakt van een ernstig incident aan de grens van Roe menië en Hongarije. Den geheelen nacht ®Ün schoten gelost tusschen de Roemeen- ■che en de Hongaarsche grenswacht te Teceulmic op den Roemeenschen oever van de Theiss, die de grens vormt tusschen Roemenië en de Karpathische Oekraïne, die thans tot Hongarije behoort. Volgens de officieele lezing zouden Hongaar sche vlotten, op aanstichting van de Hongaarsche autoriteiten, vannacht hun pogingen hernieuwd hebben om de Theiss te bevaren, ondanks het verbod, dat de Roemeensche autoriteiten ter stond na de Hongaarsche bezetting van de Kar pathische Oekraine hadden uitgevaardigd. Op de sommaties van de Roemeensche grenswacht bl.rVen de Hongaarsche vlotten doorvaren, be schermd door het geweervuur der Hongaarsche grenswachten. De schietpartij duurde, aldus het communiqué, tot 6 uur 's morgens, doch er wordt geen melding gemaakt van het aantal slachtoffers. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt het volgende: Vannacht heeft zich opnieuw een Roemeensch-Hongaarsch grensincident voor gedaan. Een Hongaarsche grenswacht werd hier bij gewond. Tot 7 uur 's morgens hebben Roe meensche soldaten met hun geweren en ma chinegeweren geschoten in de richting van Tecso, een plaatsje, waar zich de Hongaarsche bruggewacht bevindt. Genoemd agentschap voegt hieraan toe, dat de Roemenen een bat terij, welke gericht is op het dorp Tecso, hebben opgesteld. In verband met deze schietpartij tus schen Roemenen en Hongaren aan weers zijden van de Theiss heelt Roemenië de onderhandelingen afgebroken, die te Si- naja met een Hongaarsche delegatie wer den gevoerd en het tot stand komen van een nieuw verdrag voor de scheepvaart op de rivier de Theiss ten doel hadden. Deze onderhandelingen hadden reeds op verschillende punten tot een accoord ge leid. Thans zijn echter ook de reeds ge nomen besluiten opgeschort. Het incident van den afgeloopen nacht is het jongste van een serie grensincidenten, die zich hebben voorgedaan, sedert Hongarije de Kar pathische Oekraine bezet heei't. Sindsdien is de scheepvaart op de Boven-Theiss gestaakt in af wachting van een nieuwe regeling, die de oude overeenkomst met Tsjecho-Slowakije moet ver vangen. In een semi-officieele Roemeensche verkla ring wordt nog gezegc!, dat de Hongaarsche autoriteiten, door de vlotters aan te moedigen de Theiss te bevaren, de geheele verantwoor delijkheid voor het incident dragen. Tien dagen geleden heeft de Hongaarsche regeering ver zocht onderhandelingen over een nieuw scheep vaartverdrag te openen. De Roemeensche re geering stemde daarin toe en Hongarije er kende, dat op de Boven-Theiss niet gevaren kon worden, zoolang er geen overeenkomst was ge sloten. Het feit, dat de plaatselijke autoriteiten dezen stand van zaken niet hebben erkend, heeft de Roemeensche regeering, aldus de ver klaring, genoodzaakt de onderhandelingen af te breken, totdat de Hongaarsche regeering de noodige maatregelen zal hebben genomen om een einde te maken aan de onwettige scheep vaart en daarmede aan de betreurenswaardige grensincidenten. 1 VOOR HET GEHEELE LAND: H gedeeltelijk bewolkt, geen regen van be teekenis, iets warmer overdag, matige T tot zwakke. Westelijke tot Zuid-Weste- p lijke wind. iiiii Minimin muil ii minimum iiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitiiiii'i ONDERL. VERZEKERING-MIJ DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 Directie H. F HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken. Pastorieën j= Kloosters en Kerkelijke Instellingen LONDEN, 1 Aug. (Havas) Terwijl in andere jaren een groot deel der Engelsche ministers zijn vacantie in het buitenland doorbracht, zullen dit jaar alle ministers, met uitzondering van den minister van Volksgezondheid Elliott, die twee weken aan de Cöte d' Azur zal doorbrengen, netzij in Engeland, hetzij in Schotland blijve.i. Zoodoende kunnen zij, indien noodig, snel naar Londen terugkeeren. Lord Halifax zal zich naar zijn landgoed in Yorkshire begeven, telkens, zoo zegt men, wanneer de omstandig heden hem zullen veroorloven, het Foreign Of fice te verlaten". Het is nog niet bekend, waar heen de minister-president zich zal begeven. WARSCHAU, I Aug. (Havas) In aansluiting °P de nota, waarin de Senaat van Danzig gis teren bij het Pooische commissariaat protesteer de tegen de kwestie van de douane-beambten en de Firma Amada, heeft de Senaat vandaag de douane der Vrije Stad opdracht gegeven, als inspecteurs der Pooische douane voortaan slechts die personen te beschouwen, die door den Senaat zijn aangewezen. De andere, niet door den Se naat erkende douane-ambtenaren krijgen den haam „grensbeambten". In Pooische kringen te Danzig wordt dit ver schil tusschen Pooische douane-ambtenaren als volkomen willekeurig beschouwd. Men zegt, dat dit onderscheid niet erkend kan worden door de Pooische regeering, daar deze uitsluitend en al leen bevoegd blijft voor de aanwijzing en de instructie harer ambtenaren. Naar Reuter uit Warschau verneemt bepaalt een vandaag gepubliceerd decreet van den pre sident der Pooische republiek, dat misdrijven tegen den staat zoowel in vredes- als in oorlogs tijd berecht kunnen worden door den krijgsraad, indien de verdediging van den staat zulks eischt. Voertuigen en dieren kunnen worden opgevor derd en de uitvoer van beide verboden worden. Een tweede decreet bepaalt, dat alle mannen en vrouwen zich onmiddellijk voor den nationalen dienst moeten laten inschrijven in geval van oorlog. MANILLA, I Aug. (D.NS.) Tusschen twee eilanden van de Philippijnen, Samar en Ley te, is tijdens slecht weer een motorveer gekapseisd. Aan boord bevonden zich pl.m. tachtig personen. 38 konden zich met behulp van reddinggordels boven water houden, totdat zij door schepen wer den opgepikt. 44 personen zijn verdronken. BOMBAY, 1 Aug. De politie van Bombay is genoodzaakt geweest, het vuur te openen op een menigte Mohammedanen, welke in het Noordelijk stadsgedeelte was bijeengekomen om te protesteeren tegen het invoeren van een nieuwe belasting, ter dekking van de tekorten, ontstaan door invoering van de prohibitie. Vijf personen werden gewond, van wie twee ernstig. In de noordelijke wijk van Bombay zijn beper kende bepalingen voor het verkeer op straat afgekondigd. Bovendien zijn samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Een rijdende luchtvaarttentoonstelling. Deze expositie-wagen vertrok onlangs voor het gebouw van het ministerie van Luchtvaart te Parijs, om. in het geheele land propaganda te gaan maken voor de opleiding tot burgerlijk en militair piloot LONDEN, 1 Aug. De parlementaire re dacteur van Reuter meldt, dat de Labour - fractic in het Lagerhuis voornemens is Vrij dag een nieuw debat over de buitenlandsche politiek, in het bijzonder over het Verre Oosten, te openen. Volgens dienzelfden redacteur wijzen de laat ste inlichtingen, die hij heeft ontvangen, er op, dat de algemeene verkiezingen in Engeland zul len worden gehouden op 16 of op 23 November. De passages uit Chamberlains Lagerhuisrede, welke op den toestand in het Verre Oosten be trekking hebben, zouden zijn opgenomen in een uitvoerige verklaring, waarin nog eens een uit eenzetting wordt gegeven van de Britsche poli tiek ten aanzien van China. Deze verklaring is aan den Britschen ambassadeur gezonden ter overhandiging aan de Chineesche regeering te Tsjoengking. De minister voor den Mijnbouw, Geoffrey Lloyd, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat, met het oog op het belang van de benzine en van andere petroleumproducten in oorlogstijd, een uitvoerig plan is uitgewerkt voor handhaving van deze voorraden, opstapeling van reserves, organisatie van het vervoer over zee, distributie in het land en controle op de prijzen. De re- servevoorraden zijn zeer toegenomen. Reuter verneemt, dat men, als gevolg van de regeeringsmaatregelen, niet verwacht, dat de petroleumvoorraden in geval van oorlog ernstig getroffen zullen worden. Er zijn regelingen voor den invoer van petroleum uitgewerkt, zoodat aan de behoefte van alle vitale diensten geheel voldaan kan worjfen, terwijl er een redelijke ruimte blijft voor de handhaving van alle dien sten, die van eenig belang zijn. De reservevoor- raden voor militaire en burgerlijke doeleinden zijn zeer uitgebreid. Wat de rantsoeneering van benzine betreft, volgens Reuter zal het particu liere autorijden niet verboden worden, doch wel zal het gebruik van benzine voor luxe-doeleinden sterk beperkt worden. Reeds zijn 1'A millioen rantsoenboekjes gedrukt, terwijl meer dan 25 millioen benzinecoupons gereed liggen. Op de vraag of, met het oog op de overeen komst van Tokio, de regeering nog voornemens is de Chineesche valuta te steunen, heeft Simon in het Lagerhuis verklaard dat de overeenkomst het standpunt der regeering niet gewijzigd heeft. De regeering acht stabiliteit van de Chi neesche valuta wenschelijk in het belang van Engeland en de andere landen, die aanzienlijke financieele en handelsbelangen in China hebben. Dezer dagen werd de Spaansche goudschat, dien de linksc.he regeering destijds naar Frankrijk had doen overbrengen, aan het Franco-bewind overgedragen. Deze foto toont de vrachtauto's met hun kostbare lading onder zware bewaking aan de SpaanschFransche grens te Hendaye TSJOENGKING, 1 Aug. (Reuter). Den laats ten tijd zijn aanzienlijke contingenten Japansche troepen uit Midden China terug getrokken. Deze terugtrekking op groote schaal, in het bijzonder uit het dal van den Jangtse, geeft in Chineesche kringen aan leiding tot allerlei gissingen. Ook acht men het een veelbeteekenenc) feit, dat de Japanners onlangs slechts weinig vlieg tuigen hebben laten deelnemen aan de nach telijke aanvallen op Tsjoengking, die in plaats gekomen zijn van de gebruikelijke aanvallen overdag en waarbij steeds een groot aanta) vliegtuigen betrokken was. Een woordvoerder van het Chineesche leger verklaart, dat de Japanners met hun actie in het Zuid-Tifestelijk deel van de provincie Honan beoogen hun terugtocht in Midden China te dekken. Onlangs zijn twee Japansche divisies naar het gebied van den Jangtse bij Poekau, tegen over Nanking, gezonden, vanwaar zij, naar men gelooft, per trein naar Mandsjoekwo zijn door gereisd. Deze troepen hebben óe beschikking over zwaar geschut. Ook wordt volgens den woordvoerder melding gemaakt van belangrijke troepenbewegingen naar Zuid-China. Deze troepenbewegingen zou den ten nauwste verband kunnen houden met den gespannen internationalen toestand. Hevige regens hebben ae operaties in het Zuid-Oosten van China tot stilstand gebracht. Het schijnt, aat de Chineesche aanvallen op de Japansche flanken er succesrijk zijn geweest en de Japansche pogingen, om de Chineesche strijdkrachten in de bergen van Taihong te omsingelen, hebben doen mislukken. De Japansche luchtmacht heeft Maandag avond, gebruik makend van den lichten nacht het was volle maan de stad Tsjoengking gebombardeerd. Het Chineesche persbureau meldt, dat c!it de tweede keer is dat de stad bij maanlicht is ge bombardeerd. Achttien Japansche vliegtuigen namen aan den aanval deel. De eerste groep van negen toestellen doorbrak een cordon van Chineesche jachtvliegtuigen en heeft ongeveer 50 bommen op Ce stad laten vallen. De aan vallers moesten echter wegens het hevige vuur der Chineesche batterijen snel weer verdwijnen. De tweede groep van negen vliegtuigen is er niet in geslaagd boven Tsjoengking te komen. Wel heeft deze groep overhaast de bommen- rekken geledigd en willekeurig bommen laten vallen boven de voorsteden van Tsjoengking. Slechts op één plaats ontstond brand, hoewel een groot aantal brandbommen werd uit gestrooid. Het vuur was zelfs reeds gebluscht voor het signaal werd gegeven, dat de vijand verdwenen was. Maandag is ook Kweilin, de hoofdstad eer provincie Kwangsi, gebombardeerd. Hier wer den meer dan tien huizen verwoest en een paar menschen gedood. Volgens statistieken van het Chineesche leger zijn bij de gevechten in de tweede helft van Juli 13.6S4 Japansche officieren en minderen gedood en 52 gevangen genomen. In het geheel zijn 358 gevechten geleverd. Tot den buit behoorden 231 paarden, 489 ge weren, 13 machinegeweren, 53 stuks veldgeschut en 24.303 patroonbanden. De Japanners moe ten hun zwaarste verliezen hebben geleden aan het front, dat zich uitstrekt van Tsjahar via Hopei en Sjantoeng naar Kiangsoe. In een vacantiekamp bij het Tornourmeerin de nabijheid van Berlijn, bevindt zich de berichtendienst van de Berlijnsche Hitler-jeugd. Instructeurs van het leger leeren den jongens met behulp van de modernste toestellen de geheimen van de militaire berichtgeving NEW YORK Ook het verkrijsbaarstellen van goedkoope kaarten voor de Wereldtentoon stelling te New York en de verlaging van den toegangsprijs na 9 uur zijn niet in staat geweest tot nu toe het tentoonstellingsbestuur een te leurstelling te besparen. Men had verwacht dat de kaarten, die voor één dollar een waarde van ruim twee en een halven dollar vertegenwoordigen, het bezoek ge durende het weekeinde tot één millioen zouu.n doen opstuwen. Het is vijftig procent onder ae verwachting gebleven en ondanks dit „koopje' was het bezoek slechts 14.000 boven dat van net tot nu toe drukste week-einde zonder prijsverla ging. De van 75 cent tot 40 cent verlaagde toe gangsprijs na 9 uur bracht slechts enkele dui zenden bezoekers op dit uur naar de tentoon stelling. Men verheelt zich de teleurstelling over dezen gang van zaken niet, temeer daar na de goedkoope dagen het bezoek gedaald is onder het gemiddelde. Op 25 Juli dus tachtig dagen na de ope ning is de 15 millioenste bezoeker genoteerd, Het valt dus te bezien of het bezoek ver boven de 30 millioen (dat is de helft van het oor spronkelijk verwachte aantal) zal stijgen. Inmiddels is thans gebleken, dat het getal der bezoekers op den openingsdag, dat als 605.000 stond genoteerd, schromelijk overdreven was. Het bedroeg slechts 265.000. Het tentoonstellings bestuur heeft deze „ontdekking" zonder com mentaar doen passeeren. Wat het Nederlandsche paviljoen en de Ne- derlandsche afdeeling in de „Hall of Nations" betreft (waar zich o.a. de brievensorteermachme der P.T.T. bevindt, die drie maal per dag onder veel belangstelling wordt gedemonstreerd) deze hebben niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Voortdurend beweegt zich een stroom van bezoekers door de gebouwen. Vooral het In dische panorama geniet de bewondering. Geen Nederlander of oud-Nederlander, die op de ten toonstelling komt, verzuimt dit „stukje vader land" te bezoeken. BERLUN, 1 Aug. (Havas) In Berlijn blijft het gerucht de ronde doen, dat dr. Schacht, de oud-minister van Economische Zaken en oud president van de Rijksbank, binnenkort belast zal worden met een belangrijke taak voor de coördinatie van den Duitschen uitvoer. Officieel is het gerucht niet bevestigd: het steunt hoofdzakelijk op de verdubbelde krachts inspanning die Duitschland zich getroost voor den strijd om de buitenlandsche markten en om zich een uitvoer te verschaffen, die groot genoeg is om de Duitsche industrie van voldoen de grondstoffen te voorzien. Naar aanleiding van een Hongaarsch- Roemeensch grensincident heeft Boeka rest de scheepvaartonderhandelingen met Hongarije afgebroken. Japanners trekken op groote schaal troe pen uit Midden-China terug. Nieuwe maatregelen van Danzig tegen de Pooische douane. De voorbereidingen te Soestdijk. R. K. organisten en koordirecteuren te Utrecht bijeen. Onthulling van een monument te Heu- men ter nagedachtenis aan de graven van Nassau. Inspectietocht van minister dr. J. van Jubileumviering der S. D. O. O. A. te Middelburg. New-Yorksche Beurs. Gedrukte stem ming, kalme handel van zeer geringen omvang. Pas toch vooral op iemand te ver- tenken. Er is iets verloren gegaan. sn ge ziet er mo gedienstige, uw kan toorpersoneel, uw collega's op aan. Soms wil het gebeuren, dat na eeni- ien tijd het verlorene terecht komt. en dan blijkt dat het door uw eigen slordigheid of vergeetachtigheid weg was. Indien ge echter een ander on der verdenking liadt gesteld hadt ge noodeloos iemands goeden naam aan getast en hem in zijn eer gekrenkt. Kent ge iets wrangers dan wanneer de verdenking rondspookt door uw brein en ge u almaar weer afvraagt: heeft hij of zij het gestolen? Terwijl het uw eigen schuld is dat ge het kwijt raakte. Pas daarom terdege op iemand in verdenking, in opspraak te brengen en vertrouw niet te ge makkelijk u zelf en uw geheugen. Eer is teer! LONDEN, 1 Aug. „De politiek van bevre diging is veertig vademen diep begraven, en in plaats daarvan is de regeering bezig, een vredesfront te bouwen, om weerstand te bieden aan nieuwe daden van agressie", al dus schrijft oud-minister Eden in een brief aan zijn kiezers. „In de komende weken aldus vervolgt hij, zuilen de geruchten elkaar ongetwijfeld opvol gen, zoowel optimistische als pessimistische. Afwisselend zal men ons verzekeren, dat er geen oorlogsgevaar bestaat, of ons bang maken met hetgeen er met ons zal gebeuren, als wij niet doen, wat men ons vraagt. Het Britsche volk zal noch de beloften, noch de geruststellingen gelooven. Het kan alleen door daden overtuigd worden. Britsche staatslieden hebben in deze tijden slechts één taak: de ieiders en volken van Duitschland en Italië te overtuigen van onze onschokbare vastberadenheid. Slagen wij daarin en laten wij den anderen weten, wat de ware gemoedsgesteldheid is van het Britsche volk, dan zal er geen oorlog zijn." BERLIJN, 1 Aug. (Havas) Sir Neville Hen derson, de Britsche ambassadeur, heeft zich begin dezer week naar Bayreuth begeven, en de „Festspiele" bijgewoond. Het bezoek was van zuiver particulieren aard en de ambassadeur heeft, naar men te Berlijn verzekert, met geen enkelen vooraanstaanden Duitschen persoon contact gehad. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 763.4 Vorige stand 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1