HILDEBRAND-PRIJSVRAAG ui Klopveegzuigers De mobilisatie van 1914 Haarlem, 2 Aug. en \S*iap )ISj ftr Herinneringen van een Haarlemmer van de Nieuwe Haarlemsche Courant Figuren en gevallen uit de Camera Obscura Het Geheim van de zeven Schoorsteenen WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 De GROOTE REVUE met IN REMBRANDT nog slechts DAGEN H.O.V. ZOMERAVONDFEEST „ALBERDINGK THIJM" RADIO-CENTRALE Donderdag 3 Augustus Bejaarde weggebruikers letten niet op Vijftig gulden was vlug op In September een ver sierd station Er wordt uitvoering gegeven aan in het voorjaar ge maakte plannen JUBILEUM DER GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING BURGERLIJKE STAND %l i3 ÏÏt m PKENT No. 3 CIRCUIT VAN 2ANDVOORT Xznqtt 2300 meter NATIONALE MOTORRACES Het bekende „Circuit van 7,andvoort"waar op 5 Aug. nationale motorraces worden verreden Wat U betreft; nooit heeft in uw volgend i§ leven, eene vreemde zooveel geduld gehad met al uw kuren bij dag en bij nacht.... Uitvaart oud-pastoor Van Oost waard Te Castricum AGENDA Bioscopen 3 Augustus Bioscopen Apotheekdiensten Goedkoope trein Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale HAGEMAN GED. OÜDE GRACHT 52 TELEF. 12768 HAARLEM DOOR AGATHA CHRISTIE v STAD t Is gek, maar het is opmerkelijk zoo weinig als je je van de mobilisatie 1914 herinnert. Ook niet als je behoord hebt tot de opgeroepen soldaten. In gezelschappen weet je natuurlijk honderd uit te vertellen over die jaren 1914 1918, maar die eerste mobilisatiedag is als een nevel. Ja, je weet misschien nog wel waar je het mobilisatebevel te weten kwam. De meesten zullen het wel tusschen twaalf en twee gelezen of gehoord hebben, want even vóór twaalven kwamen de bulletins met het nieuws. Ook weet je misschien nog wel wat er dien Vrijdagmid dag gebeurde. Men ging orde op zijn zaken stellen, afscheid nemen, het werk bij zijn baas afmaken, de soldatenspullen bij elkaar zoeken en opdoffen, maar verder is het mistig in je herinneringen. Dat opkomen in de kazerne is bij de meesten door de latere, veel fellere ge beurtenissen en indrukken vervaagd. Geheel onverwacht kwam het mobilisatiebe vel van 31 Juli niet meer, want den avond tevoren was heel Haarlem, evenals heel het land, in rep en roer gebracht door de oproeping van de Landweerbataljons. Bij de kazerne aan den Koudenhorn was het een drukte van belang geweest. Velen der Landweermannen werden Weggebracht door hun vrouw, al of niet ver gezeld van kinderen. Sommigen die juist een Paar dagen tevoren hun uitrustingstukken hadden ingeleverd omdat hun diensttijd „er op" zat, maar toch eens even in de kazerne kwamen neuzen je kon immers niet weten! werden meteen vastgehouden of liever, zij kregen maar net even den tijd om thuis af scheid te nemen. Dat was een onprettige avond! Vooral toen bekend werd, dat het Haarlemsche landweerbataljon met onbekende bestemming per trein vertrokken was. Een enkele had opgevangen, maar het was streng oorlogsgeheim, dat de Haarlemmers de grenzen van het land aan het dekken waren in de buurt van Laren. Later is gebleken, dat dit juist was. De Haarlemmers begrepen toen wel, dat het bittere ernst was en dat alleen een soort wonder het algemeene mobilisatiebevel zou kunnen tegen houden. Den volgenden morgen, 31 Juli, werd het zeer onrustig in Haarlem. Velen verdrongen zich toen reeds voor de Spaarbanken en deden inkoopen bij kruideniers. Des middags bimbam- den de klokken over Haarlem, een angstwek kend gehoor. De files voor de spaarbanken werden steeds grooter, den anderen dag kon digde de Regeering een moratorium af, een al gemeene schorsing van den betalingsplicht. Vooral zilver- en goudgeld werd weinig meer gezien. Men bewaarde dat voor den onzekeren komenden tijd. Toen schrijver dezes het mobilisatiebevel ge lezen had, begaf hij zich per trein naar zijn ouders om hen te groeten. De treinen liepen toen nog vrij normaal. Dat zou van den vol genden dag af ook anders zfjn. Hij herinnert zich dat zijn ouders eigenlijk vrij verwonderd waren hem te zien. Nu ja, er was wel mobilisatie maar zóó lang zou het toch niet duren! Een paar weken, op zijn ergst een paar maanden. In 1870 duurde het ook niet veel langer. En bijna kinderachtig vonden zij het, dat hij voor alle zekerheid zijn horloge thuis liet en niet méér Seld meenam, dan hij strikt noodig had. Hun lippen plooiden zich tot een ongeloovig lachje, toen gezinspeeld werd op de mogelijkheid, dat °ok Nederland wel eens in het conflict kon wor den betrokken. Zoo dacht men er in Nederland Vrij algemeen over. Men weigerde vrijwel overal de kans onder de oogen te zien, dat ook Neder land in den oorlog zou kunnen komen. Behalve aan de grens van Brabant en Limburg, waar 'hen de kanonnen hoorde donderden. Al heel vroeg waren de gemobiliseerden op 1 Augustus op stap om het mobilisatiebevel te voldoen Men kan van de discipline der Hol- landsche soldaten zeggen wat men wil, aan dat bevel is op schitterende wijze voldaan. Maar al spoedig kwamen velen tot de ontdekking, dat zij best wat later hadden kunnen komen. Het werd in de kazerne een gelanterfant vari je Welste. De meesten hadden al gauw in de gaten Waar de schoen wrong en hielden zich achter af. Wie het minst bofte, werd in den loop van den morgen gerequireerd om bossen stroo te sjouwen, in de rustkamer (het magazijn) te helpen of te fourageeren. De stemming onder de soldaten was opperbest. Zeer velen beschouw den het als een uitje, deze mobilisatie. Maar een ernstige noot was toch wel de groote spoed, waarmede enkele baltajons werden uitgerust en op oorlogsvoet gebracht. Zoodra deze klaar waren, werd er inspectie gehouden op het „cavalerieterrein" (thans motorkazerne) en verdwenen zij per trein zonder dat werd mede gedeeld, waar zij heengingen. Deze geheimzin nigheid was wat pijnlijk. Thans kunnen wij wel verklappen, dat de meeste bataljons posities aan de kust gingen bezetten. Opmerkelijk was de populariteit van de soldatenuniform in Haarlem. Zoo goed als heel Haarlem was op de been en waar zich een troep uniformen bewoog, daar vormde zich een haag bewonderaars. Royaal wer den de soldaten door de burgerij getrac- teerd. Deels was dat natuurlijk het gevoel van saamhoorigheid in deze tijden van nationaal gevaar, deels de gedachte aan verwanten, een zoon, een broer, die ook gemobiliseerd waren, maar in een andere stad en voor wie men op een even groote hartelijkheid hoopte. In de eerste dagen mochten de soldaten de kazernes of nood- kazernes niet uit. Toen het gevaar Voor Nederland na een dag of acht vrijwel voorbij was, werd er meer bewegingsvrij heid gegeven. Ook zij, die het voorrecht hadden in een kazerne te slapen kwamen natuurlijk op stroo terecht. Kribben kende men in die dagen niet. Nog goed herinneren wij ons hoe op Zondag 2 Augustus 1914. des middags om 'n uur of één een ontzettend noodweer boven Haarlem losbrak. Er werd juist een indrukwekkende in spectie op het exerceerterrein aan den Schoter- weg gehouden en er was een ontzaglijke menigte op de been. Hevige slagregens gepaard met donder en bliksem veegden de straten schoon en bedierven het mooie weer voor dien dag en de volgende dagen. Bij de toch al diepe emotie, waaraan de bevolking ten prooi was, maakte deze uitbarsting van natuurelementen een ener veerenden indruk. Wij herhalen, dat het opmerkelijk is hoe weinig ieder zich feitelijk van de mobilisatie herinnert. Het is het beste bewijs hoe klein zijn aandeel was in het groote wereldgebeuren, dat toen plaats greep. A. De zeer succesvolle eerste helft van de zomer- concerten is voorbij. Augustus belooft een maand van groote werkzaamheid te zijn; niet minder dan 17 concerten staan op de werklijst. Dat noemt men „Con animato." Daaronder zijn uitzendingen voor den K.R.O., n.l. 5 Studio concerten. Ook dit toont alweer de steeds toe nemende belangstelling voor de daden van de H.O.V. Op het concert dat Donderdagavond o.l.v. Toon Verhey zal wórden gegeven, wordt voor de pauze uitgevoerd de Ouverture „Obéron"van C. M. v. Weber en het vioolconcert van Paga- nini door den violist Lody Laguna te spelen. Na de pauze wordt de Symphonie No. 5 „Aus der Neuen Welt" van Ant. Dvorak uitgevoerd. Wederom een pragramma den gang naar de concertzaal dubbel waard. Het bestuur van Alberdingk Thijm verzocht ons het volgende op te nemen: „Wij vragen uw aandacht voor onze Zomer- attractie." ,,Iets nieuws?" „Ja!" Aldus luidt de aanhef van een rondschrijven, dat een dezer dagen is gezonden aan de dona teurs van de R.K. Rederijkerskamer „Alber dingk Thijm", die, ten einde ook in de zomer maanden het contact met haar begunstigers te bewaren, een zomeravondfeest zal organiseeren cp Zondag, 13 Augustus, in restaurant „Groe- nendaal" te Heemstede. Er is een luchtig, vroo- lijk, niet overladen programma samengesteld, zoodat er ruim gelegenheid zal zijn tot het ma ken van een dansje. Het zomeravondfeest zal aanvangen te half negen en duren tot uiterlijk 1 uur. Bij ongunstig weer zal het feest uitslui tend plaatshebben in de zalen van restaurant „Groenendaal"; indien de weersgesteldheid het echter toelaat, zal het feest gedeeltelijk naar het terras worden verplaatst. Het eerste ge deelte van den avond zal worden gevuld met 'n drietal kleine, vroolijke één-acters, voorts met eenige liedjes en 'n praatje van A. T.'s populai- ren Bonte-Avond-conferencier. Tusschen de diverse nummers wordt gelegenheid gegeven tot dansen. Dit gedeelte van den avond zal te 11 uur geëindigd zijn. waarna het gezellig samenzijn voor hen, die hiertoe lust gevoelen, nog enkele uren zalworden voortgezet. Een prima stem mingsorkest, onder aanvoering van den heer Jan Nibbering, zal zorgen, dat het den gasten niet aan ambitie zal ontbreken. Voor het verkrijgen van een uitnoodiging moet uitsluitend worden gebruik gemaakt van het formulier, dat zich aan de gezonden circu laire bevindt. Op hetzelfde formulier kunnen introducties worden aangevraagd voor huisge- nooten en kennissen. Het aantal beschikbare kaarten is in géén geval grooter, dan dat van de bekende Bonte-Avonden, zoodat spoedige aanmelding bij de in de circulaire genoemde adressen zeer gewenscht is. Aan restaurant „Groenendaal" worden onder geen enkele voor waarde meer toegangsbwijzen verstrekt. Dege nen, die het tegendeel meenen, maken dus een vergeefsche reis naar Heemstede. Er is in „Groe nendaal" ruim gelegenheid tot rijwielstalling; bovendien zullen na afloop extra bussen van de N.Z.H.T.M. gereed staan, die tegen normaal dag tarief de bezoekers naar Haarlem en Schoten (eindpunt Soendaplein) zullen brengen. Voor nadere informaties wende men zich zoo spoedig mogelijk tot een der werkende leden, ofwel tot een der volgende adressen: Nagtzaamstraat 36 en Hasselaersplein 35, telefoon 16704. Programma 1:' Hilversum 1. Programma 2: Jaarsveld en Hilversum 2. Programma 3: Keulen 8.00; diversen 9.50; Keulen 10.05; Radio P.T.T. 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Diversen 3.20; Keulen 4.20; Fr. Brussel ca. 6.35; Ned. Brussel 7.20; London Regional 7.50; Keulen 8.20; London Regional 8.35; Fr. Brussel 9.20; Keulen 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Radio P.T.T. Nord 9.20; diversen 10.05; London Regional 10.35; Droitwieh 12.05; Motala of diversen 9.50; Boedapest of diversen 10.20; Droitwieh 10.30. Programma 5: 7.008.00 Eigen gramofoonpla- tenconcert. Internationaal Cabaret. 1. Tante Saar, 2. Mexican yodel, 3. Ich hab' dich ge- liebt, 4. J'ai laissé mon coeur, 5. Var I Alperna, 6. Mauna Loa, 7. Marietje van Pietje, 8. Vous êtes jolie, 9. Wir Ziehen durch die Heimat, 10. What good am I without you, 11. Hup, twee, drie, 12. My swiss miss, 13. Ein Schiff fahrt nach Shanghai, 14. Parle moi d'autre chose, 15. Alpklattravalsen, 16. My little grass shack, 17. Margaretha, 18 Bourn..!!, 19. Uns geht's immer fabelhaft, 20. I'm wearing out my heart for you; 8.00—12.00 diversen. Gisterenmiddag om 2 uur reed een 65-jarige wielrijder op den hoek Prinsen-BolwerkVrou- wenhekbrug, doordat hij niet oplette, tegen een personenauto op. De man viel en kreeg een wond aan het hoofd, terwijl hij klaagde over pijn in zijn rechterheup. De Ongevallen-Dienst verleende de eerste hulp, waarna het slacht offer met den ziekenauto naar de St. Joannes de Deo is overgebracht. Hij werd daar ter ob servatie opgenomen. Drie kwartier later stapte op den Schoter singel een 82-jarige voetganger, volgens zijn eigen verklaring plotseling naast de aldaar geplaatste schutting den rijweg op. Hij werd gegrepen door een onbekend gebleven wielrij der, viel, en brak een dijbeen. Voorbijgangers droegen den man binnen bij een dokter. Na behandeld te zijn, werd hij met den zieken auto naar de Mariastichting gebracht. De politie verzoekt den wielrijder zich aan het bureau te willen melden, evenals even- tueele getuigen van deze aanrijding. Een bewoonster van de Begastraat deed gis teren bij de politie aangifte van vermissing van een portemonnaie met ongeveer 50 uit de vestibule van haar woning. Zij verdacht hier van een haar onbekend persoon, die een oogen- blik in de vestibule had gestaan. De politie heeft gisterenavond aangehouden een 40-jarigen varensgezel en een 59-jarigen loswerkman, bei den uit Haarlem, waarvan eerstgenoemde in het bezit was van 8, terwijl de ander de vermiste portemonnaie in zijn broekzak had. Beide per sonen zijn in bewaring gesteld. Naast de grootsche herdenking van het honderdjarig bestaan van Hildebrands Ca mera Obscura, die hier in Haarlem in Sep tember zal plaats hebben, staan wij ook nog voor een ander honderdjarig jubileum, dat met grooten luister gevierd zal worden, n.l. het honderdjarig bestaan van den spoorweg in Nederland. In 1839 reed de eerste Nederlandsche trein tusschen Amsterdam en Haarlem. Reeds geruimen tijd geleden konden wij melding maken van het feit, dat het Haar lemsche personeel der Nederlandsche Spoorwegen zoowel dat van de Centrale Werkplaats als dat van het station hef initiatief genomen had, om, ter gelegenheid van dat feit, het station een passend ju bileum-aanzien te geven. Uit het personeel van het station en uit het personeel van de Centrale Werkplaats zijn in iiet voorjaar versierings-commissies gevormd, respectievelijk onder voorzitterschap van den heer L. C. van Doorn, stationschef en Ir. G. A Rosenthal. Aan de directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft men toestemming gevraagd en ver kregen voor het versieren van den voorgevel van het station. De kosten die deze versie ring met zich zal brengen, zullen geheel ge dragen worden door het personeel. Veertig masten van zeventien meter leng te zullen voor het station geplaatst worden en daar tusschen zullen schilden en deco raties worden aangebracht. Bijzondere aandacht zal, naar men ons mededeelt, geschonken worden aan de ver siering van in- en uitgangen. Met de geheele versiering denkt men half September gereed te zijn. Alle lof aan het personeel van de Spoorwe gen voor dit buitengewoon mooie initiatief. Verschenen is de lijst met de nummers der jubileumprogramma's der Gr. Houtstraatver- eeniging, waarop prijzen zijn gevallen. Tegen afgifte van het overeenkomstig ge nummerde programma kan de prijs gedurende de maand Augustus worden afgehaald bij ma gazijn „Nederland", Groot Houtstraat 36. Geboren: 29 Juli: D. W. Westmijze-Helmig, d.; 31 Juli: F. de Groot-Sczepanski, z.; M. E. van Dfjk-Kikkert, d.; B. J. A. Philippo-Kluck, d.; 1 Aug.: E. W. van Looij-Wilhelm, z.; M van der Vlist-Roos, d.; M. Geurts-Sepp, z.; M. A. Tieken-Tieken, z.; 2 Aug.: Th. D. Ronde- Woitaschek, d. Ondertrouwd 2 Augustus: A. B. van Campen en H. M. Barnhorn; H. Walstra en A. W. Klin kenberg; J. Leis en G. A. M. Diekman; H. Sie- beling en C. P. A. A. W. de Vries: B. P. Vos- kuijl en H. Seijnders; A. van den Bosch en S. DamhoffA. J. Loerakker en G. M. Truijens; P. A. F. J. Emans en J. Diesveld; J. de Bie en F. Meeuwissen; F. A. L. Jutten en L. P. Knij- nenburg; J. B. C. Okkerse en Th. J. Hoger- vorst; J. Jansen en A. B. L. Souwer; R. J. MM CASINO sa hIt /n I r - F- p A f~A L U K u w L I f D« J0H.rneZ6E«5rQ vAnVpCj OER K.N.M.V In dit hoekje van ons blad pu- jj= bliceeren wij met tusschenpoozen een aantal plaatjes uit de Camera met kort onderschrift. Men knippe het plaatje met het onderschrift uit en beware het. Te juister ure zal dan in dit blad een „verhaal" verschijnen, waarin alls door ons gegeven illustratie-plaat- jes in den geest van de Camera verwerkt zijn, zóó, dat men (ook zonder het boek in bijzonderheden te kennen), wel kan raden, welke figuur of welk geval uit de Camera in het plaatje bedoeld is. De fraaie prijzen, die wij beschik- baar stellen, zullen nader bekend gemaakt worden. Men beware de „voorstellingen" zorgvuldig. Plomp en A. Rotteveel; P. J. Kuiper en M. C. Hegener; P. A. J. v. Mook en A. de Bruiin; G. C. Voetelink en J. E. van Tongeren; J. A. Klinker en M. J. Reynholt; A. Maasdam en B. MKboom; J. J. Boskemper en A. E. Broekema. Gehuwd 2 Augustus: W. J. Vissers en A. de Koninck; M. J. van der Vlugt en L. Visser; H. Hoogakker en Ch. M. Dekker; E. J. J. Piek en C. C. van Heinsbergen; J. Winkelman en T. Heeren; H. W, Verhulst en C. Westerman; J. H. A. Nas en M. F. Beelen; R. H. Verkruissen en C. A. Abdala; B. Fransman en R. Hemel raad; W. van Bodengraven en M. Muller; J. J. Nieman en J. Bogaart; J. Vis en A. M. Hubbers; Th. Kuijer en H. Nijmeijer; S. Kaiser en W. Kettenis; F. Roest en E. J. E. van Egdom; M. P. van Deursen en C. van Zeist; Th. F. A. Funke genaamd Küpper en M. P. van Beelen; C. P. N. Terhorst en M. J. Veerman; A. de Vos en P. Breeuwer; F. H. Rijbroek en M. Roelfs- zema; N. Tulp en E. Hofstee: P. H. Brendel en J. Scheffer; J. A. de Jong en M. van dei- Linde; F. Wassenburg en A. Stuitje; A. R. Zandstra en C. Geus; L. Sabelis en C. Visser; L. J. J. Sikkink en S. Fischer; A. Pasman en T. de Bruin; C. der Kinderen en A. A. M. Smit; C. W. Blansjaar en J. Hermann; G. A. de Heus en H. J. C. Langeloo; J. F. Malefijt en G. van de Vlag; H. Klopstra en W. C. Honing; W. K. Brederode en C. J. M. Steman; F. J. Diks en T. Oosterhout: J. A. Dorlandt en G. M. E. Zwet sloot; H. Meijer en T. Groen; L. J. de Boer en A. M. M. Boode; Ch. J. Ritzer en P. G. Wit; E. J. Kroese en M. J. Paap. Overleden: 31 Juli: G. N. Aberson. 77 j„ Boschlaan; 1 Aug.; K. Bosschieter, 89 j., Hoof- manstraat; W. van der Star. 70 j., M. v. Heems kerkstraat; 2 Aug.: M. Klinkhamer-Crispijn, 57 j., Hazepaterslaan, Onder groobe belangstelling van de geloo- vlgen is hedenmorgen de zeereerwJieer Gijs- bertus Joannes van Oostwaard, rustend pastoor van Castricum, aldaar ter aarde besteld. Dinsdagavond te half acht werden in de pa rochiekerk de plechtige Zielenvespers gecele breerd', welke plechtigheid door tal van ge- loovigen werd bijgewoond. Na de Lauden hedenmorgen hadden te half tien de uitvaartplechtigheden plaats. Zeer vele parochianen waren daarbij tegenwoordig om hun oud-pastoor de laatste eer te bewijzen. De Hoogeerw. heer Simons, Deken van Be verwijk, celebreerde de plechtige Uitvaartmis, daarbij geassisteerd door twee oudkapelaans als diaken en subdiaken. Als ceretnoniarius fungeerde de weleerw. heer kapelaan v. d. Togt en als cantores de weleerw. heeren kapelaans Hoek en v. d. Zalm. De weleerw. heer kapelaan De Boer sprak de lijkrede uit. Het zangkoor zong de plechtige Gregoriaan- sche Requiemmis. Daarna vond de bijzetting plaats in het familiegraf. Bij de plechtige uitvaart merkten we op: de ken Hollenberg uit Purmerend, kerk- en arm bestuur van de Weere, burgemeester Sloet van Castricum met den gemeentesecretaris, de leden van den gemeenteraad van Castricum, kerk en armbestuur der parochie, alsmede tal van geestelijken en bekenden van den overleden pas toor, samengekomen uit wijden omtrek. Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Best. Graf. Bond, 8 uur; Best. Bakkers, 6.30 uur. Moviac: Jeugdvoorstelling 2.30 uur. Rembrandt: „Snip en Snap"-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Luxor„Ons Prinsesje loopt", 102 uur; „Het meisje uit het Verre Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Frans Hals: 50 min.-programma, 101 uur; „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Gebouw St. Bavo: Best. R.K.V.B., 8 uur; St. Nicolaas-vereeniging, 8 uur; San. Gr.- en Fr.- handel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gr. Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, 8.15 uur. Rembrandt: Snip en Snap-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Luxor: „Ons Prinsesje loopt", 102 u.; „Het meisje uit het Verre Westen". 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Frans Hals: 50 min.-programma 10—1 uur; „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. (alle leeftijden). Moviac: Jeugdvoorstelling 2.30 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: C. G. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park apotheek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. Wij vestigen speciaal de aandacht van onze lezers op de advertentie, voorkomende in dit blad, aangaande den goedkoopen trein op Woensdag 9 Augustus. 82 „O, is 't dat!" Opeens begon ze ondeugend te lachen. „U wilt toch niet beweren, dat Michaël zich in zijn vertrekken teruggetrokken heeft om mij te ontwijken?" „Ik voor mij geloof wel, dat dit 't geval ge weest is," gaf Anthony toe. „Kijk, als 't waar is, dat de een of ander u per se wou verhin deren naar De Schoorsteenen te gaan, dan moet dat zijn oorzaak gevonden hebben in het feit, dat u Herzo-Slowakije kende. Weet u wel, dat u hier de eenige bent, die prins Michaël kentvan gezicht, van uiterlijk bedoel ik?" „Bedoelt u daarmee," vroeg Virginia opeens heel serieus, „dat de man, die gisteravond hier vermoord is, een bedrieger was?" „Dat was de mogelijkheid, die zooeven opeens bij me opkwam," zei Anthony. „Maar de waar. heid daarvan kunnen we gemakkelijk genoeg toetsen. U vraagt Lord Caterham u het lichaam te laten zien en dan kunt u zeggen, of hij 't is of niet." «Hij is om 11.45 doodgeschoten," zei Virginia nadenkend. „Precies de tijd, die op het papier tje stond. De geheele geschiedenis is griezelig mysterieus." „O, ja, dat doet me denken aan Iets, dat ik u nog moest vragen.... Is dat daar uw raam? Het tweede van den hoek, recht boven de Vergaderzaal?" „Nee, mijn kamer is in den ouden vleugel, heelemaal aan den anderen kant. Waarom?" „Omdat, toen ik gisteravond naar m'n auto terugliep, dus na het schot, in die kamer het licht opging." „Wat eigenaardig! Ik weet niet van wien die kamer is maar ik kan 't makkelijk genoeg te weten komen. Bundle even vragen. Misschien hebben ze daar ook 't schot gehoord?" „'t Kan zijn, maar ik zou denken, dat ze het dan wel gezegd hadden. Uit hetgeen Battle ver teld heeft, heb ik den indruk gekregen, dat niemand in huis het schot gehoord heeft. Hoe het zij, 't is een aanwijzing en al is die niet veel waard, ik ben van plan er uit te halen, wat er uit te halen is." ,,'t Is wel heel eigenaardig," zei Virginia nadenkend. Onder het praten hadden ze het bootenhuis aan het meertje bereikt en waren op den stei ger blijven staan. „En nu het heele verhaal," zei Anthony. „Maar niet hier; op het meer. We pagaaien kalmpjes op en neervrij van de te scherpe ooren van Scotland Yard, Amerikaansche gasten en nieuwsgierige kamermeisjes." „Ik heb al 't een en ander van Lord Cater ham gehoord," zei Virginia. „Maar volgens mij niet genoeg. Om te beginnen: wie bent u nu eigenlijk, Anthony Cade of Jimmy MacGrath?" Voor de tweede maal binnen een kwart dozijn uren vertelde Anthony de geschiedenis van de laatste zes weken van zijn leven met dit ver schil, dat zijn verhaal dezen keer niet op zekere plaatsen besnoeid of veranderd werd. Hij eindigde met de merkwaardige confrontatie met „Mr. Holmes". „O, ja, Mrs. Revel," bedacht hij opeens, toen het verhaal uit was, „ik heb u nog niet be hoorlijk gecomplimenteerd over den moed, waar mee u uw geweten bezwaard heeft, door te be weren, dat ik een oude vriend van u was „Maar u bent toch een oude vriend!" riep Virginia uit. „Wat dacht u, dat ik u eerst iets dergelijks als dat van gisteravond zou laten op knappen en dat ik dan, als ik uw weer ontmoette, net zou doen of u niets meer dan een kennis van me was? Nee hoor...." Ze zweeg en keek nadenkend voor zich uit. „Weet u. wat mij in deze kwestie zoo treft," ging ze voort, „dat die mémoires zoo extra mysterieus zijn. Daar zit een geheim achter iets dat we nog niet ontdekt hebben." „Dat geloof ik ook," stemde Anthony toe. „En nu moet u me nog eens wat vertellen," ging hfj voort. „Wat?" „Waarom u zoo verbaasd keek, toen ik gis teren, in Pont Street, den naam Jimmy McGrath noemde. Hadt u dien naam meer gehoord?" „Ja, Sherlock HolmesGeorge mijn neef George Lomax je hebt vanmorgen kennis i met hem gemaakt is twee dagen geleden bij me geweest en heeft me toen een heel ritsje vervelende dingen voorgesteld. Hij wou onder andere dat ik voor dit week-end op De Schoor steenen kwam en extra beminnelijk tegen dien meneer McGrath was en op die manier pro beerde, hem de mémoires afhandig te maken. Niet, dat hij 't zoo onder woorden bracht. Daar voor is George te diplomatiek. Hij hadi het over Engelsche vrouwen uit den goeden stand en zulk soort dingen meer, maar zijn echte bedoe ling schemerde aldoor door dat camouflagetu- letje heen. Zoo echt iets voor George, die heeft altijd van die lichtelijke vunzige vondsten. En toen wou ik te veel weten en toen probeerde hij, met leugens, die een kind van tien jaar niet geloofd zou hebben, me om den tuin te leiden." „Enfin, hij kan tevreden zijn," zei Anthony. „Zijn plan is, wat de groote lijn betreft, ge slaagd. Hier zit ik, de pseudo McGrath, en daar zit u, en u bent zeer beminnelijk tegen me." „Maar de mémoires! Om de mémoires is de heele geschiedenis begonnen en die zijn er niet! Arme GeorgeMaar nu heb ik een vraag voor u. Toen ik zei, dat ik die brieven niet ge schreven had, zei u, dat u dat wist. Maar hoe kon u dat weten?" „Omdat ik, op psychologisch gebied, nogal goede voelhorens heb," zei Anthony. „O! U bedoelt, dat u door het buitengewoon hooge peil, waarop ik moreel sta Anthony schudde zeer gedecideerd het hoofd. „Nee, nee, dat is 't niet. Ik weet niets van 't peil, waarop u moreel staat, af. Kijk, ik bedoel .dit.... 't zou kunnen zijn, dat u op een gegeven oogenblik een minnaar hadt en ook, dat u, hem brieven schreef. Maar u zoudt u nooit geld laten afpersen. En dat deed de Virginia Revel van de brieven wél. Die was zoo bang als een ezel. Maar uu zoudt anders doen, u zoudt vech ten!" „Ik zou wel eens willen weten, wie de pseudo Virginia Revel isof eigenlijk, waar ze is. 't Geeft je een onplezierig gevoel. Net of je een dubbelganger hebt." Anthony stak een sigaret op. „Weet u, dat een van de brieven van uit De Schoorsteenen geschreven is?" vroeg hij. „Wat?" Virginia keek hem bijna verschrikt aan. „Wanneer is die brief geschreven?" „Niet gedateerd. Wél merkwaardig, vindt u niet?" „Maar ik ben er absoluut van overtuigd, dat er nooit een tweede Virginia Revel op De Schoorsteenen gelogeerd heeft. Lord Caterham of Bundie zouden beslist iets gezegd hebben over 't merkwaardige van zoo'n zelfden naam, ter wijl Revel toch heusch geen gewone naam is." „Ja, 't Is wel eigenaardig. Langzamerhand begin ik aan 't bestaan van die tweede Virginia Revel te twijfelen." „Ik ook. Ze is mij te weinig tastbaar," zei Virginia. „Absoluut niet tastbaar. Als u 't mij vraagt, Mrs. Revel, geloof ik, dat de schrijfster van die brieven opzettelijk uw naam gebruikt heeft." „Maar waarom?" riep Virginia uit. „Waarom zouden ze zoo iets doen?" „Ja, daar gaat het nu juist om. Bil deze kwestie zijn er dozijnen dingen die nog opge lost moeten worden." „Wie denkt u, dat Michaël doodgeschoten heeft?" vroeg Virginia opeens. „De Broeder» van de Roode Hand?" ,,'t Kan natuurlijk wel," zei Anthony onte vreden. „Net iets voor hen! Doodschieten zon der te weten waarom." „Kijk, daar heb je Lord Caterham en Bundle," riep Virginia uit. ,,'n Prachtige gelegenheid om meteen aan 't werk te gaan. Vóór we weten, wie die doodgeschoten man is, Michaël of iemand anders, kunnen we niets beginnen." Anthony pagaaide naar den steiger bij het' schuitenhuis en een paar minuten later hadden ze Lord Caterham en zijn dochter ingehaald. „De lunch is laat," zei Lord Caterham op neerslachtigen toon. Battle heeft onze keuken prinses zeker in het harnas gejaagd." „BundieMr. Cade, een vriend van me," stelde Virginia Anthony voor. „Vriendelijk zijn, hoor!" Bundie taxeerde hem wel een halve minuut lang zwijgend en richtte dan weer, op een manier of Anthony zelf er niet bij was, het woord tot Virgnia. „Hoe kom jij toch altijd aan die leuke jonge lingen, Virginia?" vroeg ze afgunstig, „kun je mij het kunstje niet eens leeren?" „Je mag hem van me hebben," zei Virginia edelmoedig, ,,'t Is mij op het oogenblik om Lord Caterham te doen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5